'Super Tuesday' maakt of breekt presidentskandidaten Kroaten nationaliseren taal Feiten &Meningen Berlijn wellicht pas rond eeuwwisseling regeringszetel SUPER DINSDAG IN VS Islamitisch web sluit zich om Sudanese vrouwen DINSDAG 10 MAART 1992 2 ZOH gpKE CULTUUR SM muurOCH 20\je£L WOÖÊPÖO V0OÊ Hfcr Vandaag moet blijken of Pat Buchanan hier op verkiezingstoemee in Massachusetts werkelijk een bedreiging is voor president Bush. Als er op dit moment presidentsverkiezingen zouden worden gehouden in de Verenigde Staten zou George Bush in een nek-aan-nekrace verkeren met zijn belang rijkste Democratische rivalen. Dit blijkt uit een onder zoek dat het Amerikaanse dagblad Washington Post gis teren heeft gepubliceerd. Bush ligt slechts twee punten voor op Bill Clinton en maar één op Paul Tsongas. Als al leen degenen gaan stemmen die nu geregisteerd staan bij de Republikeinen en de Democraten, zou de presi dent het zelfs verliezen. AUSTIN HENK DAM CORRESPONDENT Te oordelen naar de kranten in Texas, hoeft de Democratische presidentskandidaat Bill Clinton zich geen al te grote zorgen te maken over de nieuwe onthul ling waarmee de New York Ti mes zondag kwam. De krant schreef op die dag in een uit voerig en gedocumenteerd arti kel, dat Clinton en zijn vrouw Hillary van 1978 tot in het mid den van de jaren '80 hadden meegedaan aan een mistig on roerend - goed project. Het zou kunnen dat gouverneur Clinton zich heeft schuldig ge maakt aan het behartigen van tegenstrijdige belangen, aldus het artikel. 1 let zou kunnen dat hij de belastingen verkeerd heeft voorgelicht, aldus het arti kel. Het was allemaal wat vaag, en Clinton ontkende alles di rect, maar de nieuwe beschuldi gingen leken toch slecht nieuws voor hem. Immers: hij had niet dan met grote moeite eerder beschuldigingen over huwe lijksontrouw en ontduiking van de dienstplicht overleefd. Nerveus Clintons campagneleiders moe ten zondag flink nerveus zijn geweest, Ze moeten hebben ge dacht: waar of niet, de nieuwe aantijgingen zullen twijfels bij veel kiezers over Clintons karak ter alleen maar doen toenemen. En dat net twee dagen voor Su per Tuesday, wanneer in elf sta ten wordt gestemd. Ze moeten ook. hebben gedacht: alles zal afhangen van de ma nier waarop de andere media over het artikel in de New York Times gaan rapporteren. En daarom moeten ze gisteren met een zucht van verlichting de kranten in in ieder geval Texas veruit de grootste staat waar vandaag wordt gestemd heb ben opengeslagen. De kranten brachten het bericht klein op de binnenpagina's. En dus staat Clintons meester- plan nog overeind: hij denkt vandaag, Super Tuesday, flink te kunnen winnen, met name in het zuiden van het land waar hij vandaan komt. Dat moet elders in het land de golf van enthou siasme losmaken waarmee hij zijn grote concurrent Paul Tsongas kan overspoelen. En Clinton is niet de enige die zo denkt. Bij de Republikeinen is het president Bush die zijn kaarten op Super Tuesday heeft gezet. Hij wil zo ruim winnen dat elke tegenstand daarna al leen maar futiel is. De hoop in het Bush-kamp is, dat niet al leen de kiezers dat vinden, maar vooral ook zijn concurrent Buchanan. Bedoeling Zo belangrijk is Super Tuesday dus, niet alleen voor Clinton en Bushmaar ook voor Tsongas en Buchanan en op een lager plan voor ex-gouvemeur Jer ry Brown en ex-KIanlid David Duke. Super Tuesday maakt of breekt presidentskandidaten. Dat is ook altijd de bedoeling geweest. Super Tuesday werd verzonnen door zuidelijke De mocratische politici die meer invloed wilden hebben op de manier waarop hun partij een presidentskandidaat aanwijst. De gedachte was: als we