Olympia '72 maakt klus af Competitie duurt te lang voor vrouwen van Grasshoppers Pernix handhaaft zich nog net in eerste klasse Schakers LSG hebben psycholoog nodig Valneris zet Nederlandse dammers een hak Noorse skilopers sluiten seizoen in stijl af - MAANDAG 16 MAART 1992 1» ROB ONDtRSVATtR ROS VAN D Olympia '72 heeft het kampioenschap in de tweede divi sie gepakt door in Den Haag met 12-11 te winnen van Hellas 2. In de eerste helft werd de basis voor de winst al gelegd. Keeper Olga Almekinders tekende in het Wasse- naarse doel voor een belangrijk deel van de triomf van Olympia. LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER Hellas opende met een flitsende vrije worp die Olga Almekinders zoals zijzelf zei, niet eens had gezien: 1-0. Maar de op die Haagse treffer volgende straf- worp stopte zij. Conny van der Werf trok de score gelijk met een strafworp: 1-1 en toen liet Tieske van Duinen zien wat zij als rechteropbouwspeelster waard is nu zij weer volledig fit is. Drie sprongworpen en een treffer van de cirkel zetten Hel las bij rust op achterstand (4-5). Die explosie van Van Duinen resulteerde in de tweede helft in een persoonlijke dekking van de succesvolle blonde aanvalster. Dat betekende dat aan de Hel las-cirkel maar vijf speelsters waren geposteerd. Van de gro tere ruimte maakte Olympia dankbaar gebruik. Van der Werf en Marjan Mens toonden dat de Voorhoutse leerschool zijn vruchten afwerpt. Want met Al mekinders behoorden zij tot de eerste keus van het voormalige Foreholte. Van der Werf legde de spelverdeelster van Hellas, Wisselvallig Luba Leiden - houdt stand LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Luba Leiden gaat met hangen en wurgen door met winnen. Goede en slechte periodes wis selden elkaar zaterdag af tegen OSG. In het begin wekte de ploeg de indruk dat er geen te genstander was. Vervolgens keek Leiden tegen een ruime achterstand aan, om toch nog aan het einde simpel met de ze ge ervandoor te gaan: 76-64. Met OSG moet altijd rekening worden gehouden. Dat was in de uitwedstrijd wel bewezen. In Utrecht ging Leiden fors onder uit (82-63) en werden de spelers op alle fropten op hun fouten gewezen. Het was dus zaak om wat recht te zetten en te laten zien wie de betere ploeg is. In die opzet slaagde Leiden in het begin uitstekend. Het leek wel of Leiden met een soort 'Blitzkrieg' OSG al snel op de knieën wilde hebben. Na drie minuten stond er 9-0 op het scorebord en werd OSG aan alle kanten voorbij gelopen. De ove rige zeventien minuten waren daarentegen ronduit slecht. De Utrechtenaren werd de kans ge boden om w.eer terug in de wedstrijd te komen en die na men zij met beide handen aan. Leiden had het even niet meer en alle aanvallende kracht die het in het begin ten toon spreidde, was weg. OSG was na tien minuten al bijna langszij (21-20) en ging onverdroten voort. Leiden kon in de laatste tien minuten nog maar zeven punten maken, zodat de rust stand (28-36) niet veel vertrou wen gaf op een goede afloop. De tweede helft kreeg het pu bliek weer het oude vertrouwde Leiden te zien van de tweede competitiehelft. Er werd een stuk geïnspireerder gespeeld en OSG werd dan ook vrij snel ach terhaald. De achterstand bleef dan wel steeds twee, drie pun ten, maar na tien minuten zat Leiden weer in de plus: 53-50. Vooral Erik van der Maas werd de rol toebedeeld van afmaker en hij deed dat dan ook be kwaam. De laatste achterstand werd gemeten bij 62-63 en de laatste drie minuten waren bij PARTHENAY ANP De Letse grootmeester Valneris heeft in Parthenay verrassend de Europese damtitel veroverd. In het laatste weekeinde kwam hij tegen de Nederlanders Meij er en Van der Zee niet verder dan remise, maar ook titelver