'Erotica zo opwindend als rede van Brinkman Rtv show Radio Donna elegant, nuchter en eigentijds 'Het is moeilijk om je als zanger te handhaven 'De Belastingshow' met komische noten Cosby Show uit produktie Dinsdag' 10maart 1992 W~ 10 meest bekeken programma's/ van de afgelopen week 1% kijkdichtheid is ca. 133.000 kijkers van 6 jaar en ouder programma 1I zo. i Journaal 20.00 uur 5. li* 6. 7. di 8. Ook dat nog Feyenoord-Ajax Studio Sport NOS 23% NOS 22% Surpriseshow Brandpunt Doet ie 1 of- Keek op de Week Feyenoord-Tottenham zo. j Sesamstraat iro/tronAOBMsdla'NOa NOS 35% 4.680 KRO 27% KRO 19% VARA 19% VPRO 18% NOS '17% NOS 17% 2.270 3.560 3.020 2.900 2.690 2.560 2.500 2.380 2.310 BRTN exploiteert commerciële zender weinig gelukkig met het besluit van de BRT-top om met 'Don na' te beginnen. Vooral bij het populaire BRT 2 is de onvrede groot, omdat per soneel wordt overgeheveld en men vreest luisteraars te zullen verliezen aan het commerciële broertje in eigen huis. 'Broeder moord', is al gezegd. Op de BRT-zenders wordt nu al recla me uitgezonden, maar 'Donna' wordt de eerste nationale zen der, die volledig van de com mercie moet leven. Dat doen ook de lokale radio's (gelegali seerde vroegere piraten) en die zijn dus des duivels over de BRT-plannen. Dat is ook VTM, de Vlaamse commerciële televisiezender. Hoewel in de Belgische wet is vastgelegd dat VTM het monop olie heeft voor tv-reclame en de publieke BRT voor radio-recla me, voelt men zich bij VTM zwaar gepakt. VTM probeert al lang de wet veranderd te krijgen om zelf met een commerciële radiozender te kunnen begin nen. De politiek heeft dat tegen gehouden, en het is diezelfde politiek (die bij de BRT de dienst uitmaakt) die VTM nu weer dwarszit. Ook de Vlaamse dagbladuit gevers zijn boos. Zij vrezen ver lies aan advertentie-inkomsten op de toch al krappe Vlaamse reclamemarkt. Dat is ook al ge bleken na de komst in 1989 van VTM. Maar omdat VTM het ei gendom is van de Vlaamse kranten, vond men dat minder erg. Het ging immers om een vestzak-broekzak-operatie. Vo rig jaar heeft VTM aan zijn aan deelhouders enkele tientallen miljoenen kunnen uitkeren. Die bron gaat bij 'Donna' aan de uitgevers voorbij. BRUSSEL HANS DE BRUUN 'Opgewekt, creatief, vlot en speels'. Dat moet 'Radio Donna' worden, de eerste nationale commerciële radiozender die België volgende maand krijgt. Op 28 maart beginnen de eerste uitzendingen van deze vijfde ra diozender die door de BRTN wordt geëxploiteerd. Ondanks veel kritiek in het eigen BRT- huis, van de concurrentie (VTM) en van de Vlaamse dag bladen, die verlies aan adver tentie-inkomsten vrezen. Deze week werd de eerste sluier over het 'Donna'-projekt opgelicht, maar voorlopig blijft nog veel onduidelijk. Een keur van bekende Vlaam se artiesten en radio- en tv-ma- kers zal de programma's pre senteren die vooral licht ver teerbaar zijn, veel muziek be vatten en informatie over rei zen, hobby's, muziek en möde. ieheel volgens de nieuwe trend van 'life-style'-informatie. Ge mikt wordt op de 'jonge, trend gevoelige, intelligente luiste raar'. „Donna is een mondige, elegante, romantische en toch vrij nuchtere, eigentijdse vrouw, die altijd iets mysterieus zal houden", zo heet het in het op geblazen reclamemakersjargon. 'Donna' moet dit jaar al 5,5 miljoen gulden in het laatje van de Vlaamse omroep brengen. Het reclamebureau dat daar voor moet zorgen, zegt al voor 1.1 miljoen reclamezendtijd te hebben verkocht. 