VAN HAASTEREN B.V. ruimteken-Bei onze uparkeren Japan Iedereen in de gordel: ruim 200 doden minder Eerste Europese Toyota komt nog even uit Weg en wiel Off. Toyota dealer voor groot Leiden AUTOBEDRIJF Fusie Fiat en Alfa Romeo Wegwijs in kinderzitjes DONDERDAG 19 MAART 1992. om een 100% rake groep dCZC autoliefheb bers te berei- y j advertentie- KUIlt afdeling. i Weversbaan 9 LEIDERDORP Tel. 071-899256 „Er wordt hard gewerkt bij Chrysler. Aan nieuwe modellen. En aan de verbetering van bestaande We zijn in beweging. En dat blijven we." Aldus de opti mistische tekst in de Chrysler/Simca-folder voor het modeljaar 1978. Maar aan het eind van dat jaar was het gedaan met de Europese activiteiten van Chrysler en nam Peugeot de boel over. Onder de nieuwe naam Talbot moest het voormalige Simca een zelf standig bestaan kunnen leiden binnen het PSA-con cern. Dat werd geprobeerd met nieuwe modellen als de Horizon, de Solara en de grote Tagori (foto) Maar het wilde allemaal niet echt lukken en In 1981 werd Talbot bij Peugeot ondergebracht Een jaar of vijf later was het Talbot-kaarsje definitief opgebrand roro nuoioj :mbo* heupgordel. Dit kan door het diagonale gedeelte van de gor del achter de rug om te leiden. Als kinderen van 0 tot 3 jaar achterin meerijden, moet dat gebeuren in een goedgekeurd kinderbeveiligingsmiddel. Is dal niet aanwezig dan mogen deze kleintjes los zitten en hoeven geen gordel om, want dat is weer gevaarlijk. Kinderen van 3 tot 12 jaar moe ten achterin gebruik maken van een kinderbeveiligingsmiddel. indien aanwezig, of anders van de gordel als die er zit. Deze driepuntsgordel mag ook als heupgordel worden gebruikt. Kindcrbeveiligingsmiddelen zijn babvziljes (0 tot 9 maan den), kinderzitjes (9 maanden tot vier jaar), kindergordels en gordelkussens (4 tot 12 jaar). Deze voorzieningen worden bij na altijd in combinatie met de aanwezige gordels gebruikt. Tot zover de nieuwe regels die per I april gMK gelden VVN legt er evenwel de nadruk op dat. ook al is het in bepaalde ge vallen niet verplicht, een kind zowel voor- als achterin de auto het beste af is als men een goed beveiligingsmiddel gebruikt. groeide van 105 naar 115 pk. de 2.0i van 121 naar 133 pk en voorts is er een totaal nieuwe 2.0 Gti motor van 158 pk. Alle benzinemotoren hebben meer-kleppen techniek. Daar naast is er een diesel van twee liter, welke een variant is van de motor die in de Carina II werd gebruikt. Stuurbekrachtiging is standaard en een anti-blokkeer remsys teem (ABS) op alle modellen le verbaar. Achterin hebben de volwassen passagiers genoeg ruimte Ook de kofferbak is groot, al zakken de schamierbeugels van de kof ferklep bij de sedan diep de ba gageruimte in. hetgeen veel vTaagt van de beschikbare Bij veel merken is het onderstel aan een voortdurende ontwik keling onderhevig. Zo ook de nieuwe Carina, liet systeem van de McPherson voorpoten is ver der uitgebouwd met een zoge noemde 'Super Strut'ophan ging. Daardoor wordt niet al leen de rechtuit-stabiliteit ver beterd. maar ook de wegligging in de bochten. De constructie zorgt ervoor dat de voorwielen altijd haaks op het wekdek blij- Wat de duurzaamheid betreft kan nog gezegd worden dat 87 procent van het gebruikte plaats staal is verzinkt. BLIKVANGERS BOEKEN Rally's Races Brullende bolides, uitzinnige mensenmassa's, schreeuwende reclameteksten en spuitende champagneflessen, kortom, het Grand Prix-circus is weer in alle hevigheid losgebarsten. Om weer helemaal in Formule 1-stemming te komen bieden diverse uitgeverijen de moge lijkheid nog eens terug te blik ken op het afgelopen en zeer bewogen autosportseizoen. De Alk in Alkmaar doet dat met de zevende editie van Rally's Races, samengesteld door Ric van Kempen en Caju ter Kuile. Dit naslagwerk telt dit keer 240 pagina's en is te koop