Apothekersoorlog lijkt gestreden 'Vergeleken met verleden zijn we effe beschaafder geworden' Regio Leiden Zorg Rijnoord schiet nog te kort Pech voor politie bij zoekactie Baksteen MAANDAG 16 MAART 1992 8 Aanrijding in Wassenaar wassenaar Bij een aanrijding gistermorgen op de kruising Oud Wassenaarseweg-Groen van Prinstererlaan heeft een 52-jarige race-fietser uit Zoeterwoude een lichte hoofdwond opgelopen. De fietser kwam vanaf de Oud Wassenaarseweg en verleende geen voorrang aan een 67-jarige automobiliste uit Wassenaar, die op de Groen van Prinstererlaan reed. Na onderzoek in het Haagse ziekenhuis Leyenburg kon de fietser weer naar huis. Kleding gestolen Leiderdorp leiderdorp» Bij een diefstal in een kledingzaak in winkelcentrum 'De Winkelhof zijn zaterdagavond vijf kledingstukken gestolen. De kleren hadden een totale waarde van ongeveer 2500 gulden. Zilverwerk Oegstgeest gestolen oegstgeest In Oegstgeest is zaterdagavond op twee plaatsen in gebroken. Op de Vincent van Goghlaan werd een onbekende hoeveelheid zilverwerk, cheques en geld meegenomen. Uit een woning op de Jan Vermeerlaan zijn twee paspoorten gestolen. In beide gevallen zijn de daders via de achterkant van het huis binnengekomen. In villapark Clinckenburg hebben inbrekers te vergeefs getracht een raam van een woning op de eerste etage open te breken. Dronken bestuurder Oegstgeest oegstgeest Hen 38-jarige autobestuurder uit Amsterdam is za- termiddag door de politie aangehouden op de Oegstgeester Ge verstraat omdat hij veel te hard reed. Na controle bleek de man een glaasje teveel op te hebben. De Amsterdammer moet 400 gulden boete betalen. Panda-winkel in Voorschoten voorschoten Voorschoten heeft sinds kort zijn eigen 'panda- winkel' op de Strawinskylaan 7. Door het kopen van verschillen de panda-cadeautjes wordt het werk van het Wereld Natuur- fonds gesteund. Het WNF heeft in de 30 jaar van het bestaan al meer dan vijfduizend natuurbeschermingsprojecten geholpen. Opening Haanraadts beslecht langdurige strijd farmaceuten De omstreden Leiderdorpse apotheek Haanraadts is sinds zaterdag niet meer weg te houden van de nieuwe plek naast het Koningshuis aan de Hoofdstraat. Wethou der C. Kerner (welzijn) opende de zaak officieel en daar mee lijkt de Leiderdorpse apothekersoorlog definitief ge streden. Na procedures bij de Raad van State en de ge meentelijke commissie beroep- en bezwaarschriften kon apotheker P. Haanraadts opgelucht ademhalen. leiderdorp liesbeth buitink In een vitrine stond voor de ge legenheid een reisapotheek ter grootte van een forse tekendoos uit de vorige eeuw. Het vormde een schril contrast met de gloednieuwe apotheek. Circa tweehonderd gasten mochten voor de gelegenheid potjes, doosjes, laden en aparatuur aanraken. Alleen proeven was uitdrukkelijk verboden. Met de opening van het nieu we pand en de onthulling van een plaquette van de kunstena res Caroline Brusse, leek Haan raadts van een zoete wraak te genieten. Al bij de opening van de tijdelijke vestiging aan de Mauritssingel diende een spoedprocedure bij de Raad van State, aangespannen door de ei genaren van concurrent aan de Loevestein, op een steenworp afstand van het Koningshuis. Leiderdorp zou te klein zijn voor drie apotheken, beweer den zij. De gemeente had Haanraadts geen bouwvergun ning mogen geven. De Loevestein-apotheek heeft ongeveer 8000 klanten en far maceut Boehmer aan de Florijn zou rond de 12.000 klanten hebben. Voor een rendabele apotheek zouden 10.000 klan ten nodig zijn en Leiderdorp telt maar 23.000 inwoners, aldus de Loevestein-eigenaren. De ge meente mag wettelijk echter niet op concurrentie-verhou- dingen letten en de Raad van State keurde de afgifte van een bouwvergunning dan ook goed. Haanraadts maakte zich niet zo druk over de verdeling van de Leiderdorpse klanten. Vanuit zijn vestigingen aan de Maurits singel en de Hoofdstraat wil hij niet alleen Leiderdorp bedie nen, maar ook Zoeterwoude- Rijndijk, de Leidde Rivieren buurt en het Waardeiland. „De mensen die daar wonen, moe ten anders naar Leiden of de Merenwijk", aldus Haanraadts. Winkel De Loevestein-concurrenten maakten zich na de uitspraak van de Raad van State ook niet meer zo druk om de concurren tie, kochten