Rijp voor een inrichting? Kunst m 'Toekomst orkesten in Randstad onzeker Doorleefde solo van een gedreven acteur Drie bands op Leids Wisselstrpmfestival Advies: geen geldsteun voor de Droomfabriek bensdag 4 maart 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie HENK VAN DER POST Vormgeving: Pt ET KOOREMAN 9 Atzo Nicolai, secretaris van de Raad1 voorstellen dat er mensen zijn die or kesten en de herijking van Ope ra Forum kost arbeidsplaatsen. Hoeveel, wil de algemeen secre taris niet zeggen. „We hebben gekeken naar geldstromen, naar doelmatigheid en kwaliteit, niet naar arbeidsplaatsen. We zijn geen organisatieadviesbureau. Maar je kunt het natuurlijk wel uitrekenen. De grote regionale symfonieorkesten krijgen geld voor circa negentig formatie plaatsen. Hoe ze dat invullen is hun zaak, maar ik schat dat op z'n hoogst 25 musici van beide orkesten een plaats krijgen in die nieuwe formatie." Als het aan de Raad voor de Kunst ligt, verzorgen de drie grote regionale symfonieorkes ten straks de begeleiding van opera's buiten de Randstad. Ook Randstedelijke orkesten kunnen daarbij worden ingezet. „Bij de commissie Quené, die ons daarover heeft geadviseerd, waren de meningen op dat punt verdeeld. Twee leden, een min derheid gaven toch de voorkeur aan een vast operabegeleidings- orkest. Wij zijn daarop tegen, omdat het uit kwalitatieve over wegingen veel beter is een sym fonieorkest in de bak te hebben. Met een puur bakorkest hebben we in het verleden te veel nega tieve ervaringen opgedaan. Dat is artistiek gezien een slechte oplossing." >or de Kunst: „Tja, ik kan me haten." •fotocpd Stortvloed van kritiek op Kunstenplan DEN HAAG ANP Op het gisteren gepresen teerde advies van de Raad voor de Kunst over gesubsi dieerde kunst - het Advies Kunstenplan - is meteen al veel kritiek gekomen, vooral van buiten de Randstad. De Federatie van Kunste naarsverenigingen heeft wei nig visie op het toekomstige kunstbeleid kunnen ontdek ken in het Kunstenplan. De Nederlandse Toonkunste- naarsbond stelt dat Neder land met het advies het peil van een onderontwikkeld cultureel gebied in Europa nadert. De Federatie van Kunste naarsverenigingen keurt de verschuiving van geld van beeldende kunst naar archi tectuur af. De federatie vindt het ook merkwaardig dat er zeven miljoen gulden wordt uitgetrokken voor een Op drachten- en Presentatie fonds. A4, afslag Leiderdorp ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN, NEGEN RONDJES WOONIDEEEN MRJBELRBN LEDERDORP IIEUWSLUN Workshop 'Pop en Poen' LEIDEN Voor de tweede maal organiseert het LVC in samen werking met de Zuidhollandse Pop Unie de workshop Pop en Poen. Bands en hun managers kunnen hier kennis opdoen over zaken als contracten, belastingen, auteursrechten, etc. Dick Mo lenaar, manager van diverse bands, zal de worskhop morgen, „donderdag 5 maart, leiden. Aanvang 20.00 uur. 'Pluizebol' nieuwe produktie Pankras SASSENHEIM De Sassenheimse toneelvereniging Pankras komt met de klucht 'Pluizebol' van de Nederlandse schrijver Theo Akkermans op de planken. In eeri regie van Joop van der Zwet brengt de vereniging deze produktie op 8, 9,15 en 16 maart in het Feestgebouw Kasanova. Alle voorstellingen begin nen om 20.00 uur. Dans en cabaret in Droomfabriek LEIDEN Wolly Meriën, een van de oprichters van Djazzex, zal in de Droomfabriek een introductiecursus Roots-dance geven. In deze cursus komt de dans als een van de meest essentiële vormen van bewegen naar voren. De cursus is zondag 8 maart van 15.00 tot 17.00 uur. Diezelfde avond zal de cabaretier Wim kaufman een optreden in de Droomfabriek verzorgen. Dat be gint om 21.00 uur. Prince eerder in Nederland ROTTERDAM Fans van popster Prince kunnen hun idool eer der bewonderen dan aanvankelijk de bedoeling was: hij begint zijn Europese tournee in Nederland al op 26 en 27 mei met twee concerten in sportpaleis Ahoy'. Er stonden al vier concerten ge pland in