RTV SHOW 'Die afwisselende luchten, ik kan er zo van genieten' 'Hoeren': blik achter de schermen De ene gebarentaal is de andere niet Walter Etty nieuwe mediacommissaris Reis naar velden met Derde-Wereldkoffie DONDERDAG 19 MAART 1992 14 STARDOM Aan het 'sprookjeshuwelijk' tussen een einde gekomen. -A De vertolkster van het Itali aanse levenslied, Miranda Marti- no, heeft besloten om op 59-jari- ge leeftijd moeder te worden. De overgang heeft de diva al lang achter de rug. Dus wat bezielt haar? Het punt is dat de zangeres een relatie heeft met een veel jongere man. Hij wil graag een baby van haar. Om aan die wens gehoor te geven zijn uiteraard al lerlei gynaecologische kunstgre pen nodig. Allereerst moet Marti- no een hormomenkuur volgen. Daarna zal het eitje, bevrucht in het lichaam van een andere vrouw, in haar baarmoeder wor den geplaatst. En dan is het ne gen maanden afwachten gebla zen of het allemaal goed gaat en Martino een wolk van een baby baart. -Jr Nu gaat het dan toch echt ge beuren. De Britse prins Andrew en zijn vrouw Sarah gaan schei den. Het stel trouwde zes jaar ge leden en hebben twee kinderen van twee en vier jaar. De reden van de scheiding is mogelijk te zoeken in het feit dat Sarah niet bepaald monogaam is. Zij kwam kort geleden nog in het nieuws vanwege haar zeer intieme relatie met de Amerikaanse miljonair Steve Wyatt. Het einde van een 'sprookjeshuwelijk'. A Verrassing. Een 'betrouwbaar' man heeft zich ontfermd over de al lange tijd treurende prinses Ca roline van Monaco. Zijn naam: Vincent Lindon. Hij oogt aantrek kelijk en is bovendien vrijgezel. Hij zou Caroline wel eens door rins Andrew en Sarah Ferguson is FOTO AP haar moeilijke tijd heen kunnen slepen. De 'betrouwbare' Vincent echter houdt er meer vriendinnen op na, treedt op in naaktfilms en is stapelgek op drank. Het ziet er dus meer naar uit dat de prinses van de regen in de drup terecht komt. A John Leddy heeft een puin hoop gemaakt van zijn financiën. De acteur was even vergeten dat iedere Nederlander belasting moet betalen. Hij kreeg een na- heffing over maar liefst twee jaar tegelijk en dat bracht hem be hoorlijk in de financiële proble men. Het feit dat hij als Koos Dobbelsteen in Zeg 'ns AAA speelt bracht uitkomst. Als 'Koos' kreeg hij een aanbod om reclame te maken voor verf en behang. In één klap waren de fi nanciën weer op orde. Wat is Leddy toch een zondagskind. A Na zijn rit op de 1.500 meter in Albertvjlle gooide oud Euro- pees- en wereldkampioen Leo Visser zijn schaatsen demonstra tief in het publiek. Met dat ge baar maakte hij duidelijk dat wat hem betreft zijn schaatscarrièrë is afgelopen. Ook zijn relatie met schaatster Jolanda Grimbergen is trouwens beëindigd. Voordat Jo landa aan haar tweede dag van het nationale kampioenschap in Alkmaar kon beginnen, verbrak Leo de verloving. Door verdriet overmand kon Grimbergen niet op de baan verschijnen. Had Vis ser nu niet een ander tijdstip kunnen kiezen om zijn vriendin aan de dijk te zetten? Trappisten en doven hadden één ding gemeen: beide groe pen gebruikten gebarentaal om onderling met elkaar te praten. Doven omdat ze elkaar niet kunnen horen en de Trappisten (een monnikenorde) omdat ze een zwijgplicht hadden. Beide groepen hebben systemen ont wikkeld om te kunnen commu niceren. Systemen die toaal ver schillend zijn, zo blijkt uit de documentaire 'De Gebarenma- kers' die het IKON aanstaande zaterdag uitzendt. De Trappis ten kregen bij hun intrede in het klooster een beperkt lijstje gebaren (tekens). De rest ver1 zonnen ze er in de loop van de tijd bij. Ze 'vertaalden' het woord door een vouw in de mouw van hun pij te leggen. De gebarentalen van doven (overal ter wereld verschillend) zijn geen 'vertalingen' van de ge sproken taal, maar op zichzelf staande talen met een eigen woordenschat en grammatica^ Het heeft lang geduurd voordat de gebarentaal werd be schouwd als een volwaardige taal. Alleen spreken was echt, gebaren waren maar surrogaat. Het was leerlingen op doven- scholen zelfs verboden onder ling gebarentaal te gebruiken. Inmiddels is de zwijgplicht on der de Trappisten opgeheven en wordt