Leidsch Dagblad mm A Rest plan-Simons is van de baan Geen actie tegen illegale Ghanezen 171 ZEG MAAR JA, TEGEN 'N HORTENSIA. Dank aan redders Schadelijke stoffen in bollenteelt verboden Clinton en Bush aan kop na Super Tuesday n WOENSDAG 11 MAART 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39798 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Kunst 90e Boekenweek is gis teravond in de Amster damse Stadsschouwburg ingeluid met een 'Sma ragdgroen Boekenbal' Leiden i Noord ziet niets in beginnerklas bui tenlandse kinderen maar wil meer onderwijzers op basisscholen en crèches Regio yi q Leidse medicijnen I O studenten leren tij dens hun opleiding hoe zij patiënt moeten vertellen dat hij ongeneeslijk ziek is Ambtenaren studeren op nieuwe maatregelen Verdere stappen van het plan-Simons voor de gezond heidszorg zijn van de baan. Staatssecretaris Simons zal op 1 januari 1993 geen nieuwe stappen invoeren van zijn plan om de kosten van de gezondheidszorg in de hand te houden. Op zijn ministerie wordt nu gewerkt aan andere maatregelen om de gezondheidszorg beter te laten functioneren. Rond 1 mei wil Simons formeel bekendmaken wat er met de stelselherziening gaat ge beuren. den haag gpd Tot nu toe was het plan om huisartsenhuip en kraamzorg op 1 januari over te hevelen van het ziekenfonds naar de Alge mene Wet Bijzondere Ziekte kosten (awbz). De ziekenfonds premie zou dan omlaag gaan, de premie awbz omhoog. Bo vendien zou een vaste, voor ie dereen gelijke jaarpremie in guldens (de nominale premie) stijgen. Simons wil nu afzien van de verdere overheveling van delen van de zorg uit het ziekenfonds naar de awbz. Verder wil hij geen nadruk meer leggen op fi nanciële kanten van de stelsel herziening, zoals de invoering van eigen risico's of bijdragen. De staatssecretaris heeft zijn ambtenaren opgedragen aan andere zaken te werken. Zo wil hij plannen die moeten zorgen dat instellingen in de gezond heidszorg niet langer geld krij gen alleen maar omdat ze be- staan. Hij uil geld geven op ba sis van de vraag naar diensten van die instellingen. Vermist Leids meisje in seksclub leiden De politie heeft vannacht een 16-jarig Leids meisje uit een seksclub aan de Leidse Herenstraat geplukt. Zij werd al twee maanden vermist. Het meisje is van huis weggelopen, waarna ze eerst ging inwonen bij een vriend. Daarna verbleef ze op diverse andere adressen. Om de kost te verdienen werkte ze al twee maanden bij de seksclub. De jeugd- en zedenpolitie kwam haar op het spoor door tips. De eigenaar van de club wordt vervolgd wegens het 'bevorderen van ontucht met een minderjarige'. Inval politie in dealerswoning amsterdam De politie.heeft in en rond een woning aan de Nep- veustraat in Amsterdam-West 23 mensen gearresteerd. Dat ge beurde na klachten uit de buurt over het dealen en het gebrui ken van drugs rond de woning. In het pand vond de politie 200 gram harddrugs. Fransman krijgt geld voor 'penopauze' saintes Een rechtbank in het Franse Saintes heeft een man ruim 1100 gulden smartegeld toegekend omdat hij tweeënhalve maand niet heeft kunnen vrijen als gevolg van een verkeerde doktersbehandeling. In het kader van een proef op het gebied van geslachtsziekten had de man zich laten insmeren met zuiver azijnzuur in plaats van met een pasta met 5 procent azijnzuur. Hij kreeg last van een oedeem, waardoor hij drie weken niet kon werken en tien weken moest afzien van de echtelijke gemeen schap. De rechtbank vond dat de eiser, volgens „het statistische gemiddelde bij Franse echtparen", zich er „met recht over kan beklagen dat