'Het was een duidelijke hinderlaag' Verkeershinder ZATERDAG 14 MAART 1992 'Op 17 maart 1982 stierven hier de Nederlandse journalisten Koos Koster, Jan Kuiper, Hans ter Laag en Joop Willemsen/in het uitoe fenen van hun beroep/op zoek naar de waarheid'. Een IKON-tele- visieploeg hing de sobere gedenkplaat enkele weken geleden op aan een boom op De Plek, een landweg bij het dorpje Santa Rita in El Salvador. Werden de Nederlanders destijds doelbewust doodgeschoten door het leger of was er sprake van een misver stand? Ondanks de vele onderzoeken en getuigenissen blijft de toedracht van het gebeuren raadselachtig. Een terugblik, tien jaar na de schietpartij. Maar vehkeukiiinder? H»i zoiets verkeershinder? Op het eerste gezicht leek het me een raar woord. Geluidshinder is hinder ten gevolge van geluid, hinderlijk geluid. Zou dan niet verkeershinder eigenlijk hinder moeien zijn ten gevolge van het verkeer, hinderlijk verkeer? Toch werd met dat bord in de berm wel de gelijk bedoeld dal hei verkeer hinder zou on dervinden. Dus niet hinder door hel verkeer maar hinder voor het verkeer. Eigenlijk zo gek nog niet. als je denki aan verkeerscontro le, wat toch ook controle is die het verkeer ondergaat. Naast verkeerscontrole is ver keershinder wel begrijpelijk. Maar laten we dan eens verkeerscontrole, paspoortencontrole en snelheidscontrole vergelijken met politiecontrole. Dan is het in eens niet de politie die gecontroleerd wordt maar juist de instantie die controleert. Ik be doel: zo simpel is het allemaal niet. Om nog maar te zwijgen van grenscontrole, waarbij het niet de grens is die gecontroleerd wordt en al evenmin de instantie die controleert, maar de plaats waar de controle plaatsvindt. Dood IKON-ploeg in El Salvador blijft ook na 10 jaar raadselachtig nalisten aansluitend om geen risico te nemen door streken te bezoeken waar de 'terroris ten' opereerden. De leger-versie van het gebeurde bleek sterk af te wijken van andere getuigenissen. Journalisten die onmiddellijk naar de plek des onheils gingen, hoorden bijvoorbeeld van plaatselijke boeren dat de schietpartij niet langer dan tien minuten had geduurd. En, belangrijker, dat het leger de streek niet regelmatig bezocht, zoals het had beweerd. Het zou in het gebied de afgelopen maanden juist zeer rustig zijn geweest. Een functionaris van het mortuarium waar journalisten de lichamen vonden, zei dat Koster en Willemsen volgens hem van dicht bij door het hoofd waren geschoten. Verder bleek dat de kleding van de vier was uitge trokken en verwisseld, wat in een spontaan vuurgevecht een niet erg logische handeling lijkt. Schok De schok in Nederland was groot. El Sal vador, tot dan een ver weg gelegen bananen republiek vol geweld, lag ineens om de hoek. Minister Van der Stoel van buitenlandse za ken beloofde een grondig onderzoek en stuurde de Nederlandse ambassadeur in Mexico-Stad, baron J.C.P. Speyart-van Woerden, naar El Salvador. Van Woerdens missie haalde nauwelijks iets uit. Tijdens zijn bezoek werd hij voortdu rend begeleid door vertegenwoordigers van president Napoleon Duarte, sprak hij alleen met Duarte-getrouwen en verplaatste hij zich per luchtmachthelikopter. Ook bleek hij vol gens Schmeitz nauwelijks op de hoogte van de situatie in El Salvador. „Hij had weinig in zicht in de zo cruciale rol van het leger, en dat mag je van een ambassadeur toch wel verwachten." De Nederlandse regering, gealarmeerd door berichten dat het onderzoek dreigde mis te lopen, deed een tweede poging en stuurde de diplomaat en woordvoerder van Van der Stoel, Jan Willem Bertens, voor een geheime missie. Zijn komst lekte echter uit door onhandig manoeuveren van nota bene het ministerie van buitenlandse zaken zelf. Bertens kreeg ondanks aandringen boven dien geen toestemming om met de sergeant van de legerpatrouille te spreken. In het op 14 april verschenen rapport van Buitenlandse Zaken werd de officiële verkla ring van El Salvador 'ten dele ongeloofwaar dig en aanvechtbaar' genoemd. „Het