Wetenschap Stressmeter voor bomen en planten m Satellieten helpen schatten ontdekken Meer cholesterol door gen dan door worst en roken Woensdag 4 maart 1992 071-161400 Redactie: BRAM VAN LEEUWEN EN HENK VAN DER POST Eindredactie: HENK VAN DER POST Vormgeving: RON VAN HAASTRECT 7 NIEUWSLIJN Anti-malariamiddel tropenreizigers Er is een nieuw geneesmiddel op de markt voor reizigers naar de tropen. Het gaat om een extra bescherming voor het geval de reiziger, na alle andere voorzorgsmaatregelen, toch malaria krijgt. Volgens fabrikant SmithWine Beecham Farma van het middel Halfan neemt malaria onder reizigers elk jaar toe. In 1980 stonden 101 patiënten geregistreerd, maar in 1990 waren dit er al 249. Zeven op de tien patiënten hadden de levensge vaarlijke malaria tropica. Steeds meer mensen trekken naar ge bieden waar malaria voorkomt, zoals Kenya, India, Indonesië en Thailand. Ook wordt de parasiet steeds ongevoeliger voor de be staande preventieve medicijnen. Sloop kernfabriek duurder dan bouw De ontmanteling van de kernfabriek in het Duitse Karlsruhe gaat ruim 2 miljard gulden kosten. Vijf keer zoveel als de bouwkosten van deze fabriek destijds waren. De opwerkingsfabriek was van 1971 tot eind 1990 in bedrijf. In deze tijd zijn 208 ton brandstof staven uit kerncentrales verwerkt. In de fabriek werden gebruik te brandstofstaven uit kerncentrales behandeld. Tijdens de op werking wordt de fabriek zelf radioactief en daarom is de sloop moeilijk en langdurig. De radioactieve delen gaan in vaten. In de ontmantelingskosten van 2 miljard zijn afbraak en opslag van af val inbegrepen. Verbod gewenst op pvc-afvoerleiding De stichting Natuur en Milieu wil dat minister Alders afvoerlei- dingen van pvc in de bouw verbiedt. Buizen van polyethyleen en polypropeen zijn minder schadelijk voor het milieu, zo blijkt uit een studie die in opdracht van het ministerie van vrom is ge maakt door het ingenieursbureau Pré. Uit het onderzoek blijkt dat de milieuschadelijke uitstoot van pvc naar de buitenlucht een factor twee en naar water een factor tachtig hoger zijn dan die van de twee alternatieve materialen. TNO helpt stank Venetië oplossen TNO helpt de Italiaanse stad Venetië bij de bestrijding van stankoverlast door algengroei in de stadskanalen. Grote groene lappen 'zeesla' sterven in de zomer af en veroorzaken veel stankoverlast. Ook verstikken de algen het water, waardoor bodemdieren en vissen sterven. De universiteit van Venetië deed een beroep op TNOdeskundigen. Ook het Instituut voor Bos- en Natuuronderhoud en het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee zijn benaderd. Het onderzoek duurt tot septem ber 1993 en kost 1,5 miljoen gulden. Overbemesting van het wa ter is volgens TNO de belangrijkste oorzaak. Het gebrek aan rio lering in de stad, de lozing van fabrieksafval langs de Adriatische kust en de landbouw in de Po-vlakte zijn de belangrijkste vervui lingsbronnen. Leerstoel milieukundig ontwerpen De Technische Universiteit Delft krijgt een leerstoel milieukun dig ontwerpen. De nog aan te stellen hoogleraar moet aanko mend industrieel ontwerpers bijbrengen wat de gevolgen zijn van hun ontwerpen voor het milieu. Het rijk heeft voor de eerste vier jaar 1,7 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Industrieel ont werpers bepalen vaak de aard van de te gebruiken materialen en produktiewijzen. Dat geldt ook voor de levensduur van het pro- dukt en het al dan niet kunnen hergebruiken van het produkt. Daardoor hebben zij een grote verantwoordelijkheid ten opzich te van het milieu. Schoolkinderen