töemkmtïh weken bij TOWI f %vanDUUREN Schrijvende Lezers SINDS VANMORGEN ZITTEN WE OP ROOSE(velt) Nu slechts 19.95 MAANDAG 16 MAART 1992 12 Lezers van deze krant kunnen per brief reageren op de inhoud. De reacties - mits kort en bondig geformu leerd - worden geplaatst in de rubriek 'Schrijvende le zers'. Publikatie kan zonder opgaaf van redenen wor den geweigerd en te lange brieven worden ingekort. Elke brief moét zijn ondertekend met naam, adres en woonplaats. Anonieme brieven worden nimmer ge plaatst. Richt uw brieven aan: hoofdredactie Leids- ch/Alphens Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Kunstwerken Ondanks verschillende acties mist de Leidse kunstuitleen nog steeds een flink aantal kunst werken. Deze krant berichtte daarover op zaterdag 22 februa- In uw krant trof ik twee artike len aan over de Leidse Kunstuit leen, waarin gesuggereerd wordt dat er in 1982 100 a 150 kunstwerken vermist zouden zijn. Deze suggestie is onjuist. Ik heb er behoefte aan te reageren, temeer daar ik als oud-wethou der van Leiden in deze kwestie wordt geciteerd. Wat er feitelijk in 1982 speelde: het begon met artikelen in verschillende kran ten die meldden dat er 100 150 schilderijen en tekeningen uit de zogenaamde BKR-collec- tie, beheerd door museum De Lakenhal, waren verdwenen. Een beeldend kunstenaar uit Leiden was naar de pers toege hapt, omdat hij vermoedens in die richting had. Toen ik tijdens mijn wethou derschap met het kranteartikel werd geconfronteerd, was het mij in de eerste instantie niet duidelijk om hoeveel kunstwer ken het feitelijk ging. Dat bleek ook uit een gespreek dat ik had met de kunstenaars in maart 1982, kort nadat het nieuws in de kranten verscheen. Los van het feit dat ik van de vermissing (voordat ik het zelf in de kranten las) niet op de hoogte was - binnen de kunste naarskringen was men dat ken nelijk wel - heb ik de BBK-com- missie te kennen gegeven dat de desbetreffende kunstenaar mij beter eerst had kunnen in formeren. Dat is dus ongelukki gerwijs niet gebeurd. Het signaal was voor mij in ieder geval reden om een inven tarisatie af te ronden waardoor er meer zicht op zaken kwam. Zo kon het toenmalig college van B en W op schriftelijke vra gen van twee raadsleden ant woorden, dat het ging om 8 a 9 vermiste werken. Op zich heel vervelend, maar niet verontrus tend. Het college antwoordde toen ook wat de inventarisaties in voorgaande periodes hadden opgeleverd. Bij de inventarisatie van 1977 - 1978 waren geen ver missingen geconstateerd. In 1973, ik was toen nog geen wet houder, ontbraken eerst 17 schilderijen, maar daarvan zijn er alsnog 11 boven water geko- In 1982 zei het college de on gecontroleerde berichten ern stig te betreuren. Wat ik per soonlijk jammer vind is dat 10 jaar na dato het aantal (100 150) weer in de pers opduikt. Op die manier wordt mijns in ziens op een verkeerde wijze aandacht gegeven aan de cultu rele sector en worden de toen malig betrokken ambtenaren in een verkeerd daglicht geplaatst. Drs. P.H. Schoute, oud-wethouder van Leiden, Prinses Marielaan 17, Wassenaar. Vuilo verslag In de rubriek 'Kamer met uit zicht' klaagde mevrouw I. Wijs man maandag 9 maart over het wonen in de Gabriël Metzu- straat. Volgens haar verdwijnt het groen in de omgeving, is er stankoverlast vanwege de nabij gelegen vuiloverslag en komen er meeuwen op het afval af. Ook keerde mevrouw Gijsman zich tegen de komst van een speel plek. Volgens bewoonster Wijsman is de sluiting van de vuilverbrandingsinstallatie geen verbetering. Zij ruikt dingen die ze niet rook toen de oven nog in bedrijf was. Dit bevreemdt ons. Wij zijn de buren en ruiken niets bijzonders sinds de slui- ting. Ook kunnen wij ons absoluut niet vinden in de conclusie van mevrouw Wijsman dat het tien jaar geleden beter wonen was in de Gabriël Metzustraat. De straat zou door het bedrijfsver zamelgebouw van al haar allu res zijn beroofd. Inderdaad, er is veel groen verdwenen, maar aan dat groen hadden de om wonenden helemaal niets door de onafgebroken rookuitstoot. Ie kon riiet eens in je eigen tuin zitten. Opvallend is ook de duidelijk toegenomen activiteit van de bewoners in hun tuinen. Ze be steden er weer geld