Leidsch Dagblad De Klerk wint Bekakt Bryanston ging toch stemmen 11 Sex Pistols) heet nu weer gewoon John Lydon, maar zijn image achter volgt hem nog steeds. Aanslag op Israëlische missie Buenos Aires eist zeven levens Haagsche Schouwbrug dicht voor scheepvaart en vrachtverkeer Leidse jongen (7) vermist "OENSDAG 18 MAART 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 39804 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Zege Clinton Johnny Rotten i De Democraat Clinton a A Johnny Rotten (ex- 7I heeft zijn rivalen ver slagen. Het ziet er naar uit dat hij het moet gaan op nemen tegen Bush. Pizzabakker a Ambassadeur C.H. Z I Wilkins en voorma lig pizzabakker verloor drie keer zijn fortuin en bouw de het weer vier keer op. Blanke Zuidafrikanen zeggen 'jategen hervormingen De Zuidafrikaanse president De Klerk stevent af op een overtuigende overwinning in het referendum over zijn hervormingsbeleid. Verkiezingsdeskundigen verwachten een zege met ruim 60 procent of zelfs meer voor De Klerk. Daarmee lijkt de apartheid in Zuid-Afrika definitief voorbij. De einduitslag wordt vanmiddag verwacht. JOHANNESBURG. n nuusenburg correspondent In politiek Den Haag is gen opgelucht gereageerd op de onverwacht grote overwinning van De Klerk. De meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat het bezoek van Lubbers. Kok en Van den Broek in augustus aan Zuid-Afrika nu moet doorgaan. De Klerks zege zou vooral te danken zijn aan de voor Zuid- Afrika hoge opkomst van de kie zers: meer dan 70 procent. Ge vreesd was dat de Engelstaligen de stembus zouden mijden, maar ze rukten gisteren massaal uit. In sommige districten bracht meer dan 90 procent van hen een stem uit. In slechts één van de acht dis tricten waarvan de uitslag in middels bekend is. wist de ex treem-rechtse Konservatieve Partij (KP) de meerderheid te halen. In Pietersburg, in het oerconservatieve noorden, be haalde de KP 57 procent. KP- woordvoerder Mulder gaf de al gehele nederlaag van zijn partij min of meer openlijk toe, toen Vrouw zit 2 maanden dood op balkon Stockholm Een bejaarde vrouw heeft de afgelopen winter twee maanden op haar balkon in een buitenwijk van Stockholm geze ten voordat een buurvrouw merkte dat ze dood was. De 84-jari- ge vrouw is waarschijnlijk op Oudejaarsavond gestorven toen ze naar het vuurwerk keek. Gekleed in een jas en met een hoed op zat ze in een stoel op haar balkon. Haar buurvrouw realiseerde zich pas dat er iets mis moest zijn toen de bejaarde ondanks de bittere kou maar steeds op het balkon bleef zitten. Man vraagt om vernietigen telefoon bonn» Twee inwoonsters van Bonn hebben hun telefoon ver nietigd op aanraden van een grapjas die zichzelf uitgaf voor een PTT-medewerker. Volgens een echte woordvoerder van de telefoondienst meldde de man zich telefonisch als „Herr Krüger van de telecomservicé". Hij zei dat de teller van de telefoon ka pot was en bleef doortikken tot 500 mark. Herr Krüger adviseer de de telefoon te vernietigen. Een vrouw greep de schaar en knipte de kabel door; een andere vrouw sloeg met een hamer haar toestel aan diggelen. hij zei dat de KP er 'niet in slaagd de kiezers van standpunten te overtuigen'. Het referendum is gisteren over het algemeen rustig verlo pen. Bij de sporadische inciden ten waren vooral leden van de neo-nazistische Afrikaner Weer standbeweging (AWB) betrok ken. De Klerk kondigde het refe rendum op 20 februari aan, na dat zijn Nationale Partij (NP) bij een tussentijdse verkiezing door de KP was vernederd. Het refe rendum moest duidelijkheid scheppen over de vraag wie de blanken vertegenwoordigde, de KP of de NP, en tevens De Klerks mandaat bevestigen voor onderhandelingen met de zwar te oppositiebeweging ANC over een nieuw politiek bestel. Deze onderhandelingen begonnen eind 1991. De campagne was fel en ge kenmerkt door rellen