Feiten Anti-Britse houding valt goed De politiek is voor iedereen te ingewikkeld geworden Gorbatsjov looft werk paus Vervuilers brievenbus willen niet betalen Woensdag 4 maart 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HA VERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST 2 cialisten dragen de financieel-sterkste schouders de zwaarste lasten. De principiële liberaal stelt ie ders persoonlijke verantwoordelijkheid voor ei gen gezondheid en medische zorg centraal. Maar beiden roepen in koor dat het er in de eerste plaats om gaat de kostenstijging aan banden te leggen, zodat gezondheidszorg voor iedereen be taalbaar blijft. En dat leidt tot politiek veel moei lijker te beantwoorden vragen. Want waar komt die kostenstijging vandaan en wat we moeten we doen om de geest weer in de fles te krijgen? ledereen heeft een mening, niemand de waarheid in pacht. Wordt de gezondheidszorg te duur doordat steeds moderner apparatuur steeds kost baarder behandelingen mogelijk maakt? Moeten we daarom afzien van die apparatuur? Verdienen specialisten, huisartsen en verplegend personeel teveel? Zelf denken ze er anders over; de één „stapt uit het overleg" met de staatssecretaris, de ander dreigt met stakingen. Houdt de geneesmid delenindustrie de prijzen van medicijnen kunst matig hoog? Het wordt krachtig ontkend. Worden teveel mensen te oud en doen die bejaarden te vaak een beroep op medische zorg? Maar moet HANS SIMONS bejaarden dan medische zorg worden onhouden? Doen mensen te vaak een beroep op medische bijstand? Moet daarom een hoog eigen risico worden vastgesteld, of leidt dat er weer toe dat mensen ook afzien van medisch noodzakelijke zorg? Al is op al die vragen een praktisch-feitelijk én een politiek antwoord denkbaar, dat vergt meer dan een huis-, tuin- en keukenkiezer kan opbrengen. Dus ziet hij er maar helemaal van af of vlucht in een eenvoudiger vraag- en antwoord spel. „Ik betaal veel voor m'n ziektekostenverze kering. Staatssecretaris Simons van de PvdA heeft een plan bedacht. Nu moet ik meer betalen. Dat is de schuld van de PvdA." Komt er een kabinetscrisis? Misschien, vanwege het Plan Simons. Daar valt voor de PvdA geen ga ren bij te spinnen. Voor de ene kiezer is de kos tenstijging te ingewikkeld, voor de andere de schuld van de PvdA. Als ze er bij de stembus niet al te beroerd willen afkomen, kunnen de sociaal democraten het er dus maar beter niet op laten aankomen. Dit is het derde deel van de van een korte serie over een mogelijke kabinetscrisis, door onze me dewerker Wouter Gortzak. Het eerste deel stond in de krant van zaterdag 29 februari; het tweede in de krant van gisteren. EN MENINGEN TOM JANSSEN Komt er een kabinetscrisis? Dan komen er verkie zingen. Maar gaan de mensen nog wel stemmen? Er is algemeen kiesrecht, voor mannen en vrou wen, maar geen stemplicht. Vroeger hadden we het allebei. Wie van z'n kiesrecht geen gebruik maakte, ontdook zijn plicht tot stemmen en kon daarvoor worden bekeurd. Toch waren er ook toen al mensen die zich aan de gang naar de stembus onttrokken, niet zoveel als nu natuurlijk, maar toch. Omdat het ze niet interesseerde, of omdat ze dachten dat het toch niets uitmaakte: „of je nu door de hond wordt gebeten of door de kat". Het is een zwartgallige kijk op de parlementaire democratie maar helemaal onzinnig is ze niet. Oppositionele verkiezingsleuzen als 'het roer moet om', of 'het is tijd voor ander beleid' klinken prikkelend, maar beloven meestal meer dan valt waar te maken. Wijlen Joop den Uyl, toch een hervormer van formaat, herinnerde eraan dat „de smalle marge van de democratie" verhindert al te onstuimige veranderingen door te voe ren. De maatschappij is minder „maak baar" dan de hervormer denkt of hoopt. Daar zijn series redenen voor aan te voeren. Als voorgenomen beleid