Scylla schiet uit zijn slof Fouten en gebroken bril doen Gemini de das om Sport Arbiter en Zijl zijn de weg kwijt Goede dag voor Zijl-zwemmers in zesde Speedo-ronde Leython ondergaat degradatie gelaten MAANDAG 16 MAART 1992 Scylla heeft het afgelopen weekeinde, waarin een dubbel programma werd afgewerkt, prima zaken gedaan. Zater dag deklasseerde de Leidse ploeg het Oegstgeester Pecos met 10-0 en gisteren werd het Limburgse Bartok met 7-3 afgetroefd. Oegstgeest beperkte gisteren tegen Tempo Team de schade tot een 3-7 verlies. In de eerste divisie vrouwen kwam Docos bij Olympia niet verder dan een 5- 5' gelijkspel, terwijl de vrouwen van Rijnsoever bij het sterke ZTTC een nipt verlies leden (6-4). LEIDEN RON HOOCENDAM TAFELTENNISMEDEWERKER Scylla verbaasde aan de Brahin slaan het afgelopen weekeinde vriend en vijand met twee klin kende overwinningen. Zaterdag bewezen de Leidenaars na de maximale score tegen Pecos dat niet zij, maar de Oegstgeeste- naars in de onderste regionen van de ereklasse thuishoren. Het geloof in eigen kunnen was bij Oegstgeest in ieder geval ver te zoeken. Dat kon van Scylla niet worden gezegd. De derby die door een handvol toeschou wers werd bezocht kende slechts spanning in de ope- ningsdubbels. In het eerste paar lieten Me- rijn de Bruin en Michel de Boer het tegen Herman van der Broek en Friso Reitsma op een derde game aankomen, maar met 21-18 was de eerste Leidse klus geklaard. Toen ook op tafel twee Mirjam Hooman en Mar tin Groenwold hun dubbel te gen Ron Schipaanboord en in- LEIDEN» DIRK KLOOS WATERPOLOMEDEWERKER De Zijl/LGB is de play-offs om degradatie met een dubbele ne derlaag begonnen tegen rode- lantaarndrager PSV. Zaterdag werd in Eindhoven kansloos verloren met 13-9. Gisteren hadden de Leidenaars meer zicht op de punten, maar werd toch verloren met 8-9. De Kooibewoners spelen de play-offs zonder Mark van Bel- kum die als lid van de nationale selectie de voorbereiding op het Olympisch kwalificatietoernooi (begin mei) in Canada mee maakt. De tweede wedstrijd be gon met een incident. Scheidrechter De Baar kwam in eerste instantie niet opdagen. Zijn collega Kaltenecker vond de toevallig aanwezige Jan van der Brink bereid de honneurs waar te pemen. Na de eerste periode kwam De Baar alsnog binnen stappen. Hij bleek het zwembad niet te kunnen vin den. De Baar nam de fluit van Van der Brink over. Maar hij miste de concentratie waardoor zijn beslissingen niet altijd even helder waren. De wedstrijd ging gelijk op. De Zijl speelde in eerste instan tie zone en ging later over op press. PSV was de gelukkigste ploeg. Het boog in de laatste periode een 7-6 achterstand om in een 8-9 overwinning. De Zijl- /LGB is overigens geheel vrij van degradatiezorgen. LZ 1886 had geen kind aan ZCE. De ploeg uit Enschede werd met 21-5 afgedroogd. De Leidenaars verdeelden de score over de gehele wedstrijd. Bij 10- 0 in de derde periode kon het povere ZCE voor het eerst te- genscoren. Voor LZ breken nu belangrijke weken aan. Na een aantal 'makkies' moeten nu achtereenvolgens Vivax, Rotter dam, HZ/Zian en Brandenburg worden bestreden. Topscorers LZ: Bas Willemse 6 en Niels Zuid weg 5. Vlvax speelde een goede par tij in Den Haag. HZ/Zian werd valler Marco van der Meijden in winst hadden