Sport Han Wallaart keert basketbal de rug toe Den Braven al eerder fout Krajicek niet langs Chang Zaterdag 7 maart 1992 A (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER R WANROOY ROB V 25 'Zaterdag lekker naar het voetballen kijken Voor Han Wallaart zit het basketbal er over drie weken op. Bij het begin van de lente neemt hij in de wedstrijd tegen Tonego afscheid van Grasshoppers en zijn coaching-carriëre. Een imposante loopbaan zonder diep tepunten, waarin hij de bloeiperiode van het Leidse en nationale basketbal van dichtbij meemaakte. en was ik gewoon coach." Het werd evenals het jaar er voor een succesjaar. Punch ein digde als tweede achter Leiden, nadat het Den Bosch in de hal ve finale van de play-offs had uitgeschakeld en Wallaart had zijn naam gevestigd. USSE GERRIT-JAN VAN GEI BASKETBALMEDEWERKER Han Wallaart zet er een punt achter, althans voorlopig. Tijd gebrek noopt de 45-jarige leraar lichamelijke opvoeding, die zelf bij het Leidse Bona Stars begon als speler, er een punt achter te zetten. Met een tweede kind op komst wil hij meer tijd gaan be steden aan zijn gezin. Hij begon zijn trainersloop baan twintig jaar geleden bij Forwodians in Voorhout, toen Parker/ Leiden Bij Leiden kreeg hij vervolgens de kans om ook Europees te spelen. Weer eerst als assistent- coach, maar na twee jaar kwam nog spelend in de eerste klasse de hoofdmacht onder zijn hoe de kern. Wallaart speelde de. Het werd een vervelend jaar zelf bij Jumpers en omdat daar geen coach was, maakte hij al snel de overstap naar Den Haag. Hij leidde de ploeg al na twee jaar naar een promotie- plek voor de eredivisie, maar de club vond die overgang maar niks. ,,Het was net de begintijd van de sponsoring, dus er was geld nodig en dat was er niet", aldus Wallaart. Het zou nog een jaar duren, voordat hij zijn debuut ging maken in de eredivisie. Als as sistent-coach bij Punch in Delft, maar een jaar later was hij daar al hoofdcoach. ,,Ook bij Punch waren er problemen van finan ciële aard. Coach Jan Bruin moest eruit en Jimmy Woudstra de latere ster van Parker/ Leiden zou speler/coach worden. Maar toen het seizoen eenmaal twee weken bezig was bleek dat voor de vorm te zijn i-climax. Niet alleen voor Leiden, dat als favoriet de competitie in ging en 'slechts' als tweede eindigde, maar ook voor Wallaart. „Er was nogal wat gekonkel binnen de vereniging. Een soort vijfde colonne, die de poten on der mijn stoel aan het doorza gen was. Doordat Mitchell Plaat een tijdlang geblesseerd was en de balans in de ploeg weg was werden de resultaten wat min der en dat was voor sommige mensen de reden om aan mij te ga&n twijfelen. Toen Plaat een maal weer terug was ging het weer goed. Ik had inmiddels al besloten om kampioen te wor den en er dan mee te stoppen, want het zinde me niet meer. Het bleef voor mij een hobby." Het mocht niet zo zijn. In de play-offs liep het op rolletjes, tot de finale. Leiden kwam in de eerste wedstrijd dik voor, totdat Kees Akerboom het op zijn heu pen kreeg en Leiden verloor net aan met één punt. Omdat ook de uitwedstrijd met minimaal verschil verloren werd was het kampioenschap verkeken. „Toch kijk ik met plezier terug op die tijd met al die Europa- cupduels. Dat zijn toch leuke dingen die ik mee heb mogen maken." Vrouwenbasketbal Na zijn Leiden-tijd kwam Wal laart in aanraking met het vrou wenbasketbal; bij het Neder