Osdorp zet boefjes in bij bewaking winkels 'Top moet bij aanpak van corruptie voorbeeld geven' Molukkers leidden gevecht tegen Japan Joop weer terug bij Tanja Binnenland Automobilist altijd voor helft schade aansprakelijk Lubbers heeft 'grote moeite' met EG-verbod Politie: Drugsgeld in speelautomaten gewit DINSDAG 10 MAART 1992 Oppasser René Schelling van de Amsterdamse dierentuin Artis voert nijlpaard Joop een stok brood. Met de versnapering vier de Joop de hereniging met zijn le vensgezellin Tanja. Het vrouwtje kreeg onlangs de prikpil om te voorkomen dat ze opnieuw zwan ger zou raken. Voor nljlpaardba- bies is in de dierentuinen weinig belangstelling. Bovendien loopt een kleine in het niet al te mime bassin de kans door de moeder te worden weggedrukt. foto anp cohmuux* Nederland voorop met emancipatie den haag „Ten onrechte leeft bij ons weieens het idee dat Ne derland achterloopt op het terrein van de emancipatie. Op een aantal terreinen lopen we echter voorop.'' Dat zei staatssecreta- s Ter Veld (emancipatie) gisteren in Den Haag ter gelegenheid an viering van de 81 ste Internationale Vrouwendag. Voorop lo pen doet Nederland bij voorbeeld met een aantal projecten waarmee het emancipatieproces in maatschappelijke organis- ties op gang moet worden gebracht. Op het ministerie van soci ale zaken en werkgelegenheid werden maandag achttien van die projecten gepresenteerd. Ter Veld is er zo enthousiast over. dat e de projecten onder de aandacht van de partners van de Eu ropese Gemeenschap wil brengen. Arrestant dood in politiecel gevonden roermond In een cel van het politiebureau te Roermond is zondag het stoffelijk overschot van een 25-jarige verdachte uit Roermond aangetroffen. De man werd verdacht van poging tot zware mishandeling. Hij stond op het punt van het politiebu- j naar het huis van bewaring te worden overgebracht. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de arrestant zich door verhanging i het leven beroofd. De hoofdofficier van justitie in Roermond heeft de rijksrecherche opdracht gegeven om een nader onder zoek in te stellen. Au pairs moeten kunnen klagen Groningen Au pairs moeten de mogelijkheid hebben om te kla gen over hun bemiddeling en misstanden in het gezin waar ze terecht zijn gekomen. Dat vindt Au Pair International, een be middelingsbureau in Groningen. Het bureau heeft daarom vol gens eigen zeggen het voortouw genomen en voor de eigen klanten een klachtenprocedure in het leven geroepen. Wachten worden direct onderzocht en kunnen leiden tot herplaatsing of, als er geen ander gezin beschikbaar is, tot terugbetaling van (een deel van) de bemiddelingskosten moet terugbetalen. Hoge Raad beschermt voetgangers De eigenaar van een auto is al tijd voor de helft van de schade aansprakelijk, als de auto met een voetganger of een fietster in botsing komt. Voetgangers of fietsers zijn kwetsbare verkeers deelnemers, die dienen te wor den beschermd tegen de geva ren van het gemotoriseerde ver keer. Dat schrijft de Hoge Raad in een arrest over een geschil over schadevergoeding tussen een automobiliste en het Instituut Ziektekostenvoorziening Amb tenaren Overijssel, dat optreedt namens een 67-jarige voetgang- De voetgangster werd in de cember 1984 aangereden door een auto, toen zij op het laatste moment een voetgangers-over steekplaats. Zij liep zware ver wondingen op. waarvoor ziekte en revalidatiekosten moesten worden gemaakt. Zowel de rechtbank als het gerechtshof waren van mening dat de verhouding in de aan- spakelijkheid tussen de auto mobiliste en de voetgangster 1:4 moest bedragen. Zij oordeelden dat het de automobiliste niet is te verwijten dat zij de voetgang ster in het geheel niet heeft ge zien. aangezien die op het laatste moment de weg op stap te. De Hoge Raad oordeelde ech ter dat de billijkheid vereist dat tenminste 50 procent van de schade ten laste moet