Zaken 'Wegenwacht voor thuis' Struikelen over kasteelresten Milieuvriendelijke stoel op kantoor heeft toekomst Themadagen Leids computerbedrijf Nieuwe klanten voor Fokker Woensdag 4 maart 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK 19 Werkgelegenheid op Schiphol groter in 1991 STAND VAN Via 06-0013 staat binnen 24 uur de specialist op de stoep Vraag en aanbod in de technische sector sluiten slecht op elkaar aan. Vaak is de consument de dupe van een on deskundige of malafide ondernemer, omdat hij geen goede vakman weet te vinden. Haarlemmer K. Tesselaar zag het gat in de markt en begon een 06-alarmcentrale, waarbij landelijk 1400 technische bedrijven uit 18 ver schillende branches zijn aangesloten. Directeur J.A. van Velzen temidden van een aantal modellen van de Primar, de mileuvriendelijke stoel van het kantoor. föto hhlco kuipirs Fabrikant neemt zetel weer terug voor hergebruik LEIDEN/HAARLEM Het nummer 06-0013 is 24 uur per dag bereikbaar. 'Een wegen wacht voor thuis', noemt Tesse laar zijn initiatief. „Iemand die ons belt krijgt gegarandeerd binnen een paar uur de ge vraagde specialist aan huis, of het nu een CV-monteur, sleutel maker of video-reparateur is." Voor deze service betaalt de klant 17,50 gulden aan de 06- centrale. De reparateur rekent een vast, vooraf afgesproken ta rief. „Vooral in de 24-uurssector zijn veel beunhazen actief', weet Tesselaar. „Wij bieden de klant een waarborg in de vorm van betrouwbare bedrijven, die een klus ook echt aan kunnen. Vaak worden op zich prima be drijven aangezocht voor een verkeerde opdracht. Ik kom zelf uit de bouwwereld en daarin werken veel onderaannemers die gespecialiseerd werk leve ren. De een is sterk in de nieuw- bouwsector, de ander is gespe cialiseerd in onderhoud en de klant weet dat vaak niet. Zo kwam ik op het idee vraag en aanbod beter op elkaar af te „Ik speel in op de zucht naar KLM eist geld Sabena terug AMSTELVEEN ANP De KLM is in België naar de rechter gestapt om een miljard frank (55 miljoen gulden) terug te eisen die zij destijds heeft ge ïnvesteerd in Sabena World Air ways (SWA), het samenwer kingsverband van Sabena, KLM en British Airways. Volgens een woordvoerder van de KLM is de zaak sinds afgelopen week on der de rechter nu duidelijk is geworden dat Sabena niet van zins is het geld terug te betalen, zoals was afgesproken. Doordat Sabena de twee mil jard frank in 1991 niet terugbe taalde aan KLM en BA wist het bedrijf over dat jaar nog een be scheiden winst te boeken van 50 miljoen frank. zekerheid", zegt Tesselaar. Vooraf liet hij uitgebreid onder zoeken of zijn initiatief levens vatbaar zou zijn. De uitkomsten sterkten hem in zijn vermoeden dat de Nederlander 'vooral geen gezeur wil met reparaties'. .Als zijn TV kapot is wil de consu ment dat die snel wordt gerepa reerd, zonder dat hij zich zor gen hoeft te maken over de prijs, of over het feit dat zijn ap paratuur wekenlang weg is naar een servicekantoor." Samen met een aantal parti culiere financiers investeerde Tesselaar 'een bedrag van tus sen de vijf tien miljoen gul den' in het drie maanden oude bedrijf. Momenteel heeft het een naamsbekendheid van 25 a 30 procent, die voornamelijk werd bereikt door een 2,5 mil joen gulden kostende campag ne op de kaft van alle in Neder land verschijnende edities van de Gouden Gids. Later deze SCHIPHOL PETER SLUIS Vliegtuigfabrikant Fokker heeft bij luchtvaartmaatschappijen in Brazilië, Mexico en Thailand or ders in de wacht gesleept voor drie Fokker- 100's en drie Fok ker-50 toestellen. Fokker maak te gisteren bekend dat de nieu we klanten nog dit jaar de vlieg tuigen in gebruik zullen nemen. In Brazilië