omgezet, waren de resterende acht potjes van elke spanning ontbloot en ging de wedstrijd als de spreekwoor delijke nachtkaars uit. Conclusie: Pecos is gedoemd tot het spelen van degradatie duels en voor Scylla blijven er kansen op de kampioensplay- offs. Maar dan moest het bin nen 24 uur na de winst op Oegstgeest nog wel een goed re sultaat tegen Bartok, dat daags ervoor nog met klein verschil (6-4) van Tempo Team had ver loren, neerzetten. Want de mar ge met de Limburgse opponent bedroeg na drie duels nog altijd zes punten. Een onmogelijke opgave dacht men. Niets was minder waar. Nadat beide dubbels eerlijk waren ver deeld, Hooman Aarts een lesje gaf en Frank Boute tegen de slecht spelende de Bruijn zich nog van zijn goede kant liet zien (2-2), liep Scylla pardoes uit naar een 6-2 voorsprong, omdat zowel Groenewold, de ogen- tot in de laatste periode bijge houden. Pas in de slotminuten kon HZ/Zian de 14-9 zege ge stalte geven. Vivax-coach Frits Welling: ,,l.ange tijd konden we bijblijven. Met 11-8 gingen we de laatste periode in, we scoor den snel 11-9 en kregen toen een man-meersituatie. Die ver prutsten we echter, en was het over voor ons." Als ploeg deed Vivax niet veel onder voor de nog voor promotie vechtende Hagenaars, maar individuele fouten in de verdediging kwa men hen duur te staan. Welling zal ook het komende seizoen zo goed als zeker bij de Oegstgeestenaren op de kant staan. Welling: „Vorige week maandag had ik mijn ontslag ingediend omdat ik mij niet kon schijnlijk fitte Hooman en hoofdrolspeler Michel de Boer geen fouten meer maakten." Oegstgeest had tegen Scylla wellicht een off-day, gisteren te gen TT A dam zonder de aan haar enkel geblesseerde Bettine Vriesekoop, leek een tweede mokerslag voor de hand. Bij rust moest het Oegstgeester kwartet tegen een 0-6 achter stand aankijken. Maar na de pauze gaf 'tweede keus' Ted van den Berg zijn veel oudere maatjes het goede voorbeeld door international Noor te ver schalken (22-20 en 21-18). Dat Herman van der Broek even knap als verrassend Casper Mol aan de zegekar bond en later Schipaanboord Van Elferen eli- mineerde(3-7) geeft toch aan dat de Oegstgeestenaren meer in hun mars hebben. Vrouwen In de eerste divisie vrouwen blijft Docos een goede midden moter na het gelijke spel tegen 01ympia(5-5). In Enkhuizen moesten de punten tegen het laag geklasseerde Olympia bij elkaar geslagen worden door Petra Buitelaar en Marijn Olden die beiden tweemaal winst boekten. Sylvia Laseroms kwam ook ditmaal niet scoren. Wel wisten de Leidse vrouwen het dubbel te verzilveren. De vrouwen van Rijnsoever vinden in de toekomstvisie van de club. De ploeg ging echter achter mij staan en in een nieuw gesprek kwamen we er toch nog uit. Zo ligt er nu een trainingskamp naar Istanboel in het verschiet." In de tweede klasse vochten WZK en Katwijk een emotio neel gevecht uit. De inzet was dan ook de eerste plaats in de tweede klasse. De ploeg van Alijd Vervoorn, die WZK aan het eind van het seizoen gaat verla ten, trok met 9-5 aan het lang ste eind. Breekpunt in de wed strijd was de derde persoonlijke fout die Ronald Heemrood al na anderhalve periode opliep. De stand was toen 2-4 in Katwijks voordeel. De onzekerheid sloop in het Katwijkse spel en sommi- kwamen