Bus blijft rijden in Hella Haassestraat 'We worden gewoon als vee behandeld' Regio Leiden PvdA pleit voor bouw in de Boterhuispolder Brabanders in Wassenaar Scholieren winnen hoofdprijs met 'zevende zintuig' 'Probleem is in 1994 opgelost' DINSDAG 10 MAART 1992 14 Leytenrode viert 20-jarig bestaan leiderdorp» Het Leiderdorpse verpleeghuis en reactiveringscen trum lx*ytenrode viert deze week zijn 20-jarige bestaan. De feestweek werd gisteren geopend met het aansnijden van een taart in de vorm van een maquette van de nieuwbouw voor de nieuwe psycho geriatrische afdeling. Voor de bewoners zijn de ze week onder meer een zangmiddag en het optreden van een grote zanggroep gepland. Circa 200 vrijwilligers zitten vanavond aan bij een koud buffet. Bewoners en personeel doen vrijdag mee aan een 'puzzelrit' door Leytenrode en een quiz. De feest week wordt afgesloten met een personeelsfeest. Veel bekeuringen in Zoeterwoude zoeterwoudeDe inrij-verbodcn op de Zoeterwoudse Papeweg en Luropaweg worden slecht nageleefd. Bij een controle door de politie, vanmorgen, werden twintig bekeuringen uitgedeeld op de Papeweg en dertien op de Luropaweg. Op beide wegen geldt tussen zeven en negen uur 's ochtends een inrijverbod voor ge motoriseerd verkeer. leiderdorp liesbeth buitink De Leiderdorpse PvdA-fractie heeft gisteravond gepleit voor bebouwing van een deel van de Boterhuispolder. Tijdens de gis teren gehouden commissiever gadering ruimtelijke ordening zei V. Molkenboer in reactie op de structuurschets 'Leidse regio aan zet', dat de Boterhuispolder op de lange duur toch in aan merking voor woningbouw. Het is voor Ix-iderdorp strategischer de polder nu al op te offeren. „In september neemt de pro vincie een beslissing en als we er dan geen grip op hebben zou dat zijn ontstaan doordat we te kneuterig zijn om over de hori zon te kijken." „We kunnen er gif op innemen dat er druk blijft op die polder", erkende D66- fractievoorzitter E. Grootaarts. In de reactie op de structuur schets zegt Leiderdorp sommi ge polders 'niet' en andere 'in principe niet' te willen onder zoeken op mogelijkheden voor woningbouw. Met de formule ring 'in principe niet' laat de ge meente echter toch de moge lijkheid open voor woning bouw. De commissie ging giste ren akkoord met het 'in princi pe niet' onderzoeken van de Boterhuispolder. De Achthove- nerpolder en de Munnikkenpol- der zouden helemaal niet moe ten worden onderzocht. Met uitzondering van de WD spraken alle fracties zich giste ren uit voor druk op de over heid om het vliegveld Valken burg beschikbaar te stellen voor bebouwing. WD'er H. Zilveren- tant noemde die optie 'een luchtkasteel'. „Het zou mooi zijn, maar opheffing van het vliegveld is niet realistisch. Een militair vliegveld in dit deel van het land zal nog lange tijd een gegeven zijn." Volgens de libe raal moet de regio zich niet blindstaren op het vliegveld. „Dan wordt het een soort schaamlapje, een bliksemgelei- der", aldus Zilverentant. Schoolzwemmen Zoeterwoude blijft voorlopig in Voorschoten systeem, om een tweede groep zwemles te geven, wordt door de schooldirecties niet mogelijk geacht. Volgens W. Ooijendijk (Progressief Zoeterwoude) is het 'een must' dat honderd procent van de Zoeterwdudse kinderen leert zwemmen. Hij wees op de mogelijkheid om in de zomer ook het buitenbad te gebruiken voor het schoolzwemmen. CDA-fröctevoorzitter J. Ber- kouwer-van der I.aan zei dat er alleen geld beschikbaar is voor één groep. „Veel kinderen in plattelandsgemeenten die deel nemen aan het schoolzwem men hebhen al één of meer di ploma's." WD'er