Toerisme Bungalowparken in gevarenzone Verkeersregels in Spanje worden sterk gewijzigd Nieuw antimalariamiddel voor reizigers naar tropen Rafting is een van de favoriete sporten tijdens een zomervakantie in een wintersportdorp. foto pf Relatief bezien zijn weinig zomervakanties zo goedkoop als die in een skidorp. Wintersportplaatsen immers doen er van alles aan de chalets en appartementen ook in de maanden juli en au gustus vol te krijgen. Aanzienlijke kortingen op de normale prij zen zijn niet de voor de hand liggende probeersels toeristen naar de bergen te trekken. Bovendien trachten skiplaatsjes zich ook steeds meer op te stellen als 'vakantiedorpen voor het hele jaar' met de aanleg van golfcourses, tennisbanen en zwembaden. De Nederlandse reisorganisatie Touralp speelt in op deze activi teiten met een gids waarin de Franse Alpen centraal staan en Les Arcs in het bijzonder. Naar deze laatste plaats laat Touralp zelfs een pendelbus rijden tegen een retourprijs van 250 gulden (225 gulden in het laagseizoen). Nieuwste zomer-rage in Les Arcs: 'canyoing' een merkwaardige combinatie van klimmen, glijden, zwemmen, springen en kanoën. Zwemmen in wild water waar bij gebruik wordt gemaakt van een schild en een extra dik wet-s- uit wordt ook snel populairder. Informatie over zomervakanties in de Franse Alpen: Touralp, Prinsengracht 502,1017 KH Am sterdam, telefoon 020 - 627 90 12. Varend naar Griekenland De meeste toeristen die naar Griekenland gaan, boeken een vliegreis. Maar varend kan ook. Een van de mogelijkheden om per schip vanuit Italië naar het steeds populairder wordende va kantieland te varen, biedt ANEK-Lines. Zo kan vanuit Ancona met een luxueus uitgevoerd cruiseschip rechtstreeks naar Patras worden gevaren. Maar wie zijn reis wil onderbreken in Korfu is eveneens van harte welkom. Prijzen: vanaf 100 gulden per per soon enkele reis; auto's kunnen mee voor een bedrag van 170 gulden. Informatie en boekingen HCC Heemstede, telefoon 023 - 29 03 04. Uitbreiding Blixen Museum Het pas in mei 1991 geopende, aan de schrijfster van Out Of America gewijde Karen Blixen Museum in Kopenhagen (Rungsted aan de Sont) gaat uitbreiden. De belangstelling in de eerste acht maanden (80.000 bezoekers) was dubbel zo groot als was voorzien. Om aan die interesse te voldoen, komt er een zaal waarin concerten, lezingen en kleine seminars zullen worden gehouden. De 'visite' kan op die wijze beter over het landgoed worden verspreid. Overtigens moet er nog aan de bouw van de zaal worden begonnen. Michelin camping en caravaning Michelin staat in Nederland niet alleen bekend als bandenpro ducent, maar ook als uitgever van gidsen waarin onder meer restaurants worden beoordeeld. Die van de Benelux is een week of drie geleden verschenen en het rumoer erover is nog altijd niet verstomd. Zo verloor tot verdriet van vriend en vijand een van de meest gerenommeerde restaurants van Nederland (De Swaen in Oisterwijk) een ster. Het heeft er nu nog maar een. Michelin evenwel geeft ook een zeer gerespecteerde camping- en caravangids uit. Die van Frankrijk 1992 is dezer dagen ver schenen en bevat zoals gewoonlijk een vracht gan informatie over Franse kampeerterreinen en alles wat daarbij hoort. Het kloeke boekwerk kost 28 gulden en is verkrijgbaar in de boek handel. Varen in een Vikingschip In Roskilde (Denemarken) worden de komende zomer dagtoch ten gemaakt met een Vikingschip. Het arrangement gaat inclu sief lunch en een rondleiding