Leidsch Dagblad Olie vervuilt 35 kilometer strand Onderwijsfusie in Bollenstreek Overlevende aardbeving: ging als een wieg heen en weer' Kok: 'Geen verlaging uitkeringen' Italianen bezitten deel Fokker A MAANDAG 16 MAART 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39800 LOSSE NUMMERS 1,50 Maas en Waal 3 Het ooit zo mooi door Boudewijn de Groot bezongen land van Maas en Waal dreigt volgens bewoners te verzuipen Leiden Tijd van Toen De armen in Leiden in parkeerboetes heeft er de 16de eeuw werden g De fiscalisering van de toe geleid dat steeds meer onderverdeeld in verschil- automobilisten geld in de lende categorieën, parkeermeter stoppen. Schoonmaakactie morgen of woensdag afgerond De kilometerslange olievervuiling op het strand tussen Kijkduin en Noordwijk is zo goed als zeker afkomstig van het Chinese schip Long Lin. Het wachtschip kwam op 4 maart voor het Belgische Zeebrugge in aanvaring met een bulkcarrier. Uit onderzoek is gebleken dat oliemon sters van het strand nagenoeg gelijk zijn aan monsters die kort na de aanvaring werden genomen. Dertig mensen waren in touw het strand te ontdoen van de smurrie. Vandaag zijn vier ploe gen met speciale reinigingsma chines in de weer om de olie- katwuk-noordwijk irene nieuwenhuuse De Directie Noordzee van Rijks waterstaat is gistermorgen met twee ploegen begonnen met het resten verder op te ruimen. Ver- opruimen van de olieresten, wacht wordt dat de schoon- Frenk van der Kley (links) passeert ARC-keeper Roel Turkenburg die geen rode kaart riskeert en de Katwijker laat lopen. Op weg naar het doel zou de spits van Quick Boys echter niet weten te scoren. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Quick Boys leidt weer katwuk Quick Boys kreeg het afgelopen weekeinde de koppo sitie van de eerste klasse in de schoot geworpen. De Katwijkers hoefden daarvoor niet tot grote hoogte te stijgen. Ze wonnen zelf in een matige wedstrijd met 1 -0 van ARC en Noordwijk liet de zege aan Heerjansdam (2-1). Daardoor wisselden de kust- ploegen aan de kop van IA van plaats. Het komende weekeinde kan Noordwijk de zaak weer rechtzetten, want de ploeg ont vangt dan in eigen huis Quick Boys. Katwijk, ook nog in de race voor de titel, won met 1-0 bij Spijkenisse. Dorjee legt bom onder Feyenoord rotterdam Enkele dagen voor de cruciale EC-wedstrijd van Feyenoord tegen Tottenham Hotspur heeft Hans Dorjee een bom onder de club gelegd. De coach, die de Kuip-club aan het einde van het seizoen verlaat, hekelde in de Krant op Zondag het werkklimaat bij Feyenoord dat zaterdagavond in eigen huis van MW verloor (0-1). Dorjee heeft zijn kritische noten niet nader toegelicht tegenover het Feyenoord-bestuur dat zeer gepikeerd is over de handelwijze van de trainer. Collega-coach Wim Jansen reageerde gisteren geprikkeld. „Ik vind het van een laag niveau", aldus de oud-international over de onrust zaaiende uitlatingen van Dorjee. maakactie morgen of anders woensdag kan worden afge rond. De vervuiling werd zaterdag avond door een wandelaar ont dekt. Rijkswaterstaat nam daar op onmiddellijk monsters. In het laboratorium van het Rijks instituut Zuivering Afvalwater in Lelystad zijn die aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Gisteren kwam het laboratori um tot de conclusie dat het Chi nese schip de vermoedelijke da der is. Een aantal gemeenten, waar onder Katwijk, plaatste gisteren bij de verschillende strandaf- gangen borden waarop werd gewaarschuwd voor de olieres ten. Via radio en tv werd de op roep gedaan om vanwege de vervuiling het strand te mijden. De olie ligt verspreid in vlek ken en korrels in een strook van zo'n twee tot vijf meter meter breed en over een afstand van 35 kilometer. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat schat dat het om een vervuiling van vijftig kubieke meter gaat. Volgens hem is de olie die verloren ging bij de aanvaring door de storm van de afgelopen dagen op het strand aangespoeld. Tot dusver zijn ongeveer tien met olie besmeurde vogels op het strand gevonden. Rijkswa terstaat en het Vogelasiel I Noordwijk verwachten dat de komende dagen nog meer dode vogels op de vervuilde stranden zullen worden aangetroffen. Vijf scholen gaan samen verder hillegom joke goemans medewerker Vijf scholen voor voortgezet on derwijs in de Bollenstreek gaan volgend jaar fuseren. Als de ba sisvorming wordt ingevoerd per 1 augustus 1993 moet de fusie tussen de vijf scholen een feit zijn. Het gaat om de de katholieke Sint Paulusschool voor lager be roepsonderwijs en de eveneens katholieke Bemardusmavo uit Hillegom. Het katholieke Fioret- ticollege en de katholieke MVO1 scholengemeenschap (voor in dividueel en lager huishoud-en nijverheidsonderwijs, leao en kort middelbaar beroepsonder wijs) uit Lisse doen eveneens mee. De vijfde fusiepartner is de interconfessionele Uitermeerm- avo uit Lisse. De bedoeling is dat eerst de vijf besturen fuse ren en daarna de scholen zelf samengaan. Dat betekent ech ter niet dat de vijf scholeh naar één gebouw zullen verhuizen. Een meters brede strook van het strand bij Katwijk ligt bezaaid met grotere e schijnlijjk restanten van de uit het Chinese schip Long Lin gelekte olie. Voor de fusie zijn meerdere redenen. In de eerste plaats moeten alle leerlingen die naar het voortgezet onderwijs gaan vanaf 1993 veertien dezelfde vakken volgen. Deze zogenaam de basisvorming mag formeel binnen de bestaande schoolty pen worden gegeven. Scholen moeten echter wel groot genoeg zijn om alle veertien vakken te kunnen aanbieden. Naarmate een school groter is en meer le raren in dienst kan nemen, kan de school straks meer variëren in het lesaanbod. Ook het feit dat de scholen in de toekomst zelf grote zeggenschap krijgen over het besteden van hun sub sidie is reden voor de fusie. Zo wel wat betreft het inzetten van personeel als wat betreft het ge bruik van de vergoeding voor de exploitatie van de school krijgen de scholen meer vrijheid. Dan zal een grote school aanzienlijk meer mogelijkheden hebben om het geld te gebruiken dan een aantal kleinere scholen. ERZINCAN Rtf-C De Oostturkse stad Erzincan is gistermiddag opnieuw getroffen door een aardbeving. De be ving, die ook te voelen was in Erzurum, Trabzon en Diyar- bakir, lijkt geen nieuwe slacht offers gemaakt te hebben. Het epicentrum van dé nieu we aardschok, die een kracht had van 6.0 op de schaal van Richter, lag 70 km zuidelijker bij Tunteli. Erzincan werd vrijdag door een sterkere aardschok voor een deel met de grond ge lijkgemaakt. De afgelopen twee dagen zijn hier meer dan 320 lijken geborgen. Het reddingswerk wordt ern stig gehinderd door de talrijke naschokken. Ook het uitvallen van de elektriciteit maakte het zoeken naar slachtoffers moei lijk. Eenheden van het leger konden daardoor slechts met grote moeite en zonder gereed schappen in het puin naar over levenden zoeken. Uit Zwitser land zijn speciale speurhonden overgevlogen om bij het zoeken te helpen. Volgens de autoriteiten in Ankara zijn als gevolg van de bevingen 600 mensen om het leven gekomen. Het