juli, waarvan één in het MECC in Maastricht (4 juli) en drie in Rotterdam op 5, 7 en 8 juli. Met deze optredens zal Prin ce zijn Europese toemee afsluiten. De kaarten voor deze optre dens zijn reeds uitverkocht. De kaartverkoop voor de twee nieu we concerten begint op zaterdag 7 maart. Pavarotti op dieet LONDEN Binnenkort zal Luciano Pavarotti uit een minder volle borst zingen: de wereldbefaamde Italiaanse tenor is op di eet, zo liet hij de pers in Glasgow gisteren weten. Van de 140 kilo zijn er al vier af, en er moeten nog 57 volgen, liefst met een snel heid van een halve kilo per dag. „Over 28 dagen zal men mij slechts aan mijn rode anjer in net knoopsgatJierkennen", zei de zanger vol vertrouwen. De opera-ster is niet bang dat zijn stem te lijden zal hebben als hij in snel tempo vermagert. Wel hield hij de vragenstellers op een veilige afstand, uit vrees voor verkoud heid. Een monoloog voor twee stemmen: de oude Krapp luis tert naar een bandopname die hij jaren geleden op zijn 39ste verjaardag heeft gemaakt. Elk jaar namelijk legt hij zijn erva ringen vast op geluidsband. Al vorens dat ook nu weer te doen, beluistert hij na het raadplegen van het register van zijn ge luidsarchief Doos 3 Spoel 5. Met een scala aan emoties re ageert de oude man op de im pressies van zijn jongere ik. De acteur die de rol van de oude Krapp vertolkt, moet die reac ties veelal niet met woorden maar juist met suggestief spel aan ons duidelijk zien te maken. De 'band' is naar verhouding veel meer aan het woord dan de hiernaar luisterende Krapp. In de opvatting van Julien Schoenaerts lijken verwonde ring en verbittering in Krapp's reacties te overheersen. De kracht van de vertolking van Schoenaerts schuilt zeker niet in de laatste plaats in de ge heimzinnige uitstraling die hij als gedreven acteur met zich mee brengt. Pas wanneer je de tekst van 'Krapp's laatste band' met de zeer gedetailleerde re gie-opmerkingen van Beckett erbij pakt, kun je vaststellen op wat voor een intense en precie ze manier Schoenaerts zich de ze tekst heeft eigen gemaakt. Hier is welhaast sprake van 'Verinnerlichung', van een zeer hoge graad van inleving in een tekst. Los daarvan is eveneens aan alle uiterlijkheden voor wat betreft decor, bewegingspatro nen enzovoort grote aandacht besteed. 'Wit gezicht. Paarsrode neus. Verwarde grijze haren. Ongeschoren. Sterk bijziend (maar zonder bril). Hardho rend.' Alles klopt tot in het kleinste detail. Spoel 5 uit Doos 3 bevat een fragment dat Krapp een paar maal afspeelt. Het gaat over de ontmoeting met een vrouw, over de intieme relatie met een ander menselijk wezen. Hoogst waarschijnlijk is dat een sleutel passage, want zelfs het inspre ken van de nieuwe band word onderbroken of beter nog af£ broken om nogmaals naar c fragment te luisteren. Daarna draait de band op zo'n ouder wetse spoelenrecorder gewoon geluidloos door: er valt niets meer te zeggen. Aldus eindigt een vijftig minuten durende voorstelling die uiterste concen tratie vergt voor een doorleefde acteerprestatie. luid. En Dreadful Great tenslot te speelt stevige rockmuziek, waarbij uitstapjes worden ge maakt naar jazz, punk, folk en zelfs de betere klassieke muziek. De drie bands zijn vanaf een uur of negen bij Augustinus, Ra penburg 24, te beluisteren. Onder de naam Wisselstromfes- titfal treden zaterdag drie bands op in het gebouw van de stu denten- en jongerenvereniging Augustinus. De naam is geko zen, omdat de drie bands elk een eigen stroming vertegen woordigen. Voortkomend uit de Leidse formatie Malewis a Gogo werd vorig jaar The Naked Lunch op gericht. Speelde men aanvanke lijk vooral covers, in de nieuwe bezetting is gekozen voor een geheel eigen repertoire. De composities zijn duidelijk met een knipoog naar de jaren zes tig en zeventig geschreven. En, er kan meegehupst worden. Ma'china maakt een eigen zinnige mix van new wave. funk en rock met als resultaat een