lands team. Nadat hij Neerlands beste vrouwen naar een zeven de plek op het Europees kam pioenschap had geleid, zette hij er een punt achter. „Ik vond dat ik te weinig grip had op de hele zaak. Ik was niet gewend om een ploeg met weinig trainin gen klaar te stomen voor een toernooi. Ik kon niets uitprobe ren zoals je bij een club wel kan. Je bent te veel afhankelijk van de kwaliteiten van je speelsters, in tegenstelling tot bij een club. Daar kun je het rendement van je acties later zien en bij het Ne derlands team niet. Het gaat goed of het gaat niet goed." Bij de mannen van Lisse ver volgde hij zijn loopbaan. Wal laart leidde het team naar de tweede plaats in de rayoncom petitie toen DAS uit Delft hem het verzoek deed het eerste team naar de eredivisie te lei den. Dat deed hij de ploeg werd tweede in de promotiedi visie maar hij was snel ver trokken toen de Delftenaren niet wensten te promoveren. „Dat was voor mij reden om er maar helemaal mee te stop- Han Wallaart in een karakteristieke hou ding. Overpeinzend wat zijn volgende tactische zet gaat worden. FOTO LOEK ZUYDERDUIN pen." Wallaart legde zich toe op het Chinees, eerst via de Teleac- cursus Ni Hao en later bij de Volksuniversiteit. „Ik was er he lemaal wild van. Ik kocht overal Chinese schoolboekjes en was er per dag wel vier uur mee be zig. Vandaar ook dat ik het bas ketbal helemaal niet miste." Een telefoontje uit Katwijk deed hem ertoe besluiten de Chinese boeken dicht te slaan. „Ik had Grasshoppers zien spe len toen ik nog bij Lisse coach te. Leuk basketbal, een beetje mijn stijl. Het team was hele maal opgeklommen uit de kern naar de promotiedivisie en wil de meer. De eerste wedstrijd verloren we nog wel van To nego, maar de resterende ze venentwintig werden gewonnen en zodoende promoveerden Het eerste jaar was zwaar voor de eredivisiedebutant. Er werd maar net aan een negende positie behaald en er moesten promotie degradatiewedstrij - den gespeeld worden voor be houd van de eredivisieplaats. PSV/ Almonte werd gemalckelijk verslagen en het jaar daarop was het werk van Wallaart zichtbaar. „Met Margreet Vis- scher en Esther van den Bosch kenden we een prima jaar. We werden zesde en waren duide lijk goed genoeg voor de hoog ste afdeling. Het jaar er na was het allemaal wat minder. Alles op het organisatorische vlak ging zo'n beetje fout en omdat er nogal wat belangrijke speel sters weg waren werd het een verloren seizoen. Dit jaar heb ben we ons weer goed hersteld. We worden vijfde en dat bete kent dat er nog altijd sprake is van een stijgende lijn." Gezin Terugkijkend op de lange perio de van coaching moet hij even nadenken over de hoogtepun ten die hij heeft meegemaakt. „Misschien het toernooi in Tai wan, dat ik speelde met het Ne derlands team. Er zaten 15.000 Taiwanezen op de tribune uit hun dak te gaan. Maar de mees te voldoening heb ik van de constante prestaties, die gele verd zijn. Eigenlijk ben ik met zoveel tweede plaatsen een beetje de Joop Zoetemelk van de coaches." Nog eventjes dus en het bas ketbal is verleden tijd. Het is echter niet uitgesloten dat hij ooit nog terugkeert. „Ik wil voorlopig mijn aandacht wat meer verleggen naar mijn gezin. Ik heb nu zaterdagen dat ik de hele dag aan de wedstrijd van 's avonds moet denken en dan heb ik geen zin in familiebe zoek, hoogstens in boodschap pen doen. Ik heb nu al een klei ne en straks