een pandje aan de Hoogmadeseweg en doen nog altijd pogingen daarin een de pendance te vestigen. Via de ge- meetelijke commissie beroep en bezwaarschriften gingen zij opnieuw in beroep tegen de af gifte van de vergunning voor de Hoofdstraat. Op de plaats naast het Koningshuis zou zich vol De Leiderdorpse apotheker P. Haanraadts en zijn vrouw (rechts) luisteren naar wethouder C. Kemer die de zo juist onthulde plaquette op de gloednieuwe apotheek bejubelt. De omstreden derde apotheek aan de Hoofd straat werd zaterdag geopend. foto henk bouwman gens het bestemmingsplan al leen een winkel mogen vesti gen. En een apotheek zou geen winkel zijn. De commissie stelde de pro testerende farmaceut in het on gelijk. Het bezwaar kwam niet alleen veel te laat, maar was bo vendien niet gegrond. Volgens de commissie was het 'niet van belang' of de apotheek in een winkelbestemming paste. „De activiteiten zijn in beide geval len nauwelijks van elkaar te on derscheiden en de invloed van die activiteiten op de omgeving verschillen niet", aldus de com- Show motorclub De Bollenstreek Branch Marja van der Velden trekt er geregeld met 17 andere 'melden' uit de streek met de motor op uit: „De jongens mogen c ltsse irene nieuwenhuuse De tijd dat motorrijders zich agressief presenteerden en er lol in hadden de boel een beetje op stelten te zetten, is definitief voorbij. Tijdens de vierde motorenshow in de Ho- baho-hallen in Lisse heerste het afgelopen weekeinde een ontspannen en vooral gezelli ge sfeer. Hele families ver gaapten zich samen met ex centrieke motorfanaten aan de nieuwste exemplaren in deze branche. Maar ook de meer curieuzere exemplaren uit vroeger tijd kregen volop de aandacht. De overzichtsten toonstelling trok ruim vierdui zend bezoekers. Plastic „In vergelijking met tien jaar geleden zijn we wel effe be schaafder geworden", vertelt Peter (Peer voor motor-intimi) van den Beg. Hij is voorzitter van de Motorclub De Bollen streek Branch, een vereniging die zich uitsluitend interesseert voor Europese en Amerikaanse motorfietsen. Japanse merken liggen niet zo lekker bij deze liefhebbers. „Da's alleen maar plastic, ze zien er ook allemaal hetzelfde uit", snuift Van den Berg minachtend bij een wan deling langs de Japanse hoek. „We hadden bij onze club natuurlijk ook nog wel een paar van die ruige luitjes met tatoe ages en zo, maar dat Hell-An- gels-gebeuren is echt definitief voorbij. De meesten die nu nog hedden, willen ze nu echte liefhebber houdt vooral van z'n machine. Het is een stukje nostalgie en techniek dat hij koestert." Van den Berg Iaat zijn eigen motor zien. Een Moto Guzzi uit 1977. Geen machine met blin kend chroom. Voor de leek rijp voor de schroot. Door Van den 'De meesten die nog tatoeages hebben willen ze laten weghalen' weer laten weghalen." Ouder De oorzaak dat de mororrijder een nieuw imago heeft gekre gen, ligt volgens de voorzitter voor de hand. „Er komen steeds meer mensen die op ou dere leeftijd alsnog een motor aanschaffen. En och, we zijn zelf ook een beetje ouder ge worden en dat effe stoer met z'n allen een terrasjes oprijden, is er af. Het blijft natuurlijk wel magnifiek om met z'n allen een beetje door de dorpen te plof fen. Dat geeft sensatie, maar de Berg is hij in de loop van de ja ren liefkozend omgedoopt tot 'Rommeltje'. Geschikt zowel voor de racesport als het gewo ne werk. „Racen is en blijft prachtig, ik win nooit, maar dat gevoel van lekker plat in de bochten is groots. En als ik met Rommeltje de weg op ga, tim mer ik er een koplamp en een nummerbord op. Dat is lekker Volgens Marja van der Velden hebben de vrouwen zich in middels een vaste plaats weten te veroveren in deze van oor sprong stoere mannenwereld. Zij is de eigenaar van een bmw. Met 17 andere 'meiden' uit de streek trekt ze er geregeld op uit. „De jongens mogen ons dan alleen uitwuiven. Het is te gek om met meiden rond te rij den. Dat algemene gevoel van vrijheid is niet te beschrijven. Overal worden we bekeken. Dan lachen we ons rot. Dat is toch mooi meegenomen.' Dat liefhebberij t cie in de motorwereld flink door elkaar heen lopen, standhouder Jan Braas uit Uit geest. Hij heeft in Lisse een kraam met onderdelen Engelse