Gianni Agnelli, een Italiaanse mythe Economie DSM vestigt hoop op uitwerking reorganisatie Overheid steeds vaker klant leasebedrijven Zelfs het bronzen hoofd van Goudriaan wordt morgen geveild Giovanni 'Gianni' Agnelli, de bij zijn leven al mythische 70-jarige president-directeur van Fiat, denkt serieus over een wisseling van de wacht. Wie heeft de beste kaarten om de prins van industrieel Italië op te volgen en aan het hoofd te komen van een van de machtigste families van Europa? Wie kan het immense concern leiden nu de au tomarkt is ingezakt en Fiat zijn strategie drastisch moet veranderen? Een portret van een dynastie op een twee sprong. DINSDAG 10 MAART 1992 Heineken-brouwerij in Vietnam Bangkok Vanaf eind volgend jaar zal in een voorstad van de Vietnamese hoofdstad Ho Chi Minh-stad Heineken-bier wor den gebrouwen. Dat heeft het officiële Vietnamese persbureau VNA gisteren gemeld. De overeenkomst voor de brouwerij, een joint-venture, werd vorig jaar getekend door Heineken Interna tional Beheer BV en Voedselmaatschappij nr. 2 van Vietnam. In Vietnam, Laos en Cambodja wordt veel Heineken-bier ge dronken. Vaticaan-werknemers willen vakbond Vaticaanstad Paus Leo XIII erkende in 1891 in zijn encycliek Rerum Novarum het recht van de arbeiders zich in vakbonden te verenigen, maar ruim honderd jaar later blijven de werkne mers van het Vaticaan van dit recht verstoken. Evenmin heb ben zij het recht te staken, zo blijkt uit de algemene voorschrif ten voor de medewerkers van de Curie, het centrale bestuurs apparaat van de rooms-katholieke kerk. Discussie over opvolger Fiat-topman heeft iets onwezenlijks Plan voor milieuvriendelijk vliegtuig hamburg De vliegtuigfabriek Deutsche Airbus, onderdeel van MBB en Deutsche Aerospace, gaat samen met de Russische fa brikanten Toepolev en Kuznetsov een milieuvriendelijke vlieg tuig ontwikkelen dat op waterstof vliegt in plaats van kerosine. Het is de bedoeling dat de eerste Airbus op waterstof binnen vijf jaar het luchtruim kiest. Zes jaar geëist tegen De Benedetti milaan» De openbaar aanklager in Milaan heeft gisteren ruim zes jaar gevangenisstraf geeist tegen Olivetti-directeur Carlo De Benedetti wegens medeplichtigheid aan het frauduleuze bank roet van de Banco Ambrosiano. De grootste particuliere bank van Italië in 1982 failliet. Enkele maanden voorafgaande aan het faillissement was De Benedetti gedurende 65 dagen onder directeur van de bank. HEERLEN ANP Het Heerlense chemieconcern DSM gaat de zaken komend jaar anders aanpakken. Een eer der aangekondigde reorganisa tie moet het bedrijf behoeden voor verdere verliezen en slag vaardiger maken in tijden van economische neergang. Dat heeft bestuursvoorzitter Van Liemt gisteren gezegd tijdens de presentatie van de jaarcijfers. Het concern bleek vorig jaar be hoorlijk gevoelig voor de reces sie in de VS en Groot-Brittannië, de winst slonk met 40 procent tot 515 miljoen gulden. De slechtst lopende divisie vorig jaar was die van de kool waterstoffen en polymeren. Was die in 1990 nog goed voor een bedrijfsresultaat van 520 mil joen gulden, vorig jaar werd er niet meer dan 68 miljoen gul den verdiend. De aardgasin komsten vormden daarentegen een aardige melkkoe. Ook voor dit jaar wordt niet veel goeds* verwacht. DSM is somber en verwacht een econo mische groei van ten hoogste 1 a 2 procent. De chemische in dustrie zal niet sneller groeien dan de economie, zo staat in het jaarverslag. DSM doet zijn best zich te onttrekken aan de conjunctuur schommelingen door zich in toenemende mate toe te leggen op 'stabiele activiteiten' binnen de chemie die niet of nauwelijks gevoelig zijn voor recessies. Te denken valt dan onder meer aan de produktie van zoge noemde fijn-chemicaliën (me