door het prachtige Vikingschepen museum 150 gulden per persoon kosten. De trip duurt vier uur en van de deelnemers wordt verwacht dat ze meehelpen met het hijsen en strijken van de zeilen. Informatie: Vikingschepenmu seum: 09-45 423 565 55. Talenreizen In je vakantie een taal beter onder de knie krijgen; het kan bijna overal op de wereld. Zo organiseert Nelson English Travel Britse taaivakanties in onder meer Londen, Oxford, Cambridge, Bour nemouth, York en Edinburgh. Er wordt gelogeerd bij een Brits gezin waardoor niet alleen de kennis van de Engelse taal wordt aangescherpt, maar ook inzicht kan worden verkregen in de 'English Way of Life'. Brochures met uitgebreide informatie kun nen worden angevraagd bij Nelson English Travel, Kantoor gracht 5, 2611 PE Delft, telefoon 015 - 13 11 94. Evenementen Oostkantons Wie wil weten wat er dit jaar in de Belgische Oostkantons aan toeristische evenementen te beleven is, kan gemak hebben van de Evenementenkalender voor deze regio. Daarin staan alle ma nifestaties en volksfeesten genoemd. Er is zowel een jaarpro gramma als een maandkalender gratis verkrijgbaar bij de Dienst voor het Toerisme, Mühlenbachstrasse 2, 4780 St. Vith in België. Bohemen Resort in Vaals onderscheidt zich van veel andere bungalowparken door onder meer de heuvelachtige on-Nederiandse omgeving. De bezettingspercentages zijn nog altijd buitengewoon hoog. Althans dat beweren de directies van de diverse Nederlandse bungalowparken. Maar de achterdocht over de verschafte cijfers stijgt met de dag. Je hoeft maar drie, vier dagen rond te lopen in een van de vele vakantie dorpjes die ons land kent, of het wordt duidelijk dat de huisjes lang niet allemaal bewoond zijn en dat misschien zeven, hoogstens acht van de beschikbare plaatsen zijn bezet. Het heeft er alle schijn van dat over het hele jaar genomen de negentig procent nergens meer wordt ge haald. lowpark zit duidelijk in de geva- Bungalowparken in Nederland zijn een fenomeen op zich. Piet Derksen komt de eer toe het produkt in Nederland groot te hebben gemaakt. Met zijn Sporthuis-Centrumparken (la ter Center Parks) trok hij on voorstelbare contingenten va kantiegangers die niet alleen ge porteerd waren van de op zich vrij karig ingerichte bungalows, maar veel meer nog van het te levisietoestel met 16 kanalen en het tropisch zwemparadijs. Bin nen een luttel aantal jaren ver rees het ene na het andere park waarbij naar de locatie niet werd gekeken. De IJsselmeer- polders, een stuk braak liggend terrein in Noord-Limburg; het deed er niet toe. Het ging om het park Derksens idee werd uiteraard binnen de kortste keren gekopi eerd. Met als gevolg dat het aantal vakantiebungalows in Nederland per jaar soms met vijftig procent steeg en nu nog steeds een groei kent van twin tig procent. Op 31 december 1991 stonden er in ons land 209.000 luxueuze huisjes. Geen probleem zolahg de vraag nave nant was gestegen, maar dat nu is niet het geval. Groeipercenta ges van vijfentwintig procent zoals in de glorietijd van Piet Derksen en zijn vrouw Trude worden al lang niet meer ge haald. Han Verheyden, senior adviseur van Adviesbureau Zandvoort Kappelhoff en nauw betrokken bij het toeristisch be leid van het ministerie van eco nomische zaken resoluut: „De vraag vlakt duidelijk af." Reden waarom Bohemen Re sorts eigenaar van twee par ken in respectievelijk Haamste de en Vaals onder meer hèm heeft gevraagd hoe het tij te ke ren. Verheyden heeft daar