internatio nale Rode Kruis vreest echter meer dan 4.000 doden. „Erzincan ging als een wieg heen en weer", vertelde de 55- jarige Ahmet Elden, wiens vrouw en kinderen onder het puin lagen. „Ik zag de vloer en de muren instorten. De stem van mijn zoon Murat die me riep hem te helpen, klinkt nog in mijn oren", zei Elden die door buren uit het puin van een vijf verdiepingen hoog flatge bouw was gehaald. Bij temperaturen van drie graden onder nul brachten dui zenden inwoners van Erzincan de- afgelopen nachten in de openlucht door. Het is onbe kend hoe de toestand is in de dorpen die moeilijker te berei ken zijn in het rampgebied. In de omgeving van de Oostturkse provinciehoofdstad zijn vele slachtoffers inmiddels begra ven, zonder dat eventuele fami lie of verwanten daarvan op de hoogte zijn gesteld. Volgens de gouverneur van de provincie, Fikret Cuhadaroglu, verloopt de coördinatie omtrent de verdeling van hulpgoederen ordentelijk en is er geen gebrek aan voedingsmiddelen en me dische verzorging. Wel, zo ver klaarde de gouverneur, heeft het gebied nog steeds te kam pen met een tekort aan tenten nodig voor de mensen die uit angst voor een nieuwe aardbe ving hun huizen niet binnen durven te gaan. Cuhadaroglu zei dat de aardbeving 200 ge bouwen waaronder huizen en bedrijven had verwoest. „Een kwart van de gebouwen in de stad is ingestort". Volgens de autoriteiten is de watervoorziening een steeds groter wordend probleem, om dat veel waterleidingen gebro ken zijn en het te riskant is om de nog wel intact zijnde onder delen te gebruiken. Hierdoor zouden mensen die zich mis schien nu nog levend onder het puin bevinden, kunnen verdrin ken. De watervoorziening ge schiedt momenteel door af en aan rijdende tankwagens, die water aanvoeren uit de buur provincies. De Turkse luchtmacht heeft een luchtbrug van Ankara Erzurum naar Erzincan aange legd om het transport v.m hulp goederen, die zowel uit het bin nen- als buitenland komen, te versnellen. Ankara heeft de Ver enigde Naties gevraagd 1.000 geprefabriceerde huizen naar het rampgebied te zenden, op dat de daklozen voorlopig kun nen worden ondergebracht. Reve genie 9 De voormalige uitge ver Johan Polak vindt schrijver Gerard Reve on danks alles een genie. 'Brug Haagsche Schouw liefst vandaag dicht' LEIDEN WIM WEGMAN De Haagsche Schouwbrug is zo slecht, dat ze eigenlijk nog van daag zou moeten worden afge sloten. Dat concludeert Ge meentewerken van Rotterdam, die de toestand van de brug in opdracht van de gemeente Lei den heeft onderzocht. Met na me de stalen bovenbouw en het dek van de in 1929 gebouwde brug zijn hard aan vervanging toe. Het risico dat ze instorten, is niet denkbeeldig. L Barendregt, hoofd van de af deling civiele werken van de ge meente Leiden, is niet echt ver baasd over de conclusie van zijn Rotterdamse collega's. „Het is al jaren duidelijk dat er wat aan die brug gedaan moet worden. Maar ja. er was geen geld. Het liefst zou ik meteen een hek op de brug neerzetten. Wat mij be treft is het niet verantwoord haar nog één minuut langer open te houden". Het verbete ringsplan kost om en nabij de vier miljoen gulden. Vrijdag, voordat het Rotterdam se rapport binnen was. sprak wethouder T. van Rij de hoop uit dat de brug snel zou kunnen worden vervangen. Het pro bleem met de Haagsche Schouwbrug is echter dat het de enige directe toegang is voor auto's naar de Stevenshof, sinds de NS de spoorwegovergang bij De Vink voor enkele jaren heb ben afgesloten. Van Rij had het rapport van Gemeentewerken van Rotterdam