Onderwijs dreigt met actie 'Er is veel stinkende rook, maar geen vonk vuur' Flexibele huurverhoging: 1-0 voor corporaties Boer krijgt na 55 jaar antwoord op zijn brief Sneeuwuil verdwaald Binnenland 'Tekort aan personeel zorgsector alarmerend' ZATERDAG 14 MAART 1992 5 Actie voor behoud van otter roermond Het Natuurhistorisch Genootschap Limburg en de Stichting Otterstation Nederland vinden dat snel maatregelen moeten worden genomen om het leefgebied van de otters in i Limburg, de laatste in ons land, veilig te stellen. Het opstellen van een actieplan voor het behoud van deze bedreigde diersoort is volgens hen het eerste dat moet gebeuren. De beide organisa- I ties willen dat het in 1989 door Natuurbeheer opgestelde her stelplan voor de leefgebieden van de otter wordt aangepast. Het plan richt zich naar hun oordeel te veel op het noorden en wes ten. Enkele jaren geleden verklaarden de meeste deskundigen i dat de otter was uitgestorven in Nederland. Daama werden in enkele streken in Limburg nog sporen gevonden van dit zoog- I dier. - Sterrenclassificatie plezierjachten Amsterdam Huurders van een motor- of zeiljacht kunnen voortaan hun vaartuig kiezen aan de hand van sterren, die even- i als bij hotels en campings een graadmeter vormen voor de kwa- j liteit van de accommodatie. Het nieuwe systeem werd deze j week op de Hiswa in Amsterdam geïntroduceerd. De eerste clas sificatiekeuringen worden dit voorjaar uitgevoerd. Een verhuur der moet, alvorens te kunnen worden geclassificeerd, eerst een veiligheidscertificaat van het bureau Register Holland in huis hebben. Classificaties kunnen variëren van één tot en met vijf sterren, waaruit de huurder kan opmaken of een eenvoudige dan wel een luxe boot wordt gehuurd. Ook schepen met één ster voldoen aan de kwaliteitsnormen. Eerder werd bij traditionele zeilschepen en jachthavens een soortgelijk systeem toegepast. Europese rampoefening in Amsterdam den haag Meer dan 350 rampenbestrijders en hulpverleners uit tien Europese landen, waaronder Griekenland, Ierland en Italië, houden op 19 mei in Amsterdam een gezamenlijke rampenbe- strijdingsoefening. Dat gebeurt op initiatief van de directie brandweer van het ministerie van binnenlandse zaken, de regio nale brandweer Amsterdam en omstreken en de Europese Com missie. De oefening in Amsterdam bestaat uit twee demonstra- i ties die de bestrijding van een grootschalig chemisch incident en algemene hulpverlening laten zien. Zij heeft plaats op het terrein van Mobil in het industriegebied Amsterdam-Westpoort. warffum anp De 86-jarige landbouwer J.F. Botjes uit Warffum heeft na ruim 55 jaar eindelijk antwoord gekregen op een brief die hij heeft gestuurd aan de Rijksuni versiteit Groningen. Botjes schreef zijn brief op 25 april 1936. Het schrijven kwam in het archief terecht en is onlangs on der ogen gekomen van een ar cheoloog. Botjes klom in 1936 in de pen naar aanleiding van de vondst van middeleeuwse resten op zijn land. „Ik had steenresten in mijn land bij Nieuweschans ge vonden", aldus boer Botjes, „waarvan ik vermoedde dat het om de resten van een kerkje ging. Het kan zijn dat er oor spronkelijk een heel dorpje heeft gestaan. De resten van het dorp moeten later zijn over spoeld met slib en zitten nu on der de klei." Volgens medewerker J. Mole- ma van het Biologisch Archeo logisch Instituut van de RUG is na de vondst van de brief telefo nisch contact gelegd met de briefschrijver. Er wordt overwo gen om naar aanleiding van de brief alsnog opgravingen te ver richten. „We moeten daarover nog overleggen. We zijn nog niet zover dat we meteen met graafmachines uitrukken naar Nieuweschans." Dat Botjes destijds geen ant woord kreeg op zijn brief is vol gens Molema vermoedelijk te rug te voeren op een indertijd gemaakt foutje. Ook zou men zich in die jaren minder hebben geïnteresseerd voor archeologi sche vondsten uit de middel eeuwen. Landbouwer Botjes is blij dat hij nog wat heeft gehoord op zijn brief maar geeft toe dat hij 'het