dicijnen), smaakstoffen en che micaliën voor de land- en tuin bouw. Verder wil het concern meer slagkracht ontwikkelen door personeel af te stoten. Voor een deel gebeurt dat al door activi teiten die niet tot de kem beho ren uit te besteden en voor een deel worden arbeidsplaatsen geschrapt. Vorig jaar zijn er 350 arbeidsplaatsen verdwenen, dit jaar gaan er duizend weg. Bo vendien vervallen 1.000 tot 1.500 arbeidsplaatsen door uit besteding van activiteiten. De reorganisatie moet vanaf 1993 jaarlijks 100 tot 150 mil joen gulden aan kostenbespa ringen opleveren. De discussie over de opvolging van Gianni Agnelli wordt in Italië volop gevoerd, maar heeft iets onwezenlijks. Gianni is, zo vinden de meeste Italianen, namelijk niet op te volgen. De man die 25 jaar zijn stempel drukte op het Fiat-concern is een mythe. TllRUN EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT Gianni Agnelli is iemand aan wie verschillende generaties vooral mannelijke Italianen zich hebben gespiegeld. Zijn dikwijls bizarre gewoontes, zoals het dragen van een horlo ge over de manchet van zijn overhemd, werden mode. De losbandige levensstijl van Gian ni deed de Italianen het water in de mond lopen. In zijn jonge jaren, dat wil zeggen tot zijn 46ste jaar, maakte de Italiaan zo ongeveer alle mondaine uit- gaansoorden onveilig. Hij had een voorkeur voor de Franse Ri- vièra, waar hij jarenlang het feestend middelpunt was van de internationale jet-set. Villa's, snelle auto's, jachten, privé-vliegtuigen en vooral vrouwen beheersten zijn leven. Terwijl heel Italië Fellini's film 'La Dolce Vita' zag en droomde van de Zweedse sexbom Anita Ekberg, hield Gianni Agnelli haar in zijn armen. Filmsterren, maar ook prinsessen en doch ters van scheepsmagnaten wer den door de Italiaanse 'kroon prins' veroverd. Italië, opkrab belend na de Tweede Wereld oorlog, genoot met volle teugen van alle glamour. Rambo Twee ernstige auto-ongelukken (beide keren ontkwam hij ter nauwernood aan amputatie van een been) bevestigden Gianni's reputatie als de Italiaanse (en luxe) uitgave van James Dean, maar deden hem ook tot inkeer komen. Ook zijn huwelijk met de adellijke dame Marella Car- acciolo di Castagneto droeg daaraan bij. En in 1966 werd hij - op 46-jarige leeftijd - diegene waarvoor hij in de wieg was ge legd: president-directeur van Fi at. Dat ging niet meteen van een leien dakje. De eerste vijftien jaar leidde Gianni Agnelli het fa- milieconcem met sterk wisse lend succes. Onervarenheid, maar ook economische reces sie, de oliecrisis, stakingsgolven en het terrorisme, speelden hem parten. In de jaren tachtig bloeide Fi at volledig op dankzij enkele topmanagers. Eén van hen was Cesare Romiti, de huidige 'tweede man' van Fiat. Rechtlij nig en spijkerhard - zijn bij naam is 'Rambo' - baande deze de weg voor Fiat. Romiti is tot op de dag van vandaag het ide ale alter ego van de charmante Gianni. Veelzeggend is de uit spraak van Olivetti-directeur Carlo De Benedetti: „Romiti deelt de klappen uit en Agnelli geeft later de aai over de bol." Witte Huis Met een man als Romiti die thuis op de winkel paste, kon Gianni Agnelli zich volop wij den aan zijn meest geliefde be zigheid: het leggen van (wereld wijde) contacten. Hij liep even gemakkelijk Italiaanse rege ringsgebouwen in en uit als het Witte Huis of het Kremlin. Hen ry Kissinger en de Libische dic tator Gaddafi behoren tot zijn vrienden. Deze laatste liet hij zelfs 10 prScent van de Fiat aandelen kopen. Een actie die hem het ongenoegen van de westerse wereld opleverde. Vele jaren later, in 1986, was hij ge dwongen tot een ingewikkelde terugkoop. Gianni Agnelli heeft zijn machtsimperium mede kunnen opbouwen omdat hij een van de belangrijkste figuren is in een netwerk van