Regio Oegstgeester winkeliers nemen jurist in de arm Bezetting van bus Hella Haassestraat onder verwachting Zoeterwoude opgenomen in fiets- en wandelroutes 'We zijn als vechtersbazen begonnen' Expositie pottenbakkers in Leiderdorpse galerie NIEUWSLIJN Bingo-avond bij Tamarco Leiderdorp LEIDERDORP De drumfanfare en majorettevereniging Ta- j marco houdt op zaterdag 7 maart een bingo-avond. Er kan ook worden gedanst. De bijeenkomst begint om 20.00 uur, de zaal aan de Splinterlaan 89a is geopend om 19.30 uur. Gft-actie Wassenaar krijgt navolging j WASSENAAR Het succes van de inzamelingsactie van groen- te-, fruit- en tuinafval (gft) in de gemeente Wassênaar krijgt waarschijnlijk navolging. Een wethouder en de directeur van Openbare Werken van de Brabantse gemeente Oud Gastel ko men zich maandag op de hoogte stelleri van de Wassenaarse aanpak bij het inzamelen en verwerken van het gft-afval. Na een J algemene uitleg over de gft-actie in Wassenaar op het raadhuis, i gaat de delegatie de wijk in om te zien hoe het afval wordt inge- j zameld en vervoerd naar de composteerinrichting aan de Hoge- I boomseweg. I Een demonstratie zal laten zien hoe het gft wordt gestort, ver- I kleind, gezeefd en verwerkt tot compost. Oud Gastel zal het I Wassenaarse voorbeeld mogelijk in eigen gemeente overnemen. Bazaar in huize Liduina WARMOND Het bejaardenoord Huize Liduina aan de Heren weg 50 in Warmond organiseert op zaterdag 14 maart van 10.00 tot 16.00 uur de jaarlijkse bazaar. De bezoekers kunnen loten kopen voor het rad van avontuur, waarmee verschillende prijzen te winnen zijn. De trekking is om 16.00 uur en zal door de bur gemeester worden verricht. Verder is er een rommel- en een boekenmarkt en zijn er hapjes uit de keuken. De jeugd lean zich laten schminken en kinderfilms bekijken. Van de opbrengst gaan de bewoners van Liduina een dagje naar de Floriade in Zoetermeer. Zaterdag 7 maart 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET CAROUNE VAN OVERBEEKE Eindredactie: HENK VAN DER POST Vormgeving- RUTGER i HOOGERDUK LEIDEN Omstreden bakkerskraam weg uit winkelcentrum De winkeliers van winkelcentrum Lange Voort in Oegst- geest overwegen juridische stappen tegen de komst van kramen die hen concurrentie aandoen. L. Münninghoff van de Stichting Winkelcentrum Lange Voort heeft een advocaat in de arm genomen, die uitzoekt wat de mogê- lijkheden zijn. ,,We willen voorkomen dat de gemeente vergunningen verleent voor standplaatsen waarvan wij de dupe worden." LEIDERDORP LIESBETH BUITINK De bezetting van buslijn 40 1 door de Leiderdorpse Hella Haassestraat blijft ver beneden de verwachting. Bij de vaststel ling van de route door de Bui tenhof, in maart 1990, werd ver- j wacht dat er dagelijks circa 430 J passagiers zouden meerijden, j Dat zijn er slechts 73, zo blijkt i uit nu. I NZH-woordvoerder B. Leeu- wenburgh erkent dat 'het ge bruik nog niet optimaal is', maar verwacht dat het aantal j passagiers de komende jaren nog stijgt. „In de uiteindelijke situatie is de Buitenhof veel gro- j ter, er wordt nu nog heel veel gebouwd." De nieuwbouwwijk J telt eind dit jaar 2040 woningen. I Daar komen volgend jaar nog j ruim honderd woningen bij. „Ik vind 73 passagiers per dag 1 ook erg weinig", aldus wethou der H. Veldstra (ruimtelijke or- 1 dening). „De verwachtingen la gen veel hoger. Maar het is het begin van de lijn en dan kun je niet verwachten dat de bus al vol is, zelfs niet bij drukbezette lijnen." Veldstra zegt de klachten van omwonenden wel serieus te ne men. „Aan de belangrijkste klachten, verkeersmisbruik van de straat en de groenvoor zieningen moeten we op z'n minst wat doen. Wat dat