'Criminologie uit slop halen' Controle is tijdrovende affaire Regio Aanwezigheid dioxines in Leids gft onbekend 'Pretparken onveilig voor het personeel' Geschil over zuiverings installatie Defensie wil Valkenburg handhaven Heel maart f 10,- korting op Jongeren- en Rail-Aktief-kaart. "SlNSDAG 10 MAART 1992 REDACTIE WLLEA*SP1ERCH)«»MEINDERTV MONICA WESSEUNG ER< JAN WE TE RINGS MUI VOOIBII1MN NOIMAU mis nus «T JONGKIN IN lil! iiflfl KiifT VWBIllillNC KT0M «onstoui CS - HNM0VW F 40,SO f24.25 f 14.25 40* MKENDKIOW DfN HAAG CS - GfONMG» F U.' f32.25 f51,25 62i AVONOKfOU» IfDfN - AM5TSDAM CS F18.50 f 6.25 F 1J.2S 44a AVONDffTOW DOÜMiCHf- OOFT f 14.50 f 5,- f 9,50 44* Prof. dr. J.A. Michon bij opening van Leids Studiecentrum Het is onbekend of ook in het groente-, fruit- en tuinafval (gft) uit de Leidse regio dioxines zit ten. Het gft wordt sinds kort in de regio gescheiden opgehaald en naar de vuilverwerker VAM in Drenthe gebracht. Directeur W. de Feyter van de VAM is ove-' rigens verbaasd over hèt onder zoek van de gemeente Rotter dam waaruit blijkt dat de hoe veelheid dioxines in het Rotter damse gft te hoog zijn. De Feyter was ook niet op de hoogte van het onderzoek van Rotterdam. Zelf onderzoekt de VAM de ingebrachte gft wel op kwaliteit. „We hebben voor ons zelf richtlijnen voor het accep teren van gft opgesteld. Zo kun nen er nog wel eens verfpotten of brokken beton bijzitten." Dat is volgens De Feyter een stan- daarprocedure, waarbij niet op aanwezigheid van de moeilijk opspoorbare dioxines wordt on derzocht. De VAM gaat nu bij de ge meente Rotterdam de onder zoeksresultaten opvragen om deze aan een nader onderzoek te onderwerpen. Daarnaast wil de VAM ook zelf het gft op dioxine onderzoeken. „Het heeft voor ons totaal geen zin om nu verder over dit onder zoek te speculeren," zegt De Feyter. „Het is ook ons een raadsel hoe in het gft dioxines kunnen zitten. Ook is het on duidelijk of het in dat geval dan nog bruikbaar is als compost." Voor afvalverbranders zijn in middels strenge normen aan de uitstoot van dioxines gesteld. In de zomer van 1990 moest daar om ook de Leidse vuilverbran ding sluiten. De arbeidsinspectie in Zuid- Holland overweegt attractiepar ken als Avifauna in Alphen en Duinrell in Wassenaar extra aandacht krijgen. Onderzoek in het noorden van Nederland heeft aangetoond, dat de par ken veilig zijn voor bezoekers, maar dat de werkomstandighe den voor het personeel nogal te wensen overlaten. Bij negen parken constateerde de inspec tie, dat zij het niet zo nauw ne men met de veiligheidsvoor schriften voor hun personeel. Een woordvoerder van de Zuid hollandse inspectie merkte van morgen op, dat het onderzoek in het noorden aanleiding kan zijn om de recreatieparken nauwgezet onder de loep te ne men. Iets dat nooit eerder in de tail plaatshad. De parken wor den echter met regelmaat ge controleerd. aldus de woord voerder. De inspectie heeft sinds kort een jaarprogramma dat wordt afgewerkt. „Op die manier hoeven we niet van hot naar haar te rennen. Iedereen komt een keer aan de beurt." De parken in het noorden van het land krijgen de kans de mankementen te herstellen. Doen zij dat niet, dan wordt jus titie ingeschakeld. De inspectie Groningen constateerde onder meer dat machines slecht zijn beveiligd en er geen bescher ming voor oren en ogen aanwe zig was. Beschermende kleding ontbrak eveneens in veel geval len. Scholieren, die in de vakantie worden ingeschakeld, komen er het meest bekaaid af. Voor