subtiele en toch krachtige sound en een afwisselend ge- Atzo Nicolai, secretaris van Raad voor de Kunst: „I hate you all", staat er met grote letters op een kunst werk in de hal van de statige villa waarin de Raad voor de Kunst zetelt. In de hoge, zonverlichte kamers is maan denlang vergaderd over een advies. Het Advies. Van 316 Nederlandse kunstinstellingen werd hier het lot beze geld. In ieder geval Opera Forum en het Limburgs Sym fonieorkest zullen, als het aan de Raad ligt, na 1993 niet langer bestaan. ,,Tja, ik kan me voorstellen dat er mensen zijn die ons haten." DEN HAAG HERMAN HAVERKATE Atzo Nicolai', algemeen secreta ris van het ruim honderd leden tellende adviescollege, erkent volmondig dat het advies pijn lijke consequenties heeft. „Daar viel niet aan te ontkomen. En toch zeg ik: als je kijkt naar wat haar inzet was, dan doen wij het LEIDEN JAN RUSDAM De Raad voor de Kunst heeft negatief gereageerd op de sub sidie-aanvraag van de Leidse Droomfabriek en het Roots Dance Theatre. In het advies voor het Tweede Kunstenplan dat de Raad gisteren aan minis ter d'Ancona van WVC stuurde wordt geoordeeld dat de activi teiten van het Roots Dance The atre niet van landelijk belang zijn. De Droomfabriek, gevestigd aan de Oude Singel, biedt cur sussen en repetitieruimtes aan en organiseert festivals en the madagen. De instelling heeft 34.000 gulden subsidie ge vraagd om in Den Haag een studioruimte beschikbaar te kunnen stellen aan het Roots Dance Theatre om produkties, opleidingen en workshops mo gelijk te maken. Volgens de Raad voor de Kunst moet het mogelijk zijn re- anders, benutten we de spaar zame ruimte die er is. Al blijven de marges smal." Hij sluit niet uit dat er na deze Kunstenplanperiode ook een 'majeure operatie' voor de Randstad-orkesten in het vat zit. „Zoals we nu gekeken heb ben naar de voorzieningen in het oosten, noorden en zuiden, petitieruimtes op commerciële basis te verhuren. Als professio nele dansgroep vindt de Raad het belang van het Roots Dance Theatre niet van dien aard dat het een meerjarige rijkssubsidie verdient. Alex Milberg van de Droom fabriek zegt teleurgesteld te zijn over het advies van de Raad voor de Kunst. „Het Roots Dan ce Theatre is een groep die wat anders doet dan we gewend zijn. Roots dance is een vorm van dans die is voortgekomen uit westerse en niet-westerse in vloeden. Ik had verwacht dat juist de overheid daar oog voor zou hebben. Zonder subsidie zal de groep inderdaad een commerciële prijs voor de repe titieruimte moeten betalen en sponsors moeten zoeken om produkties mogelijk te maken. Ik vrees dat dat een moeilijke zaak wordt, maar we zullen wel doorzetten", aldus Milberg. moeten we dat ook doen naar de orkesten in de Randstad. Daarna kan er wat ons betreft een rustperiode intreden. Het is niet zo dat we eindeloos door gaan met veranderingen, al blij ven kleinere aanpassingen ge woon nodig. Dat is inherent aan de kunst. Film krijgt nu bijvoor beeld meer geld omdat het een nieuwe, interessante en toch betrekkelijk karig gesubsidieer de sector is. Zulke verschuivin gen blijven nodig." Minister d'Ancona zette eind oktober de toon met haar 'ma jeure verschuiving' in de kun stenwereld, de Raad voor de Kunst volgde gisteren, zij het met andere accenten. De slachtoffers zijn voorlopig de zelfde. Opera Forum Filharmo nisch, het Enschedese proble- menkind, verdwijnt op rigou reuze wijze van het toneel. „Een harde maatregel", er kent Nicolai, „maar onvermij delijk. Aan opheffing viel niet te ontkomen. We hebben daarover uitvoering gesproken, maar uit eindelijk de knoop doorgehakt. Dat is eerlijker. Als iedereen het erover eens is dat een bedrijf slecht functioneert, moet je er niet omheen draaien. En laten we wel wezen: Forum is een ar tistiek, zakelijk en in alle op zichten eigenlijk moeizaam functionerend gezelschap. We moeten met een schone lei be ginnen, met een nieuw gezel schap, een