'Het gaat al 200 jaar zo. Waarom kan dat niet Rosenburch in geldnood blijven? De Stemming Leiden Denksportcentrum is vrijwel van de baan ZATERDAG 14 MAART 1992 15 Actie om unieke molen viergang Aarlanderveen in bedrijf te houden een eenheid van vier molens, die tegelijkertijd moeten draai en om het gebied droog te hou den. Dat gaat al ruim tweehon derd jaar zo en volgens de actie voerende molenaars kan het zo blijven. Afhankelijk Dijkgraaf Kemp heeft geen en kele moeite te erkennen dat de molenviergang in zijn water schap bijzonder is. „Maar het feit dat het nog de enig werken de viergang is, geeft aan dat ze in de rest van Nederland al lang buiten bedrijf zijn gesteld. Lo gisch, want het zijn windmolens en als zodanig afhankelijk van de vraag of er wind staat. Als de wind wegvalt, werken de mo lens niet", zegt de dijkgraaf. Om de garantie te hebben dat er ook met windstilte geen wa teroverlast ontstaat, is er inmid dels een aantal normale pom pen in de polder geplaatst. Maar de dijkgraaf heeft geen zin meer in die lapmiddelen. „We zijn verplicht om voor een opti male waterbeheersing te zor gen. En dat kan nu eenmaal niet met windmolens". Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dachten er anders over. Die vonden dat het water schap in 1987 - toen het besluit werd genomen de molens te Als gevolg van oud conflict met bewoners over huurprijs AGENDA 'Aantal aanmeldingen valt tegen AARLANDERVEEN LAURENT HEERE GPD i „Onze enige hoop is gevestigd j op de bestuursleden van Water- schap De Aarlanden. De dijk graaf kan dan wel besloten heb ben dat onze molens buiten be drijf moeten, maar de ingelan den zijn de enigen die dat be sluit kunnen terugdraaien." Molenaar J. Slingerland uit Aar landerveen is met een actie be gonnen om zijn en drie andere molens in het Zuidhollandse dorpje in gebruik te houden. „Deze molens zijn uniek in de wereld, het is de enige molen viergang die nog echt in gebruik is", zegt zijn collega P. van den Bosch. De twee molenaars zijn sa men met dorpsbewoners in ver zet gekomen nu dijkgraaf A. Kemp een besluit van het wa terschap wil uitvoeren. De dijk graaf hoeft met niemand meer rekening te houden. De aller hoogste Nederlandse bestuurlij ke instantie, de Kroon, heeft recht gesproken en gezegd dat de Drooggemaakte Polder aan de Westzijde van Aarlanderveen voortaan mag worden droogge-. houden door een modem die- selgestookt of elektrisch gemaal. Nu wordt die taak vervuld door 's werelds enige* nog actief werkende molenviergang. Dat is Wethouder Hans de la Mar ontpopt zich steeds meereis de reizende ambassadeur van de gemeente leiden. In heel Europa - van Frankrijk tot Denemarken - is de Groen Links'er onderhand een bekende verschijning. Zelfs in Nederland geniet hij enige bekendheid, sinds hij een week geleden een rolletje speelde in het Vara-programma Vroege Vogels. Met een delegatie van de redactie was hij naar Denemarken gevlogen waar een vergistingsfabriek staat die de Leidse milieuwethouder zo graag op zijn eigen grondgebied wil vervangen door pompen - on voldoende rekening had gehou den met de cultuurhistorische waarde van de molens. Het pro vinciebestuur keurde de begro ting van het waterschap niet goed. Het waterschap ging te gen dat besluit in beroep bij de Kroon en won uiteindelijk. Rond de jaarwisseling moeten de nieuwe pompen in bedrijf zijn en zijn de molens in on bruik geraakte monumenten. Samen met gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland tekende dé stichting de Hollandsche Molen bezwaar aan tegen de plannen van het waterschap. Bestuurslid