hen, aldus de inspectie, schaft een bedrijf geen veiligheidsschoe nen aan, omdat ze er maar drie weken werken. Het nationale Studiecentrum Criminologie en Rechts handhaving moet het universitair onderzoek naar crimi naliteit uit het slop halen. Dit zei de Groningse hoogle raar prof. dr. JA Michon gisteren bij de officiële oprich ting van het centrum in Leiden. Het nieuwe instituut wordt veruit het grootste dat ooit in Nederland op dit ge bied actief is geweest. ondertekening van de officiële stukken, opvallend dat de cri minaliteit de afgelopen jaren sterk is gestegen, terwijl de uni versitaire activiteiten op dit ge bied zijn gedaald. Om in die situatie verande ring te brengen werd in 1987 een initiatiefgroep opgericht om het criminolisch onderzoek nieuw leven in te blazen. Hoog leraren van diverse disciplines stelden vast dat het geen goede zaak was dat het belangrijkste onderzoek door het WODC werd verricht. Het bezwaar luidde dat alleen activiteiten werden ontplooid op gebieden die belangrijk waren LEIDEN WILLEM SPIERDIJK Meest opvallend aan het nieu we centrum is dat de onderzoe kingen door verschillende vak gebieden worden verricht. Zo gaan onderzoekers uit onder meer de vakgroep psychologi sche functieleer, theoretische psychologie en de sectie kinder en jeugdpsychiatrie samenwer ken met het studiecentrum. Tot nu toe maakte in het Leiden het criminologisch onderzoek on derdeel uit van de faculteit rechten. Het instituut gaat op 1 juni van dit jaar van start aan de Witte Singel in Leiden. In enkele jaren moet het uitgroeien tot justitieel beleid en geen onaf hankelijke wetenschappelijke afweging plaats had. De initiatiefnemers onder aanvoering van de hoogleraar dr. A. Mulder vonden gehoor voor hun pleidooi voor de op richting van een nationaal stu diecentrum bij het ministerie van justitie en de Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek NWO. Zij zijn met de Leidse universiteit ook de belangrijkste financiers van het instituut dat met een bud get van ruim 2,5 miljoen gaat werken. Op welke gebieden het Stu diecentrum Criminolgie en Rechtshandhaving onderzoek gaat verrichten is nog niet be veel onderzoek op dit gebied kend. Michon is juist begonnen gedaan door het Wetenschap- met het maken van een inven- pelijk Onderzoeks en Docu- tarisatie van mogelijke gebieden mentatie Centrum (WODC), dat onder de 'smaakmakers' een onderzoekscentrum met 20 wetenschappers. De Leidse uni versiteit wil het centrum dan overbrengen naar een gebouw aan de Garenmarkt. Voor het binnenhalen van dit criminologisch studiecentrum moest de universiteit van Lei den wedijveren met die van Groningen en Nijmegen. Direc teur van het centrum wordt Prof. dr. J. A. Michon, die nu hoogleraar rechtshandhaving in het verkeer is, aan de Rijksuni versiteit Groningen. Volgens Michon is de aandacht voor criminologie de laatste ja ren verslapt onder meer door bezuinigingen bij het universi tair onderwijs. Bovendien werd verbonden aan het ministerie van justitie. De voorzitter van het College van Bestuur, prof. mr. Ch. Oom- en, noemde het gisteren bij de het onderzoeksveld. Prof. Mul der noemde gisteren als een van de mogelijke terreinen de grensoverschrijdende milieucri minaliteit. Prof. dr.J.A. Michon: „De aandacht voor criminologie is de laatste ja ren verslapt onder meer door bezuini gingen bij het universitair onderwijs." FOTO LOEK ZUYDERDUIN LEIDEN/HOOfDPORP Bemiddeling van de provincie moet een eind maken aan het geschil tussen