aan, plan ten nieuw groen en zitten er va ker in. Positief neveneffect is dat de sociale contacten toenemen. Met andere woorden: Groen- oord begint weer te leven, in de breedste zin van het woord, want sinds een paar maanden houden zich steeds meer vogels in onze woonbuurt op. En daar zitten ook meeuwen bij, ja. Mevrouw Wijsman betreurt verder de teloorgang van het laatste groen in de straat. Ze moet wel kleurenblind zijn, want de strook voor onze zen is niet groen maar bruin van de hondepoep. Vandaar da wij veel minder problemen heb ben met de komst van een kin derspeelplek, al valt er over de locatie te twisten. De Gabriël Metzustraat is er kortom alleen maar op vooruit gegaan. Wij wensen mevrouw Wijsman overigens veel succes bij het zoeken naar een ander huis. Wij gunnen haar een ka mer met uitzicht op de Veluwse heide. Zelf hebben wij absoluut geen verhuisplannen en hopen we hier nog een lange, plezieri ge tijd tegemoet te gaan. Karin Hoes, Lisette Algra, Ruud Beijn, Gabriël Metzustraat 1 en 5, Leiden. HSL Woordvoerder Th. Schmitz van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond wil dat de overheid duidelijkheid ver schaft, voordat het bedrijfsleven geld in het kostbare project van de hoge-snelheidslijn inves teert. Die duidelijkheid ont breekt tot nu toe volledig, meent Schmitz. In het artikel Visie-van Koning Willem I nodig bij aanleg HSL' in de krant van 6 maart wordt ingegaan op de houding van het bedrijfsleven tegenover de aan leg van de HSL Het bedrijfsle ven wil helderheid, zo zegt de woordvoerder van het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW), de heer Th. Schmitz. Daarvoor is een per soon met de visie van koning Willem I nodig. lammer genoeg reageert de woordvoerder in dit artikel niet op de visie van minister Maij- Weggen. Deze wil voor alles dat De 'vuilverbranding' aan de Gabriël Met zustraat. De buurtbe woners zijn het er niet over eens: is de situatie nu beter of slechter geworden sinds er een overslag plaats in is gehuis vest? FOTO WIM DIJKMAN er een nieuw tracé voor de ho gesnelheidstrein aangelegd wordt. Afgezien van alle daar aan verbonden nadelen, waar van de belangrijkste toch wel de onaanvaardbare aantasting van het zogenaamde Groene Hart is, acht de minister zo'n tracé fi- nancieel-economisch haalbaar. Zij acht de HSL-lijn zelfs ren dabel, maar dan moet er wel een nieuw tracé worden aange legd. Uit berekening van des kundigen blijkt dat slechts een hogesnelheidstrein over be staand spoor in enige mate ren dabel kan worden genoemd. Dat is ook wel logisch als men weet wat voor grote investerin gen moeten worden gedaan om een nieuw tracé aan te leggen. De door de Rijkswaterstaat ge noemde 3,3 miljard gulden is inmiddels een gedateerd be drag, want er wordt nu al ge sproken over 5 of 6 miljard. In dat licht bezien zou het be drijfsleven er goed aan doen niet aan de irreële plannen van de minister m.ee te doen. De aanleg van een nieuw HSL-tracé zal namelijk in financieel op zicht een bodemloze put blijken te zijn. Minister Maij-Weggen heeft dus zeker niet de visie van Koning Willem I. Namens werkgroep 'Geen HSL door het Groene Hart', A. Dorrestein, Den Tollestraat 56, Koudekerk aan den Rijn. Huursubsidie Met de invoering van een maxi male huursubsidie van 250 gul den komen mensen met een minimum-inkomen niet meer in aanmerking voor een nieuw bouwwoning omdat de huren van deze huizen te hoog zijn. Dit is een pure vorm van discri minatie ten opzichte van men sen met een laag inkomen. Door deze regeling gaat men aparte wijken laten ontstaan. Bovendien moeten deze richtlij nen van staatssecretaris Heer- ma nog door de Tweede Kamer behandeld worden. De Neder landse gemeenten kunnen hier tegen in beroep gaan bij de staatssecretaris, maar ze zijn bang dat de subsidiekraan dan wordt dichtgedraaid. Eerder stond er een stuk in de krant over de 'minderheden'. Deze mensen moeten goed Ne derlands leren, aan meer werk geholpen worden en betere huisvesting krijgen. Wat de huisvesting betreft: woning bouwverenigingen in Neder land moesten verplicht worden om meer minderheden door te laten stromen naar nieuwbouw wijken. Maar de gewone Neder landers met een laag inkomen