wel ideeën over. „De vakantiepar ken onderscheiden zich over het algemeen te weinig van el kaar. Het is te veel hetzelfde. De potentiële klant raakt uitgeke ken op de oude formule, gaat liever naar hotels of maakt korte trips naar het niet te verre bui tenland. Het klinkt misschien cru, maar het produkt bunga- Een opmerking waarin Clé van Beurden, marketing- en sa les-manager van Bohemen Re sorts, zich wel enigszins kan vinden. Twee jaar geleden be gon Bohemen Resorts een park in Vaals en echt het is hard wer ken om de mensen hier naar toe te krijgen. Van Beurden: „We hebben duidelijk last van een overvolle markt. We hadden het eerste jaar een bezettingsgraad van zestig procent, het tweede van tweeenzeventig en dit jaar hoop ik de tachtig te halen. Maar dat gaat echt niet vanzelf, die tijd is voorbij. De concur rentie is enorm." Van Beurden probeert zich met zijn Bohemen Resort in Vaals te onderscheiden door het nog meer opkrikken van de kwali teit. Zo staat de keukenbrigade onder leiding van een kok die vorig jaar voor zijn voormalige baas nog een Michelin-ster ver diende, ligt er achter de huisjes een 9-holes-golfbaanr wordt in schitterend uitgevoerde brochures steeds weer gewezen op de prachtige omgeving met steden als Aken en Maastricht en is het overige equipment van het park van een dusdanige kwaliteit (fitnessruimte, over dekte en open tennisbanen, squashbanen, schoonheidssa lon) dat de prijs voor een nacht je logeren op z'n zachts gezegd aan de hoge kant is. Van Beur den: „Ja, dat is zo, maar wij kie zen nu eenmaal voor een be paald publiek." Prijzenoorlog Toch houdt hij dat publiek (welstandsklasse A, BI en B2 een enquête onder de bezoe kers wees uit dat 52 procent een gezinsinkomen heeft van meer dan een ton per jaar en dat 71 procent een universitaire oplei ding heeft genoten), toch houdt hij dat publiek niet vast door Fitnessruimten behoren bijna tot de vaste 'accessoires' in de steeds luxueuzer wordende vakantieparken. ro middel van alleen m; steeds verdere uitbouw toch al zo uitgebreide res'. Van Beurden: „Mensen be sluiten welliswaar naar ons toe te komen om de faciliteiten die we bieden, maar ze beoordelen ons uiteindelijk om de service die we verlenen." Met andere woorden: de dienstverlening moet nóg beter, nóg vriendelijker; de zoals Van Beurden dat noemt 'software' moet centraal komen te staan. Vandaar de spelende radio als je in Vaals in je bunga low komt. Vandaar de gratis an nuleringsverzekering. Vandaar de gedekte bedden en de aan wezigheid van hand- en vaat doeken. Vandaar een ochtend krant elke dag. Han Verheyden: „Ik geloof dat goede service een van de weinige opties is om te overleven. Doe je dit niet, dan kom je in de prijzenoorlog te recht waarin sommige parken al zijn beland." Hoe lang duurt het nog voor dat de eerste bungalowparkbe- zitter de pijp aan maarten geeft? Verheyden waagt zich niet aan voorspellingen, maar consta teert zonder namen te noemen wel dat de eerste gegadigde zich al heeft aangediend. „Die bouwt af, doet niets meer aan het park, pakt z'n winst en stapt Om in het buitenland op nieuw te beginnen? Want daar groeit de belangstelling voor een bungalowvakantie als nooit tevoren. Tijdens een bijeen komst van het Gilde van Toeris tisch loumalisten. deelde de Godfather van de Belgische reis branche, Rudolf Vanmoerkerke, nog mee dat hij de activiteiten in z'n SunParks met vernieuwd elan voortzet 'Ik zie daar een geweldige markt in' en vorige week