staat vast dat de vier leden van het IKON-team zijn gedood door gericht vuur uit handvuurwa pens en mogelijk een mitrailleur van solda ten behorend tot het geregelde Salvadoraan se leger Het IKON-team is ofwel bij toeval op de legerpatrouille gestuit, ofwel in een hinderlaag gelopen die de legerpatrouille voor hen had gelegd." Hinderlaag Dat er sprake is geweest van een hinderlaag, staat voor Schmeitz als een paal boven water. Niemand minder dan Todd Greentree, de militaire attaché van de Amerikaanse ambas sade, liet een dag na de moord Schmeitz een reconstructietekening zien, waaruit duidelijk bleek dat de guerrilleros en de IKON-ploeg door het leger waren opgewacht. Een theorie die later werd ondersteund door de verkla ring van de enige overlevende van de schiet partij, de guerrillero met de schuilnaam Mar tin. Bovendien verklaarde de legersergeant opdracht voor de patrouille te hebben gekre gen. „De vraag is niet of er sprake was van een hinderlaag, maar tegen wie die gericht was," aldus Schmeitz. „Tegen een aanvoer- route van het FMLN, of tegen de journalisten om een voorbeeld te stellen." Beide mogelijkheden zijn reeël. In 1986 verklaarde de overgelopen guerrilla-com mandant Miguel Castellanos, dat hij de mis sie van het IKON-team had afgefaden omdat de route die ze zouden gebruiken mogelijk bekend was geworden bij het leger. Hij zei de guerrilleros een alternatieve weg te hebben voorgesteld. Het IKON-team was van deze zaak volgens Schmeitz niet op de hoogte. De aanwijzingen dat er een hinderlaag voor de journalisten is gelegd, zijn talrijk. Koster was vijf dagen voor zijn dood door de Policia de Hacienda van zijn bed gelicht en urenlang verhoord over zijn vermeende con tacten met het FMLN. Kolonel Francesco Moran waarschuwde hem dat niet zou wor den toegestaan dat journalisten met 'subver sieven' sympathiseren. Een dag later werd in de plaatselijke kranten een foto van de Ne derlanders geplaatst en kwamen er telefo nisch anonieme bedreigingen binnen. Op 17 maart werd bovendien een dodenlijst gepu bliceerd, opgesteld door aan het leger geli eerde doodseskaders, waarop niet de namen van de Nederlanders, maar wel die van ande re buitenlandse journalisten stonden. Vanwege deze onheilstekens is wel gesug gereerd dat Koster en zijn ploeg te veel risico hebben genomen. Schmeitz wijst dat reso luut van de hand. „Je zit nu eenmaal in een oorlogsgebied en je doet verslag of niet. Als je kiest om het wel te doen, brengt dat risico's met zich mee. Als Peter d'Hamecourt (NOS- journaal, red.) wordt neergeschoten terwijl hij verslag doet in Nagomo-Karabach, is hij dan stom geweest?" „Natuurlijk heeft het IKON-team stevig ge discussieerd over wel of niet gaan. De arres tatie van Koos was niet niks, en een ander had misschien besloten om het land uit te gaan. Maar er waren voortdurend schermut selingen tussen het leger, de veiligheidsdien sten en de pers. Een journalist die naar een kazerne ging, liet zijn collega's steevast we ten: als ik over een uur niet terug ben, is er iets gebeurd." Vergiffenis Ook na een tweede missie van Bertens, die toen met de sergeant, de legercommandant en enkele soldaten sprak, luidde de conclusie dat er geen sluitend bewijs was voor moord met voorbedachte rade. Die conclusie staat nog steeds. In 1987 vroeg president Duarte tijdens een werkbezoek aan Nederland welis waar om vergiffenis en werd heropening van het onderzoek door het Hooggerechtshof in San Salvador aangekondigd, maar daarbij is het gebleven. De rechter die het onderzoek Na een halfuur in de file te hebben gestaan, kwamen we bij de plaats des onheils. De weg was gedeeltelijk opgebro ken en er werd geheid. Dat er geheid werd, hadden we al ge dacht. Vlak bij het opgebroken stuk stond in de berm een groot bord dat ons waarschuwde voor verkeershinder wegens heiwerkzaamheden. Dat van die hinder hadden we eerlijk gezegd ook al gedacht. Guerrillero 'Martin', de enige overlevende van de schietpartij, tijdens een perscon ferentie in