Leiden Regio Haagsche Schouwbrug moet spoedig vervangen 'Het gaat goed, waarom dan veranderen?' DE KUR Vieuw plan appartementen aan het Kort Galgewater Anti-discriminatie dag 'Illegaal' parkeerterrein Schipholweg afgesloten Kamer van Koophandel wil gewest Rijnland Therapie voor zeer dikke kinderen lijkt succesvol A.F.Th, van der Heijden WEERBORSTELS ZATERDAG 14 MAART 1992 ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA CERT VISSER (CHEF) wTM V Dansen voor Greenpeace leiden Met Rock en roll, lambada's, walsen en rumba's kan dit weekeinde geld worden verdiend voor Greenpeace. Vanavond en morgen organiseert Greenpeace in samenwerking met 133 Nederlandse dansscholen een dansfestijn. Ook de Leidse afde ling van de Nederlandse Bond van Dansleraren doet mee. De bedoeling is dat mensen die meedansen worden gesponsord. Per dans verdienen zij een bepaald bedrag. Het geld dat zij zo bij elkaar dansen, gaat naar Greenpeace. Voor meer informatie: danscentrum Evert Castelein, tel. 123583. Kraan bezet Breestraat leiden Een enorme kraanwagen komt aanstaande maandag- morgenvroeg naar de Breestraat om te assisteren bij werkzaam heden op het dak van V&D. Volgens het kraanverhuurbedrijf uit Utrecht zal het busverkeer nauwelijks last hebben van de aan wezigheid van de kraan. Volgens politievoorlichter D. Graveland zijn er bij de politie bedenkingen: „Als het niét gaat, sturen we de kraan direct weer rechtsomkeert." Er is een nieuw plan gemaakt voor de bouw van dure apparte menten aan het Kort Galgewa ter. Op de plek waar nu nog de oude panden van Blonk staan, verrijzen tien luxe huizen met een parkeergarage. Het plan dat de Amsterdamse architect P. de Ley een jaar geleden presen teerde is gisteren definitief ver worpen door de gemeente. Vanwege de prijs van onge veer vier ton, werd al snel aan getwijfeld of zich wel voldoende kopers zouden melden voor de door De Ley ontworpen appar tementen. Een projectontwik kelaar stelde voor de parkeerga rage niet te bouwen, zodat de prijs lager zou worden. Daar voelde de gemeente echter wei nig voor omdat eigenaars van dure appartemènten waar schijnlijk hun auto dichtbij huis en op eigen terrein willen par keren. Volgens D. Schilder, hoofd van de gemeentelijke directie volkshuisvesting, blijft de par keerkelder in het nieuwe ont werp gehandhaafd. Ook de prijs van de huizen is ongeveer ge lijk. „Maar. het nieuwe concept is wat rationeler, meer haalbaar. De kopers krijgen voor hetzelf de geld méér." Schilder wil ver der weinig kwijt over het nieu we plan voor het terrein tegen over de historische haven, „Maar er komt wat licht aan de horizon." grote manifestatie in Leiden. Die is onder het motto 'Leiden bekent kleur' gewijd aan de in ternationale Anti-discriminatie dag. Het verzoek tot het debat is ingediend door het Meldpunt Discriminatie in samenwerking met instellingen als Migranten - projekt SKlL, Vluchtelingenwerk Leiden en Amnesty. De ge- meenteraad krijgt een verlda- ring tegen racisme en discrimi natie aangeboden. 's Middags gaat in Leiden de landelijke handtekeningenactie 'Appèl tegen vreemdelingen haat' van start. Op het stadhuis plein spreken vertegenwoordi gers van organisaties. Daarnaast treden de muziekgroepen op. Het extra raadsdebat dat zater dagmiddag 21 maart wordt ge houden, maakt deel uit van een Hogere Omzet! Welke ondernemer wil dat niet! Maar daar heeft u dan wel de juiste reclame voor nodig. Van Advertising Workshop Bel eens voor een afspraak. ADVERTISING WORKSHOP De Haagsche Schouwbrug verkeert in slechte staat. FOTO JAN HOLVAST leiden emiel De Haagsche Schouwbrug, die in slechte toestand ver keert, wordt spoedig