Binenland Kok wil lasten lager betaalden verlichten Duitsers zien af van eigen vliegtuigen Rechtbank wil Koffeman (CDA) straffen met boete Koningin geen groot aandeelhouder Shell Cao-overleg NS-personeel verloopt stroef Als Holland Dorp niet kan, dan kan het werk van Memisa ook Woensdag 4 maart 1 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vomigeving: HENK GEIST 5 Algemeen Nederlands PersbP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Het orgel in de Amstitse Westerkerk is ingrijpend gerestaureerd. Het dateert uit 1686 en is nu teruggebracht in zijn staat van 1727 toen het orgel op z'n best was de beschilderde luiken kunnen weer open en dicht Het orgel zal op 5 april worden bespeeld als de restauratie van de Westerkerk is voltooD de foto legt een schilder de laatste hand aan het orgel. foto nieuw anefo rob croes 'Verlaging hangt af van loonmatiging' NIEUWSLIJN Goede kaïunsterdam voor Eurofed Amsterdam heeft le kansen om de vestigingsplaats te wor den van de Europ:entrale bank (Eurofed). Dat stelt het Britse Henley Centre forecasting, een vooraanstaand particulier adviesbureau, in vandaag gepubliceerd rapport. Het bureau heeft onderzoek gan naar de kansen van de kandidaat-ste den. Volgens Hemeeft Amsterdam de voordelen van een centrale ligging, «kende vliegverbindingen en een relatief goede talenkenni de bevolking. Behalve Amsterdam dingen Frankfurt, Berlijnrijs en Madrid mee als vestigingsplaats voor de Eurofed. FNV'er Krnstra naar Hema Klaas Koomstra, tuurder van de Dienstenbond FNV, gaat bij Koninklijke Bijenf Beheer (KBB) meewerken aan de reorgani satie van de Herrlij leidde de afgelopen zes jaar de onder handelingen meiomroepwerkgevers. Koomstra (49) treedt niet in dienst variB, maar wordt hoofd van het personeelsbe- middelingsburesan de Stichting Hema Transfer, een binnen kort op te richtemafhankelijk van KBB functionerende stich ting. Vorige maawerd bekend dat bij de Hema 600 arbeids plaatsen zullen vallen. Subsidie psitieve actie vrouwen werkt De stimuleringsieling voor positieve actie voor vrouwen is vol gens het ministe van sociale zaken een succes. De regeling (die loopt tot 19< geeft werkgevers subsidie in de kosten van een speciale mewerker die een betere positie voor vrouwen in bedrijven moet Iverkstelligen. Zonder die subsidie zouden in de meeste orgaraties zulke medewerkers niet zijn aangesteld, noch zouden an re activiteiten van de grond zijn gekomen, al dus het minister Bovendien hebben veel ondernemingen te kennen gegevenat ze na afloop van de subsidieregeling door zullen gaan metin activiteiten op dit terrein. Praktijkvkschool moet lbo redden Het tekort aan atoachtelijke vaklieden kan worden opgeheven door de oprichtig van praktijkvakscholen. Deze scholen moe ten dan in de plets kómen van het lager beroepsonderwijs (lbo). Deze bramegerichte scholen moeten de afstand tussen theorie en prakt* overbruggen. Het nieuwe lbo kan dan veel beter inspelen o de specifieke behoeften in de bedrijfssectoren. Dat stelt de Neddandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del in de vandaa uitgebrachte nota. De maatschappij vreest dat het lbo zonder iigrijpen langzaam zal wegkwijnen. DEN HAAG ANP Koningin Beatrix heeft tegen de verwachting in geen belang van 5 procent in Koninklijke Olie (Shell). Een belang van die grootte heeft omgerekend een beurswaarde van 3,85 miljard gulden. Dat blijkt uit de aan meldingen die grootaandeel houders van beursfondsen moeten doen in het kader van de Wet Melding Zeggenschap (wmz). De koningin duikt bij geen enkel beursfonds op als grootaandeelhouder. Het was gisteren de laatste dag dat aan deelhouders hun pakketten van 5 procent of meer konden mel den. Al jaren duiken er met enige regelmaat geruchten op dat ko ningin Beatrix aanzienlijke be langen zou hebben in Koninklij ke Olie. Volgens een woordvoer der van de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) heeft Beatrix geen DEN HAAG GPD Minister Ritzen van onderwijs vreest een stevig robbertje vech ten in het kabinet over verho ging van de onderwijssalarissen. De PvdA-bewindsman zegt dat vandaag in een interview met het dagblad Trouw. Volgens de minister heeft hij binnen zijn begroting nauwe lijks financiële ruimte om de sa larissen van leraren op te krik ken. Ritzen