bankiers, fi nanciers en grote industriëlen dat bekend staat onder de naam 'Salotto Buono' (goede salon). Door de uitmuntende contac- Gianni Agnelli, wie volgt hem op? ten met politici wisten enkele personen, of beter gezegd fami ne's, de Agnelli's voorop, de economie en de Financiële we reld naar hun hand te zetten. Maar dit typisch Italiaanse, beschermde familiekapitalisme lijkt zijn beste tijd te hebben ge had. Door het vervagen van de Europese grenzen en een lang zaam moreel ontwaken van de politieke klassè, moeten ook Italië's prinsen veranderen. Fiat heeft altijd een veelheid van bedrijven gehad uitgeve rijen, warenhuizen, banken, verzekeringsmaatschappijen, wapen- en pastafabrieken, om er maar wat te noemen maar die speelden vergeleken met Fi at-auto een marginale rol. De tijden zijn echter veranderd. De 'marginale' bedrijven zijn mo menteel goed voor meer dan de helft van de winst en 28 procent van de omzet van Fiat. Vooral investeringen in de voedings sector leveren veel rendement op. Gianni Agnelli liet onlangs weten dat 'mensen altijd zullen blijven eten'. En, zo had hij er aan toe kunnen voegen, het is lang niet zeker dat de mensen in Fiat-auto's zullen blijven rij den zeker niet in Italië. Crisis Vorig jaar kwam, na een decen nium van briljante resultaten, de grote kentering: Fiat ver kocht in Italië 147.000 auto's minder dan in 1990, terwijl de buitenlanders er 139.000 meer verkochten. Het binnenlandse marktaandeel van Fiat zakte van 60 naar 47 procent. Als ge volg daarvan werd vorig jaar een derde van de 300.000 werk nemers voor korte tijd op wachtgeld gezet. Desondanks willen de Agnelli's deze ver trouwde branche niet opgeven. Voor de volgende tien jaar zijn investeringen aangekondigd van in totaal 40 000 miljard lire (60 miljard gulden). Koninklijke allure Tegen deze turbulente achter grond speelt zich de-opvol gingskwestie af. Opvolging is in ieder groot industrie-concern een heet hangijzer, maar bij Fiat staat meer op het spel. Fiat is nog een van de weinige bedrij ven waar een familie vrijwel alle touwtjes in handen heeft. Gian ni Agnelli controleert door IF1 (een vennootschap waarin het immense familiekapitaal veilig is opgeborgen) 36 procent van de aandelen en bijna 40 procent van de stemrechten. Met de 'bevriende' (dikwijls aange trouwde) aandeelhouders mee gerekend, heeft Agnelli een meer dan ijzeren greep op het bedrijf. De nieuwe president-direc teur moet vanzelfsprekend weer een Agnelli zijn. Fiat wordt nog steeds geleid volgens beproefde regels, die weinig onderdoen voor die van een koningshuis. Koninklijke allures hebben de Agnelli's altijd gehad, zoals ook hun slagzin 'wat goed is voor Fi at is goed voor Italië', bewijst. De opvolger van Gianni Ag nelli zou normaal gesproken zijn enige zoon Eduordo zijn. Maar deze wat slungelachtige man heeft, tot groot verdriet van vader, geen affiniteit met het bedrijfsleven. Hij heeft al leen een functie bekleed in de voetbalclub Juventus. maar foto dukstra deed dat zo slecht dat hij er weer snel uit werd gezet. Zijn voorkeur voor oosterse religies en het feit dat hij twee jaar gele den in Afrika kwam vast te zit ten wegens drugsgebruik, ma ken hem als troonpretendent kansloos. Fiat-prins De meest logische keus is de broer van Gianni, de 57-jarige Umberto Agnelli, momenteel direc teur van II II Maar I lm berto overtuigde in de jaren ze ventig niet als algemeen direc teur. Het scenario dat volgens ingewijden zal worden gevolgd is dat Umberto. maar waar schijnlijker Cesare Romiti, zal optreden als 'tussenpaus' om Umberto's zoon, Giovanni Al berto. 