'Er is nu juist een grotere BVD nodig' 'BVD kan dus met eenderde minder toe' Zwarte beer blijft vogelvrij Frankrijk heeft verlies nooit echt verwerkt Feiten &Meningen WOENSDAG 18 MAART 1992 2 Historicus Bob de Graaff: DEN HAAG JAN PREENEN Vooraf laat Bob de Graaff weten dat van hem geen „confronta tie" met Willems moet worden verwacht. „Voor een duidelijke stellingname moet u bij politici zijn. Ik zeg niet of de BVD groter of kleiner moet worden. Ik be kijk de BVD vanuit historisch perspectief. Al zeven jaar. Ver wacht van mij geen harde standpunten." Geconfronteerd met Willems werpt De Graaff zich in een van de nieuwe zaaltjes van de Twee de Kamer aan de Lange Poten In Den Haag echter regelmatig op als felle tegenstander van de veiligheidsspecialist van Groen Links. Bijvoorbeeld als de oud- PSP'er ironisch opmerkt dat de BVD „het liefst ook alle portiers in het gebouw van de Tweede Kamer door geheim agenten zou willen vervangen. Zoveel gevaren ziet de BVD plotseling op Nederland afkomen." Willems trekt die conclusie na het lezen van de door de BVD onlangs openbaar gemaakte 'ri sico-analyse'. Uit dat rapport haalt De Graaff echter een heel andere mening: „Wat Willems zegt, vind ik zwaar overdreven. Er zijn wel degelijk heel veel groeperingen die in de gaten moeten worden gehouden. De situatie is veel gecompliceerder geworden." Willems scherpt de discussie nog wat aan door er op te wij zen dat hij de dienst eigenlijk het liefst helemaal ziet verdwij nen. „Zeker in de huidige opzet. Controle is niet mogelijk. Het is toch van de gekke dat niet in de openbaarheid over de BVD kan worden vergaderd, maar alleen in de beslotenheid met de vier fractievoorzitters van de grote partijen. Als Groen Links doen wij pas mee als besloten verga- Als het aan WUbert Wil lems, Tweede-Kamerlid van Groen Links, ligt wordt de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) vandaag nog drastisch verkleind. Bob de Graaff, als historicus verbonden aan het Instituut Neder landse Geschiedenis (TNG) in Den Haag, vindt juist dat de BVD moet worden uitgebreid. Een gevecht in woorden over de toe komst van de BVD aan de vooravond van het debat dat volgende week dins dag in de Tweede Kamer wordt gevoerd. deringen uitzondering worden. Als het bijvoorbeeld gaat om operationele acties of om perso nen. In andere commissies wordt dan ook besloten verga derd." Terrorisme De BVD wil zich vooral gaan concentreren op terrorisme, wapenhandel, corruptie en drugs. De Graaff: „Wat het vol gen van terroristische groepen betreft, zitten Willems en ik op één lijn, of het nu om links of rechts gaat. Het wordt moeilij ker als je moet omschrijven wat de dreiging van buitenaf in houdt, waarover de BVD het heeft. Je komt dan in een nie mandsland terecht." „Dat klopt," haakt Willems in. „Wat is dreiging? Ik heb er altijd al problemen mee gehad dat hier in het Westen werd gespro ken over de angst voor Oost-Eu- Bob de Graaff (links) en Wilbert Willems. FOTO GPD CEES ZORN ropa. Die heb ik nooit gehad. Waarom geen angst voor het kapitalisme? Maar goed, die pe riode is nu afgesloten. Nu wordt opeens gewezen op bijvoor beeld het islamitisch funda mentalisme en de verzetsbewe gingen in de Derde Wereld, die een gevaar zouden zijn. Er moet volgens de BVD rekening mee worden gehouden dat politieke, etnische of religieuze conflicten in het land van herkomst over slaan naar Nederland. Die be dreigingen worden zomaar uit de hoge hoed getoverd." De Graaff: „Ik vind die aandacht voor die conflicten helemaal niet zo gek. Denk maar aan de oproep vanuit Iran om de schrijver Salman Rushdie te vermoorden of het conflict rond Irak. In de jaren '60 en '70 werd in de Kamer gevraagd om men sen uit bijvoorbeeld Marokko en Turkije, die hier naar toe kwamen, te beschermen tegen de regimes uit die landen. Dat ze niet onder druk zouden wor den gezet door landgenoten." Willems: „Maar daar ligt een taak voor justitie, niet voor de BVD." De Graaff: „Daar is toch informatie voor nodig. Mensen die kwaad willen, melden zich niet vrijwillig aan." Willems: „Maar is de islam dan als zoda nig een bedreiging?" De Graaff: „Nee, maar dat staat ook niet in het rapport." Willems: „De BVD gaat anders vrij ver in de be schrijving van de islam. Daarbij wordt bloedvergieten zelfs niet uitgesloten." 