Moskou gaf tonnen aan communisten Binnenland Biggen op het droge Rijk decentraliseert voor 85 miljoen gulden Ook TROS gaat niet op commerciële toer Anne Frank-stichting onderscheiden Politiebond ziet niets in 'tienerteam' De Vries denkt toch richting ontkoppelen ZATERDAG 14 MAART 1992 Aljrmeefl NedWindsPfTiburcau GPD GemeerochjppeVce Pe»*Vf\t epe Terwijl hij zelf tot over zijn enkels door het water moet waden, brengt een boer in het Gelderse Epe een van zijn biggen In veiligheid. Door de zware regelval was een beekje achter de boerderij danig buiten zijn oevers getreden. FOTO ANP MARTIN HOLLERING Op werk 4,5 miljoen gewonden Jaarlijks raken 4,5 miljoen mensen in Europa gewond tijdens hun werk. Volgens officiële tellingen hebben 8.000 ongevallen een dodelijke afloop. Ruim eenderde van de slachtoffers werkt in de bouw. Daarom gaf de Europese Gemeenschap deze week het startsein voor het 'Europese jaar voor veiligheid, hygiëne en gezondheid op het werk'. De veiligheid in de Europese bouwnijverheid staat daarin centraal. Exacte cijfers over slacht offers in Nederland zijn niet bekend. Per jaar worden 60.000 ongevallen gemeld, maar volgens de meeste deskundigen ligt het werkelijke aantal ruim twee keer zo hoog. In Nederland hebben jaarlijsk zeker vijftig ongevallen een dodelijke afloop. Buitenlands treinkaartje veel duurder Vanaf 1 mei moet een gezin met twee kinderen voor een bui tenlandse treinreis 50 procent meer betalen. Dat komt door het verdwijnen van de gezinskorting. Andere reizigers naar het buitenland hangen tariefsverhogingen van 25 procent en meer boven het hoofd. Dat meldt de Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) die daarover inmiddels bij de Nederlandse Spoorwegen heeft geprotesteerd. Volgens Rover zijn in de be richtgeving over Euro 92 - de vereenvoudigde verkoop van bui tenlandse treinkaartjes - „negatieve aspecten" onderbelicht ge bleven. Niet alleen worden er naar minder bestemmingen dan voorheen kaartjes verkocht, ook zullen er minder voordelige kaartsoorten worden verkocht, klaagt Rover. 'Orgaantoerisme niet te vermijden' Als de wachtlijsten voor orgaantransplantaties niet veel korter worden, valt er haast niet aan te ontkomen dat mensen or gaantoerisme gaan bedrijven, dat wil zeggen hun heil in het buitenland gaan zoeken. Daarom moet de overheid alles op al les zetten om de vraag naar en het aanbod van organen beter op elkaar te laten aansluiten. Dat zei dr. G.G. Persijn van Euro transplant uit Leiden gisteren op het in Rotterdam gehouden symposium 'Orgaanwerving in Europa'. Volgens hem wachten 1.400 Nederlanders op een nier, 614 op een hart en 226 op een lever. Van de nierpatiënten wacht ruim 10 procent al langer dan vijf jaar. Van de wachtende hart en leverpatienten sterft 20 procent uiteindelijk nog voor zij aan de beurt zijn voor een transplantatie. Zorg werd 11,4 procent duurder De kosten die particuliere ziektekostenverzekeraars vorig jaar moesten maken om tegemoet te komen aan de verplichtingen jegens hun klanten, lagen 11,4 procent hoger dan het daar daarvoor. Dit heeft de overkoepelende organisatie van particu liere verzekeraars, het KLOZ, gisteren laten weten. De stijging in 1991 valt nog iets hoger uit dan de eerder door het KLOZ ge raamde 10 procent. De verzekeraars verwachten dat de kosten in 1992 met 5 a 6 procent omhoog zullen gaan. haags redacteur Het rijk wil dit jaar voor 85 mil joen gulden taken overhevelen naar provincies en gemeenten. Dat blijkt uit een vertrouwelijke nota van Binnenlandse Zaken. Onderhandelingen daarover tussen het kabinet, de Vereni ging Nederlandse Gemeenten en het Inter Provinciaal Overleg worden binnenkort afgerond. Overgeheveld worden taken op de gebieden voorkoming van criminaliteit, provinciale ram penstaven, natuur- en milieu educatie, verbetering particulie re huurwoningen, subsidies voor het noorden des lands, subsidies voor de bedrijfsomge ving, natuurbeleid, openlucht recreatie, gezondheidsprojecten en de bureaus vertrouwensart- Tot en met 1994 wil het kabi net voor 