nog kondigde Center Parks aan dat het op een terrein van een oude steenkolenmijn in De Kempen het derde Belgische park gaat bouwen. Verheyden» „Gelijk hebben ze. Zo lang ze maar niet in Nederland gaan beginnen. Want echt, hier wordt het heel, heel erg moei lijk." De PTT Telecard, in oorpsprong vooral bedoeld voor de zaken reiziger, wordt langzamerhand ook bij de toerist gemeengoed. De voordelen van de kaan zijn velerlei, zeker nu de eigenaar hem al vanuit meer dan zestig landen kan gebruiken. Via een PTT Telecard (gratis zo lang er meer dan een keer per jaar ge bruik van wordt gemaakt) kan vanuit bijna iedere plek op aar de een Nederlandse PTT telefo niste worden bereikt. Die ver bindt de opbeller vervolgens door naar elk gewenst telefoon nummer en berekent voor haar bemiddeling maximaal 5 gul den per gesprek. Voor het ge sprek is een bedrag verschul digd volgens het Nederlandse tarief dat tot de laagste ter we reld behoort. Informatie: PTT Telecom 06-099 11 77. Luchtgymnastiek In navolging van een aantal Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen heeft nu ook Swis sair 'gymnastiek in de lucht' ge ïntroduceerd. Met een video film als voorbeeld kunnen pas sagiers zittend in hun stoel oe feningen doen, die zegt de Zwitserse luchtvaartmaatschap pij ontspannend werken. De films twee keer zeven minu ten worden alleen vertoond op langeafstandsvluchten. Sterren zeggen niet erg veel In het februarinummer van het magzine 'Reizen' stonden de bevindingen afgedrukt van vijf redacteuren the een weekeinde hadden doorgebracht in vijf verschillende Nederlandse bungalowparken. Hun ervarin gen waren niet onverdeeld gun stig. De kwaliteit van de parken onderling verschilde enorm, ook al hadden ze allemaal een vijfstcrrenkwalificatie. De re dacteuren constateerden dat de stenen uitsluitend bestrekking hadden op indeling, welstand en aankleding van de huisjes en niet op de voorzieningen in het park. 'De kleurrijke folders die de parken ons toestuurden met foto's van paleizen van huisjes, moeten met een flinke korrel zout worden genomen', luidde ten slotte de eindconclusie. Er is een nieuw geneesmiddel op de markt voor reizigers naar de tropen. Het gaat om een extra bescherming voor het geval de reiziger, na alle andere voorzorgsmaatregelen, toch malaria krijgt. Het middel, Halfan, kan pas worden gebruikt als er sprake is van een infectie. Dat heeft fabrikant SmithKline Beecham Far- ma meegedeeld. Elk jaar neemt het aantal gevallen van malaria onder reizigers toe. In 1980 stonden 101 patiënten geregistreerd, maar in 1990 waren dit er al 249. Gemiddeld zeven op de tien patiënten had den de levensgevaarlijke malaria tropica. De stijging komt vooral doordat er steeds meer mensen naar gebieden trekken waar malaria voorkomt, zoals Kenya, India, Indonesië en Thai land. Maar ook wordt de malariaparasiet steeds ongevoeliger voor de bestaande medicijnen die reizigers innemen om besmetting met de ziekte te voorkomen. Halfan doodt de malariaparasie ten in het lichaam van de mens. Casino op Kreta Het ligt in de lijn der verwach ting dat Kreta een casino krijgt. Tot nu toe beschikte Grieken land slechts over drie casino's. Binnen twee jaar moeten daar vijf bijkomen, waarvan een op Kreta. Ook op ander gebied wil de regering maatregelen nemen ten einde het toerisme te bevor deren. Zo zal het monopolie van Olympic Airways op bin nenlandse vluchten midden 1993 worden opgeheven. Nu al hebben drie nieuwe Griekse