De Graaf imponeert f ,-v. a Moreno Argentin is de te kloppen man Siemerink verslikt zich Sport Zuidafrikaanse cricketers verrassen Dekhengst Libero brengt Lansink terug MAANDAG 16 MAART 1992 Theunisse wil vrijgeleide bij controle paglietaIn navolging van de Belgische renner Paul Haghe- doom wil ook Gert-Jan Theunisse een vrijgeleide voor de do pingcontrole als testosteron in het geding is. Evenals Haghe- doom beroept Theunisse zich op een afwijkend hoge productie van testosteron, een lichaamseigen stof. Haghedoom werd na een uitgebreid onderzoek van anderhalfjaar door de bekende Duitse dopingexpert Manfred Donicke in het gelijk gesteld. De Belg kwam bij Donicke terecht op voorspraak van de medische commissie van de UCI, nadat hij twee keer op een te hoog testo sterongehalte was gepakt en dientengevolge een half jaar werd geschorst. Haghedoom was overtuigd van zijn onschuld en riep juridische bijstand in om zijn gelijk te krijgen. Dat heeft hij sinds vorige week gekregen. Bijrol voor shorttrackers nobeyama Nederland heeft tijdens de wereldtitelstrijd short track voor landenteams een bijrol gespeeld. Zuid-Korea zette het Olympische succes voort door het kampioenschap zowel bij de vrouwen als de mannen te winnen. De Nederlandse mannen eindigden als zevende; de vrouwen waren niet naar de Japanse stad Nobeyama afgevaardigd. Achter Zuid-Korea, dat bij het eer ste Olympische shorttrack-toernooi in Albertville twee van de vier gouden medailles won, eindigden Italië en Japan bij de mannen als tweede en derde. De beste verrichting boekte het Nederlandse kwartet op de vijf kilometer aflossingskoers, een onderdeel waarop Nederland in het verleden vier keer de we reldtitel veroverde. In de serie werden Richard Suyten, Peter van der Meer, Rob Lijtsman en Joost Smit achter Frankrijk en Noord-Korea derde. Straathof sluit af in stijl leiden Jeroen Straathof heeft het schaatsseizoen in stijl afgeslo ten. Op de ijspiste van Heerenveen scherpte de revelatie van dit seizoen op de valreep zijn persoonlijke toptijden op de twee langste afstanden aan. De vijf kilometer legde Straathof af in 7.12,36 (oude toptijd 7.13,10), en de kilometer realiseerde de Zoeterwoudenaar in 15.17,41 (was 16.04,10). Martin Hersman uit Sassenheim reecfalleen de tien kilometer. Hij knabbelde van zijn oude record (15.36) achttien seconden af, en kwam uit op 15.18,43. Rob Druppers onderscheiden utrecht Rob Druppers is zaterdagmiddag lid van verdienste van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie geworden. De Utrechter, die onlangs wegens een langdurige blessure zijn car rière moest beëindigen, kreeg de onderscheiding bij zijn af scheidsreceptie uit handen van KNAU-secretaris Cees van de Ende. In zijn loopbaan verbeterde Druppers twintig nationale records, waarvan hij er nog acht in zijn bezit heeft. Zijn grootste prestatie leverde Drupers in 1983 toen hij in Helsinki bij het eer ste toernooi om de wereldtitels tweede werd op de 800 meter. Rivero wint de Catalaanse Open girona Na drie jaar behaalde Jose Rivero weer eens een over winning op de Europese tour. Met een verschil van één slag ze gevierde de Spanjaard zaterdag bij het Open Catalaans golfkam- pioenschap. Hij eindigde met een laatste ronde van 67 op een totaal van 280, acht onder par. Zijn laatste rondgang bevatte vijf birdies en een eagle twee op de 300 meter lange tiende, waarbij hij het balletje met een ijzeren negen in de hole mikte. De tweede plaats werd gedeeld door Jose Maria Canares (67), de Zweed Johan Rystrom (67) en de verrassend goed spelende Haydn Selby-Green (70). Triatleet oppermachtig Ronald de Graaf is het niveau van de triatleten uit de Leidse regio ontstegen. Met bijkans tien vingers in de neus zegevierde de pas 21-jarige Koudekerker in de Leid se wintertriathlon. Voor de