27 jaar en wel een 'echte' Agnelli, te laten 'rijpen'. Als er niets tussenkomt zal deze ion- gen, die gerenommeerde bui tenlandse universiteiten heeft bezocht en momenteel ervaring opdoet in het bedrijf van zijn moeder. Piaggio. de nieuwe Fi at-prins worden. ALMERE SASKIA VAN WESTHREENEN Tijd is geld. Die aloude koop mansgedachte rieemt de over heid steeds vaker ter harte. De leasemaatschappijen varen er wel bij. Keer op keer vinden zij weer een nieuw gat in de markt. Vuilnisauto's, dienstfietsen, ge bouwen en zelfs hele interieurs, alles is leasebaar. Toen de wir-premie in 1988 werd afgeschaft, hield de lease wereld haar adem in. De groei stokte. Jarenlang konden bedrij ven via hun leasemaatschappij grote bedragen aan wir-subsi- dies claimen. Leasen werd een populair fenomeen. Na afschaf fing van de wir was dat afgelo pen: in 1991 werd leasing door elf procent van de bedrijven toegepast, slechts één procent meer dan het jaar daarvoor. De maatschappijen gingen op zoek naar andere mogelijkhe den om hun werkterrein uit te breiden. Die mogelijkheden wa ren er, zo bleek, genoeg. Vorig jaar was er een opmerkelijke stijging te zien bij dienstverle nende bedrijven, zoals schoon maakbedrijven, beveiligings diensten en vervoer. Twee jaar geleden deed 16 procent aan leasing, vorig jaar was dat al bij na 21 procent. Oorzaak van een en ander is het feit dat het bedrijfsleven steeds efficiënter werkt, net als de overheid. De ambtenarij wil zich niet meer bezighouden met het wassen van vuilnis auto's, maar concentreren op het 'eigenlijke' werk: het bestu ren. Taken die net zo goed er gens anders kunnen worden uitgevoerd, worden afgestoten. Wagenpark Zo heeft de gemeente Amster dam het beheer van haar hele wagenpark (650 personenau to's, 1400 bestelwagens en 600 trucks) uitbesteed aan een leasemaatschappij. Dat scheelt Amsterdam miljoenen guldens. Bovendien overziet de gemeen te veel beter waaraan het geld wordt uitgegeven. De lease maatschappij (Lease Plan Ne derland NV in Almere) beheert de wagens op basis van 'full ser vice-leasing'; zij verzorgt de in koop, schadeafhandeling, ver zekering, financiering en ver koop van de gebruikte wagens. Ook het hele motor- en wagen park van de Nederlandse politie wordt op deze basis geleased. Onderhand is het met de grootste groei in de autolease- sector wel gedaan. Alleen de be lastingherziening-Oort zorgt nog voor een kleine groei. Door de verandering in de fiscale wetgeving mogen de bedrijven hun werknemers maar een maximale kilometervergoeding toekennen. Het bedrag dat het maximum te boven gaat wordt belast. Bedrijven die hun auto's lea sen, hebben niets meer te ma ken met een kilometervergoe ding, en dus is dat sinds de 'operatie Oort' aantrekkelijker geworden. „Maar het einde van de groei is in zicht", vertelt H. Nijlunsing, directeur commer ciële zaken van Lease Plan Ne derland. „Er rijden op dit mo ment 250.000 leaseauto's rond in ons land. De branche ver wacht de komende drie jaar een verdere groei tot 400.000, waar na de rek er wel uit is. We leg gen onze eieren nu alvast in meerdere mandjes, dat is veel veiliger". Die mening zijn de meeste 4easemaatschappijen toege daan. Zij richten zich tegen woordig niet meer alleen op de automarkt maar nemen de meest vreemdsoortige obiecten op in hun pakket. Zo rijaen de Amsterdamse postbodes sinds kort op geleasde fietsen. Nijlun sing: ..Je kunt zelfs walkmans, pony's en melkquota leasen. Daar houden wij ons niet mee bezig. We moeten minstens vijf tig- tot honderdduizend gulden in een project investeren. Aan de andere kant moet het ook weer niet in de miljarden gaan lopen. Het leasen van vliegtui gen en grote containerschepen laten we aan de banken over. Dat gaat om maatwerk, om pu re financiering. Daar zijn wij niet voor ingehuurd". 