dediger Gérard Jansen kwam niet verder dan twee puntende- lingen. Daardoor bleef het ver schil tussen beide groot meesters één punt in het voor deel van de Let, die in de slot- Ingrid Hartnack, aan banden. En Almekinders keepte uiterst solide. Hellas kon nog maar eenmaal tegenscoren, 11-12, maar verder liet het sterke Wassenaarse col lectief het niet komen. Voor de oud-trainer/coach van de man nen van Satumus, Roy van Gurp, na de vergeefse pogingen om met Satumus de eerste divi sie te bereiken, een succes dat hem toekomt. Voor Olympia scoorden: Van Duinen (5x), Van der Werf (3x), Mens (2x), en An- gelique Schonk (2x). HVS is eindelijk los gekomen. Na de winst in Leidschendam op DWS, kanshebber op het kampioenschap, 14-13, volgde nu een zege op Wings in Den Haag: 10-9. De krappe marges tonen aan dat HVS mentaal best weer wat aankan. Lenie van der Bosch maakte in de slotseconde bij 9-9 aan alle onzekerheid een einde met een perfecte brea kout. Voor HVS scoorden: Lenie van der Bosch, Irma van der Bosch en Eugenie van Geylswijk (allen 2x) en Angeline Versluis, Tineke Heemskerk, Hanneke Martens en Anita Hoogeveen. na exact gelijk aan de eerste drie. OSG was leeg, Leiden deed er nog even een schepje boven op en finishte in stijl. De score overtrof zelfs nog het begin (14- 1), zodat Leiden vrij simpel twee punten overhield aan de confrontatie. ronde nog achterhaald werd door de Nederlandse kampioen Rob Clerc. Het beruchte Son- nenborn-Berger-systeem wees Valneris als toernooiwinnaar Groot was de teleurstelling in het Nederlandse kamp, dat nog op een dubbelslag had gere kend. Jansen kreeg echter tegen Buzinski weinig kansen en ook Chmiel bood goede tegenstand, waardoor ook hij de titelhouder remise afdwong. Daardoor kon Valneris zich Europees kam De reserves van Bollenstreek verloren in de derde divisie in Zoetermeer met 15-14 van DSO. De mannen van Satumus hadden in de Vijf Meihal het Rijswijkse Animo op bezoek. In Rijswijk was Animo nauwelijks een bedreiging voor de Leidse handballers, 22-17, maar nu de Rijswijkers in degradatie-gevaar Met nog drie wedstrijden te gaan houdt Leiden nog steeds stand, al worden die laatste drie wedstrijden nog moeilijk ge noeg. Loet de Ruijter is vanwege zijn diskwalificerende fout te gen Virtus voor drie wedstrijden geschorst en volgende week pioen noemen, want hij had het duel tegen Van der Zee al een half uur eerder op remise afge sloten. Evenals tegen Meijer nam de Let geen enkel risico. Clerc besloot het toenooi met twee zeges. Wigman werd met een damcombinatie verrast en de omsingeling van Issalene bleek te veel hiaten te vertonen. Clerc kwam daardoor naast Val neris, maar kwam acht SB-pun- ten te kort om de titel voor zich op te eisen. Wel passeerde hij in het klassement Jansen, die als verkeren bleek de klus veel moeilijker te klaren. Animo leid de bij de rust met 13-12. Dat was tegen de verwachting om dat bij Satumus afstandschutter Nico Mooren na een langdurig verblijf in Australië weer in de gelederen stond. Tegen de ver wachting was ook dat de jeugdi ge Marcel Nieuwenhuis, tien staat het ongeslagen Goba te wachten, dat de punten zeker niet cadeau doet. Scores Leiden: Van der Maas 20 (13 rebounds), Zevenhoven 18, De Ruijter 12, Hofstede 10 derde eindigde maar zich als tweede Nederlander wel voor het WK plaatste. Dat deden uiteindelijk ook de twee 17-jarigen Foerman en •Koyfman, die zich tevens inter nationaal grootmeester mogen noemen. Foerman gaat als bes te GOS-speler naar Toulon, de Israëliër Koyfman vertegen woordigt met de Litouwse meester Buzinski en de nieuwe meesters Chmiël en Hubner (België) in de wereldtitelstrijd de Europese zone. minuten voor het eindsignaal door trainer-coach Nol Verhoef