Voor PvdA hangt alles nu af van Rottenberg en Vreeman Koninklijke Saudi's vrezen de wraak der gelovigen Agatha Cristie in Spanje Feiten &Meningen Pravda was ordinair jatwerk MAANDAG 16 MAART 1992 2 Voorzittersduo speerpunt en Achilleshiel tegelijk Het nieuwe voorzittersduo Vreeman (rechts) en Rottenberg zingt aan het einde van het congres de Internationale, „Sterft gij oude vormen en gedachten". TOM JANSSEN In Nijmegen houdt de PvdA een 'buitengewoon congres'. Het duurt twee dagen, in een zaal die daar eigenlijk niet geschikt voor is en die over te weinig wandelgang beschikt. Mis schien had 't korter ge duurd als men zich aan de oorspronkelijke plannen had gehouden. Had het niet in de bedoeling gele gen dat het Congres alleen om 'de partij' zou gaan? AMSTERDAM WOUTER GORTZAK MEDEWERKER De vereniging PvdA is niet met haar tijd meegegaan. De organi satie zit vast aan rituelen die hun oorspronkelijke betekenis hebben verloren. Welke relatie is er tussen de Verzorgingsstaat en de Internationale? Dat de PvdA zo vasthoudt aan „oude vormen en gedachten" komt doordat ze meer met zichzelf bezig is dan met de buitenwe reld. Daardoor is ze niet langer aantrekkelijk voor jongeren en niet in staat het intellectueel- culturele debat te organiseren en te voeren. Een commissie onder Van Ke- menade moet aangeven hoe 't anders kan. Er komt een door wrocht rapport met een fraaie analyse. Sommige aanbevelin gen zijn verstandig, andere dwaas, maar door elkaar geno men kunnen ze inderdaad tot een moderner partij leiden. Op een extra congres moet dat wor den vastgelegd. Op die manier, zo hoopt men, wordt de PvdA weer een wervende organisatie met een samenhangend en prikkelend programma. Geen reglementen-gevlooi meer in muffe vergaderzalen. Niet lan ger 'vergadertijgers' beloond met een lidmaatschap van ge meenteraad of Tweede Kamen naar de dierentuin ermee! Een open relatie met de buitenwe reld. De best-denkbare volks vertegenwoordigers opsporen en kandideren. Maar het congres zal niet be perkt blijven tot het thema 'ver nieuwing van de PvdA'. Zomer 1991 stelt het kabinet-Lubbers- /Kok een ingreep voor ip de wao. Dat leidt in de PvdA tot veel verontwaardiging. Partij voorzitter Sint ontgaat de com motie; ze fietst in'Toscane. Het wordt haar hevig kwalijk geno men dat ze niet terugkomt van vakantie. Ze trekt haar conclu sie en treedt af. Hoewel er vice- voorzitters zijn die de functie tot het eerstkomende gewone partijcongres kunnen waarne men. besluit men tot een voor zittersverkiezing op het buiten gewoon congres. Daarmee heeft het een tweede thema gekre gen. Na overleg met vrijwel alle par tijcoryfeeën en veel buiten staanders stelt BaJie-directeur Rottenberg zich kandidaat. De kandidaten Bob Suurhoff en Ineke van Dijk hebben welis waar meer partij-ervaring maar minder uitstraling. Maar met vakbondsvoorzitter Vreeman treedt iemand in het krijt die het tegen Rottenberg zou kun nen opnemen. Kan hij niet re kenen op steun van iedereen die zich aansloot bij het vak bondsprotest tegen de wao- maatregelen en van PvdA-ka- derleden en -volksvertegen woordigers die zich door Rot tenberg bedreigd wanen? Er dreigt een confrontatie tus sen 'de vakbondsvleugel met het sociale gezicht' en 'de grachtengordel met z'n egocen- trisch-individualistische levens stijl'. Een echt gevecht, zonder twijfel, maar wel een dat de dreiging in zich bergt van een een scheuring in de PvdA. Maar Rottenberg is daar te slim voor. Hebben anderen Vreeman als kandidaat naar voren gescho ven, hij troeft ze af door een een coalitie met de vakbondsvoor zitter te smeden. Niemand twijfelt aan de over winning van het duo, de enige vraag is hoe groot hun voor sprong zal zijn. Er zijn PvdA-le- den die Rottenberg een