Leven en wonen ymi Kleine maten groot aangepakt Stokoude vorm van hergebmik Rubber Biezen geven extra dimensie aan zomermode van Molenaar Gevaarlijke medicijnen? 20 Balt van Hilst ontwikkelde zelf standaard Het is een zegening van de moderne techniek, de prijs die we betalen voor massaproduktie: de standaardmaat. Of je het nu hebt over vloerbedekking, meubels of kJeding, alles heeft zo z'n vaste afmetingen. En als je daarvan wilt afwijken, zo dat al kan, moet je vaak diep in de buidel tasten. HENRIETTE VAN DER HOEVENSelder,andplein „De maten in de herenconfectie lopen van 48 tot en met 56", legt hij uit. „Sommmige zaken hebben nog wel iets in 44 of 46 maar dat is heel weinig. Kiezen uit een of twee colbertjes noem ik niets." „Hier in de buurt wonen veel Japanners en die konden we niet aan een goed kostuum of colbert helpen. Als je een colbert moet verkleinen betekent dat namelijk dat het helemaal uit elkaar moet, dat is geen kwes tie van een zoompje." „Mijn vrouw vond het jammer dat ze deze klanten niet kon helpen en stelde voor ook de maten 42,44 en 46 te gaan verkopen. In Vooral bij kJeding is het knap lastig als je buiten die standaard valt. En niet alleen als je een maatje te groot bent, ook als je wat kleiner bent uitgevallen dan wat de confec tie industrie tot norm heeft verheven, zitje in de problemen. Niet zelden word je dan verwezen naar de kinderafdeling, waar je als volwasssen consument niets te zoeken hebt. Grote maten kunnen tegenwoordig redelijk uit de voeten in de confectie maar de kleintjes vallen nog steeds totaal uit de boot. Met dat laatste probleem werd Balt van Hilst, die 24 jaar geleden Zijn herenmode- eerste instantie wilde ik er niet aan. De er varing had geleerd dat je juist met die ma ten altijd blijft zitten. Ook collega's waar mee ik sprak zeiden dat ik er niet aan moest beginnen." Toch bleef de zaak Van Hilst bezighouden. Hij ging in veel winkels kijken en legde zijn oor te luisteren. Uiteindelijk kwam hij tot de conclusie dat er wel degelijk behoefte aan was aan die 'andere' maten. De start drie jaar geleden was weinig hoop gevend. Van Hilst: „De eerste zaterdag kre gen we veel Japanse klanten binnen, die we toch niet konden helpen. We kwamen tot de ontdekking dat de kleinere mens anders, vaak wat breder, is gebouwd. Vanaf die tijd heeft Van Hilst van elke klant de maat ge nomen. Hij heeft nu een omvangrijk boek werk waarin regelmatig terugkerende klan ten met al hun maten staan vermeld. Een klant uit Antwerpen of Maastricht hoeft voor een overhemd niet naar Amsterdam te komen, dat kan gewoon worden opge stuurd. Van Hilst heeft door al dat meetwerk een standaard ontwikkeld voor zijn maten 42, 44, en 46 en de daarbij behorende over- hemdmaten. Daarmee stapt hij naar fabri kanten dat is vaak een heel gezoek die deze maten kunnen maken naast hun ge wone collectie. En dat is nu, na drie jaar aardig gelukt. Vrijwel alles wat er op heren modegebied te koop is, kan Van Hilst leve ren in de maten 42 tot en met 56. „Ja ook de grotere maten", zegt hij. „Want ik wil geen speciaalzaak voor kleine maten zijn. Kleinere mensen hebben toch al vaak problemen met hun bouw, die moet je niet extra in een hokje duwen. Als er iemand bij mij komt die zegt: Ik ben zo klein, je zult voor mij wel niets hebben, dan trek ik hem expres een maat te klein aan. Dan zie je ze groeien." De grootste (donker) en de kleinste (licht) maat die Balt van Hilst (zelf een maat 52) in huis heeft. united