Controle zinloos na vonnis rechter Leidse vrouwen verzorgen doe-het-zelf-hulp voor Roemenen Licht in het Vlietpark Geen straf voor blokkeren politie Leiden DINSDAG 10 MAART 1992 13 Op Churchilllaan bekeurde automobilisten niet vervolgd Automobilisten die op de Churchilllaan (voor het kruis punt met de Haagweg) de doorgetrokken streep over schrijden, hoeven niet meer te rekenen op een boete. Kantonrechter J. de Haan sprak gistermorgen wel het schuldig uit over een bestuurder die van de politie een proces verbaal had gekregen, maar legde hem geen straf op voor dit vergrijp. Volgens de kantonrechter is de situa tie ter plekke niet duidelijk en moet de gemeente er iets aan veranderen. LEIDEN «GERT VISSER De uitspraak is opmerkelijk om dat enkele weken geleden ver schillende automobilisten door andere kantonrechters voor hetzelfde vergrijp nog tot 110 gulden boete werden veroor deeld. Bovendien houdt de poli tie met enige regelmaat contro les op de Churchilllaan omdat de doorgetrokken streep tussen de twee rijbanen massaal wordt genegeerd. „Wij krijgen daar veel klachten over van bestuur ders die zich wel aan de regels houden", aldus politiewoord voerder D. Graveland. De doorgetrokken streep is aangebracht om het verkeer dat vanaf de Churchilllaan recht door de Dr. Lelylaan op wil, van twee rijbanen terug te brengen naar één rijbaan. Omdat de doorgetrokken streep enkele honderden meters lang is. ko men veel automobilisten die op de linkerbaan rijden er te laat achter dat zij zich op de rijbaan voor links-af (richting De Vink) bevinden. Wanneer zij terug gaan naar de rechterbaan, be gaan zij een overtreding. Misbruik Volgens Graveland wordt er op grote schaal misbruik van de si tuatie gemaakt. „Veel bestuur ders .blijven zo lang mogelijk links rijden om de file op de rechterbaan te vermijden. Op het laatste moment gaan zij dan terug naar de rechterbaan. Op die manier wordt het een gek kenhuis." Dat is ook de reden dat de motorbrigade van de po litie geregeld controleert op de Churchilllaan en processen ver baal uitdeelt. Nog voordat de officier giste ren zijn eis uitsprak, trok de rechter de juistheid van het pro ces verbaal in twijfel. De Haan, die duidelijk maakte de situatie goed te kennen, wees de officier er op dat automobilisten op de Churchilllaan op het verkeerde been worden gezet. De gemeente ziet in de uit spraak nog geen aanleiding om de situatie te wijzigen, zo liet een woordvoerder van de direc tie verkeer gistermiddag weten. Met de politie zal worden over legd wat de gevolgen kunnen zijn van de opstelling van de kantonrechter. Nog niet duide lijk is of de politie een einde maakt aan controles op die plaats omdat het risico bestaat dat overtredingen niet meer worden vervolgd. blokkeerde hij met zijn auto de politiebus. „Ik wilde dat er meer agenten kwamen, zodat ik mijn verhaal kon doen". De politie uit Sassenheim en Oegstgeest werd gealarmeerd. Maar een opperwachtmeester uit Oegst geest besloot dat de man en de agenten van het busje zelf de zaak moesten oplossen. Hierop deed de chauffeur van het poli tiebusje bij zichzelf aangifte van hindering en maakte voor dr Oegstgeestenaar proces-verbaal OP Officier van justitie R. Geradts had de 30-jarige wachtmeester die het busje bestuurde als ge tuige opgeroepen. De agent 'kon zich niet voorstellen' dat hij de doorgetrokken streep had overschreden, maar kon ook het tegenovergestelde niet met ze kerheid beweren. Rechter De 1 laan vroeg zich bovendien af of de agent wel proces-verbaal we gens hindering kon opmaken omdat hij aangifte bij zichzelf deed. Daarentegen noemde hi) het verhaal van de Oegstgceste naar 'zeer