'Donna', een naamkeuze die doet denken aan die van 'Veronica', komt naast de bestaande zenders BRT 1 (informatief, ontspan nend), BRT 2 (regionaal, lichte muziek). BRT 3 (klassiek) en Studio Brussel (pop). Vooral bij BRT 2 en Studio Brussel is men Zanger/socioloog Henk Westbroek proeft serisualiteit chocoladeflik UTRECHT PI ETER VAN DE VU ET Seks lijkt de laatste Üjd een probleem. Er is herrie over het eroti- seren van chocoladeflikken. Onsteltenis over het 'gebrui ken' van een foto van een ster vende aids-patiënt Woede bij burgemeesters over dames die tijdens het optreden van man nelijke strippers spontaan tot de daad overgaan. Problemen? Henk West broek, zanger, acteur, journa list en herbergier, ziet ze niet Hij is bekend als bedenker van het betere lied en zanger van Het Goede Doel. Slechts inge wijden weten dat hij ais socio loog werkzaam was bij het Ne derlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NIS- SO). Henk neemt het op voor ero tiek in de reclame, voor 06- nummers, voor peepshows, mannenstrippers en stoephoe ren prachtige vrouw, een chocoladekleurige huid. Lang zaam ontbloot ze een schouder, een borst. De tepel komt close in beeld. Mijn god, dat is de zonde waard. Net als je dat denkt wordt de baby aan de borst gelegd, je voelt je betrapt. Want een baby dien je vertede rend te vinden. Binnen enkele seconden word je totaal op het verkeerde been gezet." Henk Westbroek, bekender als zanger van het Goede Doel dan als socioloog bij het Neder lands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NIS- SO), waar hij ooit meehielp aan een onderzoek naar 'twee-rela ties', vindt de reclamespot van Droste 'volstrekt briljant'. „Schitterende erotiek, ingehou den, esthetisch. En slim. Want intussen wordt een flik geëroti seerd." Sabbelen op een chocolaatje is vanaf heden anders gewor den. Althans dat denkt en hoopt de leiding van de eerbiedwaar dige chocoladefabriek. De di rectie ziet in de nieuwe recla meboodschap de belichaming van het 'ultieme (allerhoogste) genot'. Volgens Henk was het ook de hoogste tijd de oneindig voortschrijdende verpleegster op het bekende cacaoblikje van het stijve uniform te ontdoen, eindelijk eens uit de kleren te laten gaan. Zijn enthousiasme over de geërotiseerde flik betekent niet dat hij een fan is van met seks doordrenkte reclame. Zo zet hij vraagtekens bij het gebruiken van een amper de kleuterleeftijd ontstegen stelletje om de ver koop van snoepgoed te bevor deren. Moet je daarvoor van een meisje en een jongetje een Lolitaatje en een machootje maken? Gaat dat niet de kant op van kinderporno? Bedorven „Er zijn", zo wil hij maar zeg gen, „pnsmakelijke vormen, die ten onrechte erotiek heten." Het doet hem denken aan de pomotheek in de Utrechtse Damstraat die thans erotheek heet. Er zijn videobanden te huur die bij hem een lichte on passelijkheid opwekken. Er zijn vormen van hijgend bestijgen die hij vergelijkbaar vindt met het genot van een bedorven slaatje. Zo zit het volgens hem ook met de zogeheten erotische programma's op de televisie. „Erotica van Veronica vind ik net zo opwindend als een modale toespraak van Brink man. Wat die dames daar hak kelend uitkramen grenst aan het ongelooflijke. Hoe kom je op het idee een juffrouw een Vi kinghelm op te zetten, een ko nijnebontje aan te trekken, op een