Noordwijk lost het raadsel ook niet op Alarmfase treedt nu in werking voor RCL 9949896?° Rijnsburgse Boys op de goede weg Sport BVCB bezorgt Leiden een kater Vermin geeft FC Lisse vleugels Katwijk behoedzaam naar top i vv ■:^mm 2r«£S, MAANDAG 16 MAART 1992 REDACTIE HERMAN JOUSTRA «ONDERWATER A BROUWER DE KONING Heerjansdam mysterie voor clubs uit Bollenstreek De voetbalgeleerden uit de Bollenstreek buigen zich al het hele seizoen over de vraag: hoe is het toch in vredes- naam mogelijk dat Heerjansdam zo duchtig zijn partijtje meeblaast in de zaterdagcompetitie? Quick Boys, FC Lis- se en Katwijk vonden in het dorpje onder de rook van i Rotterdam stuk voor stuk hun Waterloo tegen een aller- minst imponerende ploeg. Aan dat lijstje kan sinds zater- dag ook de naam worden toegevoegd van Noordwijk, dat met een 2-1 nederlaag de ongetwijfeld koude douche mocht opzoeken. HEERJANSDAM HERMAN JOUSTRA j Heerjansdam beschikt over j twee levensgevaarlijke vleugel- j spitsen, Frans de Visser en Mar tin Beuk, een lepe spelverdeler, Leo Verhoeven en een uitste kende doelman, Harold Ver- berkmoes. Daarmee is ook zo'n beetje alles gezegd. De rest van het elftal bestaat uit louter wa terdragers die niet gezegend zijn met inzicht, maar wel met I werklust. Dat blijkt in deze competitie van de armoe warempel genoeg voor een hoge notering. Wat een arbeidzame instelling al niet vermag. Achter Quick Boys en Katwijk bezet Heerjansdam nu samen met Noordwijk een fraaie derde plaats. De ploeg zit zogezegd op het vinketouw, één misstap van de concurrentie en Eenoog is zowaar koning in het land der blinden. Zo ver is het natuurlijk nog niet, maar feit is wel dat Noord wijk, dat toch ontegenzeggenlijk beschikt over de nodige voet balkwaliteiten, zijn handen vol had aan de groenhemden. Noordwijk-trainer John Eelman stelde het na afloop met frisse tegenzin vast. ,,Qua voetbal is Heerjansdam voor ons geen probleem, maar het is wel een verschrikkelijk stugge ploeg. Ze zijn niet te beroerd om thuis met een 1-0 voorsprong te gaan verdedigen." Voetbal intellect Als Noordwijk zaterdag zijn voetbalintellect in doeltreffende daden had omgezet, zou er nog niets aan de hand zijn geweest. Maar keer op keer wist de ploeg de doelrijpe mogelijkheden, die toch kwamen ondanks het felle verdedigen van de Heerjans- dammers, niet te verzilveren. Nu ging Noordwijk ten onder aan foutjes in de eigen gelede ren. Na een kwartier knalde de lijzige laatste man van de thuis club, René Ebbers een vrije trap, snoeihard in het kruis: 1-0. Hij mocht van vlak buiten het straf schopgebied aanleggen omdat Martin van Kins te laat op een voorzet reageerde en niets an ders meer wist te doen dan Beuk beentje te lichten. Deze vroege achterstand bleek echter een heilzame uit werking te hebben op Noord wijk, dat ineens overschakelde op vlot combinatievoetbal. Met Bram Marbus voorin hadden ze bovendien een uitstekend aan speelpunt. Na ruim een half uur had dat resultaat. Marbus legde een voorzet van Patrick Scheur water !slim terug op René van Staveren die ineens uithaalde: 1-1. Daarvoor al had Marbust zelf net naast getikt, knalde' Joop Tegelaar in een muur van verdedigers en was doelman Verberkmoes net iets eerder bij de bal dan Scheurwater. Op een paar individuele ac ties van Beuk en De Visser na stelde Heerjansdam daar niets tegenover. Omdat de uiterst corpulente spits Ron van der Neut stevig aan de ketting lag bij Kees Zethof was er voor het doel van Rob van Dijk echter