praat jesmaker vinden en die het Vreeman kwalijk nemen dat hij voor zijn functie betaald wil worden. Want de PvdA heeft geldgebrek en moet personeel ontslaan. Maar anderen zijn zo in vervoering over de onbevan genheid waamee Rottenberg partij en buitenwereld tegemoet treedt dat ze „het kleinburger lijk geleuter" over Vreemans sa laris niet willen horen. Twee congresthema's dus: de vernieuwing van de PvdA en de verkiezing van een voorzitter. Maar daar wordt nog een derde thema aan toegevoegd, dat vrij dagmorgen zelfs als eerste aan de orde komt als econoom Wolfson de bijeenkomst toe spreekt. Hij was voorzitter van de PvdA-commissie die zich boog over de toekomst van de verzorgingsstaat. 'Niemand aan de Kant' heet het stuk en er ligt een simpele gedachtengang aan ten grondslag: mensen met werk betalen belasting en socia le premies en vragen niet om een uitkering. Daarom blijft ons sociale-zekerheidsstelsel betaal baar als meer mensen dan nu aan werk worden geholpen. Is het dus goed voor de maat schappij als er meer werk is, het is ook beter voor het individu. „Voor geëmancipeerde men sen", zegt Wolfson, „is werk de beste sociale zekerheid". De PvdA moet zich er daarom op richten meer mensen aan het werk te krijgen. De spreker straalt de professo rale rust uit die zijn woorden overtuigingskracht geeft. Maar al is zijn boodschap helder, zijn rapport is niet volledig en nogal onevenwichtig. Niet alle aspec ten van de verzorgingsstaat worden onder de loep gelegd en de aanbevelingen zijn nu eens te globaal en dan weer te gede tailleerd. En het rapport geeft geen antwoord op de vraag hoe het verder moet met de sociale zekerheid als er van al die mooie plannen niets terecht komt. Moet er dan een ministel sel komen? Een stelsel waarbij de overheid aan iedereen die z'n werk kwijtraakt hetzelfde, lage bedrag uitkeert en waarbij mensen die een hogere uitke ring willen zich daarvoor parti culier kunnen bijverzekeren? „Daarover nadenken leidt de aandacht maar af van wat als eerste moet gebeuren", zegt Wolfson. „Wat we moeten doen, is plannen maken om de mensen weer aan het werk te krijgen." Maar hij is toch niet helemaal gerust op de afloop van die inspannigen, want hij besluit zijn toespraak met een waarschuwing aan „de nieuwe voorzitter". Als die niet zorgt dat „dit rapport in praktijk wordt omgezet", moet hij „over twee jaar uitleggen waarom we toch een ministelsel moeten hebben". Eén congres, drie thema's. Maar aan elk ervan zijn losse draadjes blijven hangen. Tijdgebrek blokkeerde een vollediger en evenwichtiger rapport-Wolfson. Daardoor is het PvdA-stand- punt over de verzorgingsstaat 'na Wolfson' hoogstens een tus senstap naar een definitiever vi sie. Daardoor kan de PvdA, ook in de toekomst, voor onaange name verrassingen komen te staan. Uitvoering van Wolfsons plannen biedt de werkloze per spectief, maar tegenvallers in de economische ontwikkelingen met onder meer de tekstregel: FOTO NIEUW ANEFO ROB BOGAERTS kunnen het kabinet tot beslis singen nopen die de sociaalde mocratische achterban op nieuw verdelen. Al is dankzij Wolfson wellicht wel een kli maat geschapen waarin nuch terder PvdA-reacties op tegen vallers mogelijk zijn. Ook met de modernisering van de PvdA als vereniging is men nog niet bij het eindpunt. Dat hebben de commissie-Van Ke- menade en het PvdA-bestuur ten dele aan zichzelf te wijten door met soms domme voor stellen te komen: de vervanging van het huidige partijcongres bijvoorbeeld door een soort partijparlement. En het zingen van de Internationale, aan het eind van het congres, maakte duidelijk hoe moeilijk het is de partijcultuur te veranderen. Als het er met de vernieuwing niettemin florissant voorstaat, dan vooral doordat het nieuwe