ingezet, de wedstrijd voor Sa tumus een beslissende wending gaf door eerst zelf te scoren (20- 19) en daarna André van Es de kans te bieden Satumus met een strafworp op twee punten afstand te brengen: 21-19. Daar na scoorden beide ploegen nog LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER Voor Olivetti/ Grasshoppers gaan de druiven steeds zuurder smaken in de elite A-poule van de eredivisie. Niet alleen wordt er elke week verloren, maar de ploeg is nu ook de vijfde plaats kwijt geraakt aan Groningen. Terwijl Grashoppers verloor van Den Helder (57-86), kwam Gro ningen door de winst op Rotter dam Zuid op twee punten voor sprong. De Katwijkse basketbalsters boden tot vier minuten voor tijd goed tegenstand tegen de on genaakbare Heldere vrouwen. In de eerste helft nam de ploeg zelfs een brutale voorsprong tot de dertiende minuut: 25-22. Omdat Grasshoppers vervol gens vier minuten lang vrijwel niet tot scoren kwam, was er bij rust al een flink gat: 33-44. Na de basketwisseling kon de ploeg lang in het spoor blijven van Den Helder en tot de 36de minuut was de schade nog te LEIDEN REMMELT OTTEN SCHAAKMEDEWERKER Kampioen Volmac Rotterdam heeft in de hoofdklasse van de Nederlandse schaakcompetitie verrassend van De Variant ver loren. Daardoor kwam HSG uit Hilversum alleen bovenaan te staan. In de eerste klasse had Philidor Leiden geen proble men met Charlois Europoort: 7,5-2,5. Stadgenoot LSG verloor onnodig van DOS/Nieuw West. LSG-er Geerstma raadt het team een psycholoog aan. Rotterdam kwam zaterdag verzwakt aan de start. Jan Tim man, Jon Speelman en Gert Lig- terink zaten nog in Linares. Jeroen Piket was ziek. Op het eerste bord kwam John van der Wiel tegen de jonge Lock van Wely niet verder dan remise. Ri- ni Kuijf verloor van Albert Blees. Omdat ook de andere Rotter dammers steken lieten vallen won De Variant met 6-4. Mede koploper HSG versloeg het Nij meegse SMB met 6,5-3.5. Met nog twee ronden te spelen bezit VANG ANP De wereldbekers ski lopen zijn zaterdag veroverd door Björn Dahlie en Jelena Vialbe. Dahlie, driemaal Olympisch goud en zilver, werd op de 50 kilometer achtste. Vialbe, eenmaal goud en vier brons, won de 15 UN- meter. Beide wedstrijden in de 100e Holmenkollen waren door gebrek aan sneeuw verplaatst eenmaal. Animo door de ge vaarlijke Frank Baks en Satur- nus door Dan Olsen: 22-20. Voor Satumus scoorden: Van Es (7x), Hans Blansjaar en Dirk Klok (3x), Mooren, Winfried van Boheemen en Jan Tielemans (2x) en Marcel Nieuwenhuis, Arnold Nieuwenhuys en Olson. overzien: 52-59. De laatste vier minuten verliepen echter de sastreus. Den Helder trok er-nog even flink aan en Grasshoppers kon de press niet omzeilen. Vooral de laatste minuut, waar in de bezoekers veertien punten maakten, zorgde voor het uit eindelijke grote verschil. Scores Grasshoppers: Allers 16, Kuyt 12. De \Touwen van Usse ston den 38 minuten lang achter te gen Orca's en sleepten er toch nog een overwinning uit: 46-49. In Urk was Lisse nog steeds ge handicapt door de blessures van Mary van Ruyten en Pauli ne Mensen. Lisse had een slechte dag en moest het vooral hebben van het karakter. Vanaf het begin af aan nam Orca's het initiatief. Lisse kon alleen maar aanklam pen. Via 6-0 en 21-13 werd de rust bij 26-21 bereikt. In de tweede helft zette de Lisser vrouwen verdedigend alles op alles, maar het gat bleef er steeds. Steeds als Lisse terug HSG een voorsprong van twee matchpunten en twee bordpun- ten op Volmac. In de volgende ronde treffen beide teams el kaar. Dan moeten Viktor Korch- noi en Jon Speelman het voor Rotterdam opnemen tegen de zusjes Polgar van HSG. Overi gens verwacht Piket wel mee te kunnen doen aan het Neder lands kampioenschap dat mor gen