DIOK: kater van jewelste Wiebren Veenstra is spurten niet verleerd Geen straf voor Cees den Braven Sport Gert-Jan Theunisse hervat de training DINSDAG 10 MAART 1992 artin hoekstra herman oustra .vfr 0€ koning rob oncxrvvattr n wanrooy Roe van der zanoen Timman bij de achtervolgers linares )an Timman heeft zich in het internationale schaak toernooi van Linares weer gevoegd bij de achtervolgers op leider Kasparov. De Nederlander won gisteren zijn afgebroken partij uit de tiende ronde tegen de Brit Speelman. In de langste partij van het toernooi. Door de zege kwam Timman op zes punten, evenveel als Karpov en Beljavski. Het trio heeft anderhalf punt achterstand op Karpov. De afgebroken stand van zondag bood winstkansen voor de Ne derlander. Jarenlang gold het eindspel van twee lopers tegen een paard als remise. De computer onderzocht en vond de weg naar winst. Timman gisteren ook, na twee sessies en veel denktijd. Bokser krijgt boete van 1,5 miljoen Belfast De Noordierse bokser Barry McGuigan, voormalig we reldkampioen in het vedergewicht (WBA-versie), moet aan zijn ex-manager Bamey Eastwood een schadevergoeding betalen van 1,5 miljoen gulden. Dat heeft het Hooggerechtshof in Belfast gisteren bepaald. McGuigan tekende onmiddellijk na de uit spraak beroep aan tegen het vonnis. Eastwood had McGuigan zes jaar geleden wegens smaad voor het gerecht gedaagd. Na zijn verloren titelgevecht tegen Steve Cruz in juni 1986 had de bokser verklaard, dat hij al voor het be gin van het duel met blessures aan zijn oor en enkel kampte. Volgens McGuigan had zijn manager hem desondanks gedwon gen de strijd aan te gaan. Eastwood ontkende krachtig de aantij gingen van McGuigan en begon een proces, dat uitgroeide tot de langsüopende rechtszaak wegens laster in de Noordierse ge schiedenis. Atleten op de vuist Adelaide» Twee Australische atleten, van wie de namen niet be kend gemaakt zijn, dreigt een levenslange schorsing. Bij het slot- banket na afloop van de nationale titelstrijd in Adelaide raakte het tweetal in een vechtpartij verwikkeld met twee personeelsle den van een hotel. Volgens de manager van het hotel, Jim Price, moesten zijn medewerkers met gebroken neuzen en een be schadigd gebit naar een ziekenhuis. Neil King, de secretaris-ge neraal van de Australische atletiekbond, heeft verklaard dat zijn organisatie de zaak zal onderzoeken en indien nodig zware straffen zal opleggen. „Een levenslange schorsing is zelfs niet uitgesloten", aldus King. Krabbe pakt de draad weer op neubrandenburc Barcelona blijft ondanks de dopingaffaire en de door de Duitse atletiekbond opgelegde schorsing van vier jaar het doel van tweevoudig wereldkampioene Katrin Krabbe en haar collega's Grit Breuer en Silke Möller. Het drietal heeft na een week vakantie gisteren de training hervat in Neubranden- burg, onder leiding van coach Thomas Springstein. In Duitsland worden tijdens het Olympische jaar 4000 doping controles uitgevoerd. In de nieuwste uitgave van Bild-Sport wordt het aantal voor het eerst gepubliceerd. Atleten worden in het Olympische jaar scherp in het oog gehouden. In die tak van sport worden 1000 controles op het gebruik van dope gehouden. Zeilers en kunstschaatsers staan slechts twintig onderzoeken te wachten. Blessure Pettersson valt mee Amsterdam De blessure aan het hoofd van Stefan Pettersson, opgelopen tijdens Feyenoord - Ajax, blijkt mee te vallen. Onder zoek in het ziekenhuis wees uit dat de Zweedse aanvaller niets heeft gebroken. Pettersson viel in de bekerwedstrijd na ongeveer een half uur uit nadat hij door Fraser in het gezicht was geraakt. De oogwond werd in Rotterdam gehecht. Gevreesd werd echter dat er in het gezicht van de aanvaller iets gebroken zou zijn. Dat bleek niet het geval. Normaal gesproken kan Pettersson zaterdag in het competitie-duel met FC Twente spelen. Lobanovski trainer Oekraïne kiev» Valeri Lobanovski wordt de nieuwe trainer van het natio nale voetbalelftal van de zelfstandige