vervangen als het aan de gemeente Leiden ligt. Omdat er tijdens die werkzaamheden geen auto's friéer de Stevenshof in kunnen, wil de gemeente de nieuwe toegangsweg vanaf de Haagweg nog deze zo mer aanleggen. omdat de kans groot is dat hij in open toestand naar beneden komt. Twee jaar geleden brak al eens een hefarm af. De brug is op dit moment voor autoverkeer de enige toe gang tot de Stevenshof en kan daarom niet zomaar worden af gesloten. De gemeente willen spoedig overleggen met de Ne derlandse Spoorwegen om nog deze zomer te beginnen met de aanleg van de nieuwe toegangs weg tussen Haagweg en Ste- venshofdreef. Het wachten is volgens wethou der Van Rij (PvdA/ruimtelijk or dening) op een onafhankelijk rapport - uitgevoerd door ge meentewerken van Rotterdam'- over de staat van de Haagsche Schouwbrug. Het verschijnt een dezer dagen. Aan het bewe gingsmechaniek van de brug zijn de laatste jaren voortdu rend mankementen. Als er nu niets gebeurt moet de brug in ieder geval worden vastgezet, Beide partijen wilden daar mee wachten tot de spoorweg verdubbeling een feit is. Vanaf mei rijdt de trein over twee nieuwe hoge spoorlijnen. Vanaf die maand is het mogelijk, zo hoopt de gemeente althans, aan de aanleg van de nieuwe weg te gaan werken. Het karwei zou kunnen worden gecombineerd met NS-werkzaamheden aan de twee lage sporen, die ook ver hoogd moeten worden. NS moet dan de laatste fase van de verdubbeling uitvoeren, terwijl er al de nieuwe autoweg al on der de hoge sporen loopt. Vol gens oude afspraken zou met de aanleg van de weg pas eind 1993 kunnen worden begon- Vanwege de NS-werkzaamhe den werd een aantal jaren terug de toegang bij de Vink voor au to's tot de Stevenshof afgeslo ten. Dat leidde tot veel protes- De toegankelijkhied van de Stevenshof kwam gisteren ter sprake tijdens een bezoek van de PvdA-fractie aan de wijk. P. Hartevelt, lid van de bewoners commissie van woningbouw vereniging De Sleutels, noemde die bereikbaarheid een gevaar lijk probleem: „Onlangs waren de Haagsche Schouwbrug en de Stevensbrug over de Rijn - voor voetgangers en openbaar ver veer - tegelijk open. Als iemand in de Stevenshof een hartaanval had gekregen, had geen ambu lance hem kunnen bereiken." Wethouder Van Rij presen teerde daarop de plannen van de gemeente. Leidse straatmakers moeten niets hebben van reorganisatie Globetrotter A C 'a Mar 'iee*t I geen tijd voor meer zinloze bijeenkomsten, wel voor zinloze reisjes. Leiden wordt te klein voor deze globetrotter. Overname Vliko Het Leiderdorpse I bedrijf Vliko is over genomen door een Ameri kaans bedrijf, Waste Management Europe. probleem wordt met het ophef- 1FIDFN fen van de on-ofïiciëlc parkcer- i nog groter, in ieder geval Het stuk grond achter de kanto ren van NBBS en Research voor Beleid aan de Schipholweg. wordt vanaf maandag bouwrijp gemaakt. Op dit terrein moeten 144 woningen komen. De bouw daarvan begint in mei. Met het bouwrijp maken van het weiland komt er een einde aan het gebruik van het terrein als 'illegale' parkeerplaats. Vori ge wee* klaagde een aantal di recteuren van bedrijven die in de omgeving zijn gevestigd over het schrijnend tekort aan par keervakken. Taxibedrijf Koenes ging zelfs zo ver daarom verhui zing te overwegen. Het parkeer- totdat een nieuwe parkeergara ge gereed komt. „Ja, dat zou maandag wel eens tot een chaos kunnen lei den", verwacht B. Smits van de afdeling civiele werken. De af deling verkeer van de gemeente is niet van plan maatregelen te nemen voor het verlies aan par keerplaatsen. G. Aletrino, hoofd van die afdeling, liet vorige week al weten dat als meer per soneelsleden van de bedrijven rond