wordt uitgevoerd, loopt het vaak anders dan in de plannen werd voorzien, terwijl zelfs een goed-uitgevoerd plan soms onge wenste neven-effecten heeft. Ook be grenzen internationale verhoudingen en economische omstandigheden de bewegingsruimte van de hervormer. Voorts leiden de partijpolitieke verhou dingen in ons land ertoe dat ook de her vormer coalities moet aangaan om een kabinet te kunnen vormen. Maar zelfs als de hervormer over een comfortabele parlementaire meerderheid zou be schikken, schrijven de regels van de rechtsstaat hem voor de rechten van de minderheid niet te veronachtzamen. Wie dit allemaal bedenkt, realiseert zich dat de politiek de samenleving niet 'maakt', maar hoogstens de richting be- invloedt waarin ze zich ontwikkelt. Daarom leiden verkiezingen slechts zel den tot ingrijpende veranderingen. Als dat al het geval is, komt dat meestal doordat zich in de samenleving al een verstrekkend veranderingsproces heeft voorgedaan, dat dan zijn neerslag krijgt in de politiek. Zo kwam in het kabinet- Den Uyl (1973/77) de in de jaren '60 op gehoopte maatschappelijke vemieu- wingswil tot uitdrukking. En de 'no nonsense'-lijn van het eerste kabinet- Lubbers gaf helder gestalte aan de toen aanwezige onvrede over een teveel aan vaak uit de hand gelopen maatschappe lijke experimenten en een overvloed aan staatsbemoeienis. Maar ook derge lijke hervormers-kabinetten echter ko men weer onverwachte, soms zelfge schapen problemen tegen. Het CDA vroeg de kiezer „Lubbers zijn karwei te laten afmaken", de premier kreeg de gr- vaagde volmacht, nu wekt hij soms de indruk toch te zijn vastgelopen. De afstand tussen politieke pretenties („kies ons en wij veranderen het land") en prac- tisch-politiek gemodder ondermijnt de betrok kenheid van de kiezer bij de politiek. Toch is dat niet de enige reden waarom, nu de stemplicht is opgeheven, steeds minder van het kiesrecht ge bruikmaken. Minstens zo belangrijk is een andere ontwikkeling. Een 'verantwoordelijke' overheid is actief op tal van terreinen: „de Staat als Heer Al- 'bedil" noemde Van Agt dat. De privatisering en deregulering van Lubbers' no nonsensebeleid hebben daar wel iets aan afgedaan, maar het beeld toch niet ingrijpend veranderd. Een over heid die veel vragen rechtvaardig wil oplossen, ontwerpt steeds meer regels. De opeenhoping van regels onttrekt uiteindelijk het zicht op de po litiek, waarna de burger, die er geen vinger meer achterkrijgt, het verder wel gelooft. De politiek is te ingewikkeld geworden. Dat komt trouwens niet slechts omdat een bemoeizieke overheid steeds meer regels bedenkt, maar ook omdat steeds gecompliceerder vraagstukken moeten worden opgelost. Het is steeds moeilijker iedere burger passende gezondheidszorg te ga randeren en tegelijkertijd de kostenontwikkeling te beheersen. Hoe moet die prijziger zorg worden betaald? Dragen de sterkste schouders de zwaar ste lasten? Moet wie het vaakst ziek is ook het meest betalen? Bij zulke vragen laat zich nog een politiek antwoord denken. Voor beginselvaste so- Australische premier Keating heeft gegokt en gewonnen AMSTERDAM ONNO HAVTRMANS Elke week kleppert de bus een paar keer teveel. Overbodig drukwerk, dat rondslingert in gang of trappehuis, voordat een nijvere hand het toevoegt aan de stapel oud papier. I Iet wemelt in Nederland van de re clamefolders en huis-aan-huis- bladen, die ongevraagd in de brievenbus glijden. I let Direct Marketing Instituut Nederland (DMIN) in Amster dam heeft daar wat op gevon den. Deze maand kunnen u en ik op het postkantoor voor 2,40 een sticker kopen, die klevend aan onze voordeur laat zien dat wc geen prijs stellen op die rommel. Zulke stickers bestonden toch allang, zegt U. Dat klopt. Ver scheidene consumentenorgani saties hebben jaren geleden al plakkertjes verspreid, gratis, of