de gebarentaal voor doven beschouwd als een vol waardig communicatiemiddel. Het programma 'De gebaren- makers' geeft een beeld van bei de werelden. Werelden die el kaar ook ontmoeten. Dat leidt tot komische misverstanden: de Trappisten van de abdij Maria Toevlucht in Zundert en een aantal doven voor wie gebaren taal hun moedertaal is, blijken eikaars gebaren niet te begrij pen. (De Gebarenmakers, uitzen ding zaterdag 21 maart, 20.55 op Nederland 3) STRIPS John Bernard houdt z'n 2500ste weerpraatje bij RTL 4 Morgen houdt john Bernard (54) zijn 2500ste weer praatje bij RTL 4. Een extra fees telijke uitzending dus? Bernard: „Ik weet niet of er speciaal wat aan wordt gedaan. Ik presenteer die dag het weer net als altijd. Het is overigens leuk dat men sen zoiets bijhouden. Het is een mijlpaaltje en dat mag natuur lijk best worden gevierd." Op de dag dat Véronique het huidige R I L 4 voor het eerst uitzond, op 2 oktober 1989, hield Bernard zijn eerste weerpraatje bij het commercië le station. Deze gebeurtenis staat hem in het geheugen ge- grilt: „Drie dagen voor de eerste uitzending ging ik het Véroni- que-gebouw binnen om eens te kijken naar de studio. Maar die was er nog helemaal niet, er wa ren alleen wat metselaars bezig. Die stonden de muren op te trekken. Ik dacht: 'als dat maar goed komt'. Er stond echt nog helemaal niks." „Gelukkig was de studio op het moment van uitzenden praktisch klaar, alleen de schil ders en de stucadoors waren nog bezig. Zij moesten tijdens de uitzending even hun spullen neerleggen en hun mond dicht houden. Zo ging we de lucht in en het werkte nog ook." De sympathieke weerman zit al ruim 35 jaar in het vak. Toen hij zestien was, ring hij zweef vliegen. Hij zag dit als een goe de voorbereiding op een carriè re als verkeersvlieger. De droom om piloot te worden was echter snel voorbij: hij werd afgekeurd vanwege zijn slechte ogen. Toen richtte hij zich op het weer. Screentest Als negentienjarige kwam Ber nard bij de Koninklijke Lucht macht terecht voor een oplei ding meteorologie. „Dat was heel leuk want het had alles met vliegen en alles met het weer te maken." Bernard werd meteo roloog op luchtmachtbasis Soesterberg voor de Koninklijke Luchtmacht, en na verloop van tijd voor het KNMI op vliegveld Zestienhoven. In zijn KNMI-tijd deed Bernard ook research in de Bilt en werkte hij aan de Landbouw Hogeschool in Wa- geningen mee met het opzetten van een vakgroep Natuur- en Weerkunde. Met de media kwam Bernard pas in 1984 in contact „Het lag nooit in mijn bedoeling om iets voor de raio of de televisie te doen. Het is puur toeval dat ik erin terecht kwam. Ik werd uit genodigd voor een screentest omdat net KNMI weerberichten voor het NOS-journaal ging ver zorgen. Mijn baas haalde me over mee te doen. Ik ging, voor al omdat ik wilde weten hoe een tv-studio eruit zou zien. Ik schrok me dan ook werkelijk een hoedje toen ik werd ge vraagd het weer voor de televi sie te gaan presenteren." In 1986 hielp Bernard collega weerman Harry Otten met de oprichting van het commerciële weerbureau Meteo Consult. Op dit moment is Bernard zelfstan dig, al werkt hij wel zeer nauw samen met Meteo Consult. De meest spannende periode van de afgelopen twee jaar vond Bernard de Golfoorlog. „In de dagen voor de oorlog ben ik tij dens mijn uitzendingen nog al eens ingegaan op de vraag wan neer de oorlog zou kunnen uit breken. Tank- en luchtoperaties hangen namelijk heel sterk sa men met bepaalde weersom standigheden. Ik wist dit nog uit Weerman John Bernard houdt mor gen zijn 2500ste weerbericht voor RTL 4. „Ik weet niet of er speciaal wat aan wordt ge daan. Ik pre senteer die dag het weer net als al tijd." .foto mijn tijd bij de luchtmacht. Zo kon ik op zeker moment voor spellen dat de oorlog binnen 24 uur zou beginnen." „Op mijn advies heeft de hoofdredacteur van de nieuws- redactie zijn mensen toen in de buurt gehouden. Zij konden in derdaad binnen een uur verslag doen van de gebeurtenissen. De volgende dag kreeg ik van de chef Staf Koninklijke Lucht macht een telegram om onmid dellijk te stoppen met het geven van dit soort voorlichting. Hij was