voorzittersduo zoveel.krediet kreeg. Rottenberg heeft zich na drukkelijk als vernieuwer gema nifesteerd en hij heeft van het congres ondubbelzinnig de ruimte gekregen. Het betekent wel dat het voorzittersduo niet alleen de speerpunt is van een vernieuwende PvdA maar ook de Achilleshiel. Blijft hun sa menwerking overeind dan moet men ze tot veel in staat achten. Maar treden daarin scheuren op dan gaat de PvdA versneld de ondergang tegemoet. CADIZ RUUD DE WIT CORRESPONDENT Een dubbele moord op de veer boot van de Canarische eilan den naar de Zuidspaanse stad Cadiz stelt de juridische autori teiten voor een raadsel. De Spaanse media spreken van een tot werkelijkheid geworden Agatha Cristie-thnller. Alle in grediënten zijn aanwezig: een dubbele moord, een verdwenen moordenaar en panische ferry passagiers. De dubbele moord vond plaats op vrijdagochtend rond vier uur, toen de veerboot Ciudad de Palma ter hoogte van de Marokkaanse stad Casablanca voer. De ferry was met 241 pasagiers en 71 bemanningsle den op weg van Tenerife naar Cadiz. Een passagier, van wie de naam nog niet is vrij gege ven, maakte amok en verwond de een van de bemanningsle den ernstig met een mes. Toen AMSTERDAM RONALD FRISART Een vreemde maandag voor de voormalige Sovjetunie. Voor het eerst verschijnt vandaag geen Pravda. De krant die decennia lang spreekbuis was van de communisten is bezweken aan het kapitalistische marktmecha nisme dat ze sinds het begin van haar bestaan juist bestreed. Hoewel de oplage ooit boven de tien miljoen exemplaren per dag lag, hadden gewone Sovjet burgers geen boodschap aan de Pravda. Ze meenden terecht dat de krant die Waarheid heette nauwelijks waarheid bevatte. Alleen buitenlandse Kremlin- kijkers en Sovjet-apparatsjiks bestudeerden het doodsaaie vod. Officieel zou de krant op 5 mei aanstaande haar 80e verjaardag vieren. Maar zelfs dat is niet de waarheid. Toen het blad in 1912 voor het eerst verscheen als or gaan van Lenins bolsjewieken de overige matrozen hierop probeerden de dader te paldcen te krijgen, stuitten zij op het lijk van een collega, die ook was neergestoken. De kapitein van de ferry besloot aanvankelijk de zwaargewonde matroos in Casablanca aan wal te brengen, maar toen deze spoedig daarna overleed, werd de reis naar Cadiz voortgezet. Wel werden alle passagiers, die voor het overgrote deel sliepen, uit de hutten gehaald en wer den de autoriteiten in Cadiz in gelicht. Huilende passagiers, die niet wisten wat hen overkwam, maar het ergste vreesden omdat ze in het holst van de nacht uit hun bed waren gehaald, zorg den voor paniek in de eetzaal, die ze niet mochten verlaten. Groepjes bemanningsleden, met laiuppels en messen gewa pend, kamden ondertussen het schip uit op zoek naar de moor denaar. was de titel Pravda ordinair jat werk. Een kleine groep gematig de Oekraïners in de toenmalige Russische Sociaal-Democrati sche Partij begon in 1905 de uit gave van een blaadje dat ze Pravda noemden. De latere or ganisator van het Rode Leger, Leon Trotzki, nam het in 1908 over. Vanuit Wenen schreef hij het vol met hartstochtelijke pleidooien om de felle twist in de Russische partij tussen de gematigde mensjewieken en Lenins radicale bolsjewieken te staken en samen het tsarisme te lijf te gaan. Die oproepen waren in Rusland zo populair dat bolsjewieken in Sint Petersburg Trotzki's Pravda zelfs kopieerden. Niettemin kampte Trotzki met grote geld problemen. Zo liet hij weten dat hij lezersbrieven niet meer zou beantwoorden, omdat hij geen geld had voor postzegels. Zijn streven naar eenheid in de partij liep echter op niets uit. Maar toen de ferry vrijdagavond laat in Cadiz arriveerde, was de dader nog altijd niet opge spoord. Ook een zoekactie van de massaal