D66 houdt afstand tot PvdA Girorekeninghouders krijgen nu 7,5% rente op de Leeuwrekening van de Postbank. Binnenland Congres weigert eigen macht in te leveren Maasbommel weigert straks te verzuipen Hoop, verwachting, beloften en twijfel Zorg houdt warming-up voor acties PvdA steunt CDA in verzet plan-Stevens 'MAANDAG 16 MAART 1992 Al gr mem Neócftoxfc Pmborrau CPD Crmermchappeiite P< PvdA krijgt geen partijpariement' - numegen harm harkema Het congres van de PvdA is za terdag in Nijmegen slechts ge deeltelijk akkoord gegaan met een organisatorische vernieu wing van de partij. Het congres, bestaande uit zo'n achthonderd afgevaardigden van de plaatse lijke afdelingen, weigerde op wezenlijke punten de eigen macht af te staan. Het voorstel van het partijbestuur om een (veel kleiner) partijparlement in te stellen dat redelijk ongebon den aan de afdelingen besluiten kan nemen, werd met een grote meerderheid verworpen. „De afdelingen blijven de basis van de partij", aldus het congres. Wel werd besloten tot een veel minder regionaal samengestel de kandidatenlijst bij landelijke verkiezingen. Het partijbestuur was ernstig te leurgesteld over de weigering van de afdelingen de eigen macht uit handen te geven. Op basis van een vernieuwingsrap port van de Eindhovense burge meester Van Kemenade wilde het bestuur de sterk decentrale opbouw van de partij grondig veranderen tri de richting van een meer centraal bestuur. De afdelingen zouden zich voort aan vooral met de plaatselijke problemen moeten bezighou den. Het nieuwe partijparle ment zou zich „zonder last of ruggespraak" van en met de plaatselijke achterban over aan gelegenheden van landelijk en internationaal belang kunnen buigen. Partij-secretaris Allard Beek deed nog een dramatische op roep aan het congres om de moed te hebben deze funda mentele stap te nemen. „We moeten erkennen dat er voor dit partijcongres zo'n 5500 amendementen zijn ingediend, waarvan uiteindelijk nog geen drie procent wordt aangeno men. We kunnen zo niet verder gaan". Het congres was echter Partijleider Wim Kok accep teerde de congresuitspraak niet voetstoots. „We zullen toch nog eens goed moeten kijken naar de manier waarop de besluit vorming in de partij tot stand komt". Zoals verwacht werd wel de partijraad, waarin de gewes telijke partijbaronnen veel macht hadden, afgeschaft. Nederland wil niet meer immigranten Hilversum Ruim 70 procent van de Nederlanders vindt dat er genoeg of al teveel mensen uit minderheidsgroeperingen wo nen, zo blijkt uit een NIPO-onderzoek. De onderzoekers noe men het opvallend dat Nederlanders bij wie allochtonen in de buurt wonen, toleranter zijn dan Nederlanders bij wie dat niet het geval is. 72 procent van de ondervraagden verwachten in de toekomst meer rassendiscriminatie, vreemdelingenhaat en op komend fascisme zoals elders al het geval is. Kamerleden ontevreden pver zichzelf den haag Een overgrote meerderheid van de 150 kamerleden vindt dat ze niet goed functioneren. Ze vinden hun werk ver- ambtelijkt en verkokerd, zo blijkt uit een onderzoek van NRC Handelsblad onder 100 kamerleden. Ze klagen over het hoge technische gehalte van het beleid, waardoor het besluitvor mingsproces ongrijpbaar is geworden. Meer dan de helft van de kamerleden vindt dat ze teveel op ambtenaren lijken. Meer dan de helft stelt dat ze zich minder met detailwerk moeten bezig houden. Er moeten volgens de meeste kamerleden meer genera listen komen, die zich met de grote lijnen bezighouden. 