Hawaiian-muziek was vluchtmuziek Kunst Wet Wet Wet laat zich niet opjagen Programma Boekenweek boek w e 19 9 2 DINSDAG 10 MAART 1992 Boek Hating Hawaiivan Lat gard Mutsaer9 „De Hawaiianmuziek was vlak na de tweede Wereldoor log vluchtmuziek. Veel mensen reisden na die ellendige oorlogsjaren in hun dromen naar paradijselijke oorden met prachtige stranden en wuivende palmen, want geld om er echt naar toe te gaan ontbrak. De Hawaiianmuziek hielp hen in hun fantasie een eind op weg. Dat verklaart de enorme belangstelling voor dit genre in die tijd." utrecht. job boot De Utrechtse Lutgard Mutsaers (38) heeft anderhalf jaar diep gaand onderzoek verricht naar de ontwikkeling van de Hawai ianmuziek in Nederland in de periode 1925-1992. Daartoe heeft ze met zo'n zeventig men sen gesprekken gevoerd. De meesten waren ooit zelf beoefe naar van deze in de jaren veer tig en vijftig zeer geliefde mu ziek. Haar intensieve speurwerk in archieven, gecombineerd met de resultaten van al die ge sprekken, heeft geleid tot het 150 pagina's tellende boek 'Ha ring Hawaii'. „Ik ben gefascineerd geraakt door Hawaiianmuziek. In 1989 hoorde ik, tijdens de Haagse Beatnach, op de radio een sketcfi van de Clichémannetjes, Kees van Kooten en Wim de Bie, over Nederhawaii. Dat boeide mij mateloos. Ik heb daar over nagedacht en lang zaam maar zeker groeide het besef dat het ooit echt heeft be staan. Bovendien is de Hawai ianmuziek een buitengewoon zonnig onderwerp. Heel wat an ders dan de rebelse rock and roll", aldus Mutsaers trots in haar, met veel nostalgische fo to's geïllustreerde boek blade rend. Lutgard heeft veel oudere Ne derlanders aan de tand gevoeld over de Hawaiianmuziek. Het aantal groepen, dat deze mu ziek momenteel uitvoert, is be perkt tot twintig. In de jaren veertig en vijftig was dat beeld totaal anders. Mutsaers: „Wie herinnert zich niet de Samao- meisjes met Pia Beck. Die wa ren in de oorlogsjaren razend populair. En natuurlijk de Kili- ma Hawaiians. Dat waren top pers in die tijd, die veel navol ging kregen." Tijdens de Hawaiian-hausse eind jaren veertig telde Neder land maar liefst zeshonderd groepen die met deze muziek actief waren op de podia. Met de komst van de rock and roll, eind jaren vijftig, kreeg de Expositie Herman Brood verlengd leiden De expositie van schilderijen en tekeningen van Her man Brood, in galerie Bleijenberg aan de Breestraat 113 in Lei den, is verlengd tot en met 9 april. De galerie is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 9.00 tot 18.00 uur, op donderdag van 19.00 tot 21.00 uur en de eerste zondag van de maahd van 12.00 tot 17.00 uur. Expositie sculpturen in Rijnstaete alphen aan den run» In de hal van gebouw Rijnstaete, aan de Prins Bernhardlaan in Alphen aan den Rijn, exposeren vanaf 13 maart de kunstenaressen Edith Brinkman en Lon Blom. Brink man maakt bronzen sculpturen en Blom heeft weefschilderin- gen ontworpen. De éxpositie is op werkdagen te zien tijdens kantooruren. Dependance Boymans geopend Rotterdam De onlangs geopende dependance van het muse um Boymans-van Beuningen in Rotterdam, vlak naast het Cen traal Station, is vanaf heden ook toegankelijk voor het publiek. Voor de eerste presentatie, met werk van onder anderen Chia, Schnabel, Polke, Van Elk, Flanagan en Gilbert George is geput uit de eigen collectie moderne kunst. Het hoofdkantoor wordt 20 mei officieel in gebruik genomen. Bij deze gelegenheid wordt ook een overzichtstentoonstelling geopend van de onlangs over