tegen de kostprijs van een paar dubbeltjes. Trouwens, wie een beetje handig is met schaar, plastic folie en plakstift maakt de waarschuwing 'Hier geen re clamedrukwerk a.u.b.' eenvou- digzetf. Probleem is alleen: het helpt geen zier. Polders en krentjes blijven binnenstromen. En waarom zou dat bij de sticker van DMIN anders zijn?. Simpel: DMIN is de club van brieven bus vervuilers, waarbij acht op de tien verspreiders van onge vraagd drukwerk zijn aangeslo ten. De organisatie garandeert dat onze brievenbus voortaan ver schoond blijft van ongewenst drukwerk, als wc haar sticker plakken en ons adres en postco de doorgeven. Dat laatste moet via een een bon, die deze week in de dagbladen te vinden zal zijn als onderdeel van de adver tentie-campagne 'Is ongevraagd soms ongewenst?'. Even scherp opletten dus. De bezorger krijgt in het vervolg minder drukwerk mee. De bus die hij moet mijden, herkent hij aan de sticker. Dat spaart pa pier, zeggen ze bij het DMIN. Want wc moeten niet denken dat de verspreiders niet aan het milieu denken. Hoe nobel. Die folders en krantjes verspillen sa men 'maar' 10 procent van het totale papierverbruik in Neder land. Dat de methode werkt, is af te leiden uit de reactie van de uit gevers van huis aan-huisbla- den, die het DMIN van hun ont stemming op de hoogte hebben gebracht. Een lagere oplage be tekent immers minder inkom sten. Die adverteerders zijn ook niet gek. Ze betalen per druk werk, of we het nou inkijken of niet. Toch blijft het vreemd dat we nog bijna een rijksdaalder moe ten neertellen om de deurmat vrij te houden voor de post en onze eigen krant. We moeten dat zien als een bijdrage in de kosten voor administratie en de PTT, verklaarde een woordvoer der van het DMIN gisteren voor de AVRO-radio. Me neus. Hul digt Nederland niet hel principe dat de vervuiler betaalt Gorbatsjov in 1989, toen Gorbatsjov tijdens een bezoek aan Italië door de FOTO ANP Paus Johannes Paulus II en Michail paus op audiëntie werd ontvangen ROME CHAtQlS RICHARDS THE INDEPENDENT Michail Gorbatsjov heeft de paus deze week in zijn column in de Italiaanse krant La Stam pa, die in Nederland wordt overgenomen door de Volks krant, bedankt voor zijn beslis sende rol in het teweegbrengen van veranderingen in de Sov jetunie ondanks dat die heb ben geleid tot zijn aftreden. Toch is het niet de inhoud van het artikel die zo opmerkelijk is. Opvallender is de kruiperigheid waarmee Gorbatsjov de Poolse paus eert. In zijn column in de krant ont hult Gorbatsjov dat hij een re gelmatige correspondentie met de paus onderhoudt sinds zij el kaar in 1989 voor het eerst ont moetten in het Vaticaan. In feite begon de correspondentie eer der. In 1988 stuurde de paus tien kardinalen naar Moskou om de viering bij de wonen van het feit dat Rusland 1000 jaar geleden was bekeerd tot-het christen dom. De leider van de delegatie was kardinaal Agostino Casaro- li, destijds minister van buiten landse zaken van het Vaticaan. Hij bracht een brief mee van de paus, waarvan de inhoud nooit is gepubliceerd. De brief zou echter voorstellen hebben bevat over hoe de kerk president Gor batsjov zou kunnen assisteren bij de uitvoering van zijn pe restrojka (hervormingen) en het aanpakken van de ernstige soci ale misstanden van zijn land. In zijn column in La Stampa spreekt Gorbatsjov zijn vertrou wen uit dat de briefwisseling met de paus zal doorgaan. „Er bestaat een grote sympathie en wederzijds begrip tussen ons", schrijft hij. „Bovenal bestaat er de wil om iets wat wij samen hebben geschapen, af te maken en verder te brengen. Ikzelf zou gebruik willen maken van iede re gelegenheid om het werk met de paus voort te zetten." „Het is niet gemakkelijk om de relatie die tussen mij en de paus groeide, te omschrijven, want die had iets instinctiefs en per