'Verkrachter in apart celblok' den haag In strafinrichtingen moeten aparte afdelingen komen menen die een zedenmisdrijf hebben gepleegd om hen te be schermen. Dat zegt plaatsvervangend directeur De Jong van de gevangenis De Grittenborgh in Hoogeveen. Gedetineerden ken nen in een inrichting een sterke onderlinge rangorde. Mensen die een seksueel misdrijf hebben gepleegd, staan onderaan en worden vaak geterroriseerd door medegevangenen, aldus De Jong. De gemeente West Maas en Waal was gisteren niet bereik baar. Een voorproefje van de toekomst. Want, aldus de actie voerders die de toegangswegen, veerponten en de brug haar de Gelderse gemeente 's middags afsloten, dat wordt wellicht per manent zo wanneer de plannen voor de ontzandingen bij het in de gemeente gelegen dorp Maasbommel doorgaan. Automobilisten die gisteren West Maas en Waal naderden, werden door de actievoerders staande gehouden. Na overhan diging van een stencil met daar op een zogenaamde zandroute, konden ze doorrijden. De zandroute loopt langs het '300 hectare grote gebied dat drie weken geleden door Gede puteerde Staten van Gelderland is aangewezen als ontzandings- lokatie. Door de automobilisten langs deze route te voeren wil den de actievoerders aangeven om wat voor inmens gebied het gaat en welke boerderijen en landerijen zullen moeten wij ken. Volgens de organisatoren rea geerden de meeste automobilis ten, ondanks het feit dat ze in een file van een kilometer kwa men te staan, zeer positief. Drieduizend van hen kochten zelfs een sticker een gulden met daarop de noodkreet „Help, West Maas en Waal ver zuipt!" De blokkade maakte deel uit van een actieweekend dat afge lopen vrijdag begon. Toen werd door de drie actiegroepen de Vrijstaat Maas en Waal uitge roepen. Voor drie dagen heeft men zich onttrokken aan het gezag van de provincie, die vol gens de actievoerders „niet wil luisteren naar de verontruste geluiden vanuit de bevolking". Tegenstanders van de ont zandingen roepen al tijden dat het gevaar voor overstromingen Van Mierlo wijst vrijage af Praten over samenwerking is prima, maar de vorming van één nieuwe progressieve partij is vooralsnog ondenk baar. Aldus D66-leider Van Mierlo na de oproep van de nieuwe PvdA-voorzitter Rottenberg tot informele contac ten tussen PvdA, D66 en Groen Links. „De partijen moe ten ondubbelzinnig hun eigen identiteit helder en over eind houden, op weg naar een mogelijke toekomstige bundeling van progressieve stemmers in dit land", aldus Van Mierlo. dfn haag anp gevoerd, maar „wij zijn onmis- kenbaar teleurgesteld over het gevoerde beleid, wij zijn dus veel kritischer geworden". Fractieleidster Ria Beckers van Groen Links vindt dat de PvdA de goede richting is inge slagen. Groen Links is harts tochtelijk voorstander van pro gressieve samenwerking, maar wil op dit moment geen geza menlijke partij. „Wij moeten niet beginnen aan de top". WD-leider B.olkestein hoopt dat de PvdA weer snel een dui delijk profiel krijgt, omdat Ne derland een „duidelijke en rea listische sociaal-democratische partij nodig heeft. Hij haalde wel flink uit naar partijleider Kok. Die pleitte in september nog voorzichtig voor een mini stelsel, nam daar na de presen tatie van het rapport-Woifson begin dit jaar weer afstand van. Afgelopen weekeinde zette hij de deur echter weer op een kier. De door D66 zo felbegeerde 'purperen coalitie' zonder CDA ziet Bolkestein nog niet: „Je kunt niet regeren met een partij die niet weet wat zij zelf wil". Dat verwijt geld overigens zowel PvdA als D66. Het IVdA-congres nam dit weekeinde een soortgelijke houding aan. De commissie- Van Kemenade had in zijn rap port over de reorganisatie van de partij koers gezet naar de vorming van één progressieve partij. Thans geloofwaardig noch opportuun en strategisch onjuist, oordeelde het congres echter in een motie. „Boven dien verschillende de PvdA, D66 en Groen Links te veel