voor 49,90. Voor het eerst zijn er nu in alle katems kleurenpagina's opgenomen. Een belangrijk deel wordt inge nomen door de Formule 1 dat als een spannend vervolgver haal wordt opgediend, com pleet met startopstellingen, uit slagen en fraai fotomateriaal. De tweede helft van het boek besteedt ruim aandacht aan de rallysport, zowel nationaal als internationaal. Ook hier lekker leesbare verslagen plus uitsla gentabellen en mooie foto's. Naast deze twee hoofdmoten komen natuurlijk ook de races op het circuit van Zandvoort aan bod en verschillende ande re evenementen als Indianapo lis en het WK sportprototypen. Fl, an artistic view Een volwaardig eerbetoon aan het Grand Prix-circus biedt het Engels-talige boek Formule 1 1991, An Artistic View, dat in Nederland door uitgeverij Ars Scribendi wordt verspreid. Het fotomateriaal is in deze uit gave 75) allesbepalend en toont de meest uiteenlopende facetten van deze fascinerende tak van autosport. De vele full-color foto's, stuk voor stuk van een uitstekende kwaliteit, geven de gelegenheid een blik te werpen achter de schermen van de Formule 1. De Italiaanse Fotograaf Daniele Amaduzzi, die al 15 jaar 'in de Formule 1 zit' laat zijn foto's het verhaal vertellen en presenteert ze vaak als complete kunstwer ken waarbij inderdaad ieder commentaar overbodig is. Ook dit fraaie boek zou natuur lijk niet compleet zijn zonder raceverslagen en de nodige sta tistieken van het afgelopen Grand Prix-seizoen. Een must voor iedere Formule 1-fanaat. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer. 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitge voerd, tenzij anders vermeld. T.h.v. Best/Liempde. Gouda richting Hoek van Holland (A 20) T.h.v. het Kleinpolderplein, avond en nacht. Utrecht - Breda (A 27) Tilburg richting Eindhoven/Den Bosch (A 58/A 65) Reconstructie aansluiting A58/A65. Terrein-dames trekken er weer op uit Binnenkort wordt voor de derde keer de zogeheten Tour Femin- in verreden. Van 13 tot en met 20 juni zal deze terreinrit voor vrouwen door Frankrijk trekken. De start vindt plaats in Parijs en de finish is in Saint Raphael aan de Cóte d'Azur. De totale af stand bedraagt ongeveer 1.500 kilometer, waarvan 70 procent off-road. Snelheid zal tijdens de rit een ondergeschikte rol spe len, het klassement wordt in hoofdzaak bepaald door de behen digheid in het terrein en orientatievermogen. Alleen vrouwen equipes kunnen dus inschrijven voor deze 4x4-rit. De selectie voor Nederland wordt verzorgd door Kangeroe 4x4 in Zand voort, tel.02507- 16713. Vanaf 1 qpril verplicht autogordels dragen op achterbank Met ingang van 1 april aanstaande wordt ook achterin de auto het dragen van veiligheidsgordels verplicht, voor zo ver die aanwezig zijn tenminste. Volgens Veilig Verkeer Nederland (WN) en de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) kunnen door deze uitbreiding van de gordeldraagplicht in ons land jaarlijks ongeveer 30 doden en 300 gewonden minder vallen. HAARLEM PETER LODEWUKS Als elke automobilist en passa gier op de voor- en achterbank consequent de gordel zou ge bruiken, vallen er jaarlijks 200 tot 250 doden en duizenden zwaargewonden minder. Bijna een kwart van autorijdend Ne derland draagt echter geen gor del. aldus WN. Door het dragen van de gordel achterin zal overigens ook het aantal (soms zelfs dodelijke) verwondingen bij degenen die voorin de auto zitten, afnemen. De gordel voorkomt namelijk dat de achterpassagiers bij een frontale aanrijding als een pro jectiel naar voren schieten en de voorpassagiers verwonden. Sinds 1971 wordt iedere nieuwe personenauto verplicht voor zien van veiligheidsgordels op de voorzitplaatsen. Het gebruik van die gordels werd in 1975 verplicht gesteld. Sinds 1 janua ri 1990 moeten nieuwe perso nenauto's ook achterin voorzien