berevel te plaatsen, om haar vervolgens voor de met vaseline ingesmeerde camera lens mal te laten bewegen?" „Dan vond ik de Pin Up Club beter. Dat was soms lachen. Juf frouwen die in sappig plaatselijk accent vertelden dat ze zich vol gaarne voor de camera uit kleedden omdat ze hoopten daarmee de eerste stap te zetten op de weg naar het witte doek, waar ze zich al naast Robert de Niro zagen staan." Henk Westbroek: „Echte erotiek is leuk. En laten we eerlijk zijn: ge slachtsverkeer is beter dan wegverkeer. Er vallen minder doden." fotocpd „In pornofilms valt doorgaans niets te lachen. Het pompt maar door, zo saai. In echt ero tische films zie je nauwelijks bloot. Als het er al in voorkomt zijn het streng gedoseerde vier kante centimeters. Want het gaat om de suggestie. 'Tom Jo nes' was in dat opzicht een schitterende film." In de 'slipstream' van de van daag de dag veel opwinding veroorzakende strippende su permannen, is de reclame druk doende het mannelijk lijf te ge bruiken. „Gemikt wordt op on vervuld verlangen van vrouwen. De betere boodschap brengt de strak gesneden kont van een over het biljart gebogen boy in beeld. Hij laat de broek niet zakken, want de ene vrouw wil uiterst gespierde benen met veel haar zien, terwijl de ander zegt: mag het een onsje minder wezen. Het is voldoende als de Georgie Davis verbreekt stilte met nieuwe cd r-J M ojuist verschenen: M 'Everybody's laug- m A hing', de nieuwe single van Georgie Davis. Het is even stil geweest rond Georgie, die in 1985 als Stevie Wonder tweede werd in de Soundmix- show, na Gerard Joling. Maar dat wil niet zeggen dat Davis stil heeft gezeten. „Ik arrangeer, ik produceer, onder anderen voor Babette van Veen, van wie over anderhalve maand de eerste single ver schijnt. Zelf heb ik de afgelopen jaren ook platen gemaakt: 'Si lent Scream' en 'Black Star'. Maar het is moeilijk om je als zanger te handhaven. Je ziet het zelfs aan gerenommeerde ar tiesten. Ze moeten keihard wer ken om aan de bak te blijven. Ik denk dat het Nederlandse pu bliek niet zo erg trouw is aan een en de zelfde artiest. Je moet je steeds weer bewijzen. Boven dien is er zo'n toeloop van jon ge artiesten. De spoeling wordt dun. Je moet ervoor zorgen goed beslagen ten ijs te ko- „Ikzelf had niet zo veel zin om voortaan als een imitatie van Stevie Wonder door het le ven te gaan. Maar dan moet je Presentatie in handen van Astrid Joosten vragen wordt een deel van de "lversum show gpyuid met speciale .Ik ga altijd met het openbaar aflevering van 'Per seconde wij- ervoer naar mijn werk. Nu wil- zer'. Twee superkandidaten, de ik graag weten of ik in de ho- mevrouw Vink en de heer de r- Jongh, die eerder wisten door te dringen tot de vierde wel de tijd nemen om je eigen mogelijkheden te ontdekken. Daarom ben ik ook naar het conservatorium in Rotterdam gegaan. Ik heb er twee jaar ge zeten, heb er veel geleerd, maar de nadruk lag er op jazz-muziek en daarmee heb ik weinig affi niteit. Ik trek toch meer naar de ballad-kant." - In die categorie kan je je nieuwe plaat moeilijk onder brengen. „Nee, dat is discohouse-mu- ziek. Ach, het is eigenlijk een geintje, deze plaat. Ik had een idee en de platenmaatschappij zag er wel iets in. Ik vind het zelf ook een leuk nummer. Maar ik wil me niet op een stijl vastpin nen. Ik componeer graag in een aantal stijlen. Daarom vind ik mijn werk als producer zo aan