waarbij vooral KP-aanhangers waren betrokken. De Klerk beklem toonde dat de onderhandelin gen de laatste kans zijn voor een vreedzaam samenleven van blank en zwart en dat een stem voor de KP het land in chaos en burgeroorlog zou storten. De KP beschuldigde de president er van de blanken uit te leveren aan de 'zwarte, communistische terroristen' van het ANC en pro beerde munt te slaan uit de on vrede over de zwakke economie en de toenemende criminilateit. Disco's willen later sluiten leiden loman leefmans Reddingswerkers zoeken tussen de puinhopen n bassade in Argentinië. Jubilerend ASC tegen Oranje OEGSTGEEST wim KOEVOET De Oegstgeester voetbalclub ASC speelt op 1 juni een thuis wedstrijd tegen het Nederlands elftal. Al een jaar probeert ASC deze wedstrijd te organiseren. „1 juni is een droom dag", zegt wethouder Kohlbeck, die be halve PvdA- ook ASC-lid is. Op die dag bestaat de club name lijk 100 jaar. ASC was de eerste amateur club die zich aanbood als te genstander voor een oefenpar tij tegen Oranje, ter voorberei ding op het Europees kam pioenschap. Zowel dit gegeven als het jubileum waren door slaggevend volgens Kohlbeck. Dat KNVB-voorzitter Van Rooyen uitkomt voor het 7e elftal van de roodzwarten, heeft ook een rol gespeeld, be vestigt hij. ASC wil 'versterkt' tegen Oranje aantreden. Dat wil zeg gen met spelers van de andere twee Oegstgeester voetbal clubs, UDO en Oegstgeest. De wedstrijd begint om 19.00 uur op het veld aan de De Kem- penaerstraaL KNVB-voorlich- ter R. de Leede bevestigt dat de wedstrijd rond is. Vier Leidse discotheken hebben burgemeester Goekoop ge vraagd om door de week tot 3 uur en op vrijdag en zaterdag tot 5 uur te mogen openblijven. De eigenaren menen dat er vol doende maatregelen zijn getrof fen om overlast tegen te gaan. Ze wijzen op de goede geluids isolatie en portiers die zorgen voor rust in en rond de disco. Het gaat om Nexus (Lange- brug), Club '70 (Stationsweg), Koets-o-theek (Kruisstraat) en De Ville in de Breestraat. De ei genaren zeggen dat disco's bij uitstek gelegenheden zijn waar mensen pas laat naar toe gaan. Door de huidige sluitingstijden maken ze te weinig uren en om zet. Ze wijzen ook op de oneer lijke concurrentie van studen tensociëteiten die zich niet aan het sluitingsuur hoeven te hou den. BUENOS AIRES AP-AFP-Rtr Bij een aanslag op de Israëli sche ambassade in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires zijn gisteren zeven doden en 106 gewonden gevallen. De aanslag is waarschijnlijk met een autobom uitgevoerd. Ongeveer dertig mensen, on der wie ambassadepersoneel, zaten gisteravond nog vast on der het puin van het volledig verwoeste gebouw. Op het mo ment van de explosie bevonden zich ongeveer 150 Israëliërs in de ambassade. De Israëlische ambassadeur, Yitzhak Shefï, verbleef elders. De Israëlische minister van defensie. Moshe Arens, noemde de aanslag een terroristische aanval door mensen „wier in tentie het is joden te doden of zij nu in Israël of in het buiten land verkeren". De Amerikaan se regering veroordeelde de aanslag in „de sterkst mogelijke bewoordingen". Tijdens een direct uitgezon den tv-toespraak noemde de Argentijnse president Carlos Menem de aanslag een „terro ristische aanval". Eerder had hij de verantwoordelijkheid voor de aanslag gelegd bij „nazi-ele menten en andere verslagen fundamentalistische groepen in Argentinië". Menem heeft de Amerikaanse en Israëlische in lichtingendiensten om hulp ge vraagd. Het ministerie van binnen landse zaken verklaarde dat de explosie was veroorzaakt door een autobom, wat werd beves tigd door de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Levy. Volgens de minister zal Israël hard terugslaan tegen de da ders. Levy vermoedt dat Iran en Syrië achter de aanslag zitten, omdat die landen volgens hem terrorisme steunen. Het Argen tijnse radiostation