in VS blijven achter Vergelijking van J3-jarige scholieren in de wereld heeft aange toond dat Amerikaanse kinderen achterblijven bij hun leeftijd genoten uit veel andere landen. Zuidkoreaanse kinderen bleken de grootste kennis in huis te hebben. In zowel wiskunde, na tuurkunde als biologie scoorden 13-jarige Amerikaanse scholie ren lager dan hun leeftijdgenoten uit Zuid-Korea, Taiwan, Zwit serland, de voormalige Sovjetunie, Hongarije, Frankrijk, Italië, Israel, Canada, Schotland, Slovenië en Spanje. Alleen de kinde ren in Ierland en Jordanië maakten nog meer fouten dan de Amerikaanse. Japan, Duitsland en andere landen waar het on derwijs op een hoog niveau staat deden niet mee aan het onder zoek. Acht miljoen voor sensortechnologie De Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek heeft 8 miljoen gulden ter beschikking gesteld aan de Stichting voor de Technische Wetenschappen voor de bevordering van het onderzoek, de ontwikkeling en toepassing van sensortech nologie. STW heeft inmiddels een prioriteitenprogramma opge steld, waarbij optische, mechanische, thermische, elektrische, magnetische en chemische sensoren de aandacht krijgen. Het programma zal zich vooral richten op succesvolle introductie van sensoren in de praktijk. V x if X Deze foto van het melkwegstelsel NGC (New General Catalogue) 3367 werd enkele weken geleden genomen op de grote Europese Zuidelijke Sterrenwacht op de Chileense berg La Silla. De pijl wijst naar een betrekkelijk heldere ster die er voordien niet was. Ana lyse van het licht van de ster leert dat het hier gaat om een geëxplo deerde ster, een supernova, in een van de buitenarmen van het spi raalvormige melkwegstelsel. De lichtmetingen laten zien dat de resten van de ster zich met snel- Planten en bomen zijn gevoelig voor verstoringen in hun omgeving. Op termijn kunnen ze flink beroerd worden van bijvoorbeeld luchtverontreiniging. Verzuurde bossen zijn daarvan het bewijs. Maar hoe weet je of een plant overstressed is? UTRECHT CHARLES HASSELMAN Sinds kort zijn daarvoor twee in Nederland ontwikkelde meet apparaten beschikbaar het zo geheten Leaf-apparaat en de PPM. Leaf staat voor Laser Envi ronmental Active Fluorosensor. PPM voor Plant Photosynthesis Meter. Beide apparaten werken min of meer volgens hetzelfde principe. Een blad wordt be schenen met licht, waarna het apparaat de opgewekte fluores centie meet. Hoe meer fluores centie, des te slechter de plant eraan toe is. Het prototype van het Leaf- apparaat staat bij Nedinsco in Venlo en is in eerste instantie bedoeld voor wetenschappelijk onderzoek. Nedinsco denkt er wereldwijd enkele tientallen te verkopen. Prijs: 1 tot 2 ton. Het apparaat bevat twee len zen. Via de onderste lens straalt de laser een krachtige straal groen licht op de planten. Dat wekt een bepaalde hoeveelheid infrarode uitstraling op. Deze fluorescentie wordt door de tweede lens opgevangen. Door de gemeten hoeveelheid fluo rescentie te vergelijken met die van een plant in ideale leefom standigheden, kan de mate van stress worden vastgesteld. Vol gens de Britse wetenschappers Genty, Briantais en Baker is er Ontsnapping virus uit levende cel 'gezien' AMSTERDAM ANP Wetenschappelijke onderzoe kers, verbonden aan het IBM Research Laboratorium in het Zwitserse Zürich, geloven getui ge te zijn geweest van een nooit tevoren aanschouwd biolo gische proces. Het gaat om de ontsnapping van een virus aan een levende cel. Het virus is 200 tot 300 nanometer groot (1 na nometer is één miljardste deel van een meter). Het onderzoek werd mede verricht door