onze voorverkiezingen allemaal tege lijk houden,-en bovendien vroeg in het seizoen, dan kan nie mand om ons heen. Dat is dit jaar maar voor een deel waar, want lang niet alle zuidelijke staten doen deze keer aan Su- gaan winnen. In de meeste zui delijke staten houden de peilin gen het op 60 tot 70 procent. Clinton heeft dat aan zijn her komst te danken zuiderlin gen stemmen nu eenmaal het liefst op iemand die, net als zij, mighty fine uitspreekt als maahdiefaahn aan zijn steun onder de zwarten, en aan het feit dat in de meeste zuide lijke staten de economie redelijk draait. Want het is Tsongas die bij de Democraten tot dusver het het best heeft gedaan in de staten met economische problemen. Het is daarom dat hij vandaag in Massachusetts (bovendien zijn thuisstaat), Rhode Island en Delaware gaat winnen. Werkloosheid De economie draait ook niet goed in de grote staat Florida de werkloosheid is er de afgelo pen twee jaar fors gestegen en het is hier dat de felste strijd tussen Tsongas en Clinton wordt verwacht. Dè peilingen houden het op een nek-aan-nek De typische demografische sa menstelling van Florida met veel bejaarden en veel inwoners die vanuit het noordoosten van het land naar de zon zijn ge vlucht maakt het moeilijk om te voorspellen hoe de stemming zal uitpakken. Maar één ding is zeker: Clinton heeft veel tijd, geld en moeite in Florida gesto ken en als hij daar van Tsongas verliest dan is hij, ondanks de zekere overwinningen in het zuiden, ook de morele verliezer van Super Tuesday als geheel. Bij de republikeinen zal Bush vrijwel zeker overal winnen. De vraag is alleen met welke mar ge. Als hij wederom overal min stens 30 procent aan de radicaal Buchanan moet prijsgeven, dan is dat pijnlijk voor hem, en een slecht omen voor de finale ver kiezingen in november. Buchanan gokt op de econo misch slecht draaiende staten in het noordoosten, met name Massachusetts, en de altijd zeer eigengereide, hoogst conserva tieve staat Louisiana in het zui den. Zijn campagneleiders den ken zelfs, dat hij daar kan win- 20 procent van de gedelegeer den die je als kandidaat nodig hebt om door je partij te wor den genomineerd. Geen won der dat alle mannen die graag de volgende bewoner van het Witte Huis willen worden, de af gelopen weken als bezetenen campagne hebben gevoerd. Tekenend is bijvoorbeeld wat Bill Clinton zondag dééd, toen hij in één middag vijf grote ste den in Texas langsging. Jn alle gevallen bestond zijn bezoek uit een persconferentie op het vliegveld van aankomst, waarna hij weer snel naar de volgende stad vloog. De bedoeling daar van: beelden op de lokale tv, plaatjes in de lokale krant Hoe ziet het beeld voor Super Tuesday er uit? Afgaande op de peilingen zal bij de Democraten Clinton inderdaad in het zuiden per Tuesday mee. Georgia en South Carolina zijn al naar de stembus gegaan. Alabama, Nor th Carolina, Kentucky, Arkansas en Virginia gaan later. Maar een aanzienlijk blok is niettemin overgebleven. Van daag wordt in de zuidelijke sta ten Texas, Oklahoma, Louisia na, Mississippi en Tennessee gestemd, alsmede in de „rand staat" Missouri. Bovendien gaan de stembussen open in Florida (dat wel in het zuiden ligt, maar niet cultureel zuide lijk is), Delaware, Massachusetts en Rhode Island in het noord oosten van het land, en in Hawaii. Campagne Alles bij elkaar zijn de verkiezin gen bepalend voor de kleur van Florida Percentage zwarte kiezers Delaware |16% Florida 112% Hawaii g 2% Louisiana Q Massachusetts □5% Mississippi Missouri 110% Oklahoma I 17% Rhode Island □4% Tennessee Texas I 112% In elf staten worden vandaag voorver kiezingen gehouden, waarbij