'Geforceerd' Volgens Willems probeert de BVD zichzelf geforceerd in stand te houden door zoveel mogelijk nieuwe tegenstanders ,In het rapport staat bijvoorbeeld dat er een verschuiving is van ideologische spionage naar bedrijfsspionage door de Russen. Maar daar hoeft de BVD zich niet mee te bemoeien. Dat is een taak van de bedrijven. De BVD doet het voorkomen alsof de hele wereld een bedreiging is voor Neder land. Joegoslavië, Irak, het Mid den-Oosten, de Filipijnen, noem maar op. De BVD is er toch niet voor om de hele we reld in de gaten te houden. Die moet letten op de Nederlandse rechtsorde." Groenlinkser Wilbert Willems: Terwijl de 'voorstellingen' van de BVD regelmatig op de lach spieren werken van Willems, gaat De Graaff met een ernstig gezicht de 'schietbioscoop' in waarover BVD-directeur Doc- ters van Leeuwen het in zijn rapport heeft. „Vroeger was de situatie in de Sovjetunie en de satellieten heel overzichtelijk. Je wist dat er gevaar was en waar het vandaan kwam. Dat is nu niet meer zo. Het voormalige Oostblok is inderdaad een soort schiettent geworden. De ene dag kun je een aanval krijgen van Serviërs, omdat Nederlan ders meevechten met Kroaten en de volgende dag zijn het weer andere Oosteuropeanen." Inkrimpen Desondanks is de BVD Groen Links (en andere partijen) in middels al enigszins tegemoet gekomen. Vooruitlopend op de discussie over haar toekomst heeft de inlichtingendienst zelf al besloten om in te krimpen. Van de 637 werknemers in 1990 mogen er in 1993 nog maar 580 over zijn. Van enige dank van de zijde van Willems is echter geen sprake: „Dat zijn er nog veel te veel, al weet ik ook wel dat in dat aantal ook de mensen voor de koffie en de portiers zit ten. Ik ben er altijd vanuit ge gaan dat de BVD ten minste eenderde van haar capaciteit nodig had voor het Oostblok. Nu het communistische gevaar weg is, kan de BVD dus met eenderde minder toe. Dan kom ik uit op 400 werknemers." Met een gul gebaar voegt Wil lems daar nog een paar hon derd leden van de Plaatselijke Inlichtingendiensten, PID's, aan toe. „Dat zijn politiemensen met een BVD-opleiding en een BVD-taak. Je weet nooit wan neer een politieman als politie man of als BVD'er je huis bin nensluipt. Noemen ze zich BV D'er dan weet je waar je aan toe bent. Dat is zeker geen uitbrei ding van de BVD, omdat ze nu ook al voor deze dienst werken. Alleen is dat niet zichtbaar." De Graaff is het met dat laatste eens. Wat de grootte van de BVD betreft niet. „Er is juist een grotere BVD nodig dan toen het Oostblok nog een blok was. De taken zijn alleen maar toegeno men. Het gevaar kan nu overal vandaan komen. De situatie in Oost-Europa is immers veel in gewikkelder geworden. Boven dien is het zo dat als een aan slag wordt gepleegd, iedereen zegt: 'waar is nou die BVD?' Dat is het dubbele in Nederland. De BVD mag niets doen, maar als er iets gebeurt, zoals die aanslag op het huis van staatssecretaris Kosto, dan krijgt de BVD de schuld." Willems: „Wie is nou iedereen? Al dat soort Schiettenteffecten had je vroeger toch ook. Bewe gingen als de IRA en de ETA zijn niet van vandaag of gisteren. Het is nuttig om een dienst te hebben die informatie geeft over rechts en links extremisme. Dat je als politici weet hoe die groepen functioneren, zodat je daarover een oordeel kunt vor men. Dan mag ook best worden geïnfiltreerd in die groepen. Als het maar niet gebeurt in demo cratische bewegingen als de PSP, de CPN, de PPR en de vre desbeweging, zoals in het verle den het geval was. Het moet ook reëel blijven. Dat gevaar van die Serviërs heeft toch niets met de werkelijkheid te ma ken." De Graaff: „Tot ze hier wat doen." Cites: Alle beren op lijst beschermde dieren HAARLEM JOLANDA OUKES Dc Internationale Conventie over I lande! in Bedreigde Dier soorten (Cites) die mopienteel in het Japanse Kyoto wordt ge houden, is geen wassen neus