9 De 'cowboys' van de koers Monique Knol is iedereen de baas Sport O WIE ZEI DAT "vivURFBALCLUt» HP NeVoBo schrikt van dreigbrief uit Italië I MAANDAG 16 MAART 1992 20 REDACTIE HERMAN JOUSTRA* Sommigen missen niets van wielerronde Hoe volg je 'live' een wielerkoers van 167 kilometer waar bij de renners zich slechts tweemaal op één en hetzelfde punt bevinden, te weten bij de start en de finish? Ergens op één punt gaan staan, heeft in zo'n geval weinig zin. Dan zie je: 'flits' en dat was het dan weer. Naar de radio luisteren of, in geval van een uitzending naar de tv kijken, komt nog het dichtst in de buurt van de werkelijkheid, ook al ben je er dan niet zelf bij. Een groeiend aantal lief hebbers heeft evenwel de oplossing gevonden. DEN HAAG AD VAN KAAM Ze worden tegenwoordig wel 'afsnijers' genoemd, maar beter is misschien de benaming 'mo derne cowboys' van de weg. Ge wapend met het routeboek en het liefst een zendontvanger sprinten ze onmiddellijk na de start naar de auto. Suizen ver volgens naar een zo dichtbij mogelijk en aantrekkelijk punt en kwakken de wagen langs de kant van de weg om de eerste schermutselingen van het pelo ton gewaar te worden. De laatste renner is nog niet gepas^ seerd of ze zitten al weer achter het stuur op weg naar het vol gende punt. Volgens een ingenieus sche ma, waarbij de tijd natuurlijk een belangrijke factor speelt, kunnen ze de koers op die ma nier een keer of acht, negen kruisen. Ze zoeken de mooiste plekjes te voren uit, rijden ach ter elkaar aan, wijzen elkaar de weg, want ze komen meestal niet uit de streek. Om uiteinde lijk juist op tijd aan de finish te staan voor het toejuichen van de winnaar. Met een beetje mazzel hebben ze de beslissen de slag niet gemist. Wiin van Duivenbode gaat al jaren op deze manier de koers 'te lijf. De 47-jarige Leidenaar is een wielerliefhebber pur sang. Sinds kort is hij officieel consul van Zuid Holland namens de KNWU en uit hoofde van die functie hoeft hij zich natuurlijk niet als een 'cowboy' te gedra gen. Hij heeft recht op een vooraanstaand plekje in de vol gerskaravaan. Maar liever dan dat volgt hij zo af en toe de koers zoals de rechtgeaarde fan dat doet. Zoals afgelopen zater dag in het geval van de Ronde van Zuid-Holland. In de 39ste editie van deze amateurklassieker, die ditmaal meetelde voor de topcompeti- tie, behoefde hij nog niet echt toe te zien op het ordentelijk verloop van de koers omdat de zaken reeds voor het aanvaar den van zijn nieuwe ambt wa ren geregeld. Hij mocht nog even twee petten op zetten, of liever gezegd zelfs drie. Die van de KNWU -vertegenwoordiger, die van pr-man van de Swift- Casba ploeg en uiteindelijk die van de gewone man, de wieler liefhebber. Zaterdag om 12.00 uur heeft hij er al een halve dag opzitten als toezichthouder bij de Lente race, de openingsklassieker voor de vrouwen die voor de vierde maal een gemakkelijke prooi wordt voor Monique Knol. Stoplichten Na het startschot van de Ronde, die een bijzonder zware zal worden vanwege de stormachti ge wind die over het vlakke Hol landse land jaagt, sprint Van Duivenbode met zijn gevolg (de vader en vriendin van Casba- renner Vital Timmermans en de masseur van de ploeg) naar de bus. De eerste drie rode stop lichten worden in het spoor van de karavaan glimlachend geno men. Het peloton gaat richting Delft, maar Van Duivenbode moet elders zijn. Via een korte tussenstop in Leidschendam, waar de renners met de wind in de rug langs De Vliet stuiven, gaat het op naar Leiderdorp alwaar Van Duiven bode voor de Meubelboulevard W/Dordrecht-speler Eroll Refos In Voetbal International naar aanleiding van de racistische uitspraken van zijn voorzitter Cees den Braved: „Iedereen praat nu op ons in, dat we een rechtszaak moeten beginnen. De hele Surinaamse gemeenschap streeft daarnaar. 