CA Zuid-Afrika houdt rekening met stormachtige groei van toerisme Toerisme Slovenië blij met eerste bleke Britse skitoeristen Reisgidsen straks niet meer gratis? ATERDAG 14 MAART 1992 2T Roe VAN D€N DOWH"!» REISBERICHTEN (Gids Niederösterreich Eojuist verschenen de nieuwe reiscataJogi van de deelgebieden Waldviertel, Weinviertel, Niederösterreich-Süd, Mostviertel, Wie- lerwald, Wachau-Nibelungengau en March-Donauland. In de irochures wordt uitvoerig ingegaan op geschiedenis, cultuur en Jandschap. Uiteraard ontbreekt de informatie (in woord en beeld) r de toeristische bedrijven in de regio niet. De catalogi zijn ver- rijgbaar bij Niederösterreich Information, Heidenschuss 2, A-1010 i of bij '24 Stunden Propekt Service', telefoon 09 43 - 222 - 3110-6200. Specials naar Expo Wie uitsluitend naar Spanje gaat om de Expo '92 in Sevilla te be zoeken, zou in overweging kunnen nemen dat met Expo Travel te doen. Deze Haagse touroperator organiseert bij elkaar 35 vliegrei zen naar het evenement in Andalusië. Vertrek is op dinsdag of vrij dag en de prijzen voor een vierdaags arrangement liggen tussen de 1621 en 3217 gulden inclusief onder meer de vlucht, het vervoer van Malaga naar Sevilla, de overnachtingen en een 2-daags toe- gangsbewijs voor de Expo. Informatie: Expo Travel, Postbus 11632 - 12052 AP Den Haag, telefoon 070 - 3 47 83 81. Abel Tasmanjaar Omdat het in 1992 precies 350 jaar geleden is dat de Lutjegaster Abel Tasman Nieuw-Zeeland ontdekte, wordt er in en rondom de geboorteplaats van de koene zeevaarder een groot aantal festivitei ten gehouden. Enkele van deze activiteiten zullen plaatshebben op 12 maart als de ambassadeur van Nieuw-Zeeland in het Groningse plaatsje een plaquette zal onthullen. Ook zal op die datum in het naburige Grootegast het Abel Tasmanmuseum worden geopend. De Abel Tasmanfietsroute door het Gronings/Friese grensgebied (bewegwijzerd) kan uiteraard het hele jaar door worden gereden. Snel naar Londen De Nederlandse Spoorwegen kunnen passagiers nu ook een 'trein- boot-treintarief Oostende - Dover aanbieden. Daarvoor is een overeenkomst gesloten met P&O Ferries. Tot nu toe kon van dit systeem alleen gebruik worden gemaakt als er uit Vlissingen of I l ioek van Holland naar Engeland werd gereisd. Het voordeel van 1 vertrek uit Oostende (prijs voor een retour 207 gulden van welk Nederlands station dan ook) is de vaartijd. De draagvleugelboot snelt in iets meer dan anderhalf uur over de Noordzee van haven naar haven. Nieuwe kinderboerderij Artis In Artis is de al meer dan vijftig jaar oude kinderboerderij geheel vernieuwd en opengesteld voor het publiek. Uiteraard staat het contact tussen kind en dier ook nu centraal. Alleen zijn de dieren nu niet 'zo maar' een kalf, een geit of een kip, maar vertegenwoor digen ze bij elkaar zo'n twintig Oudhollandse huisdierenrassen. Zo zijn er heideschapen, zwartblesschapen en Veluwse landgeiten met enorm lang haar. Ook scharrelen er kuifeenden, kwakertjes en Em- dener ganzen in de nieuwe boerderij rond. Grote panelen bieden bovendien inzicht op de wijze waarop de geschiedenis van de mensheid is vervlochten met die van de dierenwereld. Pampus Er kan weer naar Pampus worden gevaren. Zowel rederij NACO als de WV Gooi- en Vechtstreek organiseert tochten per salonboot naar het befaamde eiland. De trips kunnen worden gecombineerd met bezoeken aan het Muiderslot. De NACO-boot vertrekt elke zondag, dinsdag en donderdag om 10.00 uur van steiger 7 achter het Centraal Station; het schip van de WV Gooi- en Vechtstreek op aanvraag (minimaal 20 personen) uit Almere. Prijzen respectieve lijk 37.50 (exclusief lunch) en 46,50 (inclusief lunch). Informatie WV Boekingscentrale Midden-Nederland telelfoon: 02159 - 4 41 14. Fietstochten 1992 Bij de NTFU, de Nederlandse Toer Fiets Unie is het fietseve- nementenprogramma 1992 ver schenen. In 220 dicht bedrukte pagina's wordt in de brochure een overzicht verschaft van alle fietstochten