geen vuiltje aan de lucht. Ook niet in de tweede helft waarin Noordwijk gewoon doorging met technisch voet ballen en de thuisploeg de duimschroeven nog strakker aandraaide. Heerjansdammer Maurice Weijmans knalde de bal in pure paniek naast het ei gen doel met een hijgende Mar bus in zijn nek. Scheurwater had na een minuut of tien moe ten scoren, maar voor een leeg doel trapte de kleine aanvaller de bal uit een voorzet van Mar bus tegen de ballenvanger. Een slippertje bracht Noord wijk opnieuw op achterstand. Op het randje van buitenspel - Rick van Dijk bleef staan - be diende Verhoeven halverwege de tweede helft Peter Boude- wijn op maat: 2-1. Noordwijk kreeg hierna nog kansen genoeg om 'het raadsel van Heerjans dam' op te lossen, maar Tege laar en Marbus strandden op de excellerende Verberkmoes. Zet hof presteerde het in blessure tijd zelfs om van een meter af stand de lat te raken. Dat was echt een raadsel en tegelijk het antwoord op de vraag hoe Heerjansdam weder om aan twee punten kwam. Heerjansdam - Noordwijk 2-1 (1-1). 15 Ebbers RCL-speler Cees Borst komt te laat om de doelman van Excelsior Pemis nog te bedreigen. FOTO HENK BOUWMAN ordwijk: Rob van Dijk uigrok); Smit, Van Sta- Voor RCL zal het uiterst moeilijk worden om het verblijf in de tweede klasse met een seizoen te verlengen. Zaterdag werd thuis op De Bloemerd opnieuw verloren. Ditmaal was Excelsior Pernis met 1-3 te sterk. Eigenlijk waren de Leiderdorpers al na tien minuten kansloos toen zij te gen een 0-3 achterstand aankeken. In de tweede helft kwam RCL nog wel terug in de wedstrijd. Meer dan een doelpunt le verde dit echter niet op. De start van RCL was bedroevend. Het gemis achterin van Marcel Brasker (ge schorst) en Ronald van Wattum (in de warming-up geblesseerd geraakt) deed zich al snel gelden. De defensie was zo lek als een zeef. Na twee minuten kon Excelsior via Rob van der Veer al 0-1 sco ren. In de vijfde minuut werd het 0-2 uit een strafschop van opnieuw Van der Veer. Nog eens twee minuten later schutterden de Leiderdorpers voor de derde keer en scoorde Bert van der Lijn 0-3. RCL ontbeerde in de eerste helft de in zet, die bij degradatievoetbal hoort. Oudgedienden zoals Ben Heemskerk en Aad van Tongeren probeerden wel voor op te gaan in de strijd, de rest van de spelers bleef echter in gebreke. Na de pauze kwam RCL wat meer aan r deed aanvallend voetbal toe. N André Zonneveld voor de thuisclub wat terug. Goed doorzetten stelde hem in staat 1-3 te scoren. Even later was die zelfde Zonneveld vlak bij 2 3. hij miste echter. Hoewel RCL de nodige kansen kreeg, lukte het niet om de aansluiting tot stand te brengen. In de laatste vier wedstrijden ontmoet RCL tegenstanders die allemaal in aan merking komen voor degradatie. Derdeklasser Leiden deelde za terdag de punten met het even eens tegen degradatie strijden de BVCB. Nadat Leiden tien mi nuten voor tijd nog friet 2-1 aan de leiding was gekomen, be zorgde Anton van Dijk Leiden met de gelijkmakende treffer in dezelfde minuut alsnog een ka ter. Omdat mede-degradatie kandidaten Hoeksche Boys en VVOR ook gelijkspeelden, schiet Leiden niet zo veel op met het ene schamele puntje dat dit du el opleverde. Het grootste gedeelte van de wedstrijd speelde zich af op de helft van BVCB. Leiden speelde geen mooi voetbal, wel knokte het voor iedere bal. Omdat BVCB hier weinig tegenover stelde, ontstond een slechte maar spannende partij voetbal. Bink Na twintig minuten kwam Lei den met 0-1 