de gemeente Haarlemmermeer en het hoog heemraadschap van Rijnland. Beide partijen worden het maar niet eens over de toekomstige locatie van een nieuwe afvalwa teringszuiveringsinstallatie (Aw zi). Aanstaande vrijdag schuiven Rijnland en 1 laarleminenneer aan tafel in de hoop er dan wel uit te komen. De gemeente houdt vast aan een nieuwe installatie op het terrein De Liede. Rijnland noudt op zijn beurt voet bij stuk en zégt dat de nieuwe Awzi bij Lijnden moet komen. Gesprek ken en een uitgebreide briefwis seling brachten beide partijen niet dichter bij elkaar zodat de hulp van de provincie is inge roepen om een einde te maken aan het slepende conflict. De nieuwe Awzi moet de oude in stallaties vervangen in Hoofd dorp. Badhoevedorp. Zwanen burg, Cruquius en Vijfhuizen. Het is de gemeente niet dui delijk waarom IMjnlUli 1MB de locatie op De liede is. Ook in de laatste brief van het hoog heemraadschap ontbreekt het volgens de gemeente aan een duidelijke technische onder bouwing. „Rijnland moet vrij dag maar eens goed uitleggen waarom de installatie bij Lijn den moet komen /r CMBB gegevens op tafel leggen", aldus wethouder I. Kroon gistermid dag tijdens de raadscommissie ruimtelijke ordening en milieu. In een eerder stadium liet het hoogheemraadschap weten dat een zuiveringsinstallatie bij Lijnden zo'n twintig miljoen goedkoper is dan een installatie op de Liede. Bovendien voerde Rijnland aan dat bii Lijnden di rect kan worden geloosd op het boezemgemaal van Halfweg. Bij De Liede wordt geloosd op de Ringvaart. Meeste illegale buitenlanders ontspringen de dans Zuid-Holland wil naalden en spuiten gaan scheiden DEN HAAG Zuid-Holland bekijkt nog dit jaar of het mogelijk is om injec tienaalden en spuiten geschei den in te zamelen. De provincie treedt hiermee in het voetspoor van Utrecht dat een proef van een jaar succesvol heeft afge rond. In Utrecht werden in die periode zo'n drie miljoen naal den en spuiten bij apothekers afgeleverd. Woordvoerster Gerda Meijer van de provincie Zuid-Holland zegt dat er inderdaad kan wor den gedacht aan apothekers. Huisartsen en tandartsen zou den hier hun spuiten en naal den kunnen inleveren. Maar ziekenhuizen, zegt ze, kunnen er ook voor in aanmerking ko- De provincie-woordvoerster vertelt dat ziekenhuizen en ver pleeghuizen wel naar behoren inzamelen. Op andere terreinen kan het volgens haar een stuk beter. Naalden en spuiten wor den links en rechts bij apothe kers ingeleverd, maar dat ge beurt op vrijwillige basis. VALKENBURG Op het marinevliegveld in Val kenburg blijft alles bij het oude als het aan het ministerie van defensie ligt. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) denkt daar anders over. Zij vindt, dat oefenvluchten boven de bebouwde kom en op plaat sen waar veel mensen samen komen - het strand, bij voor beeld - moeten worden verbo den. Volgende week maandag praat de Tweede Kamer over de plannen die defensie met mili taire vliegvelden- en oefenter reinen heeft. Een woordvoerder van het ministerie zei vanmor gen de brief van de VNG vaag te vinden. „Indien je niet meer bo ven de bebouwde kom mag vliegen, kun je nergens meer boven Nederland vliegen. Krij gen de plannen van de VNG steun, dan moeten aanvliegrou tes worden veranderd." •■jifwwwi'rt- Reislustige landgenoten opgelet. Want in de maand maan kost de Ratl- Aktief-kaan maar f 98,- en de Jongerenkaan f 89,-. Dat is f 10,- koning op kaancn die al zoveel voordeel betekenen. Want zij geven een jaar lang