in Eindhoven begint. Philidor Leiden haalde fors uit tegen het Rotterdamse Char lois Europoort. De Leidse over winning was geen moment in gevaar, Na zes partijen had Phi lidor al een beslissende 5,5-0,5 voorsprong. Edwin van Haastert rolde Gert-Jan Baas (oud-Alp hen) eenvoudig op. Fred Slin gerland profiteerde van een po sitionele fout. RAG de Graaf strafte de jeugdige overmoed van zijn tegenstander af. Hij in casseerde een foutief loperofTer. Henk van Maarcn begreep het spelletje beter dan zijn oppo nent. Nico Kuijf kwam gewon nen uit zijn favoriete l.d4 en 2.Pc3 opening. van Oslo naar Vang. De marathon in Vang werd een prooi voor Vegard Ulvang. Hij legde 50 kilometer af in 2 uur. 13 minuten en 28.7 secon den en had 29 seconden voor sprong op de Rus Botvinov. Ul vang moest winnen om kans te behouden op prolongatie van de wereldbeker. Door de achtste plaats behield Dahlie twee pun ten voorsprong op zijn vriend ROTTERDAM BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Na het einde van de zaalkorf- balcompetitie boekte Pernix het laatste succes. In het beslisings- duel tegen Vriendenschaar red de de Leidse eersteklasser als nog het vege lijf (20-17). Driemaal op rij zegevierde Pernix onder leiding van het ge legenheids-duo Jasper Engel/ Kees Hortensius. Ondanks alle twijfel, ook bij Engel zelf, over het nut van het voortijdig weg zenden van coach Rob Siemer, had de ingreep van het Pemix- bestuur toch het gewenste ef fect. „Het geloof in onszelf is te rug", verwoordde aanvoerder Lian Tieleman het voornaamste resultaat van de laatste weken. „Door het schokeffect zijn we dubbel gemotiveerd. Er zijn ver velende dingen gebeurd en daar moesten wij wat aan doen. Een wedstrijd winnen was al genoeg om weer moraal te krijgen." „Op inzet en wilskracht win nen ze deze wedstrijd", conclu deerde Engel na afloop van het duel tegen Vriendenschaar. „De eerste wedstrijd tegen KOAG liepen ze op hun tandvlees, nu konden ze nog eens weglopen ook." Die beslissende demarra ge kon pas halverwege de twee de helft worden geplaatst. Gretig In de eerste helft had Pernix grote problemen met het snelle kwam tot twee punten kon het net niet doordruJdcen. In de 38de minuut was de ploeg ein delijk langszij (42-42). Eén mi nuut voor tijd kende Orca's voor het laatst een voorsprong (45- 43) voordat Lisse toesloeg en de winst net voor de neus van de Urkse ploeg weggriste. Scores Lisse: Hoogervorst 16, Lindaard 8 Rustig MSV kende een rustige middag in Eindhoven. PSV/ Almonte werd dik verslagen: 78-44. PSV begon in een zoneverdediging, maar nadat achtereenvolgens Marjolein ter Laak met twee en Renate Sluys met één driepun- ter MSV ai np een 2-11 voor- sprong hadden gezet, moest PSV van tactiek veranderen. Tot de rust (27-35) bleef de ploeg wel in het spoor van de Noord wijksen, maar de tweede helft was duidelijk voor MSV. De ver dediging werd wat strakker aan getrokken en het scoren ging Tussendoor had Piet Bakker op het eerste bord geremiseerd. Na de tijdcontrole voegden Ma- chiel de Heer en Heieen de Greef nog twee punten aan het Leidse totaal toe. De Greef kreeg gelijktijdig een remise en een stuk aangeboden. Zij koos voor het stuk. Philidor klom door de zege van de achtste naar de zes de plaats en loopt nauwelijks gevaar te degraderen. Volgende maand treft Philidor stadsge noot i SG De spelers van het Lelds Schaakgenootschap kans op degradatie tot de laatste ronde te willen koesteren. Het 5,5-4,5 verlies tegen DOS/Nieuw West kwam alleen hard aan bij de teamleiders. Met een zuur ge zicht klaagde wedstrijdleider Folkert-Jan Geertsma dat het team geen captain, maar een psycholoog nodig heeft. „Er zit voldoende klasse in het team. We zouden ook deze ronde ge makkelijk