Het stenen tijdperk van de Ianomami T\ De Ianomami-Indianen leven diep in het oerwoud van de Amazone. Wie hen ziet, denkt aan een plaatje uiteen antropologieboek. De Indianenstam leeft namelijk nog steeds in het stenen tijdperk. Voor zo lang het duurt tenminste, want de 'beschaving'rukt al aardig op. Contacten met rubbertappers en goudzoekers bezorgden de Ianomami moderne gemakken als lucifers, zaklantaarns en messen en ongemakken als griep (een voor hen onbekende ziekte). Een bezorgde pater Carlos Zacquini, die al jarenlang bij de Ianomami woont: ,,Hier worden duizenden jaren cultuur in een paar weken ingehaald. Het evenwicht is gemakkelijk verstoord en er is geen tijd om te ontdekken wat goed en wat kwaad is. rJATERDACS fZ ZATERDAG 14 MAART 1992. De Ianomami hebben hun reser vaat deels te danken aan de be langstelling en pressie van het buitenland. Zelfs prins Charles heeft zich aangemeld voor een ex cursie. 'fOJOMICHH PltlAND(RS die de goudzoekers meebrachten. De rivieren raakten vervuild door kwik, waarmee goud wordt gezuiverd. Ook hielden de Indianen op met het verbouwen van voedsel, want ze kre gen rijst en macaroni kado van de nabe. Het was je reinste volkerenmoord. De Ianomami hadden hun eigen verkla ring. Als de xaman een zieke geneest, stuurt hij de slechte geesten naar de ondergrondse wereld. Doordat de goudzoekers grond op spoten en gaten groeven, ontsnapten de kwade geesten. De goudzoekers zijn inmiddels met harde hand grotendeels uit het gebied verwijderd Maar de sporen van hun blanke beschaving zijn in Catrimani zichtbaar. De gescheurde T-shirts bijvoorbeeld of de plastic slippers die sommige Ianomami dragen. De slokjes om vuur mee te 'wrijven' hebben plaatsgemaakt voor lucifers. Veel mannen hebben zaklan taarns en messen. En een groep van acht zwart-rood beschilderde Ianomani vertrekt in een metalen boot met buitenboordmotor naar een feest in een dorp acht dagen reizen verderop. Pater Carlos Zacquini is bezorgd. „Ik ben niet tegen ontwikkeling", legt hij uit. „Iedere cultuur ontwikkelt zich. maar dat is een ge leidelijk proces. Hier worden duizenden ja ren in een paar weken gedaan. Het even wicht is gemakkelijk verstoord en er is geen tijd om te ontdekken wat goed en wal kwaad is." Sommige verworvenheden creëren bo vendien afhankelijkheid. De buitenboordmo tor heeft benzine nodig. Dat betekent einde van de vrijheid en een onvermijdelijke inte gratie van de Ianomami in de geldeconomie Zelf verkeert de pater voortdurend in twij fel, want hij wil niet paternalistisch zijn. Kle ren bij voorbeeld, moet je die geven als ze er om vragen? In het bosleven zijn klerenOn handig; ze scheuren en worden smerig en aan wassen doen de Ianomami niet. Nee dus Wat hij ze wel heeft gegeven? „Messen rp scharen, want dat leek me praktisch En ge neesmiddelen Bij het twee bedden grote zie kenhuisje van de missiepost wacht iodefë ochtend een groepje indianen op vitaminen, een prik of een jodiumwatje van een 'buiten landse' xaman Metalen pannen heeft Carlos Zacquini al tijd uit het zicht gehouden. „Want ze hadden hun eigen aardewerken potten." Zijn voor zichtigheid bleek voor niets. Alle vrouwen ko ken hun maniokpap nu in roestvrij staal, ka dootje van de goudzoekers. Zelfs God ont houdt de pater zijn indianen „Ze hebben hun eigen voorvaderen en mythologie", zegt hij met een brede grijns. Het bezoek van de blanken heeft altijd on geluk gebracht, zegt Petro in een vertaling van pater Carlos. „Vroeger hadden we ge noeg bananen en vlees. Onze buik was altijd vol. Nu hebben we ziekten en honger Karr» ra (56), de andere xaman van Catrimani, be aamt het. ..Als ik een blanke zie. denk ik meteen aan ziekten.'' Voor Karera zijn de blanken daarom slecht Toch zijn er dingen die Karera graag zou wil len overnemen. „Lezen en schrijven Zodat wc meer begrijpen en weten hoe we de blan ken moeten vertellen dat zij in hun eigen bos moeten blijven." Dat de blanke stam wetten heeft gemaakt, grenspalen heeft geslagen en beslist over hun grond en leven, lijkt aan Pe