Gemeente vangt meer parkeergeld Uitzicht' Oomen opent Japans studiecentrum in Holland Village Nagasaki Kijk- en luisteronderzoek in Leiden Leiden Boekje over archief van Leidse Spaarbank Vrouw haalt kogeltje uit kattekop NIKS VOOR MULTI-NATIONALS KAMER MET Man ramt politiewagen Leerstoel in Leiden voor studie Maleisië Modelvliegtuigen MAANDAG 16 MAART 1992 LOMAN LEEFNVANS REDACTIE JANET V Hoge boete schrikt automobilist af De hogere parkeerboete (belastingaanslag) heeft ertoe geleid dat steeds meer automobilisten betalen voor par keren. Dat stelt de parkeerpolitie vast na ruim vier maan den met het nieuwe systeem te hebben gewerkt. Het is vooral de hoogte van de aanslag (63 of 71 gulden) die be stuurders afschrikt om hun auto onbetaald weg te zetten. leiden» Radiografisch bestuurbare modelvliegtuigen waren gisteren te bewonderen tijdens de jaarlijkse tentoonstelling van de Leidse Luchtvaart Club. Bezoekers konden in hun clubhuis aan de Valeriusstraat ook zien hoe de hobbyisten hun miniatuurtoestellen in elkaar zetten. FOTO HIELCO KUIPERS leiden» gert visser De belastingaanslag verving op 1 november de parkeerboete van 30 gulden. Nieuw aan het systeem is met name dat be stuurders die het niet eens zijn met de aanslag die toch eerst moeten betalen voordat hun bezwaar door de belasting dienst wordt beoordeeld. Slechts in heel bijzondere geval len kan op het bureau van de parkeerpolitie een regeling wor den getroffen. In 1991 werden in het totaal 42.000 mensen bekeurd omdat zij niet hadden betaald voor hun parkeerplaats. Een jaar daarvoor waren dat er nog 49.000. Veel van de 'bekeurin gen' van na 1 november, wer den uitgeschreven voor parke ren op plaatsen voor vergun ninghouders. De indruk bestaat dat veel automobilisten in de veronderstelling verkeren dat daarop de oude parkeerboete nog van toepassing is (zoals in sommige andere steden). Bij de meters wordt over het algemeen beter betaald. De hoogte van de aanslag is overigens afhankelijk van de overtreding. Wie geen geld in de parkeermeter stopt moet _63 gulden betalen, automobilisten die hun wagen op een plaats voor vergunninghouders zetten, betalen 71 gulden. Wie de aanslag niet betaalt, kan een deurwaarder verwach ten waardoor de aanslag auto matisch met nog eens twee tientjes wordt verhoogd. Sinds 1 november hebben 160 mensen niet gereageerd op de aanslag en de verwachting is dat binnen twee weken de eerste deurwaar der er op uitgestuurd wordt. Het aantal bezwaarschriften tegen de aanslag is meegeval len. Per maand worden er onge veer dertig ingediend. Bijna 80 procent van de 'slachtoffers' be taalt de belastingaanslag en ook dat lijkt aanmerkelijk meer dan 'vroeger'. De ommezwaai op 1 novem ber is zowel de parkeerwachters als automobilisten toch zwaar gevallen. „Door de parkeer wachters werd deze regeling als keihard ervaren. Vroeger kon nog wel eens een bon worden verscheurd als daartoe aanlei ding was. Nu moeten alle bon nen worden ingeleverd, de nummers worden gecontro leerd door een extern bureau", aldus J. Gelderman, hoofd van de parkeerpolitie. Dat werd ook door automobi listen wel eens als frustrerend ervaren. Gelderman: „Zo ben ik een paar uur eigenaar geweest van een Renault Espace. De ei genaar smeet woedend zijn sleutels hier over de balie om dat hij geen gehoor kreeg voor zijn protesten." Na de zomer bekijkt de ge meente of ze de wielklem in voert. Deze is bedoeld om ille gaal geparkeerde auto's te blok keren. De eigenaar mag het ver voermiddel niet meenemen al vorens de aanslag is betaald. De wielklem kan vooral bruikbaar zijn voor buitenlandse automo bilisten die op dit moment nog vrijuit gaan omdat zij geen deurwaarder op hun dak krij gen. Wanneer blijkt dat de binnen landse parkeerders in Leiden steeds vaker gaan betalen voor hun