hij tien keer geen gemeenschap heeft kunnen heb ben". Actie behoud molenviergang De 'reddingspoging' is nog niet bekend bij het waterschap. Volgens dijkgraaf D. Kemp is er overigens geen sprake van dat de functie van de molens veran dert. „Enkele jaren geleden zijn er al hulppompen geplaats. Nu worden die vervangen door au tomatische gemalen. Als water schap streven wij naar een opti male waterbeheersing in de pol ders. Dat is naar ons idee op de eeuwenoude wijze van bema ling door wind niet meer moge lijk." Pagina 18:'Molens blijven wel draalen'. ter aar/aarlanderveen Twee molenaars en een aantal inwoners van Aarlanderveen voeren actie om de functie van de historische en voor Neder land unieke molenviergang te behouden. De actie tegen de plaatsing van automatische, elektrische gemalen vindt wei nig gehoor bij het waterschap De Aarlanden. Het waterschap wil met deze installaties de pol der gaan bemalen. Tot het ein de van dit jaar gebeurt dat nog door de vier molens. Zeg maar ja tegen die klassieke en toch tijdloze, vrolijke en makkelijke bloeier, die houdt van een koele plek met veel licht maar weinig zon en van elke dag een flinke slok, zodat de kluit lekker vochtig blijft Hortensia, rose, blauw of wit 1 /V perstuk -Lv/.- Met het oog daarop wil Si mons niet meer tot in detail re gelen welke zorg bijvoorbeeld een instelling moet leveren. In plaats daarvan wil hij 'functio nele omschrijvingen': globale richtlijnen waarbinnen de in stellingen zelf mogen inspelen op de vraag naar hun diensten. Simons streeft naar een sys teem waarbij de vraag vanuit de bevolking bepaalt wat er ge beurt en niet meer het aanbod dat instellingen aanbieden. Hij hoopt daarmee te bereiken dat vraag en aanbod beter op elkaar worden afgestemd. Zo moet de zorg efficiënter en soepeler wor den. en bovendien goedkoper. De bewindsman heeft dat al les verstopt in antwoorden op vragen van de Tweede Kamer over het gehandicaptenbeleid. Een woordvoerster van de be windsman heeft een en ander bevestigd. runsburg/noordwuk Rijnsbur- ger Cor van Duijn zette gisteren in Noordwijk de mensen in het zonnetje die anderhalve maand geleden zijn leven redden. Op 18 januari werd de directeur van Waardzicht Groep bv onderweg n Dankzij de toevallige aanwezigheid v i het vliegtuig, verpleegkun dige en doordat de piloot tot een noodlanding besloot, bleef Van Duijn in leven. In zijn kort gele den verworven Beach Hotel or ganiseerde hij gisteren een avondje voor zijn weldoeners, onder wie de complete beman ning van een Martinair Boeing 767. Op de foto: Cor van Duijn temidden van de stewardessen Links boven gezagvoerder Arie Kruithof. Boven in het midden co-piloot Tel- co de Haan. foto dick hoge woning Amsterdamse politie ontdekt tienduizend mensen zonder status amsterpam-groningen gpd-anp De Amsterdamse politie zal geen gerichte actie onder nemen tegen de 10.000 illegale Ghanezen die het korps in de Amsterdamse Bijlmer heeft ontdekt. Het opspo ringsbeleid van de politie is „alleen gericht op de illega len die zich schuldig maken aan een misdrijf'. Ook de sociale dienst zal de groep Ghanezen niet gericht con troleren. De dienst vermeldt geen nationaliteit in de ad ministratie; controle van de groep is derhalve onmoge lijk. De politie maakte gisteren bekend dat bij het onder- zoek naar een Ghanese drugsbende de aanwezigheid van ten minste 10.000 illegale Ghanezen in de Bijlmer was vastgesteld. De organisatie zou opereren vanaf 1.500 adressen, een aantal dat door directeur R. Gro tendorst van de Woningbouwcorporatie Nieuw Amster dam „nagenoeg onmogelijk" wordt