soonlijks. wat enorm belangrijk was. Eenvoudig gesteld, zou ik kunnen zeggen dat ik van dicht bij de rol heb opgemerkt en be grepen die de paus heeft ge speeld in de vorming van wat later het nieuwe politieke den ken werd genoemd. Ik heb er geen moeite mee te erkennen dat hij in zijn toespraken veel ideeën liet horen waar we het over eens waren." Maar niet alleen op politiek ni veau hechtte Gorbatsjov waarde aan het advies van de paus. „Bovenal waardeer ik altijd de spirituele inhoud van het den ken van de paus, de poging een bijdrage te leveren aan de ont wikkeling van een nieuwe be schaving in de wereld." „En vandaag kunnen we zeggen dat alles wat de afgelopen jaren in Oost-Europa is gebeurd, niet had kunnen gebeuren zonder de aanwezigheid van deze paus, zonder de grootse rol, zelfs een politieke rol. die hij op het we reldtoneel kon spelen." Gorbatsjov benadrukt ook de menselijke waarden in het werk van de paus. .Alles wat het ge weten van de mens en zijn we zen kan versterken, is vandaag belangrijker dan ooit", aldus Gorbatsjov, die overigens in de openbaarheid is teruggekeerd. Hij opende gisteren in Moskou zijn stichting voor sociaal-poli tiek onderzoek. VERTAUNG LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Nadat Paul Keating afgelo pen december premier van Australië werd, heeft hij zich bijna twee maanden koest gehouden. Veel Australiërs begonnen zich al af te vragen wat er van de meedogenloze beelden stormer was geworden. Maar vorige week presen teerde hij zich op een on gemeen rauwe manier aan de Britse koningin en de Australische kiezers. LONDEN THE INDEPENDENT Tijdens het staatsbezoek van koningin Elizabeth lapte hij het protocol aan zijn laars door zijn arm om het middel van de vor stin te leggen. Vervolgens hield hij een welkomst-rede die sterk naar republikanisme riekte en waarin hij de koningin onder de neus wreef dat zij haar langste tijd als staatshoofd van Australië wel had gehad. Toen hij in het Australische par lement ter verantwoording werd geroepen voor zijn onhof felijke gedrag jegens de konin gin, trok hij in ongekend felle bewoordingen van leer tegen Groot Brittannië, dat Azië en Australië in de Tweede Wereld oorlog aan de Japanners zou hebben overgeleverd. „Ik heb geleerd respect en achting te to nen voor Australië. Ik heb niet geleerd mij kruiperig te gedra gen tegenover een land dat wei gerde Malakka en Singapore te verdedigen en dat weigerde ons onze troepen terug te geven op dat wij ons zelf te weer konden stellen tegen de Japanse over heersing." Keating verklaarde furieus dat hij in hart en nieren Australiër was. Hij zei trots te zijn op de Australische cultuur en hij weigerde door het stof te gaan voor pro-Britse liberale monarchisten met hun 'voor wereldlijke, steriele ideologie'. Keatings krasse taal was voor Australiërs niets nieuws, maar zijn anti-Britse uitbarsting kwam als een donderslag bij heldere hemel. Keatings anti- autoritaire inslag komt voort uit het milieu waarin hij opgroeide. I lij werd geboren in een Iers ka tholiek arbeidersgezin, waar het leven draaide om de kerk en de vakbond. Hij ging naar een ka tholieke school en, aangemoe digd door zijn vader, deelde hij ill op zijn twaalfde politieke pamfletten uit voor de Australi sche l,abor-partij. Het politieke virus heeft hem sindsdien niet meer losgelaten. Keating ging op zijn vijftiende van school. Op 17-jarige leeftijd was hij vakbondsfunctionaris en op zijn 22ste was hij voorzitter jaar. Ook onder invloed van Anita, zijn meer talige Nederlandse vrouw die in Zwitserland en Frankrijk is opgeleid, verander de zijn visie. Het echtpaar beli- Keating tijdens zijn anti-Britse tirade van New South Wales Young Labor. Drie jaar later kwam hij in het federale parlement te recht. In 1975 kreeg Keating zijn eerste ministersbaan en met