republiek Oekraïne. Dit is gisteren in Kiev bekend gemaakt. De voormalige bondscoach van het nationale team van de Sovjetunie verdient momenteel zijn geld als trainer van het nationale elftal van de Verenigde Arabische Emiraten. Lobanovski (52) vertrok bij de Sovjetunie na de voortijdige uitschakeling tijdens de wereldtitelstrijd in Ita lië, twee jaar geleden. Blank en zwart 'gespuis "Gespuis", "bajesklanten" en "druggebruikers". Zo liet SVV/Dordrecht-voorzitter Den Braven zich onlangs, volgens een dagbladverslag, uit over een deel van zijn LLI selectie. De indruk werd alom gewekt dat hij het vooral Q had over een aantal Surinaamse spelers. Op grond van die berichtgeving hadden ook vier organisaties, werk- 7 zaam op het gebied ran anti racisme, een aanklacht bij justitie ingediend. Maar gistermiddag werd bekend dat de officier daar niet op in zal gaan. Ten eerste heeft Den Braven zijn uitspraken niet echt in het openbaar gedaan. Hij deed ze vlak voor een kleedkamer in kleine kring, temidden van een man of vier, vijf. Dat daartoe een journalist behoorde, wist hij niet. Ten tweede sloegen zijn opmerkingen, aldus nog steeds de officier van justitie, op zowel gekleurde als blanke spelers. Het ging dus niet om één specifieke groep. Bovendien had Den Braven voor weer andere blanke en gekleurde spelers van zijn selectie lof geuit Het zal wel heel erg zijn. maar ik vind het een beetje vermakelijk. Want wat is de diepere betekenis van dit alles? Zo lang je maar blank én gekleurd uitmaakt voor "gespuis", "bajesklanten" en druggebruikers" is er bij ons in Holland kennelijk niets aan ae hand. Er zijn nog wel een paar aantekeningen te maken bij deze kwestie. Hoezeer het gescheld van Den Braven me ook tegen de borst stuitte ik werd toch een beetje korzelig van de over kill aan aan dacht die de affaire kreeg. Hier en daar O viel iets te bespeuren van: Den Braven moet voor de rechter worden gesleept opdat we weer eens tonen wat voor propere natie we wel zijn. Toen ver keerde men dus nog in de veronder- stelling dat hij het alleen op een aantal R35--'" Surinaamse spelers had gemunt. Begrijp me goed: ik heb er geen enkele IW' -1 behoefte aan iemand als Den Braven in bescherming te nemen. Al bij eerde- re gelegenheden is gebleken dat de man ongemanierd en onbeschaafd is. door Nog niet zo lang geleden heb ik er Ruud Paauw mijn treurnis over uitgesproken dat dat soort dubieuze ijdeltuiten in het betaald voetbal keer op keer de kans krijgt zich te ma nifesteren. Maar de echte discriminatie is niet zozeer wat ie mand er onbekookt in zijn drift uitgooit, hoe be treurenswaardig dat ook is. In dit verband is het nuttig te citeren wat de Volkskrant zaterdag schreef: "De woe de-uitbarsting van Den Braven lijkt niet uitsluitend door overmatig drankgebruik en elementair gebrek aan fatsoen te zijn veroorzaakt. Hij had als financier ran een kennelijk nogal bandeloos gezelschap reden zich bedroefd te voelen". De echte discriminatie is wat zich in Nederland be trekkelijk geruisloos voltrekt: kijk eens naar wat er ge beurt op allerlei scholen met een groot aantal gekleurde leerlingen, kijk ook naar wat er op dit gebied al jaren met de huisvesting gaande is en zie hoe subtiel tal van werkgevers allochtonen buiten de deur weten te hou den. Daar komt geen onvertogen woord aan te pas. Maar dat kerft in wezen veel dieper. We zijn niet zo'n braaf volk. Als Den Braven was vervolgd en veroordeeld, zou, vrees ik, menigeen in Nederland tevreden achterover zijn gaan leunen, in de trant van: zo keurig regelen wij de zaken op gebied van anti racisme. Maar het was de keurigheid van de buitenkant geweest en niets meer dan dat. Haat Het einde van de samenwerking russen Bettine Vriese koop en Gerard Bakker heeft zijn bittere kanten gehad, zo schreef ik vorige week in deze rubriek. Ik maakte dat op uit enkele bitse opmerkingen van Vriesekoop in een tv interview. Maar dat was veel te zacht uitgedrukt, naar de gebeurtenissen bij de