Buitenland Rode Leger zit vast in Karabach onafhankeijk Bosnië Libië naar Haags hof in verband met Lockerbie Georgia zet streep door rekening Witte Huis Kroongetuige RAF-moord grote fantast Landbouwberaad EG op niets uitgelopen Woensdag 4 maart 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST 6 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Doden bij treinongeluk Rusland In Rusland zijn gisteren zeker 20 mensen omgekomen bij een botsing lussen twee treinen op het traject Moskou-Riga. Er vie len 43 gewonden, van wie er acht zeer slecht aan toe zijn. Bij het station Patsossenki, waar slechts een enkelspoor ligt, botste de sneltrein van Moskou naar Riga frontaal op een goederentrein. Drie wagons van de passagierstrein vlogen in brand. 'Onze man' mag Kuwayt niet in Verslaggever Taco Slagter van de Gemeenschappelijke Pers Dienst (GPD), waartoe ook deze krant behoort, is gisteren de toegang geweigerd tot Kuwayt. Slagter was in het bezit van twee faxen van het Kuwaytse ministerie van informatie, waarin hem was meegedeeld dat hem een visum voor Kuwayt zou worden verstrekt. Bij aankomst op de luchthaven werd hem echter mee gedeeld dat hij geen visum krijgt. De reden is niet bekend ge maakt. Genetisch onderzoek Iers meisje Het 14-jarige zwangere meisje dat vorige maand in Ierland op schudding veroorzaakte omdat Zij abortus wilde plegen, onder gaat deze week in Groot-Brittannië erfelijkheidstests. Aan de hand van een 'genetische vingerafdruk' hoopt de politie bewijs te verzamelen tegen de man die haar verkrachtte.en zwanger maakte. Bouw winkelcentrum stopgezet Gemeentelijke functionarissen hebben gisteren in Hamburg een einde gemaakt aan voorbereidingen voor de bouw van een om streden winkelcentrum op een ruim 300 jaar oude joodse be graafplaats. Het staken van de werkzaamheden zou echter van tijdelijke aard zijn. Maandag demonstreerden ongeveer 100 or thodoxe joden uit Londen en Antwerpen tegen de bouw van het winkelcentrum. Excuses aan joden voor demonstratie Burgemeester Franco Carraro van Rome heeft zich bij opperra- bijn Elio Toaff verontschuldigd voor een demonstratie van hon derden jonge neo fascisten, die voor joden beledigende leuzen scandeerden. „Deze manifestatie was beneden alle peil", zei de burgemeester tijdens een bezoek aan de synagoge in Rome. Hij schapsbanden met de joodse gemeenschap onderhouden". Jeltsin in juni naar Verenigde Staten De Russische president Boris Jeltsin heeft een uitnodiging geac cepteerd om op 16 en 17 juni een staatsbezoek te brengen aan de Verenigde Staten. De Amerikaanse president Bush merkt op dat het bezoek ook een gelegenheid is om jeltsin te huldigen die „fantastisch werk" doet. Azeris' halen Armeense helicopter neer De gehavende en belegerde troepen van het 366ste regi ment van de voormalige Sovjetunie hebben gisteren ge probeerd zich verder terug te trekken uit de omstreden enclave Nagorno Karabach. Maar hun aftocht werd ge blokkeerd door burgers en gewapende groepen Azeri's en Armeniërs. Volgens een woordvoerder van het leger in Moskou 'handhaven' de troepen hun posities en wach ten ze op nieuwe orders. CORRESPONDENT Vooral de Armeniërs willen niet dat het 366ste vertrekt. Zij zeg gen dat het gemotoriseerde in- fanterieregiment een afschrik kende werking heeft, die voor komt dat de Azeri's een algehele aanval zullen uitvoeren op Ste panakert. Ondertussen heeft Armenië Azerbajdzjan er gisteren van be schuldigd een militaire helikop ter van het type Mi-26 te heb ben neergeschoten die volzat met voornamelijk