8,5 miljard gulden ta ken overhevelen. In het kader van de Grote Efficiëncy Opera tie wordt daarop een korting van ruim 7,5 procent toegepast, waardoor het kabinet hoopt in 1994 een bedrag van 550 mil joen gulden te besparen. Uit gangspunt daarbij is dat ge meenten en provincies het werk goedkoper kunnen doen dan het rijk. Volgens plan had er dit jaar voor 132 miljoen gulden gede centraliseerd moeten worden met een opbrengst voor het rijk van 9,9 miljoen gulden. Nu de taakoverheveling beperkt blijft tot 85 miljoen zal het rijk dit jaar genoegen moeten nemen met een besparing van 5,8 mil joen. Algemeen wordt verwacht dat in 1993 en 1994 een inhaal operatie volgt. Inmiddels is gehoor gegeven aan de wens van de Tweede Ka mer tot uitbreiding van het to tale decentralisatiepakket van 8,5 miljard gulden. Er liggen voorstellen om provincies en gemeenten spoedig zeggen schap te geven over zonering en sanering van industrielawaai, voorzieningen verkeerslawaai, simpeler procedures voor bo demsanering en enkele kleinere zaken. Op wat langere termijn wordt gedacht aan de opheffing van de inspectie brandweer, de vergunningverlening wet che mische afvalstoffen, ouderen huisvesting, de bekostiging van de regionale omroep, een reste rend deel openluchtrecreatie en de behoeftenramingen stads vernieuwing. Bedragen zijn daarbij niet genoemd. Na Veronica ziet nu ook de TROS af van een toekomst als commerciële omroep. De on derhandelingen over de oprich ting van een binnenlandse commerciële radio- en tv-zen- der zijn gestaakt. Dat heeft de TROS gisteren bekendgemaakt. Sinds vorig jaar zomer heeft de TROS naar mogelijkheden gezocht om het publieke om roepbestel te verlaten. De om roep zegt nu dat wordt afgezien van een commercieel avontuur om de eigenheid van het bedrijf te behouden. Volgens TROS-directeur Cees Wolzak vormde CLT, de moe dermaatschappij van RTL 4, de belangrijkste partner in het overleg. Met Luxemburg is vol gens Wolzak constructief ge zocht naar een mogelijkheid voor een volwaardig station. De verkenning van de commerciële kansen liet volgens hem ook positieve resultaten zien. Maar er zijn grote aanloopverliezen te verwachten, waardoor veel ver mogen van derden nodig zal zijn. Voor die financiering was een oplossing voorzien. Voor garan ties in dat kader wensten de partners echter een dusdanige invloed binnen het nieuwe sta tion dat volgens Wolzak te zeer „een vervilting" zou zijn opge treden. Het verlies van de ei genheid is voor bestuur en di rectie van de TROS niet aan vaardbaar. Volgens Wolzak was CLT met een aantal kleine partners, die hij niet nader wil noemen, de enige serieuze mogelijkheid om voldoende geld te vinden voor het nieuwe station. Opnieuw onderhandelen met andere fi nanciers die zich de afgelopen maanden wel bij de TROS heb ben aangediend, acht hij niet zinvol. De TROS zegt nog een tweede gewichtige reden te hebben om de gesprekken te beëindigen: het rapport van de Commissie- Donner. Aanvankelijk liet mi nister d'Ancona van WVC in de Eerste Kamer weten dat de TROS mocht hopen op toewij zing van een etherfrequentie voor TROS-radio. Het rapport- Donner heeft volgens Wolzak die hoop echter de bodem inge slagen. Bewijs in vrijgegeven partij-archieven Het bewind in de voormalige Sovjetunie heeft in de jaren vijftig en zeventig flinke sommen geld geschonken aan Nederlandse communisten en linkse organisaties. Dit blijkt uit de archieven van de communistische partij in Moskou die nu gedeeltelijk voor het publiek zijn ge opend. Besluitenlijsten tonen aan dat het Centraal Comi té vele honderdduizenden guldens heeft gegeven aan "Nederlandse organisaties. den haag gpd ln de besluitenlijsten van het Centraal Comité van de Com munistische Partij van de Sov jetunie staan vele uitnodigingen voor vakantietripjes voor de Ne derlandse partijleiding vermeld. Vooral Paul de Groot, die vooral als voor- en naoorlogs CPN- voorman naam maakte, is een veel uitgenodigde gast. met na me voor gezondheidskuren. Ook kreeg het CPN-dagblad De Waarheid in 1957 een