Leidsch Dagblad A Vervuiling kost 36 miljoen levens Opstootjes voetbalsupporters in Gent Uitgifte van aandelen moet Fokker 70 mogelijk maken D66 in Leiden veruit de grootste partij Buma zet Oranjeverenigingen voor het blok BEL: HISWA '92 D'Ancona tegen eisen aan gezinshereniging ESEEË^S FEITEN EN MENINGEN MPLA plunde rend weg uit An gola BINNENLAND Prijsafspraken worden in 1993 verboden Turkse mijnen al jaren verwaar loosd Spanning rond winstuitkering John Lewis Duizend vracht wagens met vuile grond Gijzenij Regiogemeenten: 'Computers zijn goed beveiligd' Jeroen Bosch in spiratiebron voor Flairck Wereldgezondheidsorganisatie in rapport: Ongeveer driekwart van de 49 miljoen mensen die jaar lijks in de wereld overlijden, dus zo'n 36 miljoen, sterft aan een ziekte die het gevolg is van het slechte milieu. Ook overlijden miljoenen mensen aan de gevolgen van een schadelijke levenstijl. Zo'n 2,5 miljard mensen lijdt aan kwalen die worden veroorzaakt door gebrek aan schoon water en goede sanitaire voorzieningen. GENEVE DPA Dat staat in het rapport 'Ge zondheid en Milieu', dat na twee jaar onderzoek is opge steld door de Wereldgezond- heidorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties. Slechte milieu-omstandighe den leiden veelal tot kanker en infectieziekten. „Het dramati sche probleem waarvoor de we reld staat is de verslechterende milieu toestand en het feit dat daardoor miljoenen mensen voortijdig sterven en honderden miljoenen mensen - vaak in hun produktiefste jaren - ziek worden aldus WHO-hoofd Hi- roshi Nakajima. De samenhang tussen de sterke bevolkingstoename, de groeiende armoede, het ver kwistende gebruik van natuur lijke hulpbronnen en de vervui ling door afval is volgens des kundigen van zeer grote beteke nis. Deze factoren bedreigen het milieu, waarvan gezondheid en overleven afhangen. Regeringen en internationale organisaties moeten deze pro blemen een hoge prioriteit ge ven en de bevolking er meer bij betrekken. Het broeikaseffect, de aantasting van de ozonlaag en giflozingen hebben een we reldwijd effect op de gezond heid. Slechte hygiëne en het ge brek aan middelen om de ver vuiling te lijf te gaan en hulp te bieden leiden tot ziekten als diarree, waaraan jaarlijks drie miljoen mensen overlijden, tu berculose, ademhalingsstoor- niweo m ttopbcfae ifcèin tea kanker, een ziekte die nauw sa menhangt met ..milieu en le vensstijl" overlijden jaarlijks vijf miljoen mensen. EG-milieucommissaris Ripa di Meana overweegt bij het weerbericht waarschuwingen te laten uitzenden in tijden aat de ozonlaag uitzonderlijk dun is. Hij zei dat gisteren in Brussel. Honderden Britse supporters zaten 'gevangen' tussen de Mobiele Eenheid en wagens van het openbaar vervoer. De Tottenham-aanhangers moch ten het Feyenoord-stadion niet in omdat ze geen toegangskaartjes hadden. foto anp paul stolk GENT/ROTTERDAM GPD/ANP In tegenstelling tot in Rotterdam, waar het gisteren rondom het Europa Cup duel Feyenoord-Tottenham Hotspur (1-0) vrij rustig bleef, had de Belgische rijkswacht de handen vol om opstootjes voor de UEFA- Cup ontmoeting AA Gent-Ajax (0-0) de kop e drukken. Ruim voor de wedstrijd wer den vijftig supporters van zowel Belgische als Nederlandse kant door de met veel machtsvertoon optredende politie achter en grendel gezet. De schade viel uitein delijk mee. In de Maasstad werden drie Britse fans gearresteerd wegens openlijke geweldple ging. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie deden zich geen wan ordelijkheden voor. Ook het vervoer van vierhonderd Tottenham-fans door Jan de Wit Autocars verliep vlekkeloos. De groep reed onder politiebegeleiding vanaf het vliegveld Zestienhoven in acht luxe bussen naar de Kuip. Ondanks de nederlaag van Tottenham bleef het ook tijdens de terug reis rustig. Directeur Walter de Wit: „Het geheim zit hem in de aanpak van de Engel se clubs. Ze registreren hun fans, sturen bij uitwedstrijden eigen officials mee en hou den iedereen in de gaten." Het enige probleem waarmee de politie werd geconfronteerd waren ongeveer drie honderd Britse supporters die op eigen ge legenheid via Amsterdam naar het Stadion Feyenoord waren gekomen. Slechts de helft van de supporters beschikte over een toe gangsbewijs. De totale groep werd, na aan komst uit Amsterdam waar dinsdagnacht en -morgen veel overlast was veroorzaakt, door de Mobiele Eenheid voor de Kuip sa mengedreven. Aleen de supporters die over een toegangsbewijs beschikten mochten, onder politiebegeleiding, naar het tribune vak dat voor de fans van de Spurs was gere serveerd. SCHIPHOL BIU. MEYER Fokker is druk bezig een aande- lenuitgifte voor te bereiden die 500 miljoen gulden moet op brengen. De uitgifte is bedoeld om kapitaal aan te trekken voor de ontwikkeling en bouw van de Fokker 70, een ingekorte ver sie van de Fokker 100. Dat maakte Fokker gisteren bekend tijdens de presentatie van de jaarcijfers op Schiphol. De opmars van D66 in Leiden gaat onverminderd door. Als er nu verkiezingen zouden zijn, dan zou deze partij veruit de grootste fractie in de gemeente raad worden. Dit blijkt uit een opiniepeiling die in opdracht van deze krant is gehouden door het Haagse onderzoeksbu reau Strateq. De uitslag beves tigt de trend die bureau Re search voor Beleid vorig najaar signaleerde. Volgens de jongste enquête trekt.D66 26 procent van de kie zers, bijna negen procent meer dan bij de raadsverkiezingen in 1990. De partij zou daarmee van 8 op 10 zetels komen. De PvdA blijft het slecht doen. Ze zou nu hooguit 22 procent van de stemmen trekken, wat net negen zetels oplevert ofwel twee minder dan nu. Groen Links lijkt aan een co me-back bezig. De partij haalt in de peiling 14 procent vier procent meer dan twee jaar ge leden en zou daarmee net zo groot worden als de WD. Het aantal WD-stemmen is overi gens-vrij stabiel gebleven. Dat geldt ook voor het CDA, dat op krap 20 procent blijft steken. Opvallend is overigens het grote aantal zwevende kiezérs. Bijna een derde van de gëen- queteerden weet nog niet op welke partij ze zullen stemmen. Vooral wie bij vorige verkiezin gen op de PvdA stemde, heeft grote twijfels. Pagina Leiden: PvdA ziet kie zer weer terugkeren. NIEUWSLIJN Het nieuws dat Fokker en het Duitse vliegtuigconcern DASA praten over samenwerking is voor de uitgifte een steun in de rug. Er zijn al speculaties dat de Duitsers de emissie geheel over nemen en dal de Nederlandse overheid haar belang van 31,8 procent in Fokker verkoopt aan DASA. De emissie zal vermoedelijk eind april plaatshebben en wordt begeleid door het Zwit sers/Engelse bankierssyndicaat UBS Philips Drew, waarvan ook ABN AMRO deel uit maakt. Naast het opzienbarende nieuws over de samenwerkings plannen met DASA vertelde E.J. Nederkoom, voorzitter van de raad van bestuur, dat de onder neming op koers zit. De omzet van 3,8 miljard gulden moet na het in produktie nemen van de Fokker 70 op