heeft de maat schappij Nordeste Linhas Aere- as drie Fokker 50's besteld. Bo vendien nam de maatschappij opties op nog eens drie van de ze propjetvliegtuigen. Nordeste is een regionale luchtvaart maatschappij, gevestigd in het noordoostelijk gelegen Sal vador. maand begint een radio- en tv- campagne die de naamsbe kendheid binnen enkele maan den op 75 procent moet bren gen. Selectie Tesselaar selecteert de aange sloten bedrijven op technische criteria en kijkt daarnaast naar 'klantvriendelijkheid'. Na 'vier a vijf gesprekken', waarin wordt bekeken of 'een ondernemer past binnen de filosofie van ons bedrijf, volgt opname in de lijst van de alarmcentrale. Volgens Tesselaar is deze selectieproce dure voldoende zorgvuldig. „Voorlopig wordt bij wijze van controle iedere klant gebeld met de vraag of hij tevreden is." Niet iedereen is blij met deze handelwijze. Een groep techni sche bedrijven in Amsterdam zou al een advocaat in de arm hebben genomen om te bekij ken of de actviteiten van Tesse laar door de beugel kunnen. Be drijven die niet bij zijn centrale zijn aangesloten zouden dat als een diskwalificatie ervaren. „Het rommelt," is alles wat Tes selaar er over wil zeggen. „Ik weet officieel van niks." Ook in de Leidse regio heeft De aflevering van de toestel len zal plaatsvinden in maart, mei en augustus van dit jaar. Nordeste is de eerste klant voor de Fokker 50 in Zuid-Amerika, aldus de fabrikant. Eerder be stelde wel de Braziliaanse maat schappij TAM zes Fokker- 100's. De eveneens regionale lucht vaartmaatschappij Aviacsa in het Mexicaanse Tuxtla Guttierez zal op korte termijn met twee Fokker 100's gaan vliegen. De straalvliegtuigen zullen worden ingezet op lijndiensten tussen Tuxtla Gutierrez en Mexico- Stad, Merida, Cancun en Tapa- chula. Aviacsa bestelde de twee toe stellen overigens niet direct bij Fokker, maar sloot een tweeja de alarmcentrale een aantal be drijven 'gekeurd' en in orde be vonden. De meesten kunnen nog weinig over hun ervaringen vertellen, omdat ze nog maar kort zijn aangesloten. De Leidse videoreparateur Van der Greft bijvoorbeeld zegt 'wel wat extra telefoontjes te krijgen'. Waarom juist zijn bedrijf werd uitgeko zen kan de woordvoerder niet zeggen. „Hoe de selectie in zijn wem is gegaan weet ik niet, wij werden gewoon gebeld en het leek ons wel wat." Loodgieter en warmtetech- nisch bedrijf Buiteman uit Lei den zegt veel nieuwe klanten te hebben gekregen sinds zijn be drijf bij de 06-centrale is aange sloten. „Dat komt vooral door dat we 24 uur per dag bereik baar zijn, dat is een eis van de 06-centrale. Veel van onze nieu we klanten kregen bij hun oude reparateur in de avonduren te vaak een antwoordapparaat." Bedrijven in de regio die niet zijn aangesloten reageren over het algemeen afwachtend op de nieuwe service. „Wij hebben zelf zo'n serviceorganisatie in het klein", zegt de Leidse lood gieter De Nie. „Ik weet niet wat ik moet zeggen van zo'n lande lijk nummer, ik wacht wel af." Ook andere branches werken op deze manier samen om de landelijke concurrentie het hoofd te bieden. Een woord voerder van een bouwbedrijf verwoordt de scepsis van veel ondernemers in de regio: „1400 aangesloten bedrijven tegen tienduizenden anderen. Ik moet het nog zien of dat wat wordt." rig leasecontract met de Ierse leasemaatschappij GPA. Het Ierse bedrijf, waar Fokker zelf ook in deelneemt, heeft 41 Fok ker-100's gekocht. Bangkok Airways in Thailand heeft eveneens via de Ierse leasemaatschappij gekozen voor de Fokker 100. Binnenkort zullen vluchten met het toestel worden gestart, voornamelijk op routes tussen Bangkok en de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. De