Vrije tijd Met Columbus op weg naar Amerika Mooi geheel Kruiden wijzers Bio-box Keep in touch Vloerverwarming werkt op zwakstroom f zaterdag* 7 maart 1992 ie:4023-150263 HENRI ETTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving: JAKEUEN PAULUS .33 DINGEN Een mooi geheel vormen dit overhemd en deze das, uitgevoerd in donkerblauw met wit. De zijden das is van Michaelis en kost 69,95. Het overhemd uit de collectie van Signum is uitgevoerd in 100% katoen en kost 149,95. Gezien bij Balt Herenmode, Amster dam, tel. 020 - 6441485. united photos de boer De Festo vlakschuurmachine RS 3E schuurt letterlijk tot in de puntjes! dank zij de verlengde, buiten de ma chine uit stekende zool met een v-vormige punt. Dit deel is voorzien van zes afzuiggaten zodat ook van hieruit het stof goed wordt afgezogen. Voor het v-vor mige deel zijn afzonderlijke schuurvellen te koop. De machine heeft een elektronische snelheidsregeling van 4000 tot 10.000 t.p.m., (8000 tot 20.000 schuurbewegin- gen per minuut). De prijs ligt iets boven de 800 gulden. Meer informatie: Festo, Delft, 015-699754. Als je een kruidentuintje aanlegt is het handig als je weet welk kruid - je waar hebt gezaaid. Daarvoor zijn deze kruidenwijzers, die je na het inzaaien bij het 'bed' plaatst. Twaalf wijzers op een houten blok kosten 95,90. De wijzers zijn ook los te koop voor 7,50. Meer in formatie Inspiration, Katwijk 01718 - 2 33 34. foto wim dijkman Afval moet je tegenwoordig al in de keuken scheiden. Voor het bewaren van kleine hoe veelheden organisch afval (van ondermeer groente, fruit en tuin) brengt Curver de bio- box (30,5x19x29 cm), met een inhoud van 9 liter. De goed afsluitende deksel zorgt er voor dat geen onaangename geurtjes ont snappen. In de box kunnen vochtbestendi ge papieren zakken worden geplaatst. Er wordt een ophangelement bij geleverd, dat met behulp van 2 schroefjes in een keuken kastje of aan de zijkant van het aanrecht- blok kan worden bevestigd. De prijs: 14,95. Meer informatie 076- 78 08 88. Met 35 nieuwe Swatch-modellen en 16 fleurige POP- Swatches zal het voor de liefhebbers van dit modieu ze Zwitserse horloge nog moeilijk kiezen worden. Maar wie echt wil inspelen op de actualiteit koopt natuurlijk iets uit de Thermas-lijn. Dit zijn twee hor loges met een knipoog naar de Griekse oudheid en de Olympische Spelen. En de POP-Swatch is er bij voorbeeld met speelkaart-symbolen, voor bridgers en klaverjassers. Meer informatie: Ed Maassen, tel 043 - 25 25 50. DOE-HET-ZELF Een opmerkelijke toevoeging op het gebied van vloerverwarmingssystemen komt uit Noorwegen en heet Thermoplast. Dit sys teem werkt op zwakstroom (24 Volt) en be staat uit afzonderlijke (roostervormige) ele menten (34 cm breed en op elke gewenste lengte leverbaar), die van koolstof en po lyethyleen vervaardigd worden. Ze zijn flin terdun: 1,2 mm. In de lengtestroken zijn aan beide zijden koperdraadjes 'ingebed' die via een transformator de stroom toevoe- Omdat koolstof van nature elektrisch gelei dend is verdeelt de opgewekte warmte zich over het gehele element. De opwarmtijd na inschakeling is opmerkelijk kort. Het Ther moplast systeem kan als bij- of als hoofd- verwarming toegepast worden. Dat is een voudig een kwestie van het aantal elemen ten aan die keuze aanpassen. De elementen kunnen zowel op hout- als betonvioeren aangebracht worden. Ze worden daarop ge lijmd en over het hele oppervlak wordt dan een waterdichte afdeklaag aangebracht. Vervolgens kan elke gewenste vloerbedek king worden gelegd. De totale dikte van het systeem (element plus lijm en afdeklaag) is 3 tot 5 mm. Aan het installeren komt geen breekwerk te pas, er zijn geen zichtbare of hinderlijke lei dingen (slechts een snoer dat naar de trans formator voert) en storingen zijn uitgeslo ten omdat er geen sprake is van mechani sche componenten. Thermoplast kan ook zonder bezwaar in de badkamer worden toegepast. Het springt zuinig om met energie, want zodra de eind- temperatuur bereikt is neemt het stroom verbruik automatisch af. De begrenzing van het vermogen sluit het risico van overver hitting of doorbranden volledig uit. Tot dusver wordt Thermoplast door de Ne derlandse