die in 1992 in Ne derland worden gehouden. De prijs van het boek is 15,50 (NFTU-toerfietskaartbouders krijgen het gratis) en kan wor den aangevraagd door ovérma- king van 21,00 (prijs inclusief portokosten) op girorekening 626664 ten name van NFTIJ, Veenendaal onder vermelding van Programma '92. Tourist Menu Bij het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) is het r formatieboekje 1992 over de Tourist Menu's verschenen. In het boekje wordt een overzicht gegeven van alle restaurants (285) die een Tourist Menu (prijs 21,50) serveren. De brochure is verkrijg baar bij alle WV-kantoren en bij de restaurants die het menu aan bieden. ■■H tt'LLi. j T f'A u m f «WW*. - -\3 W' ***7 4 Zuid-Afrika opnieuw als vakantieland ontdekt foto archief Nederlandse reisorganisaties in de startblokken Je zou bijna gaan denken dat hij het uit idealisme doet, dr. Ernie Heath. „Toerisme is niet alleen economisch, maar ook sociaal en politiek gezien belangrijk voor de ontwikkeling van Zuid-Afrika", zegt de chef-director tou rism promotion van de Suidafrikaanse Toerismeraad. „Ik bedoel, het gaat ons niet alleen om het geld; het gaat ons ook om de intermenselijke verhoudingen. £uid-Afrika moet door de rest van de wereld weer worden gezien als een normaal land." opdracht. De regering verwacht van ons dat toerisme straks drie procent van het nationale bruto inkomen zal uitmaken. Nu is dat nog niet eens een procent." PRETORIA ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Heath houdt kantoor in een splinternieuw, in romige lijnen gebouwd pand aan de rand van Pretoria. Buiten schijnt de zon uitbundig over een glooiend landschap; vijftig meter verder op wordt hard gewerkt aan al weer een uitbreiding van het hoofdkwartier van de Toerisme raad. Want er wordt het een en ander verwacht de komende ja ren. Hier en daar wordt Zuid- Afrika al vergeleken met Spanje en Griekenland. Heath: „De po tentie is er in elk geval. We heb ben een mooi land, een heerlijk klimaat en aan onze infrastruc tuur mankeert weinig. Een groei van 15 procent kunnen we makkelijk aan. En als het moet meer, veel meer." Zelfs, beweert Heath kunnen groeicijfers van dertig procent de Zuidafrikaanse toeristen branche niet in problemen brengen. „We houden er reke ning mee, zijn iedereen nu al aan het voorbereiden. We zul len de toerist met alle egards ontvangen, het mag hem aan niets ontbreken. Dat is ook onze Videofilms, bijbeldikke boek werken vol cijfers en aanbeve lingen (A strategie framework for tou rism development in South en Soutem Af rica) en tientallen se minars moeten Zuid- Afrika voorbereiden op een (Heath) 'reus achtige toeristen- stroom die nu al op gang komt en die door niets en nie mand is tegen te hou den'. „Wij zijn op nieuw als vakantie land ontdekt. Er gaat geen dag voorbij of we praten met vlieg tuigmaatschappijen, touroperators, ac- commodatieverschaf- fers en investeerders. Echt, we worden het vakantieland van de jaren negentig." Daar lijkt de Nederlandse reis branche ook van doordrongen. Martinair heeft al min of meer besloten vanaf 6 november twee keer per week naar Dur ban te vliegen (directeur Martin Schroder wacht alleen nog op toestemming op de terugweg ook Zuidafrikaanse vakantie gangers te mogen meenemen) en Peter Legro van Transavia was vorige week in Kaapstad om te proberen daar eveneens landingsrechten te verkrijgen voor zijn vliegtuigen. Bovendien heeft de KLM al aangekondigd vanaf juni driemaal in de week vanuit Amsterdam rechtstreeks naar Johannesburg te gaan vlie gen. Tot nu toe gebeurt dat Dr. Ernie Heath van de Suidafrikaanse Toerismeraad: „Een week Zuid-Afrika vooftweeduizend gulden; dat moet kunnen voor Nederlanders twee keer per week. zoals ook de SAA, de South African Air ways doet. Tot slot probeert ook Swissair een graantje mee te pikken via aantrekkelijke aan biedingen voor passagiers die er op weg naar Zuid-Afrika niet te genop zien in Geneve of Zürich een (korte) overstap te maken of die niet kunnen reizen op de dagen dat de KLM vliegt (maan dag, donderdag en zondag). De reisorganisaties houden zich tot nu toe tamelijk rustig, maar zitten allemaal in de start blokken. A-Reizen was de eerste die na de boycot reizen op Zuid-Afrika ging organiseren, groten als Holland International (met het Airtour-programma) en Arke (Passepartout) volgden. Heel behoed zaam overigens, want Nelson Mandela mag dan wel hebben gezegd dat hij geen enkel be zwaar meer heeft tegen toerisme naar Zuid- Afrika, er is ook nog zo iets als de prijs. Frans van Steenis van Hol land International heeft al beweerd, dat het mogelijk moet zijn de komende winter zeven daagse reizen naar Zuid-Afrika te organi seren voor nog geen tweeduizend gulden, maar voorlopig moet voor een dergelijke trip nog om en nabij de drieduizend gulden foto rob van den worden betaald. Een dobbelsteen bedrag dat natuurlijk in geen enkele verhouding staat tot de prijzen die moeten wor den betaald voor een weekje zon op Kreta of Mallorca. Heath vindt ook dat er in de toekomst nog wel wat van die prijs af kan. „Nu worden bijna alle toeristen ondergebracht in hotels van de duurdere prijs klasse. Eenvoudig weg omdat we geen andere hebben. Maar daaraan wordt hard gewerkt in plaatsen als Kaapstad. Durban. Sun City en Oost Transvaal. Tweeduizend gulden voor een week Zuid-Afrika; als de vlieg maatschappijen wat water bij de wijn willen doen. moet dat inderdaad mogelijk zijn. Zuid- Afrika is niet duur." Een opmerking waartegen weinig valt in te brengen. Eten en drinken in zelfs de duurste restaurants zijn naar Neder landse begrippen goedkoop te noemen. Maar hoe zit het met de veiligheid? Johannesburg bij voorbeeld krijgt meer en meer het imago van een uitermate cirminele stad. Volgens Heath echter kan in de rest van het land zonder enig bezwaar 'op je eentje worden gereisd, en zeker in een gezelschap'. In Neder land ziet hij een grote markt. „De meeste toeristen, een kwart ongeveer, komen uit Engeland. Nederland staat met Frankrijk nu nog op de vierde plaats. Maar ik ben er van overtuigd dat het aandeel snel zal stijgen. Al is het alleen al om de histnri sche verbindingen tussen Zuid- Afrika en Nederland." KRANJSKA GORA De komst van zo'n dertig Britse skiërs heeft vorige week in Slovenië de hoop. doen opleven dat de toeristen weer de weg zullen vinden naar de nieuwbakken republiek. De Joegoslavische crisis die vorig jaar juni ontstond na de onafhan- kelijkheidsverldaringen van Kroatië en Slovenië, deed de toeristenindustrie in de noordelijke Joegoslavische republiek volledig inzakken. „Ah, het is geweldig om weer een Engels gezicht te zien", zegt een verheugde receptionist in een hotel in het Sloveense ski-oord Kranjska. Gora. De aanblik van vermoeide, bleke Britten die hun koffers het hotel in sle pen, is zonder enige twijfel het beste wat hoteleigenaren van het Alpenstadje in maanden is overkomen. Buitenlandse toeristen mijden de Slo veense bergen en kuststrook sinds het Joegoslavische leger het gebied in juni binnenviel, als een reactie op de Slo veense onafhankelijkheidsverklaring. Hoewel de federale strijdkrachten zich na tien dagen terugtrokken bleef het ge bied volgens reisorganisaties onveilig, gezien de burgeroorlog in de zuidelijke buurrepubliek Kroatië. Alleen een enkele Italiaan en Oostenrijker gunde Slovenië een bezoek. De Europese Gemeenschap erkende in januari Slovenië als onafhankelijke staat waarna het vliegveld van Ljubljana weer /Werd opengesteld. De eerste charter vlucht landde eind februari in de Slo veense hoofdstad. „Het was hier de afge lopen maanden nagenoeg leee maar nu hopen wij voor het einde van het slcisei- zoen (eind maart) nog zo n 500 Britten te ontvangenzegt Vojteh Budinek, hoofd van de WV in ICranjska Gora. Buitenlandse toeristen, voor het me rendeel afkomstig uit Duitsland. Italië en Groot-Brittannië. brachten in 1990 ruim 900 miljoen gulden in het laatje. Func