photos de boer gerald van drallen „Wij maken heel wat mensen gelukkig," zegt zijn echgenote Mathilde aan wie de kleine maten het in feite te danken hebben dat ze goed gekleed kunnen gaan. „Mannen die vaak stad en land hebben afgelopen om iets passends te vinden. Moeders met zo nen, de wanhoop nabij. En dan komen ze bij ons en zien ze niet een of twee colber tjes, maar een hele rij in hun maat. Er zij mannen die in een keer hun kleding voor het hele seizoen kopen." „Ja", valt haar echtgenoot haar bij: „sommige mensen moet je echt een beetje afremmen. Per slot van rekening brengen we iedere zes weken weer nieuwe dingen. Omdat Van Hilst het heeft aangedurfd 'klein' groot aan te pakken wat er in 52 is, is er ook in 42 hoeft zijn kleding niet peperduur te zijn. De middenklasse en het betere genre, zo omschrijft hij zelf zijn col lecties die worden genmaakt in Frankrijk, Italië en Duitsland. Maar ja, als je, zoals Van Hilst vertelt, al in geen tien of vijftien jaar een behoorlijk kos tuum hebt kunnen kopen, dan kijk je niet op honderd gulden. Dan ben je alleen maar dolblij dat je eindelijk iets hebt gevonden. Balt Herenmode, Gelderlandplein 39, Amster dam (Buitenveldert) tel. 020-644 14 85. TUIN Greet Buchner illustratie Han van der Ven Recycling (herwinning) is de kreet van dit moment. Het lijkt een nieuwe kreet, maar in de tuinbouw is herwinning al vele hon derden (arm 'mode'. We noemen hef alleen niet recycling maar composteren, ofte wel goede, voedzame compostaarde maken van organische keuken- en tuinafval. Wat mij betreft: ik vind mijn eigen twee compostho- pen steeds weer een wonder. Je gooit er kleurige rommel op en je hebt na een paar maanden mooie zwarte aarde. Composteren is noodzaak voor elke tuin. Ook voor de allerkleinste. Immers elk takje, elk blaadje dat we weggooien betekent ver lies aan humus en mineralen die we dan weer met veel moeite en kosten moeten toevoegen. Voor kleine tuinen zijn in speciaalzaken tal van kisten een kasten te koop. Ze hebben mei eUouu gemeen del lucht bij de afval kan. Lucht, voldoende lucht is eis nummer ëën voor de vorming van goede compost. I )aarom maken we in de tuin de compost - hoop altijd op de grond en daarom schep pen wc het twee of drie keer om, zodat er weer voldoende lucht bij kan. Tweede voorwaarde is een niet zuur (ba sisch. Ph minstens 6) milieu. Tijdens de omzetting van organisch materiaal door micro-organismen ontstaan humuszuren. I )eze neutraliseren we met iets kalk. Derde voorwaarde is vocht. Al te droog ver hindert het werk van micro-organismen en ook regenwormen houden niet van kurk droog. Daarom een plaats in de halfscha duw en bij langdurige droogte water toe voegen. Vierde voorwaarde is warmte. Die ontstaat vanzelf door de werking van de bacteriën, maar is binnenin de hoop uiter aard hoger dan aan de buitenkant. Dus wéér twee of drie keer omscheppen. Een composthoop moet verder altijd hori zontaal gelaagd zijn. Dan wordt eventuele regen beter vastgehouden. Dus eerst een laag van 25 h 30 cm afval, onkruid, kleinge- knipt snoeisel enzovoort. Dan een laagje oude compost of tuinaarde. Daarmee bren gen we micro-organismen en wormeieren in de hoop. Dan een flinterdun laagje land- bouwkalk en dan weer afval, 's Zomers zakt de hoop als een pudding in elkaar, het duurt dus heel lang eer deze een tot ander halve meter hoog is. Dat is dan hoog ge noeg. Afdekken met blad of grasmaaisel en een paar maanden laten rusten. Ondertus sen beginnen