Leiden Regio Grafrechten Rhijnhof na 20 jaar verlopen Engeltje wilde nooit ophouden met werken Grafrecht is ingewikkelde materie Verzet tegen speelparkje aan de Middelstegracht DINSDAG 10 MAART 1992 11 Goede doel <3 Twee Leidse vrou- I J wen gaan in mei voor de tweede keer naar Roemenië om daar bij weeshuizen hun zelf inge zamelde spullen af te leve ren. Treinreizigers /t a Elke dag vechten I treinreizigers op het station in Voorschoten voor een staanplaats in de overvolle trein richting Den Haag. De hoop op een zitplaats is klein. Attractieparken a r De Arbeidsinspectie I J overweegt de werkomstandigheden op de attractieparken Duinrell en Avifauna extra te con troleren Onrust in begrafeniswereld In de Leidse begrafeniswereld is onrust ontstaan over een maatregel van begraafplaats Rhijnhof. Het college van kerkvoogden, dat de begraafplaats beheert, wil alle voor onbepaalde tijd afgesloten graf-contracten beëindigen welke ouder zijn dan twintig jaar. Verscheidene uitvaart ondernemingen zijn kwaad over deze contractbreuk. kracht geworden. Naar aanlei- ding hiervan heeft Rhijnhof be- Op 1 juli vorig jaar is een nieu- paald dat een graf voor maxi- we wet op de lijkbezorging van maal twintig jaar kan worden gekocht. Voorheen konden ven op de begraafplaats vai hervormde gemeente voor bepaalde tijd worden aange schaft. De Leidse begrafenis-onder nemers gingen ervan uit dat de ze regel alleen geldt voor we graven. Rhijnhof wil de rege ling evenwel met terugwerken de kracht van toepassing verkla ren. Dit betekent dat contracten Op de hervormde begraaf plaats Rhijnhof worden jaar lijks tussen de 500 en 600 men sen begraven. De meesten ko men in de zogenaamde 'alge mene graven'. Die blijven tien jaar bewaard, deze termijn kan niet worden verlengd, het graf wordt daarna weggehaald. Na bestaanden kunnen ook kiezen voor aanschaf van een eigen graf. Het eigendomsrecht voor graven zat met name voor 1 ju li 1991 vrij ingewikkeld in el kaar. Voor de wijziging van de Wet op de lijkbezorging kon den nabestaanden een graf ko-- pen voor onbepaalde tijd. Bo venop de aanschafkosten kwam een jaarlijkse bijdrage voor onderhoud. Deze extra kosten konden op twee manieren worden be taald; jaarlijks een gespecifi ceerde rekening voldoen of in n keer een afkoopsom beta len. Deze bedragen kunnen worden afgekocht voor een maximale termijn van 50 jaar. Hierbij komt een financieel probleem om de hoek kijken. De onderhoudskosten worden door de inflatie steeds hoger. Een in 1950 betaald voorschot op onderhoud is anno 1992 ontoereikend om het werk goed uit te voeren. Rhijnhof heeft dit probleem opgelost door het verschil tus sen het 'voorgeschoten' bedrag en de werkelijke kosten jaar lijks af te trekken van de oor spronkelijke waarde van het graf. Op die manier loopt de waarde van het graf terug tot nul, waarna Rhijnhof de nabe staanden vraagt of ze het op nieuw willen kopen. Doen ze dat niet, dan wordt het graf ge ruimd. Een fictief voorbeeld: een Leidenaar koopt in 1950 een graf voor 250 gulden. Op dat moment bedragen de jaarlijkse onderhoudskosten 10 gulden per jaar. Hij koopt die bijdrage af voor 30 jaar. Hij betaalt dus 30 maal een tientje. Het jaar erop bedragen de onderhouds kosten echter vijftien gulden. De vijf gulden die te weinig is betaald wordt afgetrokken van de 250 gulden die het graf heeft gekost. Op die wijze daalt de waarde langzaam maar ze ker tot vrijwel nihil. Op een ze ker moment wordt een nieuw contract met de familie opge steld, dat voor Rhijnhof weer geld in het laatje brengt. En anders wordt het na ruiming verkocht aan een andere fami lie. Wie in het verleden het on derhoud niet afkocht maar elk jaar de werkelijke kosten be taalde, kon tot in de eeuwig heid een graf behouden. Rhijn hof heeft besloten dit na de wetswijziging te veranderen. Een eigen jurist onderzoekt of het mogelijk is de contracten van twintig jaar en ouder te ontbinden. Overigens schrijft de wet voor dat nabestaanden twee jaar van tevoren moeten worden ingelicht over de be ëindiging van het grafrecht. Dit betekent dat Rhijnhof