betreft hebben we wel geleerd dat je zo'n dienst nooit meer door zo'n smalle straat moet leggen. Maar deze ligt er nu eenmaal. De evaluatie is ook niet bedoeld om te kijken of de lijn verlegd zou moeten worden, maar om te zien of het doel is bereikt: het ontsluiten van de Buitenhof. En die bus heeft daar wel degelijk een functie in." Leeuwenburgh gelooft niet dat de buschauffeurs te hard door de straat rijden, zoals om wonenden beweren. „We kun nen dat niet ter plaatse contro leren natuurlijk, maar de maxi mumsnelheid is daar gewoon 50 kilometer per uur. We heb ben afgesproken dat daar zacht jes wordt gereden, dus zo'n 30 kilometer per uur. Hoewel niet iedere chauffeur zich precies aan die afspraak zal houden, is de Hella Haassestraat helemaal niet zo onveilig als de omwo nenden beweren." Volgens Leeuwenburgh moe ten omwonenden klachten over te hoge snelheden aan de NZH doorgeven. „Als men vindt dat een bepaalde bus te hard rijdt, moet de tijd en het lijnnummer worden doorgegeven. Dan be kijken wij de bus-schijf waarop de snelheden worden geregi streerd en dan blijkt bijna altijd dat er helemaal niet te hard is gereden." De evaluatie van de buslijn over de Hella Haasestraat wordt op 9 maart besproken in de raadscommissie ruimtelijke or dening. OEGSTGEEST CAROLINE VAN OVERBEEKE De omstreden bakkerskraam 't Stoepje is inmiddels uit winkel centrum Lange Voort verdwe nen. De Spakenburgse bakker Beuker, die volgens de twaalf andere Oegstgeester broodver kopers hen het brood uit de mond stoot, had namelijk een standplaatsvergunning die ook aan een andere Beuker was toe gezegd. De gemeente heeft de vergunning van beide bakkers nu voor onbepaalde tijd inge trokken. „Er is sprake van een per soonsverwisseling. Een andere bakker met dezelfde naam had de vergunning moeten krijgen", aldus wethouder van economi sche zaken, J. van der Reijden. De verontruste winkeliers heb ben inmiddels van de wethou der te horen gekregen dat er ju ridisch niet veel te doen is aan de komst van concurrerende kramen. In het winkelcentrum mogen vijf kramen staan. De gemeente kan echter niet bepa len welke branches dat moeten zijn. Münninghoff: „Van der Reij den heeft een juridisch verhaal afgestoken waaruit blijkt dat je een bepaalde kraam niet op economische gronden kan wei geren. Maar er zijn nog wel an dere mogelijkheden: de ge meente kan namelijk wel eisen stellen aan de grootte van de kraam en de plaats ervan." De bakkerskraam 't Stoepje was twaalf meter breed. Münning hoff: „De gemeente zou kunnen vastleggen dat een kraam niet groter mag zijn dan vier meter en dat er geen bestelbus achter mag staan. Daardoor wordt de bevoorrading voor de kraam moelijker. Ook zou het mooi zijn als de kraam op een afgele gen plek moet staan. Daar zou den wij mee gebaat zijn. De wethouder heeft gezegd dat hij moeite zou doen om aan het standplaatsen-probleem toch een vriendelijker draai te geven, zodat de winkeliers er geen last van hebben." Münninghoff wil met haar advocaat in elk geval verhinde ren dat er 'een meneer met een kraam komt met spullen waar van al twaalf verkooppunten in het dorp zijn'. „We hebben in dit winkelcentrum nog vier kra men, maar daar hebben wij geen last van: de visboer, de Vietnamees, de snackbar en de bloemist betekenen geen con currentie. Integendeel: ons as sortiment wordt er door ver groot. De juridische mogelijkhe den om een bakkerskraam te weren zijn beperkt, maar we proberen het toch." Ook winkeliers in andere win kelcentra scharen zich achter het standpunt van Münning hoff. Schohaus van de De Kempenaerstraat: „Die kramen betekenen oneerlijke concur rentie voor ons. Het vreemde is ook dat