vierde keer in het vijfjarig be staan van deze wedstrijd. Al tijdens het eerste onderdeel van deze krachttoer, 9,6 kilometer hardlopen, spotte de Graaf met de concurrentie. Niemand was in staat te ant woorden, ook niet tijdens het vervolg op de fiets en op het ijs. incident euvel duidt, Zo kon het gebeuren dat De Graaf hersteld van de inspan ningen, en aan zijn fles vloei baar voedsel lurkend de bin nenkomst van de eerste versla- gene kon aanschouwen. Harco Schaafsma, de verrassing uit Rijnsburg, passeerde met een achterstand van maar liefst ze- veneneenhalve minuut de finis hlijn. Opmerkelijk genoeg bleek de Koudekerkse schaatser met name tijdens de 48 kilometer lange fietsrit te hebben huisge houden. De jury vond dit net zo merkwaardig als de vele volgers in en rondom de Leidse ijsbaan en na veel heen en weer gepraat bleek De Graaf een verkorte ver sie van het parcours te hebben afgelegd. Van opzet was echter geen sprake, spraken de jury en de sporter in koor, zodat dis kwalificatie niet aan de orde was. Wel besloot de jury na am pel beraad een krappe vijf mi nuten aan de eindtijd van de Graaf toe te voegen. De Graaf, in het dagelijks le ven monteur in het Centraal la boratorium voor bloedtransfu sies in Amsterdam, zat daar niet echt mee. „Het is natuurlijk vre selijk jammer, dat zoiets ge beurt, maar ja, ik heb aange toond de beste te zijn." Sponsor De Graaf overweegt om volgend jaar niet meer in Leiden aan de start te komen. Niet dat hij de organisatie het bovenstaande sportieve overwegingen. Gelijk met de Leidse triathlon wordt in Heerlen een sterk bezette wed strijd georganiseerd en die lonkt. „Ik heb er even aan ge dacht om dit jaar in Heerlen mee te doen, maar ik vond dat ik dat tegenover mijn gloed nieuwe sponsor De Molen niet kon maken." Naast De Graaf stond ook Harco Schaafsma in de belang stelling. De 26-jarige Rijnsbur ger verraste vriend en vijand met zijn tweede plaats. Een prestatie die hij vooral te dan ken had aan zijn rit op de fiets. Een race die hem van de zesde plek (na het lopen) naar de tweede bracht. Een van de slachtoffers van Schaafma's da dendrang was good-old Mart Moraal. De bijna 37-jarige triat leet uit Oegstgeest kwam des ondanks uit op de derde plaats en was daar uitermate tevreden mee. Casper van den Burgh (Leiden) en Rene van der Salm (Woubrugge) completeerden de top-vijf. Bij de vrouwen ging de zege naar Tonkie Collée. De Leidse studente leverde met name op de ijspiste een uitstekende pres tatie door als zestiende de 20 ki lometer te voltooien. In het overall-klassement eindigde Collée op de 30ste plaats. Moni que Vergeer (47ste) was tweede vrouw, Carla Duyn (60ste) der de. Bij de veteranen ging de ze ge naar Theo van JGink (10e), voor Henk Versteegen (12e) en Fred Leemans (15e). Veldkamp zet even iets recht st. foy anp Een week voor het toernooi om het wereldkampioen schap heeft Bart Veldkamp iets recht gezet. De winnaar van Olympisch goud op de tien kilometer bracht tijdens wereldbekerwedstrijden in Sainte Foy zijn Noorse tegen standers een nederlaag toe. In de bijtende koude zege vierde de Hagenaar op de vijf kilometer voor Johann Olav Koss en Geir Karlstad: 7.15,04. Vorige maand had Veldkamp in Albertville een medaille, mogelijk zelfs goud, op de 5000 meter ge mist nadat hij in mindere omstandigheden het ijs op moest dan zijn rivalen. Twee weken voor de wereldbeker finale voert Karlstad, winnaar van het Olympisch goud op dit onderdeel, de rangschik king aan. Veldkamp volgt op twee punten, derde is Koss. Zandstra, die op de lange af stand keurig bij de top-drie aansloot, handhaafde zich als ranglijstaanvoerder op de 150Ó meter. Wereldkam pioen Koss, vorige maand in Albertville ook winnaar van goud op deze afstand, zege vierde op de schaatsmijl in 2.00,03. Het afscheid van het