Sport w Verkuyl zoekt revanche Metgod brandt van ambitie c BOLLEN Gent-Ajax is niet geheel uitverkocht De Algemene houdt goed stand in zenuwslopend kwartiertje Emdreda Italianen op tribune voor Viscaal 21 wedstrijd tussen AA Gent en Ajax, vandaag in de kwartfinales »an de strijd om de UEFA-be- ter, is nog niet uit\'erkocht. Er tijn nog 1500 kaarten beschik baar. In totaal biedt het stadion -aan de Bruiloftstraat in Gent •plaats aan 14.700 mensen. In Amsterdam zijn 4000 tickets verkocht. De ontmoeting wordt rowel door de Belgische als de Nederlandse televisie uitgezon- den. Het is niet mogelijk kort voor de wedstrijd nog kaarten te ko- - pen. In verband met veilig heidsmaatregelen sluiten de ■kassa's bij het stadion om 16.00 Eric Viscaal trainde gistermid dag niet met de selectie van AA Gent mee. De Nederlander heeft een griepje onder de le den. maar trainer René Vande- reycken verwacht de behendige aanvaller tegen Ajax niettemin in te kunnen zetten. Speciaal voor Viscaal zit vanavond een delegatie van het Italiaanse To rino op de tribunes van het Ot- tenstadion. Op libero Dirk Med- ved (geschorst) kan Vandereyc- ken geen beroep doen. Dirk de Groote neemt zijn plaats in en speelt zijn 73ste Europa-cup wedstrijd; een Belgisch record. Bij Ajax is Marciano Vink her steld. Maandag haakte de ver dediger tijdens de training nog af, toen hij zich misselijk voelde. Van Gaal. die net als Vandereyc- ken de opstelling pas een uur voor de wedstrijd prijs geeft, kiest vanavond vrijwel zeker voor John van Loen en dat heeft voor Vink tot gevolg dat hij ge noegen moet nemen met een plaats op de reservebank. NIEUWSLIJN Katwijk verslaat Wilhelmus LEIDEN Katwijk heeft gisteravond in Voorburg een vriend schappelijk duel tegen Wilhelmus gewonnen: 1 -2. Na een rust stand van 0-0 stelden Pirn Langeveld en Carlo van Zeist de zege veilig. Katwijk trad aan zonder de geblesseerden Gijs Collé en Dennis-Jan Mieras. Saillant détail: bij Wilhelmus deed John van den Hoogenband mee. De voetballer kwam aan het begin van dit seizoen één keer voor Katwijk uit, vertrok alsnog naar Wilhelmus, maar mag voor die club volgens de KNVB-regels alleen in vriendschappelijke duels uitkomen. Van Duyn loopt estafette in China LEIDEN Regina van Duyn gaat op herhaling. De Katwijkse at lete neemt net als vorig jaar deel aan de Ekiden -estafette in de Chinese hoofdstad Beijing. Voor het Nederlandse team, dat on der leiding staat van bondscoach Bob Boverman, komen verder onder anderen Ine Valentin en Annet Bezemer uit. De totale af stand van de landenwedstrijd bedraagt 42,195 kilometer, de lengte van een marathon. Regilio Tuur snel klaar AMSTERDAM Regilio Tuur heeft zijn faam als knock out-bok- ser in de Amsterdamse Edenhal weer eens bevestigd tegen de Mexicaan Armando Morales Terron. Tuur won via knock-out in de tweede ronde. Voor hem was het zijn 28ste overwinning in dertig partijen als professional. MÉÉS John Metgod: „Optimaal presteren is het enige wat ik moet doen." Mark Verkuyl droeg ooit het shirt van Ajax. Maar vanwege de onprettige manier waarop hij vertrok is hij extra gemotiveerd om met zijn nieuw dub, AA Gent de Amsterdammers uit het Europa Cuptoernooi te stoten. foto ai Leo Beenhakker moest niets van Mark Verkuyl hebben. Omgekeerd was dat precies eender. Waarom de Don van Madrid hem destijds bij Ajax negeerde, zegt Verkuyl niet te weten. „Beenhakker is een goede coach, maar als mens mocht ik hem niet zo. Ik heb ook nooit een goed gesprek gehad. Misschien is dat ook wel mijn eigen schuld, maar ik ben niet het type dat naar een trainer toestapt. Er was een grote afstand tussen ons. En dat gold niet alleen voor mij. Beenhakker had met een deel van de spelersgroep het contact verloren. Van Gaal spreekt mij als trainer veel meer aan dan Beenhakker." wordt gezien, maar dat beeld GPDVERSLAGGEVER Verkuyl maakte de huidige roer ganger in De Meer mee als as sistent-trainer