Den Haag. FOTO ANlfO 1/1 oensdag 17 maart 1982. El 1W Salvador wordt verscheurd W W door een bloedige burgeroor log. Aan de vooravond van de verkiezingen werken Koos Koster (46 jaar, medewerker i van onder meer IKON en Trouw), Jan Kuiper j (40, IKON-redacteur), Joop Willemsen (42, I cameraman) en Hans ter Laag (25, geluids man) voor de IKON aan een reportage. Het eerste deel is al klaar, gemaakt in het gebied dat door de militaire junta wordt be- heerst. Het tweede deel moet gaan over het gebied dat onder controle staat van het links verzet, het Nationaal Bevrijdingsfront Fara- bundo Marti (FMLN). Voor dit laatste deel gaan de vier die mid dag met een huurauto vanuit de hoofdstad San Salvador op pad richting Santa Rita, een dorp in de noordelijke provincie Chalatenan- go, niet ver van de militaire basis El Paraiso. Onderweg pikken ze twee contactpersonen op en stoppen in een restaurant. Daar raakt Koster in gesprek met een agent in burger van de Policia de Hacienda. Weer op weg worden ze enige tijd achtervolgd door een door de Salvadoraanse geheime dienst veel gebruikt type auto, een Cherokee-jeep. De gelegenheidschauffeur, de Duitse jour nalist Armin Wertz, zet het team en de twee FMLN-strijders om vijf uur af op de plek waar zé drie andere guerrilleros zullen ont moeten. Na de ontmoeting rijdt Wertz weer terug naar de hoofdstad San Salvador. Kort na zijn vertrek duikt een patrouille van het Salvadoraanse leger op en komt in een vuur gevecht een eind aan het leven van de jour nalisten en vier van de vijf verzetsstrijders. Verklaringen Het nieuws bereikte Jan Schmeitz, toen cor respondent voor Trouw, VARA en De Tijd, nu eindredacteur van IKON's Kenmerk, in »de vroege ochtend van 18 maart. Howard Lane, persofficier van de Amerikaanse ambassade, belde hem op en liet de naam van een de vier IKON-journalisten vallen. Wist Schmeitz waar ze waren? Schmeitz hield zich op de vlakte: „Aan Amerikanen ging je niet vertel len dat je collega's zich in guerrillagebied op hielden. Bovendien wist ik het niet precies." Vervolgens vertelde Lane dat er 'iets ern stigs' was gebeurd, dat er doden en gewon den waren gevallen, en noemde nog een naam. Schmeitz vroeg in welk ziekenhuis de journalisten lagen. Daarop vertelde Lane dat ze dood waren. Het Salvadoraanse leger was er snel bij met een verklaring. De vier leden van het IKON- team waren, aldus het leger, omgekomen tij dens een veertig minuten durend vuurge vecht, dat om 18.00 uur uitbrak tussen de FMLN-strijders en een toevallig in de buurt patrouillerende legereenheid. Het leger zei liet incident te betreuren, en verzocht jour- ie verkeersagent past bij het verkeers bord. het verkeerslicht en de verkeersregel: is een agent voor het verkeer, zoals het een bord. een licht en een regel is voor het verkeer. Maar het verkeersslachtoffer en het verkeersongeval zijn er ten gevolge van het verkeer. Evenals de verkeersdode, wat ik i afschuwelijk woord vind dat steeds vaker gebruikt wordt. Het heiblok is om mee te heien. Het offerblok tsja, niet om mee te offeren, maar het heeft toch met offeren te maken, zoals het schrijfblok bij het schrijven hoort en de start blokken zijn er om te starten. Zijn de struikel blokken er om te struikelen? Het heeft alle maal wel met blokken te maken, maar het is toch in al die woorden anders. Als je nadenkt over woorden als waterover last overlast door water) of geheugenstoor- s stoornis van het geheugen), begrijp je eens de normaalste woorden niet meer. Hoe zit bij voorbeeld verkeersopstopping in elkaar? Is dat een opstopping door het ver keer, of is het een opstopping voor het ver keer? En burengerucht: is dat mijn gerucht dat de buren ondervinden, of is het hun ge rucht dat ik ondervind? Met andere woorden is het gerucht voor de buren of genicht door de buren? Misschien wel allebei, zoals ouder liefde ook zowel de liefde is van ouders voor hun kinderen als van kinderen voor hun ou dere. Samengestelde woorden, zoals verkeers hinder, politiecontrole