gratis correspondentschap in Mos kou. De eerste correspondent, oud CPN-kamerlid Joop Wolff, kreeg een maandsalaris van 3.000 roebel toegekend van het Centraal Comité. De vereniging Nederland- USSR kreeg geld van Moskou om de propaganda in Neder land te verbeteren, zo blijkt uit een van de stukken. En in 1978 kreeg de beweging 'Stop de Neutronenbom' 7.000 roebel (tegen de toenmalige koers 15.000 gulden) voor het organi seren van een forum. Het reis bureau Vemu, gespecialiseerd in Sovjet-reizen, kreeg in 1971 een renteloze lening van vier ton, waarvan in Amsterdam een pand is gekocht. Dit geld is later terugbetaald, zo verklaarde het reisbureau gisteren in een reac tie. Ook organisaties* in andere landen kregen geld van het Centraal Comité van de Sovjet communisten. Joop Wolff, in 1956 en 1957 correspondent voor De Waar heid m Moskou en later hoofd redacteur van die krant, beves tigt dat hij destijds in Moskou geld kreeg. „M n maandinko men kreeg ik van een Russische meneer van een of andere in stelling. Dat zou best die 3.000 roebel kunnen zijn geweest", al dus Wolff. Het geld gebruikte hij voor zijn levensonderhoud, het betalen van telefoonrekeningen en voor de verzending van zijn stukken naar Nederland. Hij zegt dat hij niet precies wist of weet van welke instelling hij zijn salaris kreeg. Uitnodigingen van de communistische partij in de Sovjetunie voor medische hulp in dat land of een vakantie, noemt Wolff een „publiek ge heim". vlaardingen» Minister d'Ancona van WVC heeft gistermiddag in de Grote Kerk in Vlaardingen de zesde Geuzenpenning uitgereikt aan de Anne Frank-stichting. Dit gebeurde in aanwezigheid van kroonprins Willem-Alexander. Verder waren de weduwe van Otto Frank (rechts) en de uit het dagboek van Anne Frank beken de Miep Gies (links met hoed) en haar man in de kerk. De Anne Frank-stichting kreeg de onder- ^theiding omdat ze „op indrin gende wijze deelneemt aan de strijd tegen vooroordelen en dis criminatie en inspireert tot een meer democratische samenle ving". Eerder werden Amnesty International, koningin Wilhel- mina (postuum) en de Duitse president Von Weizsacker onder scheiden. Voorzitter Til Garde niers (ex-minister van CRM) van de Anne Frank-stichting noemde de Geuzenpenning „een steun in de rug; we weten dat het werk verricht wordt in de geest van het Geuzenverzet". Het Geuzen- verzet ontstond in mei 1940. Op 13 maart 1941 waren het vijftien Geuzen en drie leiders van de Fe- bruari-staking die als eerste Ne derlanders werden gefusilleerd. FOTO ANP HANS STEINMEIIER Zegelverkoop AH stijgt 7 door fonds amsterdam anp De Algemeen Christelijke Poli tiebond vindt het 'tienerteam' in Amsterdam „absoluut onge wenst". In plaats van het dool hof van allerlei soorten toe zichthouders nog ingewikkelder te maken, moet het politiekorps Amsterdam-Ams.telland worden uitgebreid. Dat heeft voorzitter Ruitenberg van de bond giste- ren gezegd. Het tienerteam bestaat uit een Nederlandse en vier Marok kaanse jongens uit probleem groepen. Om het begrip tussen de jeugd en de politie te verbe teren en in de hoop dat jon geren die het verkeerde pad op gaan zich daarvan laten afhou den door leeftijdgenoten pa trouilleert het eerste tienerteam in een winkelcentrum in Am sterdam-west. Dat gebeurt on der toezicht en begeleiding van de politie. De zegelverkoop in de Albert Heijn-winkels is na de invoering van het AH Vaste Klanten Fonds met zeven procent toegeno men. „Hiermee gaan we de ko mende jaren goed scoren en dc relaties tussen klant en onder nemeing zal erdoor worden ver sterkt", zei P.J. Evereaert, presi dent van de raad van bestuur, gisteren bij de presentatie van het Ahold-jaarverslag. Hel AH-fonds is een beleg gingsfonds voor vaste klanten en medewerkers van Ahold. Bij iedere gulden aan boodschap pen kan een zegel van tien cent worden gekocht, die in een boekje moet worden geplakt Wie drie volle boekjes inlevert, met een waarde van 156 gulden, kan deelnemen in het AH- fonds. Het beleggingsfonds be- legl'het geld vervolgens voor de helft in