epistel eigenlijk al lang was vergeten. Rotterdam Een sneeuwuil is deze week verzeild geraakt op de Maasvlakte bij Rotterdam. Deze grote witte uil met gele ogen is afkomstig van de arctische toendra's. Hij trekt om de vier jaar vanuit Noorwegen en Zweden in grote groepen zuidwaarts, maar het is vrij ongebruikelijk dat hij hier terecht komt. De sneeuwuil houdt van open terreinen, duinen en moe rassen en eet bij voorkeur poolhazen en eidereenden. foto martijn de jonge 'Snel geld voor onderbetaling De onderwijsbond ABOP wil volgende maand actie voe ren tegen de salarisachterstand in het onderwijs. Over de actievorm overlegt de ABOP volgende week met andere onderwijsbonden. Volgens de bond blijkt uit een telefo nische enquête onder duizend leden grote actiebereid heid. zen van onderwijs de eis op ta- den HAAC ANfel gelegd dat nog dit jaar een Het hoofdbestuur van de ABOP begin wordt gemaakt met de heeft gisteren bij minister Rit- verbetering van de salarissen. De acties van komende maand moeten het kabinet onder druk zetten bij het overleg over de salarisachterstand in het onder wijs. Uit een onderzoek van het Leidse bureau Research voor Beleid blijkt dat leerkrachten gemiddeld 10 procent minder verdienen dan ambtenaren in vergelijkbare functies. Om dat tekort in te lopen, is 1,3 tot 1,6 miljard gulden per jaar nodig. Uit de telefonische leden raadpleging blijkt dat tweederde van de leden wil meedoen aan een landelijke manifestatie en dat iets meer dan de helft be reid is tot een staking. De ABOP is met 46.000 leden de grootste onderwijsbond. Volgende week overleggen de bonden over de resultaten van het onderzoek van Research voor Beleid. Dat gebeurt op ini tiatief van de bond van jonge le raren, de zogeheten Na-Hos- Alle bonden hebben na het bekend worden van het onder zoek om spoedige maatregelen gevraagd. Ze zien weinig in de suggestie van minister Ritzen om alleen extra geld uit te trek ken voor die leraren aan wie een tekort is, zoals in de exacte vakken. utrecht» anp De omvang en de kwaliteit van het personeelsbestand in de zorgsector zijn volgens het Staatstoezicht op de Volksge zondheid in de alarmfase be land. Veel leerlingen maken de opleiding niet af en jaarlijks ver laten 22.000 gediplomeerde ver pleegkundigen en ziekcnver- zorgsters de gezondheidszorg. Het Centraal Planbureau voor ziet voor het jaar 2000 een te kort van 63.000 verplegenden en verzorgenden. Volgens het blad Het Zieken huis stelt de inspectie in een discussienota over de opleiding voor ziekenverzorgenden dat vooral de verpleeghuizen door de vergrijzing extra onder druk komen te staan. Sommige ver pleeghuizen in de grote steden kunnen niet meer altijd 24-uurs verpleegkundige zorg garande ren. Ook worden ziekenvcrzop* genden aangesteld als afde lingshoofd omdat geen ver pleegkundigen voor die functie zijn te vinden. Om de perso neelstekorten enigszins te com penseren. nemen verpleeghui zen verpleeghulpen aan die maar beperkt inzetbaar-zijn. De inspectie wil het perso neelstekort aanpakken door een andere opzet van de opleiding tot ziekenverzorgende en door maatregelen om te voorkomen dat gediplomeerde verzorgsters uit de verpleeghuizen vertrek- enschede anja kruise Woningbouwverenigingen krijgen met ingang van 1 juli volgend jaar meer vrij heid om huren te verhogen. In plaats van één door het rijk opgelegde huurver hoging - volgens de Tussenbalans 5,5 procent per jaar - mogen ze straks zelf per complex een huurstijging vaststellen van tussen de 4 en ongeveer 7 procent. De Nederlandse Woonbond vindt deze maatregel, die staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting volgende maand officieel bekendmaakt, maar niets. De Woonbond houdt deze maand overal in het land bijeenkomsten om te voorko men dat huurders van goedkopere wo ningen straks massaal de tol moeten be talen. Corporaties en gemeentelijke woning bouwbedrijven krijgen straks veel meer ruimte om een zelfstandig financieel be leid te voeren. Nu moeten ze nog voor al hun