Fokker-100 is het eerste straalvliegtuig in de vloot van Bangkok Airways. De ze regionale luchtvaartmaat schappij vliegt voor het overige uitsluitend met propjetvliegtui gen. ZOETERWOUDE ERIC-JAN WETERINGS De eerste milieuvriendelijke kantoorstoel ter wereld. De Zoe- terwoudse vakhandel in kan toorartikelen Van Velzen be weert de eerste te zijn die met dit produkt op de Nederlandse markt komt. Het op het indus trieterrein Hoge Rijndijk geves tigde bedrijf vertegenwoordigt in de Benelux de Zwitsers/Duit se firma Girsberger. „We zijn de strengere milieuwetgeving een paar jaar voor", verklaart direc teur JA van Velzen. Het milieuvriendelijke van de stoel zit vooral in de mogelijk heid tot hergebruik van het ma teriaal. Het frame van de eind 1990 onder de naam Primar ge- introduceerde stoel is gemaakt van Durethan 30, een kunststof die na gebruik nog twee keer benut kan worden voor de ver vaardiging van kleinere onder delen als afdekkapjes, bedie ningselementen en rugschalen. Ook de stoffering en de schuim- stof daaronder kunnen opnieuw worden gebruikt. Dat klinkt allemaal erg posi tief, terwijl het nog minimaal vijf jaar duurt voordat de fabri kant zijn beloften waar moet maken, geeft directeur Van Vel zen toe. De gemiddelde levens duur van een kantoorstoel is namelijk vijf jaar, terwijl de Pri mar net een half jaar op de markt is. „Wij garanderen dat we de stoel na gebruik weer te rug nemen," zegt Van Velzen. „Dat kan over vijf jaar zijn, over tien jaar, of nog later. In de Zwitserse fabriek van Girsberger is nu al voldoende capaciteit om dat te realiseren." Filantropie De firma Girsberger is geen fi lantropische instelling en zij produceert de stoel niet alleen omdat ze zo begaan is met het milieu. Toch valt dat laatste vol gens Van Velzen erg mee. „Die Zwitsers zijn een heel milieube wust volkje, waar veel strengere milieuwetten gelden dan hier. Ook voor ons in Nederland geldt dat we door dit produkt aan te bieden een bescheiden bijdrage leveren aan beperking van de afvalberg." Voornaamste reden om nu met de stoel te komen is de ver scherpte milieuwetgeving die de komende jaren in Europees verband gaat gelden. Nu al wor den in sommige landen produ centen verantwoordelijk gesteld voor het afval dat hun produkt na gebruik veroorzaakt. In Duitsland bijvoorbeeld is een leverancier verplicht om ver pakkingsmateriaal terug te ne men. Van Velzen: „Die tendens wordt steeds sterker. Het zou me niets verbazen als binnen enkele iaren producenten van allerlei huishoudelijke en ande re apparaten - en dus ook van kantoormeubelen - gedwongen worden om hun produkten weer terug te nemen na gebruik door de consument." Als verkooptruc scoort milieuvriendelijkheid niet erg hoog in de kantoorbranche, weet Van Velzen. „Dat zal onder invloed van allerlei overheids maatregelen wel veranderen de komende jaren, maar daar heb ben we nu weinig aan." Toch zijn er in een half jaar al 'een paar duizend' van verkocht. „Maar dat komt omdat het ge woon een goede stoel is die niet veel duurder is dan andere mo dellen. Anders lukt het gewoon niet in deze moeilijke markt." SCHIPHOL PETER SLUIS Op de luchthaven Schiphol ver dienden vorig iaar 43.218 men sen hun brood. Dat zijn er 577 meer dan een jaar eerder. De gerinee stijging met 13 procent schrijft de NV Luchthaven Schiphol toe aan de gevolgen van de (Golfoorlog. Schiphol laat jaarlijks een on derzoek houden naar de ont wikkeling van de werkgelegen heid op de nationale luchtha ven. Uit het onderzoek blijkt dat het aantal werknemers bij per manent gevestigde bedrijven licht is gedaald met 712 tot 33.815 mensen. De daling wijt Schiphol ook aan de Golfoorlog die