ir H. van de Burg: „Deze molens zijn nog echt in gebruik en dat is heel bijzonder. Als ze als toeristisch object ge durende de weekeinden in ge bruik blijven, is de situatie toch heel anders". Weekeinde Van den Burgh is niet alleen be stuurslid van de Hollandsche Molen, maar tevens bestuurslid van de stichting Molenviergang Aarlanderveen, de eigenaar van die vier molens. In die rol treft hij regelmatig dijkgraaf Kemp. Die is namelijk ook bestuurslid van de stichting. „Die molens gaan ook mij aan het hart", al dus de dijkgraaf. Vandaar dat van ruim 700 gulden per flat. Ondanks bemoeienis van ge meenteraadsleden, de kanton rechter en Tweede-Kamerlid Beckers duurde het nog jaren voordat een compromis werd bereikt. De terugbetaling heeft er in middels toe geleid dat onder houdswerkzaamheden wegens geldgebrek moesten worden uitgesteld, vertelt Van Zijll. On langs heeft het gebouw een verfbeurt gekregen en ook an dere noodzakelijke werkzaam heden zijn inmiddels verricht. Om uit de ergste problemen te komen heeft de stichting ge vraagd of de lening van de ge meente Leiden verhoogd kan worden van 1 naar 1,3 miljoen gulden. Het liefst wil de stich- bouwen. Veel indruk heeft Hans waarschijnlijk niet gemaakt op de televisiemensen want zij wisten na afloop van het hij ook met het voorstel is geko men om de molens, nadat ze buiten gebruik zijn gesteld, ge durende de weekeinden en met de Nationale Molendag te laten doordraaien. „Tsja", zegt molenaar J. Slin gerland, „de dijkgraaf kan dat wel voorstellen, maar hij geeft niet aan hoe hij dat wil realise ren. De molens /ijn bewoond en moeten gevieren draaien. Probeer dat maar eens te rege len met vrijwilligers. Moeten die vrijwilligers dan door mijn huis lopen om de molen op zaterdag te bedienen?" Zijn collega Van den Bosch ziet dat ook niet zitten. Hij komt uit een oud-molenaarsgeslacht en is in één van de vier molens geboren. De dijkgraaf vertrouwt hij voor geen cent. „Het water schap is eigenaar van een ande re molen hier en doet vrijwel niets aan het onderhoud. Die molen is stilgelegd vanwege het gevaar. En dan zou hij wel be reid zijn bij te dragen aan het onderhoud van deze vier mo lens? Ik geloof er niets van". Dijkgraaf Kemp: „We willen jaarlijks een bedrag beschikbaar stellen om de molens te laten onderhouden en te laten draai en. Daarvoor willen we de stich ting Molenviergang ook beta len". ting een renteloze lening, om dat de hoge rentestand de fi nanciële zorgen nog groter maakt. Daarover worden nog gesprekken met de gemeente gevoerd, aldus Van Zijll. De voorzitter gaat ervan uit dat het ergste leed inmiddels is geleden. Als de financiële situa tie weer gezond is, wil de stich ting gesprekken aanknopen met andere instellingen. „Je moet je afvragen of je als kleine stich ting nog wel zelfstandig kunt blijven." Overigens hebben de perike len volgens de voorzitter niet geleid tot leegstand. Alle 156 flats zijn verhuurd en er bestaat volgens hem een grote wacht lijst. Deense tochtje nóg niet hoe hij heet. Toen de Leidenaar de voordelen van vergisting voor de camera mocht vertellen, verscheen onder in beeld zijn ZATERDAG 14 MAART Katwijk Verteller Peter v.d. Linden, muzikaal Ingeleid door Antonia v.d. Wijk op bamboe-dwarsfluit, De Roskam, Landelijke Sterrenkijkdagen. Sterre- wacht Leiden hoek Witte Singel/Kai- serstraat. van 13.00 tot 23.00 uur. Noordwijk Nationale strandhengelwedstrijd, org. HSV de Sportvisser. Noordzeestrand, vistijdvan 10.00 tot 14.00 uur. Opvoering van 'Oud Speelgoed' door toneelver. HTIOS, Dorpshuis de