we aan een nieuwe hoop. Niet op de compost mag: metaal, glas, plas tic, verf enzovoort. Liever niet: schillen van zuidvruchten (zijn met gif bespoten), schillen van aardappelen (vooral bintje) zijn met véél gif bespoten), bedrukt papier, vooral kleurig bedrukt pa pier. Vermeld moet worden dat het aan stikstof rijke en dus kostelijke grasmaaisel altijd met ander afval gemengd moet worden, omdat grasmaaisel aan elkaar koekt, waardoor er verzuring optreedt. Dat geldt ook van de herfst: voor nat beuke- en eikeblad. Van na ture al zuur en dan nog op elkaar geplakt, dat wordt niets. Dus mengen met ander af val. Vooral niet weggooien. Eventueel als oppervlaktecompost op de border. In blad zitten de mineralen die de bomen vele me ters diep en ver uit de grond hebben ge haald. LEZERSVRAAG B. WILLEMSEN-CLAES IN HAARLEM heeft veel succes met een duo-pruimeboom die zowel gele als blauwe pruimen draagt. Hij staat er pas een jaar en moet nu verplant worden wat gemakkelijk is na een jaar. Een groot gat zoals geadviseerd is pri ma maar om dat een dag open te laten lig gen lijkt me onwaarschijnlijk als advies. Zorg er voor dat de wortels zo min mogelijk beschadigen, want beschadiging van de wortels houdt in dat ook de takken geknipt moeten worden en dat is een probleem bij pruimen. Het moet met zorg gebeuren zo dat de vorm, van de boom intact blijft. De wonden moeten meteen afgedekt worden met lacbalsem, desnoods verf, om binnen dringen van schimmels te voorkomen. Veel goede compost in het plantgat zorgt voor snelle beworteling. De blauwe prui men die pas later rijp worden, blijken door de wespen leeggeten te worden. Na augus tus gaat de familie wesp in de vut en dan hebben de werksters geen taak meer met het verzorgen van het broed. Ze gaan snoe pen, een goed recht na lang hard werken zou je zo zeggen. Maar wij zijn het er niet mee eens, dus kunnen we onze pruimen sparen door wespenvallen gevuld met bier of limonade tussen de takken te hangen. Daar vallen de stakkers in waarna ze ver drinken, zij het in een vloeistof die ze lekker vinden! Komt er bij u al tuinierend of wandelend In de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Paco Rabanne is altijd goed voor een stuntje. In zijn laatste show liet hij een mannequin opdra ven in deze creatie van geplooid rubber. foto ap Frans Molenaar boekte deze winter succes in het Hanae Mori Building in Tokyo, waar hij naast zijn collectie voor winter '91/'92 een groot aantal nieuwe lente modellen liet zien, vervaar digd van Hollands vlaslin nen. Uit die zeer kleurige collectie maakte hij een keuze voor zijn Nederlandse presentatie en voegde hij vele nieuwe ontwerpen toe, uitgevoerd in zijden en wol len crêpe en zijden taft. Die ontwerpen zijn niet alleen te herkennen aan hun ster ke vormen, maar ook aan een veelvuldig gebruik van biezen, soms zo breed dat zij hele panden vormen. Molenaar heeft voor dit sei zoen niet alleen de biezen, maar ook het rimpelen van mouwkoppen en heupstuk ken waarmee hij op be scheiden wijze vorig seizoen begon, uitgewerkt tot even wichtige pakken en robes- manteaux. De nieuwe collectie omvat jasjes, rokken, blouses, jurk jes, pantalons (met sigaret- tepijp) en korte broekjes in vele combinatiemogelijkhe den. Een enkele top is ver werkt tot een 'body' om een perfecte, nonchalente lijn te garanderen. Molenaar com bineert ze het liefst met wij de zwart/wit gedessineerde blouses die ook als loshan gende jasjes te dragen zijn. Molenaar