trekkelijk. Je kan er veel facetten van jezelf in kwijt. Zo vind ik het ook leuk om voor André Hazes Veronica brengt verkiezing miss Universe op tv vrouw met de gedachte speelt hoe het zal zijn als de broek uit gaat." „Echte erotiek is leuk", denkt Westbroek. „En laten we eerlijk zijn: geslachtsverkeer is beter dan wegverkeer. Er vallen min der doden. Vrijen is een amusante bezigheid, mits je er niemand kwaad mee doet. En dan bedoel ik vooral ook dat het veilig moet gebeuren. Pooier Westbroek vindt dat in weten schappelijke kring meer en meer de neiging bestaat seksu eel leed te 'exploiteren'. „Er zijn wetenschappers die zogenaamd onderzoek doen om te kunnen verkondigen dat het nog erger is dan we al dachten. Iemand die ter meerdere eer en glorie van zich zelf beweert dat één op de vijf vrouwen slachtoffer is van incest, wat gewoon niet kan als je er ook maar iets van afweet, vind ik een verachtelijk mens, een soort pooier." „We moeten zeggen waar het op staat. Hoeveel mensen be ginnen een LAT-relatie omdat ze gewoon niet tegen hun part ner 'sodemieter op' durven te zeggen? Net als mensen die zeg gen dat alles moet kunnen, doorgaans vooral aan zichzelf denken en de vrijheid voor zichzelf en de onvrijheid voor de ander mooi willen verpak ken." „Je ziet die angst ook bij poli tieke partijen. Welke partij durft een libertijns erotische visie uit te dragen? Koos Vorrink, dus ver voor de tijd van Wim Kok, durf de dat. In zijn boek 'Wordend huwelijk' staat dat een ménage d trois zou moeten kunnen. Ver der schreef hij dat 'vreemd gaan' weliswaar niet helemaal was goed te praten, maar onder bepaalde omstandigheden wel viel te begrijpen." „Als we eerlijk zijn tegenover onszelf dromen we allemaal wel eens dat we het met twee man nen of twee vrouwen doen. Dat is een standaarddroom. De meeste mensen komen er nooit aan toe. Het blijft tot de onver vulde verlangens behoren, zoals miljonair worden, een wereld reis maken of in een Ferrari rondscheuren. Het is maar goed dat we 06-nummers, peep shows en sinds kort mannelijke strippers hebben. Zo kun je je geheime fantasieën een beetje gestalte geven. Het voordeel van een 06-nummer is dat je niet naar de hoeren hoeft, gewoon thuis een beetje vreemd kunt gaan, bepaald goedkoop en be slist veilig. En je hoeft je niet op te tutten. Het gemak dient de Partner „Bij het NISSO heb ik jaren ge leden Kees Straver mogen hel pen bij zijn onderzoek naar twee-relaties. Het bleek dat zo'n relatie in de Westerse cultuur een fundament is van de sa menleving. Of je nu in een com mune woonde of vond dat alles moest kunnen, de meesten hadden maar één echte partner. Dat had niet alleen te maken met de wettelijke en morele in vulling, met het geacht worden te trouwen en bij elkaar te blij ven. Met z'n tweeën betekent voor de meesten iets." „Vroeger mocht je niet schei den, nu wel. De vrouw was voorheen financieel gezien" de slaaf. Waarom zou je een leven lang afzien als er fundamenteel iets fout zit? Maar de meeste ge scheiden mensen hertrouwen, of gaan samenwonen, zodat ze toch weer met z'n tweeën zijn." Henk Westbroek is een geta lenteerd tekstschrijver. Zo is het door Herman van Veen gezon gen 'Als ik kon toveren' van zijn hand. Op Henks nieuwste lp, waarvan de ruwe versie gereed is, staat een ongebruikelijk lied je over sex. In de 'stoephoer' be zingt hij een dag uit het leven van een heroïneprostituée. Een