Kuip, Zeestraat, aanvang 20.15 uur. Indie Pop Avond mmv Marshmellows, Sandcastles en dj's. JOIN, Wetering- kade 2, aanvang 21.00 uur. Rommelmarkt in De Schelft, van 10.00 tot 17.00 uur. Warmond Bazar met rommel- en boekenmarkt, hapjes en erwtensoep, grote loterij en aparte hoek voor de jeugd met schminken en films, Huize Liduina, aanvang 10.00 uur. ZONDAG 15 MAART Vogelbeurs bij Vogelvereniging Avibus in het clubgebouw aan de Voorscho- terweg, van 10.00 tot 14.00 uur. Landelijke Sterrenkijkdagen, Sterre naam. op z'n Vara's gespeld: „Wethouder H. de Lammere". Vroege Vogels weet hoe een programma verkocht moet worden want niet geheel wacht Leiden hoek Witte Singel/Kat- serstraat, van 13.00 tot 19 00 uur Bingo-middag in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade, aanvang 14.00 uur. Noordwijk Bruidsbeurs m Hotel Oranje - Boule vard Hotel van 11.00 tot 17.00 uur. Optreden van de Harry's Blues and Jazz Band, De Redschuur, Kon. Wil- helmma Boulevard 12/a, aanvang 16.00 uur. Noordwijkerhout Rommelmarkt in De Schelft, van 10.00 tot 17.00 uur. Oegstgeest Natuurwandeling olv een IVN-natuur- gids in het landgoed Oud Poelgeest, Poelgeesterweg, start bij het toe gangshek om 14,00 uur. MAANDAG 16 MAART Noordwijk Maandelijkse bijeenkomst van de ver eniging van Postzegelverzamelaars, jeugdleden vanaf 18.45 uur, overige leden vanaf 20.15 uur. Noordwijkerhout Weekmarkt op het Marktplein van 12.00 tot 17.00 uur. Valkenburg Overhandiging herdenkingsboek 400 jaar Hervormd Valkenburg, door voorz. M. Vos aan ds. C. Vermeulen tijdens gemeenteavond in de N.H. Kerk. aanvang 20.00 uur. ontoevallig werd de aflevering van vorige week zaterdag bekeken door een verslaggever van het ANP. Die had kennelijk nog nooit eerder gehoord van de Leidse plannen voor een vergistingsfabriek - terwijl die toch al bijna een jaar oud zijn - en tikte er een bericht van. Dat werd vervolgens overgenomen door de dagbladen Trouw en De Volkskrant. De eerste plaatste het 'nieuws' zelfs op de voorpagina. Het ANP en dus ook de twee landelijke kranten namen de spellingswijze van de Vara over zodat wethouder De la Mar in het vervolg met een andere naam door het leven gaat. Hij doet net alsof hij dat niet erg vindt. „Er is al een straat naar me vernoemd: de Lammermarkt", grapt hij. Maar de wethouder is niet altijd in zo'n vrolijke bui. Deze week maakte hij in het openbaar een knallende ruzie met zijn collega-wethouder Hennie Koek van de PvdA. Zij wilde nog een keertje met de wijkgroep in Leiden-Noord praten over een tweede gemeentelijke informatiewinkel daar. Toen ze een gesprek toezegde, deed ze dat ook namens de wethouders Joop Walenkamp en Hans de Lammere. De eerste vond het wel best, de tweede sprong uit zijn vel. Zonde van de tijd vindt hij zo'n bijeenkomst want hij weet toch alle argumenten al die de wijkgroep aanvoert om een tweede Raad- en Daadwinkel te krijgen. Maar de vergistingsfabriek in Denemarken had hij ook al een keer gezien, en de argumenten van de Deense directeur kende hij ook al. Toch vond hij het kennelijk niet jammer van z'n tijd om twee keer vlak achter elkaar naar Denemarken te vliegen. Leiden wordt zeker een beetje te klein en te gewoon voor deze globetrotter. GERT VTSSER EN JANET VAN PUK LEIDEN GERT VISSER De plannen voor een denk sportcentrum in sportpark De Vliet gaan vermoedelijk de prul lenbak in. Bij de gemeente heeft zich slechts een denksportvere niging gemeld die (een deel) van de voormalige sportkantine wil huren. Deze vyeek sloot de termijn waarin verenigingen zich bij de gemeente konden aanmelden. Eerder