Mitre be richtte gisteravond dat een pro- Palestijnse groep de verant woordelijkheid voor de aanslag had opgeëist. n nuusenburg correspondent Bryanston is een van de wel varendste buurten ten noorden van Johannesburg. De inwoners zijn voornamelijk Engelstalig, joods en kunnen qua inkomen als ten minste vijf maal modaal worden ingeschaald. Ze zijn nog Britser dan het Britse konings huis, steken op Britse hoogtijda gen de Union Jack 'uit en veror beren met kerst een kalkoen. Ze wonen dan wel in Zuid-Afrika, maar hun huis is een enclave vol spek met eieren, thee en 'God save the Queen'. Hun loyaliteit aan het land van herkomst is ook na vele ge neraties in Zuid-Afrika zo groot, dat de Zliidafrikaanse politiek hen eigenlijk onverschillig laat. Ze gaan dan wel naar de stem bus, stemmen meestal op de keurige liberale Democratische Partij, maar laten de echte poli tiek aan de Afrikaners over. Bij het naderen van het refe rendum over de toekomst van het land dreigde deze onver schilligheid verontrustende af metingen aan te nemen. Parle ment riërs maakten gealar- Een zwarte Zuidafrlkaan drukt de blanke kiezers vlak voor een v zeggen tegen de voorstellen van president De Klerk. meerd melding van een 'meer dan normale apathie' bij de be woners van de rustieke bunga lows en landhuizen. Deze houding dreef het her- vormingskémp naar de rand Konservatieve Partij (KP). die van de paniek. De stemmen vao het beleid van De Klerk als ver de Afrikaners zouden min of raad aan de blanke minderheid meer gelijk verdeeld zijn over de bestempelt. De Engelstaligen regering en de aartsreactionaire zouden dus de doorslag geven, maar als deze nu verstek lieten gaan? De Engelsen moesten naar het stemlokaal worden gelokt en dus \kerd de campagne De Klerk de laatste dagen daar op afgestemd. De schijnwerpers werden gericht op de Afrikaner Weerstandbeweging AWB. de neo-nazistische bondgenoot van de KP. Wie niet naar de stembus ging, zou deze barba ren in het zadel helpen en bij gevolg een vredig voortbestaan kunnen vergeten. Gistermorgen, kort na de opening van de stemlokalen, stond er bij de lagere school in Bryanston al een lange rij. Ge duldig wachtten de kiezers on der een milde zon op hun beurt in het stemhokje. Op het gras veld «4ond een verlaten KP-stal- letje. Tegen 11 uur had al meer dan eenderde van de kiezers hun stemmen uitgebracht en voor spelde Rupert lorimer van de Democratische Partij een recor dopkomst. Bij het verlaten van de school stak een onberispelijk geklede oudere heer zijn duim op. Aan de Engelstaligen zou het dit keer niet liggen. MuttiRent Winst Krajicek Tennisser Richard 2 D Krajicek bereikt in Key Biscane door verras sende zege op John McEn roe de kwartfinales. Golfbaan op belt Alphen gaat mogelijk drie jaar dicht ALPHEN AAN DEN RIJN De kans bestaat dat de golfbaan op de voormalige vuilstortplaats in de Alphense Coupcpolder drie jaar niet kan worden ge bruikt. De Stichting Exploitatie Golf Alphen (SEGA) wil daar over zo snel mogelijk een ge sprek met de gemeente. Maar die gaf op uitnodigingen van de SEGA tot dusver niet thuis. De SEGA heeft bij gemeente, provincie en rijk inmiddels een claim van een miljoen gulden ingediend wegens de schade die de golfers hebben geleden door de saneringswerkzaamheden aan de gifbelt. Als de gifstort moet worden afgedekt, een mo gelijkheid die de provincie niet uitsluit, wordt de schade nog veel groter. Dan moet de course drie jaar dicht, aldus SEGA-di- recteur C. Bos. De SEGA heeft na alle narig heid in de Coupépolder wel overwogen te verhuizen. Maar dat kost volgens Bos tussen de 14 en 17 miljoen gulden. „En waar vind je in de Randstad een terrein van 50 a 60 hectare?", directeur Bos zich af. Bo vendien betekent het een forse kapitaalsvernietiging want de Alphense golfbaan is pas vijf jaar in gebruik. Nog geen abonnee? DCI 071 - '61400 DCL! 071 - 161353 HET WOORD IS AAN i. Wat Is vrijheid? Vrij zijn om de i gewoonten te kiezen die je aan banden leggen. Renjte Rutnmietn VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familiebenchten I Programma's I Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI: Bewolkt Vnj veel bewolking en in het noor den enige regen Minimumtemp van 8 graden in bet noordwesten tot 4 graden in het zuidoosten van het land Middagtemp rond 11 graden Matige, aan de wadden- kust enige tijd krachtige, zuidwes tenwind kracht 4 tot 6 Schepen kunnen voorlopig niet meer onder de Haagsche Schouwbrug door. De gemeente Leiden heeft de kJep laten vast zetten. nadat uit een onderzoek was gebleken dat het bewe gingsmechanisme op het punt staat het te begeven. Vrachtwagens mogen met in- garfg van vandaag ook niet meer van de brug gebruik ma ken. Het dek is zo gammel dat zwaar verkeer het risico loopt er doorheen te zakken. Daarom worden vrachtauto's van en naar de Stevenshof tijdelijk om geleid via Valkenburg. Perso nenauto's mogen nog wel over de brug heen. De maatregelen gelden tot juni. Dan wordt de spoorwegovergang bij De Vink weer voor alle verkeer openge steld en is de Stevenshof via de ze route bereikbaar. De Haagsche Schouwbrug is momenteel de enige directe toegangsweg tot de Stevenshof sinds de NS. vanwege de ver dubbeling van het spoor Lei den-Den Haag, de overgang bij De Vink heeft afgesloten. Die zou aanvankelijk tot 1994 dicht blijven. Op aandringen van de gemeente leiden wordt ze nu al deze zomer heropend. Het Leidse gemeentebestuur wil de komende dagen bekijken of de overlast w>m dfl m hn-p- vaart aanvaardbaar is. Is dat het geval, dan wordt het brugdek verstevigd zodat ook vrachtwa gens er weer overheen kunnen. Bfipa li.- omSmi toot mboon te groot, dan wordt de brug he lemaal opengezet. Het keer wordt in dat geval en bussen mogen rijden. De Katwijkse betonmortelccn- trale Mebin is zwaar gedupeerd door de afsluiting. De centrale kan het volgens directeur M. Dorsteen 'misschien nog drie dagn nHihiyi nel da nuldl ge voorraad grind. Wordt die niet aangevuld 'dan zal het be drijf moeten sluiten'. Drie vier keer per week varen schepen met gnnd en zand uit Brabant of Duitsland via de Oude Rijn naar het Katwijkse bedrijf. „Er is geen alternatieve routealdus i tonton Pagina lelden: Aftandse brug komt loeiden duur te staan. KUNTU NOC Z0NDIR? it NU Ml «k dum» Pw m»«r>d (I 27 80) via automa 1 live to totaling* IOP»f kwartaal (180.10) via accapt- I I V'O |0 Par kwartaal |f 80,10) via auto I Ad rn leiden roy k den en sloegen alarm, waarna 25 buurtbewoners een sponta ne zoekactie begonnen. Die had niet het gewenste resul taat. Rond half tien werd de politie gealarmeerd die de huurt opnieuw uitkamde. Dit werd rond middernacht nog een keer herhaald. Ook die po gingen bleven vruchteloos. Ismael Is circa 1.10 meter lang, heeft donker, krullend haar, bruine ogen en is tenger. Hij droeg gisteren een blauwe spijkerbroek, een rode wollen trui met kleurmotieyen en wit te sportschoenen. Wie de jon gen heeft gezien wordt ver zocht contact op te nemen met de leidse politie, tel. 071- 256671. Woonplaat* I i control* to/o*g»ngl Een 7-jarig Leidse jongen die woont aan de l-angcstraat wordt sinds gistermiddag ver mist. Grootscheepse zoekacties hebben nog niets opgeleverd. Ismael speelde gistermiddag op het plaatsje achter de ou derlijke woning. Hij kwam rond vijf uur nog even binnen om zijn jas af tc geven en wat knikkers op te halen. Om half zes hoorden zijn ouders een kleine schreeuw. Die leek niet alarmerend, zodat ze er geen aandacht aan besteedden. Toen de jongen maar niet kwam opdagen gingen de ou ders poolshoogte nemen. ZJj konden hun zoontje niet vin- Nummw tomugforafcarwtg lattee* DagWad twoonJouTvrwr 10050 2300 VB Latten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1