tro en Karera voorbij te gaan. Wat vinden ze van Brazilië? Petro denkt diep na Dan zegt hij: „Wat is dat, Brazilië?" Volgende keer. hoe Brazilië heel even Ne derlands Irezit laas. In 1637 arriveerde graaf Mounts aan Nassau, een achterneef aan Willem aan Oranje, in de Braziliaanse kuststad Recife. Zei en jaar later vertrok hij weer, omdat de 'kolonie' te weinig opleivr de Tot spijt aan de Brazilianen, die nu het hoofd moesten bieden aan de Porlugezeti) H M e takken slaan met kracht op de U voorruit. Door het open raam dwarrelen de bladeren naar bin nen. iedere gewonnen meter is een oorver dovende symfonie van krakend, knappend en klappend hout. Voor ons is het groen, bo ven ons is het groen en achter ons sluit het gebladerte zich weer. Het is drie uur geleden dat de vrachtwagen pioniersstad Boa Vista in Noord-Brazilië uit reed. Als een film maar dan in omgekeer de volgorde zijn de diverse stadia van ver overing van het Amazonewoud voorbijge trokken. Allereerst het wijdse centrum dat hoort bij een stad die op de tekentafel werd uitge dacht. Daarbuiten de gordel van ellende: dui zenden emigrantenfamilies in houten kip penhokken op een zandvlakte. Daarna het aarzelende begin van wat de gouverneur "ons agro-industrieel complex" noemt: si naasappelplantages, een pluimveehouderij en wat koeien op een heuvel. Als het asfalt ophoudt, verdwijnen ook de president George Bush geleidelijk uit het landschap. Het staan; hij had een bezoek zoekster zien. Mijn sportschoenen en tan den trekken veel bekijks. Er wordt ongegeneerd gewezen en gelachen. Een klein meisje verza melt moed en voelt onderzoe kend aan mijn kleren. Er leven ongeveer 9.000 Iano mami-Indianen in Noord-Brazi lië, verspreid over twintig dor pen. Aan de andere kant van de grens in Venezuela wonen nog eens 10.000 Ianomami. Enkele maanden geleden zette president Fernando Collor van Brazilië zijn handtekening onder een inmiddels omstre den decreet waarmee het Indianenvolk 95.000 vierkante kilometer oerwoud officieel in 'bruikleen' krijgt. Dat is bijna drie keer de oppervlakte van Nederland voor een dorps bevolking zo groot als die van Voorhout of Landsmeer. De Ianomami hebben hun reservaat deels te danken aan de belangstelling en pressie van het buitenland. Zelfs de Amerikaanse i hun be- dorp aan- front van de kolonisatie bestaat slechts uit af vankelijk op zijn agenda staan, toen hij vorig bord met een naam in het gras. De enige aanwijzing dat wie hier de berm in duikt en kilometers lang een spoor volgt op een gegeven ogenblik een fazenda, een boer derij, tegenkomt. Bij de i jaar Brazilië bezocht. Ook prins Charles heeft zich aangemeld voor een excursie. De Iano mami zijn namelijk bijzonder: ze leven nog steeds in het stenen tijdperk. Ze hebben geen schrift, geen kleren, houdt de blanke beschaving slechts primitieve werktuigen en leven van de opeens op. 'Streng verboden toegang zonder tóestemming. Territorium van de Ianomami- Indianen' luidt de tekst op een bord van Funai, het regeringsbureau voor Indianen, op de andere oever. De bagage en passagiers worden overgeroeid en daar gaat de tocht verder in een andere vrachtwagen. Keelklanken Er zijn nog zeker twee uur te gaan, schreeuwt pater Carlos Zacquini (54). Hij zit gekleed in korte broek £n plastic slippers achter het stuur en jaagt met bewonderswaardige snel heid het logge gevaarte door het oerwoud. Hij kwam ooit voor een paar maanden, maar zit al 26 jaar bij de Ianomami. Pater Carlos, geboren in de Italiaanse Do- lemieten, is een van de stichters van Catri mani, de enige katholieke missiepost in het gebied van de Ianomami. De missiepost en de vijf maloca's (Indianenhutten) erom heen vormen het einddoel van onze tocht. De taal van de Ianomami leerde pater Carlos zich zelf. Jarenlang schreef hij de klokkende keel klanken op. Door steeds maar uitproberen, "achterhaalde hij de betekenis. Zo ontdekte 'ffij onder meer d^t de Indianen zichzelf Iano mami (mensen) noemden. De antropologen hadden hen jarenlang met een verkeerde naam aangeduid. Op