geloofwaardig en per sistent'. „Wat voor belang heeft meneer er bij om dit te verzin nen? De agenten hadden hun naam kunnen noemen. Ik vind dit niet de meest optimale cri sisbeheersing. Schuldig zonder straf." n de afslagen op de Churchilllaan begint al enkele honderden meters voor t verwarring en verkeersovertredingen, vindt de kantonrechter. FOTO WIM DIJKMAN Een Oegstgeestenaar die op 3 oktober 1990 op de kruising Lange Voort- Abtspoel weg in Oegstgeest een politie-auto klem reed kreeg gisteren geen straf van de Leidse kantonrech ter. Rechter de Haan kon zich in de redenen verplaatsen die de man had. Hij zou even daar voor door dezelfde politiebus zijn gesneden. Een agent kon het tegendeel niet bewijzen. De man reed 's ochtends met zijn landrover op de bochtige Haarlemmertrekvaart richting Voorhout, toen hem een politic bus met drie agenten uit Noordwijkerhout tegemoet kwam. Zij waren op weg naar Leiden. De man verklaarde dat de politiebus daarbij hard reed en de doorgetrokken streep van de slingerende weg over schreed, waarop hij werd gesne den en met de landrover de berm inreed. Hij zou de politie bus met lichtseinen hebben ge waarschuwd. De man keerde en slaagde er in de politiewagen te achterha len Bij de kruising Lange Voort- Abtspoelweg in Oegstgeest zette hij zijn wagen naast die van de agenten en vroeg om hun na men. Ze weigerden die te geven en lachten me uit* Daarop Margreet Oortmeijer en Olga den Outer leveren pakketten zelf af Als Margreet Oortmeijer en Ol ga den Outer in mei opnieuw naar Roemenië gaan, nemen ze ook maar een paar voedselpa- ketten voor zichzelf mee. Want na hun eerste reis zat Margreet nog wekenlang onder de gal bulten, veroorzaakt door het nogal eenzijdige voedsel ter plekke. „Ze hadden niets anders dan aardappelen en wat var kensvlees en daar kan ik dus niet zo goed tegen. Ik hoop al leen maar dat ik me kan inhou den en niet alle voedselpakket ten ogenblikkelijk begin uit te delen. Want de armoede is echt verschrikkelijk". Vorig jaar, nadat ze op tv een reportage had gezien over de erbarmelijke toestanden in Roe meense weeshuizen, vroeg Margreet Oortmeijer een van haar kennissep in dat land of zij op de een of andere manier hulp kon bieden. Ze kreeg een paar adressen van weeshuizen en zamelde vervolgens bij per soneelsleden en bewoners van het verpleeghuis waar zij werkt het Sint Elisabeth Gasthuis hof kleding, voedsel, speel goed en geld in. Ze laadde de spullen in haar auto en reisde samen met haar collega Olga den Outer vorig jaar september naar Roemenië af. Ze kwamen na wat omzwer vingen want sommige van de weeshuizen hadden inmiddels via andere kanalen al hulp ge kregen terecht bij een tehuis in Sa^el, in het noorden van Roemenië. „Het kostte ons ove rigens nogal wat moeite om de spullen daar af te leveren. Niet iedereen was gecharmeerd van buitenlandse hulp. Ze hadden zoiets van: hoe erg het ook is, we lossen onze problemen zelf wel op. Maar toen ze zagen dat het maar een klein wagentje was, wilden ze de goederen wel aannemen", zegt Margreet Oortmeijer. En passant hielpen ze ook nog 12 gezinnen in het dorpje waar ze logeerden. „We hielden wat voedsel en kleding voor hen apart, want ook zij leven in ver schrikkelijke armoede. Schoe nen hebben ze er bij voorbeeld nauwelijks, en dat terwijl de we gen daar vaak niet meer zijn dan grote modderpoelen. Om toch wat aan hun voeten te hebben, maken ze maar laarzen uit oude autobinnenbanden. Ik heb ze nog uitgeprobeerd. Vre selijk, je voelt er elk steentje door." Druppeltje Ondanks alle ellende die ze za gen, zijn de beide dames vast besloten een tweede reis naar het land te maken. Opnieuw naar het