bij het sterke ZTTC niet verder dan een 6-4 neder laag. De punten voor Rijnsoever kwamen op naam van Mariska de Haas en Iris Sjaardema die beiden tweemaal wonnen. Reserves In de eerste divisie mannen lijkt het doek voor de reserves van Scylla nu al te zijn gevallen. De verre uitbeurt bij Trias leverde de Leidenaars een 9-1 verlies op. De eer werd gered door Jo zef Hooman. Ook de reserves van Pecos Oegstgeest stelden hevig teleur door in Rotterdam met 9-1 van FVT te verliezen. Dit verlies kan de tweede keus van Oegstgeest wel eens gaan opbreken. In het duel tegen het geroutineerde FVT bleek alleen Ted van den Berg in goede doen. Met winst op de inmid dels ervaren Martin van Rijn (ex-Scylla) wierp Van den Berg zich andermaal in de schijnwer pers. Docos De mannen van Docos, uitko mend in de tweede divisie, ver ging het evenmin goed. De Lei denaars konden niet meer dan drie punten in de wacht slepen, hetgeen het trio in ernstige de gradatiezorgen brengt. Johan Kuiff lijkt het niveau met twee overwinningen aan te kunnen. ge jongens hadden meer oog voor het fluitende duo dan voor hun eigen spel. Katwijk-coach Breedeveld: „Natuurlijk was wel een aantal beslissingen aanvechtbaar. Maar je moet je daar bij neer kunnen leggen en gewoon doorspelen. Dat gebeurde niet en dan verlies je de wedstrijd." WZK speelde vanuit een ge sloten zone met Kees Keetelaars als betrouwbaar sluitstuk. De Katwijkse aanval was te passief. Erik van der Kroft wist met zijn uitschuifarmen veel schoten te blokken, terwijl in de aanval Edwin van der Geest, Hugo Bregman en Ronald de Vette goed werk deden. In de derde periode viel de beslissing. Van 4-4 liep WZK uit naar 8-4 en Joost Mentink vocht zich naar een zege, terwijl Ron van der Marei op nul bleef steken. De mannen van Rijnsoever FOTO LOEK ZUYDERDUIN had het de punten in de zak. In een laatste chaotische periode werd de eindstand op 9-5 be paald. WZK staat nu aan de lei ding met Katwijk en De Dolfijn op een punt. Bij de \TOuwen won De Zijl- /LGB ruim van PSV. Al na de eerste periode was duidelijk dat De Zijl geen kind had aan de ploeg uit Eindhoven. Via 3-0 en 7-2 wer het uiteindelijk 11-4. Topscoorster was Margareth Duck van Veen (4). Het reserve team van De Zijl/LGB verloor met 2-5 van HPC en degradeer de hierdoor naar het district. De vrouwen van LZ 1886 wonnen met 8-4 van ZPB 2. Vooral Karin Stastra was in goe de doen. Zij scoorde 3 maal. boekten een regelmatige 7-3 ze ge op ZTTC. Marco Cecchi en Johan van Meurs lieten zich driemaal feliciteren, terwijl dat LEIDEN CER RENES NOVO pakte afgelopen week- einde zijn gebruikelijke puntje niet mee: van Tonny Leynse/E- WC werd met 1-3 verloren. De meeste aandacht ging uit naar Bosta/The Smash en Gemini, die beiden gelijk bovenaan in de derde divisie stonden. Na een enerverende strijd was het Gemini, dat met lege handen stond (3-0). Gemini had speciaal getraind op de sterke middenaanval van The Smash en het lulcte aardig die aan banden te leggen. Beide teams waren bereid risico te ne men en daarom ontspon zich een boeiende strijd, waarin Ge- mini toonde aanvallend en blokkerend goed voor de dag te komen. Echter de persoonlijke foutjes en de geringe service- druk deden Gemini uiteindelijk de das om. The Smash begon sterk en nam een 