en bewaart aan Van Gaal louter positieve herin neringen. „Ik vond Louis een hele fijne trainer. Hij had niet alleen interesse in je ails voetbal ler, maar ook als persoon en dat was ik van een coach niet ge wend. Louis kon je ook enorm goed motiveren. Hij heeft een goede visie, is rechtlijnig en fair. Ik weet dat hij door veel men sen als een arrogante man heb ik absoluut niet.'' Zijn vertrek bij Ajax, minder dan anderhalf jaar geleden, waarop ik ben wegge gaan. Maar ik kon er niet blij ven. Onder Beenhakker ging ik er als speler kapot...ik was het er zat en moest er zo snel mogelijk weg." Toen René Vandereycken namens AA Gent aanklopte, hapte Verkuyl dan ook direct toe. „Gent liet weten grote am bities te hebben; daardoor was de keuze voor mij op dat mo ment niet moeilijk." De EC-krachtmeting met Ajax beschouwt Verkuyl als een uit gelezen mogelijkheid om revan che op zijn oude werkgever te nemen. „Dat klinkt misschien wat overdreven, maar zo voel ik het toch wel een beetje. Voor rnij zijn die wedstrijden tegen Ajax extra spannend. En als we erin zouden slagen Ajax uit te schakelen, zou dat voor mij een speciale betekenis hebben." Veel fraais, voorspelt Verkuyl, zal AA Gent-^Ajax niet te zien ge ven. „Europees voetbal is ge woon heel saai. Het is scharre len om 0-0, 1-0, 0-1 of 1-1. Dat is, helaas, de praktijk van het huidige topvoetbal. De belan gen zijn enorm groot. Geen ploeg durft nog risico's te ne men, met als gevolg dat Eu ropese wedstrijden vaak vrese lijk zijn om naar te kijken. Wij zullen zeker heel voorzichtig gaan spelen; 0-0 zou al een heel mooi resultaat voor ons zijn." In de competitiewedstrijd van afgelopen zaterdag tegen Ware- gem moest Verkuyl op gezag van Vandereycken in de rust in de kleedkamer achterblijven. De trainer van Gent was bang dat de verdediger, die al tegen gele kaart was opgelopen, na de rust rood z kuyl: „Dat was c probeer altijd zc lijk te spelen, f >u krijgen. Ver en incident. Ik scherp mop- .erdediger ben ik niet. Sinds ik bij Gent speel heb ik nog maar vier gele kaarten gehad en ik ben nog nooit uit het veld ge stuurd." „Weet je", vervolgt de Utrechter, „wat in België het probleem is? Die spitsen hier vallen in de duels allemaal als kegels om en schreeuwen daar bij als speenvarkens. Ze probe ren je allemaal een kaart aan te smeren. In het begin werd ik daar vreselijk boos over, maar inmiddels ben ik eraan gewend. Onze spitsen doen het ook. Het is heel eenvoudig; zodra ie mand een gele kaart heeft, pro beer je hem nog een gele kaart te bezorgen, waardoor hij wordt weggestuurd. Het is een tak- tisch middel geworden." In het elftal van Feyenoord is hij zonder concurrentie de oudste, de rijkste, de traagste en de kaalste speler. Toch brandt aan voerder John Metgod (34) nog van ambitie en motivatie. „Als voetballer mag je nooit tevre den zijn met wat je hebt bereikt. Je moet voortdurend proberen je grenzen te verleggen. Ik hun ker nog altijd naar allerlei vor men van succes en erkenning." Zijn vierjarige verbintenis loopt deze zomer af in de Kuip. De transfervrije Metgod wil graag in Rotterdam-Zuid blij ven, maar weet nog niet hoe de clubleiding daarover denkt. „Het bestuur wil waarschijnlijk eerst de HCS-affaire afwikkelen en de uitkomst van de kwartfi nale van het Europees beker toernooi afwachten, voordat de contractbesprekingen worden geopend. Daarvoor kan ik be grip opbrengen. Optimaal pres teren is het enige dat ik moet doen. De beloning komt dan vanzelf." De uitgekookte Metgod heeft tijdens zijn lange loopbaan al tijd zuinig geleefd en gespeeld. Daarvan plukt hij nu de vruch ten. „Zoals ik me nu voel, kan ik nog jaren op het hoogste niveau mee. Ik herstel van een zware wedstrijd nog even snel als vroeger. Ik weet precies hoe ik mezelf moet verzorgen." Vijf jaar geleden stond Met- god nog hoog genoteerd op de loonlijst bij Tottenham Hotspur, dat vanavond voor de vierde keer in Europees