Leidsch Dagblad Fraude met export 'fokvee' naar Polen DSM slachtoffer van recessie VS Zes Polen in Sassenheim overvallen Rotterdamse politie vindt drie lijken Arrestaties na vondst XTC in Lisse Oud-premier Israël Begin (78) overleden Horeca wil geen Mekka voor overvaller blijven SPORT FEITEN EN MENINGEN Italië kan maar moeilijk losko- BINNENLAND Lubbers wil één ministerie voor Tv en antiek trek ken lange rijen men van verleden buitenlandse hulp naar Pieterskerk Pianist Jan Vayne houdt z'n koppie er bij DE TUD VAN TOEN Schilder Gerrit Dou en zijn vrees voor stof Champagnekurken knalden na het behalen van het landskampioen schap door DIOK. foto loek zuyderduin DIOK opnieuw landskampioen Vorige week al kon DIOK zijn vierde nationale titel op rij bin nenhalen, maar in en tegen Castricum raakte de Leidse rugby club toen zijn ongeslagen record kwijt. Het bleek slechts uit stel, want tegen Hilversum wél het wel raak. Dankzij een 29- 11 overwinning werd de ploeg van trainer Dick Altink onbe reikbaar voor zijn achtervolgers en opnieuw kampioen van Nederland. Van bondswege was daar overigens geen belang stelling voor. Niemand van het bestuur had de moeite geno men om naar Leiden te komen en daar de beker uit te reiken. Dat moest DIOK-praeses Tieme Bos maar zelf doen. De trofee stond 'toevallig' toch nog in de prijzenkast.. UVS rukt op naar de top 1ste klas UVS is na de winterstop dankzij een serie van negen punten uit vijf wedstrijden opgerukt naar de kop van de ranglijst in de eerste klasse van de KNVB. Vier van die vijf duels waren uit wedstrijden. Gisteren zegevierden de Leidenaars met 4-2 over Neptuhus, de hekkesluiter in die afdeling. Ajax: lesje in agressief voetbal Ajax kreeg in Rotterdam voor de tweede maal dit seizoen een lesje in agressief voetbal. In de kwartfinale van de KNVB-beker ging het er bijzonder stevig aan toe in de wederom uitver kochte Kuip. Vooral de duels tussen Feyenoord-voorstopper John de Wolf en Ajax-spits John van Loen waren van het bik kelharde soort. Feyenoord won en ontmoet in de halve eindstrijd stadgenoot Sparta. Winst chemiereus keldert met 40 procent Veehandel verdient miljoenen aan gat in EG-regeling SASSENHEIM PETER V LEEUWARDEN CPD De veehandel heeft een gat ontdekt in de EG-exportsub- sidieregeling. Sinds enkele weken worden opvallend veel koeien als fokvee naar Polen uitgevoerd, wat 1500 gulden per dier oplevert. De dieren worden daar echter geslacht. bestemming van het vee nage noeg ontbreekt. Pikant is dat het vlees weer in Nederland wordt ingevoerd. Met deze truc heeft de vee handel al miljoenen guldens verdiend. De fraude is ontdekt in Friesland, waar de afgelopen weken al honderden koeien als fokvee naar Polen gingen. Vrij dag zijn er op de markt in Leeuwarden weer ongeveer tweehonderd koeien gekocht die naar Polen gaan, maar ook elders in Nederland wordt deze Op de export van vee naar niet- EG-landen wordt subsidie gege ven, de zogenaamde export-res titutie. Voor fokvee bedraagt die 2,40 gulden per kilo (ongeveer 1500 gulden per koe) voor slachtvee 1,20 gulden per kilo (rond de 750 gulden per koe). De kassa begint dus te rinkelen als er slachtvee naar Polen gaat dat als fokvee wordt uitgevoerd. Veehandelaren hebben ontdekt dat de controle in Polen op de truc toegepast. De douane en de Fiscale Inlichtingen- en Op- sporings Dienst zijn bezig met een uitgebreid onderzoek. Zowel bij het Fries Rundvee Syndicaat in Leeuwarden als bij het Produktschap voor Vee en Vlees in Rijswijk is men terug houdend over de zaak. Woord voerder Scheer van het FRS: „Wij moeten een verklaring af geven dat de koe stamboek waardig is. Om een exportcerti ficaat wordt niet gevraagd, ter wijl dat voor fokvee toch gebrui kelijk is. Dus over afstamming hoeven de importeurs kennelijk niets te weten. Ik zeg voorzich tig dat daar een smaakje aan kan zitten". Het Produktschap voor Vee HEERLEN CPD De