de wetgeving voor een winkelier heel strikt is: hij moet een vestigingsvergunning heb ben, een middenstandsdiploma en voldoen aan de Warenwet. Voor een standplaats-houder is het allemaal veel eenvoudiger: voor hem gelden geen strikte voorwaarden. Dat is voor ons nadelig, ook omdat we hoge hu ren betalen. Maar in ons win kelcentrum hebben we er wel minder last van: er is hier maar plaats voor twee kramen. En dat zijn een visboer en een bloe mist: een aanvulling op ons as sortiment." Dinsdagavond praat de raadscommissie economische zaken over het standplaatsen probleem in Oegstgeest. ZOETERWOUDE JOOST BOUWMEESTER MEDEWERKER Zoeterwoude wordt opgeno men in een lange fiets- en wan delroute door Zuid-Holland. Veertig kilometer fiets- en 27 ki lometer wandelroute zullen nog dit jaar het landschap van de gemeente doorkruisen. Het Zoeterwoudse fietspad, dat loopt vanaf Gelderswoude via de Zuidbuurt naar Zoeter- woude-Rijndijk, moet worden voorzien van ANWB-wegwijzer- bordjes. Het wandelpad ten zui den van de gemeente, wordt uitgebreid door de plaatsing van bordjes die de wandelaars kunnen volgen. Vanaf september loopt het lange fietstraject door de ge meenten Zoeterwoude, Rijne- veld, Zoetermeer, leidschen- dam en Leiden. Het Zoeter woudse deel van de route be draagt ongeveer 14 kilometer. De ANWB bordjes 80 in to taal waarvan 18 in Zoeterwoude zorgen er voor dat de ficts- liefhebber zonder probleem zijn weg kan vinden door het Zuid hollandse landschap. De voorgestelde wandelroute doorkruist de gemeenten Zoe termeer. Leidschendam en Zoe terwoude. Van dat nieuwe tra ject loopt ongeveer zes kilome ter door de gemeente Zoeter woude. De nieuwe delen van het wandelpad in Zoeterwoude zullen op een natuurlijke ma nier moeten ontstaan door het wandelen langs de bewegwijze ring. Om aantasting van het veengebied te voorkomen, wil de gemeente geen asfalt of te gels plaatsen. De wandel- en of fietsliefheb- ber kan van de aangegeven af standen afwijken. Door middel van verschillende verbindingen kan men de lengte naar wens verlengen of verkorten. Kaarten en gidsen van de routes zullen nog worden uitgegeven Ln overleg met verscheidene gemeenten, de ANWB en de provincie Zuid-Holland is vanaf 1990 een ontwerpplan gemaakt voor wandel-, kano-, fiets- en ruiterroutes. Aantrekkelijke pa den door groen gebied moeten de mensen uitnodigen voor een fiets- of wandeltocht In Zoeter woude komt geen kanoroutc want er zijn te veel bruggen. Een ruiterroute is ook niet mo gelijk vahwege de vele drukke wegen. De verschillende gemeenten hopen op snel antwoord van de provincie. Die snelheid is gebo den, omdat er na 1992 geen subsidie meer wordt gegeven voor dit soort recreatieve rou tes. De commissie ruimtelijke ordening praat woensdagavond over dit onderwerp. Legpenning voor oprichtster gehandicaptenorganisaties Wassenaar LEIDERDORP UESBETH BUITINK De Leiderdorpse pottenbakker Gerrit de Blanken was eigenlijk maar om één reden blij met een gouden onderscheiding die hij ooit in Milaan ontving: hij kon het goud ervan in het glazuur voor zijn potten verwerken. De asbakken die zijn vakge noot Dries Vermeulen indertijd maakte voor het Wassenaarse restaurant De Kievit, werden aan het eind van een etentje weggegeven, anders werden ze toch maar gestolen. Anekdotes over twee inmid dels overleden pottenbakkers, die beiden een bakkerij hadden aan de Hoge Rijndijk in Zoeter woude. Ze staan deze maand centraal in een expositie in de galerie Rien van der Nat aan de Leiderdorpse Hoofdstraat. Volgens de organisator van de expositie, de Oudheidkamer, waren Vermeulen en De Blan ken 'echte Leiderdorpers'. Woordvoerder E. ten Hooven: „Ze kwamen allebei uit het Ou de Dorp en zijn hier altijd blij ven wonen. Vermeulen heeft 25 jaar boven het postkantoortje gewoond. De Blanken werd ge boren aan de Doeslaan en over leed in de Dr. Van Rhijnstraat. Ze zijn allebei begonnen als bloempotten- en schoorsteen- pottenbakkers. De Blanken bij Ginjaar, wiens zoons nog altijd in de Doeslaan potten maken." „Daar begon De Blanken te experimenteren met prulletjes en schalen, eerst nog in het ge heim", vertelt Ten Hooven. „Hij bakte ze in een eigengemaakt oventje in zijn bijkeuken, waar hij later voor zichzelf is begon nen. Met een heleboel teleur stellingen: het vuur was te heet of te koud, of de schalen spron gen uit elkaar." Via een bekende meubelzaak in Den Haag en Amsterdam be reikte De Blanken het grote pu bliek. „Hij verkocht prulletjes, vazen, schalen, kunst-aarde werk. Hij heeft ook tentoonstel lingen gehad in Londen en Mil aan, want hij was echt geen kleine jongen. Toen hij in Mil aan een gouden medaille won, wreef hij in zijn handen: daar van kon hij glazuur maken, dat scheen heel mooi te zijn. Maar het laagje goud op het medaille was maar heel dun. De trouwringen van zijn vrouw en hem zijn wel opgegaan in het glazuur." Zondagse servies Het grootste gedeelte van de ex positie toont net werk van Dries Vermeulen, met wie Ten Hooven persoonlijk bevriend was. „Mijn zondagse servies kan ik voorlopig niet gebrui ken", wijst hij naar een vitrine met groen aardewerk. In een andere kast staat een teer blauw theeservies. „Toen Dries en An nie gingen trouwen, heeft hij dit gemaakt." Vermeulen maakte naast al lerlei aardewerk ook beelden en reliëfs. „Op de plaats waar nu J. Hammer „Het is uniek dat gehandicapte vrijwilligers zich kunnen en willen inzetten." Naast het aangepaste vervoer heeft Wamiva een oppascentra- le voor gehandicapte kinderen opgericht en voert ze regelmatig overleg met de gemeente, om zo de leefsituatie voor invaliden ook buiten de deur te verbete ren. In de bibliotheek en het zwembad van Wassenaar zijn speciale liften gebouwd, de brievenbus bij het postkantoor is verlaagd en de trottoirs zijn door opritten ook geen obstakel meer voor rolstoelers. „Toen wij hier 17 jaar geleden kwamen wonen, zag je geen rol stoel op straat, simpelweg om dat er te veel hindemissen in het verkeer waren", vertelt de echtgenoot van Hammer. „Wanneer je nu door Wasse naar wandelt, kom je er drie of vier tegen." Hammer zag resul taat van haar werk en dat was voor haar een stimulans om verder te gaan. „Het werkt ge woon", aldus de reuma-patiën te. De gemeente Wassenaar telt 26.000 inwoners Hammer „Volgens de statistieken is één op de dertien mensen gehandi capt. daartoe ook blinden, doven en mensen met arm- en beenproblemen gerekend. Dit betekent dat er in Wassenaar 2000 gehandicapten zijn, waar van vijf procent 100 mensen in een rolstoel zit." Behalve Wamiva richtte Hammer in 1980 de Wassenaar se Reuma Patiënten Vereniging op. in 1982 volgde de gehandi capten-sociëteit 'Rol-in', in 1983 een spoel o theek. in 1984 de stichting Bij bus, in 1987 het Wamiva-Platform en in 1990 de Zoridagsoos De inmiddels oud-voorzitter van Wamiva was voor andere f';ehandicapten steun en toever- aat. Zelf ziet zij de afgelopen veertien jaar als een zeer waar devolle periode, waarvan ze met moeite afscheid zal nemen. „Op een gegeven moment ben je leeg. Ie wilt wat meer voor jezelf gaan doen. Daar komt nog bij dat mijn man over enkele jaren met pensioen gaat. zodat wc wat meer tijd voor elkaar heb ben." De Wassenaarse is een optimist in hart en nieren. In een door haar man gemaakte rolstoel, waarvan het stuurwiel- tje noe van de vroegere step van hun