aandelen koninklijke Ahold en voor dc andere helft worden kasgeldleningen ver strekt aan hel concern. Verzet in Hoorn tegen komst 'zware jongens' FNV roept op tot staking in snoepfabrieken Honderden bewoners van de Hoomse wijk Kersenboogerd zullen zich tot het uiterste ver zetten tegen vestiging van een open inrichting voor resociali satie van „zware" gedetineer den in hun wijk. Dat heeft M. van den Berg gisteren namens de bewoners verklaard. Volgens Van den Berg heeft het thans „onfatsoenlijk en ar rogant handelende" Hoomse gemeentebestuur jarenlang fo rensen naar „de parel aan het IJsselmeec" gelokt met mooie beloften over groene, rustige woonwijken met talrijke recrea tieve voorzieningen. De gewraakte open inrichting is gepland op de plaats waar een zwembad voor de wijk zou komen. Hoom zegt daarvoor echter geen geld meer te heb ben. De gemeenteraad heeft de grondverkoop aan Justitie in middels bekrachtigd, onkundig van de felle tegenstand. Boven dien heeft het gemeentebestuur volgens Van den Berg plannen om in dezelfde wijk pal naast een basisschool een project voor begeleid wonen voor ex- tbs-cliënten en ex-drugverslaaf den te starten. De bewoners vrezen „ontsporing" van deze mensen die zich vrij door de kinderrijke wijk zouden bewe gen. Minister zweeg expres in Middelstum den haag gpd Minister De Vries (sociale za ken, CDA) zweeg begin deze week in een rede in het Gro ningse Middelstum bewust over de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Een woordvoerder van de beyvindsman heeft dit gisteren erkend. Hij denkt ech ter wel in die richting. Volgens De Vries is een dis cussie over de koppeling nu „niet aan de orde". Hij wil daar over pas na de zomer een be sluit nemen. Zou de koppeling niet houdbaar zijn, dan wil hij de bruto-uitkeringen 1 procent laten achterblijven bij de loon ontwikkeling in de bedrijven. Volgens een zegsman van de minister heeft hij begin deze week bewust alleen gesproken over lastenverlichting en verho ging van de belastingaftrek voor werkenden als maatregelen om meer werk te scheppen. In CDA-kring werd er gisteren op gewezen dat het voorstel-De Vries om de belastingaftrek voor werkenden te verhogen, geen cent oplevert voor mensen met een uitkering. Daarmee wordt de afstand tussen beide groe pen vergroot waardoor een soort ontkoppeling ontstaat. Voor dit jaar heeft het kabinet op vtjorstel van De Vries beslo ten van een bruto- naar een netto-koppeling over te gaan. Berekeningen van het kabinet wezen eind vorig jaar uit dat ie mand met een uitkering daar door netto bijna zes gulden per maand beter af was. Recent liet premier Lubbers echter weten dat door hoge loonstijgingen in de bednjven, lastenverhogingen en inflatie, dat voordeeltje was verdwenen. Daarmee was in feite sprake ge worden van een ontkoppeling. Op basis van de Wet Koppe ling met Afwijkingsmachanis- men ziin er twee redenen om niet te koppelen: een bovenma tige loonstijging in bedrijven en een slechtere verhouding tussen de aantallen werkenden en niet willenden. Het iatbinet meende dat de lonen dit jaar met 3 procent konden stijgen. In cao's worden echter loonstij gingen opgenomen van 3,5 tot 4 procent. Tegelijk stijgt de werk loosheid zodat de verhouding tussen werkenden en niet-wer kenden slechter wordt in PvdA-kring De Voedingsbond FNV heeft gisteren definitief besloten om werknemers in de suikerverwer kende industrie (onder meer koekjes- en chocoladefabrie ken) op te roepen tot staken. De bond wil vanaf 23 maart in on geveer 20 grotere bedrijven het werk voor onbepaalde tijd stil leggen. De Voedingsbond FNV had eerder deze week van de werk gevers in een ultimatum geëist dat dc automatische prijscom pensatie in dc cao wordt opge nomen. Het onderhandclmgv resultaat dat dé werkgevers met de Industrie- en Voedingsbond CNV en de Unie BLHP heeft be reikt, voorziet in een loonsver hoging van twee maal 2 procent bij een looptijd van tien maan den. Volgens de werkgevers zit de prijscompensatie daarin.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3