verband de strijd met Feyenoord aan bindt. In tegenstelling tot zijn jaren bij Haarlem. AZ '67, Real Madrid en Nottingham Forest denkt de 21-voudige internatio nal met weinig plezier terug aan zijn eenjarige verblijf op White Haert Lane. Metgod werd voor een mil joen gulden aangetrokken als opvolger van de naar AS Monaco vertrokken balvirtuoos Glenn Floddle, maar speelde slechts een handvol wedstrijden in het basisteam. Toenmalige Feyenoord-directeur Hans Kraay verloste de wegkwijnende 'Big John', in het bezit van een lucratief driejarig contract, in de lente van 1988. „De vergelijking met Hoddle sloeg nergens op en heeft me al die maanden bij de Spurs ach tervolgd". blikt Metgod terug. „Ik had bovendien de pech, dat ik vrij snel een gecompliceerde liesbreuk opliep. Tijdens mijn revalidatie werd trainer David Pleat, die mij had gehaald, ont slagen en vervangen door Terry Venables. Hij veranderde meteen het spelconcept en maakte er geen geheim van. dat er voor mij eigenlijk geen plaats Metgod was in totaal bij zo'n twaalf wedstrijden van het eer ste team betrokken. „Ik wilde dolgraag weg en was blij met de aanbieding van Feyenoord. Fi nancieel moest ik een flinke stap terugdoen, maar dat inte resseerde me niet. Voor een rol op het tweede plan vond ik me nog te goed." Nuchter en geroutineerd als hij is. doet Metgod het weerzien met zijn oude club tamelijk on verschillig af. „Ik koester abso luut geen wraak- of revanchege- voelens. Ik leef met dezelfde in stelling naar Tottenham toe als mijn ploeggenoten. Van de hui dige selectie ken ik alleen Paul Allen en Gary Mabhutt nog per soonlijk. Misschien dat over twee weken bij mijn terugkeer op White Haert Lane de senti menten iets hoger oplaaien, maar mijn spel zal daaronder zeker niet lijden." Metgod waagt zich wijselijk niet aan voorspellingen. Het loodzware programma, met de dubbele confrontatie tegen de Spurs, het bekerduel met Ajax (8 maart) en de competitiekra ker tegen PSV (29 maart), neemt de libero voor kennisgeving aan. „Ik hoor en lees overal, dat voor Feyenoord de maand van de waarheid is aangebroken. Dat vind ik onzin. Wordt er in april dan niet meer gevoetbald? We moeten uitkijken, dat we onszelf deze maand niet voorbij lopen. De wereld vergaat echt niet bij een paar nederlagen. Lr komen nog genoeg belangrijke wedstrijden." Volgens Metgod kan het hui dige Feyenoord een flink stootje hebben. „Het zelfvertrouwen is groot, de teamgeest sterk. We zijn allemaal bereid het vuile werk voor elkaar op te knappen. Dat is wel eens anders geweest. Tot de komst van Wim lansen liep iedereen bij Feyenoord voor zichzelf te voetballen Nu is de ploeg een echte eenheid. Dit seizoen is een verademing vergeleken bij mijn drie voor gaande jaren. Ik vind het heer lijk om de terugweg naar de top mee te maken. Ik ben altijd in mezelf en Feyenoord blijven ge loven. Wat mij betreft, ga ik nog een paar seizoenen in de Kuip door." LEIDEN BRAM V KORFBALMEDEWERKER De Algemene houdt het hoofd nog al tijd boven water. Gisteravond werden de laatste vijftien minuten en zesen twintig seconden van het duel tegen Diamco met 15-13 winnend afgerond. Het duel werd op 15 december bij een 11 -9 stand afgebroken wegens een paalbreuk. Een kleine honderd toeschouwers waren afgekomen op dit Leidse kwar tiertje. Ze toverden de Vijf Meihal om in een ware heksenketel, waarin spe lers strak van de zenuwen rondjoegen. „Een onwerkelijke situatie", oordeelde ook interim-coach Ruud van Vliet, die samen broer Wim als trainer het roer overgenomen heeft van de wegge stuurde Cor Gravekamp. „Ik ben in een kwartier m'n stem bijna kwijt geraakt. De ploeg was nauwelijks nog te berei ken Maar het was ook belangrijk dat ze op scherp stonden en inderdaad de bezieling was er weer." „Maar hoe moet je de ploeg op een wedstrijd van een kwartier voorberei den? Alleen de warming-up duurde al een half uur langer. Het was alles of niets. Elke