gebleken. Twee weken geleden handhaafde Cites, in weerwil van enkele Afrikaanse landen, het verbod op de handel in ivoor. Vorige week zetten de af gevaardigden de Amerikaanse zwarte en de Russische bruine beer op de lijst van beschermde diersoorten. Maar het is nog maar de vraag of met name de zwarte beer daar iets aan heeft. Het voorstel van de Deense af gevaardigden de bruine en zwarte beer op de lijst te zetten, werd met 46 tegen 19 stemmen aangenomen. Dc maatregel houdt in dat voortaan de handel in alle beresoorten streng wordt gecontroleerd. Dat was tot nog toe niet het ge val. Omdat slechts een aantal soorten werd beschermd, was dc handel in lichaamsdelen, zoals galblazen en poten, niet te controleren. Maar al te vaak werden delen van de met uit sterven bedreigde Aziatische beresoorten verkocht onder het voorwendsel dat ze van Ameri kaanse zwarte beren afkomstig zijn. De handel in beredelen is lucra tief. De galblazen die vooral door Aziaten worden gebruikt als medicijn tegen hartafwijkin gen, geelzucht, maag- en darm klachten, brengen zo n 2.000 dollar per ons op. Ook de van bereklauwen vervaardigde ket tingen en oorbellen vinden op de internationale markt gretig aftrek. Daarnaast worden kop pen en huiden als trofeeën uit gestald of voor andere decora tieve doeleinden gebruikt. Cites hoopt met het besluit een einde te maken aan die winst gevende handel. Het ziet er naar uit dat de zwarte beren geen profijt hebben van het feit dat ze nu op dc lijst van be schermde diersoorten staan. Want in de Verenigde Staten en Canada, de twee belangrijkste tegenstemmers in Kyoto, wordt dit dier om een geheel andere reden gejaagd. Zwarte beren hebben een hon derden hectaren groot gebied nodig dat zij niet willen delen met andere beren. Jonge beren die door hun moeder zijn ver stoten, proberen hun eigen ter ritorium te vinden maar ont dekken dat voor hen geen ruim te meer over is. Om zich toch te kunnen hand haven, nemen zij de verstede lijkte gebieden in hun leefge bied op en scharrelen hun kost je bij elkaar door vuilcontainers overhoop te halen of moestuin tjes leeg te eten. Bovendien vormt een hongerige beer een bedreiging voor de mens. Vaak moet de beer zijn zwerfpartij dan ook met dc dood bekopen. Dè gelukkigen worden verdoofd en losgelaten in het bos. Tien tegen een dat ze het dan moe ten opnemen tegen een soort genoot. Om de populatie aan te passen aan de steeds kleiner wordende natuurgebieden mag er in de VS en Canada zeven weken per jaar op beren worden gejaagd. Het Cites-besluit heeft daar geen invloed op. Wel kan door middel van de in Kyoto geno men maatregel de stroperij een halt worden toegeroepen. Maar ook daar kunnen vraagtekens bij worden geplaatst. Strengere controle op de handel zal geen invloed hebben op de behoefte aan beredelen maar zal daaren tegen de prijzen flink opdrijven. Stroperij in de VS worden jaarlijks bijna net zoveel beren op legale als illegale wijze ge dood wordt dan zo winstge vend dat een fikse boete of ge vangenisstraf voor lief wordt ge- Algerijnse vrijheidsstrijd eindigde dertig jaar geleden PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Het is vandaag op de kop af dertig jaar geleden dat in het plaatsje Evian aan het meer van Genève de akkoorden werden ondertekend die een einde maakten aan de Algerijnse on afhankelijkheidsstrijd. Op zon dag 18 maart 1962 kwam er een eind aan de gevechten tussen het Franse leger en het Algerijn se Nationaal Bevrijdingsfront (FLN). Officieel tenminste. Want voordat Algerije in juli 1962, na 132 jaar Frans bestuur, daadwerkelijk onafhankelijk werd, zou er nog héél wat bloed vloeien in de voormalige Franse kolonie. Vandaag zijn de wonden van de bijna acht jaar durende strijd en het erop volgende verlies van Algerije in Frankrijk nog steeds niet geheeld. Algerije was im mers niet zomaar een kolonie. Voor generaties Fransen was Al gerije onlosmakelijk met Frank rijk verbonden. Het was een Frans departement dat toevallig aan de overkant van de Middel landse Zee lag. Toen het FLN kort na zijn op richting in 1954 een eerste serie bloedige