al had schaakvereni ging Philidor laten weten het pand een aantal dagdelen te willen gebruiken. Nadat de ge meente een maand geleden ge- interesseerden had opgeroepen te reageren, toonden nog eens drie organisaties (waaronder echter maar een 'denkclub') hun belangstelling: de Henge- laarsbond, een sportschool en de Leidse Go-club. Jan Duivesteijn (hoofd van de directie sport en recreatie) vindt het aantal aanmeldingen nogal tegenvallen. „Ik denk dat het voor de denksport nogal een cultuuromslag is dat zij zelf energie moeten steken in de in richting en het onderhoud van het pand. Of misschien hebben zij gewoon geen behoefte aan een eigen onderkomen", aldus Duivesteijn. Groei De klacht van verschillende ver- VRUETUD Arabisch In buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5 beginnen bin nenkort talencursussen. Op maandagochtend is er een cur sus Engels voor beginners, op dinsdagavond kunnen begin ners terecht voor een cursus Frans en op woensdagavond wordt de cursus Arabisch voor beginners gegeven. Voor infor matie: tel. 313648. Jazz on Sunday Blueszangeres Colette Wieken- hagen treedt zondag 15 maart bij Jazz on Sunday op Zij wordt begeleid door een Duits trio be staande uit Bern Zybel (drums), Michel Mulder (piano) en Mi chael Burger (bas). Speciale gast is mondharmonicaspelcr Jan Vcrwey. Het concert begint om 15 10 uur m .tic heen een de Doelensteeg 11 Stoelen matten K&O heeft na een aantal jaren weer een cursus 'stoelen mat ten' op het programma gezet Daarin wordt geleerd om biezen zittingen te vernieuwen De cur sus bestaat uit acht levsen die op 8 april beginnen. Ze worden elke maandagavond van 19.30 tot 22.00 uur in het KW) ge bouw gegeven. Opgave vanaf enigingen dat het beoogde cen trum te ver van het centrum ligt, vindt Duivesteijn onterecht: „De bus stopt er vrijwel voor de deur." Bovendien hoeven de verenigingen er niet op te reke nen dat zich ooit de gelegen heid voordoet om zo'n centrum in de binnenstad te realiseren. „Dat zou misschien mogelijk zijn wanneer er een schoolge bouw leegkomt. Maar de boek waarde van dat soort panden is" enorm, dus de kosten voor de verenigingen zullen veel te hoog uitvallen", aldus Duivesteijn. Hij betreurt het gebrek aan belangstelling. „Bij andere sportverenigingen heb je gezien dat zodra zij een eigen 'home' kregen, ze geweldig gingen groeien. Wat dat betreft hebben de denksportverenigingen nu een kans laten liggen. Boven dien, de verenigingen die nu ge bruik maken van schoolgcbou wen, moeten er rekening mee houden dat de prijzen de ko mende jaren vermoedelijk fors omhooggaan." Duivesteijn zal het college ad viseren af te zien van het denk sportcentrum, als zich over een week nog geen nieuwe gegadig den hebben gemeld. Daama wordt met nieuwe kandidaten onderhandeld. Voor 1 juli wil Duivesteijn de voormalige kan tine verhuurd of verkocht heb ben. heden bij K&O, Oude Vest 45, Leiden. Werkgelegenheid De stichting Werkgelegenheid Leiden stan woensdagavond 18 maart met de cursus Eigen bc drijf. In elf bijeenkomsten (vijf maandagmiddagen en zes woensdagavonden) in het ge bouw aan de Evertscnstraat 99 wordt uiteengezet hoe een ei gen bedrijf kan worden opgezet. De Kamer van Koophandel, het Instituut Midden- en Kleinbe drijf, de bank en andere instan ties werken mee. Inl. cur- suscoördinator J. ten Kroode 071-219811 Bingomiddag De Spoorbumpers organiseren 15 maart een hingomiddag in buurthuis 't Spoortje (Bern hardkade 40). Aanvang 14.00 uur. Indonesië De NCVB/KVG houdt maandag 16 maart de maandelijkse bij eenkomst in kerkelijk centnim De