Nobelprijswinnaar Gerd Binnig. Hij bracht met een scanning force microscoop bio logisch materiaal in beeld waarbij details tot 10 nanome tér kunnen worden weergege ven. Tijdens het experiment na men de onderzoekers drie pro cessen waar. Enkele seconden nadat zij cellen hadden geïnfec teerd met een ongevaarlijk pok- kenvirus, zagen de wetenschap pers dat het celmembraam zachter werd. Na 2,5 uur zagen de onder zoekers allerlei uitstulpingen op de celwand verschijnen en na enkele minuten weer verdwij nen. Dit duidt erop dat zoge noemde bijproduktcn van de vi- rusreproduktie de cel verlaten. Na meer dan 8 uur incubatie nam men een bijzonder ingrij pend proces waar. Op de cel- wand vormden zich allerlei uit steeksels waarna deze weer ver dwenen. Er kwamen kleine ob jecten uit de vingervormige uit stulpingen. Dit moeten de voortgeplante virussen zijn die de cel verlieten. een verband tussen de fluores centie en de fotosyntese. ofwel het ingewikkelde proces waarbij in het bladgroen van de plant onder invloed van licht glucose wordt gemaakt uit koolzuur en water. De ontwikkeling van het Leaf- apparaat begon in 1985. Toen ontdekte een groep Nederland se en Italiaanse wetenschappers tijdens metingen in de bossen bij Garderen dat er verband be staat tussen bepaalde concen traties ozon en stikstofoxiden enerzijds en door laserlicht op gewekte fluorescentie waarden anderzijds. Het Delftse ingenieursbureau Ears is de producent van de tweede nieuweling op dit ge bied: de fotosynthese-meter PPM. Het apparaat stelt de hoe veelheid licht vast die een plant gebruikt voor de fotosynthese. Onder meer doordat de PPM niet met een laser, maar met een zwakkere lichtbron werkt, moet het vlak tegen het blad aangehouden worden. Voor metingen vanaf grotere afstand is de PPM niet geschikt. De ontwikkeling van de PPM vloeit voort uit een opdracht van de Vereniging van Bloemen Veilingen in Nederland, die zeer geïnteresseerd is in een metho de om de interne kwaliteit van snijbloemen te beoordelen. Of een plant het naar zijn zin heeft valt nu vast te stellen met behulp van een stressmeter. Rosema: „Bij een onderzoek met de Ficus Benjamini vonden we aanwijzingen dat het foto synthese-rendement een voor spellende waarde heeft. We vonden een verband tussen de metingen en de een maand la ter optredende bladverkleuring en bladval. We hebben toen dit apparaat ontwikkeld, waarmee buiten en in de kas snel kan worden gemeten." De eerste se rie van tien PPM's is momen teel in de maak. De stressmeter gaat 9500 gulden kosten. Rosema houdt het apparaat tegen een blad, zojuist geplukt van de ficus op de gang. Op het display verschijnt het getal 77. „Dat betekent dat het blad 77 procent van het opvallende licht voor fotosynthese gebruikt." Is deze ficus gestressed? "Nee, hoor", zegt Rosema. „Maar daar kunnen we wel wat aan doen." Hij loopt naar een halogeen- bureaulamp en houdt het blad vlak onder de hete lamp. „Hier houden ze niet van", weet hij. Inderdaad. Nu verschijnt na een meting het getal 04 op het dis play. „Nu heeft ie behoorli|ke stress." Volgens Rosema is uit onder zoek ln| het Instituut voor Agro Technologisch Onderzoek in Wageningen gebleken dat je via fotosynthese-meting uitspraken kunt doen over de kwaliteit van groene vruchten en stekken van chrysanten. Vandaar de interes se bij kwekers, veilingen, zaad- veredelaars, landbouwvoorlich- ters en wetenschappers. Quagga terug in het land der levenden LEEUWARDEN NtCO HYUCEMA Als het aan Zuidafrikaanse on derzoekers ligt zal de quagga. een Zuidafrikaanse zebrasoort, uit het graf