dochter afkomstig is. be weegt ze zich stapvoets door haar huis. Ze vertelt wat Wami va zo speciaal maakt. „Het is gewoon uniek dat gehandicapte mensen zich als vrijwilliger kun nen en willen inzetten." Met een trots gezicht voegt ze er aan toe dat Wamiva in 1989 een van de tien genomineerden was voor de Marga Klompé- prijs, een onderscheiding voor vrijwilligers organisaties. ..Best wel goed. als je nagaat dat ook de grote steden een gooi de den Volgens de voorzitter zal Wa miva in de toekomst een 'ander gezicht' krijgen ..Mede oprich ter mevrouw Van l>ennep en ik zijn als een stelletje vechtersba zen begonnen. We wilden dat Wassenaar toegankelijker werd voor gehandicapten. Dat heb ben wc nu grotendeels bereikt, al is er natuurlijk altijd verbelc- ring mogelijk. Onze opvolgers, meneer Gooskens en mevrouw Van laar, zullen er '.■oor moeten zorgen dat Wamiva het grban dkaptenbeleid van de gemeen te toetst en blijft opkomen voor onze belangen. Ik* gemeente moet dat beleid intrgrerm tn het algemeen beleid, zodat Wa miva niet meer nodig is." De Leiderdorpse pottenbakkers Gerrit de Blanken en Dries Vermeulen genoten ook internationaal bekendheid. 'Geen kleine jongens', volgens Oudheidkamer-woordvoerder E. Ten Hooven. fOTO hielco kuipers het tenniscomplex is, aan de Hoogmadeseweg, heeft vroeger een schooltje gestaan. Naast de deur stonden twee beeldjes: zijn zoon en dochter toen ze vier jaar oud waren." De hoofden staan op de expositie. Vermeulen kreeg onder meer bekendheid door de kop en schotel vanjzijn hand, die ieder een ontving die een nieuw ANWB-lid aanmeldde. „Op het hoogtepunt had hij zo'n twintig man personeel: draaiers; afma kers, want de onderkant van servies moest worden weggesle- pen en kopjes moeten oren hebben; stokers; inpakkers en vertegenwoordigers die allerlei goede kunstnijverheidszaakjes afliepen in Leiden, Haarlem, Gouda en Groningen. Hij ver kocht complete serviezen in al lerlei kleuren en vormen. Die maakte hij wel in serie, maar het was allemaal puur hand werk. Alles werd gedraaid en met de hand gevormd." „Behalve dat soort gebruiks voorwerpen maakte hij dus ook beelden. Dries was voor de oor log een vurige socialist en dat zag je in zijn beelden. Hij heeft bijvoorbeeld een werkloze ge maakt die verkrampt staat, zo met zijn schouders helemaal opgetrokken en zijn handen ge bald. En heel bekend is het graf monument van zijn moeder, op het kerkhofje hier bij de Dorps kerk." De tentoonstelling over Dries Vermeulen en Gerrit de Blanken duurt tot 29 maart. De galerie is elke donderdag van 10.00 tot 12.00 uur en op zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur geopend. De Oudheidkamer zelf is dan ook geopend. Op 18-jarige leeftijd kreeg zij voor het eerst last van reuma en ze is sinds 1954 aan een rolstoel gekluisterd. Ondanks haar zwa re handicap heeft zij drie kinde ren groot gebracht en heeft ze zich vanaf 1978, als oprichtster en voorzitter, met hart en ziel ingezet voor diverse gehandi capten-organisaties in Wasse naar. Gistermiddag heeft de 70- jarige Wassenaarse I. Hammcr- Kop zich definitief teruggetrok ken uit het gehandicaptenwerk. Uit handen van wethouder V. Wensveen kreeg zij voor haar verdiensten de gemeentelijke legpenning. Sinds het moment dat Ham mer kon accepeteren dat zij reuma had, ontdekte zij dat ver voer een van de grootste pro blemen is voor de gehandicapte medemens. Daarom richtte zij in 1979 de stichting Wamiva op Wassenaarse Minder Validen. Dank zij deze vrijwilligersorga nisatie hebben, sinds de oprich ting, bijna 100.000 gehandicap ten gebruik gemaakt van een schoolbusje. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17