de vloer van de vrachtwa gen schuift het relatiegeschenk heen en weer. Een plastic zak met vishaken, spiegels en kralen. Een geschenk dat geheel spoort met de lijst 'verantwoorde giften' van het regeringbureau voor In dianen. Want „de Indianen zijn erg teleurgesteld als u geen ka- dootje mee neemt", waarschuw- Eggle de functionaris uit Brasilia voor vertrek. De drie Ianomami die achterin de bak meereizen, schudden heen en weer. Ze heb ben de grootste lol als een van hen wordt geraakt door een tak. Twee keer wordt onderweg ge stopt. Om te vissen („hebben we vanavond weer wat te eten") en om een verdwaalde schilpad te vangen. Ook die zal later in de' •*pan verdwijnen. Als de vrachtwagen ter plekke arriveert komen blote jongetjes met pijl én boog in de hand aan gerend. De meisjes .torsen hun kleinere broertje of zusje op de heup mee. De volwassenen blij ven op afstand kijken. De Iano mami zijn klein en rank ge bouwd en allen lopen barrevoets. Mannen hebben nauwelijks haargroei op hun lichaam. Er zijn fraai beschilderde, bijna naakte vrouwen bij met sprietige stokjes die uit hun kin steken als gezichtsversiering. De jonge mannen hebben zwarte verfstre- pen op de wangen. Oude man nen lopen spiernaakt met het verschrompeld geslachtsdeel omhooggeknoopt aan een touw dat losjes om de heupen hangt. Een plaatje uit het antropologie boek, maar dan in het echt. De verbazing is wederzijds. On der veel gegiechel wordt de be- jacht en visserij. Hun landbouw is primitief en slechts voor eigen gebruik. Na een paar jaar wordt de hele boel opgepakt en een paar kilometer verderop een stuk grond afgebrand en een nieuwe hut gebouwd. Geschiedenis is voor de Ianomami een leeg begrip. Terwijl wij de Vikingen en de Hoekse en Kabeljauwse Twisten afwerkten, Willem van Oranje begroeven, Napoleon overleefden en de eerste mens op de maan zagen wandelen, bleven de Ianomami dui zend jaar dezelfden. Ze roeiden in hun kano op de rivier, joegen ep wilde zwijnen, weef den hun hangmatten en verbrandden hun doden. Ook nu nog worden doden gecremeerd. Want, zeggen de Indianen, de geest klimt na de dood uit het lichaam, maar de shwara, de duivels van de ziekte, blijven. Daarom moe ten lijken worden gecremeerd, de botten fijn gestampt en mag er nooit meer over de dode worden gesproken. Hun wereld heeft zijn eigen logica die niets te maken heeft met het moderne Brazilië met zijn anti-conceptiepil. Ianomami praktizeren kindermoord als middel om hun aanwas te reguleren. Een vrouw die baart, terwijl ze nog een peuter moet verzorgen, verstoot de nieuwkomer. De baby wordt gestikt in blade- Indianen leefden eeuwenlang in isolement dankzij het oerwoud Moord? Nee, voor een Ianomami maakt een net geboren baby deel uit van de natuur, totdat het door de moeder wordt opgepakt en aan de borst gelegd. Pas dan hoort het er bij. Daarom zullen Ianomami ook nooit kip pen, geiten of andere huisdieren opeten. Dat staat voor hen gelijk aan kannibalisme. Vis is tegenwoordig de belangrijkste eiwitbron. Gemeenschappelijk Veel gebeurt gemeenschappelijk bij de Iano mami, Jagen betekent dat de hele familie, in clusief de kinderen, twee weken het bos in trekt. Ook wonen doen ze allemaal met el kaar: in de maloca, de reusachtige kegelvor mige hut van palmblad met een rookgat in het midden. Er kunnen zo n 120 hangmatten in de maloca en ieder gezin stookt er zijn ei gen vuurtje. Veel, inclusief de gesprekken en de ruzies, zijn gemeenschappelijk bezit. De liefde wordt bedreven buiten in het veld of in de hangmat. Maar dan op zijn Ianomami's: heel stil en zonder zichtbare bewegingen. Een bewoner vertelt vis te hebben gezien in een zijarm van de Catrimani. Het hele dorp vertrekt in ganzepas naar de rivier. De nabe (buitenlander, zoals alle niet-Ianomami inclusief andere Indianen worden genoemd) mag mee. De kreek met vis blijkt ongeveer twintig minuten lopen van de maloca. De gids duikt het bos in. We klimmen, dalen, slaan takken en kriebelbeesten van het lijf en glibberen vervolgens door een beek. De kin deren