genoemd. Vijf hoofdverdachten van de drugsbende die maan dag door de Amsterdamse politie is opgerold, hebben in de loop van gisteren tegenover de politie hun rol in de drugsorganisatie toegegeven. De Amsterdamse poli tie arresteerde tijdens een grote actie 29 Ghanezen die in Amsterdam-zuidoost een internationaal distributie centrum hadden voor de aan- en doorvoer van heroïne. Bij de actie werden zo n 150 politiemensen ingezet. Het Regionaal Recherche Team heeft in Groningen een einde gemaakt aan een heroïnekartel dat eeduren- de de periode 1989/1992 een miljoenenomzet heeft ge boekt met de export van heroïne van Groningen naar Spanje. Tijdens het onderzoek dat al vanaf januari 1991 gaande is, heeft de politie in totaal 15 verdachten aan gehouden, onder wie enkele personen die worden ge zien als leiders binnen de organisatie. Volgens een voorzichtige schatting van politiewoordvoerder Van de Leur heeft het kartel een omzet van ten minste 15 mil joen gulden geboekt. Pagina 3: 'Uitspraken politie over Ghanezen onbe- den haag/hillegom anp Er komt een verbod op het ge bruik van een aantal schadelijke stoffen in de bollenteelt. Minis ter De Vries wil met ingang van 1 juni de stoffen verbieden die de 'blootstellingsnorm' sterk overschrijden. De Vries denkt daarbij aan de grondontsmet- tingsmiddelen methyl-iso-thio- cynaat en metam-natrium. In een later stadium wil de minis ter ook een verbod op het ont smetten van bollen met de hand. De bestrijdingsmiddelen die in de bollenteelt worden ge bruikt, zijn veel gevaarlijker voor mensen die er mee werken dan werd aangenomen. Dat blijkt uit een onderzoek van TNO in opdracht van het minis terie van sociale zaken en werk gelegenheid. Gisteren heeft mi nister De Vries de resultaten naar de Tweede Kamer ge stuurd. maar vorige week waren de uitkomsten al uitgelekt. De bollentelers noemen het voorstel van De Vries onaan vaardbaar. Het gebruik van het grondontsmettingsmiddel me tam-natrium is in de bollenteelt onmisbaar, aldus secretaris F. Zandbergen van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur (KAVB) in Hillegom. Hij zegt dat met name me tam-natrium niet kan worden gemist om de bollenvelden te zuiveren van ziekten en plagen. Volgens Zandbergen is de bol- lensector bereid om het gebruik van bestrijdingsmiddelen te verminderen, zoals ook is vast gelegd in het Meerjarenplan Gewasbescherming van de re gering. Daarmee is echter wel een periode van vijf tot tien jaar gemoeid. De Democratische kandidaat voor het presidentschap Bill Clinton zwaait naar zijn supporters. foto afp ONTDEK DE LEUKSTE UITSTAPJES VAN NEDERLAND 92 ALLE DAGJES UIT VOOR JONG EN OUD ONDER ÉÉN DAK STATEN HAL DEN HAAG VAN 10 00 18 00 UUR VOIW 7 50 KIND 7 SO austin henk dam President George Bush en gou verneur Bill Clinton zijn de gro te winnaars van Super Tuesday, de voorverkiezingen die giste ren in een groot aantal Ameri kaanse staten zijn gehouden. Vooral voor Clinton was het een fraaie overwinning. Hij won niet alleen in de zes zuidelijke staten waar hij, als gouverneur van de zuidelijke staat Arkansas, in het voordeel was, maar bovendien in Missouri en Florida. Clinton is door zijn reeks overwinningen van gisteren nu de duidelijke koploper bij de Democraten geworden. Met die reputatie die over het alge meen als een magneet op de kiezers werkt gaat hij nu de volgende voorverkiezingen in. Maar concurrent Tsongas mag nog niet worden afgeschre ven Hu won jLisieren de voor- verkiezingen in zijn thuisstaat Massachusetts, in de buurstaat Rhode Island en in Delaware. Hij heeft