herrijzen. De laatste quagga stierf in gevangenschap in 1883 in de Amsterdamse Ar tis. Duizenden, wellicht miljoe nen van deze wezens, zwierven door de woestijnen van Zuid- Afrika, alvorens jagers de laatste afslachtten. Het enige bewijs van hun be staan zijn 23 door motten aan gevreten opgezette exemplaren, zeven skeletten en een paar illu straties in musea en galerieën. Samen met de dodo werd de quagga het symbool voor uitge storven dieren. Voor zoölogen is de quagga lange tqd 060 stri|«i punt geweesL Was het nu echt een aparte soort, of slechts een variant binnen de lebrafnillle? Volgens de Zuidafrikaanse Reinhold Rau is de Quagga een familielid van noordelijker ze bra's. Hij baseert zich daarbij op dna-proeven. Dat maakt een te rugkeer van de quagga moge lijk. Als een soort uitsterft, dan is het gebeurd. Maar een fami lievariant is een heel ander ver haal. De genen ran de quagga zijn niet geheel en al verloren ge gaan. Zo nu en dan zi|n nbfl B gesignaleerd met minder stre pen en donkerder tinten in de noordelijker gebieden. In 1987 begonnen onderzoe kers een selectief teeltprogram ma met negen zebra s in een poging de genen van de quagga opnieuw tot uitdrukking te brengen. Volgens professor Eric Hariev van de Cape Town Uni versity zien de eerste veulens er redelijk uit. Voor er weer echte quagga's rondlopen zal er even wel nog zo n 20 jaar voorbij gaan. Daarmee zou de mens einddifk weer eens een in het verleden begane fout hebben hersteld. Werken achter het beeldscherm Wat zijn de risico's en hoe kunnen deze worden vermeden? Overbelastingsaandoeningen ajn een gevolg van de combinatie van zich herhalende bewegingen en snelle krachtige bewegingen, een verkeerde houding en gebrek aan voldoende rust gedurende enkele weken, maanden of jaren. Risico's DEN HAAG KERST HUISMAN „De meeste archeologen begin- gewoon te graven. Het win tien jaar kosten om een groot gebied af te graven. Waarom ije die plek niet bestuderen in twee weken met lucht- en sa- tellietfotografïc?" Toverwoord is volgens Anna Roosevelt van de (olumbia- universiteit in New York, remo te sensing. De aardbodem wordt fotografisch afgetast via \<>ut hi I mciis. |i|k oog niet- waameembare golflengten. Het principe berust op het gegeven, dat de bodemstuctuur invloed heeft op de temperatuur ervan. Met name infrarood-opnamen registreren heel geringe tempe ratuurverschillen in de grond al met verschil in kleur. Aarde die bijvoorbeeld als slib is gedepo neerd in een niet meer op net oog zichtbare geul. is 'losser' van structuur en houdt daarom minder goed de warmte vast dan de 'vastere' bodem daaron der en daarnaast. Stimulator van dit onderzoek is NASA-archeoloog Tom Sever. Hij heeft de afgelopen tien jaar voortdurend onderzoekingen gedaan op dit terrein en de op sporingsmethoden sterk verbe terd. Sever liet remote-sensing- apparatuur die in satellieten wordt gebruikt, in vliegtuigen installeren. In april 1982 begon hij met gedetailleerde experi menten. Hij installeerde twee remote-sensing Instrumenten, en ims (tbttntittin- k.i.msi- mulator) en een TIMSA (ther mische infrarood-multispectra- le scanner) aan boord van een vliegtuigje en verkende de Chaco Canyon In New Mexico. Hij wist dat daar bewoning is aangetoond die teruggaat tot 5500 voor Christus DM ImUb het volk van de Anasa/i Het waren landbouwers, die gebou wen hadden van meer etages en een gecompliceerd wegennet werk hadden aangelegd. Hun beschaving kwam omstreeks 1000 na Christus tot grote bloei. De resultaten waren opmerkt- lijk. Op Severs foto's waren nog niet opgespoorde begraven