schaatsseizoen ging zaterdag in Inzeil gepaard met een dik pak sneeuw. Door de vlokken bijna aan het zicht onttrok ken knokte Carla Zijlstra zich in de late avonduren op de 5000 meter naar een per soonlijk succesje; winst in het directe duel tegen Heike Wamicke. Het verschil op de eindstreep bedroeg twee en een halve seconde. Genoeg voor de afstandzege was dat echter niet. Gunda Niemann, tweevoudig Olympisch kam pioene, was ruim tien secon den sneller. Voor het geval vrouwentrainer Arie Koops zich illusies mocht maken voor de naaste toekomst, boorde de 25-jarige biblio thecaresse uit Erfurt dat opti misme onmiddellijk de bo dem in met de mededeling, dat zij in elk geVal tot de Spe len van Lillehammer over twee jaar door zal gaan. Steffi Graf sloeg haar landgenote Wiltrud Probst uit het toernooi van Key Biscane, 6-3, 6-1fotc key biscayne Jan Siemerink en Richard Kraji- cek moeten het ditmaal doen zonder het bijkans wekelijkse onderonsje met een wereldtop per. In het geval van Siemerink was dat eigen schuld. De Rijns burger liet zich zaterdag op de eerste regenvrije dag van .Key Biscayne verrassen door de Fransman Amaud Boetsch: 4-6 5-7. Weg was de met spanning tegemoet geziene confrontatie met Becker. Bij Krajicek greep de concur rentie in. De Hagenaar had als nummer 22 van het schema - er worden bij het ATP-kampioen schap 32 spelers geplaatst - -in de eerste ronde een bye en mocht na de vrij eenvoudige winst op de Israëliër Gilad Bloom (6-3 6-3) rekenen op een treffen met André Agassi. Tot een revanche voor Wimbledon komt het echter niet. De paradijsvogel van het Amerikaanse tennis zit in een dalletje, zoals hijzelf toegaf en feliciteerde na 4-6 4-6 Bryan Shelton, een uiterst hard slaand heerschap. Agassi vond diens tweede bal net zo gevaarlijk als de eerste klap van een willekeu rige tegenstander en kreeg zijn befaamde return niet in stelling. De Nederlandse afvaardiging i wellington Het Zuidafrikaans cricketteam heeft de rentree In het Internationale circuit bekroond met e verrassende plaats bij de laatste vier in het toernooi om de wereldtitel. De debutanten. 22 jaar verstoken van topduels, verzekerden zich gisteren van deelname aan de halve eindstrijd met een overwinning in de achtste en laatste groepswedstrijd tegen India. Het nog ongeslagen Nieuw-Zeeland en Engeland kwalifi ceerden zich al in een eerder stadium voor de halve finales. De ploeg van West-lndië is de grootste kans hebber op het vierde en laatste startbewijs. Op de foto gaat bowler lan Botham van Engeland uit zijn dak nadat hij een wicket heeft veroverd. foto afp PAGUETA GPD In Italië is het aftellen voor Mil- aan-San Remo begonnen. Met alle gebruikelijke, en veelal overdreven, drukte eromheen. Op zes nachtjes slapen van de 'Primavera', de eerste voorjaars klassieker voor het professione le wielerpeloton, wordt Moreno Argentin in de 'papperazzi' op gevoerd als de te kloppen man. Wat heet? Eind vorige week werd Argentin al tot superfavo riet gebombardeerd na een sterk nummer op de Muur van Hormolo, een indrukwekkend obstakel in de tweede etappe van de Tirreno-Adriatico. Dat de renner uit Venetië, die er dank zij op de racefiets verdien de lauweren een peperduur ap partement in Monte Carlo op kan nahouden, in vorm is, staat buiten kijf. Gisteren nam hij bij na spelenderwijs de vierde rit voor zijn rekening. De aankomst bergop in Paglieta, gelegen op een van tal rijke heuvels langs de Adriati- sche kust, ligt Argentin bijzon der goed. Eerder won hij er, evenaans in het kader van de Tirreno, al in 1984 en '87. Een voor een schudde de man die als computerrenner staat aan geschreven (omdat hij als geen ander zo nauwgezet kan pie ken), zijn belagers van zich af. „Hij is momenteel een klasse apart", stelde Frans Maassen De Limburger toonde zich in de finale, toen