woningen dezelfde verhoging door- Aangezien leegstand het duurste is dat een corporatie kan overkomen, zal de hoogte van de huur straks sterker dan nu worden bepaald door de vraag hoe aan trekkelijk een wijk voor huurders is. En daar zit al het eerste probleem voor de Woonbond: de meeste leegstand zit in duurdere huurwoningen. De huren daar zullen dus waarschijnlijk minder sterk stijgen. Om dan toch de kas kloppend te houden, zullen vrijwel onvermijdelijk de huren van de goedkopere woningen juist sterker moeten stijgen. En dat, aldus de Woonbond, is een extra aanslag op de vaak toch al smallere beurs van de bewo ners van die goedkope woningen. Een tweede bezwaar is de invloed van de huurders op het beleid van hun cor poratie. Woningbouwverenigingen wor den straks officieel verplicht om min stens één keer per jaar overleg te voeren met hun huurders (organisaties). Zij moeten daarvoor een reglement opstel len, waarvoor zij tot volgend jaar de tijd hebben. Heerma heeft zich echter nog niet uitgesproken over de vraag met wie de woningbouwverenigingen om de tafel moeten gaan zitten. Met individuele huurders, met vertegenwoordigers van Vragen over PID in Amsterdam de bewonerscommissie, of met een zelf aangewezen onderhandelingspartner? De Woonbond wil over dat punt duide lijkheid. De Woonbond probeert daarom huur ders zich zoveel mogelijk te laten organi seren om nog enige invloed te kunnen uitoefenen. Ondertussen wordt nu al ge keken in welke vorm eventueel actie zal worden gevoerd. Maar het is eigenlijk vechten tegen de bierkaai. Huurdersor ganisaties worden nu als regel gerund door mensen die dat er in hun vrije tijd bij doen. Consulent Frank van der Staay van de Woonbond: „Het is eigenlijk al 1- 0 voor de corporaties." amsterdam De gemeenteraadsfracties van Groen Links en D66 in Amster dam hebben gisteren aan het college van b en w gevraagd of er persoonsdossiers bestaan bij de lokale inlichtingendienst PID van fractieleden van Groen Links of haar voorgangers (CPN, PSP, PPR en EVP) in Amster dam. Ook vragen de partijen of er persoonsdossiers van andere gemeenteraadsleden en partijen bestaan en of raadsleden deze dossiers kunnen inzien. Hoofdofficier JoSephus Jitta verdedigt zich tegen verdachtmakingen In het gerechtsgebouw In Alkmaar twijfelt niemand aan de integriteit van hoofdofficier van jus titie Josephus Jitta (53). De bekendste hoofdofficier van Nederland wordt gezien als een gedre ven openbaar aanklager en niet als een sjoemelaar. Toch is Josephus Jitta in de media vaak om streden genoemd. Half februari kwam hij opnieuw in het nieuws. Ditmaal omdat hij op ontoe laatbare wijze een deal zou hebben afgesloten met de 47-jarige crimineel Hans uit Den Helder. De man stond 12 februari in Alkmaar terecht voor onder meer een roofoverval op een bejaar de vrouw in Amsterdam. Volgens advocaat Boone zou de politie hem na de overval in Amster dam met toestemming van Jitta hebben willen gebruiken om twee broers uit Den Helder op he terdaad bij een andere overval te kunnen betrappen. In ruil voor zijn hulp zou Jitta voor de overval én de ongeveer honderd inbraken van de man niet meer dan vijf jaar cel eisen. Uit af schriften van brieven van Josephus Jitta in het weekblad Vrij Nederland deze week blijkt dat de hoofdofficier dat inderdaad heeft gedaan. Hans ging op dat aanbod in, maar uiteindelijk ging de deal niet door omdat Jitta zijn medewerking onvoldoende vond. Dat was een van de ontbinden de voorwaarden. Procureur-generaal Van Randwijck concludeerde na een onderzoek dat er wel een aanzet tot een deal was geweest, maar dat die feitelijk niet was gesloten. Het was niet voor het eerst dat Boone en zijn cliënt de hoofdofficier op de korrel namen. Begin vorig jaar beschuldigde het tweetal Jitta ervan dat hij drie criminelen zou hebben aangezet tot het doodschieten van een heroïnekoning. De verdachte trad toen bij het gerechtshof in Arnhem op als getuige in de strafzaak tegen een Turkse heroïnehandelaar. Het Hof verwees het