leidde tot een forse kosten stijging voor de luchtvaart Het verlies werd ruimschoots goedgemaakt door de groei van werknemers bij bedrijven die niet of tijdelijk op Schiphol zijn gevestigd. Het gaat bijvoorbeeld om aannemingsbednjven die zijn betrokken bij de uitbreiding van het stationsgebouw, de nieuwe cateringfabnek van de KLM of de verbreding van de Schipholtunnel. Het aantal werknemers in deze categorie verdubbelde ruimschoots van 1.377 in 1990 tot 2.955 vorig jaar. Het aantal bedrijven dat er op het 2000 hectare grote luchtha venterrein is gevestigd, steeg in 1991 met 11 procent tot 476. Ook het aantal vestigingen van bedrijven steeg en wel met ruim negen procent mt 17 i I md van het aantal bedrijven of be drijfsvestigingen vond vooral plaats op Schiphol-Zuid waar nog veel nieuwbouw wordt ge plagd Veruit de grootste werkgever u|i Si lupiiui is de KoninlKfjke Luchtvaart Maatschappij. Op de luchthaven werken ruim 18.000 van in de totaal 25.000 KI.M-ers. Bij de Fokkerfabriek op Schip hol-Oost werken 6.448 mensen. De NV Luchthaven Schiphol zag als gevolg van de interne rcot g.inisatie het personcclshi-si.ind met 95 dalen tot 1.804. De vlieg tuigafhandelaar Aeroground Services nam 309 nieuwe werk nemers aan. er werkten vorig jaar 1.504 mensen. De afgelopen jaren is het aan tal vrouwelijke werknemers op Schiphol fors gegroeid. In 1990 vvera die groei plotseling tot stun pbm ht het eet welijke werknemers daalde met 79 tot II 785 Het aantal man nelijke Schipholwerkers be droeg vorig jaar 31.433. De meeste Schiphohverkers wonen in Amsterdam. Haar lemmermoor en Zuid-Holland. Ruim 21 procent, ofwel 9335 mensen, woont in de hoofdstad. In Zuid-Holland zijn dat et 7.593 en in Haarlemmermeer t> t»4H bedoeld om zowel het midden- en kleinbedrijf als grotere bedrijven kennis te laten maken met Het Leidse computerbedrijf Vlasveld organiseert verschillende aspecten van automatisering. Het op 25 en 26 maart themadagen over 'Kassa, 14 jaar oude Vlasveld is gevestigd aan de Mors Fakturering en Voorraadbeheer'. De dagen zijn weg. 'Als zijn TV kapot is wil de consument dat die snel wordt gerepareerd Bestellingen uit Brazilië, Mexico en Thailand Nieuwbouw Voorschotens bedrijf flink opgehouden VOORSCHOTEN MIEP DE GRAAF F Een jaar hadden ze ervoor uit getrokken. De bedrijfsruimte aan de Voorschotense Rouw kooplaan moest dringend wor den uitgebreid om aan de toe nemende vraag naar het nieuwe produkt te kunnen voldoen. Toen kwam er een kink in de kabel: uit bodemonderzoeken bleek precies op de plek waar de hal moest verrijzen, de res ten van buitenplaats Roucoop te liggen. Waarna archeologen en andere nieuwsgierigen zich gretig op de plek stortten en de uitbreiding van het bedrijf. Mo- brero, slechts met horten en stoten werd gerealiseerd. Al met al zou de bouw een dikke twee jaar duren. Dezer dagen kunnen de eige naren. P. de Groot en fiC. Bid den bach, eindelijk opgelucht achteroverzakken. De hal drie keer zo groot als het oude gebouw staat en wordt mor gen officieel geopend door de echtgenote van één van de mannen die Mobrero in 1941 oprichtten. Het verhaal „hoe het zo gekomen is dat er met een heleboel tegenwind een be drijfshal werd neergezet." Als eerste en enige heeft het Voorschotense bedrijf zich de afgelopen jaren toegelegd op de verpaldcingen van bloemen, die over de hele wereld vi-r/ondcn moeten worden. Om die reden begon de bloemcnsector een paar jaar geleden aan te dringen op snellere en hogere produktie van de inmiddels bekende buis jes waardoor kostbare bloemen- soorten als orchideëen en anthuriums tijdens hun wereld reizen van water kunnen wor den voorzien. En uitbreiden wilden ook de twee