zijn 31 jaar was hij de jongste Labor-minister in de geschiede nis van Australië. Maar in datzelfde jaar werd de federale Labor-regering naar huis gestuurd door sir John Kerr, de gouverneur-generaal. Australië is niet alleen een fede ratieve staat, maar ook een con stitutionele monarchie onder de Britse kroon. De gouverneur- generaal vertegenwoordigt de kroon en wordt door haar be noemd; hij regereert door mid del van het kabinet, dat verant woording schuldig is aan de volksvertegenwoordiging. De ontbinding van de Labor-rege- ring in 1975 heeft in Australië veel kwaad bloed gezet en ge leid tot de opkomst van de hui dige republikeinse beweging. De affaire heeft ook haar sporen nagelaten op Keating, die even aan het ministerschap had ge roken om vervolgens de fel be geerde positie te verliezen. Keating liet het er niet bij zitten. Door hard te studeren wist hij zich op te werken van een slecht opgeleid parlementslid tot minister van financiën. In 1984 werd hij zelfs door het tijd schrift Euromoney uitgeroepen tot financiën-minister van het in het parlement. chaamt de verschuiving van de Australische demografie en houding. Niet langer voeren de angelsaksische pro-Britse pro testanten de boventoon. Nog maar 41 procent van de Austra liërs is van Britse afkomst. De rest stamt uit andere delen van Europa en uit Azië. De meeste nieuwe immigranten komen niet langer uit Groot-Brittannië, maar uit Hong Kong. En de anglikanen zijn ingehaald door de katholieken als grootste reli gieuze groep. Achterste poten Toen Anita Keating tot twee maal toe de Britse koningin met een gewone buiging begroette in plaats van met de protocolair vereiste kniebuiging, maakten de Australische media daar wei nig ophef van. Waarschijnlijk, zo werd geredeneerd, dacht ze aan het Nederlandse protocol, waarin een gewone buiging vol staat. En terwijl de Britse pers op de achterste poten stond over Kea tings welkomst-rede aan het adres van de vorstin, beschouw de de Australische pers de toe spraak als geënt op de binnen landse politiek. Keating pro beerde niet de koningin van Groot-Brittannië te beledigen, hij informeerde de Australische monarch over de Australische realiteit. En als het hierbij was gebleven, was de hele affaire waarschijnlijk overgewaaid als een storm in een glas water. Maar zelfs Keatings vrienden werden overvallen door zijn gif tige anti-Britse tirade in het par lement. Maar dit is Keating ten voeten uit. Keating heeft een probleem en hij is geen man van halve maat regelen. Het probleem is dat hij tot premier werd benoemd bij gebrek aan beter. Wegens zijn ministeriële verantwoordelijk heid voor de economische re cessie waaronder Australië ge bukt gaat, is hij niet erg popu lair bij de kiezers. Maar Keating wil dolgraag premier blijven en daarom moet hij in de gunst zien te komen bij de kiezers. Twee weken nadat hij premier was geworden, bereikte Kea tings populariteit een diepte- Eunt: slechts 25 procent van de ezers zag hem zitten. In de week voorafgaande aan de Brit se ruzie steeg dit percentage tot 32 procent. En Keatings anti- Britse uitbarsting heeft hem be paald geen windeieren gelegd: zijn populariteit steeg met nog eens 18 procent. Het ziet ernaar uit dat Keating heeft gegokt en gewonnen, ze ker nu Britse historici hem zijn bijgevallen over het Britse op treden tijdens de Tweede We reldoorlog. In geheime rappor ten van de Britse stafchefs aan Churchill staat dat Malakka en Singapore niet konden worden verdedigd. Churchill beval dat dit niet mocht worden bekend gemaakt aan de Australische en Nieuwzeelandse regering. Zoals de Britse journalist Phillip Knightley onlangs schreef: „Winston Churchill had beslo ten Singapore op te offeren, sa men met Australië." VERTAUNG MARGREET HESUNGA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2