opende de show met zijn befaamde katoe nen gerstekorreltruien, dit maal in knalrood en he melsblauw. De truien heb ben een wijde boothals en worden gedragen op wijde leren broekjes. Om van te watertanden zijn simpele kraagloze, getailleerde tail leurs in knalgeel of fel blauw. Brede biezen geven dooreen decoratief lijnen spel een extra dimensie aan deze evenwichtige pakken. Het grafische element speelt als altijd een belangrijke rol in Molenaars collectie, evenals gevouwen abstracte vormen of abstracte motie ven die zijn uitgespaard en die fraaie decolletés vor men. Bij sommige jurkjes konden de abstracte vor men worden 'uitgetrokken' tot kleine mouwtjes. De toe passing van biezen zijn het mooist bij de vele zwart - met-witcombinaties. Som mige (smalle) biezen liggen deels los van de ondergrond en worden op de schouders geknoopt, terwijl ze in de rok verassende splitten vor men. Witte biezen op zwart geven ook zwierige robes- manteaux, die ogen als zo merse regenjassen, een ei gen gezicht. In de cocktail- kleding, hoofdzakelijk in zwart met wit, is de sober heid van Molenaar het dui delijkst terug te vinden met pittige korte halterjurkjes, sluike modelletjes met mouwen die ingenieus zijn versierd met dikke koorden en overslagjaponnen met wijde, ruisende rokken en strikceintuur. De bruid gaat gekleed in een wijdvallende ivoorkleurige tuniek van taftzijde met een brede strook, de voorkant kort, de achterkant lang als een sleepje, die op een strakke broek wordt gedragen. CONNY HEIDA SPREEKUUR WETEN WAARD X Onze nagels bestaan voor 95% uit kera- tine, verder bevatten ze calcium, lipiden en water. Keratine zorgt voor de stevigheid. De soepelheid is afhankelijk van het vochtge halte. Jr De nagel wordt onder de huid gevormd en de nagelbasis wordt omgeven door een 'halve maan'. F.en vingernagel heeft zes maanden nodig om zich geheel te vernieu wen en de nagel van een teen een vol jaar. .V Door invloed van de maan groeit de na gel in de zomer sneller dan in de winter, overdag sneller dan 's nachts. Gemiddeld groeit een nagel 3 mm in de maand. Mooie, lange nagels zijn voor veel vrou- De laatste tijd is er veel te doen geweest over de vermeende on veiligheid van luchtwegverwij- ders die vooral astma-patienten gebruiken. Bij astma is er sprake van aanvallen van kortademigheid door vernauwing van de luchtwegen, waarbij de patiënt ook last heeft van piepen op de borst. Deze aanval len kunnen worden onderdrukt door inha latie van een luchtwegverwijder. Zowel in dagbladen als in medische tijdschriften ver schenen berichten over doden die gevallen zouden zijn na gebruik van deze middelen en van een slechtere levensverwachting van mensen die veel van deze middelen nodig hebben. De medicijnen waar het hier om gaat, zijn in Nederland onder meer te koop onder de merknamen Bricanyl, Berotec en Ventolin. Ze worden meestal als inhalatie gebruikt en zijn al geruime tijd op de markt. In Neder land worden alle reguliere geneesmiddelen streng gecontroleerd voordat ze op de markt gebracht mogen worden. Het toe zicht, dat wordt gehouden door de Centrale Medisch-Pharmaceutische Commissie van de Ziekenfondsraad, garandeert dat we geen onwerkzame of schadelijke rommel in de handen gedrukt krijgen als we met een doktersrecept naar de apotheek gaan. Naar de werkzaamheid en eventuele schadelijke bijwerkingen van geneesmiddelen wordt jaarlijks voor miljoenen guldens onderzoek gedaan. Berotec, Bricanyl en Ventolin zijn geregi