9-3 voorsprong; Gemi ni kwam terug tot 9-9, maar de eerste set ging wel naar de Cas- tricummers: 15-11. In de vol gende set sloeg het noodlot toe voor Gemini. Al aan het begin kreeg Mattie de Tombe een bal op zijn hoofd, die zijn bril deed sneuvelen. Het ritme was ver stoord en Gemini ging met 15-5 tenonder. In de derde set kwam Gemini op 0-4, maar op 9-9 waren de ploegen weer bij el kaar en met 15-10 was het pleit beslist. Voor EWC stond er weinig op het spel en NOVO stelde daar weinig fanatisme tegenover. In de eerste set ging het spel gelijk op met aan beide zijden een sterke aanval. Aan het eind was de routine van EWC (Rob Lans heer) voldoende voor 13-15. In de matige volgende set verloor NOVO met 9-15. Met René Leeflang als spelverdeler op de plek van Kees Ouwehand liep het veel beter en via 15-9 was NOVO terug. EWC bracht met 11-15 de stand op 1-3. In de promotieklas zorgde Leython 2 voor een verrassing; het won van de nummer twee SVC 2 met 3-0 (16-14,15-5,15-8), waardoor de hoop op behoud van het pro- motieklasserschap weer leven dig werd. Aanvankelijk was de strijd zeer wisselend, maar door een betere servicedruk en veel fouten aan SVC 2-zijde kostte het Leython 2 daarna veel min der moeite. VCS kan volgende week kam pioen worden. Ondanks de blessures van hoofdaanvallers Ad van Elk (gebroken arm) en Hans Geerlings (wintersport; gebroken been). VCS begon te gen Rijswijk aan een moeizaam karwei. Een meevaller was dat Peter Franke in vorm was en zijn opslag bracht veel directe punten. Na tweemaal 16-14 stokte op 11-3 in de derde set de produktie en ging VCS zelfs nog de mist in met 11-15. In de vierde werd dit weer rechtgezet met 15-8. Nu de druk van het moeten winnen eraf is, speelt Gemini 2 ontspannen en komen ook de jongere spelers er beter in. Te gen Netwerk werd wel verloren, 9-15, 15-9,15-8,15-10. Graficon startte goed tegen ZVH 3 en liep uit naar 14-11; een reeks pass- fouten speelde ZVH 3 in de kaart: 14-16. Daarna ging het steeds wat minder met Graficon ld-15, 6-15. RW won met 3-0 van Zovoc 2 en had die over winning hard nodig na twee mindere wedstrijden. Vrouwen Tegen de nummer vier Cito werkten de vrouwen van Gemi ni hard, maar ontbeerden het kleine beetje geluk om er meer dan een punt aan over te hou den. Gemini begon sterk slaand met 3-7 en bleef serverend Cito goed onder druk houden: 10-15. In de tweede set waren de rollen omgedraaid; nu liep de opslag minder en Cito liep moeiteloos naar 14-2 en uitein delijk 15-5. De derde was de meest spectaculaire set en le verde toch weer winst op voor Gemini: 15-17. In de vierde kwam op 7-10 de klad erin en de vele serveerfouten kostte Ge- mini de overwinning: 15-11. In de vijfde verloor Gemini met 15-13. In de promotieklasse gaat Leython 1 onverstoorbaar op de titel af. Gisteren moest Delta 3 eraangeloven (15-8,15-13 en 15-9). Met een gevarieerde op slag en goed spelverdelen (Rita van de Poel), werd de verdedi ging van Delta zwaar op de proef gesteld. Leython 2 deed het eveneens goed en boekte een 3-0 op Delta 2, in een wed strijd met vele goede en ook mindere momenten. Gemini 3 speelde niet best, maar won wel van Agon. Het enige opmerkelijke was dat in de tweede set Agon 6-14 niet vast kon houden (15-13,17-15,9-15 en 15-13). Ridderveld