nationale top twaalf in Scheemda hebben duideli|k gemaakt. Er is weinig min der dan haat in het spel Vnesekoop raakt al compleet overstuur als de gestalte van Bakker maar in de verte opduikt. Er moet zich in het verleden dus iets vreselijks heb ben afgespeeld, dat kan niet anders. Dat blijkt ook uit het feit, naar eerst nu bekend is geworden, dat in 1990 door bemiddeling van notabene een functionaris van de NSF een (mondelinge) afspraak tussen die twee tot stand is gekomen: Bakker zal zich niet meer vertonen bij wedstrijden waaraan Vriesekoop deelneemt. Alles goed en wel. maar het is een nogal rare afspraak als dat zelfs inhoudt dat Bakker zijn eigen zoon niet meer mag coachen, zoals hij in Scheemda deed. De aarde lijkt me zo langzamerhand te klein voor die twee. Als de een eens ging coachen op Uranus en de ander het batje ter hand nam op de maan. Zou het hier dan rustig worden?. Ik twijfel eraan. Want in het tafel- tenniswereldje lijken ze gewoon niet zonder gelazer te kunnen. Dagblad die de uitlatingen van Den Braven wereldkundig Voorzitter Cees den Braven van maakte. SVV/Dordrecht zal door de offi Dat Den Braven daarbij over cier van justitie in Dordrecht een aantal gekleurde spelers niet worden vervolgd. Dat heeft van SW/Dordrccht in termen justitie gisteren bekendge- als .bajesklanten en dnigsge- maakt. Den Bravens uitlatingen bruikers" heeft gesproken, kan over een aantal gekleurde spe- volgens lustitie uit de verhoren Iers van SW/Dordrecht, die vo- inderdaad worden vastgesteld rige week nogal opzien baar- Ook laakte de voorzitter van de den. kunnen volgens de officier SW/Dordrecht de naar zijn me- niet worden aangemerkt als in ning onjuiste mentaliteit van het openbaar gedane, opzette- een aantal gekleurde spelers lijk beledigende uitlatingen over waarbij het hetn met name ging een groep mensen wegens hun om spelers die afkomstig zijn ras. zoals omschreven in artikel uit de gelederen van SVV, dat 137c van het Wetboek van Straf- vorig jaar met de FC Dordrecht recht. fuseerde. De afgelopen week heeft de Volgens Justitie uitte Den Doidtae politie degenen ge Braven zijn kritiek echter niet hoord die aanwezig waren bij alleen ten opzichte van gekleur- het gesprek waarin Den Braven de spelers maar had hij met zijn bedoelde uitlatingen zou heb- opmerkingen ook een aantal ben gedaan. Daarbij ging het blanke spelers uit rle om Den Braven zelf, trainer Van SW/Dordrecht selectie op het der Pluijm van BW I>en Bosch. oog. In hei m-sprrk prees hij bo twee spelers van de club en een vendien ook enkele gekleurde journalist van het Brabants spelers. Als de champagne eenmaal uit de fles is gevloeid of gespoten, hoe krijg je die dan weer terug onder de kurk? Dat is een vraag waarmee het be stuur van de rugbyclub DIOK zich de komende dagen mag bezighouden, nu liters van dat geestrijke vocht vroegtijdig teloor zijn gegaan op het veld van sportpark De Morsch. Kam pioen van Nederland? Mooi niet dus. Of beter gezegd: nog niet. LEIDEN AD VAN KAAM DIOK na de 29-11 overwinning op Hilver sum niet voor de vierde keer op rij kam pioen van Nederland? Is hier soms sprake van een vervroegde 1 april mop waar heel kranten-lezend, radio-luisterend en tele- tekst-kijkend Nederland afgelopen zondag en maandag met open ogen en oren is in getrapt? „Nee, hoor", zegt Wiebe Uithof, „het is doodeenvoudig. De reglementen zijn door DIOK klaarblijkelijk verkeerd ge in terpreteerd." En hij kan en moet het we ten. Want Wiebe Uithof uit Nijmegen is de secretaris van de Nederlandse Rugby Bond. Bevoegd tot het geven van een oordeel. Het verklaart naar zijn zeggen tevens de afwezigheid afgelopen zondag van de bondsbobo's op De Morsch. Waar er niet alleen bloemen voor de kampioenen waren en de champagne vloeide, maar waar 's avonds bij de supertrotse kampioen in spe ook het bier voor leden en intimi rijkelijk stroomde. „Waarom zouden wij gekomen zijn", vraagt Uithof zich hardop af. „Ze konden helemaal geen kampioen worden. „En", voegt