stelt dat zijn beleid in het kabinet steeds op brede Minister Kok van financiën onderzoekt de mogelijkheden om de lasten voor lager betaalden vanaf volgend jaar te verlichten. Hij denkt daarbij onder meer aan een zeer be scheiden verhoging van het arbeidskostenforfait (de be lastingaftrek wegens arbeidskosten). ofn haag r.pn ve 'as,enverlichting als blijkt „dat dat voor de sociale part ners ook wat uitmaakt". De bewindsman waarschuw de verder opnieuw voor over spannen verwachtingen ten aanzien van een lastenverlich ting in 1993. Volgens hem is er slechts 'minimale' ruimte daar voor. ,Als je substantieel gaat wijzigen in de tussenbalans Dat heeft Kok gisteren voor de radio kenbaar gemaakt. De be windsman koppelde de lasten verlaging aan de bereidheid van sociale partners (werkgevers en vakbonden) om de lonen te ma tigen en banen te scheppen. Volgens hem zal pas besloten kunnen worden tot een selectie- (waarin lastenstijgingen zijn af gesproken, red.), sla je grote budgettaire gaten", waarschuw de de bewindsman. Kok wees er verder op dat het eventuele verminderen van las tenstijgingen voor huizenbezit ters en autogebruikers, zoals hij en premier Lubbers vorige week opperden, ook moet gelden voor bewoners van huurhuizen en de prijzen van het openbaar vervoer. In de tussenbalans is de lastenstijging voor huizenbe zitters gekoppeld aan verhoging van de huren en het 'aanslaan' van autobezitters verbonden met hogere tarieven in het openbaar vervoer. De lastenstijging voor huizen bezitters (een hoger huurwaar deforfait) is overigens gekop peld aan de inflatie. Al eerder oleek dat die hoger uitvalt dan voorzien, zodat het fml.ui mm der omhoog zal gaan dan ge dacht. Dit is op papier een las tenverlichting. In de praktijk be tekent het echter een iets gerin gere verhoging. Premier Lub bers sprak mede daarom vorige week over een 'relatieve' lasten verlichting. Ook bij de tariefs verhogingen openbaar vervoer speelt de inflatie t rol. SCHIPHOL» BILL MEIJER belang van vijf procent of meer aangemeld. „Daaruit mag je concluderen dat haar belangen, als ze die al heeft, niet groter zijn dan 5 procent", zei hij. Of Beatrix een belang in de olie maatschappij heeft, kon hij niet bevestigen. „Uiteraard beheert zij enig familiekapitaal. Hoe dat is samengesteld, weet ik niet Dat is privé." Joep van den Nieuwenhuyzen (Begemann) maakte gisteren een aanzienlijk belang van 20,18 procent in Mulder Bos koop (rollende materieel) be kend. De eigenaars, de gebroe ders Van Mook, hebben daar door niet langer de meerder heid van de aandelen in han den. Van den Nieuwenhuyzen maakte verder een kapitaalbe- lang van 49,35 procent bekend in Begemann. Beurshandelaren noemden dat belang „groter dan verwacht". VERVOLG VOORPAGINA DASA heeft lange tijd plannen gehad voor de ontwikkeling van twee eigen vliegtuigen en zou daarmee een directe concurrent van Fokker worden. De Duitsers hadden ver gaande afspraken met het Franse Aérospa- tiale en het Italiaanse Alenia voor de pro- duktie van de twee straalverkeersviiegtui- gen, de DAA 92 en flater) de DA«> 122. De Duitsers zouden met een belang van 50 procent het voortouw nemen. De ontwikke ling van beide vliegtuigen, die directe con currenten zouden worden van Fokker, zou zo n vier miljard gulden kosten. Fokker-topman Nederkoom greep de ho ge ontwikkelingskosten aan om de buitten uit te nodigen tot samenwerking. Letterlijk zei hij tegen deze krant: .Als ik de baas van Daimler-Benz was zou ik in plaats van vier miljard gulden in een eigen vliegtuig te ste ken, overwegen voor twee miljard gulden Fokker te kopen." Hij noemde de plannen van DASA 'onzakelijk'. DASA en Fokker gaan zich samen toeleg gen op produktie van burgervliegtuigen in de markt van 80 tot 130 stoelen. Fokker heeft de tekeningen al klaar voor een inge korte (Fokker 70) en een verlengde (Fokker 130) versie van de Fokker 100. Hoe de samenwerking precies gestalte krijgt, is overigens nog onduidelijk Overi gens moet de Nederlandse overheid, met zo n 30 procent grootaandeelhouder van Fokker, nog instemmen met de plannen. Ook de vakbonden waren vanmorgen nog niet ingelicht. Ritzen: 'Ruzie over salarissen' steun heeft kunnen rekenen. „Maar er ontstaat zo langza merhand een zekere metaal moeheid. In hun minder sterke momenten