pre historische muren, gebouwen, akkers en wegen heel duidelijk waar te nemen. Sever vond zo met een collega in Costa Rica een voetpad tenig. dat 1000 jaar oud was en dat lag begraven onder bijna 5 meter vulkanische as. Maar de methode heeft ook nog veel resultaten opgeleverd in een relatief zeer goea onder zocht gebied als Griekenland Er werden nog enkele belangrijk»- woonplaatsen uit dt Oun ontdekt: de nederzetting Prasi dakion en een tempel in Perio- vottt i nm fm sell da no| werden ruïnes ontdekt van for HmuneUPBI Anna Roosevelt lumbia-universiteit onderzocht met lucht- en satelUetverken ningen een sinds 400 na (Tiris tus bewoond en voortdurend overstroomd terpengrbied in de omgeving van oe mond van de Amazone in Brazilië. Op die vlakte van Marajóaran hebben ooit 100 000 mensen gewoond Roosevelt maakte bij haar on derzoek ook gebruik van riekt ri Bchc apparatrn om de doorla tendheid van de bodem tc on derzoeken. Zij spoorde daarmee allerhande begraven oud heidkundige resten op. heden van 7000 kilometer per se conde uitbreiden. De supernova is tientallen mil joenen malen helderder dan de ster oorspronkelijk was. NGC 3367 staat ruim 200 miljoen licht- jaar van ons af. De eigenlijke ex plosie gebeurde dus in een tijd dat hier op aarde het Jura-tijdperk be gon en de eerste grote dino sauriërs verschenen. Al die tijd is het licht van de explosie, met een snelheid van 300.000 kilometer per seconde, naar ons onderweg geweest FOTO C PD LEEUWARDEN Niet alleen vette worst en sigaretten doen aderen dichtslibben. Ook een gen, dat 23 procent van de mensheid in zich draagt, is daar verantwoorde lijkheid vóór. Volgens de New Scientist zijn Texaanse onderzoekers er in ge slaagd dat gen te isoleren. Te veel cholesterol in het bloed kan aanslag in de aderen veroorzaken en bloedvatverharding. Eten. niet of veel beweging en het al dan niet roken be- invloeden het lot van cholesterol, maar ook verschillende genen. Het nu ontra felde gen is één van die genen die apo- lopoproteïnes produceren, die deel uit maken van de lipoproteïnen die cho lesterol door de aderen en naar de le ver transporteren. Het gen komt in verschillende soor ten voor. De meest voorkomende zijn de zogenoemde E2, E3 en E4. Iedereen heeft soorten van het gen. van beide ouders één, geërfd. Van de bevolking is 57 procent drager van de combinatie E3/E3, 24 procent is opgezadeld met E3/E4 en 13 procent met E2/E3. Ande re combinaties zijn zeldzaam. De Texaanse geneticus James Hixson onderzocht het DNA van 683 mannen tussen 15 en 34 jaar. Hij vergeleek daarop de gen types met de kaarten van adermatenaal dat tijdens de auto psie was verwijderd. Bijna alle mon sters hadden aanslag op de binnenkant van de aderen, maar degenen met de gencombinatie E3/F.4 toonden de meeste schade. Bij deze groep was 32 procent van de aderen volledig bedekt met aanslag. Degenen met de combi natie E3/E3 waren iets beter af met 29 cent bedekking en c 23procent schade Hixson ontdekte ook nog dat het E2- gen samen gaat met een lagere bloed druk en weinig lipoproteïne. hetgeen dc schadelijkere vorm van cholesterol zou zijn. Volgens Hixson passen alle tot nu toe ontdekte gegevens in oen con sistent systeem. Dat kan volgeas hem leiden tot het testen van personen op risico's van hart- en vaatziekten ns Frederick Comhill van de siry Ls van groot belang. Het zou aantonen, dat een enkele gen even belangrijk voor het cholesterol gehalte is als voe dings- en gedragspatronen Volgen' iio Stat Ohio State University is het onderzoek

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7