parkeerplaats, is voor hen invoering van de wielklem niet nodig, denkt Gelderman. Strenge sanctie leiden Vanaf 1 april wordt ook de af handeling van verkeersovertre dingen (verkeerslicht negeren, te hard rijden, inrijverbod nege ren etc.) veranderd. Ook voor deze nieuwe regeling geldt: eerst betalen, dan recht halen. Daarbij worden de sancties op het niet betalen van de overtre ding aanmerkelijk verscherpt. In grote lijnen werkt het nieu we systeem als volgt: in plaats van een bon krijgt de overtreder een zogeheten 'kennisgeving van beschikking' uitgereikt. De afhandeling daarvan gebeurt door een centraal incassobu reau in Leeuwarden. Wie het er niet mee eens is, moet aanklop pen bij de officier van justitie. Komt daar geen bevredigende regeling uit, dan kan de overtre der naar de kantonrechter, maar niet zonder eerst een borgsom te hebben gestort. Wie niet betaalt, komt in het opsporingsregister van de poli tie. Bij een volgende overtreding krijgt de politie meer bevoegd heden om in te grijpen. Dat kan leiden tot (tijdelijke) inname van het voertuig, intrekken van het rijbewijs of het (tijdelijk) on klaar maken van het voertuig. leiden/nagasaki emiel fangmann In Holland Village bij Nagasaki in Japan heeft collegevoorzitter C. Oomen van de Leidse univer siteit vandaag het Studiecen trum Japan geopend. Het is ge vestigd in een vleugel van de kopie van Huis ten Bosch. In Holland Village, dat een grote toeristische trekpleister moet worden, verrijzen de komende zes jaar de kopieën van zo'n honderd Nederlandse gebou wen. Uit Leiden zijn De Laken hal, een stuk Rapenburg en de Kweekschool voor de Zeevaart overgenomen. In het Studiecentrum Japan kunnen jaarlijks twintig Leidse studenten terecht. Hun studie jaar wordt door de organisatie van Holland«Village betaald. Vo rig jaar oktober sloten de Leidse Universiteit en Holland Village Company Ltd. daartoe een overeenkomst. In het Holland Village liet Oomen vandaag we ten, dat daarmee de helft van de Leidse studenten Japanologie in het tweede studiejaar naar Ja pan kan. Leidse docenten wor den ook in de gelegenheid ge steld om colleges in het studie centrum te geven. Daarmee is het studieverblijf in Japan voor de Leidse studenten gelijkwaar dig aan een studiejaar in Lei den. Oomen bood het Holland Vil lage een bustebeeld aan van de Leidse wetenschapper Philipp Franz von Siebold (1796-1866). Deze medicus legde in de eerste helft van de 19de eeuw belang rijke wetenschappelijke contac ten met Japan. Hij introduceer de de westerse geneeskunde in Japan en dank 2ij hem kwamen vele voorwerpen uit Japan in Leidse musea terecht. Ook in heemse planten en bloemen vonden hun weg naar Leiden. Netjes In de kopie van het Leids kan tongerecht - waarin aan het Ra penburg ooit Von Siebold zetel de - willen de Japanners een Von Siebold-museum inrichten. Omdat zij zelf niet over materi aal over Von Siebold beschik ken, deed de organisatie vorig jaar een verzoek aan het Leids museum voor Volkenkunde om voorwerpen in bruikleen af te staan. In ruil daarvoor zou het museum geld krijgen voor een Von Siebold-project in Leiden. Woordvoerder K. Vos van het museum heeft echter nooit meer wat van Holland Village gehoord. „Nee. wij zijn niet zo netjes behandeld. Zij benader den ons ten slotte en wij maak ten een begroting voor hen. Ik heb nog een paar keer gepro beerd contact met ze op te ne men, maar zij reageerden niet Wel had de Holland Village or ganisatie op een bepaald mo ment iets nodig. Maar toen hebben ze, vermoedelijk met opzet, niet naar mij gevraagd." leiden» Het archief van de Leidse Spaarbank wordt binnenkort openbaar. Het Gemeentearchief heeft besloten een deel van het archief van de bank, die later in de Nutsspaarbank is opgegaan, uit te geven. Het eerste exem plaar van dit boekje verschijnt 