zijn van gordels. Het dragen daarvan was vrijwillig, maar wordt nü dus verplicht, ook in oudere auto's die achterin vei ligheidsriemen hebben. De gordels achterin moeten dus gedragen worden als ze aanwe zig zijn. Zijn er minder gordels dan passögiers, dan moeten eerst die plaatsen worden inge nomen waar gordels bevestigd zijn. Als er achterin geen gordels zitten, is men niet verplicht om voorin in de gordel te gaan zit ten, al is het natuurlijk verstan dig dat wèl te doen. Met ingang van 1 april mag een kind van 0 tot 12 jaar dat bo- Een baby mag in een goedgekeurd zitje voorin. foto halfokds vendien niet langer dan 1,50 meter is. voorin de auto uitslui tend in een voor de voorzit plaats goedgekeurd kinderbe veiligingsmiddel worden ver voerd. Is dat niet aanwezig dan moet het kind achterin zitten. Kinderen tot 12 jaar. langer dan 1,50 meter en personen vanaf 12 jaar, kleiner dan 1,50 meter mogen voorin zitten zonder speciaal beveiligingsmiddel en mogen de driepuntsgordel (in dien nodig) ombouwen tot AMSTERDAM Fiat Auto Nederland BV is per 1 mei aanstaande de firma waarin de importeurs van Alfa Romeo en Fiat, voorlopig onder een tweehoofdige directie, gaan sa menwerken. Voor de commerciële activitei ten zijn er voorlopig geen wijzi gingen te verwachten, zodat er voor de dealers en hun klanten niets verandert. Naar verwacht zal ook de im porteur van Lancia binnen af zienbare tijd toetreden tot deze nieuwe vennootschap. BUK IN HET VERLEDEN Ferrari-liefhebbers moeten in het weekeinde van 28 en 29 maart zeker even in Heiloo langs gaan, want daar wordt een exclusieve tentoonstelling gehouden. De Lions Club Heiloo, de Ferrari-club Nederland en Ferrari-importeur Kroymans brengen in motel Heiloo aan de Kennemerstraatweg 425 gedurende twee dagen een prachtige verzameling van 25 bijzondere Ferrari's bij elkaar. Het aanbod bevat niet alleen Ferrari's uit de begintijd, vlak na de oorlog, maar ook splinternieuwe modellen als de Testarossa 512 zijn van de partij. De expositie wordt omlijst met een markt, waar Ferrari-automobilia te koop worden aangeboden. Ook kunnen bezoekers loten kopen waarmee een elektrisch aange dreven F40 kin der-Ferrari te winnen is. De Ferrari-expositie in motel Heiloo is zaterdag 28 maart toegankelijk van 10 tot 18 uur en zondag 29 maart van 10 tot 17 uur. Een kaartje kost 12.50, voor kinderen tot en met 12 jaar 7,50. De opbrengst van de ex positie is bestemd voor de bouw van een familiehuis bij het Me disch Centrum Alkmaar. BIRMINGHAM GPD Dat de nieuwe Toyota Carina E helemaal Europees is en vooral verschrikkelijk Brits, moest kort geleden in het Engelse Birming ham met veel nadruk worden duidelijk gemaakt. Het nieuwe stijlvolle Internatio nal Convention Center was af gehuurd om in één klap hon derden journalisten uit achttien landen te laten kennismaken met de 'eerste Europese Toyo ta', die overigens nog in Japan gemaakt wordt. Maar dat is slechts tijdelijk. De beide fabrie ken in Deeside en in Bumaston gaan in december van dit jaar de Carina maken. De Carina komt in mei in Ne derland op de markt, na de dea lervergadering van 7 mei. Over de prijs wordt nog een robbertje met de fabrikant gevochten,, maar vrijwel zeker is dat het goedkoopste model net onder de 35 mille zal uitkomen. In 1993 maakt de stationwagen van de Carina zijn opwachting. Deze zal worden uitgerust met een zogenoemde 'leanburn mo tor', die loopt op een zeer schraal brandstofmengsel. Net als de nieuwe Mazda 626 kruipt Toyota in het marktseg ment van de Carina wat om hoog. De auto's worden mooier, completed, groter, maar ook on afwendbaar duurder. Men kijkt Fl ETSSTROOK redactie: Theo van de, KaaJj Twee dagen Ferrari's in motel Heiloo daarbij naar de zakelijke markt, die steeds hogere eisen schijnt te stellen. Rijden was er in Birmingham