pas in 1994 aan de slag kan met over eenkomsten die voor 1972 zijn opgesteld. die voor 1971 zijn opgesteld worden ontbonden en dat vol gende jaren steeds weer een aantal graven wordt afgevoerd. De bestaande overeenkomsten kunnen wel worden verlengd met tien jaar. Dat kost opnieuw 1000 gulden. Inmiddels heeft het college van kerkvoogden van Rhijnhof de kwestie voorge legd aan een eigen jurist. Die moet onderzoeken of eenzijdig beëindigen van de bestaande overeenkomsten rechtsgeldig is. Tijdsdruk De uitvaarders zijn zeer ver baasd over de gang van zaken. De Haagse firma A. Patres sug gereert zelfs dat Rhijnhof profi teert van de tijdsdruk die op be grafenissen ligt. „Doden moe ten binnen een paar dagen wor den begraven. De familie is dan geneigd om snel akkoord te gaan met deze voorwaarden". Woordvoerder Van Deurzen spreekt van 'contractbreuk die echt niet door de beugel kan'. Directeur Van der Luit van het gelijknamige Leidse uit- vaartbedrijf is het hiermee eens. „Het is heel vreemd. Je kunt na tuurlijk geen bestaande con tracten openbreken omdat een nieuwe wetgeving van toepas sing is". Volgens de Nederland se Unie van Uitvaartonderne mingen (NUVU) is de regeling van Rhijnhof niet rechtsgeldig. De bond heeft een soortgelijke zaak behandeld van een be graafplaats in Utrecht. Die heeft de maatregel ingetrokken. Vol gens een NUVU-zegsman heeft het ministerie aangegeven dat de nieuwe wet niet van toepas sing is op al bestaande contrac ten. Arubadag in de Groenoordhallen De Groenoordhallen staan aan staande zondag geheel in het teken van het Antilliaanse ei land Aruba. Voor de elfde keer wordt de nationale feestdag van dat eiland voor de Arubaanse gemeenschap in Nederland ge vierd. Vorig jaar werden 7000 mensen begroet. Zondag hopen de organisatoren op duizend bezoekers meer. Naast de minister-president van Aruba zullen tal van andere h oo gwaardi ghe i d sbekl eders aanwezig zijn. De opening van de feestdag is om 12.00 uur. Na een officieel gedeelte, staat de dag verder in het teken van de cultuur en dans. Diverse arties ten en groepen treden op en bij tientallen stands zijn verschil lende hapjes te krijgen. Hulpvaardige man berooft slechtziende Een slechtziende Leidenaar van 79 jaar oud is gistermiddag be roofd door een man die hem hulp verleende. De bejaarde man had rond half vier 500 gul den opgenomen bij het post agentschap aan de Herenstraat. Toen hij de straat wilde overste ken, bood de onbekende dader aan hem daarbij te helpen. man vergezelde de slecht ziende vervolgens naar een win kel, waar voor 25 gulden inko pen werden gedaan. De hulp verlener bracht de bejaarde man daarna naar huis. Toen de slechtziende Leidenaar in ziin woning zijn jas uitdeed, ontdek te hij dat de 475 gulden was ver dwenen. Van de dader, die tus sen de 40 en 50 jaar oud is, ont breekt elk spoor. Inbraken in schoolgebouwen Expositie over Indonesië leiden Een grote foto-expositie, getiteld 'Indonesië Nu' is de komende maand te zien in diverse bibliotheken in Leiden. De foto's zijn gemaakt door Nel Handgraaf en hangen in de 'bieb' aan de Nieuwstraat ep in de filialen in het Morskwartier, de Ste venshof ep 't Spoortje in noord. De expositie is te zien tijdens de openeningstijden van de bibliotheken. Lastige huurder moet woning uit leiden Een 42-jarige psychiatrische patiënt moet zijn woning van De Sleutels aan de Bufferkade verlaten omdat hij voor veel overlast zorgt. Dat heeft de president van de. rechtbank in Den Haag bepaald in een kort geding dat door de woningbouwvere niging was aangespannen. De man mag desnoods met hulp van de politie uit zijn huis worden gezet. Volgens De Sleutels dreigen diverse bewoners van het flatge bouw waar de man woont, de huur op te zeggen wegens de overlast. De man zou bloembakken en lege flessen door de rui ten gooien, open vuur maken in de kamer en de kinderen in de buurt lastigvallen. Hij verblijft overigens momenteel op last van de rechtbank in een inrichting. leiden erna straatsma Buurtverenigingen Pancras- Uost en Noordrijnevest zijn te gen de komst van een speel parkje aan