misser zou fataal kunnen zijn. Je krijgt in die korte tijd geen kans meer om fouten te herstellen. Allemaal factoren waar je in een normale wed strijd nauwelijks rekening mee hoef! te houden. Nu moest alles van tevoren worden besproken Ondanks de goede voorbereiding eiste de spanning haar tol. Alfred Lam booy opende snel de score voor de Leidse eersteklasser, maar daarna vie len vooral de misgrepen in de verdedi ging op. Het koste De Algemene drie strafworpen, die ook alle benut wer den. Aan leidse zijde mocht Amout Lambooy aanleggen vanaf de stip en ook hij faalde niet: 13-11De vier straf worpen vormden de helft van de gehe le produktie, die met acht treffers toch opmerkelijk hoog was. De Algemene bleef voortdurend aan de positieve kant van de score Edit Weijmans zorgde voor 14-12 en Perry Venema. vijf minuten voor het einde ingezet voor Marcel van Duyvenbode. benutte in de slotseconden een opge drongen schotkans: 15-13. „De uitslagen van het afgelopen weekeinde waren niet ongunstig voor ons", blikt Ruud van Vliet alvast voor uit naar het allesbeslisscndr slotduel van aanstaande zondag. „RODA is als enige club vrij van zorgen. Het hoeft niet meer om het kampioenschap te spelen of tegen degradatie. BEP speelt zaterdag al tegen KIOS. dat nog kampi oenskansen heeft, en Diamco en HKV spelen tegen elkaar. Het is voor ons zaak om de ploeg nog één keer op scherp te krijgen. We moeten die laatste wedstrijd hoe dan ook i OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT at bezielt Yvon ne van Dorp om van Leiden naar Den Haag te lopen? De licht voetige Leidse atlete heeft door gaans al moeite genoeg met af standen van meer dan 400 me ter. Als deelneemster aan de es tafette 'Help de Indianen' wordt zij aanstaande zondag geacht een veelvoud van haar Favoriete afstand hollend af te leggen. Voor het goede doel, want de Novib is initiatiefnemer van de sportieve actie, die behalve in Leiden ook in zeven andere Ne derlandse steden wordt ge voerd. Gevraagd naar de reden van haar deelname reageert Van Dorp echter zeer verbaasd. „Ik moest uit de krant lezen dat ik meeloop. Maar ik heb het er nog niet eens met mijn trainer overgehad. Op zondag train ik altijd in Bergen. Het is maar de vraag of ik op tijd terug ben. Al heb ik er op zich geen bezwaar tegen om een stukje mee te lo pen. Als het maar geen half uur duurt. Enig idee waarom zij zonder haar toestemming is opgeno men in het persbericht dat de KNAU vorige week donderdag deed uitgaan? „Ik vermoed dat ze mij voor de zoveelste keer hebben veraard met Yvonne van der Kolk. De vork zit toch anders in de steel. Want niet alleen Yvonne van Dorp, maar ook haar stad genoot Han Kulker, de atleet met de toepasselijke bijnaam 'Klukkuk'. staat in het rijtie illus tere atleten. Ook de middenaf standsloper is niet van tevoren ingeseind. Hoe komt de KNAU, in de per soon van algemeen directeur Arie Kauffman, er dan bij Van I hup en Kulker Wél tn het pers bericht te vermelden? Joyce Kerssens. stand-in van Kauff man op het bondsbureau: Wij hebben de naam van Kul ker doorgekregen van de Novib. Ik zal meteen tui vraag doen en a daarvan later op de hoogte stel len. Van de Novib blijkt Evert de Groot de aangewezen persooon om te vertellen dat hij van niets weet. „Wij gingen ervan uit dat Kulker via onze contactpersoon bij de KNAU was benaderd. IJ overvalt mij met de mededeling dat hij van niets wist. Dat gaan ue meteen uitzoeken en zo nodig rechtzetten. Want Kulker moet natuurlijk correct worden bena derd. IVr willen een atleet van zijn kaliber er graag bij hebben. Terug naar het bondsbureau van de KNAU. Kerssens is niet te beroerd om de hand in eigen boezem te steken. Wij zijn slordig geu eest Er zijn namen gepubliceerd van atleten die nog van niets wisten Een beetje knullig. Ik denk dat de conuictpersoon in Leiden de bottleneck is. Maar als ue z^'ker heul hebben over de deelname van de atleten, hoort