Oplossing lijkt in zicht voor Bosnië Buitenland Belgen vinden bewijs in ontvoeringszaak Aanval Armeniërs op basis Rode Leger Plan VS: geen tweede supermacht toestaan 'Menachem Begin raakte wil om te regeren kwijt' PKK wil kabinet in oorlogstijd Volgende aanval op Irak kan snel voorbij zijn DINSDAG 10 MAART 1992 Reuter UP! United Press i Referendum over spoorweg door Alpen Deze Zwitser trekt sinds jaar en dag langs markten en boerderij en in het Zwitserse kanton Sankt Gallen om de hoeven van koei en schoon te maken en bij te vijlen. Zijn hond zorgt dat de te be handelen koe wordt afgeleid. •foto epa Ruim 160.000 doden in Libanon bayrut De burgeroorlog in Libanon heeft in totaal 144.240 do den en 197.500 gewonden veroorzaakt, terwijl 17.415 mensen nog worden vermist. Dat heeft de Libanese politie gisteren be kend gemaakt in de eerste officiële statistieken van de oorlog, die van 1975 tot 1990 duurde. In de cijfers zijn niet de meer dan 6.630 doden en bijna 8.000 gewonden begrepen die vielen in af zonderlijke conflicten waarbij de Palestijnen betrokken waren. Arrestatie na aanbieden uranium münchen Twee emigranten uit de voormalige Sovjetunie zijn bij de Beierse stad Augsburg gearresteerd wegens pogingen een kilogram licht verrijkt uranium te verkopen. Volgens een politie woordvoerder werd het tweetal afgelopen donderdag bij een operatie van agenten in burger op een parkeerplaats langs een snelweg aangehouden. De twee wilden de kernbrandstof voor 1,9 miljoen mark (2,13 miljoen gulden) verkopen; het was niet duidelijk aan wie. Evenmin was duidelijk waar het uranium van daan komt. Politicus beschuldigd van doden joden Berlijn Een parlementariër van de Oostduitse deelstaat Bran denburg, de 71 jarige Gustav Just, moet volgens verschillende politici aftreden omdat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog als lid van een executiepeloton heeft deelgenomen aan het dood schieten van zes joden uit Oekraïne. Just ontkent niet aan de executie te hebben meegedaan, maar beroept zich op het 'Befehl istBefehl'- beginsel en zegt dat hij zelf de kogel zou hebben ge kregen als hij had geweigerd te schieten. Just zei in de Branden- burgse hoofdstad Potsdam dat hij de beslissing over zijn aanblij ven of aftreden overlaat aan zijn partij, de sociaal-democratische SPD. Die neemt morgen een besluit. Confederatie naar Zwitsers model brussel peter de v De Belgische justitie zegt een reeks van „verpletterende'' be wijzen te hebben gevonden te gen de vier mannen, die het af gelopen weekeinde werden op gepakt op verdenking van de ontvoering van de jonge Antho ny De Clerck. De auto van de leider van de bende zou bij de overdracht van het losgeld zijn herkend, terwijl bij een huiszoeking in Luik een stukje papier met het hand schrift van de elfjarige Anthony is aangetroffen. IX' jongen heeft correspondent In september 1983 verbijsterde de gisteren overleden en begra ven Israëlische premier Mena- chem Begin vriend en vijand met zijn mededeling dat hij zich niet langer in staat achtte het land te leiden. Een duidelijke verklaring voor die beslissing heeft hij nooit ge geven. wat leidde tot een reeks speculaties. Samuel I,ewis, in dertijd ambassadeur van de Verenigde Staten in Israël, gaf gisteren in een interview met de Israëlische radio zijn mening ovei de zaak „Het was een combinatie van drie factoren", zei 1-ewis, die Begin goed heeft gekend. „Ja renlang al leed hij aan tijdelijke depressies. Toen in Israël de k.ih.mc commissie werd inge steld, die een onderzoek moest verrichten naar de gebeurtenis sen in de Palestijnse kampen Sabra en Shatilla, zette opnieuw zo n depressie in". „Tezelfdertijd was zijn vrouw ernstig ziek. Telkens moest ze in het ziekenhuis worden opgeno men en hij maakte zich ernstig zorgen over haar. Hij heeft zich steeds ontzettend schuldig ge voeld ten onrechte natuurlijk omdat hij niet aan haar zijde brussel peter de vries Vertegenwoordigers van moslims, Kroaten en Serviërs uit Bosnië-Hercegovina naderen een akkoord over de onaf hankelijkheid van hun land. De Joegoslavische republiek moet worden veranderd in