Leiden Bonbon-inpakkers haasten zich niet De Stemming Huurders Vlietpark onterecht afgesloten Speelpark voorwaarde voor verbouwing Elisabethcomplex Grond Vestestraat wordt gereinigd P Zaterdag 7 maart 1992 Redactie: 071 -161400 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 15 Mensen bepalen het tempo in de sociale werkplaats AGENDA EWR keurt elektriciteitsnet goed Het nutsbedrijf EWR heeft na inspectie het elektriciteitsnet van recreatieoord \1ietpark niet afgekeurd. Lr is volgens een woordvoerder van de EWR 'geen direct gevaar voor der den'. Wel is eigenaar M. Laken het advies gegeven zijn stroom voorziening. waarvan 93 tuin huisjes op zijn terrein afhanke lijk zijn. ingrijpend te verbete- Laken was in januari gestopt met de levering van stroom en water aan zijn huurders omdat deze 'gratis service' hem te duur werd. Bovendien zou het elek triciteitsnet regelmatig zo over belast zijn door het stroomver bruik van de huurders dat dat brandgevaar oplevert, betoogde Laken. Dat is volgens het EWR niet het geval. Laken zegt dat kabels op zijn terrein allemaal 'rot' zijn In zijn meterkast zou de tempera tuur in het verleden vaak tot grote hoogte zijn gestegen. „Sommige kabels zijn gesmol ten. de drab liep uit mijn meter kast. De hoofdzekering was gloeiend heet". aldus Laken. „Ik ben blij dat er nooit iemand dood is gegaan." Dinsdag besloot hij een nieuw elektriciteitsnet in het re creatiepark aan de Vlietweg aan te leggen. Die beslissing volgde op een uitspraak van de rechter dat laken verplicht is stroom en water aan zijn huurders door te geven. De eigenaar van Vliet park ligt al geruime tijd met zijn huurders overhoop over de vraag of de kosten van de ener gie en water bij de huurprijs zijn inbegrepen. Laken zegt van niet. de recreanten menen van wel De kantonrechter moet dat meningsverschil binnenkort bc slechten. De EWR legt de verantwoor delijkheid voor een deugdelijk elektriciteitsnet voor een be langrijk deel bij de gebruiker zelf. De regels zijn in ianuan veranderd. Voor die tijd rustte de verantwoordelijkheid bij het nutsbedrijf. Alleen als er gevaar voor anderen dreigt, wordt de stroom afgesloten. Laken is door de EWR geadvi seerd een apart meterhuisje te bouwen en tussenmeters te plaatsen bij iedere huurder op zijn terrein. Dan kunnen de kosten beter berekend worden De eigenaar van het recreatie park heeft al aangekondigd dat te zullen doen. „Ik wil het zo snel mogelijk in orde maken", aldus Laken. Hij heeft de Haag se firma Van der Peet ingeschn keld om het elektriciteitsnet aan te passen. Het is een bedrijfshal zoals er in Nederland misschien wel duizenden staan. Wat ruimer, lichter en kleuriger misschien, maar toch... Drie lange lopende banden voe ren langs grote bakken met bonbons en snoep, ratelende machines en medewerkers in smetteloos witte jassen. Mannen met steekwagentjes lopen af en aan met volge pakte dozen en pallets met onverwerkte produkten. Uit luidsprekers klinkt zacht de muziek van Radio 3. De eni ge aanwijzing dat het niet om een 'normaal' bedrijf gaat, is het uiterst trage tempo van de lopende band. Haast is hier een onbekend begrip. LEIDEN WIM WEGMAN „We passen het werk aan de mensen aan. en niet anders om", zegt bedrijfsleider Jan de Knegt van de bonbon-inpakke- rij van de sociale werkplaats De Zijlbedrijven. „Als de medewer kers het tempo niet aan kun nen, krijgen ze niet op hun kop, maar zetten we de lopende band langzamer of plaatsen we er meer mensen bij. De werkne mers hier zijn verstandelijk of sociaal gehandicapten en zwak- begaafden en dan bovendien nog de zwaksten binnen het be stand van de sociale werkplaats. Dat mogen we nooit vergeten. Al doen we natuurlijk wel ons best om de produktie te halen." De bonbon-in pakkerij, die louter voor de Alphense choco lade-fabriek