de Middelstegracht. In plaats daarvan moet er een speeltuin komen in het Katoen park. In de nieuwe voorwaarden voor bebouwing van het voormalige St. Elisabeth ziekenhuis gaat de gemeente er van uit dat aan de achterkant van dit complex een speelplek voor 'oudere jeugd' komt. Die voorziening is ge pland op uitdrukkelijke wens van de buurtbewoners. Voor hen komt dit plan échter te laat: er zijn inmiddels vergevorderde plannen voor een speeltuin in het Katoenpark. „De Middelste gracht is voor kinderen niet ge schikt. Met de auto's die er rij den is het daar niet veilig", al dus N. Vlek, voorzitter van buurtvereniging Pancras-Oost. Een aantal buurtbewoners heeft onlangs de koppen bij el kaar gestoken om een speel tuinvereniging op te zetten. Een speeltuin in het Katoenpark moet volgens hen een omhein de plek worden waar tegen be taling en onder begeleiding ge speeld kan wórden door kleine kinderen. Het Katoenpark is volgens beide buurtverenigingen mak kelijk bereikbaar via de Groenesteeg. „Kinderen kunnen daar zonder begeleiding van ouders naar toe lopen", zegt M. Schaap, voorzitter van Noordrij nevest. Een nieuwe speelplek is volgens de buurt en de gemeen te hard nodig. Het kindertal is de afgelopen tien jaar flink toe genomen. Het aantal speel plaatsen is echter niet uitge breid. De gemeente voelt vooralnog weinig voor een speeltuin in het Katoenpark. Het terrein maakt onderdeel uit van de zoge naamde 'groene gordel' langs de buitenste singels. Bebouwing is daarom niet wenselijk. Voor 'oudere jeugd' moet er volgens de buurtbewoners geen speel plek komen, maar eerder iets als een trapveldje (ook in het Katoenpark) of een 'sleutel plaats' voor brommers. Met het maximumaantal van 85 woningen, die de gemeente in het voormalige ziekenhuis wil toestaan, zijn de bewoners blij. In eerdere plannen werd gesproken over 100 20Ö wo ningen. Vlek; „Dat is een posi tief punt. Ik denk dat iedereen dat vindt." De ambtelijke notitie, waarin de nieuwe uitgangspunten zijn opgenomen, is nog niet met de buurtbewoners en bouwer Erica besproken. „Ophouden met werken? Zeg, doe niet zo eng", zei Engelber- tha Favier-Zandbergen, in Lei den beter bekend als 'Engeltje', ruim zes jaar geleden in een in terview in deze krant. De eige naresse van Nieuw-Minerva en de Engelbertha-hoeve was toen 72 jaar en veertig jaar werkzaam in het horeca-vaJk. Ze wekte de indruk iemand te zijn aan wie de hamerslagen van de tijd voorbij leken te gaan. Zo levenslustig nog en zo slagvaardig. Zakelijk was het haar altijd voor de wind gegaan. 'Engeltje' Favier-Zandbergen. Maar dat bleef niet zo. In de laatste paar jaar kreeg ze te ma ken met zware zakelijke teleur stellingen die ze moeilijk kon verkroppen. Zondag overleed ze, 78 jaar oud. 'Engeltje' als er één naam niet bij haar gestalte en per soonlijkheid paste dan was het die wel. Ze leidde haar zaken met straffe hand, gelijk een ka pitein op een schip. Niets ont ging haar. Haar devies was: „Boer blijf bij je koeien, want anders worden ze door iemand anders gemolken." En ze erken de zelf ook grif: „Ik ben vaak he lemaal geen engeltje." Persoon lijke ijdelheid was haar vreemd. „Als ik moet kiezen tussen de aanschaf van een nieuwe pan of een paar mooie schoenen, is de keuze niet moeilijk", zei ze daar Engeltje was afkomstig uit Rijnsburg. Haar ouders zaten in de bollen en van hen erfde ze de liefde voor bloemen en planten: „Zonder die dingen is het geen leven." Via haar man, die ober- kelner was in hotel Centraal, be landde ze in het horeca-vak. In 1945 begonnen ze samen Nieuw-Minerva. „Dat was hard aanpakken en we zaten vaak nogal zielig in het geld. Wc ver huurden soms ons eigen bed en sliepen dan op een matje op de grond." Maar steeds verder breidde ze Nieuw-Minerva uit, pandje na pandje werd er aan toegevoegd. Ie mocht haar met haar brui sende, nogal gebiedende ma nier van doen of je mocht haar niet. Zo eenvoudig was het. Een tussenweg bestond er nauwe lijks. Zelf heb ik altijd een zwak voor haar gehouden. Dat kwam door een merkwaardig voorval in het begin van de jaren zestig. Benfica