recht op 40% koning op elke treinreis in de g. voordeel- uren: na negen uur 's ochtends en in het hele weekend. Bovendien komt u alleen met deze kaancn in aanmerking voor de supervoordelige avond- en weckendretours. Het bovenstaande schema geeft u voorbeelden van wat u zo allemaal kunt besparen. Dus vóór 1 april snel naar het NS-lokct. LEIDEN MONICA WESSELING VERVOLG VOORPAGINA Illegale arbeid komt volgens de Leidse politie veelvuldig voor bij bedrijven met ongeschoold werk. Ai Kersten van de Leidse vreemdelingenpolitie zegt dat het bij deze bedrijven 'vrijwel altijd' raak is. „Als je vanavond een NZH-bus vol illegalen wil, heb ik die zo bij elkaar", zegt de politieman. Volgens Kersten is het werken zonder werkvergunning of zelfs zonder verblijfsvergunning uit te bannen door extra mensen te zetten op de controle van be drijven. Dat vreet tijd. „Als wij een bedrijf controleren kost dat een groot aantal mensen enkele dagen. Je moet het voorbereh den en met name de admini stratieve rompslomp achteraf verslindt tijd". Het werk van de vreemdelin gendienst beslaat niet alleen de controle op illegale vreemdelin gen, maar ook het behandelen van aanvragen voor toelating. Maandelijks melden zich naar schatting 250 vreemdelingen óp het afsprakenuur. Voor ieder van hen wordt bekeken of hij of zij aan de toelatingsregels vol doet. Dezer dagen is het rustiger dan normaal bij de loketten van de vreemdelingendienst. De Is lamieten komen, waarschijnlijk in verband met de Ramadan, hun zelf gemaakte afspraak niet na. Een Belgische dame komt een verblijfsvergunning halen omdat ze in de bollen wil wer ken, een Turkse meneer wil een gele kaart voor zijn vrouw en een Nederlander wil de pappe- rassen zodat zijn Ierse vriendin bij hem kan komen wonen. Tel kens weer leggen de medewer kers van de vreemdelingen dienst geduldig uit hoe de regels zijn en hoe het spel gespeeld moet worden. Het lijkt een fluitje van een cent: beoordelen of iemand vol doet. Zo simpel is het vaak ech ter niet. Kersten: „Laatst had ik iemand die niet hier mocht blij ven. Wat ik ook tegen hem zei. hij weigerde het bureau te ver laten. Dan moet je zo iemand in zijn nekvel pakken." Lichamelijk geweld komt zel den voor, maar de scheldka nonnades zijn soms niet van de lucht. Ook om andere redenen is het werk bij de vreemdelings- dienst niet altijd eenvoudig. „Er zijn strikte regels, maar die moeten wel op mensen worden Een Marokkaanse vrouw wordt tijdens het spreekuur door Kersten wegwijs gemaakt in de wirwar van pap pe rassen 'FOTO LOEK ZUYDERDUIN toegepast. Dat wrikt nog wel eens". Kersten vertelt van een Chinees echtpaar dat een maand voor hun dochter een baby kreeg, het land moest ver laten omdat hun visum was ver lopen. „Justitie gaf geen toe stemming hen een maandje ex tra hier te laten. Dan vraag je je wel eens af of de regels voor de mensen zijn gemaakt of juist niet." Bij echt schrijnende gevallen proberen Kersten en zijn mede werkers zo veel mogelijk de hel pende hand toe te steken bij voorbeeld door mensen te ver wijzen naar een goede advo caat. of door te vertellen welke mogelijkheden de wet wèl biedt. „Bij zaken die we moeten voorleggen aan justitie en die strikt volgens de regels geen en kele kans hebben, proberen we soms met een begeleidende brief het besluit te beïnvloeden. Justitie zit op afstand en ziet de aanvragers niet. Ook de vreem delingendienst is mensenwerk en dat moet zo blijven ook".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15