aanwezige Guardia Civil in de haven van Cadiz le verde niets op, evenmin als langdurige ondervragingen van de passagiers. Wel schoot een politieagent de zoon van een van de twee vermoorde matro zen in de voet, toen deze in een hysterische aanval het politie- cordon op de kade van Cadiz probeerde te doorbreken. De 18-jarige jongen moest hiervoor in een ziekenhuis worden ge opereerd. Na uren van oponthoud besloot de politie alle passagiers maar te laten gaan en inmiddels is de ferry met zijn bemanning in Te nerife teruggekeerd. Aangeno men wordt, dat de dader na de fatale steekpartij overboord is gesprongen en verdronken. Op een conferentie in Praag verklaarde Lenin begin 1912 dat zijn fractie voortaan niet een stroming in de partij was, maar de partij zelf. En in april 1912 begonnen de bolsjewieken in Sint Peterburg doodleuk met een krant die ze Pravda noem den en die onder anderen door Stalin werd geleid. Trotzki was woest, maar volgens de bolsje wieken ten onrechte: ooit had het Centraal Comité van de par tij Trotzki wat geld gegeven voor zijn krant. De partij, dat waren nu de bolsjewieken; de Pravda was dus hun Pravda. Trotzki dreigde met stappen, maar stopte niet veel later toch maar met zijn Weense krant. In 1922 vierde de Pravda haar tien jarige bolsjewistische bestaan. Ter gelegenheid daarvan schreef Trotzki een feestartikel. Over de originele herkomst van het blad repte hij met geen woord.. LONDEN PATRICK COCKBURN THE INDEPENDENT Wanneer koningen een stad binnenkomen, maken zij die stad corrupt en verandert het eerbare volk in een vernederd volk. Voortvaar dat is wat zij doen." (Koran, boek27, regel 34). Het gebruik van de hierboven geciteerde versregel uit de Ko ran door pers, radio of televisie is verboden in Saudi-Arabic. De Saudische koninklijke familie is gevoelig voor iedere negatieve uitspraak over de koninklijke waardigheid. Toen een in Bay- rut woonachtige Saudische dis sident genaamd Nasser al-Said in 1979 een boek publiceerde onder de titel De Geschiedenis al-Saud, werd hij ontvoerd en, volgens zijn advocaten, in een klein privé-vliegtuig naar Saudi- Arabic gevlogen, waar hij sinds dien in de gevangenis zit. De eerder deze maand door ko ning Fahchaangekondigde her- vormingen zullen waarschijnlijk niet leiaen tot een belangrijk grotere mate van vrijheid van meningsuiting in Saudi-Arabië. De censuur, die er in 1990 voor zorgde dat pas drie dagen nadat het was gebeurd de Saudische kranten berichtten c Iraakse inval in Kuwayt, is nog steeds in werking. De enorme censuur op de media wordt nog versterkt door controle over of invloed op de Arabische media in het buitenland. In Londen bijvoorbeeld, zijn twee van de machtigste Arabische kranten, al-Hayat en al-Sharq al-Awsat, in Saudische handen. En zelfs de verspreiding van deze publi caties binnen het koninkrijk kan worden verboden. De plaatselijke radio en televisie zijn van een slechte kwaliteit. „Maar bijna iedereen luistert naar de Arabische uitzendingen van de BBC, Radio Monte Carlo en Voice of America in het Ara bisch", zegt Tawfïq al-Sjeikh. een Saudische oppositieleider. De televisie van Kuwayt en Abu Dhabi was vroeger populair, maar die heeft voor een groot deel plaats moeten maken voor een door de Saudi s gesponsord station, MBC, dat in Londen is gevestigd. Hoewel de controle van de re gering groot hlijft, zijn er vol- gens Sjeikh echter af en toe te kenen van een minder repres sieve houding. Sinds november verschijnen er hijvoorbeeld in het weekblad al Yamana in Saudi-Arabië zelf kritische arti kelen over onderwerpen v over vroeger nooit werd gespro ken, zoals de religieuze politie en Saudische subsidies aan het buitenland. Een andere aanwij zing voor een meer liberale houding