en startblokken blij ken steeds weer verrassend eigenzinnig te zijn. Overal anders en onvoorspelbaar. Neem j de oogarts, de kinderarts en de dieren arts. Je denkt: dat is duidelijk, dat zijn artsen voor ogen, voor kinderen of voor dieren. Maar dan komt de huisarts die de duidelijk heid verstoort. Bij de slagers hebben we de paardenslager die paarden slacht, terwijl de modelslager geen modellen slacht. Vindt u tarwemeel, rijstemeel en vismeel nogal lo gisch? En kindermeel dan? De jaszak, de broekzak en de mantelzak zijn alleen maar duidelijk zolang je niet denkt aan de rugzak. En de slaapzak is weer een ander geval Wie nu nog steeds denkt dat hij de betekenis van samenstelingen best kan opmaken uit dc betekenis van dc delen, zou eens kunnen r denken over speculaasbrokken. Zijn dat ui teraard brokken van speculaas? Is dat van zelfsprekend? Vergelijk die speculaasbrokken dan eens met hondebrokken. Kortom, verkeershinder is misschien zo gek nog niet. Het mortuarium met de lichamen van de vier journalisten. Vol gens een functionaris waren Koster en Wil lemsen van dichtbij door het hoofd ge schoten en was de kleding van de vier uitgetrokken en ver wisseld. FOTO AP zou leiden, bezweek voor bedreigingen met de dood en vertrok naar het buitenland. Heeft Nederland genoeg gedaan om de waarheid te achterhalen? Schmeitz: „Ik vond en vind nog altijd dat de regering via de VS meer druk op El Salvador had moeten uitoe fenen. Er is een aantal harde stappen gezet, door de missies te sturen en bij de VS aan te dringen op ondervraging van de soldaten. Maar er had veel meer duidelijkheid moeten komen. Dat verzetsstrijder 'Martin' in Neder land kwam getuigen, was bepaald niet de verdienste van Buitenlandse Zaken. De reac tie van het ministerie op het bericht dat de onderzoeksrechter op het punt stond om het land te verlaten, luidde: 'Nou en?' Het is een pijnlijke zaak gebleven." 'Martin', die misschien nog enige aanvul lende informatie had kunnen geven, werd in 1985 gedood bij een helikopteraanval. De sergeant en de soldaten van de patrouille zijn nooit aan kruisverhoor onderworpen. De twee Amerikaanse adviseurs die zich tijdens de schietpartij in de kazerne van El Paiso ble ken op te houden, hebben een spreekverbod. Er is, concludeert Schmeitz, al met al weinig hoop op dat de vele vragen rond de dood van Koster en de anderen ooit zullen worden be antwoord. Met de op 1 februari afgekondigde algeme ne amnestie voor politieke misdaden worden tienduizenden moorden, veelal toegeschre ven aan leger, veiligheidsdiensten en rechtse doodseskaders, in El Salvador grotendeels onder het tapijt geveegd. Alleen een aantal van de grofste misdaden van 12 jaar burger oorlog wordt onderzocht door een 'commis sie van de waarheid'. Prijs Mensenrechtenorganisaties in El Salvador willen bij de commissie ook de zaak van de vier journalisten aankaarten. Schmeitz ver wacht er niet veel van. De drie buitenland se commissieleden krijgen, tot woede van de mensenrechtenorganisaties, maar zestig dagen de tijd voor hun onderzoek. „Die ter mijn is zo kort om, zoals het officieel heet, de betrokkenen niet te lang in twijfel te laten zit ten over eventuele vervolging. Maar ook als er wel schuldigen worden aangewezen, is het zeer twijfelachtig of die worden vervolgd. De commissie rapporteert aan het parlement, waar de regeringspartij Arena het voor het zeggen heeft." Wat dat betreft biedt het vredesakkoord weinig hoop op gerechtigheid voor de vele slachtoffers van martelingen en dc nabe staanden van de 40.000 tot 50.000 Salvadora- ncn die buiten de eigenlijke gevechten zijn gedood. Zoals Schmeitz het zegt: „De bevol king wordt geacht de hele oorlog uit te wis sen, uit te bannen. Dat is veel gc\Taagd als je gezin is vermoord, als je de niet bestrafte da der voorbij ziet komen in z'n Mercedes, ter wijl je het zelf slecht hebt. Dat is misschien de prijs die je moet betalen voor het vredes proces in EI Salvador."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 43