vrouwen en kinderen. Volgens het Armeen se ministerie van binnenlandse zaken kwam de helikopter uit Stepanakert, de hoofdstad van Karabach, en werd hij in de buurt van de Azerbajdzjaanse stad Kelbadzjar neergeschoten. In de stad Agdam, aan de Azerbajdzjaanse kant van de enclave, werd gisteren een mos kee omgevormd tot een lijken huis voor de verminkte slacht offers van de gevechten in Ko- cali. Volgens de Azeri's hebben de Armeniërs zich in Kocali overgegeven aan het willekeuri ge vermoorden van vrouwen en kinderen. Volgens de Azeri's zijn er duizend doden gevallen, maar de Armeniërs ontkennen de beschuldigingen van een bloedbad. Azerbajdzjaanse functionaris sen kwamen terug met de licha men van drie kinderen bij wie het achterhoofd was afgescho ten. Sommige gezichten zaten vol sneden. Volgens getuigen liggen nog tientallen doden ver spreid over de besneeuwde heuvels in de omgeving van Ko cali, die onder de voet zijn gelo pen door bewapende groepen Armeniërs. Vrouwen hebben zich buiten de moskee in Agdam verzameld om te rouwen over hun doden. Veel van de vrouwen hadden bloedende wangen door zich zelf toegebrachte krabben. Sommigen wierpen zichzelf in hun smart tegen de grond en moesten worden weggedragen door hun mannen. Dstraf voor d\lge rijnen ALG-DPA-AFP Eeiljnse rechtbank heeft gistrie leden van de Hez- bolhij van God) ter dood vertd. De drie behoren tot roep van 25 mensen die werden opgepakt op bes<{ing van moord, gijze- lingeiliging van gebeds- plaaiet opzetten van een crint>rganisatie en verbo den ibezit. Het proces te gen ep werd zondag in de stad en geopend. Aa; andere verdachten werdvangenisstraffen van tien vintig jaar opgelegd. Zeve&nderen werden ont slagerechtsvervolging. Hede eerste keer dat te gen moslim-extremisten doodsn werden uitgespro ken siet uitroepen van de noodtnd op 9 februari. He- zbolkderhoudt geen ban den net Islamitische Red- dingsf.FIS), dat de opposi tie teg Algerijnse regering leidt, temin worden de doodsh algemeen opgevat als eenrschuwing aan aan- hangein het FIS, dat een verbocfen het hoofd hangt. Een reink moet zich mor gen datr buigen. Regngspartij Cairoun wint YAOUND&PA-AFP In Carmn heeft de rege- ringspanan president Biya de zon gehouden parle- mentsveringen gewonnen. Nu de lagen uit bijna alle kiesdistri binnen zijn kan de Demttische Vergadering van heCamerounse Volk (RDPC) Igens onofficiële schattingop 52 procent van de stemmrekenen. De oppo sitie zou procent van de stemmen iben behaald. Libië heeft een klacht ingediend bij het Internationaal Gerechts hof in Den Haag naar aanlei ding van zijn conflict met Groot-Brittannië en de VS over de uitlevering van de twee ver dachten van de bomaanslag op een PanAm vliegtuig boven het Schotse Lockerbie in 1988. Dat heeft de Libische ambassadeur in Brussel,, Mohamed Sharaf Eddine El Faitouri, gisteren ge zegd. De ramp in Lockerbie kostte aan 270 mensen het le ven. Het hof moet „behouden de" maatregelen treffen tenein de escalatie van het conflict te voorkomen, zei de ambassa deur. Groot-Brittannië, de VS en Frankrijk (vanwege een bom aanslag op een Frans toestel bo ven de Sahara) hebben, ge steund door de Veiligheidsraad van de VN, gedreigd met maat regelen tegen Libië als dat land de twee verdachten niet uitle vert. De drie willen onder meer een embargo op civiel vlucht- verkeer naar Libië en opschor ting van diplomatieke relaties met dit land. Maandag liet de Libische lei der Gaddan echter weten dat hij niet bevoegd is de twee uit te le veren. Wel is Tripoli bereid