Mobrero-directeuren best. Achter het bedrijf was daarvoor ook ruimte beschikbaar. Plan nen waren snel gemaakt („het moest ook snel. de produktie kon niet wachtenen ook de overheden werkten keurig mee. zodat niets de nieuwbouw meer in de weg stond. Totdat uit grondonderzoek naar voren kwam dat het bedrijf op de res ten van butenphtffs Boucoop was gebouwd. Resten waarnaar nota bene jaren is gezocht dus waaraan het bedrijf bepaald niet achteloos voorbij kon gaan. Na ampel overleg werd besloten de nieuwbouw in fases uit te voeren en de archeologen de gelegenheid te geven flink in de grond te wroeten. .Al met al een heel gedoe. Eerst hebben we de helft van de nieuwbouw gerealiseerd. Daarna kon het bedrijf uit het oude gebouw naar dat deel verhuizen en ging het voorste deel plat. En daar moest de archeologische dienst ook zijn. want de helft van het kasteel zat onder het oude ge bouw." Begrip voor de historie ont brak bij het bedrijf niet. maar .Als je wilt opschieten en je ziet die archeologen met een troffel en een tandenborstel rondlo pen, dan krijg je er wat van. Maar goed. we zijn blij dat het allemaal in goede harmonie is verlopen. De bouw is maanden vertraagd, maar de ellende is achter de rug", verzucht Brei- denbach. Jarretels De eigenaren van Mobrero heb ben in de 51 jaar dat het Voor schotense bedrijf bestaat heel wat meer tegenslagen moeten incasseren dan rona/wermende archeologen en in de weg lig gende resten van kastelen. Ooit werd Mobrero opgencht als fa briekje dat metaalwaren als fournituren, gespen en metalen knopen vervaardigde. Men le verde massa-artikelen, voorna melijk aan de textiel en de bouwwereld. Dat ging allemaal goed totdat bei bednjf eind |nen zestig plotsklaps werd geconfronteerd met de teloorgang van de tex tielindustrie in Nederland F ir mant De Groot daarover „De klap viel aan twee kanten. Ener zijds ontstond de tendens dat steeds meer textiel in landen met goedkopere arbeidskrach ten werd geproduceerd. Ander zijds viel een voor ons heel be langrijk produkt, de janvtd, af - want de kous verdween om plaats te maken voor de panty Die klap kwam behoorlijk hard aan. In feite moesten we hele maal opnieuw beginnen. Wat dat betreft hebben we samen heel wat uitgepuzzeld al die ja- Het bedrijf wist te overleven en zelfs flink uit te breiden door zich op een praktisch nieuwe markt te gaan richten; zelf pro dukten te ontwikkelen. Aanvan kelijk alleen door fournituren van kunststof te gaan produce ren. laster we spreken over de jaren zeventig begonnen De Groot en Breldenbach zich toe te leggen op verpakkingen in de bloemen sector en daar draait inmiddels zelfs tachtig procent van het bedrijf op („We zijn compleet toegesneden op wat de kwekers nodig heboen"). jaarlijks spuien de machines zo'n 70 miljoen plastic buisjes in grote dozen. De («root en Breidenbach varen wel dank zij de groei in de bloemcnsector. die zij 'stormachtig' noemen. „Er gaan miljoenenbedragen om in die sector. Nederlandse bloemen worden steeds verder geëxporteerd, tot aan landen als pakweg jilifornië en Polen toe Voor ons is het heel hard wet ken om die ontwikkelingen bij te houden." Dank zij de nieuwbouw is het bedrijf drie keer zo groot gewor den: net aantal vierkante meters schoot van 400 na.ir 1490 NOflj los van het jasje, dat nu veel rui mer zit. wil het tweetal sowieso nooit mi-er weg uit Voorscho ten „We zitten hier precies goed Onze klanten zitten voor namelijk in Rijnsburg, het West- land en in Aalsmeer We zitten hier dus lekki De eigenaren van Mobrero, P. de Groot (links) en H.C. Breidenbach, kunnen eindelijk opgelucht ademhalen. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19