Paglieta (213 me ter boven de zeespiegel) vier keer moest worden genomen, uitermate gedreven. Aan Argen tin kon hij evenwel bij lange na niet tippen. Maasseh was des ondanks wel te spreken over zijn prestatie, 34ste op vier se conden van Argentin. „Ik was blij dat ik weer mee kon komen met de besten, want zaterdag had ik een complete off day. Verloor ik bijna twintig minu ten, geloof ik." Neerlands beste klassements renner, Erik Breukink, was dit jaar met meer dan normale as piraties naar de Tirreno geko men. Hij begon goed met min of meer verwachte proloog winst, maar is intussen kansloos voor een topnotering geworden. De import-Belg verloor vrijdag de leiderstrui toen hij op de bc ruchte muur van Hormolo werd opgehouden door twee valpar tijen. Zaterdag verging hem ook al onfortuinlijk. Vlak voor finishplaats Sora, waar Ar gentin's ploegmaat Davide Cas- sani toesloeg, kwam Breukink ten val in een verraderlijke afda- ling. Argentin haalde gisteren zijn gram. aangespoord door een zeer behaaglijke zon. Aldus zet te hij zijn eerder geuite kritiek .over het parceurs alleen maar extra kracht bij. Immers, in top sport luidt een ongeschreven wet dat de winnaar altijd gelijk heeft. Toch kan niet iedereen de kritiek van Argentin c.s. delen. Maassen: „Het is beslist niet ge vaarlijker dan anders. Ik klaag in elk geval niet." Rooks daarente gen: „De Tirreno is altijd ris kant. Vooral als het nat weer is". Van Poppel De Ronde van Murcia is giste ren geëindigd zoals hij is begon nen: met een sprintzege van Jean-Paul van Poppel. De 25-ja- rige Colombiaan AJvaro Mejia zegevierde in het eindklasse ment. Van Poppel maakte in de slotetappe te Murcia hard wer ken van zijn ploeggenoten Nico Verhoeven, Tom Cordes en John van den Akker naar beho ren af. Op de eerste dag zege vierde hij in Molina de Seguro. In Murcia eindigde Alfonso Gu tierrez als tweede en Matthieu Hermans als derde. Bernard Fransman Jean-Francois Ber nard heeft gisteren de etappe wedstrijd Parijs - Nice gewon nen. De 29-jarige Bernard zege vierde in de afsluitende tijdrit over twaalf kilometer in Nice. In de eindrangschikking werd de Zwitser Toni Rominger tweede op 34 seconden. De Spanjaard Miguel Indurain, ploeggenoot van Bernard, werd aerde op een minuut en zeventien seconden. roflonoerwaur» Joke Kleyweg kampt weer met blessure lei pen wilmar kortleever atlet1ekmedewerker Op een zeer ongelukkig mo ment in de voorbereiding voor de marathon van Rotteraam is Joke Kleyweg geblesseerd ge raakt. De aanstaande atlete van De Bataven, die bij de WK in Tokyo deze zomer ook al ge blesseerd raakte, loopt hierdoor gevaar ook de kwalificatie voor de Olympische Spelen mis te lo pen. De oorzaak van de blessure is vooralsnog niet direct aan te wijzen. „Het kan aan verschil lende dingen liggen" aldus de Leidse atlete. „Bijvoorbeeld door de overgang van Kenia (waar ze enkele weken geleden een trainingsstage had) naar het koudere Nederland, doordat ik Kenia al door m'n enkel ben ge- gaan of door de trainingsbelas- ting." Met het oog op de Rotter damse marathon kon Kleyweg nog weinig zeggen: „Dinsdag laat ik in het ziekenhuis een botscan maken van het gebles seerde enkellichaam. Ondanks dat het op het moment snel vooruit gaat kan ik tot dan nog geen plannen maken. Ik heb de moed echter nog lang niet op gegeven." Weyweg's echtgenoot Huilb Pragt liep wel de dertig kilome terwedstrijd in Schoorl die op het trainingsprogramma stond. Pragt liep ondanks de sterke wind een goede wedstrijd die hij won in 1.42,03. „Het liep ge woon lekker. Naar Rotterdam toe gaan we de komende weken op scherpte trainen en nog twee (kortere) wedstrijden lopen, waaronder de Zilveren Molen- loop in Roelofarendsveen." Bij de vrouwen werd NSL-atlete Vissers in Schoorl derde in 2.14,29. De door de NSL georganiseer