gaan joelend vooruit. Grootvader speurt omhoog en scheurt enkele takken van een boom. Als bij een ritueel neemt iedereen zijn plaats in. De jongens vatten post op grote stenen in het water en spannen de bogen. De mannen lopen iets verder stroomopwaarts en jagen de vis naar beneden. De vrouwen stampen het groen dal zij meedragen in de mand op hun rug. De gekneusde blaadjes worden vervolgens in kleinere mandjes door het water getrokken. Binnen drie minuten voltrekt zich eeri Wie de Ianomami-Indianen ziet denkt a i plaatje uit een antropologieboek. wonder. De vissen die even te voren nog voorbij schoten, beginnen dronkemansge drag te vertonen. Ze draaien, botsen en springen uit het water, amechtig happend naar lucht. Wat is er aan de hand? De ge kneusde blaadjes laten een gif los dat het zuurstof uit het water haalt. De peuters wer pen zich te water. Beet! Alweer een vis spar telend in de kleine knuistjes. Een kind kan de was doen dank zij dit wondergif. Opa kijkt niet op of om, maar vlecht manden. Als de sessie is afgelopen, dragen de jongens zeven tig kilo vis mee naar huis. Ziekten Toen de Portugese ontdekkingsreiziger Pedro Cabral voet aan wal zette in wat nu Brazilië is, leefden daar ongeveer vijf miljoen India nen. Nu zijn er nog 130.000 over. De blanken keken niet op een Indiaan meer of minder. Ook dunden de gelederen uit door besmette lijke ziekten, huwelijken buiten de gemeen schap of emigratie naar de stad. De Ianomami bleef dit alles bespaard, doordat het oerwoud een eeuwenlang isole ment garandeerde. De maloca's die zich rondom de missiepost Catrimani bevinden de verste op acht uur lopen en het dorp Demini zijn de enige gemeenschappen die over land te bereiken zijn. Wie andere dor pen wil bezoeken, moet een vliegtuigje hu ren. Liefst een met een piloot die ook zonder verkeerstoren na drie uur vliegen over het dikke, donkergroene tapijt de weg weet. De afgelopen drie jaar verdwenen acht vliegtui gen zonder enig spoor achter te laten. Petro, een 58-jarige xaman (vrij vertaald: medicijnman), zag voor het eerst blanken in Catrimani toen hij ongeveer dertien jaar was. Het waren rubbertappers, die per boot het oerwoud introkken. Ze bleven een paar maanden. Toen daama twee meisjes plotse ling overleden aan griep tot dan toe onbe kend gaven de Ianomami de rubbertap pers de schuld. „Als wraak hebben we een rubbertapper vermoord", vertelt Petro. Vanuit het perspectief van de Ianomami is het oog-om-oog-tand-om-tand. Jacques Li- zot, de Franse antropoloog, schrijft in zijn boek 'Le Cercle des Feux' (De cir kel van het vuur) over het waar om. Volgens de Ianomami is al tijd iemand verantwoordelijk voor een dode. Meestal de vij and, de nabe. Deze hebben hun xamannen slechte geesten laten sturen. Wraak is nodig om erger te voorkomen. Als de gedupeer den niet onmiddellijk revanche nemen, denkt de vijand dat de Ianomami zwak zijn en zal hij wederom toeslaan. Na de rubbertappers bleef het lang stil. De bouwvakkers van de weg brachten in de jaren zeven tig nieuwe ziekten. Ongeveer duizend Ianomami stierven aan een mazelenepidemie. De Iano mami waren bang. Dit waren sterke boze geesten. Ze lieten de maloca's in de steek en sloegen op de vlucht. Daardoor ver spreidde de epidemie zich nog sneller. In de regfo Catrimani leg de de helft van de Ianomami het loodje, weet pater Carlos Begin jaren tachtig lekte uit dat het meest primitieve volk ter wereld bovenop een schat aan edelmetalen leeft. In de rivieren liggen goud en wat diamanten en in de grond zit behalve goud veel, heel veel linerts. Volgens sommigen hoort de tinertsvoor- raad tot de top vijf in de wereld. Voor de Ianomami betekent goud niets. Maar het bericht bleek voldoende om een volks verhuizing te ontketenen. Op het hoogtepunt bevonden zich 40.000 goudzoekers in het gebied en werd er per maand twee ton goud geproduceerd. Ongeveer 2.000 Ianomami stier ven aan tbc. resistente varianten foto Michel PiiiAHDffts van malaria en andere ziekten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39