'ij zien ons nu als een voor beeld, maar wij moeten nog ver der met die man. Hij is en blijft je werkgever. Wij werken hier voor ons brood. Idem: „Ik betwijfel eigenlijk of n Den liraven het wel allem heeft gezegd. Ik heb verder geen proble men meer met die man. Als ik hem te genkom, geef ik een hand. |os Vaessen, voor zitter van de inter nationale motor sporthond FIM, in NRC Handelsblad, over de prijs die voor deelname aar Grand Prix-races moet worden be taald: „Ook hier geldt het principe dat de boer met de dikste aardappelen het hardste klaagt. Jan Huberts, belangenbeharti ger van de teams, sponsors en rijders in de motorsport in hetzelfde interview over de or ganisatie van de TT in Assen: „Dal is een van de rijkste circuits ter wereld. Maar daar wordt het langste over geld gezeurd. Dat komt omdat het boeren zijn. Technisch directeur Wim lan sen In Panorama over het gou den l'eyenoord van weleer: „Toen Henk Wery op de nomi natie stond om te worden ver langen door de Duitser Gra- bowski zeiden Israel en Laseroms tegen hem: 'Henk: maak je geen zorgen, dit regelen wij wel even.Tijdens Tintracht I rankfurt-Feyenoord schopten ze Grabowski zo de sintelbaan op. Die arme jongen wilde niet ei-ns meer en Wery kon gewoon blijmi." Paul Stewart, middenvelder van Tottenham Hotspur, over de uitspattingen van het en fant terrible van de Engelse voetbalsport, Paul Gascoigne in NRC Handelsblad: „Je moet gewoon zorgen dat je altijd later gaat slapen dan Gazza." Loek van Driel, bestuurslid technische zaken van FC Den Haag, in Voetbal International: „Het wordt je in de voetballerij kwalijk genomen als je niet kunt liegen. SW Dordrecht-speler Romano Sion (ex-Haarlem) in Barend Van Dorp over zijn gewoonte te laat te komen op trainingen: „Ik hou te veel van een gokje, dat is mijn pro bleem. Je kan wel zeggen dat ik ver slaafd ben aan de gokkast." Idem over de uit spraak van John van Dijk dat Sion nog een gevange nisstraf moet uit zitten: Dal is allemaal zo •erdrev Ge woon een akkefietje van twee jaar gele den Youp van 't Hek in zijn column in NRC Handelsblad over het Olympic Star Project van het NOC: „Daar sta je dan als sporter in het Heineken café met een stelle- t/e treurige boterletters van een of andere verzekeringsmaat schappij te praten. De baas heeft de aftrekbare vier mille neerge teld en de treurige risicodekker staat gepokt en geblazerd te wachten of er een Nederlandse topsporter wordt binnengere den idem: „Een ding is te hopen. Als Ron nie Tober maar niet dronken wordt, zijn hand openhaalt en gaat roepen: „Ik heb aids, ik heb aids."Hoewel ik zou roefn-n: .Alles best, als je maar niet gaat zingen." BttVo^roiïl ffi&rwEi Hd Joligs»1 iï*Vo ennisster Martina Na- vratilova en haar vroegere levenspart ner Judy Nelson hebben buiten de rechter om een overeen komst bereikt over de schei- dingsvoorwaarden. Linda Dozo- retz, woordvoerder voor Navra- tilova, gaf een verklaring uit waarin staat, dat het conflict op een „voor beiden bevredigende wijze" is opgelost. Bijzonderhe den werden niet vrijgegeven. Judy Nelson sleepte Navratilova vorig jaar juni in Fort Worth voor de rechter, omdat deze zich niet aan de voorwaarden van hun samenlevingscontract zou hebben gehouden. Ze maakte aanspraak op de helft van de negen miljoen dollar (17 miljoen gulden), die de tennis ster tussen juli 1984 en april 1991 - de periode van hun rela tie - verdiende. Navratilova verklaarde twee maanden geleden tijdens een hoorzitting, dat zij de samenle- vingsvoorwaarden niet had ge lezen toen zij het contract te kende. Het proces zou op 6 april beginnen. Navratilova zei: „Het is nu gelukkig voorbij en ik kan me weer met tennis bezighou den." Judy Nelson meende: „De zaken staan er voor ons beiden beter voor." Ze beschreef hun verhouding als „goed." In de verklaring wensen beide dames elkaar het beste en zeg gen ze de getroffen overeen komst niet te zullen aanvech ten. In de Nederlandse atletiek - wereld is in het afgelopen weekeinde opschudding ontstaan door