Regio Auteurs Signeren In De Bijenkorf. CRI verspreidt massaal anti virussysteem Souvlaki-steaks, feta en olijven vinden nog steeds gretig aftrek Duitser Klein nieuwe hoogleraar slavistiek 'In een winkel staan leer je niet op school' 'Recht op ongeboren leven soms erkend' Woensdag 4 maart 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU JAN WESTERLAKEN MONICA WESSÉUNG ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN Geen kans voor 'Michelangelo' Het Centraal Reken Instituut van de Leidse universiteit heeft onder zijn medewerkers en studenten massaal een programma verspreid dat het computervirus 'Michelan gelo' onschadelijk maakt. Het virus zou vrijdag 6 maart, de geboortedatum van de Italiaanse kunstenaar/uitvin der, toeslaan. „Olijven, olijfolie en over een tijdje wat zomerfruit als sinaasappels en mandarijen, dat is zo'n beetje het assortiment. De verkoop is hetzelfde als altijd", aldus bedrijfsleider Eugster van de Leidse supermarkt Hoogvliet. foto hielco kuipers Nederlanders onverschillig over Griekse boycot LEIDEN JAN WESTERLAKEN Maar het CRI maakt er zich geen zorgen over. „Het virus krijgt, wat ons betreft, geen kans", zegt woordvoerster Van Wijk. „Er is veel aandacht aan Michelangelo besteed. We heb ben de voorraad van het anti-vi rusprogramma diverse keren moeten aanvullen." Michelangelo* is niet het eni ge virus dat bestanden van computers bedreigt. Inmiddels zijn er zo'n 1300 bekend, zegt Wil Mantel, hoofd van de afde ling computer criminaliteit bij de Haagse politie. Elke dag ko men er drie tot vier virussen bii. Ze vernietigen de programma's onherstelbaar. „Maar je kunt een virus ook opsporen. Tegen woordig is er ook een zoge naamde waakhond die alle vi russen herkent." Bron Mantel vertelt dat hij herhaal delijk wordt gebeld met vragen over kuren van de computer. „Ik vraag die mensen dan wat er gebeurt en aan de hand van een soort bijbel kan ik nagaan of er sprake is van een virus. We no teren waar het voorkomt. Ko men er meer klachten uit de zelfde omgeving, dan gaan we daar op zoek naar de bron van besmetting. Het valt niet mee om die op net spoor te komen." Besmetting kan worden voor komen, aldus Mantel. „In be drijven moet er niet worden ge werkt met illegale pakketten die van huis zijn meegenomen. Want dan kan het mis gaan. Ge bruik je schone programma's dan ben je safe. Gewoon zorg vuldig kopiëren, dan timmer je in feite de boel dicht, 't Is een kwestie van veilig vrijen, hè?" Taiwan 'Michelangelo' is meegekomen uit Taiwan en voor het eerst in Nederland en Zweden ontdekt. Mantel: „Ik vrees dat er niet met de nodige waakzaamheid naar de software is gekeken. Toen de computer kuren ging vertonen verscheen ineens de naam Mi chelangelo op het beeldscherm met de waarschuwing dat het virus op 6 maart actief zou wor den. Wie de bedenker ervan is weten we niet. Het land waar het is ontdekt, hoeft niet het land te zijn waar het vandaan komt." De schade die een computer virus kan aanrichten, kan de sastreuze vormen aannemen. Nauwelijks in geld uit te druk ken. Vooralsnog kan er tegen de bedenker van een virus, als die wordt opgespoord, niets wor den ondernomen. Mantel: „De bedenker pleegt, volgens onze wet, geen strafbaar feit. Het aanbrengen van schade is ver nieling. En daar wordt in de nieuwe wet wel aandacht aan besteed. Vanuit die hoek kan er wat tegen het verspreiden van een computervirus worden ge daan. We hebben justitie wel gevraagd de mogelijkheid te creëren om ook de bedenker aan te pakken." Kick Mantel denkt dat computerf reaks virussen voor de kick be denken. „Vooral in eigen kring willen ze zich laten gelden. We proberen er zicht op te krijgen en er iets aan te doen. Mis schien moet je niet met straf recht werken, maar een