de Republikeinse kiezers 421 van hun in totaal 2209 gedelegeerden kiezen. De Democratische kiezers zenden dinsdag In totaal 783 gedelegeerden naar hun conventie met 4284 afgevaardigden. WIM STEVENHAGEN De Kroatische president Franjo Tudjman heeft straatnamen veranderd en oude nationale vlaggen uit de mottenballen ge haald. Om het nationale be wustzijn van de Kroaten te ver hogen wordt nu ook de taal ge zuiverd, na decennia van lin guïstische gelijkschakeling van Serviërs en Kroaten onder de communistische machthebbers. In een poging terug te keren naar de eigen Slavische wortels worden alle woorden die als Servisch, Joegoslavisch, of „in ternationaal' worden be schouwd, van de televisie, de radio en uit de officiële pers ge weerd. Sommige Kroaten jui chen dit toe, maar anderen vin den het een stompzinnige en mogelijk gevaarlijke manifesta tie van het nationalisme dat leidde tot de oorlog met de door Serviërs geleide federale troe pen. Weer anderen zijn door de maatregelen in verwarring ge bracht. „Ze doen een bewuste poging iets nieuws te creëren", zegt Ivan Kass, docent taalweten schappen aan de Universiteit van Zagreb. Tudjman „gebruikt een puur Kroatische vocabulai re", aldus Kass. „Ik noem het super-Kroatisch." Het Servisch en Kroatisch delen dezelfde grammaticale basis, maar verschillen in vocabulaire en woordvolgorde en -vervoe gingen. De verschillen zijn in grote lijnen te vergelijken met die tussen Brits en Amerikaans Engels, het Duits in de Bondsre publiek en dat in Zwitserland, of Portugees en Braziliaans. Vol gens taalwetenschappers ver schillen Servisch en Kroatisch voor ongeveer 20, procent van elkaar. Het Kroatische woord voor trein bijvoorbeeld is vlak, terwijl rei zigers in de Servische hoofdstad Belgrado de voz nemen. Andere kleinere geschillen zijn er wat betreft het accent en een iets andere uitspraak. Zo is melk in het Servisch mleko en in het Kroatisch mlijeko. De taalzuivering treft ook bui tenlandse woorden. Het woord informiranje (informatie) wordt vervangen door zijn puur Slavi sche tegenhanger: obavjesta- vanje. De luchtvaart werd aan geduid met avijacija, afgeleid van het Engelse en Franse avia tion. Het woord moet nu plaats maken voor zrakoplovstvo', af geleid van het Kroatische woord zrakoplov, dat letterlijk lucht schip betekent. Het fascistische Kroatische Ustasha-bewind heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog ook geprobeerd het Kroatisch te zui veren van buitenlandse woor den. Telefon werd destijds brzoglas, ofwel snelle stem, ge noemd. Aan het eind van de oorlog kwa men de communisten als win naars uit de strijd tevoorschijn en die ontdeden zich van de lin guïstische erfenis van het Ustasha-bewihd en propageer den hét gebruik van een Servo- Kroatische taal. Nadat Kroatië vorige maand door enkele tientallen landen werd erkend gingen internatio nale radiostations als Voice of America en Deutsche Welle over tot aparte uitzendingen in het Kroatisch en het Servisch. Vele Kroaten verafschuwen de opgelegde veranderingen ech ter, vooral de verwijdering van woorden die voor buitenlanders makkelijk te begrijpen zijn. Jon ge Kroaten klagen dat ze Tudj man niet kunnen verstaan. „Taal is een levend ding. Het is dom om dergelijke buitenland se woorden te vertalen", zegt Milana Bros, een in Zagreb woonachtige choreografe. „Ik zal nooit tendue of flex in mijn balletten vertalen. Als Kroatië een lid van Europa wil worden, lijkt het xenofobisch om alles te Kroatiseren." Boro Radakovic, een Servische freelance-publicist die in de Kroatische hoofdstad Zagreb woont, zegt dat Serviërs en Kroaten daar waar ze samenle