importeur of door hiervoor geïn strueerde installateurs gemonteerd. Inclu sief dit montagewerk komt de prijs van de elektrische vloerverwarming op ong. 125 gulden per vierkante meter als het om bij verwarming gaat, en op ong. 175 gulden voor hoofdverwarming. Wellicht wordt het in de toekomst mogelijk het systeem als 'dhz-pakket' aan te schaf fen, hetgeen een stuk op de kosten kan be sparen. Het zou dan een kwestie van 'zelf een vloerverwarming lijmen' worden. Meer Informatie: E P. Vloerverwarming, Rot terdam, 010-4159656. NIEUWE CD'S Bijdragen: Wim Koevoet Willem Schrama Ken Vos Paul Korenhof SPELLETJES Jolanda Oukes POP Phil Carmen - 'Drive' (Metrono me) De in Montreal geboren zanger- /gitarist Phil Carmen trok jaren lang door de VS om inspiratie op te doen voor maar liefst ze ven albums, maar keerde altijd weer terug naar zijn geliefde Zwitserland waar hij opgroejde en muziek studeerde. Daar, in zijn eigen studio in Stein am Rhein, zag onder de titel 'Drive' onlangs ook zijn achtste en tot nu toe beste album het licht. Het melodiewerk op deze cd is \yat je noemt 'catchy' en ruim telijk van toon, hoewel niet ge speend van (ditmaal overwe gend) Britse invoeden. In feite pasticheert hij een bont palet van stijlen die moeiteloos zijn terug te voeren naar Gerrry Raf- ferty, Phil Collins, Dave Ed munds en Chris Isaak. Maar nergens klinkt deze Phil Car men ongeloofwaardig. Vermoe delijk om drie redenen: zijn aangename, maar niet al te na drukkelijke stemgeluid 'houdt' het in elke stijlvariant; hij heeft een neus voor pakkende melo dielijnen en verwerkt die in rus tige, doordachte arrangemen ten; en bovenal is hij een ver bluffend goeie gitarist die alle poptechnieken feilloos be heerst. Een hele goede plaat. (WS) PIL 'That's what is not' (Virgin) Een heel venijnig schijfje van lohn 'Rotten' Lydon's Public Image Ltd (PIL). Lydon trekt de stijgende lijn in zijn teksten krachtig door. Nog altijd trapt hij a la The Sex Pistols wild om zich heen, maar op 'That's what is not' ontmoeten we ook een beschouwende Lydon ('Em- peror') en blijkt hij zelfs aan dingen te kunnen twijfelen ('God'). De verschillende ge moedstoestanden werken door in zijn zang, die gevarieerder is dan ooit tevoren. Niet langer klinkt hij alleen maar als een schor, krijsend speenvarken. Wel is er sprake van muzikale stagnatie. Zo sprankelend als op 'Album' uit 1986, waarop o.a. gitarist Steve Vai en toetsenman Ryuichi Sakomoto meededen, wordt het waarschijnlijk nooit meer. (WK) Rollins Band 'The end of silen ce' (BMG) Het moet worden ontraden om deze cd van vijf kwartier in één keer af te luisteren. De orgie van gitaren, knetterende bassen en de oerschreeuwen van zanger Rollins leent zich namelijk niet voor langdurige passieve parti cipatie. Elke dag een nummer tje, dat is de aan te raden dosis. 'The end of silence' bevat tien zeer elektrificerende rock-state- ments waarin het wemelt van verwijzingen naar The Doors. De helft ervan duurt tussen de acht en elf minuten. Zware kost dus, maar zeer aangrijpend. Muziek uit het hart, geen dub bele bodems, grappen en grol len, en verbijsterend oprecht. (WK) Robby Valentine idem (Poly- dor) Valentine uit Heusden heeft heel veel in zijn mars. Dat is na deze debuut-cd zonneklaar. De Toto- en Queen-georiënteerde rock die hij met Nederlandse en buitenlandse topmuzikanten heeft gefrabiceerd en waarmee hij de luisteraar een uur gevan gen probeert te houden, klinkt zo gelikt dat het moeilijk is te geloven dat dit zijn eersteling is. Toch 'houdt' een Valentine- song op de radio veel beter dan zijn hele cd in de speler. Hij mag dan een bekwaam koord danser zijn op de lijn die loopt tussen pompeus en majestueus, die nuances verdwijnen na twee, drie nummers achter el kaar toch wel. De ergernis over zo veel plastic, zo veel drukte om zo weinig inhoudelijks en het ernstige tekort aan rock roll wint het dan van alle andere emoties die deze cd losmaakt: dit is geen muziek, maar marke ting. (WK) JAZZ Monty Waters (altsax, 1938), met zijn scherpe rauwe toon, kan niet bepaald tot de grote békenden van de jazz gerekend worden. Zijn vroegere bazen waren o.a. B.B. King, T-Bone Walker, Pharoah