merk je bij collega's iets van: daar heb je onderwijs Er is zeker zo'n 1,3 miljard nodig om de salarisachterstand weg te werken, zo heeft onder zoek onlangs uitgewezen. De achterstanden zijn het grootst bij de leraren die relatief kort in dienst zin, invalkrachten en in het basisonderwijs. UTRECHT ANP-GPD De eerste overlegronde over een nieuwe cao voor de Nederland se Spoorwegen (NS - 27.000 werknemers) is gisteren stroef verlopen. Dat heeft bestuurder W. Korteweg van de Vervoers- bond FNV gisteravond meege deeld. De partijen praten van daag weer verder. NS blijven bij hun eigen voor stellen en wijzen die van de vakbonden alleen maar af, al dus Korteweg. De vakbonds man toonde zich behoorlijk geïrriteerd. „Het kan niet zo zijn dat NS alle vakbondsvoorstellen blijven verwerpen", zo zei hij. Moeilijke punten in het over leg zijn vooral de lonen, het in leveren van atv-dagen en flexi belere werktijden met de bijbe horende vergoedingen. NS wil len meer flexibele werktijden en bieden een loonsverhoging van 3,4 procent per 1 april. De bon den vinden dat te weinig en zijn verder weinig ingenomen met het voorstel van NS werknemers met hogere salarissen iets ex tra's te geven. Bij een salaris van 5.000 gulden bruto komt er 0,3 procent bij. Voor elke vijfhon derd gulden meer, komt er nog eens 0,3 procent bij. De NS wil len de beter betaalden iets ex tra's bieden omdat ze moeite hebben deze mensen te krijgen en/of binnen te houden. Het lieten zich wel zien, r spandoeken bulten. gaat dan vooral om rayonmana gers, technici en planners. De Vervoersbonden FNV en CNV gaan uit van een loonsver hoging van 1,5 procent plus prijscompensatie (2,75 pro cent). De extra salarisverhoging voor de beter betaalden moet volgens hen worden besteed aan een algemene loonsverbe tering. „Dat levert 0,15 procent voor iedereen op", aldus Korte weg. Vertrouwenin kamerlid geschaad door fraude UTRECHT» GPD.ANP Een boete van 15.000 gulden of zes maanden cel. Die straf eiste de Utrechtse officier van justitie mr. P. van der Molen gisteren tegen het CDA-Tweede-Kamer lid G. Koffeman. De officier acht bewezen dat het kamerlid in komsten van zijn vroegere werkgever, de Algemeen Chris telijke Politiebond (ACP), heeft verzwegen tegenover de belas tinginspectie in Den Haag. Koffeman, die op 14 septem ber 1989 als CDA-kamerlid werd beëdigd, gaf 18 december 1989 op dat hij vanaf 14 sep tember geen salaris meer van de bond heeft ontvangen. Uit de boeken van de ACP blijkt echter dat hij tot en met 31 de cember 1989 bij de bond als voorzitter in dienst is geweest. Kamerleden hebben de wet telijke verplichting hun neven inkomsten op te geven aan de Staat. Als die inkomsten boven een bepaalde grens komen, worden zij gekort op hun 'scha deloosstelling' (salaris - 116.782 bruto per jaar) die zij ontvangen van het ministerie van binnen landse zaken. Koffeman had volgens de officier bijna 11 mille aan de fiscus moeten opgeven. Volgens Koffeman heeft hij echter niets onwettigs gedaan. Volgens hem wilde het bestuur van de ACP de scheidende voorzitter een 'gouden hand druk' aanbieden als dank voor het werk dat hij heeft verricht. Omdat zo'n douceurtje nogal gevoelig ligt in vakbondskrin gen, werd de handdruk van bij na 27.000 gulden bruto in de boekhouding opgevoerd als sa laris over de maanden oktober, november en december. Tegen de rechters zei Koffeman dat hij zich nooit met de administra tieve afhandeling van zijn hand druk heeft bemoeid en dat hij sinds 6 september 1989 geen werkzaamheden meer voor de bond heeft verricht. De officier van justitie wilde echter niets weten van een gou den handdruk. „Het is opval lend dat Koffeman pas gaat pra ten over een gouden handdruk als het openbaar ministerie hem als verdachte aanmerkt Volgens haar hebben de ACP en Koffeman gewoon een truc be dacht om te voorkomen dat de oud-voorzitter in zijn kamersa laris zou worden gekort. „Van een volksvertegenwoor diger mag worden verwacht dat hij anders met dit soort zaken omgaat", aldus de officier tegen Koffeman. Het nadeel voor de Staat - ongeveer 10.000 gulden - noemde zij gering, maar be langrijker is volgens haar dat het vertrouwen in de volksver tegenwoordiger Koffeman is ge schaad. De rechtbank doet 17 maart uitspraak. NU KERK THEO HAERKENS „Er is altijd