komen van het motorvoertuig, wegens het aan gemotoriseerd verkeer verbonden gevaar. Dat moet volgens de Raad gelden in het geval de eigenaar van het mo torvoertuig aansprakelijk is, omdat hij zich niet op over macht heeft kunnen beroepen en de voetganger of fietser een fout maakte zonder dat echter sprake was van opzet of roeke loosheid. Ten aanzien van de andere helft van de schade is volgens de Hoge Raad beslissend in hoeverre de (foutieve) gedragin gen van de eigenaar van de auto en de fietser of voetganger lot de schade hebben bijgedragen. Hirsch Ballin noemt verschijnsel 'veelkoppig monster' Stadsdeelraad heeft bezwaren tegen project politie De Amsterdamse politie zet randgroepjongeren uit de wijk Osdorp in bij de bewaking van winkels in de wijk. Afgelopen zaterdag surveilleerden voor het eerst vijf jon geren, tot volle tevredenheid van hun begeleiders en de middenstand. Voorlopig gaat het nog om een proef, die tot juni duurt. AMSTERDAM GPD-ANP Aanpak van corruptie moet be ginnen bij de top. op het niveau van het leiderschap, maar .ook bij belangrijke personen in de samenleving. Als zij het juiste voorbeeld geven, is dat de beste weg om afglijden te voorkomen. Dat zei minister van justitie Hirsch Ballin gisteren bij de opening van de Internationale Anti-Corruptie Conferentie, die deze week plaatsvindt in Am sterdam. De minister noemde corruptie „een veelhoofdig monster, omdat het zich op vele manieren manifesteert". Het is de vijfde keer dat de tweejaarlijke bijeenkomst wordt gehouden. De 270 deelnemers in Amsterdam komen uit 65 landen. Naast politiemensen en juristen, bevinden zich onder de deelnemers ook regeringsverte genwoordigers, academici en groot-industriëlen. Het thema is 'Kijken in de toekomst, de beheersing van corruptie in het perspectief van groeiende internationalisatie'. In dat kader wordt ook gepraat over de samenhang tussen cor ruptie en georganiseerde crimi naliteit. De verwachting is dat vooral de 'onzichtbare crimina liteit' zoals subsidie-fraude de komende jaren sterk zal stijgen, waarbij ook de corruptie toeneemt. Lode van Outrive, lid van het Europees Parlement en profes sor aan de Universiteit van Leu ven in België, nam op de eerste dag de Europese Gemeenschap op de korrel. Volgens hem is de EG een ondemocratisch, van fraude en corruptie doortrokken orgaan. In economisch opzicht is de EG overontwikkeld, in po litiek opzicht is de Gemeen schap blijven steken op het ni veau van een ontwikkelings land, aldus Van Outrive. Volgens Van Outrive rust er op het gebruik van het woord 'corruptie' een taboe binnen de EG. „Er kan echter geen twijfel over bestaan dat corruptie op grote schaal voorkomtaldus Van Outrive. „De mafia is onder ons." De ingewikkelde EG-wet- geving is volgens het parle mentslid een van de factoren die corruptie oproept en bevor dert. Hoe meer wetten er zijn, hoe vaker ze met voeten kunnen worden getreden. De EG-wetge- ving is daarvan volgens hem een duidelijk voorbeeld. „Er wa ren op een gegeven moment 30 verschillende exportvergoedin gen voor rijst, afhankelijk van de kwaliteit. De verleiding voor de exporteur om te beweren dat zijn rijst van het kwaliteitspre- diktaat '16' is, in plaats van '14', om zodoende meer geld op te strijken, is dan wel erg groot. Astmafonds: Geen euforie over onderzoek UTRECHT «ANP Het zal eerder decennia dan ja ren duren voor astmapatiënten kunnen profiteren van de resul taten van genetisch onderzoek naar de oorzaak van hun ziekte. Deze waarschuwing liet het het Nederlands Astma Fonds (NAF) gisteren horen, om te voorko men dat astmapatiënten té blij reageren op berichten uit Enge land. Daar maakten onderzoekers dit weekeinde bekend dat ze een gen hebben gevonden dat een rol speelt bij het ontstaan van astma. De genetische factor die de allergie veroorzaakt, kan echter ook leiden tot klachten van de neus (hooikoorts) en