u dat on middellijk i>an ons. Mocht Kulker ondanks de misti ge berichtgeving alsnog op het idee komen om de indianen een handje te helpen, dan moet de Bataaf eerst nog een wit voetje halen bij Cor Brandwijk. De voorzitter van.AV Holland is in die kwaliteit benaderd om de leidse afvaardiging naar Den Haag samen te stellen. „Dan is het logisch dat ik eerst in mijn eigen vereniging rond kijk. Het gaat er alleen maar on de quipu. een moeilijk indiaans woord voor boodschap, over te brengen. De snelheid waarmee dat gebeurt, doet niet ter zake Is het tempo waarin Brandwijk als coördinator voor de stad lei den boodschappen overbrengt misschien ook wat aan de lage kant? Volgens Wrilbcrt van den Bosch van Van Sluis Partners, advi seurs voor communicatie, management en public rela tions, speciaal ingeschakeld om de diverse contacten soepel te laten verlopen, treft Brandwijk geen blaam. „Ik wil die man de schuld zeker niet in de schoenen schuiven. Hij is juist erg fanatiek en goed be zig. Ik denk dat wij bepaalde be richten te positief hebben opg, vat en wat te hard van sta/iel zijn gelopen. Vage rooksignalen gingen daar door als een lopena vuurtje een eigen leven leiden. Maar on danks alles gelooft Van den Bosch in een goede afloop. „Ik reken op Yvonne i>an Dorp. En Han Kulker. die inderdaad wat onhandig is benaderd, komt ongetwijfeld naar de start van dechasqui-loop. eh. de estafet te." Kulker doet niet moeilijk over de vreemde manier waarop hij het hoorde. Pas dagen nadat het bericht in de krant had gestaan, benaderde Van den Bosch hem Kulker „Die jongen belde mij vanmid dag op met de vraag of ik er zon dag bij kan zijn. Meelopen zit er voor mij vanuvge mijn trai ningsprogramma niet in. Maar als ïk weet waar en wanneer de start van de estafette is. zorg ik dat ik er bij ben. Zo zijn uiteindelijk alle india nenverhalen de wereld uit ge holpen. uizebollen signaleerde onlangs een opmerke- V lijketrendlnaewatei polocompetitie. Bepaalde vrou wenteams blijken liever te ver liezen dan in aanmerking te ko men voor promotie. In de ran gen van noeste marathon schaatsers doet hetzelfde ver schijnsel opgeld. Al is er tot nu toe slechts één B-rijder die daar rond voor uitkomt: Ruud Borst uit Leiderdorp Voorlopig heb ik niets te zoeken bij de A - rijders. In het B-peloton rijd ik met de besten mee IV eerste twee marathons werd ik eersteen tweede. Daarna ivas ik al verzekeril van een B-nummer voor volgend jaar Dat vind ik belangrijk, want. hoewel mijn toorkeur uitgaat naar de lange baan. wil ik ook marathons blij ven rijden. Als je te goed bent voor de B's ligt het voor de hand dat je het een jaart)e bi) de A's probeert. Nee, vindt Borst. Want qls ik bij de A -rijders steeds halverwege moet af taken, gooi ik mijn muim te grabbel Vrijwillige degradatie is ook geen oplossing want in dat ge val krijg ik misschien helemaal geen Iwulelijk nummer meer. En ik wil de keuze tussen marathon en langebaan juist zo lang mo gelijk uitstellen Welke tactiek volgde jij de laatste marathons' Borst „Ik reed bf) ronden voluit en ter duren, vijftien ronden voorliet einde, geruisloos van het ijs. Want voor het uitrijden van een marathon krijg je weer extra punten en die kon ik niet ge bruiken. Pas toen ik er absoluut zeker van uns dal ik niet te teel punten zou nokken, reid ik mee om de hoofdprijs. Toch had ik me afgelojien zaterdag nog bijna lerteld, want in het eindklasse ment kwant ik slechts drie pun ten te kort voor promotie naar deA klasse." Ook leuk voor je collega B rij ders. die zich jarenlang de lon gen uit het lijf schaatsen om voor promotie in aanmerking t« komen „Het lijkt me nogal frustrerend. Maar ze vatten mijn rijgedrag sportief op Vaak lachen ze zich ivri ongeluk Dan komen ze voo de wedstrijd naar me toe en vra gen: 'Hoe zit het RuudDoe je vandaag mee voor de punten of kunnen wij onze gang gaan'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21