De Baronie werkt, draait sinds een half jaar op het bedrijventerrein Roomburg. Tot volle tevredenheid van De Baro nie, De Zijlbedrijven en de meeste medewerkers zelf. „Lo- pende-bandarbeid wordt over het algemeen beschouwd als iets saais en geestdodends. Maar voor deze groep is het juist heel goed als hun werk duidelijk gestructureerd is, met veel eenvoudige, zich voortdu rend herhalende handelingen. De meesten vinden trouwens dat ze al voldoende afwisseling hebben als ze van tijd tot tijd aan een ander produkt kunnen werken." Het bedrijf is in nauwelijks anderhalf jaar tijd uit de grond gestampt. De Knegt: „We wer ken sinds 1989 voor De Baronie, maar dat beperkte zich aanvan kelijk tot het met de hand ver pakken van een paar produk ten. Toen we in 1990 gingen praten over de verlenging van dat contract, bleek dat De Baro nie de zaak totaal anders wilde opzetten.,Ze wilde al het inpak- werk dat bij het bedrijf gebeur de of dat ze door thuiswerkers liet doen, bij sociale werkvoor zieningen onderbrengen. Dat kwam mooi uit, want wij zoch ten in die tijd juist meer blij vend werk voor de zwakkere deelnemers binnen onze orga nisatie." Het bedrijf telt nu ongeveer 130 medewerkers die wekelijks 40 tot 50 ton aan chocolaatjes en bonbons en bonbons ver pakken. Uit de opbrengst daar van worden de salarissen van de vier stafmedewerkers en de kos ten voor het gebouw betaald. De salarissen van de medewer kers, die het minimumloon krij gen, worden vergoed door het rijk. Misrekening De fabriekshal en de machines zijn van De Zijlbedrijven zelf. Een miljoeneninvestering die de sociale werkvoorziening hoe raar het ook klinkt voor een deel heeft betaald met geld dat ze aan het rijk had moeten te ruggeven. De Knegt: „Het mi nisterie van sociale zaken ont dekte dat we 2,9 miljoen gulden te veel subsidie had gekregen. Het stelde ons voor de keus: of teruggeven, of het geld opnieuw besteden. Dat was niet zo moei lijk: we hebben het in de bon- bon-inpakkerij gestopt." De rest van het geld schoot De Zijlbedrijven uit eigen zak voor, waarbij ze er op vertrouw de dat ze het weer snel terug kreeg van het rijk. De landelijke werkgroep sociale vernieuwing had dat beloofd. Dat bleek ech ter een misrekenning. Het mi nisterie van sociale zaken achtte zich niet gebonden aan de be lofte van de werkgroep. Als het ministerie bij zijn weigering blijft, betekent dit dat de sociale werkplaats voorlopig geen nieu we projecten op stapel kan zet- „En dat zou heel jammer zijn", zegt De Knegt. „Wij zijn Tientallen medewerkers aan de lopende band bij de bonbon-inpakkerij. Niet de machine maar de n van plan binnen drie jaar tijd een paar extra lijnen erbij te ne men en 30 nieuwe medewer kers aan te trekken. Die plan nen zouden we dus op een lager pitje moeten zetten." Rustgevend De trots van het bedrijf is de bonbon-inpakmachine. Een ca deautje van de Baronie, als dank voor de vlotte afhandeling van de plannen. Het is de enige volautomatische lopende band in het bedrijf. Slechts een paar medewerkers zien toe dat alles naar behoren draait. Bij de an dere banden worden de spullen door soms enkele tientallen personeelsleden tegelijk met de hand ingepakt. De paar apparaten die ze daarbij ten dienste staan, zijn zo veel mogelijk aan hun niveau aangepast. „De weegschalen bij voorbeeld, geven niet het ge wicht aan maar het aantal cho colaatjes dat in het zakje zitten. De medewerker weet dan wel hoeveel er nog bij of eventueel uit moeten. Gewichten, dat wordt te ingewikkeld", zegt De Knegt. Naast voorzieningen als een rustruimte en een behandelka mer, is bij de inrichting van het bedrijf nog op andere manieren rekening gehouden met de han dicap van de werknemers. „We hebben binnen vooral veel rust gevende kleuren gebruikt, zoals zachtgeel en blauw. Verder heb