in visie, ideologie en levensovertuiging". Van Mierlo sluit zich van har te bij die opvatting aan. „Ik wil graag goede betrekkingen. Maar samenwerking tussen een rege ringspartij en een oppositiepar tij is krankzinnig. Daar snapt de kiezer geen bal van". De Demo craat is evenwel „niet vies" van een verkenning tot samenwer king van JA'dA, D66, WD en eventueel Groen Links met als oogmerk een alternatieve coali tie zonder het CDA. Hij liet er tegelijkertijd geen misverstand over bestaan dat de aloude band met de PvdA aan het slijten is. D66 heeft in het begin van de kabinetsperio de een constructieve oppositie Een breed lachende Kok in Nijmegen: „Weg met die zelfkwellerij. Aan de slag, aan de slag". foto ANP* ed oudenaarden numegen wilfred scholten Ietwat onwennig staan de congresgangers samengedromd voor de grootste verrassing van het tweedaagse congres. Een zwarte gospelgroep. Een enkeling zingt zachtjes mee: „But I still haven't found what I'm looking for". Rottenberg is gekozen, 'Wolfs- on' is aangenomen, maar de twijfel knaagt nog steeds. Het swingende gospelkoor overstemt de onrust en past daarmee perfect in de opzet: op dit congres moet de omslag plaatsvin den van getob naar geloof. „Let's keep mo ving on, there's a place in de sun", zingt de ingehuurde vrolijkheid. Buiten begint het te sneeuwen. Felix Rottenberg houdt zich vrijdagmid dag al keurig aan het opgewekte scenario. Voor het eerst sinds maanden geen ge scheld meer op de PvdA. „Het is niet waar, dat miljoenen in dit land de partij echt de rug hebben toegekeerd", houdt Rottenberg zijn gehoor voor. „Ze, zijn nog dichtbij". Waar het om gaat, zo doceert hij, is dat wij als leden weer dat gevoel krijgen dat de PvdA een partij is „waar je van houdt Het zoeken is naar „de droom, de verbeelding Niemand begrijpt het, maar de woorden maken de congresgangers weer eens be haaglijk warm van binnen. Mooie speech, maar de 'morning after' moet er gewoon doorvergaderd worden. De verbeelding lijkt erg ver weg bij sub-amen dement 161a, motie 6 en amendement 239. Het voorstel van de commissie-Van Ke menade om de partij te vernieuwen haalt het niet. De droom van Felix lijkt wreed ver stoord. En het masochisme zit er nog diep in. Bij het kraampje van Vrij Nederland-redacteu ren Van Weezei en Ornstein is het een drukte van belang. De journalisten signeren er hun boek dat de J^dA-misère onver bloemd schetst. Een poster van de Jonge Socialisten confronteert de aanwezigen a la Loesje met het sarcastische 'Wat zijn we lekker vernieuwend bezig, hè?' Maar de blijde boodschap moet gebracht worden. Wim Kok doet aan het slot van het congres zijn Uiterste best. „Echt waar, het was een goed congres". Maar de volgende twee zinnen van zijn tekst spreekt hij niet uit: 'Waar we ook om ons zelf konden la chen. Waar we opener met elkaar en de werkelijkheid omgingen'. Maar verder veel hoop, verwachtingen en beloftes. „Na een van de moeilijkste perio des van ons bestaan, nu het tijdvak van Felix en Ruud. Volle zalen, debat, spranke ling, enthousiasme", droomt Kok hardop. Beloftes ook: de partij zal weer aantrekkelijk worden voor de weggelopen kiezer. „We zullen mensen meer aanspreken dan toe spreken. Beter luisteren ook". „En durf er een beetje in te geloven ook", smeekt Kok zijn partijgenoten. „Weg met die zelfkwellerij. Aan de slag, aan de slag!". Na het applaus dralen de congresgangers nog wat. Ze aarzelen bij het inzetten van de Internationale. Valt dat strijdlied nu binnen de vernieuwing of juist niet? zwolle saskia van westreenen 'Hallo, we zijn er weer' staat op een spandoek te lezen. De ac tiestandjes zijn binnen korte tijd door hun voorraad extra-Iarge- T-shirts heen. Tientallen ver