luchtvaartmaatschappijen offi ciële toestemming gekregen voor de uitvoering van charter vluchten. Gehoopt wordt dat op deze manier de bereikbaarheid van Griekenland (en dan vooral de eilanden) beter wordt en langdurige overstaptijden op bij voorbeeld het vliegveld van Athene worden voorkomen. Helm verplicht bij rijden op bromfiets De verkeersregels in Spanje zijn vrij sterk gewijzigd. Zo mag er van aanstaanae 15 juni af (als de nieuwe wetgeving ingaat) in steden niet harder meer worden gereden dan 50 kilometer per uur (voorheen 60). De maxi mumsnelheid voor personen auto's en motorfietsen op de 'Autovia' (weg met twee rijstro ken in êén rijrichting) daarente gen is van 100 kilometer per uur verhoogd naar 120 Alleen op de 'Autopista' (snelweg) bleef zo goed als alles ongewijzigd. Au to's en motoren mogen daar 120 blijven rijden, maar cara vancombinaties dienen zich net als op de 'Autovia' nog altijd te beperken tot 80 kilometer per uur. De regel dat er bij het inna len twintig kilometer boven de maximumsnelheid mag worden gereden, is komen te vervallen. Een andere verandering is de verplichting een helm te dragen bij het rijoen op bromfietsen. Vooral voor toeristen die aan de kust een brommer huren en daarmee het binnenland inrij den niet onbelangrijk. Verder is het liften op aotosnelwegrn boden en is het net als in Verenigde Staten van Amerika verboden een sigarettepeuk of een ander brandend voorwerp uit de auto te gooien. Tegenlig gers ten slotte, mogrn niet meer door middel van lichtsignalen worden gewaarschuwd aanwezigheid van Vefdenip vergrijpen, kunnen oplopen tot 15. (WO peseta's. Met Djoser naar México /N Dj/a>-ser> 071-V26400 Bellen met een PTT Telecard Zaterdag 7 maart 1992 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Vormgeving: JAKEUEN PAULUS REISBERICHTEN Denemarken gidsen De toeristische belangstelling voor Denemarken is vorig jaar sterk gegroeid. Redenen waarschijnlijk voor de op dit land ge specialiseerde reisorganisatie Info Scandic de brochure voor 1992 aanmerkelijk uit te breiden. Nieuw in het programma zijn onder meer fiets- en wandelvakanties in het Himmerlands Na- turpark op Jutland, zeiltochten vanaf Zwartsluis en Zoutkamp naar Kopenhagen en Kolding en een vakantie in trekkershutten op comfortabale campings. De brochure is op aanvraag verkrijg baar bij Info Scandic, Pottebakkersrijge 14,9718 AG Groningen, telefoon 050- 14 32 00. Bij de reisorganisatie Troll Travel in Zwijndrecht verscheen een krant voor Nederlanders die naar Denemarken willen. De titel luidt 'Den Danske Avis' (De Deense Krant) en uiteraard bestaat de inhoud uit informatie over Denemarken als vakantieland. Het blad is gratis verkrijgbaar bij Troll Travel, Troelstraplein 8,3332 JB Zwijndrecht, telefoon 078 - 1 91 00. Zomervakantie in skidorp Wandelvakanties KvdP Speciale wandelvakanties: de Utrechtse organisatie Thema- Tours heeft er 35 op het pro gramma staan. Het gaat om trips door fraaie en bijzondere natuurgebieden binnen en bui ten Europa. De reizen worden begeleid door geografen, biolo gen, historici of archeologen. Men reist in gTOepcverbtnd, maar met veel ruimte voor indi viduele vrijheid. Zo kunnen wandelingen zelfstandig wor den gedaan. Fanatieke wande laars komen volop aan hun trekken, maar wie net wat kal mer aan wil doen, kan de rest van het traject in de altijd aan wezige touringcar stappen. Er wordt overnacht in streekhotels.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27