motoren. Koppakkin- gen, drijfstangen en carbura teurs liggen in grote hoeveelhe den te wachten op i genaars. Een aluminium tank kan voor 700 gulden van eige naar wisselen en een wiel vol 400 gulden. Vooralsnog zijn veel kijkers die de onderdelen bewonderen, maar geen ko pers. „Het loopt niet storm, da's waar. Maar het gaat in de ze wereld om het samenspel tussen liefhebber en handelaar. Natuurlijk verkoop ik graag, maar het gaat me net zo goed om het plezier." OP HET RANDJE LIESBETH BUITINC EN WIM KOEVOET alphen aan den run/leiderdorp De Alphense huisartsen blijven klagen over ziekenhuis Rijnoord. De medische voorzie ningen schieten nog steeds te kort, schrijven de artsen aan de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid. De fusie met het Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp biedt de artsen geen vooruitzicht op een goede sa menwerking in de toekomst. „Van enig positief effect van de fusie op de medische zorg is ons niets gebleken." Woordvoerder H. Nobel van de Alphense Huisartsen Combi natie (AHC) nuanceert de brief: „Het is niet zo zeer het zieken huis waar we ontevreden over zijn. Op zich doet Rijnoord het prima. Onze kritiek richt zich vooral op het beleid van de di rectie. En daarin zijn we vrij consequent." Zo baart het ontbreken van een afdeling hartbewaking de huisartsen nog steeds de mees te zorgen. Er zijn weliswaar drie bedden om hartpatiënten op te vangen, maar apparatuur om de langdurige zorg te bieden, ontbreekt. De huisartsen spuien in de brief aan de inspecteur nog meer ongenoegen over de zorg verlening in Rijnoord. Zo wordt .A.UXO S ook de afwezigheid van een vas te neuroloog in Rijnoord gehe keld, evenals het ontbreken van een voor de huisartsen aan spreekbare ziekenhuismanager. Het is de kritiek die de artsen al vanaf de totstandkoming van de fusie tussen Rijnoord en Eli sabeth in 1989 uiten. De artsen speelden ook een sleutelrol in de protestactie 'Rijnoord, ons een zorg', die in 1991 resulteer de in zestienduizend handteke ningen van bezorgde inwoners uit de Rijnstreek. voorschoten Bij een zoekactie van de I^idse en Voorschotense politie naar twee inbrekers is vrijdagavond van alles misgegaan. Vier agen ten raakten lichtgewond en een politic-auto zwaar beschadigd. Een woordvoerder van de Voor: schotense politie: „De pijn zou zijn verzacht als we de daders te pakken hadden gekregen. Het ergste van alles is dat dit niet het geval is." De slap stick-achtige voorval len in het grensgebied tussen Leiden en Voorschoten werden ingeluid door een melding van de bewoners van een huis aan de Leidseweg, die bij thuis komst de twee inbrekers tegen kwamen. Die waren binnenge komen dooi een sc huifpui open te breken. Zij namen direct de benen. De Leidse en Voorschotense politie waren er als de kippen bij maar hun zoekactie bleef zonder resultaat. Ook bij de brug over de Korte Vliet werd gezocht. Drie agenten wachtten in een stilstaande politie auto op hun speurende collega's. Een 20-jarige Voorschotense automobilist had dat te laat in de gaten en knalde met zo n 60 kilometer per uur tegen de auto aan. Deze werd over een af stand van zo n 35 meter gelan ceerd. De inzittenden hebben alle nekklachten. Een Voorschotense agente die haar collega's te hulp wilde schieten, struikelde vervolgens over een hekje en brak daarbij haar vinger. Het milieu is in Oegstgeest al lang geen belangrijk punt op de politieke agenda meer. Ook dit dorp zit gevangen in het harnas van het groeimodel. Daardoor kan het gebeuren dat zelfs een partij als Groen Links nu ineens pleit voor bebouwing vdn de Broek- en Simontjespolder ter wijl ze aan het einde van de ja ren tachtig heel Oegstgeest mo biliseerde omdat er enkele tien tallen villa s op het landgoed Endegeest zouden worden ge bouwd. Ook de unanimiteit waarmee de Oegstgeester gemeenteraad zicii vorige week schaarde ach ter de bijkans grootstedelijke ontwikkeling van het centrum is een teken aan de wand. Partijen die vlak voor de gemeente raadsverkiezingen in 1990 nog beweerden dat milieu bovenaan hun politieke agenda staat, mompelden in het debat over het gebied bij de Lange Voort in de marge iets over de fietsers, maar zetten vervolgens het licht op groen voor een plan dat ten