beden ker persoonlijk benaderen. Ze ker, je praat over mensen die weten waarmee ze bezig zijn. Er is zelfs een blad (Techno-anar- chisten) waarin allerlei schade lijke informatie staat. Over goedkoop kunt telefoneren, over virussen en computerin braak. We hebben overleg met justitie of dit wel kan." Verwacht Mantel op 6 maart een chaos? „Ik denk dat het al lemaal wel zal meevallen. Mil joenen besmettingen waarvan aanvankelijk sprake was, nee, daar geloof ik niet in. De publi citeit rond dat virus is zo groot geweest, iedereen die ermee te maken krijgt is op zijn hoede. Daarom kan het best meeval len." REGIO ERIC JAN WETERINGS Grieken laten Nederlandse zui vel en andere produkten staan, omdat minister van buitenland se zaken Van den Broek te veel vriendelijke woorden zou wij den aan de Helleense buurre- publiek Macedonië. Van een te genbeweging om Griekse pro dukten en diensten in Neder land te weren lijkt absoluut geen sprake. Het brandje in de zonnewering van een Grieks restaurant in Leiden, eind vori ge week, lijkt niet meer dan een incident. De Nederlander blijft gewoon zijn feta-kaasje eten. ,,'t Is de volksaard hè," zegt een Nederlandse reisagent. „Ook al wenst het hele Griekse kabinet ons allerlei narigheid toe, dan gaan Nederlanders nog massaal de Acropolis bekijken." Ook in de Leidse regio lijkt er weinig aan de hand voor tour operators, Griekse restaurants EEN KLEINE MEERDERHEID van 52 procent van de inwoners van Rotterdam en omstreken is voor de bouw van een nieuwe luchthaven in de regio. Een kwart vindt dat het luchtverkeer beperkt moet blijven tot het huidige vliegveld Zestienhoven, terwijl 11 procent helemaal geen vliegveld in de regio Rot terdam wil. Dat blijkt uit een onderzoek van het Rotterdams Dagblad. en anderen die op een of ande re manier hun brood verdienen aan het land waar 3000 jaar ge leden de democratie werd uit gevonden. De perschef van de Griekse ambassade in Den Haag krijgt tot nu toe weinig telefoontjes van boze Nederlanders. „Alleen veel journalisten willen weten hoe het zit. Ik probeer dan maar steeds uit te leggen dat het een spontane actie is, waar wij ver der weinig aan kunnen doen." Opgelucht verklaart hij dat de boycot bijna voorbij is, „voordat schade wordt toegebracht aan de goede relaties en voordat het toeristenseizoen goed op gang komt" Bij het Griekse Nationale Bu reau voor Toerisme in Amster dam blijkt inderdaad nog geen vuiltje aan de lucht. De laatste jaren trokken steeds zo'n 440.000 Nederlanders naar Griekenland en het bureau ziet geen reden om de verwachtin- LEIDEN KAREN TANGEL De leerlingen van het Holtlant- college wilden geen stage lopen bij V&D in Leiden, „je leert er niks", zo luidde de klacht. Ste ven van Dam van het Haagse Tinbergen-college kan dit alles maar met moeite geloven, want hij straalt nog als hij aan de sta- geweek terugdenkt. Trots loopt hij door de Leidse vestiging van het warenhuis: hij heeft hier tenslotte gewerkt. „Ik heb het ontzettend naar mijn zin gehad afgelopen week en het is heel leerzaam geweest. In een winkel staan, dat leer je niet op school." Steven van Dam (17) was vo rige week zeven dagen lang ver antwoordelijk voor de snackcor ner in V&D. Om tijdens zijn op leiding praktijkervaring op te doen in het bedrijfsleven. Hij was een van de scholieren van zo'n dertig middelbare detail handelscholen die een week lang meedraaiden in de ver schillende vestigingen van het warenhuis. Een week lang een zaakje runnen onder het toe ziend oog van een grote baas. Stukken leuker dan op school zitten. Scholieren van het Holtlant College waren daar echter niet zo zeker van. Ze hadden laten weten niet meer bij V&D in Lei den te willen werken, want daar mocht je niks, zo luidde twee weken geleden