H. van de Kooi: „In die gemeenten verlaat 90 procent van de kinderen de school met een zwemdiploma. Volgens berekeningen komen de Zoeterwoudse kinderen daar dicht bij in de buurt. Van de 110 deelnemers zouden er dit jaar ongeveer 95 een zwemdiploma halen." De fractievoorzitters waren het er over eens dat een tweede jaar zwemles veel moet opleve ren om de kosten van 23.000 gulden te rechtvaardigen. Zij beraadslagen daarover met hun fracties. De Zoeterwoudse basisscholen kunnen er van op aan dat het schoolzwemmen voor één groep, groep drie, de komende jaren doorgaat in zwembad Het Wedde in Voorschoten. Dit kre gen de directies van de basis scholen in Zoeterwoude gister avond te horen tijdens de com missievergadering onderwijs. De scholen zijn zeer tevreden over de kwaliteit van het zwem- onderricht in Het Wedde. De basischolen willen dat ook groep vier deelneemt aan het schoolzwemmen, maar daar over waren de politieke partijen terughoudend. De voorzitter van het Zoeterwoudse directeu- renoverleg, C. Klaver van de Klavcrweidcschool, betoogde dat niet alle leerlingen binnen één jaar het zwemdiploma A kunnen halen. „Het A-diploma is het uiterste minimum: Idnde- ren kunnen zich redden als zij te water raken, maar zich echt vrij bewegen, kunnen zij niet." Extra geld Extra geld uit ouderbijdragen of uit het nieuwe formatiebudget- WD, D66 en Groen Links trekken route in twijfel Buslijn 40 blijft voorlopig 'gewoon' door de Leiderdorpse Hella Haassestraat rijden. Protesten van omwonenden over verkeersmisbruik van de busbaan, lawaai, stank en een te lage bezetting van de lijn zijn bij de evaluatie gis teravond in de raadscommissie ruimtelijke ordening aangehoord. De lijn komt echter pas ter discussie bij de verwachte bezuinigingsronde in het regionale openbaar vervoer. leiderdorp liesbeth buttink Verwarring ontstond gisteren onder commissieleden en om wonenden over het aantal pas sagiers dat van de lijn gebruik maakt. Volgens de NZH zijn dat er dagelijks 73, maar in een eer dere raming sprak het vervoers bedrijf van slechts twee tot vijf reizigers per dag. De buurtbe woners spraken onomwonden van manipulatie van de cijfers, hetgeen dóór wethouder H. Veldstra (D66) werd ontkend. „We zullen niet berusten in het cijfermateriaal zoals dat hier wordt gepresenteerd", waar schuwde Hella Haassestraat-be- woner j. Holsberg de commis sie. Veldstra noemde het 'heel vervelend' dat de cijfers in eer ste instantie lager waren dan de officiële aantallen. „Maar het heeft niets te maken met mani pulatie en het is jammer dat het vermoeden is gewekt. De oor zaak voor de afwijkende cijfers was een computerprogramma en domweg verkeerd optellen", legde ze uit, maar die laatste opmerking kwam haar op ho nend gelach vanaf de publieke tribune te staan. De fracties van de WD en D66 bleven bij het standpunt dat zij twee jaar geleden Inna men toen werd besloten de lijn door de smalle woonstraat te leggen. „De situatie in de Hella Haassestraat zie je eigenlijk al leen nog maar in oude middel eeuwse stadjes", schamperde D66-fractievoorzitter E. Groot- aarts. „Het veroorzaakt overlast, en dat was te voorspellen. De argumenten tégen de busbaan staan nog onverkort overeind." De commissie besloot te wachten tot op regionaal niveau het openbaar vervoer tegen het licht wordt gehouden. „Onze minister van verkeer heeft in haar 'oneindige wijsheid' beslo ten dat het niveau van het openbaar vervoer in deze regio terugmoet", spotte Grootaarts. Verwacht wordt dat onderbe zette lijnen, zoals lijn 40 onbe twist is, dan worden terugge bracht tot spitslijnen of hele