achter. Spits Mi guel Pereira-Lopez rondde een tegenaanval fraai af voor de club uit Bergschenhoek. Nog voor rust zorgde Rob Bink voor de gelijkmaker. Hij pikte de bal behendig op en uit een moeilij ke hoek schoot hij raak. Na de pauze bleef Leiden het doel van BVCB bestoken. Mau rice van Berkel kopte de bal te gen de lat. Even later stond op nieuw de lat Leids succes in de FC Lisse heeft de draad weer opgepakt. In en te gen Scheveningen pakte de formatie van trainer Ruud Bröring twee uiterst waardevolle punten (1- 4). Daardoor voert FC Lisse meteen de midden moot aan in de eerste klasse A. Toch leek het de Lissenaren aanvankelijk ook in Scheveningen niet te mogen lukken. Al na 25 mi nuten had John Blok de thuisclub na ongelukkig uitverdedigen van Leon van der Zwet op voor sprong gezet: 1-0. Maar in tegenstelling tot Lisse dez dere duels na de winterstop tegenslag wèl. Verantwoordelijk daarvoor plaats Robert Vermin. De wer bezorgde zijn bewakers bijna vendien stelde hij daarna Rer raak te koppen (1-1). Vervolgens bediende Ver- nog voor de pauze Rob Vermeulen op maat 1-2. Na de rust deed Scheveningen nog wat be scheiden pogingen om langszij te komen, maar vas in de eerste elende linkerspits een complex. Bo- Ras in staat om Lisse was niet meer te stuiten. Nadat Vermeulen in het Scheveningse strafschopgebied was ge vloerd, breidde Edward van der Putten de voor sprong vanaf elf meter uit tot 3-1. Om de feest vreugde compleet te maken bepaalde invaller lan van der Salm, op aangeven van wie anders dan Vermin, de eindstand op 1-4. Van der Salm, een achterneef van Noordwijk- speler Patrick Scheurwater die doorgaans in het derde elftal uitkomt, verving Erik Kattenberg, die niet geheel fit was. Bovendien miste Bröring de eveneens zieke Mark Ens, Leon Hoep (gebles seerd) en de geschorsten Ralph Polman en Keith Masefield. Bij FC Lisse gaat de vlag nog niet in top. Brö ring, net zo enthousiast als aan het begin van het seizoen, beseft inmiddels terdege dat één zwaluw nog geen zomer maakt, „jammer van die rotpot - ten van net na de winterstop", aldus de Noord- wijker. .Anders hadden we met de bovenste ploe gen meegedaan." Marco de la Rie (Leiden) baant zich een weg tussen drie spelers van BVCB. FOTO LOEK ZUYDERDUIN weg. BVCB gaf door haar verde digende spel echter weinig kan sen weg. Dat Leiden op 2-1 kwam was dan ook meer geluk dan wijsheid. In een melée van spelers in het strafschopgebied van BVCB kwam de bal voor de voeten van Rob Lentz. Hij haal de uit en zag de bal tegen de touwen vliegen. Met nog tien minuten op de klok was dit een enorme opste ker voor Leiden. BVCB sloeg bracht. Door de resultaten van echter meteen terug. Vanaf de zaterdag doen zeker nog vijf aftrap werd een aanval opgezet ploegen mee in de stoelendans die resulteerde in een doelpunt die over degradatie beslist. Lei- van Van Dijk, die daarmee de den heeft nog vier wedstrijden partijen weer op gelijke hoogte om de goede stoel te kiezen. Het innen van punten gaat bij Katwijk momenteel boven alles, logisch, gezien de plaats die de Katwijkers op de ranglijst inne men en gezien de lengte van de blessurelijst. Met de nipte zege op en in Spijkenisse was trainer Arie Lagendijk dan ook in zijn nopjes. Na het verlies van Noordwijk is Katwijk in de slip stream van grote broer Quick Boys naar de top van de rang lijst geslopen. Makkelijk kwam de zege op degradatiekandidaat Spijkenis se niet tot stand. Alleen in het eerste kwartier speelde Katwijk onbevangen. In