speelde toen de finale van de Europa Cup tegen Real Madrid in Amsterdam en ver bleef tevoren een dag in haar zaak. Ze belde op en zei: „Ik heb die lui van Benfica hier. is dat niets voor een interview?" Nou. dat was het zeker. „Ie moet wel opschieten want ze willen weg." Ik wilde wel eens weten hoe ze ze dan tegen zou houden. „lon gen, ik ga gewoon voor de deur opening staan en dan wil ik wel eens zien wie daar langs komt." Het werd een dolle vertoning. Ze bleef eenvoudig die deur be zetten tot ik met iedereen had gesproken. In 1981 ging haar levensideaal in vervulling: van een vervallen boerderij aan de Hoge Morsweg liet ze een prachtig horeca-be drijf maken, de Engelbertha- hoeve. Het was een zeer kostba re onderneming geweest, maar ze glom van trots en voldoening toen het bedrijf werd geopend. Haar 'schoonste uur' vormde tevens de inleiding tot een zake lijk moeilijke periode. De Engel- bertha-hoeve en Nieuw-Miner va vielen niet langer meer te combineren toen haar man ern stig ziek werd. Nieuw-Minerva moest ze verkopen en dat viel haar verschrikkelijk zwaar. Mid den in de nacht, toen het con tract net getekend was. belde ze op. Ik wist aanvankelijk niet dat zij het was, want ik hoorde al leen maar één lange huilbui. „Hei in alsof ik een Idnd heb verkocht." De dood van haar man was een nieuwe klap. Ze noemde hem vaak 'de baas', wat hij me nigeen een milde glimlach op wekte, want iedereen wist wel hoe de verhoudingen lagen. „Het was een rustige man. An ders dan ik. Maar twee drukte makers, dat is immers ook niet goed. Hij trapte vaak op de rem als ik wat te voortvarend te werk Met de Engelbertha-hoeve vilde het daarna zakelijk daar na niet meer vlotten. Ze kreeg er de vaart niet in. Ook de hoe ve deed ze van de hand. maar toen puntje bij paaltje kwam. wilde ze dut weer niet. Het leid de tot een pijnlijke gang zaken (de rechter dwong haar tot ver koop). die haar zeer verbitterde, later maakte ze nog een soort come-back als gastvrouwe in rfttitterie hidl i evdco M im het was nu eenmaal iemand die in het harnas moest sterven. „Meneer, u ziet mij er toch niet voor aan dat ik als een oud bes je voor het raam ga zitten?" Een weerbarstige Engel dat was Het Stedelijk Gymnasium en hei i oube oe ollgny rijn tn hel weekeinde het doelwit geweest van inbrekers. Uit het gebouw van het gymnasium aan de Fru- inlaan werd een videorecorder ter waarde van ruim duizend gulden gestolen. De kast waarin de apparatuur stond is openge broken. De daders vernielden bovendien een ruit om het schoolgebouw binnen te kun nen komen. Het Louise mist een computer. Het is niet be kend hoe de inbrekers het ge bouw aan de Kagerstraat zijn binnengekomen. Vrouw grist broeken weg Ze stapte de kledingzaak bin nen, liep naar het rek met broe ken, griste er vijf weg. lien de winkel uit, spurtte weg op naar fiets en liet het personeel ver bijsterd achter. Dit speelde zich gistermiddag om kwart over twaalf af in een kledingwinkel aan de Haarlemmerstraat. Het personeel heeft aangifte ge daan. De politie heeft de diev egge nog niet kunnen aanhou den. Museumboot gaat Leiden voorbij Hoewel Leiden, op Amsterdam na, de meeste musea in Neder land telt, krijgt deze stad voorlo pig geen museumboot. De Am sterdamse rederij l-ovcrs wil haar initiatief de eerstkomende jaren beperkt houden tot Am sterdam en Utrecht. En zij is de enige die museumboten mag laten varen, althans onder die naam. De rederij bezit daar na melijk het auteursrecht van. De museumboot vaart toeristen door de grachten en biedt hen de mogelijkheid bij verschillen de musea op- en uit te stappen, i u-I iniii.itu'f is bagofin o fan Amsterdam Lovers wil vanaf 1 juli ook in Utrecht gaan varen. „En daar blijft het voorlopig bij", stelt woordvoerder 1). Rlaaser van de rederij. „We wil len eerst eens zien hoe de zaak in Utrecht draait voordat wc verder gaan kijken". i begraafplaats Rhijnhof met terugwerkende kracht FOTO WIM DIJKMAN Begrafenisondernemers zijn kwaad omdat het bestuur i grafrechten ongeldig heeft verklaard.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11