weeshuis in Saqel, en naar een tehuis in Sugatag, waarin 500 jongens wonen. „We kregen ook nog het adres van een tehuis met 1200 kinderen. Maar daar willen we ons nog niet aan wagen. Dat klinkt mis schien een beetje cru. maar dat weeshuis is zo groot, dat kun nen we nooit aan. Wat wij doen. blijft trouwens een druppeltje op de gloeiende plaat. We hel pen een paar mensen voor een tijdje aan een iets beter leven. Ie zou graag heel Roemenië uit de problemen willen helpen, maar dat is natuurlijk onmogelijk." Voor hun tweede reis hebben ze inmiddels, alweer via het Eli sabeth Gasthuishof. een groot aantal zakken met kleren en st ImriM'l ingezameld. Plus wat radio- en televisie-onderdelen. „De mensen van een van de weeshuizen vroegen daarom. Ze hadden namelijk een paar kapotte tv's staan, die niet mes waren te repareren ómdat de onderdelen niet in Roemenië te krijgen zijn. In Nederland trou wens ook nauwelijks meer, want die dingen hier zijn al ja ren uit de roulatie. Een kennis van me is er echter in geslaagd er toch nog een paar op te spo ren. Die gaan in mei dus mee." Verder hopen ze een flink aantal kleine muziekinstru menten mee te kunnen nemen. Olga den Outer „Ook daaraan bestaat in de weeshuizen een enorme behoefte. De kinderen zijn vaak depressief. Een beetje muziek kan heel veel voor hen betekenen." Ze hebben al een paar instrumenten binnen, na een oproep op Radio West „Maar we kunnen er nog veel meer gebruiken." Leeggeplunderd Het transport zal deze keer aan merkelijk groter zijn dan de vo rige keer. Een andere kennis van de dames, de heer De Wil de, bood een busje aan Omdat dat waarschijnlijk toch niet groot genoeg is om alle spullen te vervoeren, rijdt Margreet Oortmeijer. net als vorig jaar in haar eigen auto mee. Ze willen de goederen spc ciaal zelf brengen omdat ze er zeker van willen zijn dat ze op de goede plek aankomen Mar greet Oortmeijer „We hebben met de kerst een groot pakket met voedsel en snoep opge stuurd Dat is nooit aangeko men. Waarschijnlijk is het aan de grens, of ergens op een post kantoor, leeggeplunderd. Daar hadden de mensen in Roeme r gewaar schuwd. Dat land is nog steeds vreselijk corrupt." Mensen die nog spullen willen meegeven, kunnen bellen naar het Elisabeth Gasthulshof I 2234b) cf n.i.ir Olg.i den CM. ter (120078)* i hwadBie i»ij«ir.« gen zijn welkom op rekening nummer 56.66.65.212 van de IBN/AMBO haak, tm u«- Roemenie. Moordenaar „Meneer is een potentiële moordenaar. Een misdadiger!" De officier van justitie had er deze keer duidelijk zin in. En thousiast zwaaide hij met zijn vinger naar een Rijnsburger, die met een snelheid van 120 kilo meter per uur over de Rijnsbur- gerweg waar hoogstens vijftig mag worden gereden had ge scheurd. Het geweten van de samenleving sprak hier. ,,U zou hier niet zo laconiek over moe ten doen. Weet u wel dat er jaarlijks 1400 doden vallen in het verkeer? U heeft met zo'n snelheid 100 meter remweg no dig om tot stilstand te komen. Wat kunt u dan nog doen om een dodelijke aanrijding te voorkomen?" Veel indruk maakte heLverhaal van de officier niet op de ver dachte. Schouderophalend sprak hij: „Ik betwijfel of ik het ben geweest, ik reed in die tijd in allerlei verschillende huurau to's." Maar veel effect had deze po ging om zijn huid te redden niet. Integendeel: de opmerking schoot de rechter, die zich tot dan toe veel minder druk om de zaak leek te maken dan de offi cier, in het verkeerde keelgat. De rechter herinnerde de man er nog eens aan. dat hij toch zelf bij zijn aanhouding had gezegd 'altijd haast' te hehben. Hij schaarde zich volledig ach ter eis van de officier. Vier maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee >aar NAGERECHT en een boete van 500 gulden, luidde het vonnis. „U staat nu op scherp, meneer. Nog een keer te hard rijden en het is 'dag rijbewijs'!" En eensgezind voegde de offi cier eraan toe: „Eigenlijk heeft u nog geluk gehad. Als straks de nieuwe richtlijnen ingaan, wordt uw auto als u er met een snelheid als deze mee over de weg raast, gewoon in beslag ge- Zwijnestal Over wat schoon is, wordt tot in de rechtbank toe getwist. Dat bleek gisteren voor het Leidse kantongerecht, al betrof de hier gevoerde discussie geen recla mespotje voor een nieuw en nog witter wassend wasmiddel, maar het uiterlijk van een koei- estal. Een boer uit Rijpwetering moest zich voor de rechter verant woorden. Hem werd verweten dat zijn boerderij vies en 'dieronwaardig' zou zijn. De rechter: „Uw kalveren staan in een smerige stal, u houdt een zwaar verwaarloosde koe met een bult aan zijn knie en u heeft de hoeven van een schaap ver keerd bekapt. Kortom, uw boer derij lijkt wel een zwijnestal." De boer was het hier absoluut niet mee eens. „Ik vind dit sterk overdreven. De koeien worden dagelijks na het melken ver schoond." Maar de rechter liet zich niet vermurwen. Hij toon de de boze boer een aantal fo to's van de misstanden op diens boerderij. „U wou toch niet zeg gen dat hier elke dag schoonge maakt wordt? Ik schrik hiervan. Dit is vies! Wat je hier ziet is ge woon drek." Dat dacht de Rijpweteringse boer niet. „Volgens mij is het stro. Die wachtmeester die is komen kijken, heeft gewoon geen verstand van beesten. Bo vendien heb ik hier een verkla ring van mijn veearts. Die zegt dat de oude koe waarover u het heeft, in prima conditie is. Voor een koe in een grupstal is zo'n zwelling heel normaal. En dat van dat schaap is ook al niet waar. Toen de wachtmeester anderhalf jaar geleden kwam kijken, had ik dat beest net. Ik heb zijn hoeven intussen zelf behandeld." Het duizelde de duidelijk niet uit een agrarisch milieu afkom stige rechter. Grupstal? Hoeven bekappen? Waar ging het hier eigenlijk allemaal over? Uit het veld geslagen besloot hij de zaak aan te houden. De toe stand kon intussen echt wel ver anderd zijn. Er moest nog maar eens een deskundige naar de boerderij worden gestuurd. En misschien moeten er ook nog even wat vaktermen worden opgezocht. Principe „Zo waarlijk helpe mij God alm achtig". moet een 43-jarige Kat- wijker gedacht hebben, terwijl hij achter de rechter het portret van onze geliefde vorstin kon zien. Met een beroep op de Al lerhoogste probeerae de man gisteren aan een veroordeling doof de wereldse rechter te ont komen. omdat hij zijn auto niet had verzekerd. „Uit principe Van huis uit ben ik nooit verze kerd geweest. En ik sta hier ook. omdat ik de boete wel erg hoog vond." $od als pasmunt. „U gaat er. begrijp ik. van uit dat God alles bestuurt en regeerthad de rechter al vastgesteld. Hij wist echter dat de Katwijker een ei gen huis had. „Daar hebt u toch wel een verzekering voor moe ten afsluiten?" „Nou, niet ik. maar de bank eiste dat', verde digde de man zich. Maar van een autoverzekering wilde hij niet weten. „Als je een geloof hebt, maakt het niet uit of je nu veel of weinig schade hebt." „Maar als u nu eens zelf iemand aanrijdt en die komt in het zie kenhuis. U kent de ziekenhuis- prijzen. veertien dagen intensive care bij een beetje hartaanval komen al op 250.000 gulden hield de rechter de Katwijker voor. „Bovendien is er een an der fonds om geld in te storten voor mensen die zich om prin cipiële redenen niét willen laten verzekeren. Daarmee had u uw verhaal hier kunnen onderbou- De man was geen lid van dat fonds en de officier hechtte