vanochtend nog niet gezien en kon er daarom niet op reageren. Wim Kok. FOT O ANP» TOUS- SA/N7 KLUITERS Nog geen abonnee nri 07i - 161400 BEL! 071 - 161353 HET WOORD IS AAN Rechtvaardigheid verwacht geen beloning. Cicero VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familiebenchten Feiten en meningen Info Schrijvende lezers - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond: Veel bewolking Vooral vannacht wat regen of motregen In de loop van de dag in het zuiden mogelijk opklanngen Minimumtemperatuur ongeveer 5 graden Middagtemperatuur tus sen 10 graden aan zee en 14 gra den in het zuiden van het land Overwegend matige zuidwestelij ke wind, kracht 3 tot 4 De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag Van tijd tot tijd wat regen Ook af en toe zon. Middagtemperatuur rond 10 gra den. schiphol bill MEYER Een man zoekt in Erzincan tussen het puin van een huis naar mogelijke overlevenden van de aardbevingen van de afgelopen dagen. foto anazxxu DEN HAAG-NUMEGEN GPD Het minimumloon en de uitke ringen mogen volgend jaar niet omlaag. De auto en het open baar vervoer moeten worden ontzien. Wel moet er volgend jaar nog „een paar miljard" worden bezuinigd boven op de 20 miljard waartoe in de Tus senbalans werd besloten. De ruimte voor lasteveriichting is daarmee „uiterst beperkt". Dit zei PvdA-leider en minister van financiën Kok zaterdag aan het einde van het tweedaagse PvdA-congres in Nijmegen. Pre mier Lubbers zei al eerder dat er geen of zeer weinig ruimte tot lastenverlichting is. Minister I ir Vriea (aot lale /aken) en het CDA willen daarentegen wel premie- en belastingverlaging, evenals de werkgevers. Kok sprak zaterdag van „een lasten verlichtingsvirus", waarbij nie mand erbij vertelt waaruit die betaald moet worden. De bewindsman zei er niets voor te voelen om verder op de rijksbegroting te gaan bezuini gen, wanneer niet van tevoren vaststaat dat werkgevers en werknemers bereid zijn tot loonmatiging. De werkgevers hebben volgens hem geen enkel moreel recht meer om de rege ring te wijzen op de hoge col lectieve lastendruk. Vorig jaar immers drongen de werkgevers aan op forse ingrepen in de wao en de Ziektewet. In de cao-af- spr.ikrn dit j.iar wordt daar li ter geen invulling aan gegeven. „Nu de werkgevers zelf de weg van de minste weerstand heb ben gekozen, moeten ze bij mij niet aankomen met de zwarte piet", aldus een felle Kok. De minister hekelde de terug houdende opstelling van het (.DA in het milieubeleid Het CDA wil op voorhand niets we ten van energie- en andere mil ieuheffingen wanneer die niet in internationaal verband wor den opgelegd. Pagina 2: Alles hangt nu af van Rottenberg en Vreeman. Pagina 3: (rcloof. hoop. belof ten en twijfel beheersen PvdA De Italiaanse vliegtuigfabrikant Alenia blijkt indirect een belang van 6.02 procent in Fokker te bezitten. Alenia, een van de partners van Deutsche Aero space (DASA), is voor 77,3 pro cent in handen van de Italiaan se beleggingsmaatschappij Fin- meccanica. Societa Finanziaria per Azioni. Dat belang komt neer op twee miljoen aandelen. Fokker reageerde vanmorgen zeer verrast op dit nieuws. Vol gens een woordvoerder was de deelname van Finmeccanica niet bekend bij de raad van be stuur. HOELANG bonnement bef aal ik daarna Par maand (f 27.80) vta a tiache betaling* Per kwartaal (f 80.10) v* accept Naam en voorlettert Adret Pot lend o Telefoon v m controle beforgmg) Nummer bank/girorefcenvtg Handtekening 8 *712141 *00053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1