komt er nog een bij. Ik wil wel eens zaterdagmid dag naar een voetbalwedstrijd gaan kijken. Maar volgend jaar of over twee jaar kunnen de za ken er weer anders voor staan. Vandaar dat ik er niet definitief een punt achter zet. Denk eer der maar aan een punt-kom- I DE GELIJKENIS De naam Chaudron, met de Franse Hugenoten meegeko men naar Nederland, heeft een typisch Leidse klank. De broers Marcel en Ewoud Chaudron zijn geboren en getogen Leide- naar, maar weten dat hun 'roots' ergens in,Frankrijk lig gen. Persoonlijk interesseert het hen niet veel. Hoewel Marcel zegt het leuk te vinden om te weten waar zijn familie van daan komt. „Mijn vader is eens stap voor stap in de tijd terug gegaan om de plaats van onze voorouders te vinden", aldus Ewoud. „Hij kwam in Parijs te recht, maar daar raakte hij de weg kwijt. We weten wel wat de naam Chaudron betekent, na melijk: koperen ketel. In Parijs heb je een Chaudronnerie. Dat is een soort smederij," Marcel (24) en Ewoud Chaud ron (22) zijn geen smids, maar spelen op de wing bij de Leidse Rugby Club DIOK. Hun geliefde sport zal na morgen, wanneer zij met DIOK de landstitel kun nen prolongeren, tijdelijk naar de achtergrond worden gedrukt. Zij moeten als dienstplichtig militair aan de bak. Ewoud heeft er meer zin in dan zijn ou dere broer. Van Marcel hoeft het allemaal niet zo. Hij heeft drie maanden geleden zijn stu die fysiotherapie afgerond en wil het liefst in zijn vakgebied aan de slag. Ewoud gaat daar entegen onbevangen zijn diensttijd tegemoet. Ewoud: „Nu ik er toch aan moet geloven wil ik er wat van maken. Ik heb geen zin om mijn tijd in barakken door te brengen, dus heb ik mij opgege ven voor de mariniers. Ik ben aangenomen en hoop er het beste van te maken. Marcel heeft weinig zin. Hij ziet het le ger niet zitten. Hij is een vrede lievend mens, ook een beetje verlegen. Ik heb geen proble men met het leger of dé oorlog, hoewel ik er natuurlijk geen voorstander van ben." Dat is de niet de enige tegen stelling tussen de in Leiden ge boren en getogen broers. Er zijn er nog veel meer. Want de gelij kenis tussen de twee broers gaat niet verder dan dat zij bij DIOK op dezelfde positie spelen en voor hun twaalfde jaar de ju- dosport bedreven bij sport school Van der Uiit. „Eigenlijk lijken we helemaal niet op elkaar", zegt Marcel. .Qua uiterlijk en karakter zijn Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bij voorbeeld twee neven. Vandaag is het de beurt aan de broers Marcel en Ewoud Chaudron. De snelle jongens van de rugbyclub DIOK. Die momenteel pas op de plaats maken met het vervullen van hun dienstplicht. Marcel en Ewoud (rechts) Chaudron. Verschillen in uiterlijk en karakter. wij heel verschillend, een beetje tegenstrijdig zelfs. Ewoud is wat slordig, ik ben meer opgeruimd. Dat is altijd zo geweest. Als mijn moeder aan Ewoud vroeg om een pot appelmoes uit de kast te halen kon je een half uur op hem wachten en dan had hij die pot nog niet gevonden. Dan ging ik even kijken en zag ik de appelmoes in een oogopslag staan." Ewoud. „Ik ben slordig, dat is wel zo. Marcel is in het leven consequent. Ik ben nogal ver geetachtig. Als ik mijn telefoon rekening krijg dan kan het we ken duren voordat ik die betaal. Marcel betaalt gelijk. Wat sport betreft is Marcel ook fanatieker, hij zal nooit een training over slaan. Vroeger bleef ik al gauw thuis. Zeker als het