Regenboog. Er wordt een avondvullend programma ge bracht over Indonesië duur Ruth van Hooven. Aanvang 20 uur. LEIDEN. JANET V Bejaardencentrum Rosenburch aan de Vijf Meilaan kampt met geldproblemen. Die zijn het gevolg van een slepend conflict met de bewoners over de huurprijs van de 156 flats. Hoewel dat geschil uit de wereld is, onder vindt de stichting nu de financiële naweeën. de bewoners moest storten is volgens voorzitter B. van Zijl1 van de stichting De Adelaar moeilijk te zeggen. „Dat is een heel ingewikkelde berekening". In 1982 rekende een van de be woners al uit dat het ging om 1,2 miljoen gulden. Het totaal bedrag moet veel groter zijn, omdat het conflict pas in 1989 werd opgelost. Aan het einde van de jaren zeventig maakten bewoners voor het eerst bezwaar tegen de in hun ogen te hoge huurprijs De ruzie werd na een jarenlange strijd reeds drie jaar geleden op gelost. Er werden nieuwe huur prijzen afgesproken eri de stich ting die het tehuis exploiteert, moest het te veel betaalde geld terugbetalen aan de bejaarden. Bovendien schold de stichting het bedrag kwijt dat sommige boze bewoners jarenlang wei gerden te betalen. Hoe groot het bedrag is dat de stichting op d,e rekening van POLITIEKE RUBRIEK Haagse prominente politici lijken een nieuwe rage te ontwikkelen. Vanuit de kleinste gehuchten voelen zij plots de behoefte het land toe te spreken. Zo greep CDA- fractieleider Eelco Brinkman enkele weken geleden zijn aanwezigheid op Texel aan om te waarschuwen tegen het plan Simons. Minister Bert de Vries reisde zelfs af naar een Gronings gehucht (niet op de landkaart terug te vinden) om te orakelen over de belastingen volgend jaar. In het kielzog van de landelijke politici reizen de cameraploegen van NOS en RTL4 en journalisten, tevoren keurig op de hoogte gesteld van wat de heren gaan zeggen, steeds vaker stad en land af om alles nauwkeurig vast te leggen. Geacht publiek, het rondreizend circus van politiek Den Haag doet vandaag... Hennaarderadeel aan! Komt dat zien! Het heeft iets speciaals, zo'n woordje van veraf. Hoe verder van Den Haag en hoe onbenulliger het gehucht, hoe grootser de boon -.chap lijkt. Het is een gevoel voor publiciteit „t Leidse politici volstrekt li,ken te missen. Hier wordt uitsluitend iets gezegd in de zaal van de gemeenteraad. Niet opgehitst door een woedende danwel verontruste achterban, bijeen geroepen in een achteraf-zaaltje, maar keurig 'onder ons' in het stadhuis. Zoals het hoort. Zou het niet aardig zijn. Wethouder Steven de Vreeze (financiën) die op de bejaardensoos van de Muiderkring zijn collega's voor de laatste maal waarschuwt dat het eens afgelopen moet zijn met die belastingverhogingen. Wethouder Hans de la Mar die in de kantine op het Vlietpark dreigt op te stappen als de compostinstallatie er niet binnen twee jaar staat. Of wethouder Hennie Koek (sociale vernieuwing) die in buurthuis 'Op eigen wieken' vriend en vijand verrast met haar aankondiging dat De Waag wordt gesloten om geld vrij te maken voor een speeltuin in de Slaaghwijk. De Leidse politiek heeft het altijd verkeerd begrepen. Verlevendiging van de politiek is niet de wijk in gaan om te luisteren naar de burger. Politiek is ten overstaan van de bewoners voor je mening uitkomen. En helaas, die bewoners zitten al lang niet meer op de publieke tribune in de raadszaal. (GV) Zijn ze er nog, die politici die onbekommerd de wijk intrekken om van zich te laten horen? Ex-wethouder Dick Tesselaar draagt voor. foto archief leidsch dagblad

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15