hij daar nog fijntjes aan toe, re fererend aan de sneer die het bondsbestuur in de dagbladen kreeg naar aanleiding van het opvallende ontbreken van een gedele geerde, "we hoefden die beker dus nog niet uit te reiken". Dat nieuws, even uniek als merkwaardig omdat het hier toch gaat om een heuse landstitel, komt hard aan bij de betrokke nen, in casu de rugbyclub DIOK. „Wat krij gen we nou? Hier snap ik niks meer van", reageert voorzitter Tieme Bos verbaasd op deze kater van jewelste. „Volgens mij zijn ze daar bij de bond behoorlijk abuis". De praeses van de Leidse vereniging legt zich overigens niet meteen neer bij de opzien barende mededeling die door de bondsse- cretaris gistermiddag werd gedaan. Reglementen Bos gaat er vooralsnog van uit dat ze bij DIOK de reglementen wél goed geïnterpre teerd hebben en wel degelijk nu al kam pioen zijn. Hij zal de zaak hoogstpersoon lijk tot op de bodem uitzoeken. „Want ik voel er niks voor om voor joker te staan". Bos beroept zich op de artikelen 4 en 7 van het competitiereglement. „Dat zegt, dat bij een eventueel gelijk eindigen in de play-offs, de eindrangschikking in de nor male competitie de doorslag geeft. Welnu, in de reguliere competitie had Castricum weliswaar net zoveel punten als wij, maar DIOK had een veel beter doelsaldo. Dus waren wij de nummer één in de eindrang schikking. En omdat Castricum met nog één wedstrijd in de play-offs twee punten achter staat en hooguit nog gelijk kan ko men met ons, zijn wij nu reeds kam pioen". Maar daarmee rekende DIOK zich bij voorbaat rijk, legt NRB-secretaris Uithof uit. „Zij claimen de titel nu op basis van dat doelsaldo in de normale competitie. Maar dat doelsaldo telt helemaal niet mee. Ze zijn in punten gelijk geëindigd met Castri cum. Dét is toevallig het enige wal telt. Als ze straks ook gelijk eindigen in de play-offs komt er gewoon een beslissingswedstrijd. Zo luiden de reglementen in deze", aldus het bondsbestuurslid. Toetsing Een kwestie van (verkeerde) interpretatie van DIOK-zijde? „Nee, hoor", bemoeit ook DIOK-aanvoerder Eric-Jan Bcrcndscn zich desgevraagd met deze opmerkelijke affaire rond de te vergeven landstitel. „Vorig jaar nog is op een bondsvergadering dat regle ment getoetst. Op voorstel van Castricum is dat, ironisch genoeg, gewijzigd. Juist Cas tricum wilde toen af van die beslissings wedstrijd omdat ze al eens eerder op die manier tegen ons een kampioenschap ver speelden. Bij mijn weten is dat voorstel toen ook veranderd en aangenomen. Waardoor wij hier in ons recht staan". Mocht de bond en dat kan volgens se cretaris Uithof niet anders voet Dij stuk houden, dan is cr volgens 'Beer', zoals de captain van DIOK ook wel wordt genoemd, nog geen man over boord. Bromt de boomlange international: „Wat maakt het uit. Als zij dat op deze manier willen, dan pakken we die titel toch gewoon begin april in die laatste play-ofï-wedstrijd tegen Den Haag. Hebben we nóg een feestje te goed". plaats mag een wielrenner in de regel dan frusteren, Veenstra toonde zich in Nevers wél tevre den. „Het begint weer te ko men, dat is voor mij hier de winst. Het werd trouwens tijd ook, want de belangrijke koer sen staan voor de deur en als je niet presteert, kom je daar niet voor in aanmerking. Zet Raas je gewoon reserve". De afgelopen weken was de in het Brabantse Klein Zundert neergestreken Fries aan twijfels ten prooi gevallen. Kon hij ei genlijk nog wel sprinten, vroeg hij zich meermalen af na een paar teleurstellende uitslagen. Sprintfestivals in de Ronde van de Middellandse Zee, Kuurne Brussel-Kuume en Fayt-le- Franc brachten de Harekiet, zoals de mensen in Harkema Opeinde worden genoemd, slechts klasseringen tussen de vijfde en tiende stek. Beneden zijn stand. Veenstra: „En ik weet wel, het is nog maar vroeg in het seizoen, maar ik wilde toch wel wat meer laten zien". Moraal Het nipte verlies vond hij der halve goed voor de moraal'. Veenstra: „Ik heb nu weer het gevoel gekregen dat ik weer