maal uit de dienstregeling wor den geschrapt. De klachten over personen auto's die misbruik maken van de busbaan, werden door Veld stra erkend, hoewel het officiële college-advies over de evaluatie misbruik absoluut uitsluit. „Ik ga niet aan uw klachten afdoen. Ik weet dat personenauto's daar kunnen rijden", aldus Veldstra. Bewoners Van Alphenplein tegen bouw 84 woningen leiderdorp uesbeth buitink Omwonenden van het Leider dorpse Van Alphenplein hebben bezwaar ingediend tegen de procedure die is gevolgd bij een plan voor de bouw van 84 se niorenwoningen op het plein. Volgens de omwonenden had de gemeente een normale be stemmingsplanprocedure moe ten volgen, in plaats van de nu gebruikte artikel-19-procedure, die de gemeente de mogelijk heid geeft, af te wijken van het bestaande bestemmingsplan. Het gesprek dat de omwo nenden en wethouder H. Veld stra (ruimtelijke ordening) heb ben gevoerd, wordt door beide partijen 'open' genoemd, maar heeft voor de omwonenden niet de gewenste toezeggingen op geleverd. „Veldstra heeft ons uitgelegd waarom de gemeente zo veel haast heeft. Ze heeft in december een subsidie gekre gen en is daarom overhaast", aldus woordvoerder F. van Lim burg Brouwer. „Maar wij zijn daarom niet ineens blij met de hoogte van het gebouw en het verlies van groen en parkeer ruimte." Veldstra zei al eerder dat ze bereid is eventuele wijzigingen te bekijken. „Daar zijn de archi tecten nu mee bezig en we hou den ook de kosten van die wijzi gingen tegen het licht", aldus de wethouder. De veranderingen zouden vooral de bovenste van de drie verdiepingen betreffen. Door die iets te laten terugwij ken zóu het gebouw minder 'massaal' moeten lijken. wassenaar „Wij hoeven het wiel niet uit te vin den", Aldus A. van Nes, wethouder van de Bra bantse gemeente Oud Gastel tijdens een wande ling door de Groothoefijzerlaan in Wassenaar-Zuid. Hij en W. van Oort, plaatsvervangend hoofd Sector Werken in de Brabantse gemeente, kwamen gister middag tijdens een een kijkje nemen naar de Was- senaarse aanpak van het ophalen, vervoeren en verwerken van het groente-, fruit- en tuinafval (gft). Wassenaar doet het goed als het gaat om het resul taat van het ophalen van gft. Vandaar dat de Bra banders een kijkje kwam nemen. Dat succes is vol gens wethouder Pruijs van de gemente Wassenaar mede te danken aan een goede voorlichtingscam pagne, zo liet hij de bezoekers weten, "en aan de mentaliteit van de Wassenaarders die zich betrok ken voelen bij de natuur". De delegatie bracht sa men met Wassenaare collega's een kijkje bij de composteerinrichting aan de Hogeboomseweg. foto jan holvast wassenaar/twente caroune van overbeeke „We wilden niet meer te Iaat op school komen. Een biologische klok kon ons daarbij helpen", zegt Claudine Vogel, een 16-ja- rige 4-vwo leerling van het Rijn lands Lyceum in Wassenaar. Met vier klasgenoten Leon- tien Brandt Corstius, Kristja Terwiel, Jurriaan Gaarlandt en Suzanne Roëll won zij met de 'biologische klok' de hoofdprijs van de scholierenwedstrijd 'Maak een zevende zintuig'. De prijs is uitgeschreven door de Universiteit Twente en de Stichting Nationale weten schapsweek. Scholieren in heel Nederland konden een nieuw zevende zintuig beden ken, of een van de bestaande zintuigen verbeteren, en moes ten dat uitbeelden in een origi neel, bewegend kunstwerk. De jury vond uiteindelijk het grote hart van de Wassenaarse scho lieren het mooist: een doorzich tig hart met bloeddoorlopen aderen, een klokje erboven en een paar bewegende voetjes er onder. Voetjes die stipt om 8.15 uur fietsbewegingen gaan ma