leden Wassenaarse glaskunstenaar A.D. Copier. Laatste manuscript Astrid Lindgren Stockholm De Zweedse kinderboekenschrijfster Astrid Lind gren heeft bij haar uitgever haar laatste manuscript ingeleverd. De 84-jarige schrijfster verklaarde dat haar gezichtsvermogen achteruit is gegaan en dat schrijven voor haar een enorme opga ve is geworden. Lindgren heeft ongeveer 70 boeken geschreven en haar werk is vertaald in 60 talen. Zij is verreweg de meest ge lezen Zweedse schrijfster. Haar laatste manuscript gaat over een kerstfeest in 1913 en zal worden opgenomen in een bloemlezing die in het najaar verschijnt. Schrijfster Emmy Huf overleden Amsterdam In Amsterdam is vrijdag de schrijfster/cabaretière Emmy Huf overleden. Ze werd 69 jaar. Huf stond onder meer een seizoen lang op de planken met Wim Sonneveld, toen deze legendarische cabaretier nog een heel gezelschap leidde. Emmy Huf publiceerde verder diverse artikelen over mode, toneel en restaurants. Over haar vader, de in 1961 overleden acteur en re gisseur Paul Huf, schreef zij het boek 'Ik wil nu warm vlees'. i het bloed, r hen een Een ander hawaiianmuziek een flinke dreun. Eén van mijn conclusies is evenwel dat rock and roll niet als eerste Amerikaanse cultuur goed naar Europa is overge waaid, maar dat dat de Hawai ianmuziek was. Al in 1925 trad de eerste Nederlandse hawai- ianband op voor de Hilversum- se Draadloze Omroep." „Indische en Molukse men sen in ons land zijn min of meer de ambassadeurs van de Hawaiianmuziek. De beste groepen komen in hun kringen voor. Het zit hen i die muziek is vo soort tweede natui aspect, dat opvalt als je lange tijd met dit onderwerp bezig bent, is dat de Hawaiianmuziek veel vrouwelijke vertolkers ken de. En dat in een relatieve oer tijd, waarvan je denkt dat de vrouw geketend in de keuken vertoefde." 'Haring Hawaii' is alleen te bestellen door 29,95 gulden over te maken op girorekening 838124 ten name van Stichting Popmuziek Nederland onder vermelding van de boektitel. Tegelijk met het boek verschijnt ook een door Lutgard Mutsaers samengestelde cd met uiteraard Nederlandse Hawaiianmuziek van onder anderen de Kilima Hawaiians. de Wahelo's. Golden Strings of Hawaii, Rudi Wairata en Frans van Oirschot. Lutgard Mutsaers: „Ik ben gefascineerd geraakt door Hawaiianmuziek, alhoewel ik het genre niet tot mijn meest favoriete muziek reken." foto cpd Schots kwartet koppelt commercieel succes aan eigenzinnigheid Tommy Cunningham en Marti Pellow, de helft v "Plotseling is iedereen weer je beste vriend." amsterdam ton de jong Oma belt. Zondagavond, tien over zeven. Jongen, je staat op nummer één, het was net op de radio. Zelf heeft Marti Pellow geen radio. Waarom zou hij? „Het is allemaal troep wat je hoort." Maar daarom is een nummer één-notering in Enge land en Schotland natuurlijk niet minder leuk. En zeker niet in het laatste geval: 'Good night girl' is zelfs de eerste single van een Schotse band die ooit de Schotse hitlijst heeft aange voerd. Weerzien in Bussum. In sep tember was er een interview in Amsterdam geweest. De single 'Make it tonight' was net uit en het nieuwe album, 'High on the happy side', zou spoedig vol gen. Maar de single flopte en plotseling bleef ook het album uit. Maar daar hoeft verder geen strategie achter gezocht te wor den. bezweert drummer Tom my Cunningham, vier maanden later. „We laten ons door de platenmaatschappij niet onder druk zetten met release-data en zo. We wilden ons niet laten op jagen." Het uitstel