regende, dan had ik weinig zin om op mijn fiets er op uit te trekken. Gelukkig heb ik nu een auto." Ondanks het feit dat Ewoud, die in Noordwijk woont, in het bezit is van een comfortabel vervoermiddel is hij zijn streken volgens Marcel niet verleerd. „Hij heeft gewoon minder zin", licht Marcel toe. „Hij valt nog wel eens op de bank in slaap. Dan zie je hem niet op de trai ning. Ik vraag dan waarom hij niet even afbelt. Zo is Ewoud nog steeds, te gemakkelijk." Hoewel Ewoud dat niet te genspreekt, slaat hij terug door te stellen dat zijn broer best wel eens assertiever mag zijn. „Als hij in een winkel of restaurant iets krijgt wa* hij niet heeft be steld, dan zal je hem niet horen klagen. Hij vindt het wel best. Terwijl ik op mijn strepen zou „We lijken niet op elkaar, maar we kunnen het wel heel goed met elkaar vinden. We gaan samen stappen en op va kantie en we eten zo nu en dan bij elkaar. Ik zie Marcel meer als een vriend dan als een broer. Maar het gekke is dat we niet dezelfde vrienden hebben. Hij gaat meer met studenten om. Hij kan ook beter zijn woorden formuleren. Hele verhalen of theorieën komen uit zijn mond. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Dat zal je van mij niet horen", vertelt Ewoud. „Je zal hem ook niet, zoals ik, met een groep half dronken om half vier 's nachts in Malle Babbe vinden." „Ik ga liever naar The Duke", zegt Marcel. „Ik denk overigens dat we zo goed met elkaar over weg kunnen omdat we elkaar aanvullen. Als je hetzelfde zou zijn dan zou je denk ik minder aan elkaar te vertellen hebben." Eenstemmig zijn de broers in hun ergernis over het verkeerde beeld dat over rugby bestaat. Ewoud:„Veel mensen denken dat wij lopen te rammen en te knokken. Dat slaat nergens op. Rugby is een harde maar heel eerlijke sport. Ze vragen wel eens aan mij of we een helm opzetten bij rugby. Dan kan ik het verhaal opnieuw vertellen. Dat vind ik jammer." „Ze zien ons als vechtersba zen", reageert Marcel veront waardigd. „Als ergens een knok partij dreigt, dan spreken ze mij aan. 'We zitten wel goed, want we hebben Marcel bij ons', hoor je dan. Maar zoals Ewoud al zei, ik ben vredelievend, ik vecht nooit. Nee, één keer heb ik ge vochten, maar toen sloeg ik Marcel, die nog steeds in Lei den woont, en Ewoud Chaud ron maken deel uit van de nieu we lichting bij DIOK. De jonge ren zijn uit een ander soort hout gesneden. De academicus ver werft zijn plaats bij de leidse rugbyclub. „Toen ik hier kwam spelen waren de meeste spelers ras-Leidenaars, van het bouw vakker type. Nu bestaat de hele drie-kwart lijn uit studenten. De voorwaartsen zijn nu nog steeds van die grote stevige figuren die de beuk erin gooien. Zo zijn wij niet. De driekwarters zijn per definitie slanker en sneller, wij zijn meer denkers. Je ziet ook, en dat is heel grappig, twee groepen ontstaan. De driekwar ters en de voorwaartsen." De uit studenten bestaande nieuwe aanwas kan op lange termijn de driekwarters moeite loos vervangen. De voorwaart sen moeten echter aanvulling krijgen uit de jeugd. Iets wat een probleem blijft, omdat het moeilijk blijkt te zijn om een groot aantal jeugdspelers te werven. Ewoud, die evenals Marcel een optreden in het Ne derlands B-team achter zijn naam heeft staan:,,Met jongens als Marcel van Loon en Robert Broers kunnen wc nog jaren mee op dit niveau. Maar er zal toch aanvulling uit de jeugd moeten