een publikatie in de Krant op Zondag. In de weekkrant werd gepubliceerd dat de discuswerpster Ria Stalman voor haar Olympisch kampioenschap in 1984 in Los Angeles anabole steroïden ge bruikte. De onthullingen werden opge tekend uit de mond van Jenni fer Smit, haar voormalige trai- ningsgenoot. Beide atletes ver bleven voor 1984 lange lijd in de Verenigde Staten. De anabo- lica werd gekocht in Mexico. Bij een van de inkooptrips werd Ria Stalman op smokkel betrapt en gearresteerd. Volgens de KOZ De Ronde van Zuid-Holland voerde het peloton ook door de straten van Leiden, zoals hier op de hoek Burggravenlaan/Hoge Rijndijk. Met nummer 55 in de bocht de latere winnaar Niels Boogaard. foto henk bouwman namens de wedstrijdleiding als éénmans-jury fungeert voor de enige tussensjuinl die de 167 kilometer lange ronde telt. Tot zijn genoegen is Casba- renner Mark Rasch het reeds uitgedunde, maar nog compleet bijelkaar zijnde, peloton om 14.25 uur gemakkelijk de baas. Met veertig meter voorsprong incasseert de broer van de veel bekendere Patrick Rasch de 175 gulden voor de winnaar. „Ik had hem wel tevoren ingefluisterd waar we de meet precies had den getrokken", grijnst Van Duivenbode. Die daarna zijn KNWU-pet verder op het dash board van de bus mag laten lig gen. Vanaf dat moment sluit Van Duivenbode zich aan bij het leger 'afsnijders'. Sterker nog, hij gaat daarin voorop, want de Brabanders, Limbur gers en andere 'buitenlanders' laten zich liever leiden door de Casba-bus met dat overal in wielerminnend Nederland ge kende gezicht achter het stuur. „Soms ga ik wel door weilanden als dat moet, of rij ik door rood", bekent de besnorde Swift-man, ooit nog eens be stuurslid van de afdeling Leiden van de KNVB. „Maar vandaag hoeft dat niet. Ik ken de weg." Windkracht acht Op zijn radio-ontvanger komt door dat het peloton rond 15.00 uur voor Ter Aar in drie stukken is gebroken. Vier renners van Koga leiden de dans, vier man van Casba zitten in de achter volgende tweede groep. Met windkracht acht pal op kop haast Van Duivenbode zich naar Bergschenhoek waar rond 15.45 uur de renners worden verwacht voor de verzorging. Masseur Mons Verkerk waait met zijn zakjes bijkans van de weg af. Geen van zijn vier voort- ploeterende renners heeft trek. Bang om uit de waaier te vallen en nooit meer aansluiting te vinden zwoegen ze zwijgend verder. Op weg naar Boskoop rekent Van Duivenbode zich voor zijn ploeg rijk. „Vier man bij de eer ste dertig, dat levert een smak punten op." In een lange stoet zien de 'afsnijders' - die bij 'stops' hun auto's kris-kras in en naast de berm deponeren - vanaf de rijksweg de kopgroep de voorsprong verder uitbou wen. Buiten hun gezichtsveld voltrekt zich vervolgens een klein drama. Twee man, onder wie Casba-renner Erik Boog aard, waaien bij Schipluiden pardoes van de dijk af, de sloot in. Vanwege het 'hangen' aan een volgwagen wordt ploegge noot Van Straalen iets verderop uit de koers genomen. Zwempartij Niels Boogaard trekt zich van de onvrijwillige zwempartij van zijn broer en het dubbele pun tenverlies van Casba weinig aan. Hij stormt, om precies 17.00 uur en na een laatste mar telgang over de Westlandse dij ken, als eerste de Haagse Ker- ketuinen weer op. Wint voor Koga-ploegmaten Den Braber en De Koning. En neemt dank baar het applaus van het juist op tijd gearriveerde legertje van 'cowboys' in ontvangst. De Leidse Casba-ploeg houdt dank zij Koster (15) en Rasch (17) toch nog 32 punten aan de eer ste tóp-klassieker over. Van Duivenbode spoedt zich naar de jurykamer. Zet zijn con sul-pet weer op en dankt de or ganisatie en politie namens de KNWU voor het uitstekend ver lopen evenement. Hij heeft er zojuist twaalf uur van onbezol digd liefhebberijen opzitten. Kan nu rustig naar Leiden rij den. Recht-toe-recht-aan. Af snijden hoeft voorlopig een weekje niet. LEIDEN In natte sneeuw en hagel ging zaterdag om half tien