ben we natuurlijk, nog meer dan anders op veiligheidsaspec ten gelet." Ingrid Mulder, een van de medewerksters, vindt het in elk geval 'heel gezellig' hij de bon bon-inpakkerij. „Saai werk? Nee hoor, dat is het absoluut niet. Maar ik vind het ook niet zo n probleem om elke dag hetzelfde te moeten doen. Ik wil hier blij ven zo lang het kan." Achter het voormalige Elisa beth-ziekenhuis aan de Hooi gracht moet een speelparkje ko men, aansluitend aan de huidi ge binnentuin. De gemeente stelt dit als voorwaarde bij de bouwplannen van projectont wikkelaar Erica. Verder mogen er niet meer dan circa 85 drie kamerwoningen in het complex komen. De uitgangspunten zijn opge nomen in een ambtelijke notitie die voorgelegd wordt aan de buurt en de projectontwikke laar. De voorwaarden zijn opge steld na het verschijnen van een reeks van bouwplannen die of niet door de omwonenden of niet door de bouwer werden ge accepteerd. Het parkje aan de kant van de Middelstegracht komt er op ver zoek van de omwonenden. De ruimte hiervoor kan gemaakt worden door sloop van de voor malige kapel van het zieken huis. Het speeltuintje moet een verbinding krijgen met de hui dige binnentuin van het com plex en het groengebiedje aan de noordkant van de Klooster poort. De gemeente maakt geen be zwaar tegen de komst van kan toren. praktijkruimten, accom modaties voor sociaal culturele Wel zet ze vraagtekens bij de komst van winkels, waarvoor Erica steeds heeft gepleit De Hooigracht valt net buiten het zogeheten 'kemwinkelgebied' in het centrum. Bovendien zijn er aan de Nieuwe Rijn onlangs enkele woninginrichtingsbedrij- ven bijgekomen die Erica in het complex aan de Hooigracht had willen onderbrengen Ten behoeve woners kan er volgens de ge rneente het beste een parkeer kelder onder het complex wor den aangelegd. Bovenop de parkeerruimte kan de speel- voorziening voor oudere jeugd worden gemaakt, waarom de buurtbewoners hebben ge vraagd Over de toekomst van het voormalige ziekenhuis bestaat al geruime tijd onzekerheid. TV faculteit der sociale weten schappen vertrok halvenvegr 1989 en het gebouw werd daar na opgekocht door E-rica. De nieuwe eigenaar wilde in eerste instantie 150 woningen realise ren, maar werd al snel tenigge floten door de buurtbewoners iemeente - ambtenaren stelden zich op het standpunt dat hun vraag om meer 'groen' gerecht vaardigd was. Het aantal kinde ren in Pancras-Oost is de afgr lopen tien jaar verdubbeld en speelvoorzleningen voor met name wat oudere kinderen zi|n er weinig. Het gebouw is tijdelijk 'uil® leend" aan de Stichting Ieidse Studentenhuisvesting die er zo'n 200 studentenkamers heeft ingericht. De vervuilde bodem tusen Ui terstegracht en Vestestraat wordt na de zomer schoonge maakt. Een deel van het voor malige fabrieksterrein wordt af gegraven. Een drainage wordt aangebracht om vervuild grondwater aan de bodem te onttrekken. Dat wordt daarna gezuiverd. De kern van de ver vuiling. onder het straatgedeelte in de Uiterstegracht, wordt af gegraven. Daarvoor moet onge veer de helft van de straat tot aan de Groencsteeg worden opengebroken In het gebied Uiterstegracht /Vestestraat wordt verder een drainage aan gelegd om het vervuilde grond water op te vangen. Die zal daar waarschijnlijk enkele jaren blij MU hiotrn De bodem is verontreinigd met chloridcverbindingen. be ter bekend aLs oplosmiddelen. Op het terrein >tond vroeger een textielfabriek. De bewoners in het gebied krijgen nog uitgebreide infor matie van de gemeente, voordat de werkzaamheden beginnen POLITIEKE RUBRIEK MÊ^m Fractievoorzitter Hans Baaijens van de PvdA is een vrolijke man. En dat kun je toch lang niet van al zijn partijgenoten zeggen. Die houden van klagen, zeuren en zeiken, vooral over de dingen die misgaan binnen hun eigen club. Maar Baaijens is zo niet. Baaijens is een ras-optimist. Dat bleek deze week weer, toen hij reageerde op de enquête van het Leidsch Dagblad over de politieke voorkeur van Leidenaars. De PvdA blijft in Leiden verliezen en zou op 9 zetels uitkomen. Dat is een dramatisch laag aantal, vergeleken met de 16 raadszetels die de partij tot 1990 bezette. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in mei van dat jaar duikelden de sociaal-democraten in Leiden van 16 naar 11 zetels. Baaijens begint echter helemaal niet te huilen als hij hoort dat de aanhang van zijn partij nog verder slinkt. Het aantal stemmers loopt minder hard terug dan een tijdje geleden en daar put de PvdA-voorman al zijn hoop uit. En wellicht dat partijgenoten weer hoop putten uit zijn woorden. Dat is wel nodig want de stemming is nog altijd niet al te best binnen de Leidse PvdA-gelederen. maar waarmee allemaal dat gaat niemand wat aan", zei hij minzaamtegen zijn gesprekspartner aan de telefoon. I let glimlachje dat hem zo typeert moet op dal moment weer op zijn gezicht zijn verschenen. Dat geheimzinnige lachje was jarenlang zijn handelsmerk. Hij toverde het op zijn gezicht als raadsleden weer eens lastige vragen stelden. Küijers hield daar niet zo van, toen hij wethouder was. Hij reageerde dan ook altijd op dezelfde laconieke manier. Met een kort. niets-aan-de-hand-antwoord om er maar gauw vanaf te zijn. Hij hield die houding lang vol, tot maart 1990 om precies te zijn. Toen was de maat vol voor een meerderheid van de gemeenteraad. Wethouder Kuijers verdween maar het raadslid Kuijers bleef. En over een maandje bestaat ook dat minzaam lachende 'verschijnsel' niet meer. Maar waarom niet? Het enige dat we weten is dat Kuijers er geen tijd meer voor heeft. Nou was hel niet zo dat hij altijd een dominante rol speelde bij raadsvergaderingen. Het liefst kroop hij gezellig naast zijn vroegere bestuursmedewerker Mariet Portheine aan tafel en dan leek het even of het weer een beetje vroeger was geworden, toen ze gezamenlijk wethoudertje en bestuursmedewerkertje speelden. Maar Portheine heeft alweer een andere baan op het stadhuis. En Ered Kuijers? Die heeft geen tijd meer voor de plaatselijke politiek. Of zou er zich eindelijk een gemeente hebben gemeld waar zijn sollicitatiebrief niet meteen in de prubllenbak verdween zoals in Hilversum en Sassenheim? Hij zal toch niet ergens benoemd zijn tot burgemeester7 Het enige lichtpuntje in de donkere raadszaal was voor scheidend WD-raadslid Fred Kuijers de aanwezigheid van Mariet Portheine. Hij kroop altijd gezellig naast haar en dan leek het even of het weer een beetje vroeger was geworden. Maar Mariet Portheine heeft een andere baan. Fred Kuijers pok? FOTO LOEK 7UYDERDUIN „Hoewel ik me iedere maand voorneem u de laatste stand van zaken betreffende de ledenadministratie door te geven, komt het er toch niet van. Het is niet alleen tijdgebrek, meer tegenzin. Er valt namelijk nog steeds niets plezierigs te melden vanuit mijn post. Het tij is nog altijd niet gekeerd. Deze keer schreef ik 42 leden uit. Dat zijn aantallen die er flink inhakken, temeer daar dit al een jaar lang het maandelijkse beeld is. Er komt maar geen verbetering", schrijft de ledcnadministrateur in het PvdA-blad van maart. Die twee PvdA'ers moeten nodig eens met elkaar gaan praten. Het gesprekje vastleggen in ,<éen verslag dat dan wordt besproken tijdens een ledenvergadering. Daarna reageren ze beiden vast wat nuchterder op de werkelijkheid. -w- eheel op zijn eigen I Kuijeriaanse wijze gaf WD-raadslid Fred Kuijers deze week commentaar op zijn vertrek uit de gemeenteraad. De oud wethouder geeft na 18 jaar zijn zetel op, maar waarom precies, daarover hult hij zich in nevelen. „Ik heb het een beetje druk hè.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15