var happy side' had een reden. Graer my Cunningham, Neil Mitchell en Marti Pellow hadden zich gestort op het opnemen van een stapel oude covers. Ze be dachten dat het aardig zou zijn die als extraatje aan 'High on the happy side' toe te voegen. Voor nop, in beperkte oplage: 'Cloak and dagger'. Van Elvis 'High on the averigens nóg Clark, Tom- Lange rijen bij expositie in Berlijn berlunLange rijen staan er voor de kassa van het Altes Museum in Berlijn. Daar is een tentoonstelling van indertijd door nazi's als 'ontaarde kunst uitingen' gebrandmerkte kunstwerken. Het gaat vooral om zogenaamde Bauhaus-kun- stenaars en internationale mo dernen. De expositie heeft sinds een week al zo'n 20.000 bezoekers getrokken. 'Ontaar de kunst - het lot van de avant- garde in nazi-Duitsland' werd eerder in een aantal Ameri kaanse musea tentoongesteld en is buiten de Verenigde Sta ten alleen in het Beriijnse Altes Museum te zien (tot 31 mei). Op de foto een bezoeker van de tentoonstelling bij een schilderij van Lyonel Feininger en een kopersculpture van Rudolf Balling. foto ap Costello tot Todd Rundgren, van The Temptations tot Carole King. Volgens Cunningham heeft Wet Wet Wet er verstandig aan gedaan om 'Cloak and dagger' als toetje aan te bieden: „Het zou niet best zijn geweest wan neer we alléén een covers-al bum hadden uitgebracht. Dan had men ons ongetwijfeld ver weten dat we geen eigen werk meer zouden kunnen schrij- Een béétje marktgevoel is het Schotse kwartet dus niet vreemd, maar wat wil je. wan neer je wereldwijd miljoenen geluidsdragers hebt verkocht. Na de eerste twee cd's is Wet Wet Wet een vaste waarde ge worden voor platenmaatschap pij Phonogram. De single Good night girl', die zelfs Queen's Bo hemian Rhapsody' van de En gelse top verdrong, en 'High on the happy side', die in de Britse voorverkoop alweer goud is ge worden. bevestigen die status. „Plotseling is iedereen weer je beste vriendschetst Pellow in de kantine van de Countdown- studio's in Bussum. en om het te illustreren duikt terstond een anonieme juffer met Ameri kaans accent op die de Wetties even wenst te complimenteren met hun jongste succes: „Ciood song, good song. like it. like it." Goedmoedig laten Pellow en Cunningham haar even begaan. Sterallures zijn hen, in weerwil van het commerciële succes in de afgelopen zeven jaar, vreemd. „We rijden geen grote auto's, we blijven gewoon wie we zijn", volgens Cunningham. „We stelen nog steeds uit elkan ders platencollecties en we wo nen nog steeds gewoon in Glas gow, hoor." Band Glasgow, havenstad. Waar ie dereen altijd en eeuwig labour stemde. Maar Glasgow is Glas gow niet meer. De meeste scheepswerven zijn gesloten en de werkloosheid is hoog. Om aan die werkloosheid te ont snappen. begonnen de vier des tijds een bandje. En de formule werkte. Brave, soms zoete lied jes, met veel harmonieuze koortjes en, niet te vergeten, een zoetgevooisde zanger die op de koop toe menig mcisjes- hart op hol deed slaan. Nu. een jaartje of zeven later, is de onderlinge band nog even hecht, hoezeer buitenstaanders (c.a. platenbonzenj regelmatig proberen ore WM Wm WM te verkopen als Marti Pellow en die drie anderen. Hoe boos hadden ze zich niet gemaakt over het lijstje met interviews, dat regelmatig Marti one other band member' had ver meld7 Pellow I >.H gaat maar door. We zijn een groep. hoor. en dat moest maar zo blijven." De boekenweek heeft dit jaar als thema 'Het prachtig rijk van In- sulinde'. Dat hebben we gewe ten: elke