bang dat de gegevens in verkeerde handen terecht zou den komen." Bernard houdt van zijn vak „omdat het zo verschrikkelijk moeilijk is. Iedere dag krijg je weer een andere puzzel voor je neus. Ie moet orde zien te scheppen in het rommelige ge heel van allerhande feiten. Al die wetenswaardigheden moet je terugbrengen naar een begrij pelijk bericht voor je doelgroep, zonder het vak geweld aan te doen." ?r de ideale weersomstandigheden. „Het weer van morgen", zegt hij. „Ik ben altijd een liefhebber ge weest van sterke wisselingen van het klimaat, dan is 'voor spellen' het leukst. Het is iedere keer weer een verrassing wat voor weer het wordt. Langer dan vier dagen zon vind ik ronduit saai. Die afwisselende luchten, ik kan er zó van genie- vaste klanten. Hoe ze er uitzien, waar ze van houden, waar ze wonen. Zakelijkheid troef. Toch werd ze een keer verliefd op een klant. „Dat is het ergste wat je kunt overkomen", vertelt ze. „Je kunt je privé-leven en je werk niet meer scheiden. Met het ge volg dat één van de twee de mist ingaat. Het beste wat je dan kunt doen. is stoppen die klant nog te zien ter bescher ming van jezelf." De raamwerkster voelt zich het lekkerst op de werkvloer. „Het is mijn hokje. Hier maak ik de wet uit." Ze kwam in de prostitutie terecht omdat ze met een pooier trouwde "Een week later zat ik hier"). Ze is ge specialiseerd in SM ("Ben ik ook mezelf"). „Ik heb wel eens vier SM-klanten achter elkaar gehad en toen kwam een vijfde. Ik vroeg niet eens waarvoor hij kwam. Ik bond hem gelijk vast. Die man stikte bijna. Toen was ik zo in de ban dat ik ook hem gelijk maar onder handen heb genomen." De homojongen vindt zijn klantenkring over het algemeen vullis, de travestiet doet alles ("Ook pies en poepsex"), de transseksueel houdt van zijn Roy en vindt de rest van de mannen „slechts speelgoed" en de thuiswerkster maakt haar' langste reizen in bed. Nanda is bordeelemployée. Zij legt haar werkelijke contact bij de wasbak. „Klinkt gek, maar ik wil altijd eerst de man was sen. Tijdens het wassen maak ik grapjes en kijk ik hoe hij daar op reageert. Reageert hij leuk dan is het bed ook leuk. Is-ie vervelend dan wordt het een baaiuurtje." Nanda heet thuis Petra. „Pe tra is rustig, Nanda is een lol broek. Soms mag ik haar wel, soms ook niet, maar ze is wel makkelijk." Zo makkelijk, dat het voorkomt dat Nanda tijdens haar werk rustig ligt na te den ken over de boodschappen die Petra de volgende dag moet ha len. 'Hoeren' gunt de kijker een intrigerende blik achter de cou lissen (Hoeren, vrijdag, Nederland 3, 20.25 uur) Echtpaar uit Santpoort \yint wedstrijd Walter Etty, de nieuwe commissaris voor de media: een fanatiek, verbe ten en onverstoorbaar bestuurder. föTO PETER senteur BOLLEBOOM BOES Een reis naar de koffievelden in de Dominicaanse Republiek voor twee personen. Dat was de hoofdprijs voor de winnaar van de slogan-wedstrijd van de Stichting Max Havelaar, de ex ploitant van Derde-Wereldkof fie. Bijna vierduizend consu menten namen aan de wed strijd deel. Er kwamen niet al leen leuzen binnen, maar ook complete werkstukken en ban dopnames. Uiteindelijk viel de keuze op een slogan die recht doet èn aan de kwaliteit van de ze 'eerlijke' koffie van klein schalige boerenbedrijfjes èn de solidariteitsgedach te. De winnende leus luidt als volgt: 'Max Havelaar-koffie schenken is aan een ander denken; Max Ha velaar-koffie próeven is geen ander meer hoeven. Deze leus werd ingezonden door de heer E. van den Bome Het heeft wat tijd gekost, maar Walter Etty is gekozen tot op volger van de overleden Gerard Heyne den Bak als commissaris voor de media. De voormalige wethouder van financiën van Amsterdam was eerder in de running voor het voorzitter schap van de NOS. Momenteel is hjj penningmeester van de PvdA. Etty (42) staat te boek als een fanatiek, verbeten en onver stoorbaar bestuurder. In zijn tienjarige loopbaan als wethou der werd hij omschreven als een soort Zonnekoning, Brezinev aan de Amstel, en kille reken meester. Insiders noemen hem hard werkend en bekwaam. Met forse bezuinigingen wist hij Amsterdam weer een slui tende begroting te bezorgen. De