een confederatie naar Zwit sers model, met vergaande zelfstandigheid voor de drie bevolkingsgroepen. De huidige grenzen moeten blijven bestaan, zodat opdeling van het land is uitgesloten. regering, en de status van de onder sterke politieke controle staande politie. Volgens de Servische onder handelaar Radovan Karadzic biedt „alleen een confederdatic de garantie dat geen enkel deel van Bosnië-Hercegovina aan een buurrepubliek wordt afge staan, de mogelijkheid zonder bloedvergieten naast elkaar te leven". Lord Carrington, de voorzitter van de EG-vredes- conferentie over Joegoslavië, zei dat het een „pijnlijke vergis sing" zou zijn wanneer het plan wordt verworpen. Volgens Car- correspondent Dat is de uitkomst van langdu rig beraad dat zondagnacht en gisteren in Brussel onder auspi ciën van de EG plaatsvond. De delegaties van de moslims en Kroaten hebben met het princi pe-akkoord ingestemd. De Ser vische onderhandelaars willen het eerst voorleggen aan hun achterban, voor er eind van de week in Serajevo verder wordt gepraat. Onopgeloste proble men in het akkoord zijn de macht van de nieuwe centrale rington zijn de Serviërs „abso luut klaar om de onafhankelijk heid van Bosnië te erkennen De Servische minderheid in Bosnië keerde zich meer dan een week geleden bij het refe rendum over de onafhankelijk heid tegen afscheiding, en is voorstander van aansluiting bij Servië. Tijdens de burgeroorlog in Kroatië is vaak gespeculeerd over een opdeling van Bosnië tussen Servië en Kroatië. President Mislosovic van Ser vië was gisteren, officieel we gens een auto-ongeval, afwezig bij de hervatting van de EG-vre- desconferentie. De presidenten van de andere deelrepublieken van het voormalige Joegoslavië waren wel naar Brussel geko men. De conferentie kwam voor het eerst sinds meer dan twee maanden weer bijeen. In de tussentijd is er achter de schermen onder handeld in werkgroepen. Serviërs eisen vertrek Milosevic belgrado runa helunga correspondent oost-europa Tweeduizend Serviërs hebben gisteren in Belgrado betoogd te gen president Milosevic. Die opkomst viel wat tegen, maar zonder enige twijfel heeft de sterke anti-propaganda op ra dio en televisie daar zeer aan bijgedragen. Naast het aftreden van Milosevic eisten de demon stranten herstel van het Servi sche koningshuis. Oppositielei der Vuk Draskovic riep fabrie ken, scholen, universiteiten en andere instellingen op tot een staking die zo lang zou moeten duren tot Milosevic is afgetre den. Ondanks alle pessimistische geluiden vooraf verliep de de monstratie vreedzaam. De poli tie was massaal op straat aan wezig. er waren zelfs militiele den uit de Servische gebieden in Kroatië aangerukt. Maar de agenten hielden zich zoveel mogelijk afzijdig. Ook toen na afloop van de demonstratie zo'n duizend mensen spontaan in optocht naar het Vrijheidsplein trokken waar vorig jaar tijdens een oppositiedemonstratie twee doden vielen, greep de politie niet in. Parlement Azerbajdzjan vandaag bijeen jerevan/bakoe het suk herkend. Op een derde verdachte zijn sporen aange troffen van de chemische pro- dukten waarmee het losgeld was gemerkt. Ook hun stem men zijn herkend. De Belgische politie zou gisteravond laat op nieuw arrestaties hebben ver- ric lit. De vier verdachten behoren volgens gerechtskringen tot een bende van professionele zware criminelen. Zij hebben de jon gen 32 dagen vastgehouden in de buurt van het Limburgse Hasselt, dus niet in Nederland zoals eerst werd aangenomen. Bij een aanval van gewapende Armeniërs op een raketbasis van het voormalige Sovjet-leger in Armenië zijn vier mensen een soldaat en drie Armeniërs om het leven gekomen. De aanvallers, die er niet in slaag den binnen te dringen, hebben de basis bij Artik, een plaats op 30 km van de Turkse grens, om singeld en eisen zware wapens voor hun strijd tegen Azerbajd- zjan. De ongeveer 60 Armeniërs vielen de basis vrijdag aan met automatische wapens. Voordat de aanval begon, was hoge offi cieren van het voormalige Sov jet-leger gevraagd naar de ge meenteraad te komen. Daar werden zij in gijzeling geno men. Onder hen was ook de be velhebber van de basis, kolonel V. Resjetnikov. De gijzelaars zijn inmiddels weer op vrije voeten. Iran heeft gisteren bij de Ver enigde Naties aangedrongen op een internationaal wapenem bargo tegen Azerbajdzjan en Ar menië. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Velayati probeerde eerder deze maand vergeefs te bemiddelen in Na- gomo Karabach. Ook gisteren ging de strijd in de enclave weer door. Zowel Bakoe als Jerevan be weren dat de tegenstander hulp krijgt van paratroepers van het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten. De paratroepers zijn in Nagorno Karabach om te hel pen bij de terugtrekking van het 366ste bataljon van het voorma lige Sovjet-leger. De Russische televisie meldde gisteren dat de terugtrekking van het bataljon is voltooid, maar dat een aantal paratroepers zijn achtergeble- Azerbajdzjan is na het aftreden van president Ajaz Moetalibov verward. Het parlement komt vandaag bijeen om een nieuwe regering samen te stellen en de situatie in Kara bach te bespreken. Parlements voorzitter Jagoeb Mamedov, die vrijdag is benoemd tot waarne mend president, hoopt dat zijn goede contacten met de Ar meense president Lev Petrosjan kunnen leiden tot een door braak in Karabach. Maar pre mier Gasan Gasanov wil de strijd tegen Armenië juist op-' voeren. Het Volksfront, dat emaar streeft de macht van de voor malige communisten in Bakoe over te nemen, riep gisteren op tot ontbinding van het parle ment en tot radicale maatrege len om het conflict met Arme nië te beëindigen. Het front wil een troepenmacht van 10.000 beroepsmilitairen riaar het ge bied sturen om de Azerbajd- zjaanse bevolking in Karabach te beschermen. fi president Milosevic, die ze vergelijken met de Iraakse dictator Saddam Hus- correspondent was toen ze onverwachts over leed. Hij was toen in de Vere nigde Staten. De depressie hield niet op, maar verhevigde zich. Hij pro beerde door te werken, maar zonder zijn vrouw die hem gewoonlijk hielp depressies te overwinnen lukte dat niet. Zijn lichamelijke gezondheid had te lijden doordat hij niet behoorlijk at als gevolg van de maandenlange depressie. Uit eindelijk was hij er van over tuigd dat hij niet langer zijn werk als minister-president naar behoren kon uitvoeren. Hij had een enorm plichtsbesef. Het is een heel bijzonder, mis schien uniek, geval in de ge schiedenis: een leider die poli tiek nog zeer machtig is en ook fysiek nog van alles aan kan, maar die niettemin de wil om te regeren is kwijtgeraakt". I voormalige Amwerikaanse president Jimmy Carter die be middelde bij de totstandkoming van de Akkoorden van Camp David noemde Begin in een in terview in een Amerikaanse krant „een man van intense vir tuositeit" en van een groter ka liber dan Israëls huidige leiders. Begin moet naar zijn mening worden gezien als een van de helden van Israëls ontwikkeling naar een soevereine staat. GOS-staten lid van NASR brussel anp Tien republieken van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten (GOS) zijn vanmorgen verwelkomd als lid van Noord Atlantische Samenwerkingsraad (NASR). Rusland was sinds de cember al lid. De Raad dient als overlegorgaan tussen de Navo- lidstaten, de voormalige Sovjet republieken en Warschaupact- landen. De NASR gaat zich met name toeleggen op samenwer king op politiek, militair en we tenschappelijk terrein. Vandaag wordt in Brussel gesproken over het samenstellen van een werk programma om de samenwer king meer vorm te geven. nicosia. ips De verboden Koerdische Arbei ders Partij (PKK) heeft een plan gelanceerd voor de oprichting van een Koerdisch kabinet en parlement in oorlogstijd. Deze revolutionaire regering zou het bestuur op zich moeten nemen van het Turkse en Iraakse ge deelte van 'Vrij Koerdistan', al dus PKK-woordvoerder Asian Selman gisteren. Selman zei dat in Turkije al een „democratisch platform" wordt opgericht, dat diverse groepen zal omvatten die een onafhankelijk Koerdistan on dersteunen. De PKK denkt dat Irak door de Golfoorlog te verzwakt is om het plan te kunnen blokkeren, maar verwacht wel tegenwer king van Turkije. Een Koerdi sche