de (negentiende) halve mara thon van Noordwijkerhout was gisteren een prooi voor Kees van Dommelen. Met 1.10,04 bleef de atleet van de AV Haar lem Bataaf Wout Duyn dam (1.11,55) ruim voor. Een schitte rende derde plaats in 1.12.25 was er voor Victor Zonneveld (De Spartaan). Zonneveld nam hiermee afscheid van de Noord- wijkerhoutse Strandlopers. De overwinning bij de vrouwen ging naar Lenie van der Plas van organiserende vereniging in 1.26.00. In Waddinxvcen be haalde Suze Groen in 't Woud de derde plaats in de 24ste Langs de Gouweloop. De Ba taafse realiseerde over tien kilo- meter een tijcl van d. I i I laar club- en trainingsgenote Moni que Bruins liep in Tilburg de dertig kilometer. Ook Bnijns werd derde, en wel in 2.08,18. Nationaal topper Mieke Hom bergen won in 1.52,21. i volgend in hooM i de slag Spelbos niet naar Dordrecht ENSCHEDE GPQ Ronald Spelbos gaat niet in of de aanbieding var SW/Dordrecht '90 on seizoen als assistent vi trainer Man Berger aa te gaan. De huidige assistent van Theo Vonk bij FC Twente zegde eerder IJsselmeervogels af, omdat zijn voorkeur uitgaat naar een club in het betaalde voetbal. Bowlingteam uit Noordwijk leidt IBPEH» De bowlers van restaurant Bon Bon in Noordwijk hebben de leiding in de derde divisie be houden. Ze wisten van de drie wedstrijden er twee te winnen, mede door goed optreden van Bert de Mooij en Cees Plezier. Op 26 april kan het bowling team promotie bewerkstelligen begon in Key Biscayne vrij zwak. Boetsch verraste Sieme rink, Michiel Schapers was niet opgewassen tegen de Japanner Matsuoka (4-6 2-6) en Manon Bollegraf haalde eveneens slechts zes games tegen de Ar gentijnse Patricia Tarabini (3-6 3-6). Bondscoach Stanley Fran ker houdt zich dit voorjaar hoofdzakelijk bezig met de op komende meisjes en dat bleek uit de resultaten. Miriam Ore- mans, één van zijn pupillen, won met 6-3 2-6 6-4 van de Ca nadese Helen Kelesi. In de tweede ronde was zij niet opge wassen tegen de als zeventien de geplaatste Tsjechoslowaakse Rad ka Zrubakova (1-61-6). Geweeklaag en juichstemming, blijspel en drama volgen elkaar in de sport nog sneller op dan op het toneel. Een half jaar geleden zag Jos Lansink in een flits het einde van zijn nog korte, maar o zo glorieuze loop baan zeer nabij. Sterker, hij voelde het aan den lijve. Lansink lag op dat moment in Bröndby nabij Kopenhagen, na een de sastreuze glibberpartij op een tot springpis- te omgetoverde ijsbaan, met een gecompli ceerde beenbreuk onder het inmiddels ver kochte paard Lugana. De operatie en revalidatie slaagden ech ter wonderwel. Na drie maanden was de ambitieuze ruiter echter al weer rijklaar. Vorige week in Dortmund lonkten de vette re prijzen al even. gisteren in Den Bosch was het zover. lansink stapte van Libero H zo achter het stuur van do auto van een hal ve ton. de traditionele hoofdprijs van de sponsor voor de zege in een „World Cup"- kwalificatie De tweede test voor de wcreldbekerwed strijd in Den Bosch gaf zaterdag de perfecte indicatie voor de hoofdrubriek. Nederland tegen Duitsland en slechts vier man in de barrage. Met Otto Becker en Ludger Beer baum 'stuurden' de Duitsers zelfs dezelfde ruiters. Aan Nederlandse zijde verscheen zwaarder geschut met de Europese kam pioenen Jos Lansink en Riet Haymakers in de plaats van Eric Willemsz (iccroms en Roelof Bril; ervaring en talent in plaats van vooralsnog talent alleen. Ditmaal geen I>euts< bland li*d maar Iranje boven Lansink en Raymakers bezorgden Indoor Rrabant, dat in totaal 56 000 bezoekers trok, de gewenste Nederlandse kleur. Lansink, die zijn andere tonpaard Fgano licht geblesseerd thuis had gelaten, was lan ge tija de enige foutloze in het normale par cours. Het was wel hard werken en zweten voor paard cn ruiter.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21