komen. De Colts, spe lers van 18 en 19 jaar. zijn mo menteel gelukkig veelbelovend. En dat is wel anders geweest." „Vriendinnen", zegt Ewoud als het gesprek ten einde loopt. Daarmee stipt hij nog een ver schil aan met zijn broer. „Ik heb meer vriendinnen gehad dan Marcel, en de daarmee gepaard gaande problemen Ik heb wat afgepraat over relaties. Marcel zocht het altijd meer in vastig heid." Dat verschil behoort echter tot het verleden. Want de broers denken de ware gevonden te hebben. Marcel „We zijn alle bei heel erg verliefd." DORDRECHT GPD De Anti Discriminatie Raad Dordrecht kan van Cees den Braven, de voorzitter van SW/Dordrecht'90 die deze week negatief in het nieuws kwam met racistische uitlatin gen over de zwarte spelers van zijn club, een donatie tegemoet zien. Den Braven kondigde dat gisteravond aan. De ADRD diende gisteren, sa men met het Anti Discriminatie Bureau Schiedam en de Stich ting KROSBE een Hecht in bij de officier van Justitie van de rechtbank in Dordrecht. Ge noemde organisatie^ achten de inhoud van een aantal citaten beledigend voor mensen met een bepaalde huidskleur. Cees den Braven heeft zich volgens Jan van Eyck, de voor malige hulptrainer van Dordrecht'90, vaker schuldig gemaakt aan racistisch gedrag. De huidige trainer van hoofd klasser Rheden kaartte dat ruim een jaar geleden aan in een rap port aan het bestuur van Dordrecht en werd prompt op staande voet ontslagen. Het conflict belandde uitein delijk niet op tafel bij de arbitra gecommissie van de voetbal bond. Een uur voor de zitting kwam Dordrecht met een schik king. Van Eyck gaf deze week in het Brabants Dagblad (dezelfde krant die maandag Den Bravens ontboezemingen in de open baarheid bracht) voorbeelden van bedoeld gedrag. .Als een gekleurde jongen een kans mis te. hoorde je opmerkingen als 'Haal die lip voor je ogen weg'. Ook hoorde je: 'Die zwarten be nutten pas een kans als ie een tros bananen in de goal legt'. Dat was daar zo erg. dat ik me na drie dagen al ziek meldde. Toen ik terugkeerde, bleek het oog wen erg luniiuuutiic.M. dween uit liet schema fakot Hlasek versloeg Pete Sampras met 6-4 3-6 7-5 in een partij die twee en een half uur duurde en eindigde met de herroeping van een line call door de scheids rechter. Voor Sampras zagen de zaken er in de tweede set al slecht uit. Hij maakte het vroege service-verlies echter goed en maakte alsnog gelijk. In de der de set was de concentratie van de Zwitser superieur. Ook Agassi verloor. Gezien de stand op de plaatsingslijst, tien de tegen zijn tegenstander Emi- lio Sanchez zevende, was dat geen verrassing. Opmerkelijk was wel de overtuiging, waar mee de Spanjaard hem vanaf de achterlijn zijn wil oplegde. 6-3 6-1 in één uur tijd. Van de toppers was Stich de enige, die zien handhaafde. De Wimbledonkampioen won met 6-2 6-4 van Derrick Rostagno. Fransisco Clavet vcnaste de als achtste geplaatste Karei Nova- eek (6-12 4-6 6-3) en Bruguera was de betere tegen de als zesde geplaatste Petr Korda: 7-5 4-6 6- 0. In de kwartfinales van Indian Wells komt het tot de volgende ontmoetingen: Sjesnokov San chez, Stich-Bruguera. Chang- Sjerkasov en Clavet-Hlasek. Richard Krajicek is na zijn op zienbarende overwinning op Ivanisevic donderdag in de achtste finales van het toernooi van Indian Wells gestuit door de laatste Amerikaanse vertegen woordiger Michael Chang. De nummer twaalf van het