miste drie basis speelsters en RW deed mede daarom goede zaken, want het won met 3-0 (17-16,15-7,15-7). Bij RW speelde Esther van der Land na een langedurige bles sure weer mee. NOVO leek niet bij de les te zijn en verloor bij Riva/R 3 met 3-0 via 15- 8,15-10 en 15-9. Het begin van VCS was moeizaam (13-15 en 15-7) bij Raaphorst. De aanval was goed genoeg om daarna Raaphorst eronder te houden (8-15, 6- 15). LEIDEN» NORA BAKKER De jeugdzwemmers uit de Leidse regio kwamen het afgelopen weekeinde aardig aan hun trekken. In de zesde Speedo- ronde In het Vijf-Meibad werden weer knappe tijden gerealiseerd. Milan Ver hoop en leroen Sprinkhuizen, beiden van De Zijl, en Mathieu Spros (Katwijk) verdeelden de buit op zowel de 100 me ter vlinderslag als de 200 meter wissel slag. Spros won de 200 meter wisselslag in 2.48,2 en werd tweede op de 100 meter vlinderslag die gewonnen werd door Verhoop in 1.19,4. Sprinkhuizen tikte als tweede aan op de 200 meter wisselslag in 2.50,8 en als derde op de vlinderslag. Ook bij de meisjes op die afstanden vie len de prijzen bij twee dezelfde zwem mers Yvette van Laar (Zijl) tikte twee keer als tweede aan, voor Ingeborg Hoeks (LZ). Hun tijden op de 100 meter vlinderslag waren 1.19,8 om 1.20,3 en op de 200 meter wisselslag lieten zij 2.48,3 en 2.53,3 noteren. Op de 100 meter schoolslag was Joleen van Essen (Zijl) met haar tijd van 1.32,2 snel genoeg voor de derde plaats. Kat wijk-zwemmers pakten de eerste en de derde prijs op de 100 meter schoolslag bij de jongens. Arnold Spros werd eerste in 1.35,6 terwijl zijn clubgenoot Leo Vooys enigszins verraste met de derde plaats in 1.35,6. De tweede plaats was voor Sven Meyers met 135,0. Peter Kortekaas van De Columbiaan tikte op de 400 meter vrije slag in die leeftijdscategorie als deïde aan in 5.44,9. Michael van Schaik (LZ) was de rapste op de 100 meter vrije slag. Zijn tijd was 1.20,3. Hij werd geflankeerd door de Noordwijkerhouters Jan Passchier en Martin Kloos, 1.23,4 en 1.23,7 waren hun tijden. Joyce Overvliet (Katwijk) maakt snelle vorderingen gezien haar tijd van 1.21,2 op de 100 meter vrije slag. Zij wist dapr- mee beslag te leggen op de tweede plaats voor Danielle van Schooten (LZ) die voor de derde plaats aantikte met een nieuwe beste tijd van 1.24,7. Het wachten is op de landelijke uitslagen om te weten wel ke tijden goed zijn voor een finale-plaats. Jeugdzeskamp De vijfde zwemdag in de nationale jeugdzeskamp was voor LZ 1886 een ge slaagde ronde. Het wist in de eindrang schikking royaal haar vijf tegenstanders voor te blijven. leroen de Keyzer deed goede zaken voor de ploeg en voor zich zelf. Hij boekte twee persoonlijke re cords: op de 200 meter wisselslag werd hij derde in 3.05,5 en hij was winnaar op de 100 meter schoolslag waarop hij kwam tot 1.32,2. Linda Weyermans lijkt definitief haar draai te hebben gevonden in de LZ- ploeg gezien haar persoonlijke records. Op de 100 meter vlinderslag kwam zij tot 1.14,5 en op de 200 meter vrije slag reali seerde zij een tijd van 2.24,9. Op beide afstanden tikte Natasja Sierag voor haar aan. Op de 100 meter wisselslag drukte Remco Singeling het eerst zijn hand te gen het eindpunt aan: 1.07,5. Noeki Klein vlinderde naar de derde plaats op de 50 meter: 0.45,8. Een fraaie