Stopera-affaire bezorgde Etty een deuk in zijn reputatie, toen bleek dat de bouwkosten van het stadhuis en muziektheater 170 miljoen gulden duurder uit vielen dan oorspronkelijk ge raamd. Als wethouder was hij ook be heerder van het plaatselijk ka belnet. Hij zag kans als eerste gemeente in Nederland, miljoe nen guldens los te peuteren van commerciële televisiestations om toegang te krijgen tot de ka bel. Toen de PvdA. met Etty als lijsttrekker, bij de gemeente raadsverkiezingen in maart 1990 zeven van de 19 zetels ver loor, stapte hij op. Nadien zou hij verklaren: „Politiek is voor uit Santpoort. Het echtpaar Borne is net terug van hun reis naar de Dominicaanse Repu bliek, waarvan een verslag werd gemaakt door de KRO-televisie. De reportage wordt aanstaande zondag uitgezonden. Uit het verslag blijkt dat zij van de uit nodiging van de Dominicaanse koffieboeren geen snoepreisje hebben gemaakt, maar een waar studiebezoek. Zo leerden zij het leven van de boeren ken nen en zagen met eigen ogen welke bijdrage de Max Have- laar-koffiedrinkers leveren aan het oplossen van de problemen van de boeren. Nu de wereld marktprijs voor koffie drastisch is gezakt, zijn creatieve oplos singen om een goede prijs voor de koffie te krijgen meer dan ooit noodzakelijk. Zo bezocht het echtpaar de organisatie 'Fe- decares' in het zuiden van de Dominicaanse Republiek. Daar kregen zij alle informatie over het ontstaan en het functione ren van deze coöperatie. Da genlang trokken zij op met ge zinnen van koffieboeren tijdens hun werk op de koffievelden. In de koffiefabriek van het dorp El Cacao zagen zij hoe de koffie- bessen worden bewerkt. (Uitzending: zondag 22 maart, 23.10 uur, KRO op Nederland 1) mij geen beroep. Ik kan het ge woon niet laten me bezig te houden met dingen die in mijn omgeving gebeuren." Omdat de opvolger van Heyne den Bak in het PvdA cir cuit moest worden gezocht, hing de benoeming van Etty al enige tijd in de lucht. Hecht Etty net zoveel waarde aan bestrij ding van sluikreclame als zijn voorganger? „Zolang de wetge ving niet is veranderd en pu blieke middelen in grote om vang ter beschikking zijn ge steld van de omroepen, moet men ook opereren binnen de afspraken. Bij het maken van de programma's dient bij de om roepen de reclame gescheiden te worden van de inhoud." Op de vraag of de strijd tegen sponsoring en sluikreclame niet langzamerhand dweilen met de kraan open wordt, heeft Etty nog geen directe reactie. Even min wil hij vooruitlopen op de positie van de lokale omroepen. Opmerkelijk in dat verband is het artikel dat Etty eind 1987 schreef over het omroepbestel in NRG Handelsblad. Daarin betoogde hii dat het Hilversum- se bestel alle kenmerken ver toonde van een oligopolie, een systeem waarin slechts weini gen de macht hebben en de lo kale omroepen vrijwel worden buitengesloten. Om die 'niet te nemen barriè re' te doorbreken hield Etty een pleidooi voor reclame op lokale zenders. Ook was hij voorstan der van het eventueel financie ren van lokale zenders uit de landelijke omroepmiddelen. Hoeren, ze hebben iets intri- gerends. Ze zitten ver weg van de werkelijkheid achter onwer kelijke ramen met onwerkelijke kleurenverlichting in onwerke lijke kleding, ledereen kent ze. maar niemand weet wie ze zijn. Er wordt minachtend over ze gesproken, maar ze hebben al tijd volop klanten. Altijd in de belangstelling, maar vrijwel nooit in het nieuws. Een myste- Valt best mee, als je ze zelf mag geloven. Zeven verschillen de hoeren vertellen de NOS morgenavond (Nederland 3, 20.25 uur) onomwonden over wat ze doen en hoe ze het doen. „Als er een vak is waar je ego wordt gestreeld, is het wel ons vak. Want je krijgt altijd te ho ren dat het zo leuk was en zo gezellig en dat je er zo goed uit ziet. Welke vrouw wil dat niet horen, vijf keer per dag, elke keer van een andere man?" Claudia is een dame van de escortservice. Zij bezoekt haar klanten in hotels of thuis. Zij houdt een archief bij van haar Een scene uit de do cumentaire 'Hoeren' die mor genavond wordt uit gezonden op Neder land 3. FOTO OPD

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14