ven hetzelfde dialect en bar- goens spreken. Radakovic spreekt met een Zagrebs accent. Een poging van de regering in Zagreb om een nieuw dialect in te voeren kan door de Serviërs op het platteland worden opge vat als weer een element van Tudjmans beleid om de Kroati sche vlag en de namen van stra ten te veranderen. „Zowel geschoolde Serviërs als Kroaten zullen de opgelegde veranderingen verwerpen", zegt Radakovic. „Het heeft niets te maken met nationaliteit. Het is gewoon een verwrongen poging om bewustzijn te veranderen alle totalitaire regimes proberen hetzelfde. Er is een taal van heersers en een taal van het volk." KHARTOUM JACO VAN LAMBALGEN De positie van vrouwen in Sudan gaat de laatste maan den op sluipende wijze achteruit. Onder druk van de fundamentalistische koers die de junta is ingeslaeen, moeten vrouwen zich sinds december islamitisch kle den en worden /ii steeds meer uit het openbare leven geweerd. „I let gaat heel geleidelijk zegt een westerse hulpme- dewerkster. „je ziet nu bijvoorbeeld alleen nog maar vrouwen op de Sudanese tv in islamitische dracht, dat wil zeggen met het haar bedekt." President Omar Hassan al-Bashir kondigde eind vorig jaar aan dat vrouwelijke werknemers in scholen, uni versiteiten en regeringsgebouwen islamitisch gekleed moeten zijn. Daarhij dient het lichaam geheel te zijn bedekt. De klassieke Sudanese dracht, de thohe, die niet tot de enkels en de polsen reikt is onvoldoende. In het noorden van Sudan wonen overwegend mos lims. maar in de hoofdstad Khartoum verblijven veel vluchtelingen uit het i hnsteli|ke en animistische /ui den. In totaal is rond 70 procent van de Sudanese be- volking islamitisch. „Maar", voegt zij er direct aan toe, „er is een aanzienlijke groep vrouwen die zich verzet." Vooral het afwijzen van de traditionele Sudanese thobe heeft veel vrouwen, zowel islamieten als christenen, de hoogste boom ingejaagd. Vrouwen en mensenrechtenactivisten vertellen dat op de markten in Khartoum inmiddels rechtbanken zijn opgericht waar vrouwen die aanstootgevend gekleed zijn direct worden bestraft: op een eerste overtreding staat 20 zweepslagen en een boete van 200 Sudanese pond (vier gulden). Als vrouwen nog eens worden op gepakt, krijgen zii gevangenisstraf. Er worden zoveel vrouwen opgepakt dat het bisdom van Khartoum een project is gestart om borg voor hen te betalen. Maar het bisdom kan niet alle vrouwen te hulp komen, dat zou te zeer in de papieren lopen. „Wij betalen alleen in noodgevallen, bijvoorbeeld als er nie mand is die voor de kinderen zorgt", zegt een mede werker. „En wij betalen maar één keer. Als zij nog eens worden gearresteerd dan hadden zij beter moeten we ten", verzucht hij. Ook zijn er al vrouwen ontslagen die niet decent ge noeg gekleed waren. Een bankdirecteur in Khartoum bijvoorbeeld stuurde oen vrouw die sandalen droeg te rug naar huis omdat hij blote tenen niet fatsoenlijk achtte. De gouverneur van Oost-Sudan bepaalde op zijn beurt dat vrouwen geen secretaresse meer mogen zijn, omdat een man niet alleen met een vrouw in een kamer mag zitten'. De fundamentalistische leider Hassan al-Turabi, vol gens velen de sterke man achter Omar Hassan al- Bashir, voert aan dat de president slechts richtlijnen heeft gegeven, die zeker niet als wetten moeten worden beschouwd. Hij onderstreept dat de bepalingen alleen gelden voor islamitische vrouwen en dat bijvoorbeeld christelijke vrouwen aan mogen trekken wat zij willen. Mits het maar netjes is. Turabi ontkent in eerste instantie dat vrouwen op markten opgepakt en berecht worden. Later legt hij uit: „Dat zijn geen islamitische hoven, dat zijn