de Bata- vus Lentekoers, als opwarmer van de Ronde van Zuid-Holland van start. Door de afwezigheid van de nationale selectie was de lol er al snel af omdat de insi ders Monique Knol al weer als winnaar zagen. Zij kregen snel hun gelijk. Knol ontsnapte zelf en kreeg nog zeven rensters mee, onder wie drie ploeggenoten. In de slotfase probeerde Angela van Smoorenburg uit Langeraar een beslissing te forceren. Maar de overmacht van haar mede vluchters bleek te groot. Knol won met de vingers in de neus en Van Smoorenburg werd slechts achtste. Haar dorpsge- note Petra de Bruin kwam in de laatste kilometers sterk terug en pakte een eervolle veertiende plaats. De Bollenstrekers Els Koolloos (17de) en Anita Kruse (22ste) reden zich ook in de prijzen. in de Dorpenomloop rond Rucphen was weinig eer te be halen voor Swift/Casba en De Bollenstreek. Van de twaalf ren ners uit beide ploegen behaalde de Zeeuw Erik van Nieuwkerk de 30ste plaats. Femand War merdam (Koudekerk) kwam ten val en had geluk dat zijn val helm van een uitstekende kwa liteit was. Ook Edwin Hofstee (Boskoop). Etienne Vergeer (Warmond) en Rik van Wetten (Noordwijkerhout) haalden de eindstreep niet. André Möhlmann van Swift/ Casba eindigde bij de junioren als 18de. Bij de B-amateurs ein digde De Bollenstreek als twee de in het ploegklassement, vooral dankzij de vierde plaats van Gert Kleinveld en de twaalf de van Paul Conijn. Een dag la ter klasseerde Kleinveld zich als vijfde in een criterium door de Haarlemse Waarderpolder. Zijn clubgenoot Ton van Eijk eindig de als achtste. In een criterium in Sloten reed een kopgroep van negen renners met Mark Rasch, Niels van Stralen en Sassenheimer Robert Karremans meer dan 50 kilometer aan de leiding. Daar na was bij sommige de pijp leeg en volgde een hergroepering. Rasch bleef aanvallen en kreeg in de finale nog 25 renners mee. In die groep zat ook Haarlem mer Ron Vroom en die is in de eindsprint niet te kloppen. Ach ter Vroom werd Rasch vijfde Mare Faas achttiende. Mark Varkevisser (Rijnsburg), Niels van Stralen en Leon Rekelhof (Ter Aar) reden de koers in het peloton uit. Bij de juniorenkoers ging Pe tra de Bruin van start. Als enige vrouw pakte zij met een keurige twaalfde een ereplaats. NIEUWECEIN ANP Het bestuur van de NeVoBo is geschrokken van de mededeling van de in Italië spelende kandidaat-internationals zich niet meer be schikbaar te stellen voor de nationale ploeg. Met hun dreigbrief hebben de Italo's bereikt, dat een bondsdelegatie deze week spoor slags naar Italië afreist om te onderhandelen. Persoonlijk contact bleek twee maanden niet mogelijk. NeVoBo-voorzitter Bert Funk belegde zaterdag na de bekerfinale voor mannen in Nieuwegein een persconferentie, waarin hij het onvermogen van de bond in de zoveelste klucht in volleyballand gedeeltelijk toegaf. „Wij zijn niet ieder uur van de dag beschikbaar. We zijn vrijwilligers." Geld speelt ook een rol bij de terugkeer van de Italo's. De bond heeft al veel uitgegeven voor de veranderingen in de technische staf(Brokking weg, Selinger en Treibitch terug) en de mogelijke uitbreiding van de selectie naar zestien man. De knip is bijna leeg. Naam: Arthur Orssagen Club: UVS Q Leeftijd: 25 jaar Beroep: Werkzaam op inkoopafdeling LJ-J RUL rthur van Q_ Arthur van Orssagen Q terug. Gisteren viel de UVS'er achttien minuten voor tijd tegen RVC in voor Albert Hoogland. Drie maanden geleden werd echter nog getwijfeld aan het feit of Van Orssagen dit seizoen nog aan voetballen zou toekomen. Op de training was hij in de cember onzacht in aanraking gekomen met medespeler Paul Osenga. Diagnose: gescheurde kruisband en kapotte r Hoe kijk je terug op je come back? „Het was moeilijk om in te val len. Ik zóu pas morgen in een oefenduel meespelen om te be kijken hoe ik er voor stond. Nu moest ik gelijk aan de bak. In overleg met fysiotherapeut Pe ter Visser en Ruud de Groot is besloten dat