kan sprinten voor de eerste plaats. Wie weet lukt het me deze week nog een ritje te pakken". Hoe dan ook, van Cipollini verliezen is geen schande. De 24-jarige Italiaan geldt momenteel met Van Poppel (niet aanwezig in Parijs-Nice) als de snelste man van het hele internationale pe loton. Vorig jaar was de man uit Lucca, mede dank zij enkele welgemikte 'kwakken', goed voor 15 zegepralen, die hem een 45ste plaats op de wereld ranglijst opleverden. Ter verge lijking: Van Poppel staat in deze ranking als 67ste genoteerd. En Veenstra weer twee plaatsen la ger (69). De Fries kwam afgelopen sei zoen tot tien overwinningen, evenals "in 1990 trouwens. Maar in echt grote sprintgala's, zoals in de Tour de France, heeft hij nog nimmer potten kunnen breken. Raas weet dat vooral aan zijn leeftijd. Nu hij stilaan 26 is geworden en zo'n beetje in de kracht van zijn sportleven is gekomen, moet Veenstra zo zachtjes op een hoger plan gaan scoren Gisteren was hij er heel dicht bij, liet hij in elk geval zien dat hij ook zijn mannetje staat temidden van de ware sprinteli te. Hij werd gelanceerd door lelie Nijdam, die in de finale Veen stra aanspoorde in zijn wiel mee naar voren te rijden. Ver volgens zocht de Fries Mu seeuw als mikpunt uit. Vanuit die positie overvleugelde hij de Franse coming man Moncassin en dacht-ic dat de buit al bin nen was. Cipollini heette de waard waarop hij niet meer had gerekend. Johan lammerts mocht in Nevers het podium betreden om de prijs voor de strijdlustig- ste renner in ontvangst te nc men. De steun en toeverlaat van LeMond in de Franse Z ploeg had zich urenlang uitge sloofd in een solo. De champagne vloeide rijkelijk afgelopen zondag bij DIOK. Wellicht iets te vroeg. NEVERS DtCK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Ritnummer twee van Parijs - Nice had koersdirectrice Josette Leuillot op maat gemaakt voor de heren sprinters. Mooie as faltwegen in het land van Loire et Cher en geen obstakels van enige betekenis. En jawel, zij grepen de geboden kans gretig aan in Nevers, waar een bleek, maar aangenaam zonnetje de alternatieve naam van deze etappewedstrijd (Koers naar de Zon) alle eer aandeed. Tony Rominger bleef in het zadel tijdens Parijs-Nice. foto afp Gert-Jan Theunisse heeft de training hervat. De TVM-cou- reur, die enige tijd het bed moest houden met een zware longontsteking, stapte zaterdag voor het eerst weer op de fiets. Langer dan een klein uurtje hield Theunisse het echter niet uit. „Ik moet helemaal weer bij nul beginnen. Ik heb vrij zware medicijnen gehad en mijn spie ren zijn behoorlijk aangetast. Zaterdag ben ik weer voorzich tig begonnen, ik wil het nu iede re dag een kwartiertje langer proberen". Verhalen als zou hij nog ruim een maand uitgescha keld zijn, onderschrijft Theunis se niet. „Ik ben nog steeds erg moe, maar eind van deze week hoop ik toch dat ik het drie uur op de fiets volhoud. Over een week of twee wil ik weer gaan koersen. Zelf denk ik aan de Ca talaanse Week of zo", aldus de beroepsrenner uit Berghem. Johan Lammerts, de Nederland se compagnon van Greg I£- Mond, mocht weliswaar kilo meters lang de orde verstoren, toen de prijzen werden ver deeld, zat hij weer opgeborgen in de schoot van het peloton. Was het op de rue Henri Bar- busse prime time voor de snelle rakkers, van wie Mario Cipollini, bijgenaamd 'de cowboy', de rapste benen had. De Italiaan voerde een staaltje op waaraan Poeske Scherens, de Belgische snelheidskoning van weleer, zijn faam had te danken: de ul tieme jump (kattesprongetje) vlak voor de meet. Die truc speciaal viel rauw op het dak van Wiebren Veenstra, spurter van dienst in de Buckler-ploeg. De Fries tekende voor zijn beste sprint van dit seizoen, hield alom erkende toppers als Moncassin (derde), Capiot (vierde), Museeuw (vijf de), Fidanza (zesde), Baffi (ne gende) en Zanoli (tiende) achter zich, maar moest capituleren voor Cipollini. Een tweede

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17