tijdsverbetering van 17,7 seconden op de 400 meter vrije slag leverde de tweede plaats op voor Ingeborg Hoeks op de 400 meter vrije slag. De leidenaars lieten 4478,7 punten noteren. De Kempvis uit Spijkenisse volgde met 4567,8 punten. De Gouwe 4630.0, TZC 4682,9, VZC 4964,1 en Nautilus 4977,7. LEIDERDORP J. BROUWER DE KONING VOLLEYBALMEDEWERKER Degraderen is een woord dat in John Groens vocabulaire niet voorkomt. Of liever voor kwam. Want voor het eerst in zijn Leython-tijd zal de Zoe- termeerse oefenmeester eraan moeten geloven. Officieel kan Leython zich nog handhaven, maar in wonderen en sprook jes gelooft Groen allang niet meer. Daarom treurde hij za terdag na afloop van Leython - Delta (0-3): voor hem is het doek gevallen. Bij de spelers geen tranen of andere emotionele uitingen, maar slechts berusting. Een instelling die Groen het ganse seizoen al hekelt. Ook zaterdag stond het gebrek aan bezieling aan de basis van de ruime ne derlaag. Of zoals Bas Bloem naderhand verklaarde: „Eigen lijk hadden wij de wedstrijd met 3-0 of 3-1 moeten win- En zo was het. Delta slaagde voor de volle Leython-tribune er geen moment in zijn hoge positie op de ranglijst waar te maken. Jammer alleen dat Leython niet gretig profiteer de. Na een 'vluggertje' (7-15) leek Leython in de tweede set terug te slaan. Bij 8-3 stak het 'slordigheidsvirus', een aan doening waar Leython chro nisch aan lijdt, weer de kop op. Weg setwinst en weg kans op de ommekeer (12-15). Delta leek de slotset in een stief kwartiertje af te raffelen. Het scorebord gaf 3-9 aan, toen de Delftse produktie stokte. Langzaam maar zeker krabbelde Leython overeind: via enkele sterke momenten van met name Bas Bloem en Hans Broere kwam de veelge plaagde formatie langszij. Toen het er echt om ging spannen (10-10) kwamen de gebreken van de thuisclub weer bovendrijven. Robert Maasssen raakte nadat hem een gele prent was voorgehou den zo van de kaart dat hij en kele beginners-fouten maakte, terwijl spelverdeler Hans Broe re de bal enkele keren te breed legde. Delta won derhalve met 11-15. Ondanks de minieme theo retische kans die Leython nog heeft om in de eerste divisie te blijven, richt de Leiderdorpse club zich reeds op het komen de seizoen als tweededivisio nist. Na een inventarisatie on der de spelers staat vast dat de basis van de groep, bestaande uit Robert Maassen, Rik Uiter- wijk, Hans Broere en Bas Bloem, verder wil. Leon Hey- ting, die twee weken geleden door Groen werd wegge stuurd, zal naar alle waar schijnlijkheid terugkeren in de hoofdmacht. Paul de Winter en Martin Morsink twijfelen nog, terwijl Paul-Jacques Ver hoeven en Mels Hoogendoom hebben besloten een punt achter hun Leython-carrière te zetten. van Gert-Jan van Duin maar koploper Elsloo op zijn nummer een keer gezegd kon worden. In te zetten (8-2). dezelfde divisie verbaasde het derde team van Pecos door Hugo Bregman (witte cap) van WZK en Martin Jonker van Katwijk vechten om de bal. WZK won de streekderby met 9-5. Scylla-speelster Mirjam Hooman in aktie tijdens haar dubbel met Martin Groenewold. ongeslagen. Slechts de dubbel van gisteren tegen Bartok ging verloren. In de enkels bleef de Leiderdorpse het afgelopen weekeinde FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18