ook. veel meer dan Clinton, bewezen buiten zijn ei gen regio te kunnen winnen. Tsongas hield gisteren dan ook een redevoering die begon met: „We zijn onderweg naar hel Witte Huis, mensen". Hij schreef zijn tegenvallende resul taat in Florida vooral toe aan onvoldoende financiële midde len en een gebrekkige organisa tie. Bij de Republikeinen won president Bush bijna overal twee derde deel van de stem men of meer. Een kleine 30 pro cent ging naar Bush' voornaam ste uitdager, de conservatief Pat Buchanan. Dat was voor Bucha nan een tegenvaller, want hij had gehoopt in sommige zuide lijke staten Bush te kunnen ver slaan. Hij hield gisteravond niettemin een speech waarin hij zei Bush „nog éën kans te geven zich uit de race teRig te trek ken". De derde Republikeinse kan didaat, ex-Ku Klux Klan-leider David Duke, kwam nergens in het spel voor. In de meeste sta ten waar hij meedeed, haalde hij minder dan 4 procent. Zelfs in zijn eigen thuisstaat Louisia na kwam hij niet verder dan 9 procent. Super Tuesday leverde bij de Democraten samenvattend het volgende bwM Opc Imi-m kreeg 55 procent van alle stem men. Tsongas 27 procent en Jerry Brown 11 procent. Daar mee won Clinton 381 gedele geerden, Tsongas 201 en Brown 21. De resultaten van eerdere voorverkiczingen meerekenend, heeft Clinton nu 700 gedele geerden, Tsongas 345 en Brown 80. Voor de nominatie op de Democratische conventie zijn 2.025 gedelegeerden nodig. Bij de Republikeinen is het beeld .ils VWl BUÉ huilde 00 procent van de stemmen (goed voor 370 gedelegeerden), Buchanan 27 procent (31 gede legeerden) en Duke 2 procent (1 gedelegeerde). Het resultaat van eerdere voorverkiezingen mee rekenend. heeft Bush nu 554 ge delegeerden. Buchanan 51 en Duke 1. Voor de Republikeinse nominatie zijn 1.105 gedele geerden nodig. BANK MET AFNEEMBARE BEKLEDINGSHOEZEN Kwaliteit, design, voordelig. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland Cultuur Familiebenchten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Guur weer Veel bewolking en perioden met regen Minimumtemperatuur om streeks 3 graden Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden Wind uit zuidwest tot west toenemend tot krachtig. 6. aan de kust en op het IJsselmeer tot stormachtig. 8. mo gelijk stoom. 9 Hardrijden op provinciale wegen neemt af LEIDERDORP» MOW CA WESSEUNG Hel aantal ongevallen op drie provinciale wegen is de laatste maanden gehalveerd als gevolg van intensieve snelheidscontro les en doordat de wegen veiliger zijn gemaakt, aldus de politie. Dp de wegen Leiden/Alkemade, Ix-iderdorp/Ter Aar en Alphen- Leimuiden is van oktober tot februari veel gecontroleerd. Ook nu het intensieve toe zicht is beëindigd, ligt het aan tal ongelukken beduidend lager dan voorheen. Veel minder au tomobilisten rijden te hard. en de snelheidspieken liggen lager Tot voor kort reed bijna de helft van de automobilisten er te hard. IX' afgelopen vier jaar vielen bij bijna 500 ongevallen 5 do den en 78 gewonden De actie is juist op deze wegen gevoerd omdat het belangrijke door gaande routes tussen Leiden en Amsterdam zijn met veel sluip- verkeer. Pagina 18: Vermelden percen tages nlet-hardrljders succes HOI 11 i «.1.11 .it.t, «m mtw (ml* I I Pm maand |t 2 7 901 vie eutoma tische betaling* Par kwartaal (f80.10) via accept Naam an voorletter» Woonplaat» j Telefoon (i v iti controle barorgmg) Nummer bank/girorekening Handtefcenmg V»aan»ngen C Korte Hoogs» et OtQ 434«ZO? Oen Maag 4 070 3'0AV4 G«d t Z3 (Hoc-g Cefwyw) 030 320069 I 8 *7121* V4 000 5 J I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1