nettowinst van chemiecon cern DSM uit Heerlen is vorig jaar met 40 procent gedaald naar 515 miljoen gulden. Dat heeft bestuursvoorzitter Van Liemt vanmorgen bekendge maakt bij de presentatie van de jaarcijfers. De verwachte winst daling werd vorige week al voorspeld door beursanalisten in deze krant. In 1990 boekte het concern nog 849 miljoen gulden winst. De cijfers van de Limburgse chemiereus worden vooral ge drukt door de voortsukkelende recessie in met name de Vere nigde Staten en Groot-Brittan- nië. Vooral in de tweede helft van vorig jaar waren de resulta ten bedroevend. De vraag naar chemische produkten nam flink af, terwijl het aanbod van de ge zamenlijke chemiefabrikanten juist steeg door het in gebruik nemen van een aantal nieuwe fabrieken voor kunststoffen. Het ROTTERDAM-BRIELLE ANP In een woning in de Rotterdam se Portugalstraat heeft de politie gisteravond de lijken van drie nog onbekende mannen aange troffen. Hoewel de doodsoor zaak nog niét vaststaat, gaat de politie uit van een misdrijf. De politie drong het pand binnen omdat omwonenden hadden geklaagd over de stank die uit net huis kwam. De lijken moe ten al enige tijd in het pand hebben gelegen. Deze week wordt op de slachtoffers sectie verricht. De drie mannen die vrijdag langs het Brielse Meer werden gevonden, zijn doodgeschoten, zo is zaterdag bij een sectie ko men vast te staan. Uit de resul taten van de sectie kan volgens de politie verder worden afge leid dat het drietal niet op de vindplaats is vermoord, maar elders. De politie is er vrijwel zeker van dat het gaat om een afrekening in de onderwereld. De drie mannen zijn afkomstig uit een van de landen rond de Middellandse Zee. Over hun identiteit is ondanks een op roep op de televisie nog niets bekend. gevolg is dat alle chemiefabri kanten met hun prijzen zijn gaan stunten, wat niet zonder gevolgen bleef voor de winst bij DSM. Het Limburgse concern had verder last van concurrentie uitp Oost-Europa en de Verenigde' Staten. Vooral de Oosteuropese producenten dumpen sinds de beëindiging van de Koude Oor log hun produkten spotgoed koop op de Westeuropese markt. Door de lagere verkoop- prijzen en de verminderde afzet zag DSM de omzet in totaal met 8 procent dalen. Van Liemt durfde geen ver wachting uit te spreken voor dit jaar. Het herstel van de econo mie is daarvoor volgens hem nog te onzeker. In zijn nieuw jaarsboodschap van enkele maanden geleden voorspelde Van Liemt nog dat het in de tweede helft van 1992 beter zou gaan met DSM. Dat wilde hjj vanmorgen niet herhalen. Ondanks het volgens Van Liemt „onbevredigende" jaar 1991, blijft DSM een dividend (winstuitkering per aandeel) van 8 gulden uitkeren. Naast een uitkering in contanten kan vbor het eerst ook worden geko zen voor een deel van de winst premie in aandelen. LISSE PETER VAN DER HULST en Vlees verzamelt informatie over de export naar Polen. Daarmee wil men trachten de regelgeving aan te scherpen. „De vraag is of je dit gat zo maar kunt dichten. Je kunt na melijk in Polen niet controleren of de dieren daar een aantal maanden voor de fokkerij wor den aangehouden", aldus een woordvoerder. Het produktschap zegt overi gens niet over harde bewijzen te beschikken. „Er is een gat, dat is duidelijk. Maar voorzover mij bekend kun je niet zeggen dat een veehandelaar die daar ge bruik van maakt, strafbaar is. Hij hoeft niet per se te weten wat er met dat vee in Polen ge beurt". Zes in Sassenheim verblijvende Polen zijn in de nacht van zater dag op zondag door vermoede lijk landgenoten overvallen. De vier overv allers belden rond half één aan bij de woning van de Polen aan de Angelenhorst en wisten met een smoesje binnen te komen. De zes bewoners werden ver volgens met een mes bedreigd en vastgebonden. Daarop door zochten de overvallers de wo ning en haalden alles overhoop. Diverse goederen, waaronder geld en kleding, werden meege nomen. Na