wei nig waarde aan de principes van de man. „U prikt ze zelf door. Als u principieel bent moet u geen huis kopen met een verzekering van de bank. maar gewoon een huis huren. U moet dan ook niet autorijden. En u zegt dat u de boete te hoog vindt Kul. aK die lager /ou zijn. verzekert zich niemand meer. U moest eerst 500 gulden betalen, ik maak er 600 van." Maar de rechter oordeelde iets milder. „U bent uw verhaal komen ver tellen. Ik wil u niet zwaarder straffen: 500 gulden." LEIDEN ERNA STRAATSMA Alle recreanten in het Vlietpark zijn op het elektri citeitsnet heraangesloten en iedereen heeft weer water. Eigenaar van het park. M. Laken, zegt dat hij in het weekeinde alles heeft aangesloten, maar dat een tusscnschakelaar om onbekende redenen uitstond. Daardoor was een aantal recreanten in het weekeinde van stroom verstoken. Installateur P.C. van der Peet heeft gistermiddag alle tussen schakelaars gecontroleerd M. Laken sloot water en elektriciteit op bevel van de rechter na twee maanden weer aan Hij moest dat uiterlijk afgelopen weekeinde doen. anders zou hem dat op een boete van 500 gulden per huurder komen te staan. „Ik heb het vonnis van de rechter niet genegeerd aldus Laken. Hij sloot water en elektriciteit zaken medio januari af na dat een groot aantal van zijn huurders weigerde een huurv erhoging en riolenngskosten te betalen. De huurders in net park kunnen overigens wei nig doen met hun hernieuwde elektriciteitsaan- sluiting. Uit veiligheidsoverwegingen is het ver mogen van het net tot eenderde teruggebracht „De installatie was altijd al geschikt voor 20 tot .10 Ampèrezegt van der Peet. „Maar laken heeft in het verleden 50 Ampère aan het park doorgege ven. Dat is nu teruggedraaid om de installatie niet meer te overbelasten. De tussenschnkelaars ge ven nu niet IDM d.m 1 ld Ampère >1""- en er gfin lagere zekeringen ingezet. Bij een poep en 'n scheet springt nu de zekering, maar brandgevaar is er niet meer". In de praktijk betekent dit dat. als het park weer wat voller wordt, koelkast en tv niet of nauwelijks meer aangezet kunnen worden „Ie kan straks bi) na niets meer gebruikenaldus de installateur Van der|Peet is inmiddels door laken gevraagd te berekenen wat een geheel nieuwe aansluiting kost. De installateur schat dat dit de 93 indmdur le huurders ongeveer 1000 gulden OeImM IRM gaat kosten. Alle kabels op het teiTein moeten vernieuwd worden, er moeten tussen meters iu> men en een apart meterhuisje. AGENDA DINSDAG 10 MAART Leiden Sioeien bi| speeltuinvereniging Ste- venshoL C van B'uggepad 2 aan varg 20 00 uur Noordwi|k Algemene ledenvergadering van de Oude Dorpskern >n Motel Royal. Voor straat, aanvang 20 00 uu' •traat. aanvang 19 30 uur le/mg door ds Kruine. Remonstrants Predikant, met ais onderworp Nnw Ageen vrijzinnig Christendom". Ge meentecentrum li|tweg. aanvang WOENSDAG 11 MAART Laiden Spreekuur Verkeersveiligheid m het Stadsöowwtiuis. Langegracht 72. van 10 30 tot 12 00 uur Them*m.ddag «werkgroep Vrouwen •n de Overgarg t>, Mara. Bonairestraat. m 1400 tot 16 00 uur Sporten voor mensen met CARA n->v een fys otherapeut -n Gym/aai De Brug. Wassenaarseweg. van 16 00 tot 17 00 uur informatiepunt G*m**o*chaopei'|k Wonen. Gerestraat 20. van 20 00 tot 21 00 uu' B jeenkomsl NVSH voor t'avest eten transsefcSuelen. partnevsen geinte resseerden n het gebouw aan het Ra pentxjrg 48. ml tel 14998/ Oegstgeest BndfKdnve m "Hotel het Wtte mu aanvang 19.45 uw kunnen moeilijk de problemen van heel FOTO JAN HOLVAST Olga den Outer (links) en Margreet Oortmeijer „Het is een druppeltje op de gloeiende plaat, Roemenië oplossen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13