darmen (voedselallergie). Genetische aanleg voor aller gie hoeft zich volgens het ast mafonds dus niet altijd in astma te uiten. Daar zijn overgevoelige luchtwegen voor nodig. De oor zaak daarvan zal naar alle waar schijnlijkheid met het Britse on derzoek niet worden opge spoord, aldus het NAF. AMSTERDAM GPD De kersverse surveillanten lo pen rond in een mouwloos, po- litieblauw jack met het opschrift 'Beware Watch Out' (Pas Op Kijk uit). Via een mobilofoon onderhouden zij contact met een politiebus in de nabijheid van het winkelcentrum. Het project is een initiatief van rechercheur Rob Raat, lei der van het zogeheten Tiener team in de wijk. Dat houdt zich al geruime tijd bezig met bege leiding van met name Marok kaanse jongeren, die zich regel matig schuldig maken aan jeugdcriminaliteit. De komende maanden moe ten uitwijzen hoe het inzetten van de jongeren als surveillant gaat uitpakken. „Het is een leer proces voor de jongeren. Ze moeten van rolpatroon verwis selen. Van uitvoerder van kat- tekwaad worden ze toezicht houder", aldus politiewoord voerder Cees Rameau. Om zich op hun taak voor te bereiden, kregen de vijf acht uur les. Die werden voorname lijk besteed aan wat wel en niet mag als surveillant en aan hun manier van optreden. Hun be voegdheden gaan overigens niet veraer dan die van een normale burger. Zij mogen ook uitslui tend werken onder toezicht van het Tienerteam. Voor het project is overleg ge voerd tussen politie en justitie. Toch worden er de nodige kant tekeningen geplaatst over de mogelijke risico's. Het stadsdeel Osdorp heeft een atlbckUe-aan- vraag van 7.000 gulden voor het project niet gehonoreerd. Sinds een half jaar beschikt het stads deel namelijk over eigen stads wachten met dezelfde taak. Voorlopig vinden de surveil lances alleen op koopavond en op zaterdag plaats. Van de vijf jongeren aie aan het project (Icrlnrmrn, 7i|n er \ut \.m Marokkaanse afkomst. Het win kelcentrum en omliggende win kelstraten in Osdorp worden ge teisterd door rondhangende schooljeugd en jongerenben- dea i Ie wtnkeUera rijn blij „dal er nu tenminste iets gebeurt". Ze hebben al laten weten meer jongens tegejtfkertjd op de been te willen en het wacht lopéfl lift té bidden naai mei i dagen van de week. De onder nemers zijn in beginsel bereid na juni mee te betalen aan het project Bij het begin van het project hebben zien al vijftien andere jongeren aangemeld, die ook graag willen optreden als surveillant. Expositie vestigt aandacht op 'vergeten verzet' Nederlands-lndië Rechercheurs in mei voor de rechtbank AMSTERDAM ANP De twee Amsterdamse recher cheurs, die in april 1990 werden aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de trans actie van 1-00 kilo hasj, zullen zich op 7 mei moeten verant woorden voor de Amsterdamse rechtbank. De rechercheurs waren tot aan hun arrestatie werkzaam op het bureau Raampoort. Het tweetal werd al geruime tijd in de gaten gehouden. De rijksre cherche rekende hen op 6 april in het Pullmann Hotel bij Schiphol in. Daarbij werd hon derd kilo hasj in beslag geno- De rechercheurs werden op vrije voeten gesteld, geschorst en in een later stadium ontsla gen. In november 1990 werden zij opnieuw aangehouden, om dat zij werden verdacht van ver duistering van in beslag geno men goederen. Eén van de twee wordt nu al leen beschuldigd van betrok kenheid bij de hasjdeal. De an der moet zich tegen nog drie beschuldigingen verdedigen. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan wederrechtelijke vrijheidsberoving door een on rechtmatige arrestatie, hij zou op grond van leugens een huis- zoekingslast hebben losgepraat en hij zou spullen hebben ver donkeremaand bij een andere huiszoeking. Doden door ruzie EINDHOVEN ANP Door een schietpartij in Eind hoven zijn gisteren twee men sen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een 57-jarige Eindhovens vrouw en haar 50- jarige echtgenoot. Het echtpaar was verwikkeld in een echt scheidingsprocedure. Op straat ontstond een vechtpartij waar bij de man eerst zijn vrouw neerschoot en daarna zichzelf. UTRECHT PETER VAN DE VUSSE „Job, ik heb bericht ontvangen van Australische gevangenen dat de geallieerden spoedig op Ambon zullen landen. Met het oog daarop moet je trachten om met de andere Ambonese sergeanten een organisatie te vormen om de Jappen te be strijden zodra de geallieerden hier zijn geland". In een brief van de Molukse verzetsman Matthijs de Fretas kreeg sergeant Jacob Latuheru uit Nakoe in augustus 1942 de opdracht ervoor te zorgen klaar te staan om de Japanners te be strijden zodra de geallieerden op Ambon aan wal kwamen. Sergeanten op Sojo, Hoetoemoeri, Kilang en Hoe- koerila kregen een zelfde in structie. Eind 1942 kreeg de Indische verzetsorganisatie inderdaad structuur. In een tiental dorpen waren afdelingen opgericht van tien tot twintig ex-KNIL-militai- ren en landwachters onder lei ding van een voormalig ser geant. Sommige afdelingen hadden een geestelijk leider, in de vorm van een godsdienstle raar of dominee. Aan het hoofd van alle verenigingen op Am- bon stond de Molukse verzets man Matthijs de Fretas. Van De Fretas is bekend dat hij voor de oorlog grote faam had opgebouwd als olifantenja ger. Zijn huis in Mahia stond vol met trofeeën. Volgens ooggetui gen was hij een grote leider. „Hij straalde een grote trots uit en liet merken voor niemand bang te zijn", aldus een militair die ooit een toespraak van hem bijwoonde. Voor de Japanners wist hij zich op Leitimor, het zuidelijke deel van Ambon, lan ge tijd schuil te houden, voordat hij zich uiteindelijk moest over geven. Veel meer is van De Fretas niet bekend. Op de tentoonstel ling Moluks verzet Wereldoor log II. die afgelopen zaterdag in het Moluks Historisch Museum i?l Utrecht door minister d'An- cona (WVC) is geopend, ont breekt zelfs een foto van de ex- sergeant. De samenstellers heb ben geen afbeelding van hem kunnen vinden en hopen slechts dat tijdens de expositie iemand een portret opdiept uit zijn doos met oude foto's. Aan het Indisch verzet tijdens de Japanse bezetting is maar weinig aandacht besteed, onder meer omdat er maar weinig do cumentatie is. De Japanners. die toch al nauwelijks een ad ministratie bijhielden, waren in 1945 in de gelegenheid hun ar chieven te vernietigen. Ook na dekolonisatie is systematisch onderzoek achterwege geble ven. Toch gingen veel verzetsmen sen in Nederlands-lndië door met de strijd nadat het KNIL op 8 maart 1942 capituleerde. En kele duizenden mensen boden actief verzet via sabotage tijdens de Japanse inval, guerrilla-acti viteiten na de KNIL-capitulatie en het verzamelen van informa tie voor de geallieerden. De bij drage van de Molukkers was re latief groot. Meer dan andere bevolkingsgroepen die verzet pleegden Javanen. Chinezen, Menadonezen en Timorezen weigerden Molukkers de strijd op te geven. Het Molukse verzet bestond vooral uit ex-KNIL-mi- litairen, waarbij de vooroorlogse hiërarchie werd gehandhaafd De meeste verzetsorganisaties hielden zich vooral bezig op het voorbereiden van de geallieerde tegenaanval. Op dat moment zouden ze naar de in het ge heim verzamelde wapens grij pen om de steden te ontzetten en de geallieerden te helpen. Van dat plan kwam maar weinig terecht. De verwachte geallieer de landingen waarvan De Fretas in zijn brief van augustus 1942 melding maakt bleef uit. Bovendien slaagden de Ja panners erin het georganiseerde verzet tussen maart en mei 1943 op te rollen. Duizenden verzetsmensen werden opgepakt door de Ken- peitai (Japanse militaire politie) en kwamen in Fort Victoria. Honderden werden op brute wijze vermoord. Op 1 juli 1943 werd De Fretas. die zich had overgegeven omdat zijn familie door de Japanners werd gegij zeld, samen met de opgepakte afdelingsleiders