schrijver die ooit maar even met een satehprikker is aangeraakt door het Indische ge voel. heeft een boek op de markt geworpen. Het resultaat: een vracht literatuur waaronder een karbouw zou bezwijken. Tempo doeloe. tropenjaren voor de lezer, zo moet men hebben gedacht. Ook de organisatie van het Leids Literatuur Festival, be staande uit Mieke Obbema. Klaas Zandvliet, Bart Vieveen en de schrijver Peter van Zonneveld, laat deze 'Indische week' niet on gemerkt voorbij gaan. Opvallend echter is de afgewogen keuze van de activiteiten die zijn georgani seerd. Er zijn veel interessante li teraire avonden en manifestaties. Het Leids Literatuur Festival opent donderdagavond 12 maart om 20.15 uur in de Leidse Stadsgehoorzaal de boekenweek met een literaire conversatie tus sen NederlandsIndièkenneren schrijver Peter van Zonneveld en de schrijfster Hella Haasse. Na tuurlijk zal worden gesproken over Hella Haasse's nieuwste ro man 'Heren van de thee', maar ook haar Indische jeugd, haar la tere bezoeken aan Indonesië en haar visie op de Indische samen leving komen ter sprake. De dag daarop, op vrijdag 13 maart, wordt om 20.15 uur in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Leidse Vest de roemruch te rolprent 'Rubber' vertoond. De film werd door Johan de Meester en Gerard Rutten in 1935 ge maakt naar de gelijknamige ro man van Madeion SzékelyLu- lofs. Rudy Kousbroek, wiens lijvi ge boek 'Het Oostindisch kampsyndroom' onlangs is gepu bliceerd. zal de film inleiden. La ter op de avond zal Joris Ivens' film 'Indonesia Calling' worden gedraaid. De kinderen worden niet verge ten in deze boekenweek. G.T. Brantas, verzamelaar en kenner van 'Indische kinderboeken', houdt op zondag 15.00 uur in de Openbare Bibliotheek Leiden een lezing over het Indische kin derboek. Ongetwijfeld zullen de Indische Ot en Sien hierbij aan bod komen. RobNieuwenhuys Een Indische boekenweek zonder Couperus is als een gordel zon der smaragd. Couperus-biograaf en schril ver F.L. Bastet houdt op dinsdag 17 maart in de Burcht- sociêteit in de Burgsteegeen le zing met lichtbeelden geven on der de titel 'Louis Couperus in In- dië'. Couperus is in zijn leven driemaal in Indonesië geweest. Al deze drie bezoeken hebben sporen achtergelaten in zijn werk. Klapstuk van de boekenweek is toch wel de Indische avond in het Rijksmuseum voor Volkend- kunde in Leiden. Peter van Zon neveld zal daar op donderdag avond 19 maart om 20.15 uur dé Indièspeciahst bij uitstek in terviewen: de schrijver Rob Nieu- wenhuys. Aanstaande donderdag in deze krant alvast een indrin gend gesprek van Emiel Fang- mann met Rob Nieuwenhuys Exposities En dan zijn er nog legio activitei ten en tentoonstellingen door de bibliotheken georganiseerd. In de Bibliotheek der Rijksuniversi teit Leiden is te zien hoeveel in heemse schriftelijke literaturen er in Indonesië nog zijn De Leid se Universiteitsbibliotheek bezit een grote collectie handschriften en boeken uit deze inheemse li teratuur. Het Gemeentearchief komt met een kleine expositie, getiteld 'Stille getuigen van het Indisch verleden' Wie gingen naar Indiè? - die vraag staat in deze expositie centraal. Met behulp van tot de verbeelding sprekende archief stukken wordt daarvan een inte- ressant beeld gegeven. Onder de titel 'Insulinde in Leiden' presenteert het Rijksmu seum voor Volkenkunde tot 1 no vember de tentoonstelling 'Voor bij de Javazee en Boeddha en Shiva op Java'. In deze expositie wordt een overzicht gegeven van de grote