pleegsters en gezinshulpen per sen zich daarom noodgedwon gen in te krappe actiemodellen. Maar de boodschap 'Goede zorg heeft zijn prijs' komt dui delijk over. Een kleine vierduizend werkne mers uit de zorgsector voerden zaterdag in Zwolle actie tegen de cao-voorstellen van het kabi net. Een schot voor de boeg, want de onderhandelingen gaan eind maart pas van start. De bijeenkomst was dan ook voornamelijk georganiseerd om de actiebereidheid te peilen. De bonden hadden gehoopt op 10.000 mensen. Maar ze waren uiteraard niet teleurgesteld. An- kie Pastoors van de AbvaKabo: „Tijdens de ledenbijeenkom sten in het land hebben we ge merkt dat de actiebereidheid groot is. Het sluiten van afdelin- Zwolle, zaterdag. In de schaduw van het PvdA-congres in Nijmegen wa ren daar ruim 4000 werknemers uit de zorgsector voor een warming-up voor de bijna onvermijdelijke acties, foto nieuw anefo rob bocaerts gen, het draaien van zondags diensten, daar moet Nederland op korte termijn rekening mee houden. Het stadium van limo nade verkopen op de snelweg is voorbij". Volgens Pastoors zijn acties onvermijdelijk. De bon den willen meer dan de 3 pro cent loonsverhoging die minis ter De Vries van sociale zaken en staatssecretaris Simons van volksgezondheid willen toe staan. Ze zijn er bovendien woedend over dat de bewinds lieden de daarvoor benodigde 500 miljoen gulden willen halen uit het de reserves van het zorg- pensioenfonds PGGM. Een si gaar uit eigen doos, vinden de bonden. De bonden, de werkgevers en de verzekeraars zien de oplos sing in een verhoging van de ziektekostenpremies. Rond een half procent is voldoende, zo hebben ze uitgerekend. Maar het kabinet wil daar niet van weten. Lastenverzwaring is op dit moment een taboe in Den Haag. De bonden houden voor alsnog echter aan die oplossing vast. Voorzitter Scholten van de federatie van werkgevers is ook op de bijeenkomst aanwezig. Even twijfelt hij of ook hij ook een woordje zal spreken, maar uiteindelijk vindt hij dat net iets te provocerend. Maar, zegt hij: „Het is niet fair wat er in Neder land gebeurt. Elke dag komen er uit Den Haag voorstellen tot lastenverlichting. Oke, dat is prima, maar dan moet het kabi net ook voldoende geld over hebben voor de zorgsector. Zo niet dan krijgen we geheid pro blemen. Wij, als werkgevers zul len de werknemers door dik en dun steunen". Van der Louw kiest voor nieuwe partij NUMEGEN ANP Oud-PvdA-voorzitter Van der Louw denkt nu echt aan een nieuwe partij. Deze week heeft hij nog een gesprek met Rotten berg en Vreeman, maar hij ge looft er na het congres in Nijmegen niet meer in dat zijn Rode-Hoedgroep een 'aanjaag functie' kan hebben binnen de PvdA, zoals hij aanvankelijk wil de. Vandaag komt de groep in Rotterdam bijeen. Van der Louw zei gisteren dat de veertig kernleden van de Ro de-Hoedgroep niet meer gelo ven in de wederopstanding van de PvdA. PvdA-roos blijft stevig in de vuist De roos in de vuist blijft het symbool van de PvdA. Ver nieuwing is leuk, maar het logo moet blijven, zo heeft het congres tot grote boosheid van het partijbestuur zaterdag nog eens vastgelegd. In februari 1991 gaf het PvdA-congres het bestuur al te verstaan dat de roos moest blijven. Maar die motie is ge negeerd. Het bestuur zal ook de nieuwe motie negeren. Con gresvoorzitster Grewcl kondig de aan dat het partijbestuur snel met een voorstel komt een nieuw logo komt. „Ik weet niet of u het beseft, maar het con gres gaat niet over het briefpa pier". Werkgevers samen tegen belastingplan Zelfs de wegwijzers waren ii Vrijstaat Maas en Waal dit week einde aangepast in de strijd tegen de ontzanding rond Maasbom mel. foto anp arthur bastiaanse daardoor enorm toeneemt en dat