dag zonder mannen die onmo gelijke dingen willen. Mannen die eerst willen weten wat er wel allemaal 'op de kaart' staat. Mannen die haar bedreigen of niet willen betalen. Kortom, een mooie dag. Ook een stoephoer kent zo haar geluk. te schrijven. Op zijn cd 'Samen' staan twee nummers van mij en aan zijn volgende plaat werk ik ook weer mee." „En verder voel ik me uitste kend thuis in het team dat Bel inda Anholt, de voormalige manager van Gordon, om zich heen heeft verzameld. Ik vind het allemaal jonge talenten: de dertienjarige Glenda bijvoor beeld, de groep Web City die aan het Nederlandse Songfesti val meewerkt en de groep Past, Present and Future. Het is een hechte club van hard werkende artiesten." NEW YORK» AP Van de ook in Nederland po pulaire Amerikaanse televisie serie Cosby Show is vrijdag de laatste aflevering opgenomen. Met And So, We Commence, zoals de laatste aflevering ge titeld is, worden acht seizoe nen van de succesvolle NBC- serie afgesloten. Bill Cosby, de producent en ster van de serie, gaat volgend You Bet Your Life presente ren. Dit programma werd in de periode 1950-1961 door Gröucho Marx gepresenteerd. Phylida Rashad en Bill Cosby: nu nog vertrouwde gasten in de huis kamer, binnen afzienbare tijd voorgoed van de buis. foto kippa STRIPS BOLLEBOOM ge of de lage groep voerskosten val?" Dit is één van d( vragen, die centraa staan in 'De Belas tingshow'. De herer Kamminga van d< Consumentenbond en Timmerman var de belastingdiens beantwoorden de vragen, terwijl Astrid loosten de presenta tie in handen heeft. I let programma rond de jaar lijkse invulling van het aangifte biljet inkomstenbelasting is al weer toe aan de vierde editie. Er zal aandacht zijn voor de 'gou den belastingtip'. De lezers van VARA TV Magazine is gevraagd een tip in te sturen. De beste in zending wordt beloond met een prijs, die tijdens de show wordt uitgereikt. Naast het beantwoorden van ronde, treden tegen elkaar aan in net strijdperk. Kees Driehuis voelt het tweetal aan de tand allerlei belas- VARA leert kijker stoeien met aangifte Kinderen voor Kinderen zorgt met 'Mijn eerste mil joen' voor een muzi kaal intermezzo. Goochelaar Tel Smit vertoont geldkunsten. De komische noot wordt gevormd door 'De Kantine'. In deze soap spelen Henk Westbroek. Boude- wijn Büch, Anita Witzier, Dieu- wertje Blok, Robert ten Brink, Dieuwertje Blok. en Pauline Huizinga in op de belastingpo- blemen. De Belastingshow, 10 maart, 2036 uur, Nederland 2. Veronica zendt op maandèg 30 maart voor de tweede keer de Nederlandse miss Universe-ver- kiezingen uit. De reportage duurt vijf kwartier en komt rechtstreeks vanuit het Claus Partycentrum in Hoofddorp. De presentatie van Miss Uni verse 1992 is in handen van Mare Klein Essink en de voor malige miss Universe Angela Visser. Uit ruim zesduizend aanmeldingen werd de afgelo pen weken door het Veronica Blad en de Story een voorselec tie van 144 kandidaten gehou den, twaalf per provincie. Na schifting zijn er twaalf missen overgebleven, die voor een jury bestaande uit Corinne Rott- schafer, Anja Mulder en Frank Govers moeten paraderen. Tijdens de uitzending, om 21.15 uur op Nederland 2, kunnen de kijkers telefonisch (06-9696, niet gratis) hun stem uitbrengen. Astrid Joosten: hoe wordt een aangiftebiljet invullen t zigheid. i amusante be- FOTO DIJKSTRA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8