regering in oorlogstijd is het bewijs voor het bestaan van een Koerdische staat, aldus Sel man. De Koerdische gebieden in Zuid-Oost Turkije en Noord- Irak zullen onder het bestuur van de regering vallen. Na de proclamatie van de re gering zal de PKK aansturen op een politieke oplossing voor de Koerdische kwestie. De PKK probeert het machtsvacuüm op te vullen dat na de Golfoorlog zou zijn ontstaan. Zowel binnen als buiten Tur kije is de partij bezig met de voorbereidingen voor een lente offensief gericht op militaire, economische en andere doelen. Deze bevinden zich zowel in Koerdisch gebied in het zuid oosten, maar ook buiten het Koerdisch gebied in het westen van Turkije. Inmiddels zijn er in Istanbul al enige aanslagen gepleegd. De Turkse regering is vastbesloten om met alle middelen terug te slaan. De Turkse president Tur- gut Ozal heeft een groot „mili tair offensiefaangekondigd om „voor altijd" een einde te ma ken aan de activiteiten van de PKK. De Koerdische bevolking in zuidoost Turkije vreest voor een bloedbad. Inmiddels hebben 49 linkse Turkse parlementsleden in een gezamenlijke verklaring hun zorg uitgesproken over de gespannen situatie in Turkije. Amerika moet de komende ja ren proberen te voorkomen dat er, naast de VS, een tweede su permacht ontstaat op het grondgebied van de voormalige Sovjetunie, of in West-Europa, of in Azië. Dat is kern van een rapport dat momenteel in de hoogste regio nen van het Amerikaanse mi nisterie van defensie circuleert, en dat is samengesteld in sa menwerking met de Nationale Veiligheidsraad, die onder pre sident Bush ressorteert. Het rapport is niet bedoeld voor publieke consumptie, maar het is naar de New York Times uit gelekt door „een functionaris die vindt dat de discussie over de strategie die Amerika moet volgen in het tijdperk van na de Koude Oorlog in het openbaar moet worden gevoerd Het rapport beschrijft de uitda gingen waarvoor Amerika de komende jaren kan komen te den haag maurice wilbrink De Britten en Amerikanen zijn klaar voor de nieuwe militaire aanval op Irak: met een aantal gevechtsvliegtui gen, dat ieder moment kan opstijgen vanaf Turks of Saudisch grondgebied, dan wel vanaf een van de Amerikaanse vliegdekschepen in de Perzische Golf of de Middellandse Zee, is men in staat een Iraakse wapenfabriek of een Iraaks overheidsgebouw in puin te schieten. Snel, grondig, en met zeer weinig risico. De nu al wekenlang 'niet uitgesloten' militaire aanval op Irak zou wel eens voorbij kunnen zijn voordat men er hier erg in heeft. Vorige week nog hebben de Amerikaan se president Büsh en de Britse premier Major tijdens een uur durend telefoon gesprek de scenario's doorgesproken hoe Irak militair kan worden gedwongen zich nu eindelijk aan de VN-resolutie» te houden. Meest voor de hand liggend scenario: met enkele welgemikte bommen Sad dams capaciteit tot de produktie van wa pens verminderen, zolang de dictator dat zelf niet doet. Saddam Hussein wordt zo een bloedneus geslagen, waar mee het Westen toont dat het niet met zich laat sollen. Meer zit er niet in. Men is er nog altijd niet in geslaagd de Iraakse president zelf uit de weg te ruimen, en een nieuwe grootscheepse grondoorlog waarbij de geallieerde troepen oprukken naar Bagh dad om Saddam er te verdrijven, is uit gesloten. Het betekent teveel verliezen, te weinig landen zullen meedoen, de uit komst is volstrekt onzeker, nog afgezien van de vraag of alle leden van de VN-vei ligheidsraad hiervoor het groene licht zouden geven. lil Britse militaire kring is uitgerekend dat men opnieuw tussen de 100.000 en 200.000 man nodig zou hebben voor een succesvolle expeditie over land tegen Saddam. Om die sterkte te bereiken zou wederom een operatie op touw moeten worden gezet, qua schaal bijna even groot als Desert Storm. De voorbereiding van zo'n landoorlog zou weken in beslag nemen, en niets wijst erop dat Washing ton en Londen zoiets plannen. Op dit moment Hebben alleen de Ameri kanen nog aanzienlijke hoeveelheden troepen in de buurt: 25.000 man in het Golf-gebied en rond de 15.000 in de Middellandse Zee. Verder is nog altijd