hen vast te houden in een VN-kan toor in Tripoli of in Genève, waar ze dan door een onafhan kelijke onderzoekscommissie kunnen worden ondervraagd. Het Franse dagblad Le Mon de meldde gisteren dat Libië be reid is de twee aan de VS uit te leveren, mits Washington de di plomatieke betrekkingen met Tripoli herstelt. WASHINGTON HENK DAM VERVOLG VAN DE VOORPAGINA Net als twee weken geleden in New Hampshire, deed Pat Buchanan het in Georgia beter dan verwacht. De peilingen hadden hem minder dan 30 Krocent toebedacht, maar hij aaide 36 procent van de stem men. tegen Bush 64. Dat zette een streep door de rekening van het Witte Huis, dat erop had gehoopt dat een slecht resultaat in Georgia Buchanan zou dwingen uit de race te stap pen. Maar Buchanan zei gister avond in een triomfale rede „tot het eind", dat wil zeggen: tot de laatste voorverkiezing, te zullen doorgaan. In de staten Maryland en Co lorado, waar Buchanan niet eens campagne had gevoerd, haalde hij 30 procent. Bush gaf een korte verklaring uit waarin hij duidelijk maakte te beseffen dat hij problemen heeft. „Tot degenen die me in het verleden hebben gesteund, maar nu niet meer, zeg ik: ik begrijp uw zor- f;en, en uw frustratie met Was- ïington." Aan Democratische kant le verden de verkiezingen gisteren een gemengd resultaat op. In Georgia won. zoals verwacht, gouverneur Bill Clinton. Hij kreeg 57 procent van de stem men, tegen zijn naaste rivaal, ex-senator Paul Tsongas, 24 procent. Clinton moest wel win nen omdat hij, als gouverneur van de zuidelijke staat Arkansas, in het zuiden zijn machtsbasis heeft. Door het resultaat in Ge orgia heeft hij nu een goede kans om op Super Tuesday te scoren. Maar dat maakt hem nog niet automatisch tot de man met de beste kansen op de Democrati sche nominatie. Want Tsongas won gisteren ook, en wel in Maryland en Utah. De eerste uitslagen in Washington wijzen eveneens op een duidelijke overwinning voor Tsongas. Clinton is er zelfs niet zeker van de tweede plaats, aangezien jer ry Brown gelijk met hem op- g.t.H Tot veler verrassing wist ex- gouverneur Brown uit Califor- nië de meeste stemmen in Co lorado te behalen. Op Brown stemden vooral jongeren en mensen die bezorgd zijn over het milieu. De senatoren Kerrey en Harkin kwamen er gisteren nauwelijks aan te pas. Wel heeft Harkin naar het zich laat aan zien 'Idaho' binnengehaald, via een nipte overwinning op Tson gas. De schapen van een Azerische herder laten zich niet van de wijs brengen door een eenheid van het voormali ge Rode Leger, die is gestrand bij de stad Agdam in Nagorno Karabach. foto epa BERLIJN HANS HOOG EN PUK CORRESPONDENT Ruim twee jaar na de RAF- moord op de Duitse topbankier Alfred Herrhausen meldde zich vrijwillig een kroongetuige, die zei de daders persoonlijk te inen. De hoogste aanklager belast met de jacht op terroris ten, Von Stahl, en de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Hessen konden hun geluk niet op toen de man, 'Sig- gi' Nonne genaamd, uitpakte. Nu, ruim vijf weken later, heeft de euforie plaats gemaakt voor een flinke kater. Het heeft er alle schijn van dat de kroon getuige een psychopaat met een Zeer levendige fantasie is. Zo is onder meer zijn verklaring dat hij in de weken voor de moord aan het RAF-commando onder dak heeft verstrekt, van meer dan één kant tegengesproken. Zijn halfbroer en verschillende kennissen hebben verklaard dat Nonne op het moment van de aanslag samenwoonde met zijn halfbroer en dat er in die tijd nooit RAF-leden te zien zijn ge weest. Von