ken. Jurriaan Gaarlandt (15): „We komen zelf heel vaak te laat op school en wilden een zuintuig maken waardoor dat nooit meer gebeurt. Het werd een biologische klok die ervoor zorgt dat van 8.15 tot 8.25 uur meer adrenaline in het bloed vrijkomt, waardoor je meer kunt presteren. Daardoor ga je sneller fietsen en kom je dus nog op tijd. Na 8.25 uur, als de school is begonnen, klopt het hart weer rustiger. We willen ons dan niet te veel inspan- Susanne Roëll (16): „In va- De scholieren van het Rijnlands Lyceum. Van links naar rechts: Suzanne Roëll, Leontien Brandt Corstius, Claudine Vogel en Jurriaan Gaarlandt: „We weten nog niet wat we met het gewonnen geld gaan doen." foto hielco kuipers kanties of als je het eerste uur handvaardigheid aan hun vin- nagedacht. De jury vond dit zin- 'hart met de voetjes' is tot en vrij bent, kun je de klok gewoon ding gewerkt. Daarnaast staken tuig het mooist omdat het echt met zondag te bewonderen bij stilzetten." Leontien Brandt zij heel wat vrije uurtjes in de een zintuig is en omdat het toch de Universiteit Twente, daarna Corstius (16): „Ja, want het zou biologische klok. Handvaardig- ook te maken heeft met de leef- verhuist het enige tijd naar de zonde zijn, als je dan voor niks heid-leraar Luud Schrauwen wereld van de kinderen." Lijnbaan in Rotterdam. Uitein- op je fiets gaat zitten." stond hen daarbij met raad en Het vijftal weet nog niet wat delijk krijgt het op de Wasse- De leerlingen hebben vijf daad terzijde. „We hebben lang ze met de gewonnen prijs van naarse school een definitief maanden lang tijdens de lessen over de uitwerking van het idee duizend gulden gaat doen. Het plekje. VRUE TUD Milieu-cusus De cursus 'Milieu in cn om het huis' begint vanaf 9 maart voor de tweede keer. De cursus be slaat uit vijf bijeenkomsten op maandag van 13.30 tot 15.30 uur in de Eendekooi in Zoeter- woude-Rijndijk. Er wordt aan dacht besteed aan kringlopen, water, was-en schoonmaakmid delen, energie, voedsel en afval. Belangstellenden kunnen zich voor 6 maart telefonisch aan melden (01715-9204, R. van der Voort). Deelname aan de cursus kost 12,50 gulden. Badkamerkoor De mensen die de cursus 'bad kamerzingen' hebben afgerond, kunnen deelnemen aan het 'badkamerkoor' uit Voorscho ten. Elke maandagavond brengt het koor zijn zang ten gehore in het Vlietlandcollcgc aan de Beethovenlaan 10 in Voorscho ten. De cursus 'badkamerzin gen' gaat vanaf 1 april van start in het buurthuis Groenoord in l-eiden. Gedurende acht avon den (125 gulden) is men 'op speelse wijze' bezig met zingen. Zangtalent is niet vereist. Treinreizigers in een overvolle trein op het NS-station in Voorschoten: „We staan als haringen in een ton gepropt." foto hielco kuipers voorschoten brenda fiuppo Het is acht uur 's morgens op het NS-station in Voorschoten. Treinreizigers maken zich op voor hun dagelijkse strijd. Elke dag vechten zij voor een staan plaats in de overvolle trein rich ting Den Haag. De hoop op een zitplaats hebben zij lang gele den opgégeven. Eén van de passagiers is de plaatselijke wethouder van ver keer en vervoer J. van de Poel. De manier waarop hij en zijn dorpsgenoten naar hun werk worden vervoerd, was voor hem aanleiding een brief op poten te sturen naar de Nederlandse Spoorwegen. Een antwoord bleef tot nog toe uit. „Ik heb wel met wat NS-mensen gesproken. Het standaardverhaal is het ge brek aan materieel. Maar dat vind ik geen goed excuus. Ik kan maar moeilijk geloven dat er nergeYis treinstellen over zijn die niet in de spits kunnen wor den ingezet. De NS moet maar eens aantonen dat ze de boel goed