ik gisteren als re serve bij de groep zou komen." Het herstel is sneller verlopen dan werd verwacht „Het is heel snel gegaan. In ja- iri was ik al weer bezig met krachttrainingen met Peter Vis- Ik heb het voordeel gehad dat ik met een kijkoperatie kon worden geholpen: er hoefde t gesneden te worden. Dat heeft het herstel ook bespoe digd. Gelukkig maar. want ik wilde graag weer voetballen. Na twintig jaar wilde ik dat niet zo maar opgeven." Heb je geen angst als je op het veld staat? „Nee, dat zou ook niet goed zijn. Dan zou ik duels gaan ver lijden. Ik ben gewoon over die angst heengestapt, gewoon etballen. Mijn knie voelt wel ar aan, ik merk er wel wat van. Hij is en blijft instabiel." Je hebt je ploeg de afgelopen anden goed kunnen bekij ken. Tegen RVC was het wat te leurstellend. zat me in de dug-out te ver velen. Het liep niet. de tegen stander wilde niet. Er was geen strijd Als kijkspel was er niet veel aan." kocht zij zich vrij voor een be drag van 1200 dollar. Ook zou Stalman, volgens de krant, voorkennis van dopingcontroles i Nederland hebben gehad met name via de toenmalige trainingscoördinator van de KNAU Herman Buuts. Ria Stalman was in het week einde niet voor commentaar bereikbaar. Ook Jennifer Smit bleek niet te vinden. Hermarr Buuts, destijds trai ningscoördinator van de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie en momenteel weer woonachtig in Zweden, gaf gis teravond als commentaar op de affaire: „Wanneer je Olympisch kampioen wordt, sta je altijd onder verdenking. Ria Stalman is tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles gecontroleerd op het gebruik van dope. Wanneer zij toen positief zou hebben ge reageerd, had zij het Olympisch goud nooit gekregen." Buuts herinnert zich de gang van zaken bij de toen nog FBK- Games hetende wedstrijden in Hengelo. „Ria Stalman en Tine ke Hidding waren een half uur na de wedstrijd nog op de baan. Niet alleen die twee zouden worden gecontroleerd maar ook nog twee andere atleten, van wie ik de naam niet meer ken. Ik weet wel dat Ria Stalman een half uur na de wedstrijd nog in Hengelo was en dat Tineke Hid ding na afloop nog op de baan aan het trainen was. Zij is niet op de controle verschenen om dat een jongetje was gestuurd om haar op te halen. Dat knul letje bleek Tineke Hidding niet te kennen en had dus ook nooit kunnen zeggen dat zij naar de controle moest komen. Het ge hele verhaal is in feite te gek om los te lopen. Het lijkt mij een rancuneus verhaal, dat waar schijnlijk gekocht is. Ik ken Jen nifer Smit niet. Er staat een aan tal feitelijke onjuistheden in. In elk geval wat de dopingcontrole betreft. Bij de Nederlandse kampioenschappen werd altijd geloot voor de controles. Nie mand kon tevoren weten wie gecontroleerd zou worden." De pupillen van Pemix bleken zaterdag in Leek de sterksten van Nederland. Met slechts één verliespunt in de voorronden sleepte de Pemix-jeugd tot elf jaar de tweede landstitel voor pupillen in de wacht. Donderdagavond was de zwaarste hindernis al genomen. Na de 4-3 zege in de beslis singswedstrijd tegen TOP reisde het achttal van trainers Allee Tieleman en Sjoerd van der Kooy onbekommerd naar het NK in Leek. De opening te gen PKC was wat aarzelend (1-1), maar daarna gingen tegen Blauw Wit alle remmen los. De Pemix-jeugd tot elf jaar won met 6-0 door treffers van Irene van der Burg (3). Anouk Siere. Michiel Vreeken en Ewout van der Kooy. Ook Tilburg werd met grote cijfers (5-1) geklopt met doelpunten van Ewout van der Kooy (3). Michiel Vreeken en Frans Treur. Dankzij een aanmerkelijk beter doelsaldo dan PKC (plus 10 om plus 3) plaatste Pemix zich voor de finale tegen Rohda. Opnieuw was Pemix daarin oppermachtig. Alleen na rust (4-1) was er bij 4-2 en 5-3 enige onrust ia het Leidse kamp. Topscorer Irene van der Burg maakte aan alle onzekerheid een eind: 6-3. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20