hun commen taar. De belangrijkste klachten: ze voelden zich gebruikt als goedkope arbeidskrachten, er was sprake van slechte begelei ding 'en de stagiares kregen nauwelijks de gelegenheid prak tische ervaring op te doen. Steven van Dam is het daar niet mee eens. „We mochten precies doen wat we wilden", vertelt hij enthousiast. „We kre gen een gedeelte van de ruimte toegewezen en daar mochten we ons uitleven. En als er iets gen voor dit jaar aan te passen. „Een handjevol mensen heeft gevraagd of het wel verstandig is om juist nu te gaan. Maar dat is geen enkel probleem." Leiden Ook reisorganisaties in de Leid se regio hebben geen last van een verminderde belangstelling. Een woordvoerder van de NBBS aan de Leidse Breestraat zegt 'helemaal geen reacties' te heb ben gehad. Reisbureau Beuk in Noordwijk heeft 'niets gemerkt' en ook bij andere bureau's in de regio bleven reacties op de boy cot tot nu toe achterwege. „Mensen maken er vaak een geintje over", zegt een werkne mer van Grieks restaurant Olympia aan de Leidse Boter markt. „Niemand neemt het se rieus en wij trekken er geen klant minder door." In andere Helleense eet gelegenheden in de regio komt de kwestie niet aan de hand was, konden we steeds bij de bedrijfsleider te recht. Hij was ontzettend be hulpzaam." De scholieren van het Haagse Tinbergen College hadden als verkoopthema 'Euro Disney- Frankrijk' genomen. Het resul teerde in een Franse snackcor ner met broodjes brie. de Fran se vlag en een stand van Euro eens ter sprake. „Die boycot is niet ons probleem", zegt de ei genaar van Acropolis in de Prins Hendrikstraat in Alphen aan den Rijn. Griekenland exporteert maar weinig produkten die de consu ment in de supermarkt tegen komt. Naast olijven en wat fruit houdt het wel op, dus de Neder landse consument heeft weinig te boycotten, zo deze dat al zou willen. Net als veel van zijn col lega's in de branche merkt be drijfsleider L Eugster van su permarkt Hoogvliet aan het Leidse Levendaal dan ook wei nig van klanten die geen Griekse produkten willen. „Olij ven, olijfolie en over een tijdje wat zomerfruit als sinaasappels en mandarijen, dat is zo'n beetje het assortiment. De ver koop is hetzelfde als altijd." Ook de souvlaki-steaks bij de slagerij vinden nog gretig aftrek. „Die maken we dagelijks vers, van Hollands vlees". Disney. De spullen die ze had den ingekocht, moesten ze ook daadwerkelijk kwijt zien te ra ken en dat vond Steven van Dam het meest leerzame as pect. „Omdat wij versprodukten verkochten, moesten we heel voorzichtig zijn, want je kunt het niet tot de volgende dag la ten liggen. Ie moet dus ontzet tend opletten met wat je in- LEIDEN EMIEL FANGMANN De Duitse slavist Joachim Klein wordt met ingang van half maart hoogleraar Slavische let terkunde aan de Leidse univer siteit. Hij is vanaf 1976 werk zaam als universitair docent aan de Freie Universitat in Ber lijn. Klein treedt met zijn be noeming in de voetsporen van Karei van het Reve, die tussen 1957 en 1983 Russische letter kunde in Leiden doceerde. De 47-jarige Klein studeerde in 1971 af aan de universiteit van Regensburg en deed later onderzoek in Moskou en Le ningrad. Hij promoveerde op een proefschrift over 'De pasto rale poëzie van het Russische klassicisme'. Zijn lijst van publi- katies bevat artikelen over het Igorlied en auteurs als Gontsjar- ov, Toergenjev en de Tsjechi sche schrijver Karei Capek. De afgelopen drie jaar is ge zocht naar een kandidaat voor de post. De benoeming heeft veel langer geduurd, omdat door bezuinigingen de hoogle- raarspost enkele jaren was ge blokkeerd. Daarna bleken in Nederland geen geschikte kan didaten te zijn, ook al omdat de universiteiten van Groningen en Amsterdam eveneens op zoek waren naar een hoogleraar