hebben verdeeld." De ervaringen van Van de Poel worden door de overige reizigers onderschreven. De Voorschotense A. van der Aart: „Iedereen staat, ook in de cou pés. Soms word je zelfs in de trein geduwd, omdat er anders niemand meer bij kan. Het is net veevervoer. Ik heb de NS weieens gevraagd of ik geen recht heb op een zitplaats, maar met een kaartje heb je alleen recht op vervoer." Ondanks het dagelijkse onge mak peinst de Voorschotense er niet over de auto te nemen. „Dat is een bewuste keuze, ik heb geen auto nodig. De treinen zijn zo vol omdat het afleveren van nieuwe wagons nogal lang zaam schijnt te gaan. We moe ten nog maar even op de tan den bijten." Ook F. Zilverentant reist da gelijks naar Den Haag. Zijn klachten: „De trein is altijd vol. We staan als haringen in een tonnetje gepropt. De trein is ook heel vaak te laat. En als hij helemaal uitvalt, zie je wel twee of drie intercity's voorbij razen. Dan heb je helemaal het gevoel dat je aan je lot wordt overgela- Drie bekenden komen bij hem staan. „De lol van de trein is eraf', zegt één van hen. „Je wordt als vee behandeld." Hoe- m haag/voorschoten „De extra treinstellen zijn besteld en in 1994 moet het probleem uit de wereld zijn", reageert NS-woordvoerster J. Stamkot op het Voorscho tense 'trein-probleem'. Tot die tijd moeten de Voorschotenaren die tussen 8.00-8.30 uur met de trein naar Den Haag reizen, nog geduld heb ben. Stamkot ziet de stampvolle treinen in Voor schoten vooral als een landelijk probleem. Wc hebben vorig jaar een enorme toename van rei zigers gehad 16 procent en daardoor heb ben we overal, en met name in de Randstad, te maken met volle treinen. We hebben inmiddels extra materieel besteld maarie treinen kunnen niet een-twee-drie worden afgeleverd. We zijn dus bezig om het probleem op te lossen, maar het gaat stap voor stap." Volgens de NS heeft de grote drukte in Voor schoten om 8.10 uur ook te maken met de ver traging van de Benelux-sneltrein uit Leiden. „Die sneltrein moet om 7.58 uit Leiden vertrek ken maar heeft vaak vertraging. Daardoor ne men veel reizigers uit Leiden de stoptrein rich ting Den Haag die om 8.05 uit Leiden vertrekt. Deze trein die in Voorschoten stopt, zit dan nog extra vol met reizigers die eigenlijk met de Be- nelux-trein zouden moeten reizen. Als de trei nen op tijd zouden rijden, zou het probleem in Voorschoten minder groot zijn." Of de NS daar wat aan doen? „We doen ons best", is het enige wat Stamkot kwijt wil. wel ze allemaal een auto heb ben, reizen ze liever met de trein. „Met de auto doe je er langer over en in Den Haag is moeilijk een parkeerplaats te vinden", aldus Zilverentant. Inmiddels is het tien over acht. De trein arriveert met bomvolle coupés. De reizigers verspreiden zich over het per ron. In het halletje het bal kon van het laatste treinstel doen de aanwezige reizigers een stapje achteruit voor de nieuw komers. Als de deuren eindelijk sluiten, staan met veel pas sen en meten in de kleine ruimte zeventien mensen op el kaar gepropt. Andere reizigers zijn doorgelopen naar de cou pés, waar ze het gangpad opvul len. Richting Den Haag-Ma- riahoeve wordt het aardig be nauwd op het balkon. Maar daar begint de ellende pas goed. Twee reizigers verlaten de ruim te, maar er komen twaalf nieu welingen bij. Kin tegen rug gaat de reis verder naar de Laan van Nieuw Oost-lndië. Daar stroomt de trein leeg en komen er zitplaatsen vrij. Opgelucht zinken de overgebleven Voor schotenaren op de vrijgekomen banken neer. Morgen wacht hen een nieuwe strijd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14