daarin in een milieu-effect- rapportage onvoldoende aan dacht is besteed. Zij worden in hun opvattingen gesteund door deskundigen op waterbouw kundig gebied. IVdA-kamerlid Feenstra, daarin bijgevallen door zijn D66-collega Eisma, liet gisteren op de slotmanifestatie weten kamervragen over de zaak te zullen stellen. Het is volgens hem uiterst merkwaardig dat nog steeds 63 procent van het in Nederland gewonnen indus- triezand wordt geëxporteerd. Ook de iets duurdere zandwin ning in de Noordzee moet vol gens Feenstra opnieuw aan dacht krijgen. In Noord-Holland wordt al op grote schaal ge bruikgemaakt van Noordzee zand. den haag gpd-anp rast De Leeuwrekening is een girospaarreke ning van de Postbank. Op deze spaarrekening krijgt u maar liefst 7,5%* rente, terwijlPOSTBANK*, u toch maandelijks f 10.000,- zonder kosten kunt opne men. De minimum inleg is f 10.000,-. Daarna kunt u elk willekeurig bedrag inleggen. Bidrag, «ra Het openen van een Leeuwrekening is reuze eenvoudig. Het kan namelijk gewoon met het blauwe giroboekje. rU Dit percentage geldt n Op de overschrijvfngskaart vult u het bedrag in, zet 'n streep in de ruimte die bestemd is voor het gironummer en achter naam/adres schrijft u 'van girorekening naar Leeuw rekening'. U plaatst uw hand tekening en doet de overschrijvingskaart in een gratis giro-envelop op de bus. Wie dus en cnu spaart een hoge rente wil én snel zonder kosten wil kunnen opnemen, opent nu een Leeuwrekening. Voor meer informatie: bel gratis 06-0400. r bedragen van f 10 000.- of n Hel belastingplan Stevens moet slechts op onderdelen worden ingevoerd. Dat zegt J>vdA- woordvoerdcr Vermeend in een reactie op de bezwaren binnen meend dat het pakket deelname aan betaalde arbeid niet stimu leert maar ontmoedigt. „Als je kijkt naar het uiteindelijke voor stel, dan betekent dat dat de lastendruk voor de lagere inko mens toeneemt. Dat is niet goed voor de werkgelegenheid en daar hebben we geen belang bij' list van de PvdA draagvlak voor de voorstellen „heel erg gering", nu zowel werkgevers als vakbonden er grote moeite mee blijken te hebben Na langdurig touwtrek ken legden dit weekeinde de werkgeversorganisaties in het midden en ndnbedi^f, KN( en NCOV, zich neer bij de afwij zing van het belastingplan Ste vens döof VNO en w, dta <i«- grotere bedrijven vertegen woordigen. Verwacht wordt dat de Sociaal Economische Raad nog voor de zomer een advies zal uitbrengen, waarin de mees te onderdelen worden afgewc- De problemen zijn al eerder gesignaleerd, onder meer door voorzitter Stevens van dr belas- tingadviescommissic zen. Door het plan-Simons en de vergrij zing moeten de sociale premies in de eerste tariefschijf fors om- hoog Volgents'» late Zal en ko men de premies op 38,2 pro cent en de belasting op 2.7 pro cent in de eerste schijf. Dat staat haaks op het voorstel voor een gecombineerde loonhcffing voor premies volksvcrzekcrin gen en belastingen in die schijf volgens Stevens van 33,6 pro- Dc werkgevers zijn uitermate beducht voor forse looneisen als de bezem wordt gehaald door de na Oort nog resterende af trekposten voor hun werkne mers KNOV en NCOV hebben lange tijd geprobeerd toch nog vr>nr hen belangrijke elementen uit Stevens boven water Ic hou den. Het ging daarbij onder meer om afschaffing van de wao-franchise en administratie ve lastenverlichting. De wao- franchise is een vrijstelling van premieheffing wao over (op dit moment) de eerst verdiende 90 gulden per dag. Achter de schermen wordt nu bedongen welke prijs dc grote werkgevers organisaties moeten betalen voor steun van KNOV en M >V aan een afwijzing van de plan nen op hoofdlijm n fouuï r-.tr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3