schema nam met 6-3 6-7 (4-7) 7-6 (7-4) revanche voor de nederlaag, die hij bij de Open Australische kampioenschappen had gele den. Krajicek had weliswaar een matchpoint, maar benutte dat niet. Van de zestien Amerikanen in het schema van 56 spelers was Chang de enige, die doorging naar de kartfinales. Lijstaan voerder Jim Courier vond voor de vijfde achtereenvolgende maal in zijn carriere geen gat in het tennismuurtje dat de GOS- vertegenwoordiger Andre Sjesnokov optrok: 4-6 5-7. Na afloop klaagde Courier, die sinds hij 's werelds nummer één werd nog geen toernooi heeft gewonnen, over vermoeidheid: „Sjesnokov had een antwoord op alles wat ik probeerde. Knal lers, die tegen een ander regel rechte winners zijn. komen te gen hem twee, drie keer terug." Ook de nummer twee ver- SPORT OP TV ZATERDAG 11 00-12 00 Sportnet Zwitverland V 11 00 12 00EURO A' 12 00-12 30 Sportnet 12 00-13 00 EURO 12 30 14 00 Sportn Portland-Chic ago 13 00 20 00 EURO S 00 Sportnet NBA&asAetbai Amerikaan» en Europe» PGA tour 07 30 08 00 Sportnet P"ote Betgnth au to en motor«wrtmagarne 08 00-09 00 Soort oei Paardevport 09 00 10 00 Sportnet Go" PGA l ixopaen 10 00-11 30 EURO Ruföy 11 30 12 00 EURO Motorsport- 2 00-13 00 EURO BoHen 2 02 12 SO Ned 2 Voetbal P 12 4513 1 S BRT 1 Sportm.ddag 13 00 22 OOf URO Sunoayairve W 14 00-15 50 Super Prime vport m 15 00 17 00 Sportnet Go" PGAE tour 1992. Ba'ea-.vhopen 15 00 1 7 00 Old 3 Sport 3 ertra 15 45-17 30 Ned 3 Studio Sport c haatien voor dam» 3 16 00 Super Sul 3 16 30 Super Wc- 17 00-18 00 Sportnet I 17 55-18 02 Dk) 1 Sport* hauT 18 28 18 58 Ned 1 Sport pene» ama me- 19 OCR20 30 Sportnet Bok ven 19 30 20 00 BRT 1 Sport 19 35 9 50 BBC2 N-euwven vport 20 00-22 00 EURO Indoor motor tr.pl 20 30 22 00 Sportnet American football Man c/ lame Beurt 22 00 23 00 Sportnet WK IJvacen 1992 en*hanvvpr-nge« .'weden. ven u "1 OWo. Woridc up »a -an vanmt Panora ma( mannen) an Va-I vouwen) en tenn.» 13 30 ih oosperm* f orte lea gue 1992 John Parrptl Jimmy Wh"» 14 50-15 00 Super Supervportv newv 15 10-16 30 BRT 2 Spon e.fa Be>rvc6 Kemp-oenythap VeldlopenAveröcxv ret Mvtreekve reportage 15 30 17 00 Ned 3 Stud-o Sport e»trp Wk V haat»- voor vouwen te Mee 16 00 16 30 Super Wo"d uort» b 10 18 150*d2 Sporte r« Uvapeedweyi paardevc ve-u-l Oortmundl en vne- 0ai7 35RT14 Match rvvag »an de «edvt' -i 1800 18 30Sportnet Sawn reu/e^va *on> «TV» prci»e».onarv 18 05 19 05 BBC 2 Rugby toet* f~pe land Wateven Schotland-''en*- 17 3520 00 I eyenocvd A.41 voortmaga/,» 23 00 00 00 Sportnet Go" PGA European tour 1092 23 00-00 30 EURO Indoor motor tnat 00 00-02 00 Sportnet dvgewrcht «a- j-1 Amtfemem 00 3040 40 Super Supervoortvnewv 00 30-01 00EURO S»*n va-wmratVng Wcriiv ^c-<w"W- -den 02 00 04 00 Sfrrtnet ATP Tenn.v tov» 04 00 06 00 Sportnet NMl uvxjcrey lm, A-ge««v 06 000 7 00 Sportnet Go" USSen«r PGA 1992 'ON DAG 07 1507JOSportnet Go" nwu***en« 19 00-20 00 Old 3 Sport v 19 30 19 45 BRT 1 Journ» 3 30 Sportnet 2000 20 45RTL 4 Match roetbW 20 30 22 00 Sportnet Al «tea lAAf m door at iel we ga-a vanvt Der- 21 25 21 40D«d2 Socv r-W-'e oa voetbeMHemtnap» SV 1 fCN»n ?X> 22 00 Super SuOemportv n. 22 00 2 •een 1992 00 Voortitel item JiL' 3 30EURO 23 00 00 00 Sportnet 0o" PGA Europe trv 1992 Bamaf-vh-.pen 23 3O01 OOEURO Bpeuv- 00 00-01 30 Spert nel NBA ftewwha 01 3042 OOSpcrtnat NBA Bnaetbe"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25