vormt het teruggeven van de paspoorten aan de 47 vrouwen die vorig jaar novem ber langzaam in optocht over de Koning Abdul Azizweg in Riyad reden uit protest tegen het onofficiële verbod op vrou welijke chauffeurs. Na de de monstratie maakte het ministe rie van binnenlandse zaken het verbod officieel. Toch vormen dergelijke kleine tekenen van liberalisatie een te genwicht voor de strenge maat regelen tegen religieuze leiders. Veertig van hen mogen niet meer in de moskee spreken. Over het algemeen lijkt de rege ring de dreiging van de funda mentalisten ernstiger te nemen dan die van de liberalen. Waar schijnlijk omdat die komt uit het Nejd-gebied in Centraal - Arabië. waar de ultra-orthodoxe islamitische sekte van de Wahhabieten is gesticht, waar toe het geslacht Saud zich in de 18de eeuw heeft bekeerd. Het afgelopen jaar heeft het conflict bijna wekelijks voor incidenten de regering en Prins Mohammed Bin Fahd Bin Jalawi (met bril) omringd door bodyguards. de £alafi, of nationalistische stroming onder de Wahhabie- De gevangenneming van sjeik Abdul Mohsin al-Obeykan, bij voorbeeld, een voormalige priester van de Jawhara-moskee in Riyad, zou volgens een Saudische bron het gevolg zijn van een botsing tussen volgelin gen van sjeik Obeykan en prins Mishal bin Abdul-Aziz, de voor malige gouverneur van Mekka en een broer van koning Fahd. Volgens deze bron verstoorden volgelingen van sjeik Obeykan twee weken geleden een feestje van de prins, waar zij een paar vrouwelijke gasten ontvoerden. Zij werden gearresteerd en be straft met tachtig zweepslagen. Vijandschap jegens de leefstijl van de koninklijke familie, die niet ascetisch genoeg zou zijn, is onderwerp van voortdurende kritiek en discussie. Maar hoe triviaal die vaak ook moge zijn, het wijst op een veel diepgaan der en onvermijdelijk dilemma voor de leiders van Saudi-Ara bië. Zoals de bekende Arabische commentator Heikal zegt: „De enige kracht van Saudi-Arabië is geld, maar grote rijkdom is op zichzelf anti-islamitisch". Over de tweedeling tussen de Saudische islamitische preten ties en de werkelijkheid van de rijkdommen van de koninklijke familie, en haar verbond met de ongelovige Verenigde Staten, wordt door priesters voortdu rend doorgezeurd op illegale cassettebandjes die in het hele land worden verkocht. Meer extreme Salafi-predikers beschuldigen de familie Saud ervan anti-islamitisch te zijn. Dat is de belangrijkste bood schap op een bandje waarvan de autoriteiten verspreiding proberen te voorkomen. Vol gens Sjeikh is het bandje ge maakt door Abu al-Bara su-Naj- di, pseudoniem van een voor malige rechter, die nu het hoofd is van Ikhwan, de Broederschap de meest extreme Salafi - groepering, die haar basis heeft in Pakistan. Najdi had eerder een boek geschreven, dat ille gaal in Saudie-Arabië is gedrukt en waarin hij stelt dat de Saudi sche staat anti-islamitisch is en dat het de plicht is van de gelo vigen om haar omver te wer pen. Dergelijke extremistische me ningen vinden eerder gehoor in de Nejd dan in het Hejaz-ge- bied aan de Rode Zee of de oos telijke provincies. Maar wat de liberalen, die meer democratie willen, en de fundamentalisten gemeen hebben, is het verlan gen naar een grotere vrijheid van meningsuiting en een hon- Libanon, een van de weinige publiciteitscentra van de Arabi sche wereld, exporteerde in 1990 voor veertig miljoen dollar (74 miljoen gulden) aan boe ken, waarvan voor 33 miljoen dollar naar Saudi-Arabië. „Het is regeringsbeleid om de hele culturele atmosfeer te con troleren", zegt een Saudi. On danks alle censuur en de enor me rijkdom van het land wordt het steeds moeilijker een derge lijke controle vol te houden. VERTAUNG LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2