Sanders, Art Blakey en Elvin Jones. In 1979 speelde hij ook op een geslaag de lp ('Trance') van de leider van deze sessie, Marty Cook. Al sinds jaar en dag is de technisch zeer vaardige tromobinst Cook sterk beïnvloed door Ornette Coleman, maar heeft daarbij al tijd de traditionelere jazz in het oog gehouden. Deze laatste cd neigt vooral naar de main stream, vooral omdat de com posities van Cook een kruising lijken tussen ingewikkelde bob stukken en de vroege free jazz. De andere groepsleden, pianist Paul Grabowski, bassist Ed Schuller en drummer Art Lewis zijn eveneens muzikanten met een duidelijk eigen geluid. Zeer goeden swingend. Bijna zo spannend als het eerder ge noemde 'Trance'. (KV) Ellis Marsalis - 'Heart of Gold' (Columbia) Ellis Marsalis, de vader van Branford, Wynton en Delfeayo en nog een andere getalenteer de zoon, Jason, die hier in één stuk voor het eerst op drums te horen is, maakte al plaatopna men in de jqren zestig. Hij was in New Orleans vooral bekend als leraar, hoewel hij regelmatig optrad. Die jarenlange ervaring klinkt duidelijk door in zijn in terpretaties van een aantal stan dards op deze cd, aangevuld met enkele eigen stukken bij die het daarbij niet helemaal halen. De pianist fraseert ingetogen en spectaculair op de grotendeels medium- en slow tempo-stuk ken, en valt op door zijn conser vatieve en fijngevoelige benade ring van melodielijn. Perfect ge speeld solo- en triomateriaal, maar iets te introvert gebracht. (KV) KLASSIEK Mahler Symfonie nr. 3 in d. Jard van Nes (alt), Emst-Senff-Chor, TölzerKnabenchor, Berliner Phil- harmonikero.l.v. Bernard Haitink (Philips) Misschien meer nog dan diens Tweede Symfonie kan Mahlers Derde Symfonie gelden als Hai- tinks visitekaartje, en tot de waarlijk onvergetelijke uitvoe ringen ervan behoort vooral die van de Kerstmatinee 1983, een van de indrukwekkendste eve nementen die ooit in het Con certgebouw hebben plaatsge vonden. Zoals alle waarlijk grote dirigenten lijkt opk Haitink zichzelf van jaar tot jaar te over treffen en steeds dieper door te dringen in muziek waarvan we allemaal dachten dat het al bij na niet beter meer kon. Een nieuw bewijs daarvan vormt de opname van de Derde die hij vorig jaar maakte in Berlijn. Een uitvoering die in alle opzichten het predikaat 'monumentaal' verdient. Alles klinkt daarbij vertrouwd, en toch is er door talloze kleine nuanceringen niets voorspelbaar, alsof Haitink de muziek ter plekke opnieuw vorm geeft. De Berliner Philhar- moniker lijkt hij daarbij onder een ongekende spanning te zet ten, die de vele climaxen in de ze gigantische partituur (de uit voering duurt bijna zeven kwr- tier!) steeds opnieuw een adem benemend effect verleent, cul minerend in een 26 minuten durend slotdeel (en toch lijken zijn tempi niet extreem lang zaam) als de kroon op deze grootse uitvoering. De Berlijnse musici spelen de sterren van de hemel en lijken met alle geweld hun Amsterdamse collega's in dit repertoire te willen overtref fen. Jard van Nes en de beide koren zijn in grote vorm en de opname klinkt voorbeeldig. Aanbevolen! (PK) Een speciaal spel voor een speciaal jaar Het kon natuurlijk niet uitblijven. Dit Columbus-jaar miste eigenlijk nog maar één ding: een spel waarmee de reis van Columbus kan worden nage speeld. Spellenfabrikant Selecta rea geerde alert en kwam onlangs met COLUMBUS op de markt. Een tac tisch dobbelsteenspel waarbij ook een flink portie geluk komt kijken. De reis begint vanuit de Zuidspaanse ha venstad Palos op 3 augustus 1492. Na drie maanden ontberingen, in de kiem ge smoorde muiterijen, stormen en windstiltes bereikt zeevaarder Columbus Terre Nova (de nieuwe wereld), Amerika. Tot aan zijn dood is Columbus blijven geloven dat hij een nieuwe vaarroute naar Indië had ont dekt. De stakker. Het doel van het spel ligt voor de hand: de speler die als eerste een bewoond eiland ontdekt en met dit bericht zo spoedig mo gelijk terugkeert naar Spanje, heeft gewon nen. In de doos zit een speelbord, 5 schepen, 15 zeilen (die op de schepen moeten worden gezet), 4 symbool-dobbelstenen, 2 wervel winden, 13 riffen, 2 eilanden met palmbo men, 1 verrekijker, 15 verrekijkerglazen, 