6 april. Het archief van de Leidse instelling kan allerlei informatie geven over de economische si tuatie van Leidenaars in de 19de en 20ste eeuw. Het archief is tevens een bron van kennis voor het verleden van de bank zelf en de bankgeschiedenis in het algemeen. De Leidse Spaarbank is opge richt in 1818 door de Leidse af deling van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. De bank richtte zich op de 'kleine luiden' die af en toe iets opzij konden leggen als appeltje voor de dorst. Behalve kleine spaarders behoorden sociale instellingen, zoals weeshuizen en woning bouwverenigingen, tot de klan ten van de bank. In 1970 vond een fusie plaats met de Nuts spaarbank uit Den Haag. Na die fusie werd het archief van de Leidse Spaarbank afgesloten. In 1984 werd het in bewaring ge geven aan het Gemeentearchief van Leiden. De inventaris is geordend door Ariela Netiv. Haar bock bevat onder meer een globaal overzicht van de geschiedenis van de Leidse Spaarbank, foto's en lijsten van bestuursleden van de bank. Het boek is na 6 april af te halen bij de receptie van het Gemeentearchief en kost 20 gulden. LEIDEN» Onbekenden hebben vrijdag avond in de omgeving van de Spierstraat in de Stevenshof met een luchtbuks op een kat geschoten. Sm bewoonster trof de kat aan met het kogeltje nog in de kop. Na telefonisch advies van de dierensbescherming kon de vrouw het dier zelf behande len en het kogeltje verwijderen. Vorige week werd in een brand gang in de buurt een dode kat aangetroffen. Opgesloten in bibliotheek leiden Een medewerkster van een Leidse boekhandel en een bezoeker van een literaire bijeenkomst zijn zaterdagmiddag kor te tijd opgesloten geweest in de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat. De twee praatten na de bijeenkomst nog wat na, terwijl de boeken van de boekhandel in kisten werden ingepakt. Toen ze naar de grote hal liepen, bleejc de bibliotheek inmiddels uitgestorven en de deur afgesloten. Een conciërge bracht na een kwartier uitkomst. Hij was door de politie gealarmeerd, nadat in het bureau aan de Langegracht het 'stille' alarm van de biblio theek was afgegaan. Organisaties vrouwen gebundeld leiden 'Vrouwenorganisaties in Leiden' is de titel van een bun del die volgende week wordt gepresenteerd. De bundel geeft een overzicht van negentig organisaties van en voor vrouwen die in Leiden actief zijn. De Stichting Welzijn Leiden en het Stedelijk Vrouwenoverleg verzorgen de uitgave. Talcar Lease is de naam Geen lease-gigant voor multi-nationals. Met onpersoonlijke afstandsbedie ning Maar een slagvaardige, compacte lease-maatschappij voor (persóónlijke) zakenauto's. Puur toegesneden op vrije beroepen, kleine en middelgrote ondernemingen. Die hebben aan ons de perfecte partner. De absolute top. Sneller. Flexibeler. Efficiënter. Wilt u een zinnig gesprek over uw autofpark)? Kom naar do Takar Luw Show Holiday Ion leiden. It on 19 maart a.», van 10.00-20.00 uur. „Het uitzicht laat te wensen over, je kijkt bij elkaar op het bord. De wagens staan boven op elkaar. De meeste mensen komen van het Trekvaartplein. Er zitten een hoop jonge mensen tussen. Je hoort ook alles van el kaar, muziek en andere dingen. Toch heb je hier weinig contact met de buien. Op een LEIDEN y Een 39-jarige Leidenaar is gistermorgen om 2.00 uur aangehou den omdat hij met ziin auto een politiewagen ramde. De man bleek bovendien onder invloed. De bestuurder werd betrapt toen hij zonder licht over de Morsweg reed. Ondanks waarschu wingstekens van de politie stopte de man pas voor zijn woning in de Calandstraat. Daar zette hij zijn auto in de achteruit en ramde de politiewagen die achter hem stond geparkeerd. De wagen liep enige blikschade op, de boze bestuurder werd mee genomen naar het bureau. Het woonwagenkampje in de