termijn groeien tot zo'n tien miljard gulden. Nederkoom noemde 1991 een acceptabel jaar. Dat de winst met 87 miljoen beschei den uitviel, is voor Nederkoom geen ramp. „Fokker is een on- Extra beloning leider Lichtend Pad zakenlieden hebben de prijs op het hoofd van de lei der van de guerrillabeweging Lichtend Pad verhoogd tot een miljoen dollar (1,8 miljoen gulden). Twee weken geleden had president Fujimori de beloning voor tips die tot de arrestatie van Abimael Guzman leiden al verdubbeld tot een half miljoen dol lar, zodat de arrestatie van de maoïstische leider nu in totaal 1,5 miljoen dollar kah opleveren. Speciaal kogelv rij vest voor vrouwen Franse politievrouwen hoeven zich in de toekomst niet langer te persen in een vormloos kogelvrij vest dat is toegesneden op de recht-toe-recht-aan vormen van hun mannelijke collega's. Ze krijgen speciale vesten die aan de vrouwelijke vormen zijn aan gepast. Cao-overleg NS zit muurvast Het cao-overleg bij de Nederlandse Spoorwegen zit vast. De standpunten van bedrijf en bonden liggen zover uit elkaar, dat gisteren nauwelijks is onderhandeld. Vandaag praat men verder. Als de Spoorwegen dan geen substantieel boa doen, gaan de bonden de leden raadplegen over acties, aldus een woordvoer der a de Vervoersbond FNV. De problemen zitten vooral i NS om flexibeler werktijden in personeel extra te belonen. i de hoger Azerische vrouwen rouwen bij een massagraf bij een dorp in Nagomo Karabach waar slachtoffers van de Ar meense milities liggen begraven. Op het ogenblik zijn naar schatting 35.000 Azeri's uit Karabach naar de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe gevlucht uit vrees voor aanvallen van Armeense milities. Pagina 7: Stuur vredesmacht naar Karabach. foto af DEN HAAG GPO Minister d'Ancona van WVC voelt er niets voor om strengere t regels op te stellen voor gezins- vorming en-hereniging waarbij buitenlanders zijn betrokken. Het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens stelt daar grenzen aan, en bovendien hebben CDA en PvdA in het re geerakkoord afgesproken dat aan de regels daarvoor niet wordt getornd. E NEEFJES Buma, de organisatie die de rechten behartigt van compo nisten en tekstschrijvers, is be zig de ruim 1.600 Oranjevereni gingen aan te pakken. Jarenlang nodigden de Oranjecomités blaaskapellen uit om op Konin ginnedag een deuntje te spelen zonder dat ze een cent betaal den voor de auteursrechten. „Daar moet een eind aan ko men". zegt hoofd-marketing Neijndorff van Buma. Eie Federatie van Oranjevere nigingen in Nederland is ver bolgen. Secretaris Kalt zegt re gelmatig boze telefoontjes te krijgen van de aangesloten or ganisaties. Nu Buma de blaas- ging nu ineens voor een paar honderd gulden wordt aange slagen. is dat een flinke klap", zegt Kalt. Voorheen betaalden de gemeenten de auteursrech- pellen en dweilorkesten op de 'ten voor de muziek op Konin ginnedag. maar sinds begin ja- nationale feestdag niet meer ongehinderd hun gang laat gaan. krijgt de plaatselijke Oranjevereniging na afloop een rekening van al snel 300 gulden De meeste Oranjecomités zijn afhankelijk van subsidie van de gemeente en donaties. Die bij dragen worden de laatste jaren steeds minder. „Als een vereni- ren zeventig moeten de comités dat zelf doen. Buma heeft dat geld jarenlang niet geïnd omdat het veel werk was en omdat ze daarnaast ook andere organisa ties als carnavalsverenigingen moest gaan aanschrijven Sinds een paar