Stahl gaf toe dat de half broer, die kort na het eerste ver hoor aan longonsteking stierf, dit bij een verhoor had ver klaard. Maar gezien het stadium van zijn ziekte kon hij niet meer uitvoerig worden ondervraagd, aldus de hoofdofficier. Ook vrienden van het tweetal en be woners van het flatgebouw in Bad Homburg waar Nonne woonde en waar de moord op Herrhausen werd gepleegd, zeggen in die tijd geen vreem delingen te hebben gezien. Als enige materiële indicatie voor de geloofwaardigheid van Nonne geldt de in zijn kelder gevonden sporen van explosie ven. Experts stellen echter dat deze absoluut niet overeenko men met de springstof die de RAF heeft gebruikt. De RAF zelf heeft direct na de ontboezemin gen van Nonne schriftelijk ver- Idaard niets met de man te ma ken te hebben. De twijfels aan de betrouw baarheid van Nonne zijn overi gens niet nieuw. De aan alcohol en drugs verslaafde man, die enkele keren in psychiatrische klinieken is behandeld, is geen onbekende van de binnenland se veiligheidsdienst en de re cherche. Tot 1986 was hij tipge ver van de politie in Hessen, maar werd toen wegens 'abso lute onbetrouwbaarheid' ont slagen. Toen Nonne zich een dag na de moord op Herrhausen weer bij zijn vroegere broodheren meldde, kon zelfs een ervaren rechercheur 'niets bakken van het warrige verhaal van Siggi'. Weken later stak de huidige 'kroongetuige' zijn woning in brand, maar het onderzoek werd stopgezet omdat de dader niet toerekeningsvatbaar zou zijn. Pas in de zomer van 1991, toen hij zich weer meldde, werd hij plotseling serieus genomen. 'Siggi' mocht uitpakken en ver telde verhalen over RAF-terro- risten, die bij hem woonden en voor wie hij hand- en spandien sten verrichtte. Waarom hij nu plotseling wel werd geloofd, is nog steeds een raadsel. Het begint er steeds meer op te lijken dat de 'zaak-Nonne' 1 een geweldige blamage is voor alle betrokkenen. Is de kroonge tuige werkelijk een zieke man met een zeer levendige fantasie, dan hebben de Duitse BVD en de centrale recherche zich vol slagen belachelijk gemaakt. Zouden daarentegen zijn verha len - wat niemand eigenlijk nog gelooft - wel kloppen, dan is het schandaal nog groter. En, om het geheel nog spannender te maken, herinnerde 'Siggi' Non ne zich vorige week ineens dat hij al voor de moord telefonisch had gewaarschuwd. Dat pro beert de centrale recherche nu uit te zoeken. Het lijkt de laatste poging om de geloofwaardig heid van de gedemonteerde 'kroongetuige' te herstellen. Bukman ontkent vertragingstactiek CORRESPONDENT Een fundamentele koerswijzi ging van het Europese land bouwbeleid lijkt vooralsnog te stTanden op verzet van onder meer de Nederlandse minister Bukman en zijn collega's uit Groot-Brittannië eh Denemar ken. Onder aanvoering van deze drie sneuvelde gisteren in Brus sel een Portugese poging een compromis te sluiten over de toekomst van het landbouwbe leid in de EG. Over de gang van zaken tij dens de vergadering liepen de meningen na afloop ver uiteen. EG-landbouwcommissaris MacSharry sprak, net als de Portugese voorzitter, van „enige vooruitgang" en noemde de meningsverschillen „niet on overkomelijk". Volgens Bukman zou de discussie echter „funda mentele meningsverschillen" hebben blootgelegd. Aangenomen wordt dat het vastgelopen debat opnieuw zal oplaaien wanneer MacSharry op 18 maart met zijn jaarlijkse prijsvoorstellen komt voor de belangrijkste landbouwproduk- ten. De Ierse commissaris heeft al aangekondigd forse prijsver lagingen te zullen voorstellen en de boeren inkomenstoeslagen