de Schipholweg met het openbaar vervoer komen, het parkeerprobleem vanzelf af neemt. ke eenheid die Rijnland steeds is geweest. Zij wijst op een aan tal wettelijke mogelijkheden om de onderlinge samenwerking te vergroten en vraagt zich af wie daartoe het initiatief moet ne men: de aangeschreven ge meenten en instanties of de Ka mer van Koophandel zelf. De brief over bestuurlijke sa menwerking is onder meer ver zonden naar de 22 gemeentebe sturen in het gebied, het Hoog heemraadschap van Rijnland, de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland en een aantal re gionale overlegorganen. De Ka mer verwacht voor 30 april een antwoord. leiden/regio Gemeenten, openbare nutsbe drijven en industrie in de regio Rijnland moeten streven naar de vorming van één gewestelijk bestuur in het gebied dat ruw weg de streek rond Alphen. Lei den en de Duin- en Bollensteek omvat. Als dat niet gebeurt, zal Rijnland verbrokkelen en wor den'opgedeeld tussen grootste delijke gebieden rond Den Haag en Schiphol. Dat schrijft de Ka mer van Koophandel voor Rijn land in een gisteren verzonden brief. De Kamer breekt in haar brief een lans voorde historische, so ciaal-economische en ruimtelij- het AZL bij kinderen die meer dan 100 kflo wegen, lipt nu meer bij gedragsverandering, waarbij toename van zowel li chamelijke als geestelijke activi teit. centraal staan. Volgens Koopman zijn kinde ren van tegenwoordig vaak pas sief. Daarom worden zij er toe aangezet om meer te bewegen. Een fysiotherapeut doet twee keer per weck oefeningen. Ook moeten kinderen afrekenen met oude gewoonten. Het team van De 1 indenhof be staat uit deskundigen van ver schillende richtingen# zoals een arts, fysiotherapeut en kinder psycholoog. Koopman stelt wel dat voor een goede evaluatie van de therapie nog meer tijd nodig is. Een succesvolle therapie om zeer dikke kinderen te laten af vallen. Dat heeft het centrum voor chronisch zieke kinderen De Lindenhof van het Acade misch Ziekenhuis in leiden ont wikkeld. De therapie wordt nu een jaar toegepast en de resul taten lijken veelbelovend, stelt kinderpsycholoog H.M. Koop man in het blad Cicero dat door het AZL wordt uitgegeven. Behandelingsmethoden voor zeer dikke kinderen zijn tot nu toe mislukt De ervaring was dat die kinderen tijdens een zieken huisopname wel afvielen, maar weer even snel aankwamen wanneer zij weer thuis waren. Het accent bij de therapie van Laurentius beoordeelt tekeningen Straatmakers zijn ruwe bonken, die hun tijd vooral verdoen met het nafluiten van mooie dames. Ze gebruiken hun schoppen om op te leunen. Op een grote voorraad schuine termen en vloeken na, hebben ze een be perkte woordenschat. Per defi nitie denken ze niet verder na dan een stoeptegel lang is. En als ze al ergens in geïnteres seerd zijn, dan zeker niet in am bachtelijk vakwerk. Laat staan in een vakopleiding om dat te leren. Dat gangbare beeld van een doorsnee straatmaker wordt door gemeentelijk straatmaker Harry Schreuder direct ont kracht. „Ons vak is een hele kunst", zegt hij, „Het is echt vakwerk dat je niet zomaar kunt. Je hebt er een goede vak opleiding voor nodig." En Harry Schreuder kan het weten. Hij werkt al meer dan twintig jaar als straatmaker bij de gemeente Leiden. Samen met zijn maat Ton Prins rijdt hij op een vrachtwagentje door de Leidse binnenstad, altijd op weg naar slinken, sleuven en breek- gaten, naar kuilen en gaten die moeten worden gerepareerd. Die ochtend moet het tweetal drie klussen opknappen. Eerst gaan ze naar de Breestraat. Hier moeten enkele rubberen tegels, die op de hoeken van de 'blin- den-geleidestrook' liggen, wor den vervangen. Van de