gemeentelij ke rechtbanken. Die zijn ingesteld om gemeentelijke verordeningen te handhaven, dat is iets anders." Een vrouw uit het zuiden van Sudan vertelt dat zij een paar weken geleden werd opgepakt omdat zij een lange broek droeg. „Het werd een hele scène op straat. Uit eindelijk moest ik mee naar het politiebureau. Daar zei ik dat nergens in de Koran staat dat lange broeken niet mogen. Ik vroeg hen ook of het decent is een rok te dra gen als je bovenop een vrachtwagen zit, zoals ik." Ze vervolgt: „Na veel discussie mocht ik weg, nadat ik een overeenkomst had ondertekend waarin ik beloofde dat ik over mijn lange broek een lang hemd zou dra gen." Dan fel en met tranen in haar ogen: „Ik blijf een lange broek dragen. Ik ben christen en Christus is voor zijn geloof gestorven. Het kan mij niet schelen of zij mij vermoorden." Y EISENHAMMER THE INDEPENDENT Iedere donderdagavond komen de meest volhardende voor vechters van Bonn als hoofd stad van het herenigde Duits land op het marktplein bijeen om hun bezwaren kenbaar te maken tegen de verhuizing van de regering en het parlement naar Berlijn. Maar dit zijn niet de enige stemmen die zich roeren. Sinds het Duitse parlement vorig jaar juni koos voor Berlijn als de toe komstige zetel van de federale regering, is een ware kakafonie van protestgeluiden losgebar sten. Het tijdschema dat toen werd vastgesteld dat het par lement in 1994 in Berlijn zou zetelen is inmiddels over boord gegooid als 'totaal onrea listisch'. Volgens de parlementaire com missie die de verhuizing in goe de banen moet leiden, kan de operatie op zijn vroegst in 1998 worden voltooid. In regerings kringen wordt echter openlijk gespeculeerd over een verhui zing in het begin van de volg- dende eeuw, gezien de om vangrijke en kostbare verbou wingen die in Berlijn moeten worden uitgevoerd. „Het duurt nog wel acht jaar" aldus de fe derale bouwminister Irmgard Schwatzer. De parlementaire commissie, die de verhuizing moet voorbe reiden, heeft als voorwaarde voor de verhuizing gesteld dat het Reichstaggebouvj geheel in gebruik kan worden genomen, dat er voldoende faciliteiten zijn voor het functioneren van het parlement, dat het belangrijkste deel van de regering tegelijker tijd meeverhuist en dat de 14.000 extra fiats die nodig zijn voor het onderbrengen van de functionarissen gereed zijn. En aangezien de bouwplannen zich nog in het beginstadium bevinden en ministeries onder ling ruziën over hoeveel ruimte ieder krijgt toegewezen en waar, ligt alles nu al hopeloos achter op schema. „Er staat geen da tum vast", beaamt Bondsdag- voorzitter Rita Sussmuth. In Berlijnse kringen heet het dat rond 1994 met de bouw begon nen moeten kunnen worden, maar de plannen voor het nieu we regeringscentrum worden geplaagd door problemen rond de verkeerssituatie en de finan ciering. De ambitieuze bouw plannen voorzien in een geheel nieuw verkeerssysteem voor het centrum van de wereldstad, compleet met tunnels, nieuwe spoorwegstations en autowe gen. Deze radicale plannen stuiten echter op het nodige verzet bij de Berlijnse autoriteiten. En af gezien van het feit dat de reno vatie van het Reichstag gebouw hiermee meerdere jaren zal worden vertraagd, bestaat er nog onduidelijkheid over de fi nanciering. Deskundigen bera men de kosten van de nieuwe infrastructuur alleen al op ruim 28 miljard gulden. Niemand waagt zich nog aan een schat ting van de kosten van renova ties en verbouwingen. Omdat de kwestie van de kosten van de hereniging in Duitsland nogal gevoelig liggen, wordt het kos tenaspect uiterst omzichtig be naderd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2