Stevenshof ziet er nog splinternieuw uit. De wagens zit ten goed in de verf en de lichtgrijze schuur tjes glinsteren in het zonlicht. Kinderen fiet sen en rennen over de Trien Selmerstraat, die aan weerszijden wordt begrensd door keurige rijtjeshuizen. Maar J. Bos is abso luut niet blij met zijn standplaats die hij een jaar geleden noodgedwongen innam als ge volg van het zogenaamde spreidingsbeleid van de overheid. De bewoner van nummer tien zou het liefst morgen nog terugkeren naar zijn vroegere stek op het Trekvaart plein. „Het bevalt me niets hier. Ik zou dolgraag naar het Trekvaartplein terugkeren. Dat zou ook best kunnen, als je maar medewerking van de gemeente krijgt..". groter kamp is dat anders. Daar is men on derling veel behulpzamer; men is op elkaar aangewezen." „Daar komt alles op het kamp; hier niets, alleen de bakker. Voor de rest moeten we naar het winkelcentrum. Er zijn hier ook helemaal geen sociale voorzieningen. Op het Trekvaartplein had je nog een buurt huis." „Verder is het verschrikkelijk duur om hier te wonen. De huur van de wagen, het sta geld. En de badcellen, die zou je eens moe ten zien. De vonken vliegen in het rond. Dat hebben ze echt gemaakt met het idee: het is toch maEir voor woonwagenbewoners." Tekst Erna Straatsma Foto Hletco Kulpm Reacties en suggesties tel: 071-161413 LEIDEN» De Leidse universiteit krijgt een leerstoel, die zich speciaal met de studie van Maleisië gaat be zighouden. De financiering van de stoel wordt gedeeld door Maleisië en de Leidse universi teit. De stoel maakt deel uit van de vakgroep talen en culturen van zuid-oost-Azië en Oceanië. Collegevoorzitter mr. C. Oomen is deze week in Maleisië om het belang van de leerstoel voor beide landen te onderstre pen. Volgens Oomen is he; van groot belang dat Leiden en Ma leisië, een voormalige Britse ko lonie, als gelijkwaardige part ners de leerstoel invulling ge ven. „Uit onderzoek blijkt bij voorbeeld dat wij wel weten wat de Nederlanders vroeger over Maleisië dachten, maar niet an dersom." Oomen wijst er op dat binnen de Europese Gemeenschap aan de Leidse universiteit een cen trale rol is toebedeeld als het gaat om de bestudering van zuid-oost-Azië en Ocenanië. Zuid-oost-Azië is al sinds het begin van de zeventiende eeuw een object van studie in Leiden. De nadruk heeft altijd op de studie van Nederlands-Indië ge legen. In de Leidse regio en Bollenstreek komt een kijk- en luisteronderzoek. De beheerder van de zendmast in Oegstgeest, gemeenschap pelijke regeling Antenne-energievoorzie ning Leiden, wil van de gebruikers weten wat zij van het huidige programma-pakket vinden. Bovendien vraagt de beheerder welke nieuwe netten er volgens het publiek bij moeten komen. De enquête wordt ge houden door het Leidse onderzoeksbureau Research voor Beleid in de week van 23 tot en met 27 maart. Rond de 2000 gezinnen in de Leidse regio en Bollenstreek worden te lefonisch ondervraagd. Het onderzoek houdt verband met de uit breiding van het regionale hoofdkabelnet. Door het gebruik van glasvezel kunnen daarop straks minimaal 30 tv-zenders wor den doorgegeven. Bovendien is het dan ge schikt voor High Definition tv dat is een nieuwe tv-techniek die veel .scherpere beel den levert dan de huidige. De uitbreiding van dat hoofdnet, bete kent overigens nog niet dat elke aangeslote ne meteen 30 tv-zenders onder handbereik krijgt. De afzonderlijke gemeenten moeten daarvoor namelijk ook eerst het plaatselijke kabelnet uitbreiden. In de Merenwijk. dat een eigen kabelsysteem beheert, is hiermee inmiddels een begin gemaakt. De rest van Leiden zal binnen afzienbare termijn vol gen. Het onderzoek, een wens waarover al jaren wordt gesproken in het kabelnet-be stuur, gaat ongeveer 25.000 gulden kosten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5