ongeveer een kwar tier verlieten ae overvallers de die geboeid achterbleven, konden zich na enige tijd bevrijden en waar schuwden de politie. Inmiddels is een uitgebreid onderzoek in gesteld. Familie wil geen staatsbegrafenis Enkele honderden vrouwen hebben zaterdag in het kader van de Internationale Vrouwendag deelgenomen aan een demonstratieve optocht in Amsterdam. De demonstratie riep op tot gezamenlijke strijd tegen racis me. De tocht begon op het Beursplein en eindigde in de Mozes en Aaronkerk aan het Wateriooplein. Daar werd de manifestatie voortgezet met muziek, theater en spreekbeurten. Pagina 3: D'Ancona wil 3000 banen voor allochtone vrouwen in kinderopvang. foto nieuw anefo rob croes TEL AVtV-JERUZALEM GPD-AFP-Rtr In e§n ziekenhuis in Tel" Aviv is vannacht de Israëlische oud premier Menachem Begin over leden. Hij is 78 jaar geworden. Begin overleed zes dagen nadat hij met spoed was opgenomen na een hartaanval. Gisteren ver slechterde zijn toestand sterk. Zijn hartslag en bloeddruk wa ren onregelmatig en hij lag per manent aan beademingsappa ratuur. Begin is vandaag begraven naast zijn vrouw op de Olijfberg in Jeruzalem. Op verzoek van de familie is heeft Begin geen staatsbegrafenis gekregen. De plechtigheid heeft plaatsgebon den „zonder ceremonie, zonder bloemen, zonder grafrede en in afwezigheid van Israëlische en buitenlandse persoonlijkhe den", aldus de regering vandaag in een bekendmaldng. Zonder opgave van redenen trad Begin in 1983 plotseling af als regeringsleider en trok zich in zijn huis terug. Vrienden zei den dat-hij depressief was door het overlijden van zijn vrouw en het grote aantal slachtoffers van de invasie in Libanon. Dochter Hassia Milo en haar echtgenoot waren aan Begins zijde toen hij stierf. Begin was oprichter en leider van de Israëlische Herut-partij (later opgegaan in de Likud). Als minister-president (1977-1983) is hij vooral bekend geworden door zijn aandeel in de vredes besprekingen met Egypte, waar voor hij samen met de Egypti sche president Sadat de Nobel prijs voor de Vrede ontving. Vooral in zijn jaren als pre mier genoot Begin het respect van vrijwel alle Israëli's. Yitzak Rabin, de leider van Arbeid, was vanmorgen dan ook een van de eersten die zijn waardering uitte voor de overleden staatsman. Hij omschreef hem als 'een van de dromers en strijders voor de staat Israël.' Menachem Begin verscheen na zijn plotselinge aftreden in 1983 in feite alleen nog maar in het openbaar op de sterfdag van zijn vrouw, om haar graf te bezoeken. Deze opname dateert uit 1988. •ARCHIEFFOTO Af F Pagina 2: Menachem Begin in spireerde aanhangers tot oor log en vrede Drie Lissenaren en twee Rijswij- kers zijn het afgelopen weekein de aangehouden wegens handel in XTC-tabletten. De politie van Lisse kwam de vijf op het spoor tijdens een verkeerscontrole. Onder de stoel van een automo bilist zagen agenten een ver dacht zakje liggen. Daarin bleek de XTC, een pepmiddel dat vooral populair is op house-par ty's, te zitten. De inzittenden, een 2J- en 24-jarige Lissenaar, werden ge arresteerd. In de loop van zater dag werden nog drie verdach ten, een 21-jarige Lissese en twee 23-jarige inwoners van Rijswijk, aangehouden. Bij huis zoekingen trof de politie 50 XTC-tabletten aan. De straat waarde van één pil is ongeveer 35 gulden. De verdachten heb ben de handel in de pillen in middels bekend. Van elke honderd gulden die een café baas, snackbarhouder of hotelier ver dient, moet hij eigenlijk twee tientjes opzij leggen als potje voor de schade door criminaliteit. Hij moet dat dan wel goed opbergen. Zeker niet in de kassa op de toog. Want, zegt Jan Entius, voorzitter van de commissie Criminaliteit Bedrijfschap Horeca, zo lang de gemiddelde buit in de horeca nog rond de 5000 gulden ligt, blij ven cafés, snackbars en hotels aantrek kelijk voor overvallers. „Als dat wordt te ruggebracht tot 250 300 