leiden» Geldt het recht op leven ook voor ongeboren kinderen? Die vraag wordt in internationale documenten uiteenlopend be antwoord, zo bleek de jurist P.W. Smits na een uitgebreid onderzoek. Ook het nieuwe Burgerlijk Wetboek in Neder land geeft geen duidelijk ant woord. Morgen promoveert Smits aan de Leidse universiteit In internationale verdragen is steeds heftig gestreden over de vraag wanneer het menselijk le ven begint. Zo bepaalt een arti kel in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens dat iedereen recht op leven heeft. Een voorstel om daarbij koopt, anders kun ie het weg gooien." Ook over de afronding van de week is Steven laaiend enthousiast. Afgelopen zater dag, na de laatste werkdag, had V&D-Leiden een afscheids avond georganiseerd met een hapje en een drankje. Van Dam: „We kregen bovendien nog een tas met een aantal presentjes, zoals consumptiebonnen en Slavische letterkunde. Met de benoeming kiest de vakgroep voor een hoogleraar met onderzoekservaring. Karei van het Reve heeft als hoogle raar vooral vertalers afgeleverd en richtte zich op zijn hoorcol leges. De P.C. Hooftprijs-win- naar schreef niet in weten schappelijke tijdschriften en leidde nauwelijks onderzoekers op. Oud-hoogleraar Van het Reve kent zijn opvolger Klein niet. „Nee, blijkbaar heb ik nooit iets van hem gelezen." Van het Reve zegt zich nooit met zijn opvol ging bemoeid te hebben. Hij kan niet zeggen of er in Neder land geen geschikte kandidaten waren. „Daarvoor ben ik er te lang uit". Wel wist Van het Reve dat in het buitenland werd ge zocht. „Ik heb ooit gehoord dat er iemand gevonden was. Maar die wilde niet komen, omdat hij hier geen geschikte ruimte voor zijn kangoeroe kon vinden. Dat verhaal maakte diepe indruk op Een lid van de selectiecom missie kan het verhaal niet be vestigen. Wel zouden enkele buitenlandse kandidaten om 'praktische' redenen zijn afge haakt, zoals gebrek aan scholen voor hun kinderen of te ver wachten taalproblemen. te vermelden dat het recht op leven begint bij de conceptie haalde het niet. Verschillende landen die abortus toestaan vreesden door deze bepaling problemen te krijgen. In het nieuwe Nederlandse Burgerlijk Wetboek staat niet duidelijk wanneer het jecht op leven begint. Hoewel de Wet Af breking Zwangerschap abortus toestaat vindt Smits dat het Burgerlijk Wetboek het ongebo ren kind recht op leven geeft vanaf de conceptie. De wet zegt dat een ongeboren kind in prin cipe als reeds geboren wordt beschouwd. Doodgeboren kin deren hebben volgens de wét nooit bestaan. k FOTO JAN HOLVAST een cd. Nou. dan zullen ze wel erg tevreden over ons zijn." V. Nickolson, plaatsvervangend bedrijfsleider van de Leidse V &D, beaamt het. Hij is zeer te spreken over het projckt. „De scholieren van het Tinbergen College hadden zich zeer goed voorbereid. Daarmee staat of valt het projekt. Ze hebben het fantastisch gedaan. "Hoe zou de Nederlandse Literatuurer uitzien zonder Indië?" Auteurs die in hun werk werden geïnspireerd door het Indië van toen of het Indonesië van nu, staan centraal in de Literaire Boekenmaand van de Bijenkorf. In het kader van 'Insulinde in de Bijenkorf signeren: Yvonne Keuls (o.a. 'De tocht van het kind' en 'Indische Tantes'), Joop van den Berg (o.a. 'Soebatten sarongs en sinjo's'), Aart van Zoest (o.a. Twee jaar seksi Belanda') en Graa Boomsma (o.a. 'De laatste tyfoon') donderdag 5 maart van 19.00 tot 20.30 uur in Den Haag hun boeken. 'Biienkorf Boekhandel' -U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf V&D-projekt met detailhandelschool succesvol Steven van Dam loopt stage in de praktijk: een week lang een zaakje runnen onder het toeziend oog van grote baas V&D.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18