vermeen de moordcomplot eveneens naar het rijk der fabelen. Jitta trad zelf tot nu toe over deze aantijgingen niet in de publiciteit. De hoofdofficier vindt het nu echter tijd om tegengas te geven omdat 'de affaires' rond zijn persoon anders een eigen leven gaan leiden. Ruim elf jaar geleden kwam de Alkmaarse hoofdofficier voor het eerst in de publiciteit. Een landelijk ochtendblad tekende uit de mond van een 'bekende crimineel' op dat „Jitta dingen doet waaraan de onderwereld niet eens durft te denken". Zijn naam werd niet genoemd. Jitta doet dat na ruim tien jaar wel: Hans, dezelfde man die in Alkmaar werd berecht. Josephus Jitta: „Bij de pastoor en de notaris kun je je informatie niet halen." foto gpd joop boek alkmaar» w1mjurg Jitta was destijds advocaat-ge neraal bij het gerechtshof in Amsterdam. Hij kreeg daar te maken met ene Theo, die wel een boekje wilde opendoen over een Amsterdamse com missaris van politie. Justitie ver dacht de toenmalige baas van de narcoticabrigade van corrup tie, maar kon dat niet bewijzen. Jitta: „Wij verwachtten dat die Theo voor het sluitend bewijs kon zorgen. Theo had gewerkt voor een organisatie die heroïne invoerde. Hij vertelde dat hij ve le malen geld had gebracht naar een bank in Zwitserland, be stemd voor de Amsterdamse politiecommissaris. In ruil voor strafvermindering wilde hij zijn boekhouding van die transac ties wel aan de politie overhan digen. Probleem was alleen dat die boekhouding zich bevond in een Zwitserse bankkluis, en Theo zat vast wegens invoer van heroïne." „In zo'n geval ben je er nooit zeker van dat het verhaal waar is. Aan de andere kant kun je de kans om eindelijk achter de waarheid over die corruptiever moedens te komen ook niet la ten liggen. Samen met anderen heb ik toen georganiseerd dat Theo door de rijksrecherche per vliegtuig naar Zwitserland is ge bracht". „Bij aankomst in de bank in Zürich wilde Theo echter zon der begeleiders naar de kluis- ruimte. De Zwitserse politie en de rijksrecherche vonden dat niet verantwoord, omdat er vuurwapens in de kluis konden liggen. Theo werd daarom on- verrichterzake teruggebracht naar zijn cel in Nederland. Dat was de hele affaire-Zwitserland. Niets meer en niets minder." - Hoe heeft Hans dat verhaal in de publiciteit kunnen bren gen? „Het toeval wilde dat Theo samen met Hans in hetzelfde huis van bewaring zat. Theo heeft hem verteld wat er in Zwitserland was gebeurd. Ver volgens is hij met het verhaal naar een landelijke krant ge stapt. Ik herinner mij dat ik op de dag van publikatie in de trein naar Amsterdam zat. Tegenover mij vouwde een man dat blad open. Boven een groot verhaal met een foto van mij zag ik vet gedrukt omstreden advocaat-ge neraal staan. In het verhaal werd gesuggereerd dat ik in Zwitserland op eigen houtje aan het pionieren ben geweest en dat ik daarbij ver buiten mijn boekje zou zijn gegaan. Maar zo was het niet. Zulke avonturen kun je als ambtenaar nooit in je eentje organiseren. Zonder me dewerking van bijvoorbeeld de ministeries van justitie en bui tenlandse zaken en van de Zwitserse autoriteiten is een dergelijke reis van een gedeti neerde ondenkbaar." Milieu Jitta: „Politie en justitie hebben inlichtingen uit het criminele milieu nodig om achter zaken te komen. Bij de pastoor en de notaris kun je die informatie niet halen. De politie werft dan ook bewust informanten die zelf in het milieu zitten of er dicht tegen aan." „Soms moet je verklikkers ge bruiken. Wij moeten proberen de waarheid boven tafel te krij gen als een verdachte van een ernstig misdrijf ontkent. Dan vind ik dat alle middelen en technieken mogen en moeten worden gebruikt die de wet ons biedt of die door de rechter worden geaccepteerd. Daar zit de rechtvaardiging in van het werken met informanten, ano nieme getuigen en pseudoko- pers." „Soms kleven daar ook risi co's aan. Bij informanten moet je je telkens afvragen waarom iemand iets vertelt. Natuurlijk wil een informant er beter van worden. Dat is op zichzelf