jaar worden de verenigingen aangeschreven. maar de een na de ander wei gert te betalen. Burma neemt daarmee geen genoegen meer. Neijndorff: „Oranjeverenigin gen gebruiken vaak het excuus dat ze een feest organiseren uit liefde voor de verjaardag van de koningin. Het goede doel dat door vrijwilligers wordt gedra gen. mag toch geen extra geld kosten, wordt gezegd Maar ie dereen die buiten de huiselijke kring muziek van anderen leent, moet daarvoor geld betalen. Ook als het voor de koningin Donderdag 5 maart 1992 Opgencht 1 maart 1860 Nr. 39793 Losse nummers 1.50 Geen krant ontvangen? 07! I6I499 HET WOORD IS AAN Vraag jezelf af of je gelukkig bent ?n je houdt op het te zijn. John stuirt Mill VANDAAG Economie Famihebenchten Feiten en meningen Film Info Programma's- Regio RTV Show Smaak Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 11 HET WEER Minder warm Vooral gedurende de nacht en ochtend wat regen. In de loop van de dag nu en dan zon en droog Middagtemperatuur ongeveer 11 graden Wind draaiend naar zuid west tot west, matig, kracht 3 a 4, aan de kust en op het lisselmeer vn| krachbg tot krachtig, 5 tot 6 derneming die op lange termijn werkt. Wij nemen totdat de ont wikkelingskosten van de Fokker 50 en Fokker 100 zipi MngWI diend, geen winst uit die pro gramma's. De winst komt volle dig voor rekening van onze an dere bedrijven. Maar dat het re sultaat zal moeten verbeteren is duidelijk. Fokker heeft een ge zonde financiële basis en een goed gevulde orderportefeuille. De produktie verloopt vlot en wij staan op het punt een nieuw vliegtuig te lanceren." Nederkoom zei verder dat de produktie van de Fokker 70 doorgaat, met wie Fokker uit eindelijk ook in zee gaat. „In 1994 vliegt dit toestel. Bij de luchtvaartmaatschappijen be staat er grote belangstelling Nederkoom vertrekt overi gens zondag naar de Chinese hoofdstad Peking om daar zijn handtekening onder het con tract met China Eastern te zet ten voor de levering van 7 Fok ker 100's. 715 MAART Minister neemt afstand van kabinetsplan Met die uitspraken bij de ope ning van het nieuwe kantoor van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders in Utrecht heeft minister d'Ancona giste ren afstand genomen van een begin dit jaar genomen kabi netsbesluit om te onderzoeken of er mogelijkheden zijn tot het beperken van gezinsvorming en -hereniging. Daarbij wordt gedacht aan het stellen van inkomenseisen aan mensen die willen trouwen met een vreemdeling. Faarli|ks krijgen op grond van gezinsvor ming en -hereniging 37.000 vreemdelingen een verblijfsver gunning. Dat is veel meer dan ae paar duizend asielzoekers per jaar die een vetblijfsvcrgun- ningkji|grn. Het plan voor scherpere voor waarden aan gezinsvorming is afkomstig uit CDA-kring. Zo zou het nieuwe paar moeten kunnen aantonen dat het in het eigen levensonderhoud kan voorzien. De PvdA-ministers zijn akkoord gegaan met onder zoek naar de mogelijkheden, in de verwachting dat het voorals nog niet zo'n vaart zal lopen. Oi«cli|ki vin 10-17 «ur I? en 13 nuarl tan 10 22 uur Crius pufeitu mi term Q R»I Trein Toeqinqbiliettcfl bi| NS stations HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Jt. MM Hf intradactia- Loin «mm» M»um U ktm* aarata twat wakta r** It 27 801 vm automa tiachabatalmg' P»r kwartaal 80.10) v»a aocapt 0"o IO Par kwartaal (f 80,10) via auto I matiacha batalmg* i controia barorpwg) 8 VI2H 1*00053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1