streerde geneesmiddelen, hoewel ze uiter aard wel bijwerkingen kunnen hebben zoals hartkloppingen en trillende handen. Deze bijwerkingen zijn erger bij relatief ho ge doseringen. Hoewel deze bijwerkingen soms erg hinderlijk zijn, zijn ze niet gevaar lijk. Hoe komen dan de berichten over sterfte bij astmapatiënten die veel van deze medicijnen gebruikt hebben in de wereld?. Een recent artikel in The New England Jour nal of Medicine, een gezaghebbend Ameri kaans medisch tijdschrift, gaat in op deze problematiek. Men heeft bij 129 patiënten die een fatale of bijna fatale astma-aanval hadden gekregen, gekeken naar de medicij nen die deze patiënten gebruikten en dit vergeleken met het geneesmiddelengebruik van astmapatiënten die niet zulke ernstige aanvallen hadden. Inderdaad blijkt dat mensen die overleden aan een astma-aan val meer luchtwegverwijders gebruikten. De onderzoekers hebben hiervoor twee ver klaringen. Ten eerste dat de mensen die veel luchtwegverwijders nodig hebben ook ernstig astma hebben en dus eerder een fa tale aanval kunnen krijgen. Ten tweede en dit is een heel belangrijk gegeven dat veel astmapatiënten en hun artsen te lang blijven vertrouwen op de werkzaamheid van Ventolin, Bricanyl, enzovoort. Men moet in het oog houden dat deze middelen symptoombestrijders zijn en geen echte be handeling. Ze zijn heel werkzaam en iedere astmapatiënt weet dat hij of zij na inhalatie van Ventolin of Bricanyl vrijwel direct van zijn kortademigheid is verlost. Misleid door gebrek aan symptomen den ken arts en patiënt vaak dat het wel meevalt met de astma en dat er geen kans is op een ernstige aanval. Dat is het enige gevaar van Ventolin en Bricanyl: ze werken als symp toombestrijders zo goed, dat rtien soms te laat overgaat tot de daadwerkelijke behan deling van de astma, die in milde gevallen bestaat uit Lomudal of Tilade en in ernsti ger gevallen uit inhalatie van Pulmicort of Becotide. Deze medicijnen voorkómen de aanvallen in plaats van ze te onderdrukken. Het doel van de behandeling is de ziekte zo efficiënt te bestrijden dat de patiënt niet meer dan 2-maal per dag een luchtwegver wijder nodig heeft. Ook patiënten met chronische bronchitis en emfyseem gebruiken Ventolin en Brica nyl. Bij deze aandoeningen is er geen spra ke van aanvallen van kortademigheid en worden de luchtwegverwijders als onder- houdsmedicatie voorgeschreven, vaak vier maal per dag. Gebruikt u Ventolin of Bricanyl, dan hoeft u zich geen zorgen te maken over de veilig heid van uw medicijnen. Maar hebt u ast ma en gebruikt u meer dan 2 inhalaties per dag om aanvalvrij te zijn of wordt u 's nachts wakker van benauwdheid, dan is het nodig dat u ook één van de hierboven ge noemde medicijnen voorgeschreven krijgt om uw aanvallen te voorkómen. wen een vrome wens. Er zijn dan ook tal van hulpmiddeltjes om die mooie nagels te krijgen, van kunstnagels tot verzorgingspro- dukten. Bourjois komt nu met vier produk- ten waaraan calcium is toegevoegd om de nagels mooier te maken. Soin parfait om de groei te stimuleren, de nagels te versterken en te beschermen; base haute protection die het nageloppervlak beschermt en er voor zorgt dat de nagellak daarna gemakkelijker is aan te brengen en langer houdt; durcisseur om het splijten en afbreken te voorkomen; fi- ni parfait, een kleurloze toplak. die over de nagellak wordt aangebracht om deze langer mooi te houden. Een flesje kost 8,95.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20