toe te kennen. Nederland, België, Groot-Brit tannië en Denemarken zijn voorstanders van mildere prijs verlagingen. Zij vrezen boven dien dat de inkomenssteun aan de boeren op den duur onbe taalbaar wordt. De Nederlandse bewindsman ontkende dat hij de discussies over de toekomst van de Eu ropese landbouw met opzet vertraagt: „Ik heb vorig jaar. toen Nederland voorzitter was. zelfs zitten jagen om een ak koord te krijgen." Situatie in Sarajevo kalmeert De Duitse zoöloge Dagmar Wemer voert in haar experimentele boerderij in Costa Rica een groene leguaan. Zij legt zich momenteel toe op het fokken van leguanen voor consumptie. Het vlees van de leguaan schijnt erg lekker te zijn. Volgens Wemer is de leguaan een goedkoper alternatief voor runderen en pluimvee. foto epa SARAJEVO RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA President Alia Izetbegovic heeft Bosnië-Hercegovina gisteren onafhankelijk verklaard. Meer dan 99 procent van de opgeko men kiezers stemde in het refe rendum van afgelopen week einde voor afscheiding van Joe goslavië. aldus de officiële uit slag. De Serviërs in Bosnië, die een zelfstandig gebied eisen, boycotten het referendum. In de Bosnische hoofdstad Sarajevo werd het in de loop van de nacht weer rustig, nadat moslim-activisten gisteravond nieuwe barricades rond de stad hadden opgericht. Aanleiding was het gerucht dat militante Serviërs uit Belgrado in de rich ting van Sarajevo zouden op ruiden. Ook elders in Bosnië was sprake van nieuwe onrust en barricades. In Bosanska Brod, aan de Bosnisch-Kroati- sche grens, zou zijn gevochten tussen Serviërs en Kroaten. In Sarajevo waren de meeste barricades vanochtend weer opgeruimd. In de loop van de Bijna 96 procent van de Mon- tenegrijnen die zondag hebben deelgenomen aan een referen dum over de toekomst van hun republiek, wil dat Monte negro bij Joegoslavië blijft ho ren. Dit blijkt uit de officiële uitslag die gisteren door de kiescommissie in Titograd is bekendgemaakt Tweederde van de Jdezers, bracht zijn stem uit nacht werden gezamenlijke pa trouilles van de hoofdstedelijke politie en het leger op pad ge stuurd om de rust in de stad te herstellen. Er Wordt overwogen om elders in Bosnië soortgelijke crisispatrouilles op te richten. Dat het door Servië gedomi neerde leger wil meewerken aan ontspanning, duidt erop dat een burgeroorlog zoals in Kroatië kan worden voorkomen. De nieuwe barricades giste ren waren overduidelijk het ge volg van massahysterie. De aan leiding is vermoedelijk een tele visie-interview met president Alija Izetbegovic, waarin hij op somde wat>or verhalen alle maal de roe deden. Onoplet tende kijkenebben dat klaar blijkelijk geferpreteerd als een beschrijvingan de werkelijk heid. Moslims uSarajevo trokken in de loop vi de avond in de richting van are Grad, de Ser vische wijk. j eisten wapens, maar werdenoor de politie te gengehouden In een buiten wijk van Saravo vond al in de middag een \assale evacuatie van vrouwe en kinderen plaats, zondedat daar een di recte aanleidig voor was. Be woners besculdigden elkaar over en weer vn aanvallen. President Iztbegovic, de Ser vische leider hdovan Karadjic, de minister vn binnenlandse zaken en de lgerleiding deden vannacht na ?en spoedzitting een'dringende oproep aan alle bevolkingsgroepen om naar huis te gaan er alle verhalen die de ronde dedei niet te geloven. Ook elders in Bosnië hielden plaatselijke plitieke leiders spoedvergaderngen om de si tuatie te kalmeen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6