komen nooit meer in aanmer king voor een nieuwbouwhuis! Nu vraag ik mij af: wie worden er nu gediscrimineerd? Alle mensen in Leiden, die net als ik al een aantal jaren in geschreven staan, en zich door deze maatregelen benadeeld voelen, kunnen zich bij mij melden, zodat we een breed front kunnen gaan vormen. We kunnen bijvoorbeeld allerlei ac ties gaan voeren, en bijvoor beeld naar de Tweede Kamer gaan. J. Klink, Hoflaan 26, 2321 SZ Leiden. Loonstijging De lonen stijgen te veel. Zo zegt onder anderen onze minister president. De snelle loonstijging is inder daad een zorgelijke ontwikke ling. En enige terughoudend heid/bescheidenheid mag wel worden verwacht van een over heid die zelf die stijgiing mede veroorzaakt. Om zo maar eens wat te noe- a. een huurverhoging van 5,5 procent (of meer). Men wil dit in principe vier jaar achter el kaar doen (indien volksverte genwoordiging en/of senaat er hun steun aan geven). b. het kwartje van Kok voor de automobilist, waar indirect iedereen mee te maken krijgt. c. kosten openbaar vervoer, die uiteindelijk lager uitkwamen dan het kabinet van plan was. d. de verhoging van de ziekte kosten. e. gemeentelijke belastingen worden verhoogd (voor een groot deel wordt dit veroorzaakt doordat de overheid minder uitkeert aan de gemeente uit het gemeentefonds). f. milieukosten. g. dubbelop belasten, bijvoor beeld van spaargeld waar al be lasting over is betaald bij het sa laris dat men verdiende. Het zijn zo wat zaken die bij mij opkomen. Om geld binnen te krijgen is de overheid zeer vindingrijk in het construeren van de wonderlijkste modellen en regels. In het gewone parti culiere leven zou je dit nooit voor elkaar krijgen. Om alles te laten draaien kost veel geld, maar je moet bedenken dat je het maar een keer uit kunt ge- Toch zal de overheid het an ders moeten doen, zij zal het moeten doen zoals dat in een (gezonde) huishouding gaat: niet méér uitgeven dan je hebt. Anders zit straks alles aan de grond. Veel sterkte en wijsheid gewenst! J. Wassenaar, St. Antoniushof 5, Noordwijkerhout. Slechts één van onze medewerkers rammelde vanmorgen aan de gesloten deur van ons voormalige pand aan de Lange Mare. Het zij hem vergeven. Want ook hij heeft tot diep in de nacht doorgewerkt om showroom, magazijn en kantoren in onze nieuwe vestiging aan de Rooseveltstraat 76 startklaar te krijgen. Da's gelukt en sinds vanmorgen hebben we u dan ook nog meer te bieden dan voorheen. Meer tijdwinst, omdat u óns en wij sneller kunnen bereiken en omdat we naast en voor ons pand beschikken over een zee aan los-, laad- en parkeerruimte. De doelmatiger indeling van ons magazijn, resulteert in meer efficiency en service; onze ontwerp en reparatie afdelingen kunnen prettiger functioneren en dankzij onze schitterende showroom kunnen we eindelijk echt laten zien wat we hebben en wat we kunnen. De hele verhuisoperatie naar bedrijventerrein Roosevelt, is bedoeld om u nog beter van dienst te kunnen zijn. Dus we laten u graag zien dat niet alleen WIJ daar op 'Roose' zitten. Maar vooral ook U. B V. TECHNISCH HANDELSBUREAU LEIDEN HOLLAND Postbus 264 2300 AG Leiden Rooseveltstraat 76 2321 BM Leiden Telefoon: 071 - 31 20 31 Telefax: 071 - 31 52 05 Telex: 39374 - DUURE TEKEN EN KUNSTSCHILDERS MATERIALEN Morsstraat 22 Leiden. Tel. 071-133972 8 Kirrfomdt Dinsdag 17 maart start de derde serie van de 8 Rembrandt weken. Deze 2 weken 17 maart t/m 28 maart staat voor de Rembrandt olieverf van Talens. Wij geven gedurende deze 2 weken op de losse fï Ctl tubes - dozen en kisten Rembrandt olieverf I*7A een korting van h V/ U 2 Speciale aanbiedingen Rembrandt olieverf Grote tube Rembrandt olieverf 200 ml. titaanwit of zinkwit «g|3| van 33.90 Plastic koffer met Rembrandt olieverf van 79,- NU VOOR SLECHTS 45,- Bovendien maakt u na afloop van deze 2 weken door uw aankoop van Rem brandt olieverf kans op de volgende prijzen: le Prijs: Houten kist gevuld met Rembrandt olieverf t.w.v. 438.50 2e Prijs: Set Rembrandt olieverf t.w.v. 143.- 3e Prijs: Boek van Cantecleer: olieverf in al zijn aspecten t.w.v. 59.50 25 kaartjes voor een bezoek aan Rembrandt atelier voor 2 personen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12