aanslagen pleegde om het onafhankelijkheidsstreven kracht bij te zetten, waren de verbazing en de woede dan ook groot. Zowel in Frankrijk als on der de honderdduizenden Fran se kolonisten in Algerije. Een half jaar later riep de regering de noodtoestand uit om de groeiende opstand de kop in te kunnen drukken. Het begin van een bloedige onderdrukking, van een vuile oorlog waarin van beide kanten alles geoorloofd was. Een oorlog die volgens voorzichtige schattingen aan ruim 600.000 mensen het leven heeft gekost: burgers en militai ren, Algerijnen en Fransen. Geheim leger Met de ondertekening van de akkoorden van Evian waren de vijandelijkheden nog niet voor bij. Integendeel: tussen 18 maart en 1 juli 1962, de datum waarop de onafhankelijkheid inging, was de strijd heviger dan ooit. Het in 1961 door opstandi ge Franse officieren opgerichte geheime leger, de Organisation De Franse militair Pierre Lagaillard, die Algerije niet wilde opgeven en samenwerkte met de OAS. foto archief de l'Armee Secrète (OAS), zette de strijd tegen het FLN gewoon voort en vermoordde duizen den opstandelingen. Het FLN op zijn beurt nam wraak op tienduizenden 'harki's'; Alge rijnse soldaten die aan Franse zijde hadden meegevochten. Vrijwel alle Algerijnen van Fran se komaf vluchtten medio 1962, berooid en vol rancune, terug naar het vaderland dat hen ver raden had. Tot vlak voor het einde van de gevechten hadden vrijwel alle Franse politici im mers gezegd dat Algerije tot in lengte van dagen frans zou blij ven. Anno 1992 rust nog steeds een taboe op deze zwarte bladzijde in de Franse geschiedenis. Over Algerije zwijgt men maar liever, zo ondervond de Franse filmer Bernard Tavemier onlangs. Sa men met de journalist Patrick Rotman maakte hij een vier uur durende documentaire over de lotgevallen van dertig dienst plichtige Franse soldaten die tussen 1954 en 1962 in Algerije hebben gevochten. Het kostte hen veel moeite de oud-strijders aan het praten te krijgen. Voor vrijwel allemaal was het de eer ste keer dat ze over hun vaak traumatische belevenissen praatten. De verhalen over mar telingen en executies van al dan niet vermeende 'terroristen' zijn ook niet bepaald glorieus te Als de film iets duidelijk maakt, dan is het wel dat de meeste Franse soldaten die in Algerije hebben gevochten, daar een flinke tik aan over hebben ge houden. Ze hebben niet alleen vrienden verloren, maar vragen zich bovendien af waar het ach teraf nu allemaal voor nodig was. Wat de ruim 2,5 rhiljoen Franse soldaten die in Algerije zijn ingezet het meest steekt, is het gebrek aan erkenning. Sol daten die in de Eerste of Twee de Wereldoorlog vochten, heb ben in Frankrijk de status van 'ancien combattant' (oud-strij der) en worden als helden be schouwd. Pensioenen Oud-strijders komen bovendien in aanmerking voor oorlogspen sioenen en andere douceurtjes. Voor de dienstplichtigen die in Algerije vochten, is dat allemaal niet weggelegd. Officieel ver richtten ze daar immers slechts een soort politietaak. 'Algerije' was geen oorlog. Vandaar dat Tavemier en Rotman hun docu mentaire de naam 'La guerre sans nom' ('De oorlog zonder naam') gaven. Ook op een andere manier werkt het Algerijnse trauma nog steeds door. Het is geen toeval dat het extreem-rechtse Front National van Jean-Marie Le Pen veel aanhang vindt onder oud- kolonisten. Die voelen zich nog steeds verraden door de Franse politiek. En de voormalige kolo nisten lijken ook gevoeliger voor Le Pens racistische opvattingen dan veel andere Fransen. Volgens de in Algerije geboren Franse psycho-analitica Alice Cherki heeft dat alles te maken met het niet verwerkte verleden. „De huidige anti-immigratie stemming is een direct gevolg van de oorlog in Algerije. Veel mensen hebben dat verleden nooit verwerkt. In plaats van er over te praten, is het verstikt. Als je het verwerken onmogelijk maakt en het zwijgen cultiveert, komt het leed vroeg of laat toch weer naar boven. En vaak in ge welddadige vorm", zo waar schuwde ze onlangs in het Franse dagblad Le Monde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2