'Vendor leasing' Onder een 'breder aanbod' waarover Nijlunsing het heeft, valt onder andere het leasen van computers, grafische appa ratuur, vorkheftrucks, onroe rend goed (bedrijfspanden) en de complete inventaris van een gebouw. Het verschijnsel 'ven dor leasing' is hierbij in opmars. De leasemaatschappij doet zelf alleen nog maar de bemidde ling. Zij koopt geen te leasen za ken aan en doet evenmin het onderhoud zelf. Dat komt voor rekening van de leverancier. Nijlunsing: „De leverancier van bureaus heeft de nodige technische kennis in huis om ze te onderhouden. Hij zorgt er bijvoorbeeld voor dat eens per jaar alle schroeven worden aan gedraaid, De leverancier kan ook heel goed de restwaarde van het object inschatten, en hij kent de kanalen om het object aan het einde van de looptijd van de hand te doen". Lease Plan Nederland ziet de toekomst positief tegemoet. Met de ervaring die de maat schappij in Amsterdam en bij de Nederlandse politie heeft op gedaan, stapt zij nu ook af op andere gemeenten, provincies en overheidsdiensten. ..Ais je de overheid goed bedient, dan zal zij niet zo gauw een andere uit besteder zoeken. Dat is in het bedrijfsleven wel anders". Rotterdamse 'rederij blaast laatste adem uit ROTTERDAM BRAM Het van z'n marmeren pilaar geschroefde bronzen hoofd van mede-oprichter Albert Goudri aan hoort eigenlijk thuis in het Maritiem Museum Prins Hen drik. Maar als nummer 755 van de faillissementsverkoop van Rederij Van Nwvrlt Goudrfttn en Co komt het morgenmiddag in Rotterdam gewoon onder de veilinghamer. „Triest, heel triest", verzucht ex-directeur J. Groeneveld, ter wijl hij zijn blik laat gaan over de uitgestalde collectie voor werpen. In het Rotterdamse Scheepvaarthuis konden geïn- teressenden gisteren en van daag de zaken bekijken die morgen onder de hamer gaan. Tussen veilingnummcr 1 (een stalen tweedeurskast) en het laatste nummer 875 (een bestel auto) zitten tientallen prachtige en waardevolle zaken: modellen van zeil-, stoom- en motorsche pen, een antieke kijker, schilde rijen plus antiek schrijf- en scheepsgerei. En dan natuurlijk nog praktische zaken als hang- mapkasten. papiervernietigers en computers. Een veiling als deze is volgens adviseur H. Oudshoom van cu rator mr W. Merens een uitzon dering. „On slechts één van de honderd faillissementen volgt een openbare verkoping. Nor maal worden dingen onder hands verkoi lil, RM Kp li" gere prijzen dan op een veiling. Deze inventaris is daar echter te groot voor. Eén zeventiende- ecuws schilderij van de schilder Llm Verse huirr is m< t HM stemming van de rechtercom missaris wél onderhands ver kocht. voor 230 000 gulden." Het faillissement kwam zo'n elf maanden geleden, na een aantal zeer moeizame jaren. Lijndiensten moesten worden gestaakt, schepen stilgelegd en Het bronzen hoofd van Albert Goudnaan Is morgen een van de bezittingen van de failliete Rederi| Van Nieveft Goudriaan en Co die wordt geveild. foto csv urn s vo HOfvrw verkocht, het personeelsbe stand moest worden afgeslankt. Van Nievelt Goudriaan ging uit eindelijk ten onder me! een schuld van tachtig miljoen gul den aan de banken Pari bas en CMdH LyOOradt Ook andere schuldeisers hebben nog wel wat miljoenen te vorderen De veiling zal dat hoge totaalbe drag zeker niet opbrengen, zo dat de schade voor velen toch fors zal zijn. Een klein deel van Van Nie velt Goudriaan draait na het faillissement overigens gewoon door. Om de bankschukl te ver minderen vervoeren de laatste drie resterende schepen op dit moment olieprodukten naar bestemmingen aan de Noord en de Oostzee. De laatste veer tig opvarenden van de vloot en zes administratieve medewer kers zorgen daar voor. binnen kort is het echter ook voor hen gedaan. Gemeenten besteden steeds meer materiaal uit aan leasebedrijven. foto cpd

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19