uit Soja, Hoetoemoeri. Kilang, Hoekoeri- la en Latuheru uit Nakoe ont hoofd. Op de kleine, maar beziens waardige tentoonstelling in Utrecht is gepoogd de rol van het Moluks verzet in de Tweede Wereldoorlog te reconstrueren. Te /uti /i|ii ondet tilden foto s van verzetsmensen, landkaar ten, pamfletten en vlaggen. Een van de opvallendste onderdelen van de expositie wordt gevormd door de Nefis-rapporten (Netherlands Forces Intelligen ce Service). Dat zijn rapporten die door de Nederlandse mili taire Inlichtingendienst in Australië over de bezette gebie den zijn samengesteld. Dankzij het Nefis-materiaal over diverse Molukse eilanden (dat het Mu seum min of meer bij toeval ge kregen heeft) is er een goed beeld ontstaan hoe de situatie was in de gebieden waar Mo lukkers verzet pleegden. Tentoonstelling: 'Moluks ve zel WO II' in hel Moluks Histo risch Museum In Utrecht van 7 maart tot en met 31 mei. Ge opend dinsdag tot en met zon dag van 13.00 tot 1700 uur. DEN HAAG ANP Premier Lubbers heeft „grote moeite" met het voorgenomen verbod van de Nederlandse me dedingingsregels. Dat staat in de brief die Lubbers op 31 janu ari heeft geschreven aan voor zitter Delors van de Europese Commissie. De premier schnjft te vrezen dat het verbod „bij zonder negatief' zal zijh voor de Nederlandse bouwmarkt en dat het „geheime oncontroleer bare afspraken" zal doen herie- Op 6 februari legde het Eu ropese Hof de Nederlandse bouwers een boete van onge veer 52 miljoen gulden op we gens kartelvorming. Volgens het ROTTERDAM ANR De Rotterdamse politie ver moedt dat criminele organisa ties de opbrengsten van verdo vende middelen witwassen door ze toe te schrijven aan de winst op de exploitatie van speelautomaten. Dat zei de plaatsvervangend korpschef van de Rotterdamse politie C Ot* tevanger gisteren op het sympo sium Horeca en criminaliteit' in de Maasstad. Ottevanger zegt geen harde bewijzen te hebben voor zijn theorie, die hij echter wel ba seert op een aantal feiten. Zo is van de ongeveer 100 eigenaar exploitanten van speelautoma ten in de Maasstad een vijfde gelieerd aan de georganiseerde criminaliteit. Bovendien is vol gens Ottevanger een aantal ex ploitanten van speelautomaten eigenaar van een groot aantal horeca panden. Hij wijst erop dat vergunnin- Hof zijn de mededingingsregels in de Nederlandse bouwwereld In strijii mei ntlkel 85 van hel Europese Verdrag. Lunbers maakte dc inhoud van zijn brief aan Delors giste ren bekend aan hoofdredacteur Egels van Cobouw, het dagblad voor de bouwwereld. Cobouw werd gisteren door staatsraad Boukema van de afdeling recht spraak van de Raad van State in het gelijk gesteld dat 1 ubbers de inhoud van de brief openbaar moest maken. De bouwregeling wordt bin nen dc EG „te veel vanuit de in valshoek concurrentie bezien", zo heeft Dibbers Delors voorge houden. gen voor de exploitatie van speelautomaten vrijwel auto matisch worden afgegeven, en dat dc opbrengst van een gok automaat onmogelijk exact is vast te stellen. „Er is weinig fan tasie voor nodig om te constate ren dat het een koud kunstje is om criminele winsten toe te schrijven aan de winst op de ex- ploitate van speelautomaten." Ook moet er volgens Ottevan ger rekening mee worden ge houden. dat er een versterking plaatsvindt van de invloed van criminele organisaties in de ho reca. „Niet alleen dc gokkast wordt aangeboden of opge drongen. ogenschijnlijk ver nor gen bijprodukten zijn de drugs en de vuurwapens Volgens een globale bereke ning, gebaseerd op de op brengst van gokautomaten in legale casino's, brengen de 5000 gokkasten in de Rotterdamse horeca jaarlijks minimaal een kwart miljard gulden op. Oud-opvarenden en nabestaanden herdachten gisteren bij het Marinemonument op het Rotterdamse Oost plein de slachtoffers van de Slag in de Javazee. foto anp hans stiinmiier

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5