wel een gek, die iets wil roe pen." P. Hovestadt. penningmeester van Christenen voor Israël valt even uit zijn rol. De vriendelijke toon waarmee hij uiteenzet dat Holland Dorp niets te maken heeft met Israëls nederzettingenpolitiek, maakt plaats voor oprechte boosheid en verontwaardi ging- .Als je zo redeneert, kun je ook wel zeggen dat de Grebbeberg eigenlijk Duits gebied is." De Stichting Christenen voor Israël finan ciert de bouw van een tijdelijk opvangkamp voor immigranten uit de voormalige Sov jetunie en Etiopië in het zuiden van Jeruza lem, een project waar tien miljoen gulden mee is gemoeid. Het terrein waar de vracht wagens af en aan rijden, ligt tussen twee buitenwijken van de stad in bezet gebied. Niet waar, zegt Hovestadt. Het kamp valt binnen de grenzen die in 1948 door de Ver enigde Natifes zijn aangegeven, zo betoogt hij. „Er is daar al die tijd niets gebouwd, er liep niemand en er woonde niemand. De bezette Westelijke Jordaanoever ligt zestig kilometer verderop." Hovestadt, volgens eigen zeggen een 'goede vriend' van de Jeruzalemse burge meester Koliek, wil van geen kritiek horen. Het bevalt hem dan ook allerminst dat de Tweede Kamer-fractie van D66 minister Van den Broek van buitenlandse zaken vra gen heeft gesteld over de kwestie. Volgens de Democraten wordt Holland Dorp wel degelijk op bezet gebied gebouwd. Dat is in strijd met de VN-resoluties en het beleid dat Nederland voert ten aanzien van het Midden-Oosten. Daarom willen de Demo craten dat de bewindsman bekijkt of er juri dische dwangmiddelen zijn om te voorko men dat geld uit Nederland wordt besteed in strijd met internationale verdragen. Met enige moeite kan penningmeester Hovestadt zich wel voorstellen dat er kritiek is op het nederzettingenbeleid van de Israë lische regering. De toenemende anti-Israël- houding in de wereld baart hem echter zor gen. Als onze huln aan Israël niet kan. dan zou de minister ook iets moeten zeggen van de activiteiten van het Rode Kruis, Memisa en Artsen zonder Grenzen, want die zijn vaak actief in landen met veel meer omstre den regimes." Hovestadt kan zich niet voorstellen dat Van den Broek zijn organisatie op de vin gers zal tikken. Vooralsnog gaat hij ervan uit dat de bewfadSOUHI I x.n DU zeggen dat die zich niet goed heeft laten informeren „Maar mocht hij tot andere conclusies ko men, dan hebben wij als gezagsgetrouwe burgers wel een probleem. Christenen voor Israël (67.000 leden, voornamelijk uit EO-gelederen. maar ook leden van CDA en PvdA) biedt al twaalf jaar hulp aan Israël, jaarlijks worden in eigen kring miljoenen guldens ingezameld voor allerlei doelen, zoals de inrichting van een opvangcentrum voor vluchtelingen en huln aan een psychiatrisch ziekenhuis. Bijna al tijd wordt het geld aan Irnizalem gwdion ken omdat „God Jeruzalem heeft gekozen als zijn woonplaats". Van het totale benodigde bedrag van tien miljoen gulden dat nodig is voor Holland Dorp. is op dit moment al één miljoen gul den binnen De pciuilugmewigi boptimb tisch dat het bedrag wordt gehaald. De er varing leen dat de aanhang bereid is diep fa de buidel te tasten. „We krijgen niet alleen geld. maar ook K hfldttllttl 00 p" 091 1 H zamelingen, die we verkopen. Verder is er een goudstaaf binnengekomen en een me vrouw heeft een half miljoen geschonken." NIB verwacht aantrekken van economie DEN HAAG GW) De Nationale Investering* Bank (NIB) zogi ht-i nog ui hoi i voor zichtige woorden Maar aan de hand van een jaarlijkse enquête onder 250 ondernemingen lijkt er sprake te ziin van het begin van het aantreden van de con junctuur". In de zogenaamde 'optimis- me-enquéte van de voormalige staatsbank blijken bijvoorbeeld de producenten van kapitaal of investeringsgoederen wal opti mistischer dan een jaar geleden. Van een omslag is overigens nog geen sprake. De index van de optimisme-enquête' daalt zelfs één punt van 39 naar 38 in vergelijking met een jaar ge leden Joch constateert de NIB dat ondernemers sinds een jaar optimistischer zijn over de winstontwikkeling en het inves teringsklimaat In de jaarlijkse enauête van de NIB onder grotere oedrijven (meer dan 100 medewerkers) wordt een fors aantal gedetail leerde vragen gesteld over dc verwachtingen voor de nabije

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5