gulden, is de horeca niet interessant meer". Het geld moet daarom regelmatig worden gede poneerd in een speciale kluis met een tijdslot, zo luidt een van zijn suggesties vandaag op het symposium Horeca en Criminaliteit in Ahoy. Het gaat niet best met de gemiddelde horeca-ondememer. De verdiensten lo pen terug en de kosten stijgen. De toene mende criminaliteit slorpt met 300 mil joen gulden per jaar ongeveer twintig procent van de winst op. De hoogste tijd, vindt het bedrijfschap, om de handen in een te slaan met politie en overheid om dat probleem uit te roeien. Entius pleit voor de Amsterdamse aan pak. In de hoofdstad werd vorig jaar één op de twintig horecabedrijven het slachtoffer van een overval. Bij hotels was dit zelfs één op de vijf. Door het for meren van een overvallen team waar voor in Amsterdam 180 agenten zijn vrij gemaakt wordt nu al bijna een op de dito overvallen opgelost Het bedrijfschap wil via instructie van personeel en het treffen van schadebe perkende maatregelen, het probleem ook zelf aanpakken. Als een horeca-on- dememer aan de voorwaarden voldoet, moet hij een veiligheidscertificaat krij gen. Entius: „Dat moet dan een promi nente plaats in de zaak krijgen en kan zijn uitstraling hebben naar de overval ler. Die denkt dan: deze zaak is op en top beveiligd, hier ga ik niet naar binnen Bovendien zou een ondernemer met zo'n certificaat een korting op de verze keringspremie moeten krijgen". Het Bedrijfschap Horeca heeft voor komend iaar anderhalve ton uitgetrok ken vont l iet maten van een plan en Jua- titic heeft 60 miljoen gulden beloofd als het bedrijfsschap daadwerkelijk met een plan van aanpak komt. „Maar", bena drukt I ntms, „wij kunnen het ni. t al leen. En het beangstigt mij daarom dat er voor het overvallen team van de Rot terdamse politie voorlopig maar tot het einde van dit jaar geld beschikbaar is ge steld. Ik houd mijn hart vast als het vol gend jaar wordt opgeheven, juist nu er in Amsterdam zulke goede resultaten worden geboekt". Maandag 9 maart 199Z Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39796 Losse nummers 1,50 Nog geen abonnee nri 071 - 161400 BCL1 071 - 161353 HET WOORD IS AAN De mensen schamen zich veel va ker om gevoelens te tonen dan om gevoelens te huichelen. Otfo We»s$ VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's - Regio RTVShow- Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe regen Vannacht enkele opklanngen Mi nimumtemperatuur omstreeks 4 graden Overdag verder toene mende bewolking, gevolgd door regen Middagtemperatuur onge veer 10 graden Wind zuideli|k, toenemend tot mabg. kracht 4. aan de kust en op het IJssdmeer tot krachtig 6. later draaiend naar west Weer vernieling bij vliegbasis Gilze- Rijen DEN HAAG ANP Onbekenden hebben vannacht vernielingen aangericht aan de hndtaBuchtea van de Uu-gb.i sis Gilze-Rijen. Volgens een woordvoerder van de lucht macht zijn 15 lampen vernield en werden drie draden doorge sneden. De schade is inmiddels hersteld. De Koninklijke Mare chaussee stelt een onderzoek in. Een maand geleden vond een tNwiyWJIi .1. de plaatt bij een grote legeroefening. Daarbij werden tien lampen onklaar ge maakt. Toen werd de verant woordelijkheid voor de actie opgBÜM door een onbekende man namens de groep 'Kers Koning vrij' uit de omgeving van Deume. Kees Koning is een vredesactivist die gevangen zit wegens vernielingen aan mili tair materieel. Hij werd vorige week in hoger beroep veroor deeld tot in totaal twintig maanden cel. nw uuvv KÜNTÜ NOG ZONDER? Ja. ifc aaam taa mtre4actia- rfronaawam teÉB I 4a aaraft fWiTvrakaa gratia. I I Mijn «bonnamnnt hol aal ik daarna I O Par maand |f 27.80) via automa I Par kwartaal (180.10J via auto- matiacHa batakng* Naam an voortatiar* i control# barcxgmgi bank. gwcxakanmg Laid ach Dagblad Antwroordnumma* 10050 2300 VB 1 a Tl 214 1*40005 j1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1