tegels die er nu liggen, laten de rubbe ren bovenkanten los. „En dat kan je niet hebben", zegt Harry Schreuder, „Die dingen fikken lekker, en dan kan je raden wat er gebeurt." ry Schreuder, „die vonden het hartstikke leuk, ze kregen er geen genoeg van. Maar er was er ook één van het CDA die al Amateurs Tijdens het bewerken van de nieuwe tegels met de tegelvuist, een dikke rubberen hamer, leg gen Harry en Ton uit wat er bij het straatmaken komt kijken. Je moet verstand hebben van ge reedschappen en materialen, je moet snel kunnen werken zon der al te veel materiaalverlies en je moet ervoor zorgen dat je straat recht blijft, ook als er na gedane arbeid een regenbui overheen gaat. Harry Schreu der: "Dat vergeten de meeste amateurs. Die leggen een straatje en vergeten van tevoren een bult te bouwen. Eén regen buitje en de hele straat is dan naar zijn oude tante. Ook stam pen ze het werk vaak aan.. Ook dat is nergens voor nodig. Als je er een dag overheen gelopen hebt, ligt het ook goed." De straatmakers zijn trots op hun vak. Toen verscheidene ge meenteraadsleden een paar we ken geleden met ze meegingen om te kijken wat het nu precies voorstelt, en met het leggen van een eenvoudig stoepje al grote moeite bleken te hebben, lach ten ze zich rot. .Alleen de twee WD'ers konden het zegt Har- na een paar minuten pijn in zijn rug kreeg. We moesten gewoon tegen hem zeggen dat hij moest ophouden." Kwaad bloed Wijkgericht werken is een van de doelen van het reorganisatie plan dat de gemeente wil door voeren. Voor de straatmakers betekende het dat ze zouden worden losgekoppeld van de overige afdelingen van de dienst civiele werken. Dat plan zette veel kwaad bloed en leidde tot acties. Hoewel het inmiddels weer is teruggedraaid, maakt Harry Schreuder zich er nog steeds kwaad over. „Als ze zoiets doen, dan breekt bij ons de pleuris uit. We zijn goed nijdig. Steeds weer horen we als laatsten wat er is bedacht. We zitten helemaal niet te wachten op een reorga nisatie: bij ons loopt,alles pri ma, dus wij,snappen hi<^h>yaar- om er zo nodig iets moet veran deren." 'i Dat 'de politiek' zo zwaawift aan het wijkgericht werken, vindt hij onbegrijpelijk. Zeker als het gaat over zijn eigen vak. „Kan je het je voorstellen dat wij hier samen met de reiniging en de groenmensen aan het werk moeten? Die werken in een heel ander tempo dan wij. Als we dan de hele dag aarj het werk zijn geweest, ligt deze straat er fantastisch bij. maar is aan de andere veertig klachten die zijn binnengekomen, niks gedaan." Mensen die oude tekeningen bezitten van Leiden en Rijnland kunnen die dinsdag 17 maart laten beoordelen door T. lau rentius, bekend van het televi sieprogramma Tussen Kunst en Kitsch. Hij is in Leiden ter gelegen heid van de overhandiging aan wethouder Koek (cultuur) van een unieke tekening uit 1751 van Jan Beijer. Op de plaat zijn onder meer de Visbrug. de Hoogstraat en De Waag te her kennen. De tekening kwam vo rig jaar in het bezit van de Vere niging van Vrienden van het Gemeentearchief loeiden. Dit archief laat Laurentius ook een portret van Rembrandt onderzoeken om vast te stellen van de oude meester betreft. Particulieren kunnen hun teke ningen tussen 19 00 en 19.30 uur laten beoordelen in de stu diezaal van het leidse archief aan de Boisetkade 2a. De teke ning van De Beijer wordt aange boden in de tentoonstellings zaal aan de Vliet 45. Toegangs bewijzen d 5 gulden zijn ver krijgbaar aan beide zalen. signeert donderdag 19 maart het Boekenweekgeschenk en ander werk bij Boekhandel ...uw labris boekhandel Nieuwe Ri|n 45, vanaf 19.30 lol 21.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13