koste gaat van groen: het park aan de Irislaan. Nog een bewijs. Het verkeers plan van WD-wethouder Rijks. Er staan talloze verkeersknoop punten in en manieren om die weg te nemen, maar niet één regel is gewijd aan de mogelijk heden om het verkeer in het dorp terug te dringen. Zoiets kun je van een liberaal ook niet verwachten: iedereen is immers vrij in de keuze van zijn vervoer, ook al leidt dat tot de vernieti ging van de planeet aarde. Het liberalisme tot de dood er op volgt. Al die Oegstgeester vader en moeders die dag in dag uit hun kinderen het slechte voor beeld geven door ze ingeblikt naar school te vervoeren (en af te halen) hebben van een man als Rijks niets te vrezen. Er is kortom niet een raadslid dat zich écht bekommert om het stukje Moeder Aarde dat Oegstgeest heet. Net op het moment dat je dat vaststelt, komt de werkgroep milieuzorg Oegstgeest (VVMO) met het plan het autogebruik in het dorp met 50 procent te ver minderen. Eindelijk een plan dat er weer toe doet, een plan dat een probleem oplost. Wat is nu eigenlijk zo problematisch aan een onbebouwde Broek- en Simontjespolder, een ongewij zigd centrumgebied en een paar ambtenaren die, om met elkaar te kunnen praten, even van de ene dependance naar de ander moeten lopen om met elkaar te overleggen? Voor de WMO-plannen worden evenwel geen peperdure plano logen ingeschakeld, die in het holst van de nacht tussen Oegstgeest en Maastricht foren- De nieuwe structuurschets voor Oegstgeest 'Autovrij'. archieffoto cpd sen om hun vondsten in afgela den raadszalen te kunnen pre senteren. Er worden ook geen aparte raadsvergaderingen voor uitgeschreven. Integendeel. Het WMO-plan krijgt een beschei den plaatsje op de ingekomen stukken van alleen de raads commissie milieu. Op 't Randje heeft daarom zelf maar een bureau ingeschakeld. Of het een maquette wilde ma ken van een Oegstgeest waar het autogebruik met de helft is teruggebracht. Het bureau gaf de opdracht direct terug. Zo n mentaliteitsverandering teweeg brengen, is gewoonweg onmo gelijk. Alleen grof geweld helpt en dan krijg je zoiets als op bij gaande structuurschets is te zien, aldus het bureau. Voor het WMO zit er dus maar een ding op: ondergronds gaan. Van de politiek en de ambtena rij van Oegstgeest hebben deze idealisten niets te verwachten. (WK) De Leiderdorpse Riet Dekkers deed het vrijdag weer. Ze trom melde drie (oud-)ambtenaren en één raadslid op als getuige voor het Haagse Gerechtshof, om te protesteren tegen het feit dat de gemeente twaalf jaar ge leden het lef had de illegale ver bouwing van haar keuken stop te zetten. Twaalf jaar juridische strijd en vier advocaten waren aan de zitting voorafgegaan. De vernietigende opmerkingen van rechter Hamaker lieten weinig twijfel over de rechtspositie van Dekkers. De kans dat ze de zaak wint. is uitzonderlijk klein. Dekkers' strijd is bedoeld om de 9000 gulden terug te krijgen die ze verloor doordat haar in- bouwkeuken onbruikbaar werd. Veertig centimeterle veel bouwde ze uit en toen de ge meente dat ontdekte (dank zij een waarschuwing van Dekkers zelf), werd de Leiderdorpse on middellijk teruggefloten. Dek kers was zo boos over die tegen werking, dat ze de stichting Leefbaar Leiderdorp oprichtte en ten strijde trok tegen elk on recht dat de gemeente de bevol king haars inziens aandeed. Veertig centimeter dat is de lengte van één baksteen. Die ene baksteen heeft de gemeente hoe dan ook manjaren werk ge kost op de juridische afdeling. Die ene baksteen moet uitein delijk door Dekkers zelf worden betaald. Niet alleen de 9000 gul den voor de keuken komen voor haar rekening, maar ook de twaalf jaar juridische strijd. Haar stem sloeg vrijdag over bij de gedachte aan de rekening met zeker vier nullen die zij moet betalen als de rechter haar definitief in het ongelijk stelt. De kans dat Dekkers hiervan echt iets heeft geleerd is erg klein. Waarschijnlijker is het dat zij haar huidige advocaat aan klaagt wegens ondeskundige vertegenwoordiging (zoals zij dat bij de vorige drie heeft ge daan). de rechter beschuldigt van corruptie en de strijdbijl met volle kracht werpt op de ge meente. En dat ze daarbij weer doel mist (LB)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8