tionarissen in Ljubljana verwachten dat de inkomsten over 1991 ruim 75 procent lager zullen liggen. Hoteleigenaren en toeristenorganisaties in Slovenië zeggen hinder te ondervinden van de onrust in Kroatië. Veel buitenlanders denken dat ook Slovenië nog het toneel is van ge vechten. „Slovenië is zo klein dat veel mensen niet weten waar het exact ligt. maar ze brengen Slovenië wel in ver band met de spanningen in Joegoslavië. Daarbij zien buitenlanders op de televi sie beelden van gevechten in de (Oost- kroatische provincie) Slavonië, wat tot de nodige verwarring leidt", zo verdui delijkt Budinek. Slovenië hoopt dat de toeristenindus trie zich volgend jaar van de klap zal hebben hersteld. Een beter vooruitzicht dan de Kroaten hebben. Hotels, apparte menten en campings blijven in de zuide lijke buuirepubliek akelig leeg of zitten vol vluchtelingen als gevolg van de bin nenlandse onrust. De verwachting is dat de malaise in het vreemdelingenverkeer de komende maanden zaJ aanhouden. Yugotours is momenteel de enige touroperator die zich inspant voor de toeristenindustrie in Slovenië. Andere reisorganisaties hebben alle winterarran- gementen geannuleerd en alle reizen voor het komende zomerseizoen uit hun brochures geschrapt. De Simmen /i|n ondanks alle economische tegenslag op timistisch over de toekomst van hun land. „Wij zijn harde werkers. Wij zullen een klein Zwitserland worden", zo verze kert Budinek. HAARLEM. RvdD Er is een kans dat de consu ment in de toekomst zal moe ten gaan betalen voor door touroperators uitgegeven reis gidsen. Niet alleen omdat de reisorganisaties dat zelf willen (de kosten van de full colour- brochures rijzen de pan uit), maar ook omdat er een EG- richtlijn in de maak is, die over matig papierverbruik tegen moet gaan. „Ik verwacht", zegt Jaap Peerenboom van het orga nisatieadviesbureau Hilferink Croonen in Baarn, „dat de reis gidsen binnen niet al te korte tijd een prijskaartje zullen krij gen. Als de touroperators dat uit kostenoverwegingen zelf al niet zullen doen. dan kunnen ze daartoe worden gedwongen door de EG, die het milieu wil ontlasten." In de reisbranche wordt overi gens al een jaar of wat gespro ken over het eventueel laten be talen voor reisbrochures. En hier en daar (plaatselijke en ook regionale V\Vs) is men er zelfs al toe overgegaan. Ook is een aantal kleinere touroperators met het idee gekomen statie geld te vragen voor reisgidsen die dan ook nog op kringloop papier zouden moeten worden gedrukt. Tot nu toe is men daar uit concurrentieoverwegingcn niet toe overgegaan, maar di recteur Bemd Schötz van A-Rei zen heeft al aangekondigd er zeer binnenkort mee te begin nen. Schötz: „Wat WC nu dm-n. is pure verspilling. Een moet er beginnen, dan komt de rest vanzelf." Bij de grote touroperators vraagt men zich dat echter ten zeerste af. Daar wordt er voorlo pig nog niet over gedacht dc reisgidsen slechts tegen betaling aan klanten mee te geven. Gi ganten als Arke en Holland In ternational geven welliswaar toe dat het maken, drukken en ver spreiden van brochures na de loonkosten de grootste finan ciële kredietpost is en dal het 'miljoenen' zou kunnen schelen als de gidsen verkocht zouden kunnen worden, maai «nu den daar ook gezien als 'de be- laiioiUkste ret fmim tilling du- we hebben.' Woordvoerder Rob Admiraal van Arke: .Als we er al toe over gaan de brochures te verkopen of er een statiegeld aan te ver binden, dan zouden we dat doen uit milieuoogpunt. Het kostenaspect hoe hoog dal met onze oplage van 4 miljoen gidsen ook moge zijn Is min der belangrijk. Maar aan de an dere kant: ik sluit mets mt. ofaf nu bekend is geworden dat er in F.G-verband over wordt gespro ken. Misschien worden we er straks wel toe gedwongen." W-«- AL Directeur Bemd Schötz van A-Rei zen denkt er over zijn reisbrochu res uit milieu overwegingen te gaan uitvoeren op kringlooppa pier. foto» PR

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21