een flinke Amerikaanse oorlogsvloot van bijna vijftig schepen in de buurt, met als voornaamste taak de handhaving van het VN-embargo tegen Irak. Daarnaast hebben verschillende Wester se landen gevechtsvliegtuigen in de regio gestationeerd, die het belangrijkste in strument zijn om het bewind van Sad dam onder militaire druk te zetten. Op de luchtmachtbasis Incirlik in Turkije hebben de Britten, Fransen en Amerika nen ruim zestig toestellen, die nog steeds patrouillevluchten maken boven het noorden van Irak. Deze vluchten die nen ter bescherming van de Koerdische bevolking. Het is onwaarschijnlijk dat een luchtaan val op Irak vanuit Turkije wordt uitge voerd. De Turken hebben eerder duide lijk laten weten dat ze niets voelen voor vijandelijke acties tegen Irak. die plaats vinden vanaf Turks grondgebied. De Amerikanen kunnen echter opereren vanuit Saudi-Arabië en vanaf het vlieg- dekschip Eisenhower. Ook kunnen weer kruisraketten worden ingezet. Het belangrijkste motief voor de Britten en Amerikanen om weer de aanval te zoeken, is overigens niet zomeer de drei ging die er van Saddam uit kan gaan als hij blijft beschikken over installaties waarmee hij op den duur bijvoorbeeld weer Scud-raketten zou kunnen bou wen. De beslissing al of niet militair in te grijpen zal puur afhangen van het elec torale effect dat Bush en Major ermee denken te kunnen behalen. Beide leiders staan er in de opiniepeilingen slecht voor, terwijl de verkiezingen snel nader bij komen; in Groot-Brittannië al volgen de maand, in de VS woeden momenteel de voorverkiezingen, waama in novem ber de eindverkiezingom het president schap volgt. staan. Daarbij wordt gepleit voor een wereld die wordt ge domineerd door één super macht, Amerika. De VS kan die positie tot in lengte van jaren behouden door constructief gedrag en een mili taire macht die groot genoeg is om als afschrikking te dienen voor landen die Amerika naar de kroon trachten te steken, al dus het rapport. In een passage die lijkt te slaan op Europa en Japan, stelt het rapport dat de VS „voldoende voor de belangen van de gea vanceerde industriële mogend heden moet opkomen om hen ervan te weerhouden dat zij ons ons leiderschap betwisten". Geheel binnen dat kader past ook de opmerking, dat het voor Amerika van belang is dat de bestaande Navo-structuur be houden blijft. „We moeten pro beren te voorkomen dat er ex- clusief-Europese veiligheids structuren komen die de Navo zouden ondermijnen", aldus het rapport. De sleutel tot het behoud van de positie als enige supermacht, wordt verder opgemerkt, is het voorkomen van nucleaire proliferatie. Desnoods moet met militaire middelen worden voorkomen dat landen als Noord-Korea en Irak over kern wapens gaan beschikken, staat letterlijk. Want als deze landen kernwa pens zouden hebben, dan zou dat landen als Duitsland en Ja- ertoe kunnen brengen om bij wijze van afschrikking zelf nucleaire wapens te maken. Dat ou hen weer op het pad van globale competitie en militaire rivaliteit" met de VS kunnen brengen, aldus het rapport. Opvallend is tenslotte een pas sage die het rapport wijdt aan Oost-Europa. Amerika, zo staat moet overwegen die landen dezelfde garanties op het gebied veiligheid te geven die ook bijvoorbeeld Saudi-Arabië en Kuwayt al hebben. r weer een bedreiging uit gaat van „de staat die de Sov jetunie opvolgt, dan moeten we oorbereidingen treffen om Oost-Europa tegen deze bedrei ging te beschermen", aldus het rapport. i In Zwitserland wordt toch een referendum gehouden r de wenselijkheid van nieuwe spoorwegverbindingen door de Alpen. Het referendum kan de Zwitserse regering in verlegen heid brengen in haar onderhandelingen met de Europese Ge meenschap. Brussel eist van Zwitserland en Oostenrijk dat zij onmiddellijk voorzieningen treffen voor beter transport door de Alpen. De constructie van nieuwe tunnels, die vooral bestemd zijn voor het transport van vrachtwagens per spoor, moeten worden afgerond tussen het jaar 2000 en 2015. De totale kosten i het project worden geschat op ruim 30 miljard gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6