gaan winnen, maar in het laatste uur werd alles weer weggegeven", aldus Geertsma. Leon Konings won op het eer en ploeggenoot. Beide Noren waren blij dat het lange seizoen er op zat. „Vandaag vertrek ik naar de Ca- raïbischc eilanden", zei Dahlie. „Die gedachte hield mij in deze marathon op de been. Ik was al moe voordat ik een stap verzet had." Jelena Vialbe behaalde haar eerste overwinning sinds begin januari. De skiloopster uit Mag- dameskwartel (vier treffers) van de ploeg uit Hardinxveld. Hal verwege keek de Leidse acht dan ook tegen een 8-10 achter stand aan. „Te gretig", luidde Engels diagnose. „Het baltempo lag te hoog. De Vriendenschaar verdediging wilde graag komen en dan moet je pas in tweede of derde instantie aanzetten. Ie moet wachten ais een kat tot de muis uit zijn gaatje komt. Inge houden spelen, wachten op de goede kans en de bal er dan in gooien." Door treffers van Lian Tiele man en Heieen Zuurmond kwam Pernix vier minuten na de hervatting weer langszij. Treffers van opnieuw Tieleman en Robin Arnoldus betekenden 13-11. Pernix gaf de voorsprong niet meer uit handen, al duurde het tot zeven minuten voor tijd eer de marge door twee goals van Arnoldus (18-14) groter werd. Het duel was toen ook di rect in Leids voordeel beslist. André de Winter (2x) zorgde voor de 20-17 eindstand. „Ik speel tien keer liever dan dat ik langs de lijn sta", aldus een 'enorm opgeluchte' Kees Hortensius na aflooo wat beter met het gevolg dat er een gemakkelijke zege uitrolde en MSV weer een stapje dich terbij de titel in de promotiedi visie is gekomen. Scores MSV: Sluys 31, Ter Laak 16, Van der Salm 9 De mannen van lisse behaal den een 73-70 np op Mustangs en zijn nu zo goed als zeker van een verlenging van het verblijf in de eerste divisie. De ploeg heeft nu acht punten voorsprong op Arriba, dat derde van onderen staat, met nog vijf wedstrijden te gaan. lisse heeft dus weinig meer te vrezen van de achtervolgers. Huig van der Mey maakte zijn rentree bij de mannen van Grasshoppers. Toch konden de Katwijken het niet redden te gen Binnenland. Na een rust stand van 30-40 kwam de ploeg nog wel terug tot 49-49 maar daarna was het over Binnen land liep uit en finishte bij 66-77 als winnaar. Junior Bert Schaap maakte een sterke indruk bij Grasshoppers. ste bord en Michel Hockx op het laatste. Peter Passenier en Jan Tolenaar brachten beiden een halfje binnen. Deze vier spelers legden de basis voor een overwinning. Maar de rest faal de in de afwerking )an Aart van der Steen offerde in een eind spel zijn paard en zag daarna dat zijn pionnen niet doorlie pen naar dame Chris Roosen daal liet met een half uur op de kJok een stuk instaan en Wiin Heemskerk forceerde een gelij ke stand tot een nederlaag Daardoor staat 1ÜG met 5.5-3,5 achter. Het is een schrale troost dat de afgebroken stelling van Tennis Stelling gewonnen is. Ui i tweede teen van LBG had in de tweede klasse het slechte voorbeeld gegeven aan hun clubgenoten van het eerste. Alleen Sjaak Sibbing bracht te gen Weenink een vol bordpunt binnen. AJdert VVestra Hoek- sema vocht zich naar remise. De rest verioor kansloos, zodat Weenink een 6,5-1,5 zege in de schoot geworpen kreeg. adan, Siberië werd vlak voor de Olympische Spelen geveld door griep en behaalde daardoor uit sluitend goud in de estafette In de Noordse combinatie won Fabrice Guy de wereldbe ker. De 23-jarige Olympisch kampioen uit de Jura behaalde in Vang zijn zesde overwinning in dit seizoen. Tweede werd de Noor Lu nd berg, derde de Fransman Guillaume. Richard Zevenhoven (12) gaat twee van zijn achttien punten scoren tegen OSG. Marco Groeneveld (13) kan daar niets meer aan doen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19