dat tijdvak viel ook de winnende treffer van Kees Krayenoord. Dennis Jan Mieras stond aan de basis Van een aanval uit het boekje over links, die door de nauwelijks fit te Krayenoord doeltreffend werd afgerond. Dat Krayenoord speelde, had hij te danken aan de waslijst geblesseerden Henri Pouw, lohan de Kroon, Gijs Col lé en Marco van der Plas Albert de Haas, André de Best, Wilfred Kwestro en twaalfde man Jan Stel mochten hun kunsten ver tonen. En deden dat in de ogen van Lagendijk uitstekend Na de vroege goal van Krayenoord beperkte Katwijk zich hoofdzakelijk tot het verde digen van de voorsprong. Spii- kcriisse kreeg zodoende de ruimte om de aanval te zoeken, maar kwam vaak niet verder dan de rand van het zestienme tergebied. Pas laat in de tweede helft, toen de thuisclub het hoofd al in de schoot had ge legd, kreeg Katwijk enkele aar dige kansjes om de stand een fraaier aanzien te geven. Met beide punten op zak, maalde Lagendijk niet om de hoogt? van de zege. „We heb ben de punten en daar draait het om. We moeten in de ko mende duels tegen Vitevse Delft, ARC en Rozenburg alert blijven, zodat we in de beslis sende fase waarin wc de 'gro ten' tegenkomen geen inhaal race hoeven te beginnen. En dat we nu zogenaamd ongemerkt met Quick Boys zijn meegeslo- nen is echt geen voordeel Ik sta liever een punt voor dan dat ik er een goed moet maken." 0VENVERSE WITTE MIMI VRUCHTEN- HOLLANDSE MALSE PUNTEN YOGHURT j KOM- SPEK- 10 STUKS jimii'isoGUM KOMMER LAPJES ELDERS L390UONS E10ERS74BIJ ONS ELDERS4-.4ÖBIJ ONS HEEL KILO «DfSSWfÉroE set 3 stuks Rijnburgse Boys weet niet wat degradatie voetbal inhoudt. Met de opdracht van Arie Kurver - niet verliezen - hadden de Boys dan ook de grootste moeite Kén helft al thans. Pas in de tweede helft van de wed strijd tegen Excelsior Maassluis, bij een 1 0 achterstand, gooiden de Rijnsburgers alle schroom van zich af. Het resultaat mocht er zijn: 1-3 winst. Kurver was ontevreden over het spel van zijn mannen voor rust. „We speelden veel te angstig en kwamen terecht achter. In de tweede helft pakten de jongens het goede spel van de afgelopen weken weer goed op." Kurver zelf had ook een belangrijk aandeel in de ommekeer na rust. Hij ver dubbelde het aantal spitsen en liet zi|n de fensie één op één spelen Rinnen pen kwartier was Kurver de winnende coach en had derhalve het geli|k aan zijn zijde Mar tin de Louw, na de thee van de backplaats verhuisd naar de frontlinie, vereffende de 1-0, die Excelsior-spits Ron Berveling op slag van rust had aangetekend. Nog geen 120 tellen later strafte Piet Janmaat een ka pitale blunder van Nico Voogd af en trapte de bal simpel langs Excelsior doelman Ro bert van ae Broecke. Excelsior Maassluis, de hekkesluiter. kwam deze slag niet meer te boven. Het heilige vuur ontbrak en Rijnsburgse Boys gaf de gastheren niet de kans terug in de wedstrijd te komen. De Louw maakte het karwei in de slotfase af door Van de Broecke andermaal het nakij ken te geven. Na afloop was Kurver de eerste die de zege van zijn formatie relativeerde „We moeten niet lang bij deze zege stilstaan, want we zijn er nog lang niet. Dat wil na tuurlijk niet zeggen dat ik geen vertrouwen in een goede afloop heb De laatste twee competitiewedstrijden hebben ons drie punten opgeleverd, terwijl we in de oefen wedstrijd tegen Spakenburg en de beker wedstrijd tegen OW hebben laten zien op de goede weg te zitten. Daar houd ik mij

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17