39 gebeurteniskaarten, 40 vaten proviand, 1 draaipijl en 1 vel stickers. Het speelbord is de Atlantische Oceaan. De kust van het Iberisch schiereiland is te zien, maar het nieuwe land niet. Het bord is ver deeld in zes gebieden, in de kleuren don ker- en lichtblauw. De lichtblauwe gebie den markeren de plaatsen waar het windstil is (zogenaamde flauwtes). Het is dus zaak deze gebieden letterlijk en figuurlijk te om zeilen. De vier dobbelstenen hebben vijf symbolen. Met de windroos (2 x per steen) mag de speler zijn schip een veld in iedere ge wenste richting verplaatsen. Met het zeil- symbool mag het schip ook worden ver plaatst maar tevens kan de speler daarmee de hoofdmast repareren en een flauwte ver laten. De wervelwind kan worden verplaatst in elke gewenste richting. Met het storm- symbool kan de speler een storm laten los barsten in een van de gebieden. Door het draaien van de pijl van de windroos wordt de windrichting aangegeven. De verrekijker heeft diverse betekenissen: Ligt een speler met zijn schip bij een van de eilanden met palmboom dan kan hij voor iedere gegooi de verrekijker een vat proviand inslaan. In plaats hiervan kan de speler ook een Ge- oeurteniskaart nemen of op de beide weste lijke rijen met de verrekijker op ontdekking naar Amerika gaan. Proviand is van essentieel belang om een zeereis tot een succes te maken. Proviand krijgt men op de volgende manieren: als Columbus, een tactisch dobbelstezenspel basisuitrusting aan het begin van het spel (3 vaten), in de buurt van een eiland met een verrekijker-symbool, vrijwillig een beurt overslaan, de 'goede' gebeurteniskaarten pakken en door het openleggen van bepaal de verrekijkerglazen. Een speler mag echter niet meer dan 8 vaten hebben. Als een schip op een rif, het vaste land, een eiland of een ander schip stoot of door een wervelwind wordt gegrepen, loopt het averij op. In het spel Columbus betekent dat au tomatisch dat het schip de hoofdmast kwijt is. Averij is alleen te verhelpen door met de dobbelsteen een zeil-symbool te gooien. Als een schip in een gebied ligt waar absoluut geen briesie is, dan mag hij alleen verder aren als ae speler een zeil gooit. De andere symbolen gelden dan niet. Voor elke gegooide verrekijkerkaart kan de speler een gebeurteniskaart pakken. De kaarten met een sterretje moeten direct hardop worden voorgelezen terwijl de an dere kunnen worden opgespaard. Een spe ler mag per beurt maar een kaart uitspelen. Als een speler op een veld in de rijen op het westelijk deel van het speelbord staat, mag hij per verrekijker-symoool een glaasje be kijken. Een glaasje met zee en zonder ei land betekent pech. Je hebt niets ontdekt. Een glaasje met eiland maar zonder bewo ners betekent extra proviand. Voor elk palmboompje krijgt je een vat. Het glaasje met eiland en bewoners is Amerika. Je legt dit glaasje open voor je neer en begint zo snel mogelijk aan de terugreis. Pas als het schip weer op het startveld staat, de haven Palos, ben je de v Columbus is een tactisch spel waar behoor lijk veel geluk bij komt ki|km I In is h« langrijk hoe de vier dobbelstenen vallen. De spelregels staan duidelijk omschreven maar moeten er behoorlijk lang worden bijge houden. Niet omdat het spel zo vreselijke moeilijk is maar omdat er veel regels zijn. De voorbereiding van het spel vergt wel enige tijd: ronde stickers aan de binnenkant van de verrekijkerglazen plakken, de mas ten van de vlaggen voorzien en in het schip steken, de riffen, eilanden en wervelwinden op het speelbord plaatsen en de wijzer van de windroos door het speelbord drukken. Columbus is wat spel betreft weinig origi neel. Echt een spel dat voor dit «penale jaar is uitgebracht, maar meer ook niet. Het spel s echter gedegen en gedetailleerd l voerd Maar als jc de rampzalige gevolgen a Columbus reis voor de oorspronkelijke bevolking van Amerika in gedachfen houdt, hoop jc natuurlijk dat niemand bef spel wint en dat de scheepjes doelloos over de Atlantische Oceaan blijven dobberen. Het spel is geschikt voor 2 tot 5 spelers vanaf 10 jaar. Columbus'van Selecta. Speiduur 45 minuten. Richtprijs; 65 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33