nieuwe leiding en in een nieuwe situatie." Vertrouwen „Forum is en blijft een gezel schap dat onvoldoende interes sante voorstellingen maakt. En daar gaat het toch om. Er is bij ons geen vertrouwen. Noch in de organisatie, noch in de lei ding, noch in de koers die men wil varen. Als Raad hebben we daarom gezegd: de enige ma nier om dat echt goed te krij gen, is van voren af aan begin nen, hef de zaak maar op." Het schrappen van twee or- Medewerkers van stedelijk museum De Lakenhal verwijderen de Rembrandts van de muur en maken de schilderijen klaar voor verzending. De tentoonstelling is afgelopen, Rembrandt wordt opgedoekt foto hielco kuipers Rembrandt' in Lakenhal: 40.000 bezoekers LEIDEN JAN RUSDAM De tentoonstelling Rembrandt en Lievens in het Stedelijk Mu seum De Lakenhal heeft ruim 40.000 bezoekers getrokken. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het museum het verwachte aantal bezoekers van 40.000 net niet zou halen. In het afgelopen weekeinde, de laatste dagen van de tentoonstelling, trokken Rembrandt en Lievens echter nog zeer veel belangstellenden naar De Lakenhal. Toen het museum zondagmiddag de deuren sloot, bleken 40.216 be zoekers de kassa te zijn gepas seerd. Een recordaantal. Ge woonlijk trekt het museum zo'n 32.000 bezoekers per jaar. Gisteren werd een begin ge maakt met het opdoeken van de tentoonstelling. De kapitale schilderijen werden ingepakt om vanaaag, per vrachtauto, de thuisreis te aanvaarden naar musea en particulieren in het buitenland. Uit de vele reacties blijkt, volgens De Lakenhal, dat de vele bezoekers de Leidse ten toonstelling zeer gewaardeerd hebben. Twijfel over Centrum voor Beeldende Kunst LEIDEN JAN RUSDAM Het ziet er niet naar uit dat er op korte termijn een Centrum Beidende Kunst (CBK) zal ko men aan de Mandenmakers- steeg naast het Waaggebouw Als het aan de directie kunst en cultuur van de gemeente ligt kan het CBK nog voor het eind van dit jaar zijn gerealiseerd. De uitvoering van dit plan wordt evenwel in de wielen gereden door een ander plan van de ge meente om in het 'gat' aan de Aalmarkt een luxueus winkel centrum te bouwen. Het hoofd van de directie kunst en cultuur. V. van Baarle. vreest dat het Centrum Beel dende Kunst op de lange haan wordt geschoven, terwijl het plan voor een nieuw te bouwen ruimte aan de Mandenmakers steeg klaar ligt. Deze door de gemeente te huren ruimte zou benut moeten worden voor het kunstuitleengedeeltc van de nieuwe organisatie, terwijl De Waag dienst kan gaan doen als loket voor het CBK. waar kun stenaars en particulieren te recht kunnen voor allerlei infor matie. Daarnaast kunnen in De Waag tentoonstellingen worden gehouden van moderne becl dende kunst. Van Baarle: „De gemeente raad heeft vorig jaar 175.000 gulden extra beschikbaar ge steld voor het tot stand brengen van hei Bk. Voor dal geld I an ik het plan dat we nu hebben ook uitvoeren. /Ms het aan mij ligt is het CBK voor het einde van dit jaar gerealiseerd. Maar we moeten het ijzer wel smeden nu het heet is. Ik maak mij zor gen dat de uitvoering van het CBK-plan ernstige vertraging oploopt als we moeten wachten tot het plan voor het winkelcen trum verder is uitgewerkt. Mijn vrees is dat het tegen die tijd voor dis 175.000 gulden hele maal niet meer kan." Volgens Van Baarle is de Manaenmakersstecg de uit gele zen plek om een verbinding te leggen tussen een Centrum Beeldende Kunst en De Waag. „Voor de Kunstuitleen Leiden, dat in het CBK moet opgaan, is het van groot belang dat er spoedig een nieuw onderkomen komt. MAASTRICHT - Een detail van 'Bosarbeid op het landgoed Engelenburg te Brummen', een olieverf op doek van de 19de-eeuwse kunstenaar Wouterus Verschuur is een van de pronkstukken op de European Fi ne Art Fair. Deze beurs van 19de- en begin 20ste-eeuwse schilderijen wordt van 14 tot 22 maart in het MECC in Maastricht wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9