niet kwalijk. Maar je houdt altijd in je achterhoofd dat de informant bijvoorbeeld een concurrent wil uitschakelen of de aandacht van de politie wil afleiden. Als je echter elk risico wilt vermijden, moet je je beperken tot ver dachten die zo vriendelijk zijn vlot te bekennen." „Hans wilde zijn kennis over de Heideree broers wel kwijt toen hij aan zag komen dat hij weer voor enkele jaren achter de tralies zou verdwijnen. Hij vroeg wat er voor hem in zat. De politie kwam met dat ver haal bij mij. Ik heb daama één keer een oriënterend gesprek gehad." - Advocaat Boone heeft u het verwijt gemaakt dat Justitie de roofoverval op de lyejaarde vrouw onnodig op de plank heeft laten liggen. Het slachtoffer zou daardoor veel te lang in on zekerheid hebben verkeerd. „Dat is een onzinverhaal. De roofoverval in Amsterdam werd in februari '89 door drie gemas kerde mannen gepleegd. Eén van de overvallers verloor zijn bivakmuts. Die bivakmuts is veiliggesteld zodat de lucht die eraan zat door een speurhond kon worden gebruikt. Hans was de eerste die voor de sorteer- proef in aanmerking kwam. Maar hij weigerde in eerste in stantie mee te werken. De sor- teerproef met de speurhond kon daardoor pas eind maart 1990 worden gehouden. De hond wees hem onmiddellijk aan en daarmee was het bewijs tejen hem rond. Dat het slacht offer dank zij Justitie drie jaar onnodig in onzekerheid heeft geleefd, klopt dus niet. Evenmin klopt het verwijt dat de zaak pas in februari 1992 tot een berech ting kwam. Dat ligt aan Boones eigen vertragingstactiek. De zaak stond in november '90 voor het eerst op de rechtszit ting. Boone heeft drie maal om aanhouding gevraagd en meer dan twaalf getuigen laten op roepen. Dan ben je zo een jaar verder." - Waarom zouden Hans en Boone u hebben beschuldigd van het uitlokken van een moord en een roofoverval „Ik weet het niet. Boone wekt graag de indruk dat zijn cliënt de enige heilige is in de zitting zaal, en de politie en de officier van justitie de duivels of de boe ven. De verdachte wordt er ook niet beter van. Het gerechtshof te Arnhem en de Alkmaarse rechtbank hebben in elk geval aan de beschuldigingen tegen mij geen enkele waarde toege kend." „Ik vind het echter onthuts end te merken dat de kranten, en met name bijna alle landelij ke bladen, al die onzin vrijwel Hakkekw overnamen. 'Offlcter beschuldigt verdachte' is niets bijzonders, maar een verdachte die de officier beschuldigt, dat is nieuws' Dan blijft gemakkelijk de gedachte hangen 'waar rook is, is vuur'. Vuur dat niet alleen mij aantast in mijn integriteit, maar dat over mijn hoofd heen het hele openbaar ministerie raakt. Vandaar dat ik nu rea geer. Hier was veel rook, stin kende rook zelfs, maar geen vonkje vuur." - Boone heeft in de publiciteit lang geschermd met ern cosset- tcbandje. Waarom hebt u gepro beerd om het heimelijk opgeno men gesprek tussen de verdachte en twee politiemensen niet op de zitting te laten horen? „Mijn bezwaar betrof niet de inhoud van het bandje. Die kende ik niet. Maar goed, zelfs in de visie van de verdachte ging dat gesprek over zijn deel name aan een roofoverval die nooit heeft plaatsgehad. Van uitlokking kon daarom geen sprake zijn, en van enig belang voor de berechting dus even min. Mijn bezwaar tegen het beluisteren van het bandje zat dan ook uitsluitend hierin dat dat zinloos was en zonde van de tijd. Het bandje bewees overi gens het tegendeel van de mis stand die de twee dachten aan te tonen. Ik vind het jammer dat de rechtbank over mijn bezwa ren heen is gestapt. Daardoor is in sommige kranten ten on rechte de indruk gewekt dat het bandje van grote betekenis - U bent de bekendste hoofdof ficier van Nederland. Hoe komt dat „Ik heb altijd een vrij open houding ten opzichte van de pers aangenomen omdat ik vind dat dat bij onze publieke taak hoort. Mijn standpunt is steeds geweest dat het publiek via de media zo vcd mogelijk over onze schouder mee moet kunnen kijken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5