diversiteit van Indonesi sche culturen buiten Java en Ba li. Naast bruiklenen uit de Vere nigde Staten en Nederland zijn topstukken te zien uit het Natio naal Museum in Jakarta Zelfs het Nationaal Natuurhis torisch Museum opent tijdens de boekenweek zijn deuren voor het publiek. In de leeszaal iseen aantal bijzondere boekwerken te bewonderen over zoölogische ex pedities naar Nederlands-lndië in de vorige eeuw Niet alleen beelden over het veldwerk in die tijd, maar ook schitterende pla ten van in Indië geobserveerde en meegebrachte dieren zijn te zien. De Hortus Botanicus in Leiden laat van 11 maart tot en met 12 april zien welke Indische planten er in de kassen groeien Samen met de botanische tuin van Bogor (vroeger Buitenzorg) wordt er al sinds jaren hard gewerkt aan het in kaart brengen van alle planten die voorkomen m de Ma- leise archipel In de Nederlands- Indische letterkunde worden vaak tropische planten beschre ven. In de Hortus zullen daarvan telkens voorbeelden met de be schreven plant worden getoond. Boekhandels De boekhandels in Leiden laten zich tijdens deze Indische week ook met onbetuigd In Boekhan del De Kier signeert op donder dag 19 maart van 19 00 tot 21 00 uur A Th van der Heij den. de schrijver van het boeken weekgeschenk 'Weerborstels'. Door boekhandel Kooyker wordt in samenwerking met boekhandel de Vries in Haarlem een catalogus Indonesische lite ratuur uitgegeven, die gratis ver krijgbaar is Op donderdag 19 maart, van 19 30 tot 20 30 uur, signeert de schrijver J Bernlef in Kooyker zi|n nieuwste roman 'Witte stad' Reisboekhandel Zandvliet, een van de drijvende krachten achter dit Leids Literatuur Festival, or ganiseert in samenwerking met de Openbare Bibliotheek in het filiaal in de Merenwtjk een infor matieve dia-avond over 'Reizen naar Indonesië'. De dia-avond heeft plaats op woensdag 11 maart en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Steve Harley kan 7 nog die hem eigenlijk al parten spe- muziek len sinds het vroege verlies van zijn hitgevoeligheid Aan ae schnabbels als 'gouwe ouwe' (zoals bij de Heineken Night Of The Proms. jongsür den oktober in Ahoy') lijkt nu even een eind te zijn gekomen Getuige de energie en de spel vreugde die Steve Harley. in midoels 40 jaar en minder the atraal dan voorheen, in Park zicht demonstreerde is hij hele maal klaar voor RECENSIE LOUIS DU MOULIN Concert Steve Martey en The Cockney RnbHfUnd Gehoonl 8/3 Parkzicht Rotterdam Ster voor een week. Het blijft behoorlijk wrang om Steve Har ley daarover te horen zingen, ook al loopt de Londense zan ger bij wijze van spreken over van zelfspot. Een halfvol Park- /u fit m Rotterdam kreeg zon dagavond die aparte sensatie tc verwerken bij zijn conccrtbe zoek met The Cockney Rebel Band ter gelegenheid van zijn nieuwe album Yes You Can' 'Star For A Weck' bleek ook op het podium een van dc sterkste troeven van het verse repertoire waar Steve Harley al les bij elkaar zo'n zeven jaar op heeft zitten broeden Waarom dat buitengewoon lange ge boorteproces? Omdat hij werd gekweld door allerlei twijfels, riepenode De grappen met het publiek waren niet van de lucht en wanneer zijn vijf begeleiders dreigden te ontsporen greep de gedreven voorman onmiddellijk De vraag is echter of Steve i 11 n tmm bvmI| imago nog wel van zich af kan schudden Daarvoor is het gr luid van "Yes You ('.an' toch te weinig revolutionair en is ook zijn uitstraling niet actueel ge MMfl

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7