niet bij. Het ging om een zoge noemde 'statische presentatie' van in de schijnwerpers gezette wagen heeft een elegante stijl met een groot glasoppervlak. Als gevolg van de duidelijke wigvorm, dc oplopende achter kant en de gladde afwerking kon een gunstige lucht wm standscoëfficient worden be reikt: Cw 0.30. De hoogte nam ten opzichte van het vorige model toe met vier centimeter en de lengte met negen centimeter. Wat dc motoren betreft is er meer kracht voorhanden. De 1.6i Carina's. Niettemin was, op voorwaarde dat de auto 'onge zien' goed rijdt, een goed beeld te vormen van deze ruime mid denklasser. Er is keuze uit een vierdeurs se dan en een vijfdeurs liftback. De Hoe moet de baby mee op de fiets? Passen kin derzitjes op een ATB? Kan een kind achterop een race fiets? Met kinderen op fietsvakantie. Hoe doe je dat? Op alle knellende vragen van deze soort heeft de fiet sersbond ENFB een passend antwoord. De bond heeft een nieuwe brochure sa mengesteld, getiteld 'Mee op de fiets, van baby tot kleuter'. Hierin is alle feitelij ke informatie over bab' kinderzitjes fietskarren gebun deld, aangevuld met ervaringen uit de praktijk van ouders met kinderen. Bij de brochure verstrekt de ENFB een bijlage waarin alle merken fietszitjes worden besproken, compleet met prijsopgave. De brochure zit vol handige tips. Een kind dat achterop zit kan bij voorbeeld met een voet bij de pal van het ringslot. Al leen als het om een veiligheids slot gaat, is dichtduwen niet mogelijk omdat eerst de sleutel een kwart slag moet draaien. Neem altijd de fiets mee naar de winkel om het zitje te pas sen. Vooral bij herenfietsen geeft plaatsing van het kinder zitje voorop nogal eens proble- De ENFB geeft in de brochure tevens de testresultaten van de Consumentenbond over kin derzitjes. Zo blijken indrukwek kende keurmerken als Tüv-GS, Het nieuwste kinderzitje van Bobike heeft e vestiging aan het stuur. IW-TNO en Goedkeur nog lang geen garantie te zijn voor een goed zitje. De Consumenten bond constateerde dat zelfs de kwaliteit van goedgekeurde kin derzitjes uiteenloopt. Vooral voor kinderen tussen de zes en dc tien jaar zijn er weinig ge schikte zitjes op de markt. Volgens de Consumentengids is voor kinderen tot drie jaar voor op de fiets de Bobike Mini van 90 gulden de beste aankoop. Kwalitatief minder, maar goed- koper is de GMG 808 van 55 gulden. Achterop zitten kinde ren tot drie jaar het beste in de Rex Achter van 80 gulden. Kin deren tot zes jaar zitten achter op het beste in de Bobike maxi van 100 gulden. De brochure over kinderfietsen is bij de fietsersbond ENFB Woerden te bestellen door zes fcDremefa in Die ren, fabrikant van Bobike kinderzitjes heeft naast de ty pen maxi en mini nu een type mini-S geïntroduceerd. Nieuw aan dit zitje is de bevestiging aan het stuur. De andere zitjes voor op hebben een be vestiging aan het balhoofd. /Mie Bobike-zitjes hebben een beves tiging die onafhan kelijk is van de ba- ■AlZè extra montageset snel overgezet worden op andere fietsen en hebben afneembare kussentjes die waterdicht zijn. Een heupgordel en voetbandjes houden het kind in het zitje. Voor peuters die zelfs daarmee nog niet te houden zijn is er sinds kort een iherpuntsgordel verkrijgbaar, waarmee ze in een soort harnasje zitten. •Velgenfabrikant Van Scho thorst brengt een aluminium velg op de markt met kerami sche coating aan de zijvlakken. Voordeel van dat keramische materiaal is dat de fiets veel be ter remt, vooral bij nat weer. Volgens onderzoek is de rem weg van een fiets met natte velgen zelfs de helft korter dan normaal. Ook zou de slijtage van de remblokjes minder zijn. Over prijzen is nog nu ts be kend. gulden over te ma ken op postgiro 30255, onder ver melding van 'Mee op de fiets'.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11